PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Geallieerd bestuursbureau in Berlijn ontbonden Arabieren verwerpen voorstellen Bernadotte Van Kleffens rekent af met blokkade-legende Spoorweg Mechelen-Terneuzen DE BILT Thans in eigendom overgenomen door de Nederlandse Spoorwegen VOORSPELT 191 e Jaargang - No. 153 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. VJissingen. dagelijks. Algemeen Dit blad verschijnt behalve op Zon- en Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 2 Juli 1948 ABONNEMENTSPRIJS: 30 ct. per week; 3,75 per kwartaal; franco per post 4.per kwartaal. Losse nummers 10 cent. ADVERTENTIEPRIJS: 12 cL per mm., minimum p. advertentie 2. Giro nr 359300 P.Z.O, Middelburg. Bureaux te Vlissingen Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en51 - Middelburg; Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 5.". tel 2475 (bg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel.-102 - TemeuzenBrouwerljstr. 2-Zierikzee: N. Bogerdstr C160. tel. 26 DE KOMENDE KABINETSFORMATIE. Grote belangstelling1 toont men uiteraard voor het toe komstige kabinet. De eerste vraag, waarop men een. ant woord poogt te vinden is: Zullen we weer een rooms- rode combinatie terugkrijgen, of zijn de kansen op een ka binet op bredere basis geste gen? Aangenomen, dat de K.V. P. weer de grootste fractie in ons Lagerhuis brengt, ligt het voor de hand, dat een K.V.P.-er zijn krachten aan de kabinetsiormatie zal moe ten wijden. Deze zal zich al lereerst hebben te beraden, of hij uitsluitend met de P. v. d. A in zee zal gaan, of dat hij ook vertegenwoordi gers van andere partijen in het kabinet zal opnemen. In bepaalde katholieke kringen toont men zich van dit laat ste niet afkerig. De tegenwoordige minister president, dr. L, J. H. Beel, daarentegen isvoorstander van 'n coalitie K.V.P.P.v.d. A. en het valt niet aan te nemen, dat hij, waar de sa menwerking in de achter ons liggende twee jaar zonder grote wrijvingen tussen de regeringspartners verlopen is, van standpunt is veranderd. Als het van de K.V.P. af hangt, zou men twee kanten uit kunnen. Doch zij heeft rekening te houden met de verlangens van de P. v. d. A., die nog steeds een sterke positie inneemt. Voor samen werking met de K.V.P. in een kaoinet op bredere basis komen, behalve de P. v. d. Aalleen in aanmerking de C.'H.U. en de V.VJX De in zet van de verkiezingen is de Grondwetswijziging, die de nieuwe verhouding tussen Nederland en Indonesië vast legt. Vóór deze Grondwets wijziging hebben de C.HU en de V.V.D. gestemd. De Anti-Revolutionnairen en de Staatkundig-Gereformeerden waren er tegen en zullen ook in de .tweede instantie in de nieuwe Kamer waar een twee-derde meerderheid voor de aanneming nodig is hun steun aan de herzie ning onthouden. Een nieuwe regering kan zich uiteraard niet veroorloven by een eer ste stemming in de Tweede Kamer al uiteen te vallen. De Anti-Revolutionnairen hebben dus voor de K.V.P, als bondgenoot geen waarde.' Men zal bij de C.H.U. en de V.V.D. moeten aankloppen. Als de P. v. d. A. zich niet tegen opneming van deze par itijen in een regering op bre de grondslag verzet, zijn vele moeilijkheden overwonnen. Doch gesteld, dat zij dat wel doet, dan zouden alleen K.V P., C.H.U. en V.V.D. in dé toekomst moeten samengaan. Gerekend naar de tegenwoor dige getalssterkte, kunnen zij gedrieën niet meer dan 33 plus 8 plus 6, dat is 47 vas te aanhangers in het veld brengen. Niet eens een meer derheid dus! De P. v. d. A. schijnt zich in deze situatie niet onbe haaglijk te voelen. Zij heeft het vrijwel voor het zeggen, of andere partijen in het Ka binet zullen wordén opgeno men. Heel veel animo daar voor bestaat er bij haar'niet. Begrijpelijk, als men bedenkt, dat de P. v. d. A. aan de ene kant en de C.H.U. en de V.V.D. aan de andere, in de parlementaire strijd vaak scherp tegenover elkaar ston den. Met name heeft men in de P. v, d. A.