PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Hoe valt de stemming uit? 0£ BILT Franse socialisten gaan achteruit De Zeeuwse M.T.S. VOORSPELT 191e Jaargang - No. 156 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 6 Juli 1948 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. Christelijke feestdagen. ABONNEMENTSPRIJS: 30 ct. per week; 3.75 per kwartaal; franco per post 4.— per kwartaal. Losse nummers 10 cent. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct per mm., minimum p. advertentie 2. Giro nr 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlissingen Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 53, tel 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2-Zierikzee: N. Bogerdstr. C 160. tel-26 LEDENTAL DAALDE TOT 191.000. Jaarlijks congres in Parijs. Met de eertijds machtige Franse socialistische partij de S.F.J.O., is het na de bevrij ding snel .bergafwaarts ge gaan. Een groot deel van haar aanhang onder de arbeiders klasse is opgeslokt door de communisten. De renteniers, kleine mid denstanders en zelfstandigen, die de gelederen aanvulden maakten van Blum's beweging een middenpartij, waaraan het oude élan ontbrak. In 1947 daalde het aanta leden van 350.000 tot 290.000 en voor 1948 zijn nog slechts 191.000 lidmaatschapskaarten gereed gemaakt. De socialistische jeugdorganisatie heeft slechts 15 a 20.000 leden tegen bijna drie maal zoveel twee jaar ge leden. In het afgelopen weekeinde hebben de Franse socialisten in Parijs hun jaarlijkse congres gehouden. In tegenstelling tot vorig jaar was er dit keer geen felle strijd tussen de linker-en de rechtervleugel. Met grote meerderheid, met 3.652 tegen 955 stemmen, werd een resolu tie aangenomen, waarin het congres zich uitspreekt voor de „middenweg-politiek der re gering van de derde macht" Gesproken wordt van „de ge varen, welke de Republikeinse instellingen bedreigen" en daar tegen moeten allen samengaan, «die vastbesloten zrjn alle vor men van dictatuur te bestrij den. De socialisten zullen dus blij ven samenwerken met de ka tholieke M.R.P. in een coalitie regering, die het evenwicht tussen Gaullisten en commu nisten wil bewaren. Het congres stelde echter enige voorwaarden. Geëist wordt een verminde ring der kosten voor levenson derhoud en vermindering der credieten voor militaire doel einden tot 25 der totale be groting. Daarnaast was een kleine meerderheid voor ver werping van het besluit om aan de katholieke scholen ho gere regeringssubsidies te ver strekken- Leon Blum deed nog een. beroep op het congres de- Trumann of Eisenhower. ike bindt zich niet aan politieke partij. In de Democratische Party der V. S. is een sterke bewe ging opgekomen om generaal Eisenhower candidaat te stellen voor het president schap in plaats van Truman- Vele Democraten vrezen, dat Truman weinig kans maakt tegen de combinatie Dewey-Warren en verwach ten daarentegen veel van de pupulariteit van Eisenhower. Reuter seint uit New York: Generaal Eisenhower, thans president van de universiteit van Columbia, heeft in een ver klaring aan de directeur van de afdeling public relations der universiteit herhaald, dat hij geen candidatuur voor enig openbaar ambt kon aanvaar den. De verklaring werd aan tientallen verslaggevers uitge reikt. Ik wil op dit ogenblik mij niet met enige politieke partij vereenzelvigen en kan geen candidatuur voor enig openbaar ambt aanvaarden of deelnemen aan politieke partrj- verkiezingen, aldus Eisenho Wer. Drew Pearson, commenta tor van de Amerikaanse ra dio, heeft Zondagavond ver klaard, dat president Tru- man aan enkele intieme