President Zoltan Tildy, eenzame figuur in stil paleis Nieuw betjin in Amsterdam Welke ministers zuilen in het kabinet terugkeren? Nieuwe „Beggar's Opera'' TWEEDE BLAD »ROV '.E ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 3 JULI 1948 Het 700-j'arig bestaan van Den Haag. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen zal door de gemeente 's-Gravenhage ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan een bijzondere uitnodi ging worden gericht tot de ge meentebesturen van de steden Bern, Thun, Namen en Bir mingham, die als zustersteden van Den Haag beschouwd wor den. Birmingham heeft n.l. Den Haag geadopteerd. Namen is als zusterstad in Benelux- verband te beschouwen en met de beide Zwitserse steden zijn ook bijzondere contacten. Kantongerecht Middelburg. PASSEREN BEMOEILIJKT. De Kantonrechter te Mid delburg behandelde de vol gende zaken: Terwijl een autobus van de dienst GoesMiddelburg wilde passeren, toen hii met een vrachtauto op de Rijks weg onder 's-Heer Arends- kerke reed. trachtte L- W-, chauffeur te Yerseke, dit te verhinderen. W- werd veroor deeld tot 30 boete subs- 10 d hechtenis. Toen de politie hem hiervoor aanhield, bleek bovendien zijn nummerbord te ontbreken. Boete 7-50 s- 5 dagen hechtenis. J- van H-,® die te 's-Heer Hendrikskinderen met een liscowagen een standplaats op de Rijksweg zou Rebben ingenomen, werd vrijgespro ken. Vervolgens hadden zich twee bakkers te verantwoor den, wegens het feit, dat zij brood in voorraad hadden, waarvan het gewicht van dc droge stof bij onderzoek door de Keuringsdienst voor Wa ren niet aan de voorschriften bleek te voldoen- Het waren L. P. van H-, te Wissekerke, en W. H., te Wissekerke, die beiden wer den veroordeeld tot boeten van 25 subs- 10 d- hechtenis. Wegens overtreding van de J Jachtwet had zich te ver antwoorden W. G. M-, arbei der te Krabbendiike Hii zou m een boomgaard een strik hebben geplaatst, .teneinde wild te vangen- Boete f 35 s- 10 dagen hechtenis, met ver beurdverklaring van de strik- maar de realiteit gebiedt te erkennen, dat haar betekenis die van een museumstuk is geworden. Op het ogenblik re geert te Boedapest de gewe zen gereformeerde dominee Zoltan Tildy, zetelend in een Troonpretendenten in Hollywood en Londen Pakossi, de machtigste man in Hongarije (Van onze reizende redacteur) Székesfehérvar, Juni. De lege sarcophaag van de Heili ge Stephanus, die duizend jaar geleden het Hongaarse Rijk stichtte, moge de grootste bezienswaardigheid zijn van het aardige ordelijke stadje Székesfehérvar, het eentonige ver haal van de gids in de ruïne van de reeds door de Turken verniele kroningskerk vermag mij niet te boeien. Sommige Hongaren, die betere dagen gekend hebben, zitten hier graag een beetje te dromen, zoals zij dat ook doen op de heuvels rondom de hoofdstad, waar zij een uitzicht hebben op het paleis van de Koningsburcht, waarvan alle 770 kamers welis waar zijn uitgebrand, maar waar bovenop het skelet van de koepel de Stephanuskroon met het scheve kruisje is blijven staan. Een kroon, waaronder geen koning zetelt Voor koningen zijn Centraal en Oost-Europa taboe. Aarts hertog Otto, de Habsburgse troonpretendent sedert de val van de Keizer-Koning in 1918, die jarenlang op zijn kasteeltje nabij Brussel de hoop heeft gekoesterd, dat- Horthy hem eens zou uitnodigen zijn plaats in te nemen, schijnt dat nu o"1' zo aan te voelen. Hij heeft zi te Hollywood