-fractie bezwaar tegen mr. Oud, die men bij de V.V.D. op het gestoelte der ere niet misplaatst zou vinden. Ook is de P. v. d A. niet gebrand op een C.H.-mi- nister, al zou men over een partijloos vakminister, die zich aan de C.H.U. gelieerd voelt, geen drukte maken. Neen, in de P. v. d. A. stuurt men het liefst op een continuatie van het huidige Kabinet aan, zij het dat daarin enkele vah de thans zittende ministers zeer waar schijnlijk niet zullen terugke ren. En daarom zal de ko mende regering dan ook wel bestaan uit een Rooms-rode combinatie. Verbinding tussen Schelde en Zwarte Zee. Volgens het Brusselse blad „Het Volk"' worden er op het ogenblik besprekingen gevoerd over een Rijn-Main-Donau ver binding. Eigenlijk is de bedoeling, al dus Het Volk, een Trans-Eu- ropese verbinding tot stand te brengen, waarbij de Noordzee, en als zodanig de Schelde, met de Zwarte Zee zal worden ver bonden. Hiertoe zou een kanaal van 170 km. lengte tussen de Do- nau en de Main tot stand moe ten worden gebracht. Deze werken zullen, volgens de eer ste berekeningen, acht jaar duren en 50.000 arbeiders werk verschaffen. Het blad wijst er cp, dat de realisering van höt project nog wel veel tijd zal vergen. Proviand-operatie'op groie schaal Ontwikkeling gaat niet volgens de communistische plannen Precies drie jaar na de instelling ervan Is het geallieerde bestuursbureau in Berlijn ontbonden. Donderdag kwamen de vier stafchefs van de bezettende mogendheden in een restau rant bijeen om een lunch te gebruiken, die door de Russen was aangeboden. Na het drinken van een glaasje wodka ver klaarde de Russische stafchef, kolonel Kalinin, by wijze van tafelspeech, dat het de laatste maaltijd was, die de Russen de Westelelyke geallieerden aanboden. Tevoren hadden de Russen doen weten, dat zij geen bij- eenkomsten van het bestuurs bureau meei; zouden bijwonen. Het Russische personeel zou voorlopig nog blijven om de ar chieven op te r.uimen. Als re den gaven de Sowjets op de uitvoering van de geldsanéring in Berlijn en het „welbekende van kolonel Howley. Deze kolonel verliet op een bijeenkomst van 16 Juni na 13 uur vergaderen slaperig de zaal zonder de Russen vooraf te waarschuwen. De Sow jet delegatie toonde zich nogal ge prikkeld over „kolonel How- ley's onbeleefdheid". Men verwacht nu, dat de Westelijke bezetters snel zul len handelen en een eigen be stuursbureau zullen instellen voor de Westelijke sectoren. In de afgelopen dagen zijn de drie commandanten vaak bij een geweest om over maatre gelen te beraadslagen, die aan de situatie het hoofd moeten bideen. De aankomst van de Britse vertegenwoordiger in de Ge allieerde Contróleraad te Berlijn, Generaal Robertson, op het vliegveld van Kopen hagen. Zoals bekend hield het bezoek verband met de Deense bemiddeling in het geschil met de Russen bü de Veiligheidsraad. DE PROVIAND-OPERATIE. Donderdag zijn vele van de grootste Engelse vliegtuigen haar Duitsland gevlogen om deel te nemen aan de grote operatie, waarbij honderden tonnen goederen door de lucht naar Berlijn verzonden worden. Op het vliegveld Gatow landen dagelijks 200 vliegtuigen. Bin nen enkele dagen zullen nog meer en grotere vliegtuigen naar Berlijn vliegen als een nieuwe betonnen startbaan te Gatow in gebruik gesteld is en dag en nacht doorgevlogen zal worden. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft be kend gemaakt, dat „zekere re geringen" verduurzaamde le vensmiddelen hadden aangebo den om de voedselcrisis in Ber lijn te verlichten. Op het reusachtige vliegveld Westover (Massachusetts) heerst een bedrijvigheid als tij dens de oorlog by het voorbe reiden van een operatie. De Amerikaanse luchtmacht ver zamelt een vloot transport vliegtuigen, die voor de ravi taillering van Berlijn zullen worden ingezet. 