vrienden zou hebben medege deeld, op de democratische conventie zijn candidatuur te zullen intrekken wanneer «eneraal Eisenhower niet op nieuw verklaart zich niet candidaat te stellen. Wordt So.kolofsky vervangen? In Russische kringen te Ber- up gaat het gerucht, dat men Binnenkort rekening moet hou den met de vervanging van de «ussische opperbevelhebber jnaarschalk Sokolofsky. Voorts ook de Berlijnse stadscom- mandMt generaal Kotikow ren1" S°wjet-Unie terugke- Weer vliegtuigbotsing boven Engeland. Jf^ndagochtend heeft in En geland een tweede vliegtuig- Plaats gehad. Dit «eer vlogen twee jachttoestel- basis te Lossie mouth tegen elkaar. Een der oii? kon zich met zijn val- jdderm redden, terwijl de an- vfe? met het ^este! te pletter ze zaak onaangeroerd te laten ten einde de regering niet voor moeilijkheden te stellen, maar vergeefs. Het nog steeds smeu lende anti-clericalisme bleek niet geheel te doven. De besprekingen waren ove rigens tam en verliepen zonder heftige discussies. In tegenstelling tot andere landen zijn in de Latijnse sta ten de socialistische bewegin gen niet in staat tot belang rijke machtsontplooiing te ko men. De congressen van de Italianen in Genua en van de Fransen in Parijs waren geen van beide glorieus. Revolutie in Peru? Reuter verneemt uit gewoon lijk welingelichte bron, dat in Zuid-Perzië 'n revolutie is uit gebroken. Naar verluidt heeft het Peruaanse kabinet beslo ten te Lima de staat van be leg ,af te kondigen. De berich ten zijn nog niet door rege ringskringen bevestigd. Aan het hoofd van de revo lutie zouden staan de kapiteins Llosa en Izaguirre, die het be vel hebben over de garnizoenen van Pomata en Huancana (Z. Peru). Llosa geniet veel aanzien onder de jongere elementen van het leger. Hij is bekend om zijn oppositie tegen de li berale „Aprista-partij." Dr. Beel over de Indonesische politiek. „Ik weiger om de Koninklijke belofte niet in te lossen". Minister-president Beel heeft Zondag voor een grote toehoordersschare in de Vei lingszaal te Venlo een ver kiezingsrede uitgesproken. De minister ging in op de be wering, dat het kabinet de trouw aan het vaderland niet in acht heeft genomen. Hii noemde dit laster, omdat men beter moet weten- Eén ding, aldus de minister, heeft steeds vooropgestaan, namelijk het streven naar een duurzaam verband tussen Nederland, Oost- en West-Indië in een nieuwe staatkundige vorm, zoals die in de bekende Ko ninklijke rede in uitzicht is gesteld. Wij hebben nu eenmaal met een ontwakend Aziatis- me rekening te houden, zo vervolgde spr-, zoals zich dat overal in Azië manifesteert. Hii noemde de oblossing van de problemen een kwestie van jaren, ook al was het vertrouwen reeds voor een deel teruggekomen en was het reeds mogelijk staatkun dige hervormingen tot stand te brengen. „Ik weiger, om de Ko ninklijke belofte niet in te lossen", zo verklaarde mi nister Beel, waarop een da verend applaus volgde. Hij zeide, dat men teveel de moeilijkheden ziet, welke de kwestie slechts onduidelijk maken, doch het doel niet raken. Verkiezingsdienst Prov. Zeeuwse Courant Evenals vorige jaren zal de Provinciale Zeeuwse Courant trachten de verkiezingsuitslagen in de voornaamste bevolkingscentra zo spoedig mogelijk bekend te maken. Wij hebben daartoe speciale maatregelen genomen. Omstreeks 18 uur worden de eerste Zeeuwse uitslagen verwacht en onmiddellijk na het binnen komen zullen zij gebulletineerd worden: Te MIDDELBURG: voor ons bureau Londense Kade 29. TE VLISSINGEN: voor ons bureau Walstraaf 58-60 TE GOES: voor de gevel van het Landbouwhuis, Grote Markt. TE ZIERIKZEE: Havenplein, hoek