gevestigd; het staat te lezen op de reclame aankondigingen van een groot Iveekblad en Boedapest zit al verlangend uit te kijken naar de eerste film, waarin hij zal optreden. Nog minder ernstig dan „Keizer-rKoning" Otto neemt men Wladislaw V, die in een muffige kelderwoning te Is lington, Londen, woont. Deze noemt zich in alle ernst ,,bij de gratie Gods Koning van Polen, Hongarije en Bohemen, Groot hertog van Lithauen, Silezië en de Oekraïne, Hospodar van Moldavië enz. enz. enz.", maar staat bij de burgerlijke stand ingeschreven als Geoffrey Po- tocki de Montalk, geboren 3 October 1903 te Remuera in Auckland, Nieuw Zeeland. Hij pleegt in purperen gewaden rond te wandelen en zijn haar in donkerbruine lokken over zgn schouder te laten vallen. Het schijnt, dat hij een bestaan vindt in het schrijven, drukken en verkopen van Koninklijke proclamaties, waartoe hrj een Kleine drukpers in zijn huiska mer heeft staan. DE GEWEZEN DOMINEE TILDY. Wladislaw, die zich in. de eerste plaats tot Polen wendt en Hongarije en passant „claimt", heeft niet alleen geen aanhang, maar geniet ook geen bekendheid bij de Hongaren. Dat doet Otto wel, maar zijn kans is al evenmin groot. Ze ker, de ijzeren kroon zal nog wel ergens bewaard worden, klein stil paleis zonder tuin, de Kominform en uiteindelijk gedirigeerd wordt door die an dere secretaris-generaal daar aan de oevers, van de Moskwa. EEN ORNAMENT Er wordt geen kwaad van president Tildy gesproken, maar een geestdriftige aan hang heb ik evenmin weten te bespeuren. Het schijnt een eenzaam en vroom man te zijn met goede bedoelingen. Als men het Hongaarse regerings stelsel als een dictatuur wil beschrijven, dan is Tildy zeker de dictator niet. Hij staat aan het hoofd van een constitutio nele republiek,'maar de grond wet is er. evenals het staats hoofd, naar mijn indruk niet veel meer dan een ornament: toen, om éen voorbeeld te noe men, Katholieken en Gerefor meerden van regeringszijde een ontwerp-concordaat kregen aangeboden, bleek een beroep op de onvoorwaardelijkheid van de in dc grondwet gewaarborg de vrijheid-van-godsdienst geen enkel effect te hebben. Ervaringen als deze geven velen, die zich moeilijk kunnen schikken in de tegenwoordige gang van zaken m het land, een gevoel van onzekerheid, van rechteloosheid, van gemis aan houvast, *van een afdrijven Onze reizende redacteur Gerhard Werkman in gesprek met Zoltan Tildy, president van de Hongaarse Republiek. dat aan de eens zo machtige familie Esterhazy heeft toebe hoord. Hij troont daar in alle eenvoud achter een beetje erg groot schrijfbureau in een beetje erg grote werkkamer met een beetje erg grote ra men, hetgeen zijn kleine don-, kere gestalte nog kleiner doet uitkomen. Eens was hg geest driftig voorzitter van de Par tij der Kleine Boeren, die ge matigd-liberale opvattingen hulïigde.' Zowel zijn voormali ge collega's als zijn partijleden hebben er zich .over verwon derd, dat hij deze functie heeft aanvaard „bij de gratie" van Mattyas Rakosi, secretaris-ge neraal van de Comumnistische Partij, die deel uitmaakt van (als op een losgeraakte ijs schots) naar een volkomen on bekende toekomst. Ook de te genstanders van het régime erkennen, dat het leven hun niet ondragelijk wordt gemaakt al hebben zg het in mate riële zin vaak heel moeilijk maar zij hebben een vage angst voor wat komen moet. Bij de voorstanders van deze staats vorm is die angst afwezig; zij voelen