11 Skymas- ters zijn al op weg naar Frank fort om deel te nemen aan de ..proviand-operatie", terwijl an dere op het vliegveld zijn bin nengekomen uit Hawaii, Alas ka en Texas. Er wordt ook onderzocht in hoeverre het mogelijk zal zijn steenkool door de lucht te ver voeren. NIET VOLGENS DE PLANNEN. Berlijnse politici menen dat de ontwikkeling der Berlijnse crisis niet geheel volgens de communistische plannen verlo- oen is. De leider der Berlijnse 'iberale partij zegt bewijzen te hebben van plannen der com munisten om een putsch op touw te zetten, teneinde het stadsbestuur onder leiding van -e communist Maron te stel len. Daartoe zou een aantal officiële personen gearresteerd hebben moeten worden, terwijl eveneens een staking zou wor den voorbereid. Noch het een noch het ander is gebeurd. Wel blijft de communistische vakbondleidcr dreigen met de mogelijkheid van het uitroepen van een staking. Uit Saksen en Brandenburg komen berichten, dat een dras tische zuivering onder de poli tie op handen zou zijn. Een woordvoerder van de Britse ministeries van buiten landse zaken en van oorlog zeide niets te weten over voor bereidingen om versterkingen over te brengen rrjar de Ber- Ujnse garnizoenen van de drie Westeljjke mogendheden. Geruchten hieromtrent had den tevoren de ronde gedaan. Rustige verkiezingen in Finland. De eerste dag van de Finse verkiezingen is uiterst rustig verlopen- De opkomst van de kiezers op de eerste dag was groot. Voor het gehele lar.d kan een gemiddelde worden aangenomen van 50 procent. In enige districten van Hel sinki vooral in de arbei derswijken stemde op de ze eerste dag reeds meer dan 61 procent van het aantal kiesgerechtigden. Zeer waarschijnlijk kunnen de eerste uitslagen Zaterdag tegen het middaguur worden verwacht. Vandaag is het 350 jaar gele den, dat Olivier van Noort het Goerese Gat uitzeilde voor zijn ver maarde en avontuurlijke reis om de wereld; viert Kroonprins Olaf van Noorwegen zijn 45ste verjaardag. Nederland krijgt opnieuw goud terug. Ter waarde van 90 millioen. De minister van financiën heeft Donderdag in de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij be richt heeft ontvangen van de commissie van het teruggevon den goud, dat Nederland kan rekenen op een nieuwe terug gave van 90 millioen na de 100 millioen van verleden jaar. Het A.N.P. verneemt nader te Brussel, dat het hier een hoeveelheid betreft van 30.646 kg. goud. Zoals bekend werd tijdens de eerste toewijzing in November 1947 een hoeveelheid van 35.000 kg. goud toegewe zen. Behalve aan Nederland, werd 5.934 kg. goud aan Oostenrijk toegekend en slechts 73 kg. aan Griekenland en 17 kg. aan Albanië. ARABISCH LEGIOEN BEREIDT ZICH VOOR OP VERDERE STRIJD. Bestand loopt ten einde. De Transjordaanse minis ter-president heeft Donder dagmorgen verklaard, dat de Arabieren de vredesvoorstel len var graaf Bernadotte van de hand gewezen hebben. De Arabieren hebben de voorstellen verworpen, omdat zij niet het bestaan van een Joodse staat kunnen accep teren. Transjordanië had geen ter ritoriale ambities wat Pales tina betreft. De Arabische bevolking van Palestina zou, na bevrijd te zyn, moeten beslissen over aansluiting by Transjordanië of lidmaat schap van de Arabische Liga als onafhankelijke staat. Alle verloven van de offi cieren en manschappen van het Arabische Legioen zjjn ingetrokken. Het Arabische blad „Al Misri" heeft publicatie ge daan van een voorstel van tien punten, dat door graaf Bernadotte aan Joden en Arabieren zou zjjn voorge- VEILIGHEIDSRAAD Geen andere werkmethode voor de Commissie voor Goede Diensten. Nieuw debat tussen van Kleffens en Palar. Bij de Donderdag voortge zette debatten in de Veilig heidsraad over de Indonesi sche kwestiè- voor de eerste maal onder voorzitterschap van Manuisly. de afgevaar digde voor de Oekraine, ver klaarde Palar (Indonesië) dat tenzij de Raad een forse hou ding aanneemt en met name de Commissie van Goede Diensten de vrije hand ver leent. men nooit over het huidige dode punt in de on derhandelingen zal komen. Hii wenst vrijheid voor de Commissie om alle methoden tot onderhandelingen te