Visslop. TE OOSTBURG: Café de Vuyst, Markt. Te Middelburg, Vlissingen en Goes zal een luid spreker-installatie ons in staat stellen, terwijl de bulletins gereed gemaakt worclen, de uitslag reeds om te roepeh. Als er geen omroepnieuws is, zal gramofoonmuziek ten gehore worden gebracht. Verwacht wordt, dat de totaaluitslag tussen 24 uur en 1 uur bekend zal worden. Overleden bij grensvisltatie. Bij de controle van een touringcar uit Rotterdam, door douanebeambten bij Baarle Nassau heeft zich 'n dramatische gebeurtenis voor gedaan. Een der busreizigers, de 52-jarige Rotterdammer K., die met zijn kinderen 't reisje meemaakte, geraakte zo overstuur, dat hij een be roerte kreeg en in de bus overleed. De man had een overhemd en wat vitrage bij zich. Hét onge.al is niet te wij ten aan onheusoptreden der douanebeambten, maar mede reizigers van de heer Kam pen verklaarden, dat hij zich tijdens de hele reis al onwel had gevoeld. Nederland koopt Canadese vliegtuigen. Nederland heeft 25 Har- vard-oefenvliegtuigen van 2 Canadese maatschappijen ge kocht, aldus heeft een woord voerder van de Nederlandse ambassade te Ottawa meege deeld. Elk toestel kost 12.000 15.000 dollar. De redactie van de Rijksgrondwet. Maandagmorgen had op het ministerie van Overzeese Ge biedsdelen de eerste vergade ring plaats van de ï-edactie- commissie, die tjjdens de laat ste openbare vergadering van de conferentie NederlandSu rinameNederlandse Antillen werd ingesteld, teneinde een ontwerp voor een Rijksgrond wet op te stellen. De commissie heeft thans een inmiddels door een kleine kern-commisie opgesteld ont werp in behandeling genomen. Zoals men weet, zal na de be ëindiging van deze besprekin gen de conferentie in haar ge heel ten tweede male bijeen komen ter behandeling van het ontwerp. Het ligt in de bedoe ling dit ontwerp voordien te publiceren. Delegatietrein voor de derde maal naar Djocja. Maandag is vroeg in de ochtend voor de derde maal de delegatietrein naar Djocja vertrokken. Van de Neder landse delegatie reisden vijf tien personen mee- Voorts be vonden zich in de trein een groot aantal republikeinen. De Amerikaanse delegatie onder leiding van Charleton Ogburn, die Court Dubois vervangt, alsmede 14 leden van het secretariaat der Commissie voor Goede Diensten- De Australische etx Belgische delegatie zullen Woensdag naar Djocja vlie gen. terwijl de leiders der Nederlandse delegatie zich per vliegtuig naar Djocja zullen begeven, wanneer hun aanwezigheid te Kalioerang vereist wordt. Republikeinse troepen onderling slaags geraakt. Aneta's correspondent te Medan meldt, dat gevechten zijn uitgebroken tussen repu blikeinse strijdkrachten onder ling in het gebied van de Asa- han-rivier, welke de status quolijn vormt voor dit deel van Sumatra. Ook uit Tapanoeli in de Bataklanden komen berich ten van vernieling als gevolg van gevechten tussen republi keinse troepen. In het Ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag heeft de ondertekening plaats gehad van het bilateraal verdrag met de Ver. Staten in verband met de Amerikaanse le veranties volgens het Marshall-plan. De Minister van Buitenlandse Zaken, Baron van Boetzelaer van Oosterhout, ondertekent het verdrag voor Nederland. Van links naar rechts: dr. Hirschfeld, de Amerikaanse am bassadeur dr. Herman B. Baruch, Minister van Boetzelaer van Oosterhout en Minister N Lieftinck. Proefverkiezing van het Ned. Instituut voor de publieke opinie. Daling van het aantal Katholieke stemmen. Precies een week geleden zijn de enquêteurs en enquêtrices van het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie