flredase Kruidenbitter NIEUWS UIT ZEELAND ZATEBDIG 3 JULI a.s. WALCHEREN Weder ontvangen FIRMA DENEVERS Zendingsfeest Zeeuwse Vrij Evang. gemeenten. Zaterdag vierden de Zeeuw se Vrij Evang. Gemeenten haar Zendingsfeest op de weide van de heer A. M. Ka reis© te Goes. Als sprekers traden op de predikanten der Zeeuwse gemeenten, terwijl bovendien zendeling ds. W. F. Schroder en zendeling-dok ter Scheurkogel aanwezig wa ren. Het thema dat behandeld werd was: „Ons Getuigenis in deze revolutionnaire we reld." Na het openingswoord van ds. W. F. Praas van Cadzand sprak dst W. de Goede van Wemeldinge over het onderwerp „Waar loopt het mensenwerk op uit?" Ds. J. Karelse behandelde het thema: „Wat is aan het zendingswerk beloofd?" Ds. J. Timmerman van Yerseke besprak: „Wat is het geheim der zendende ge meente?" Zend. dokter Scheurkogel met zijn echtgenote, die zeer binnenkort naar Indië hopen te vertrekken, spraken 'n kort woord, waarin zy uitspraken zich blijde bewust te zijn ook daar hun gaven en krachten te mogen besteden in d© dienst van de gekruis te. Slechts kanalen te - zijn waardoor Gods geest mag vloeien, is hun bede. Ds. Praas sprak daarna dokter en mevr. Scheurkogel hartelijk toe, bad hun Gods zegen toe en sprak de hoop uit dat zij het mogen erva ren dat een biddende gemeen te achter hen staat Tenslot te sprak ds. Praas de wens uit dat allen aan het eind van dit samenzijn, levende getuigen van Jezus Christus mochten zijn. Tabaksteelt in Zeeland. De rijkstuinbouwconsulent voor tabaksaangelegenheden, de heer R. v. d. Ven te Didam, zal in de maand Juli verschil lende delen van Zeeland bezoe ken, om daar voorlichting te geven over de tabaksteelt. In Oostkapelle zal hij op Maandag 12 Juli 10-2 in café Wattel aanwezig zijn. Vlissingen NIWIN-PAKKETTEX. Het bestur van het plaatse lijk Niwin-Comité deelt ons mede, dat door de medewer king van de bevolking in Vlis singen en naaste omgeving 490 Jubileumpakketten naar onzq militairen in Ned. Indië ver zonden gullen .worden. Het comité dankt alle ge vers hartelijk. VOOR NOODLIJDENDE KINDEREN. Zaterdag 3 Juli a-s. zal te Vlissingen de Unac-collecte worden gehouden voor nood lijdende kinderen in Europa. Er zal op straat en huis-aan- huis gecollecteerd worden. Het comité, dat deze collecte organiseert doet op allen een beroep om deze collecte tot een succes te maken- Er zijn millioenen kinderen, die hulp nodig hebben. Middelburg PAARD TRAPTE VOERMAN VAN DE BOK Maandagmiddag reed de groenteboerL. van de Vlas- markt te Middelburg met zijn wagen, bespannen met twee paarden, over de Baileybrug nabij het Station. Terwijl hij op de bok zat, kreeg hij van een van de beide paarden een trap tegen, het been, waardoor hy van de wagen viel. Een arts constateerde een dubbele been breuk en liet de man naar het ziekenhuis overbrengen. DUIVENSPORT. De Postduivenvereniging de Telegraaf te Middelburg, hield Zaterdag 26 Juni een wed vlucht met odue duiven van Orleans (Fr.) uit. Afstand tot Middelburg pl.m. 219 k.m. De duiven werden gelost om 11 uur met Z. W. wind. De eerste duif werd gecon stateerd te Middelburg om 15.52.17 uur, snelheid 1016.17 m. per minuut. De prijzen werden behaald als volgt: M. Wattel. Middel burg 1 en 7; S. Kodde, Veere 2, 6 en 8; A. v. d. Hoofd, Vee- re 3; C. Pouwer, Veere 4 en 5. WEDVLUCHT. De uitslag van de wed vlucht van Pont St. Maxence, (afstand 254 km.) uit in de postduivenvereniging „Zeelan- dia" te Middelburg luidde: 1. J. Damman; 2. A. v Schaik; 3, 4 en 10. P. 