be nutten. waarbij geen barer individuele leden het recht van enigerlei vorm van veto mag hebben. Hiertegenover is voor de Veiligheidsraad het enige alternatief, te handelen zoals zij in het geval met Pa lestina heeft gedaan: de be noeming van één bemidde laar. Hoe kan een billijke oplos sing worden bereikt, wan neer de partii, die het rede lijke wenst, altijd aan de verliezende kant staat? De heer Pillai (India) meende, dat het compromis voorstel niets bevat dat in strijd is met de beginselen der Renville-overeehkpmst. MR. VAN KLEFFENS AAN HET WOORD. Mr- van Kleffens sprak de hoop uit, dat de Raad geen steun zal verlenen aan de aandrang tot wiiziging in de werkmethode van de C. v. G. D. daar Nederland een voor stel tot een dergelijke wiizi ging niet in overweging zal kunnen nemen. De heer van Kleffens wen- te tevens van deze gelegen heid gebruik te maken om „af te rekenen met de legen de" over een Nederlandse blokkade van de republiek. De waarheid is, dat invoer in niet onder Nederlands be heer staande gebieden in In donesië is toegestaan met uit zondering van oorlogsmateri alen. Ook de uitvoer is vrij met uitzondering van die van De belangen van Z.-Vlaanderen worden in het oog gehouden Na sedert 21 Januari 1948 door de Nederlandse Spoorwe gen te zyn beheerd onder een huurovereenkomst, is de spoor weg MechelenTemeuzen, voorzover deze op Nederlands ge bied ligt, Donderdag In eigendom overgegaan In handen van de Nederlandse Spoorwegen. Voor deze gebeurtenis is de voltallige directie van de Nederlandse Spoorwegen in gezelschap van de directeur-ge neraal van het verkeer, de heerH. van Galen Last, Donderdag naar Temeuzen gegaan, om opnieuw over de exploitatie van 't Zeeuws-Vfcjamse spoorwegnet te beraadslagen met vertegen woordigers van de overheid, dehandel, de industrie en de land bouw in Zeeuwsch-Vlaanderen. Onder deze laatsten werden opgemerkt: burgemeester mr. P. H. W. F. Tellegen van Ter- neuzen, die tevens voorzitter is van de stichting havenbe- langen; ir. J. F. Denie, direc teur van de Zeeuws-Vlaander- se Tramwegmrj. en H. A. A. baron Colot d'Escurie, commis saris van laatstgenoemde maatschappij. De president der Nederland se Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander, stelde vast, aldus vernemen wy van de persdienst van de Nederlandse Spoorwe gen, dat, dank zij de medewer king van de Nederlandse rege ring, een koop is gesloten, waardoor de op Nederlands gebied liggende lijnen en in richtingen van de Spoorweg MechelenTerneuzen, een deel van het rollende materieel met de daarbij behorende magazyn- voorraden en het kraanbedrijf te Temeuzen in eigendom aan de Nederlandse Spoorwegen Is overgegaan. Ook de 106 man personeel van de „Mechelen Terneuzen", die op Nederlands gebied te werk zijn gesteld, gaan over in dienst van de N. S. De heer den Hollander ver klaarde, in Zeeuwsch-Vlaande- ren de status quo op spoorweg gebied te zullen handhaven, waar toch verschillende voor zieningen allereerst aan weg en werken nodig zijn. Het goede renverkeer, waaronder ook het Terneuzense kraanbedrijf moet worden verstaan, zal worden voortgezet als tot dusverre en zo mogelijk worden verbeterd. De mogelijkheid voor het rei zigersverkeer zal later worden bezien. Zoals do situatie zich thans laat aanzien, zou het reizigers verkeer langs de rails eigenlijk gestaakt moeten worden en over de weg moeten worden afgewikkeld, althans voor zo ver het betreft het interne ver keer in Zeeuwsch-Vlaanderen. Met deze zienswijze bleek de meerderheid der aanwezigen het eens te zijn. Het verkeer met België is van evenveel belang te achten als dat met het overige Neder land. Het zal zich overigens ontwikkelen parallel met de ontwikkeling van de Benelux- gedachte,. Het is niet uitgesloten, dat zich hier een internationaal verkeer ontwikkelt. Exploitatie van reizigerstreinen is echter alleen mogelijk bij een hogere verkeersdichtheid. De N. S. hopen van harte, dat deze