klaar gekomen met het nemen van een steekproef uit het stemge rechtigd publiek. Zij stelden aan honderden arbeiders en ar beidersvrouwen, boeren, mid denstanders, kantoorbedienden, welgestelden, stedelingen en dorpsbewoners in één woord aan een representatief deel van het stemgerechtigd publiek de vraag: „Op welke partij denkt U op Woensdag, 7 Juli a.s. te zullen stemmen?" Dit zijn de voornemens van het publiek een week vóór de verkiezingen, vergeleken met de uitslag van 1946: 1948 1946 K.V.P. 30% 30,8% P. v. d. A. 25% 28,3% Anti-Rev. 12% 12,9% C.P.N. 9% 10,6% Chr. Hist. Unie 10% 7.8% V.V.D. 8% 6,4% Staatk. Geref. 2% 2,1% Andere partijen 4% 1,1% Wanneer het publiek morgen dus net zo stemt als het een week geleden dacht te doen, zullen de Partij van de Arbeid en de C.P.N. minder stemmen krijgen' dan bij de Kamerverkiezingen van twee jaar geleden. De Christelijk- Historische Unie en de Volks partij voor Vrijheid en Demo cratie (toen Partij van de Vrijheid) meer. De twee rege ringspartijen, die in 1946 samen 59% der stemmen op zich ver enigden, kregen in deze Gallup- enquête van een week' geleden samen 55%. Zeeland zal zijn aandeel moeten hebben in de industrialisatie. Het moet niet alleen arbeiders, maar ook hoger personeel leveren Honderden jongens en meis jes in Zeeland verlaten in deze maanden de lagere en de mid delbare scholen. Zij staan voor het vraagstuk van de beroeps keuze. Dat is een belangrijk probleem, want met die keuze wordt vaak beslist over het toekomstige levensgeluk, dat vooral de jongens in hun ar beid moeten vinden. Nu is het in het algemeen zo, dat een mens alleen maar gelukkig kan zijn, wanneer hij een be roep uitoefent, waarvan hij houdt en waarvoor hij belang stelling heeft. Daarom is het zo toe te juichen, dat binnen de provin cie Zeeland ruime mogelykhe- den zijn geschapen voor de opleiding tot allerlei beroepen en dat dus de jeugd een keuze heeft uit verscheidenheid. UITBREIDING. Een jaar geleden is die reeks opleidingsmogelijkheden nog weer uitgebreid door de stich ting van een middelbaar tech nische school te Vlissingen. Een eerste klasse kon ge vormd worden met 25 leerlin gen, die allen van middelbare scholen afkomstig waren en deze klasse heeft dit jaar be moedigend gewerkt. De leiding van de school ziet nu uit naar leerlingen voor de nieuw te vormen eerste klassen. Zij stelt zich namelijk voor straks een eerste klas te vormen uit mid delbaar-opgeleiden en een eer ste klas uit jongelui, die na een ambachtsschoolopleiding een V.M.T.O.-cursus volgden. Jammer genoeg gaat het met de aanmelding van de nieuwe leerlingen niet zoals het gaan moest. Blijkbaar geniet de school nog niet voldoende bekendheid in Zeeland en is er in het alge meen nog te weinig belang stelling voor de kansen, die de industrie biedt. Men is het er wel over eens, dat de industrialisatie in Ne derland thans sterk aan de or de is, maar men voelt blijkbaar niet, dat ook de provincie Zee land daarin een werkzaam aan deel zal moeten nemen. Drs. Kohnstamm heeft enige tijd geleden in een belangrijke pu blicatie betoogd, dat de her stelperiode van Nederland tot 1952 zal moeten duren en dat dan het aantal industriearbei ders met circa 350.000 man toegenomen moet zijn. Waar haalt nu de industrie de tech nici vandaan om dat geweldige leger te encadreren? Zij krijgt haar ingenieurs van de Tech nische Hogeschool en tussen die ingenieurs en de arbeiders staat als schakel de grote groep van middelbaar-technici. Deze laatsten komen van de M.T.S., welke dus onmisbaar is in het bedrijfsleven. Gebleken is dat in de meeste bedrijven drie