de onbekende toekomst meer als een opwindend avon tuur. En tussen deze twee be trekkelijk kleine extreme groe pen ligt de grote massa der poJitiek-onverSehilligen, die nog altijd alleen maar" zorgen heeft om het dageljjks brood (Nadruk verboden) Wereldraad der kerken 1400 leidende figuren van ruim 130 kerken komen bijeen Een resprek met dr. J. A. Visser 't Hooft (Van onze speciale verslaggever). „Wij hopen in Amsterdam een woord te kunnen spre ken, dat boven alle conflic ten en meningsverschillen, waardoor de wereld wordt verdeeld, uit voor de gehele wereld een verlossend getui genis zal zijn". Aldus dr. W- A. Visser 't Hooft, de secre taris-generaal van de Oecu menische Raad, met wie wij spraken over het aanstaande Wereldcongres der Kerken, dat van 22 Augustus tot 5 September in Amsterdam wordt gehouden. Hii voegde eraan toe: wees grootmoedig en niet te voor barig in uw oordeel, wanneer er in Amsterdam een zekere disharmonie aan de dag zal treden- Zij behoeft geen ver wondering te wekken, reeds niet omdat nadat het contact zovele jaren was onderbro ken, bij deze eerste Assem blee van de Wereldraad de opvattingen der onderschei dene kerken aan elkander worden getoest. Disharmonie is in de wereld van vandaag niets bijzonders- Het nieuwe is, dat hier wellicht dwars door de disharmonie heen iets van een doorbraak van de allen bindende-eenheid in Christus openbaar wordt. NIEUW BEGIN. In welk opzicht kan met betrekking tot het a-s- Con gres gesproken worden van iets nieuws? Amsterdam is inderdaad een nieuw begin in de opeen van Ox- Het zijn ai- volging van conferenties Stockholm, Edinburgh, ford en vele anderen, oecumenisch werk heeft bedding gevonden in de beid for Life and Work (Na than Söderblom) en die for Faith and Order (Brent). De ze beide stromen thans sa men in de Assemblee van Amsterdam, terwiil een nau we samenwerking wordt on derhouden met de Oecumeni sche Zendingsraad, die na af loop van "de Assemblee in Oegstgeest zal vergaderen. Nieuw is wat in Amster dam zal gebeuren ook in zo verre, dat nu de kerken als zodanig, gedragen door Oecu menisch besef, bijeenkomen- Amsterdam is een poging iets in de plaats te stellen van het isolement, waardoor de kerken onderling en als zo danig ook van de wereld af gezonderd staan. Zo zal het wellicht mogelijk zijn over de verschillen te spreken. Dr- Visser 't Hooft legde er de nadruk op, dat de Assem blee een werkzitting is- De plenaire zittingen en de hoofdlezing hebben de be doeling de groepen tot een eenheid te maken- Zij is .noodzakelijk voor een goede en grondige behandeling van de centrale rapporten, die in vier boeken zijn verwerkt. DE VERTEGENWOORDIGERS. Gevraagd naar de verte genwoordiging. zeide dr. Vis ser 't Hooft, dat de Assem blee. die een souverein li chaam is, de meest represen tatieve kerkelijke oecumeni sche bijeenkomst kan wor den geacht. Azië zal bijzon- Zwembroekjes op hel Zandvoortse strand. Dc kantonrechter te Haarlem, mr. Th. F. Raedt, heeft schriftelijk vonnis gewezen in de zaak tegen de Amster damse monteur J. van der H.t aan wie ten laste was gelegd, dat hijop 16 Mei 1948 op het open bare zeestrand zich heeft vertoond, het lichaam slechts bedekt met een zwembroek. De kanton rechter heeft verdachte van alle rechtsvervolging ontslagen, aangezien hij het feit niet strafbaar acht. De kantonrechter heeft overwogen, dat iets, dat onzedelijk is, nergens in het openbaar, of zicht