zich zal blijken voor te doen. Ge leidelijk zullen op de Zeeuws- Vlaamse lijn de condities van de N. S. worden ingevoerd. Hierbij zullen de N. S. toch uiterst voorzichtig en steeds in overleg met de Zeeuws- Vlaamse belangen hebben te werk te gaan, om schokken te voorkomen. Concrete medede lingen kunnen hierover thans niet worden gedaan. VOORLOPIG VERLIES. Ir. den Hollander merkte tenslotte op, dat onder de hui dige omstandigheden het Zeeuws-Vlaamse net verlies zal opleveren. Dit zal echter I voor de N. S. geen reden zijn. om deze lijn te verwaarlozen. Integendeel, de N. S. zullen de Zeeuws-Vlaamse lijn met dezelfde toewijding bedienen als alle andere. De exploitatie zal echter zo geraffineerd mogelijk worden gevoerd om de verliezen tot een minimum te beperken en 'misschien op de duur tot een sluitende begroting, of zelfs tot een winstgevend extra te ge raken. SEIZOEN-VERVOER VERZEKERD. Op de uit deze mededeling volgende geöachtenwisseling bleek onder meer, dat ondanks liet feit, dat de N. S. slechts 100 wagons van de Mechelen- Terneuzen hebben overgeno men, het selzoenvervoer van bieten en pulp, ten behoeve van de suikerindustrie, verzekerd is. De Belgische Spoorwegen hebben zich n.L verbonden zo veel als zU kunnen, bij te springen. Mocht dit nog niet voldoende zijn dan zullen de N. S. ook met materieel hel pen. Ook bleken de belangen van he kraanbedrijf te Terneuzen voldoende te zijn behartigd. Tenslotte deelde ir. den Hol lander mede, dat de heer Du bois, oud-secretaris van de In ternationale Spoorwegmaat schappij MechelenTerneuzen, namens de inspectie-beheer ders, de algemene zaken van de N. S. in Zeeuwsch-Vlaande ren zal behartigen. De Zeeuws- Vlaamse lyn zal ressorteren onder de N. S.-inspectie te Breda en onder de handels agent der N. S. te Middelburg. 's Avonds heeft de directeur der N. S. nog een bijeenkomst gehad met het personeel van de Internationale Spoorweg maatschappij MechelenTer neuzen, voorzover dit perso neel in dienst van de Neder landse Spoorwegen overgaat. 1 de producten van onderne mingen die door de Japanners in beslag zijn genomen en nog niet aan de wettige eigenaren ziin teruggegeven. Na de rede van mr- van Kleffens volgde een langdu rige discussie, in de loop waarvan bleek, dat de meer derheid van de Raad er niet voor voelt, invloed uit te oefenen op de huidige werk wijze van de C- v. G. D. De leden van de Russische en Oekrainse delegaties waren een ander inzicht toegedaan en herhaalden de beschuldi ging, dat de C-.v. G. D. in geen geval het vertrouwen van de Raad kan genieten, gezien haar sympathie voor de koloniale mogendheden. Aan het eind der beraad slagingen sprak de Veilig heidsraad opnieuw zijn ver- vertrouwen uit in bekwaam heid van de Commissie van Goede Diensten voor de be handeling van zaken ter plaatse. De Raad was echter niet in staat te beslissen, of een verdergaande actie van de zijde van de Veiligheids raad noodzakelijk is. Stopzetting ontmanteling Rulir-gebied? West-Duitse presidenten in conferentie bijeen. In industriële Kringen in het Ruhrgebled gaan thans geruch ten, dat de geallieerden de ontmanteling van de fabrieken in het Ruhr-gebied, die voor herstelbetalingen zjjn aangewe zen, zullen stop zetten. In kringen van het Britse militaire bestuur kon men geen bevestiging verkrijgen. Volgens deze berichten zou de Amerikaanse regering be sloten hebben, dat „het onlo gisch was West-Duitsland op te nemen onder de landen, die deelnemen aan het plan- Marshall, en tegelijkertijd het Duitse herstel en het Euro pese herstel in het algemeen op te houden door toe te staan, dat het industriële potentieel van het Ruhr-gebied drastisch zou worden beperkt". WESTDUITSE MINISTER PRESIDENTEN BIJEEN. Donderdagmorgen zyn de Duitse minister-presidenten van de elf staten in West- Duitsland te Frankfort bij een gekomen met de drie Westelijke geallieerde gou verneurs. De bijeenkomst duurde slechts een uur. De