a vier middel baar-technici nodig zijn op 1 ingenieur. Uitgaande van dit cyfer dienen er 1500 1600 jeugdige middelbaartechnici per jaar afgeleverd te worden, maar de scholen brengen het op het ogenblik slechts tot on geveer 800. Daaruit blijkt, dat er voor de jongelieden, die thans naar de M.T.S. gaan, aantrekkelijke toekomstmogelijkheden zijn. Dit geldt in sterke mate voor Zeeland, waar straks de landbouwgebieden niet in staat zullen zijn het aanbod van jon ge arbeidskrachten op te ne men en waar dus de industrie uitkomst zal moeten bieden. NIET TE HOOG GRIJPEN. Een ander verschijnsel is, dat men nogal vaak jongelui naar de Technische Hogeschool zendt, voor wie deze school te zwaar is. Zo zrjn er dit jaar 1400 gezakten bezig het eerste leerjaar aan die school te dou bleren. Wel een bewijs, dat ve len naar Delft gaan, die niet precies beseffen wat ze doen en die vei-moedelijk beter naar een M.T.S. konden gaan. Maar niet alleen de middel baar-opgeleiden moeten wat meer aandacht aan de M.T.S. gaan schenken. Ook de am bachtsschool-leerlingen dienen zich wat meer bewust te wor den van de kansen, die zij heb ben. wanneer ze een V.M.T.O.- cursus volgen en dan overgaan naar de Middelbaar-technische school. Deze V.M.T.O.-cursus- sen worden in verschillende plaatsen in Zeeland gegeven. Alleen in Zeeuwsch Vlaanderen zijn ze goed bezocht; in Vlis singen is dat minder en dat is jammer. DE TOELATING. Tot het eerste studiejaar van de M.T.S. worden toegelaten zonder examen jongelieden, die overgingen naar de 4de klas H.B.S. B of 5de kl. gymnasium B, of die een diploma H.B.S, 3 hebben of Mulo B. Met examen worden toegela ten alle candidaten, die een practische vooropleiding ont vingen. Tot het tweede studie jaar worden toegelaten jonge lieden met einddiploma H.B.S. B of gymnasium B. De cursus duurt 4 jaren, waarvan één practisch jaar. Wat de M.T.S. te Vlissingen betreft, vertelde de onder-di recteur ir. C. J. A. Bax ons, dat de outillage goed en mede door de aanwezigheid van de zeevaartschool het leraren corps geheel voldoende is. Ook de nabijheid van een groot industrieel bedrijf, waar werktuigbouw en scheepsbouw worden beoefend, werkt stimu lerend. De ervaring wijst helaas uit," dat er in Zeeland nog al wat jongens zrjn, die geschikt zijn voor de M.T.S., maar die be roepen kiezen, welke wellicht wat meer tot de verbeelding spreken, doch waarin ze slechts weinig succes hebben. Vooral voor deze jongelieden en hun ouders meenden wij de bovenstaande bijzonderheden over de M.T.S. in Zeeland te moeten publiceren. Zij kunnen er wellicht hun voordeel mee doen. WAT ER DE LAATSTE MAANDEN VERANDERDE. Vergeleken met NJ.P.O.'s proefverkiezingen van April en Mei van dit jaar is de Katho lieke Volkspartij gedaald en zijn de andere partijen geste gen. Groot zijn de veranderingen in de laatste drie maanden niet geweest. Over het alge meen zijn waar het hier een steekproef betreft de ver schillen van weinig of geen be tekenis. Dat geldt b.v. voor de cijfers van de P.v.d.A. Wel van betekenis is echter de stijging van het percentage van de „andere partijen". Deze zijn 1% in April gestegen tot 2% in Mei en 4% in Juni. De andere-partijen, dat zijn de lijst Weiter, de Midden standsparty, de Onafhankelijke Nationale Groep (Feuilletau de Bruyn), de Vooruitstreven de Partij voor Wereldregering (Oude S.D.A.P.) en de Rev.