baar van enige openbare olaats, behoort te wor den toegelaten. Het strandschap laat zelf op sommige gedeelten van het openbare strand het vertoeven in badcostuum of zwembroek toe. Het is de kantonrechter onmo- gelijke^om aan te nemen, dat het strandschap i?ts zal dulden of reglemen teren, hetgeen in strijd is met de goede zeden. Proces legen acht ex-landwachters. Donderdag is voor het Utrechtse Bijzonder Gerechts hof het proces begonnen te gen acht voormalige land- wachters, aan wie misdragin gen ten laste zijn gelegd, hoofdzakelijk gepleegd in Amersfoort en omgeving tij dens de laatste oorlogswinter. Twee verdachten hadden zich in de illegaliteit weten in te dringen om aldus anti-Duitse activiteit op het spoor te ko men. De heer N. Blink volgt ir. A. H. Boerma op. Zoals bekend is de regerings commissaris voor de buiten landse agrarische aangelegen heden van het ministerie van landbouw, visserij en voedsel voorziening. ir. A. H. Boerma, benoemd tot vertegenwoordiger van de „Food and Agriculture Organization" F.A.O.) voor Europa en hoofd van het regi onaal bureau dezer organisatie in Rome. Tot opvolger van de heer Boerma als regeringscommis saris voor buitenlandse agrari sche aangelegenheden is, even eens met ingang van 1 Juli, benoemd de heer N. H. Blink, directeur, tevens voorzitter van het hoofdbedrijfschap voor akkerbouwproducten. De ministers Beel, Drees, Lieftlnck, Fiévez, van Maarseveen en Mansholt hebben in elk geval een goe de kans. Wordt mr. Witteman I burgemeester yan Ulrechl zijn. Dat de heer W. Drees, Soci- (Van onze pari. redacteur) Wie zullen van de nieuwe regering, aangenomen dat de K.V.P. en de P. v. d. A. weer aan het bewind komen, ver moedelijk geen deel meer uit maken Wij erkennen, dat het niet veel zin heeft zich te verdie pen in de kansen van onze be windslieden. Doch aan de an dere kant is het niet oninteres sant te weten, hoe men daar over in parlementaire kringen denkt. En wel, omdat deze me ningen in niet onbelangrijke mate gebaseerd zijn op het oordeel, dat men over hun be leid heeft. Over de minister-president dr. L. J. M. Beel hoort men in dit verband weinig spreken. Dat -is voor hem een gunstig teken. Men zal hem graag weer „inhuren". Zijn terugkeer schijnt verzekerd. Anders staat het met dr. J. P. Witteman (K.V.P.) die dr. Beel, toen deze zich uitsluitend aan zijn taak van minister president ging wijden, als mi nister van Buitenlandse Zaken opvolgde. Hij is ongetwijfeld een knap bewindsman; hij is een uitstekende spreker en een scherpe debater en... hij heeft^ ruime opvattingen. Doch dat' laatste is het hem juist, voor al waar het zijn in Katholieke kring nogal viïjzinnige denk beelden over zedelijkheids vraagstukken betreft. In de Tweede Kamer heeft hij eens verklaard, dat het met de ze deloosheid in ons land zeker niet zo droevig is gesteld als zijn partijgenoten het doen voorkomen en dat het gemengd zwemmen in hem geen tegen stander ontmoet. Aan deze uit spraken schrijven onze parle mentaire relaties het toe, dat hij in eigen omgeving enigs zins argwanend wordt aange- ziën en dat daardoor zijn her benoeming dubieus geworden Hij zelf zal zonder hartzeer het regeringsgebouw verlaten, zo menen we te weten. Niet zonder betekenis is, dat men sprekende over minister Witte man er wel in één adem bij vertelt, dat de Utrechtse bur gemeestersplaats vacant is... De ministeriële loopbaan van mr. C. G. W. H. Baron