minister-presidenten werden door de gouverneurs gemach tigd een constituerende ver gadering bijeen te roepen vóór 1 September a.s. Donderdag zullen de elf pre miers te Koblenz bijeenkomen om de plannen der Westelijke geallieerden voor een West- Duitse „constitutie" te bespre ken. De zitting zal twee dagen duren. Waarschijnlijk zal mevr. Schroder, de burgemeester van Berlijn, tot de besprekingen in Koblenz worden uitgenodigd. Interpellatie.Droesen gaat niet door. In de Donderdag gehouden vergadering der Tweede Ka mer heeft de heer Droesen (K.V.P.) medegedeeld, dat hij er van afziet minister Mans- holt vragen te stellen no pens bespoediging van de uitbetaling van uitkeringen aan landbouwers en veehou ders. legd. De voornaamste pun ten zijn: 1. Vereniging van Trans jordanië en Palestina, 2. Dit gebied te verdelen in twee onafhankelijke sta ten, namelijk een Joodse en een Arabische. 3. Toewijzing aan de Jood se staat van alle gebieden, ais reeds door de v.N. toe gewezen, met uitzondering van de woestijn van Negeb. De Joden zouden dan gcncel Galilea krijgen. 4. De Arabische staat zal de Arabische gebieden van Palestina en Transjordanië omvatten. 5. Haifa wordt vrijhaven. Over Jaffa wordt later be slist. 6. Speciaal bestuur voor Jeruzalem onder de V.N. ter waarborging van de heilige plaatsen. Arabische leiders betaald door de Nazi's. Getuigen in het proces we gens deelneming aan oorlogs misdaden, dat gevoerd wordt tegen voormalige hoge functio narissen van het Duitse minis terie van buitenlandse zaken, hebben verklaard, dat de Groot-Moefti van Jeruzalem gedurende zekere periode maandelijks een grote som ryksmarken ontving. Volgens deze getuigen hebben andere Arabische leiders eveneens sommen ontvangen van het ministerie. De Moefti bekleedt thans een vooraanstaande functie. Tito en zijn partij geheel geïsoleerd. Albanië beschuldigt hem van „koloniale neiigingen". Vrijwel alle communistische partijen in de wereld hebben in het conflict MoskouBel grado partii gekozen voor de Kominform en een duit in 't zakje gedaan bü de critiok op Tito- Over de houding van de Albaanse communisten be stond nog enige twijfel, maar deze is opgeheven door een verklaring uit Tirana, dat ook Hodsia en de zijnen zich achter Moskou stellen. Na 'n betuiging van trouw aan „de geliefde en geachte leider kameraad Stalin" wordt Joe- go-Slavië ervan beschuldigd pogingen aan te wenden Al banië te koloniseren. In Joego-Slavië zelf schijnt de positie van Tito sterk te zijn- De Sloveense commu nisten hebben in een tele gram hun trouw aan Tito be tuigd- De eerste divisie van het leger zond een verklaring: het gehele leger groet een stemmig zijn opperbcvclhcb- br. Italiaanse socialisten kiezen „de middenweg" De Italiaanse socialisten hebben op hun congres te Genua besloten niet met de communisten samen to gaan en evenmin naar een gema tigde politiek af te zwenken. Een motie, die de gulden middenweg voorstelde, ver kreeg een meerderheid van 227.609 stemmen. Voor samenwerking met de communisten waren 161.556 stemmen; voor 'n ge matigde politiek 141.866. Als nieuwe secretaris zal waarschijnlijk Giancaro Mat- teotti, de dertig jarige zoon van de in 1924 door Musso lini vermoorde vooraanstaan de socialist, gekozen worden. Voor zover in de centrum motie een politiek uitgestip peld wordt, zal deze bestaan uit een voortgezette opposi tie tegen de huidige regering, volkomen internationale neu traliteit, voortzetting van 'n gezamenlijk optreden met de communisten, doch verzet te gen een Volksfront en 't po gen om betrekkingen met de socialisten uit de Westelijke landen te handhaven. KOEL WEER. Geldig tot Vrijdagavond- Veel overdrijvende bewol king. In de kuststreken nog een enkel regenbuitje m de ochtenduren. Overigens over wegend droog ween Matige, maar langs de Wadden-eilan den nu en dan nog vrij krachtige wind uit Noord westelijke richtingen. Koel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1