- Communistische Partij. De meeste van deze partyen heb ben eerst in Mei aangekondigd, dat zij aan de verkiezingen zouden deelnemen. De grootste van deze partijen in de Juni- peiling is de lijst Welter, die 1%% van de stemmen op zich verenigde. Het heeft er dus alle schijn van, dat Weiter ze ker is van tenminste een zetel bij de komende verkiezingen. De overige partijen blijven on der de 1% in deze peiling, waarbij de Rev. Communisten als kleinste uit de bus kwa men met 0.2%. Deze percenta ges zijn echter te klein om een gróte mate van nauwkeu righeid .te waarborgen. Van daar ook dat het N.I.P.O. geen decimalen opgeeft. Terwyl in de April en Mei peiling resp. 20 en 18% van de ondervraagden nog niet wist op welke partij zij zouden gaan stemmen en of zij zou den gaan stemmen, is dit per centage in deze peiling ge daald tot 12%. Bij de Kamer verkiezingen in 1946 bleek 9% van de stemgerechtigden niet, blanco of ongeldig gestemd te hebben. Hieronder volgen de peilingen K.V.P. P.v.d.A. A.R. C.H.U. C.P.N. V V.D. Staatk. Geref. Andere Britse conservatieven tegen Marshall overeenkomst. In het Britse Lagerhuis heb ben vijf vooraanstaande con servatieve leden een amende ment ingediend, teneinde de Brits-Ameroikaanse overeen komst in het kader van het plan-Marshall te doen venver- Een. Deze conservatieve „re- ellen"' zullen, naar verwacht wordt bij de stemming slechts een kleine minderheid achter zich hebben, daar de conserva tieve oppositie te verstaan heeft gegeven het verdrag al gemene steun te zullen geven. Men acht het dan ook zeker, dat de- overeenkomst bijtijds zal worden aanvaard voor de ondertekening. die heden plaats zal hebben. Beertjes naar de Ooievaarsstad. Het gemeentebestuur van Bern zal aan de gemeente 's-Gravenhage ter gelegen heid van de feestelijke her denking van het 700-jarig bestaan een tweetal jeugdige bruine beren aan bieden. Achttien tapijten smokkelaars in de cel. Gestadig gaat het onder zoek voort naar de kort ge leden in West-Brabant ont dekte grote smokkelhandel in tapyten. Steeds, verder wordt de bende opgerold. Op het ogenblik zitten niet minder dan 18 verdachten in de cel. Een hoofddader, een der gebroeders uit Chaam, die na zijn arrestatie wist te ont vluchten, is nog steeds niet gevat. Engeland wil geen uillevering van Schreieder. Een woordvoerder van het Engelse ministerie van buiten landse zaken heeft ontkend, dat Engeland om uitlevering van Joseph Schreieder zou hebben verzocht. Eerder had Reuter gemeld, dat dit door een Nederlands blad gegeven bericht „noch ontkend noch bevestigd" kon worden. van de laatste drie maanden: April Mei Juni 32 31 30 25 26 25 13 12 12 10 10 10 9 9 9% 8 8 8 2 2 2 1 2 4 (Nadruk verboden) Vechtpartij met dodelijke afloop. Zaterdagnacht is in de ge meente Mierlo een vechtpar tij voorgevallen, tengevolge waarvan de 54-jarige P- J. R. met messteken werd gedood. De dader meldde zich onmid dellijk bij de politie. Vorrink en Goedhart klagen Paul de Groot aan. De heren J. J. Vorrink en F. J. Goedhart, beiden lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid, hebben bij de justitie een klacht in gediend tegen P. de Groot, hoofdredacteur van „De Waarheid". ..Deze klacht houdt verband met de laster campagne, die dit blad de laatste weken zonder onder breking tegen beide heren heeft gevoerd", aldus deelden de aanklagers aan het A.N. P- mede. Oorlogsmonument bij Woensarecht. Bij de ingang van hel door oorlogsgeweld zo zwaar ge teisterde dorp Woensdreeht, zal een gedenkteken worden opgericht voor de gevallenen. Eind Augustus hoopt men dit oorlogsmonument te kunnen onthullen. KOEL WEER. Geldig tot Dinsdagavond: Veel bewolking met voor namelijk in het Oosten van het land nog enkele ver spreide buien. Meest matige wind uit Noord-Westelijke richtingen. Koel weer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1