van Boetzelaer van Oosterhout, die aan Buitenlandse Zaken de scepter zwaait en die zich nim- ale Zaken en prof. mr. P. Lief- tinck, Financiën, beiden beho rende tot de P. v. d. A., terug keren, ljjkt wel aan geen twij fel onderhavig. De P. v. d. A. beschouwt hen als haar expo nenten van een progressieve regeringspolitiek en zal er in ieder geval op staan, dat zij hun plaatsen achter de minis terstafel we&c innemen. OORLOG EN MARINE. Ook de herbenoeming van luit. kolonel A. H. J. L. Fiévez (K.V.P.) tot minister van Oor log staat wel vast. Hij is een geachte en doortastende per soonlijkheid, die men graag ziet terugkeren. Op het ogen blik beheert hij ad interim ook het departement van Marine. Voor zover onze inlichtingen strekken, schijnt het de be doeling te zijn, dat de heer Fiévez definitief de verant woordelijkheid krijgt voor bei de departementen, doch dat nu de herziene Grondwet dit mogelijk maakt een Staats secretaris voor Marine be noemd zal worden. OVERZEESE GEBIEDSDELEN. De functie van Staatssecre taris zou eveneens weggelegd zijn voor de heer L. Götzen, die op 8 November van het vo rige jaar benoemd werd tot minister zonder portefeuille ter assistentie van de minister van Overzeese Gebiedsdelen, mr. J. A. Jonkman (Arb.). Wat deze laatste betreft, er is reeds meermalen sprake van zijn aftreden om gezondheids redenen geweest. Het i3 niet bekend, of hij thans de tijd ge komen acht om zijn werk aan een ander over te dragen. Het zal wel van hem zelf afhangen of hij op het Plein terugkeert, want hoewel hem geen overma tige lof toegezwaaid wordt, de crltiek op zijn optreden in re geringskringen Is ook niet zo groot, dat men hem zou willen passeren. De ministers mr. J. H. van Maarseveen (K.V.P.) en S. L. Mansholt (Arb.) hebben zo oordeelt men een goede kans om de verkiezingen te overleven. Eerstgenoemde heeft zich veel moeite getroost het ons nagelaten bezettings recht te liquideren en schoon schip te maken met de politie ke delinquenten. Daarmede is hjj nog niet geheel gereed ge komen. Men wil hem blijkbaar graag de kans bieden zijn werk te voltooien. De heer Mansholt is vrg aardig tussen de klippen doorgezeild, zodat ook tegen zijn terugkomst geen bezwaren gehoord worden, al zal de P. v. d. A. haar medewerking aan een rooms-rode coalitie zeker niet van zijn aanblijven afhan- keiyk stellen. Ir. H. Vos (Arb.) stelt geen prijs op een herbenoeming, zo dat wy hem waarschgniyk niet meer achter de regeringstafel terugzien. De mi nis tere prof. dr. J. R. M. v. d. Brink (K.V. P.) en mr. J. in 't Veld (Arb.) zijn nog te kort aan het bewind, dan dat men zich ten aanzien van hen aan het uitspreken van verwachtingen waagt. Dr. GIELEN. En dr. Jos. J. Gielen (K.V.P.), minister van Onderwgs, Kun sten en Wetenschappen? Hg kwam met ?en interpellatie en hg ging in het kabinet-Beel met een interpellatie en beide keren moest de min.-president ingrgpen... De regeringspart ner heeft blijkbaar geen crisis willen forceren, doch de drei ging er van alleen al toont aan, dat zijn beleid geen onverdeel de instemming geniet. Dr. Gie len is geen persona grata by de P. v. d. A.. ook niet bij alle leden van de K.V.P.-fractie en evenmin in alle kringen van het onderwgs. Maar in de K.V. P. wgst men cr terecht op, dat hij de subsidiëring van het bg- zonder hoger onderwijs erdoor gekregen heeft en dat hij een willig oor leent aan hen, die pleiten voor het bgzonder on derwgs. Zodat hij al staat het niet hoog toch nog wel een kansje heeft (Nadruk verboden) COMPOSITIE VAN BENJAMIN BRITTEN. Continentale première in Amsterdam. In dit door tanks beschermde gebouw heeft graaf Berna- dotte zijn hoofdkwartier ingericht. Het gebouw ligt op Rhodos, op 1000 km. afstand van Jeruzalem. Graaf Berna- dotte ontvangt er de vertegenwoordigers van de Joden en Arabieren- der goed worden vertegen woordigd door delegaties uit China. India en een afvaar diging van de Inidsche Ker ken- Men verwacht uit Indo nesië een delegatie van 15 mensen. Voor het eerst se dert de capitulatie zal ook Japan op een congres worden vertegenwoordigd. De vertegenwoordiging uit Afrika is minder groot. om dat in dit werelddeel minder kerken zyn, die de rijpheid en de autonomie hebben om lid van de Wereldraad te zijn- Wij zullen in Amsterdam de Koptische Kerk en de Abes- siinse kerk zien, terwiil daar naast ook verschillende ne- gerkerken delegaties zullen zenden. De Armeense kerk zal waarschijnlijk niet offi cieel vertegenwoordigd ziin, in verband met de Synode dier kerk, die dan juist wordt bijeengeroepen. Over de vertegenwoordi- van de Kerken uit Oost-Euro pa bestaat geen volledige ze kerheid- Wel komt de Grieks Orthodoxe kerk, maar op volledige vertegenwoordiging van de kerken van Rusland, Roemenië, Bulgarije en Yoego Slavië de Russisch orthodoxe kerk schijnt niet te mogen gerekend- Reeds van de aanvang af heeft de Roomse kerk af stand genomen van de Oecu menische Beweging. Zij zal dan ook niet op de Assemblee vertegenwoordigd zijn- Wel bestaat de mogelijkheid van onofficiële waarnemer, doch dit kan slechts met speciale machtiging van de Heilige Stoel- Dr- Visser 't Hooft zei- de, goede hoop te hebben, dat de Rooms Katholieke kerk niet geheel afwezig zal zijn. Wat het niet-deelneir.en betreft van de Gereformeerde kerken in Nederland, gaf dr- Visser' 't Hooft ten slotte als zijn opvatting te kennen, dat men van Gereformeerde 2iide het werk van de Oecumene niet voldoende kent- Amsterdam zal in Augustus ongeveer 1400 leidende per soonlijkheden van 130 a 140 kerken ontvangen. Zü komen niet bijeen als superkerk- Zij komen bUeen als wetende van de ene Heer. die boven nationale verschillen en poli- teieke tegenstellingen uit al len verbindt- (Van onze muziek-medewerker) - Amusant, zo kan men Ben jamin Britten's Beggar's Ope ra noemen, die door de Da glish Opera Croup in Neder land wordt uitgevoerd. .Ver makelijk echter in de beste zin van het woord- Het woord opera wekt gedachten aan een aantal dames en heren, die elkaar in verschillende toonaarden, begeleid door een pompeus orkest, hartstochte lijke liefdesverklaringen toe zingen- Niet aldus in de Beg gar's Opera. Het „parlando", de gesproken tekst neemt 'n even grote plaats in als de muziek- Lange aria's zal men cr tevergeefs zoeken. Koste lijke. simpele volkswijsjes, ziedaar het muzikaal gegeven van dit werk- Britten is een meester in het hanteren van oude volkswil sj es- De bog- gar's Opera is opnieuw een bewijs van zijn groot talent op dit gebied. De sprankelende, vloeiende muziek van dit werk moet wel iedereen bekoren- Zij stelt geen problemen, ver maakt en is tegelijk kunst van hoog gehalte. Men. krijgt zo af en toe de indruk, dat de componist zijn pen op het pa pier heeft gezet, waarna de noten er als vanzelf uitkwa men- Elke scène is treffend gekarakteriseerd- SATIRE- De oorspronkelijke Beggars Opera is een satire op de En gelse hogere standen in de 18e eeuw. De tekst werd ir 1728 door John Gay geschre ven. De eerste uitvoering be leefde het werk in 1728 in. Lincoln's Inn Fields. Britten heeft deze opera opnieuw be werkt. Het toneel stelt een zaal voor, waar de bedelaars hun uitvoering zullen geven- Het publiek fungeert dus als „bedelaarspubliek". Natuur lijk beschikken de spelers niet over de requisieten voor een behoorlijk toneel- Het dé cor bestaat dan ook uit de zonderlingste zaken, die na elk scène snel worden ver wisseld: grote droogrekken, waarop enorme stukken was goed te drogen hangen. De wisseling wordt ten over vloede nog aangekondigd door een bejaarde actrice, die met een geweldig tekstboek in de hand de opvoering con troleert. DE INHOUD- De held van het drama is Captain Macheath, een be kende figuur uit de Londen- se onderwereld. Hii is zeer bemind bij de dames en houdt er vele vriendinnetjes op na- In het geheim is de Captain getrouwd raet de dochter van Peachum, even eens een bekend type uit d* onderwereld- Deze wil niets van dit huwelijk met zijn dochter Polly weten en zorgt dat Macheath in de gevange nis komt. Het blijkt echter, dat de Captain aan de doch ter van de gevangenisbewaar der, Lucy Lockit, eveneens trouwbeloften heeft gedaan. Lucy en Polly ontmoeten elk aar op gevangenisbezoek bij Machaeths en vliegen elkaar gezellig in de haren- Deze scène is een van de aardigste uit het gehele werk- Het schilderachtige décor, de voortreffelijke belichting, de goede aankleding, en vooral de goede muziek maken alles tot een bijzonder geheel. Na veel complicaties wordt Cap tain Macheath ter dood ver oordeeld- De gevangenisklok begint te luiden en de sherifs staan klaar om de Captain naar het schavot te brengen- Op dat moment interum- peert een der acteurs. Hij protesteert tegen de executie, omdat de opera hierdoor in een tragedie zou veranderen- De schrijver wil de misdadi ger doen hangen, omdat de zonde tenslotte moet worden gestraft. Waar blijft anders de moraal? De gehele troep komt hiertegen echter in op stand- Men besluit dat Ma cheath er met een berisping af komt. Deze verrassende wending wordt gevierd met een algemene vreugdedans- DE UITVOERING- Britten heeft bij het schrii- ven van ziin muziek steeds geweten, dat zijn muziek door „pur sang" artisten zou worden uitgevoerd. Hii be hoefde zich daarom niet te be perken- De manier waarop b-v. Peter Pears de rol van Macheath vervuld, niet al leen door ziin buitengewone zangerskwaliteiten, maar ook door zijn acteren, moet het componeren van operamuziek voor Bitten tot een groot ge noegen maken. Ziin partituur wordt immers steeds voor treffelijk gerealiseerd. De twaalf orkestmusici van de English Opera Croup zifn stuk voor stuk kunstenaars- Nederland is het eerste* land op het continent, dat met dit werk kan kennis ma ken, dank zii het Holland- Festival- Van alle grote mu zikale gebeurtenissen, die tij dens dit Festival worden ge geven, is de Beggar's Opera een van de voornaamst#. Niet alleen door de muziek, maar ook door de visie van Britten op dit werk- Kurt Weill componeerde destüds een „Dreigrosschen-oper" op het zelfde thema- Hij gaf hierin een soms wrange sociale cri- tiek- Britten heeft de Beg gar's Opera overgoten met vn <ostelijke humor. Zijn werk is daarom minder aan onze thd gebonden- (Nadruk verboden*.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 3