'v. Sab- ben; 5. J de Buck; 6 en 7 D. M. Klaassen; 9. G. Ver burg. Ritthem NIEUWE WEG GEREED. De nieuw aangelegde en bestrate Dorpsweg van Rit them naar de Walcherse dijk naby Rammekens is gereed gekomen. De weg is bedui dend korter dan de oude, die verschillende bochten had. Het is jammer, dat nog een brug ontbreekt over de sprink bij de Walcherse djjk, zodat men aan het eind van de weg voorlopig nog over de noodbrug moet, die by de boerdery van de heer L. Cevaal ligt. Oostkapelle Weer een torenklok, maar... Nadat gedureride 5 jaren het slagwerk van het toren uurwerk te Oostkapelle heeft stilgestaan, is het nu einde lijk zover dat dit weer op gang zal worden gebracht. Men heeft ons echteF mede gedeeld dat er rekening mede moet worden gehouden dat het uurwerk in de komende tijd af en toe stil za.1 staan, zodat dan niet de juiste tijd wordt aangegeven. Adresboek voor Middelburg verschenen. Voor de 69e maal is het Adresboek van Middelburg verschenen en het zal onge twijfeld nimmer met zoveel vreugde zijn begroet dan dit jaar- De vorige uitgave im mers dateert van1942 en sindsdien is bijna 04 gedeel te van de Middelburgse be volking van adres veranderd. Op deze gids kon men dan ook weinig staat meer ma ken. De uitgave voor 1948, zoals gewoonlijk weer uitgegeven door Drukkerij Altorffer te Middelburg, is 40 pagina's dikker dan de vorige editie, voor een adresboek een veel betekenend feit. Op overzich telijke wijze vindt men er de namen, beroepen en adressen van de bewoners van Middel burg en St. Laurens in, de openingsuren van verschil lende kantoren en instellin gen, de posttarieven en een uitgebreide lijst van bestu ren. commissies en vereni gingen- Deze laatste, hoe uit voerig ook, is zeker niet vol ledig, hetgeen echter wellicht in de volgende uitgave kan worden verbeterd. Overigens zullen velen, die de liist doorlezen, verbaasd staan te kijken, wanneer zij ontdek ken, dat er nog steeds een afdeling Middelburg bestaat van de Ned- Vereniging voor Luchtbescherming. BU het doorbladeren van dit boekje komt men nog tot andere ontdekkingen: de naam Janse komt in de Zeeuwse hoofdstad het mees te voor, gevolgd door Joosse, Dekker, Verhage en Boone- EXAMENS GEMEENTE ADMINISTRATIE. Voor het examen gemeente administratie slaagden mej. E. P. de Smidt en E. Wisse, on derscheidenlijk ambtenaar ter secretarie van Schoondijke en Oostkapelle. Te 's Gravenhage slaagde voor het examen gemeente administratie I de heer L. A. Wisse, ambtenaar ter secreta rie te Oostkapelle. Domburg RIN GRIJDERIJ. Vrijdag en Zaterdag werd te Domburg kermis gevierd. De grootste aantrekkingskracht bezat de zweefmolen, die door oud en jong druk werd bezocht. De jaarlijkse ringrijderij 'was zeer spannend. De uitslagen hiervan luiden: Uit 46 beurten: 1. Jan Brou wer met 26 r., burgemeester prijs, hoogste-serieprijs met 6 r. en rondprijs; 2. A. Geertse 22 r.; 3. Lcin Boogaard 21 r.; 4. W. Maljaars 19 r.; 5. A. Pe per 17 r.; 6. C. v. d. Meule 16 r.; 7. P. Brouwer 14 r.; 8. Kr. Corré 13 r.; 9. A. Dourleijn 13 r.; 10. Louw Boogaard 13 r.; 11. J. Jongepier 12 r.; 12. G. de Pagter 11 r.; 13. P. Patte- nier 10 r.; 14. C. de Visser 5 r.; 15. C. van Zweeden 5 r. Weslkapelle VERGADERING P.v-d-A. In de cantine. van het Zwit sers kamp te Westkapelle, sprak Vrijdag voor de Par- toii v. d- Arbeid, de heer L- P. van Oorschot, wethouder van Vlissingen over het on derwerp: „Waar het om gaat".. Hierbij kwamen het Indonesische probleem en de sociale voorzieningerf ter sprake. De Indonesiër heeft recht op vrijheid. Nog zijn wij niet waar wii wezen moe ten met de sociale politiek, maar wij moeten zeker trach ten dit doel te bereiken. Nieuw- en St. Joosland SCHOOLREISJE. Vorige week maakten de oudste kinderen van de open bare lagere school te Nieuw en St. Joosland een i-eisje per autobus naar Den Haag, Sche- veningen en Wassenaar. Op de heenreis werd een bezoek ge bracht aan het dierenpark te Wassenaar. Hierna ging het naar het strand te Schevenin- gen. Ongeveer 11 uur 's avonds bereikten de kinderen vrolijk gestemd weer het dorp. Serooskerke Elêctrificatie van de Rijkebuurtweg. Dinsdagmiddag kwam de Raad van Serooskerke (W.) in vergadering bijeen. Ingeko men was een besluit van Ged. Staten, waarbij de vergoeding Ser leerling voor 1948, door e Raad vastgesteld op 15. werd verhoogd tot 16.— voor de school voor Geref. Lager Onderwijs. In de laatste vergadering was een besluit genomen met betrekking tot de electrifica- tie van de Rijkebuurtweg en een gedeelte van de Vrouwen- polderweg. De P.Z.E.M. wenst hierop niet in te gaan, maar stelde een andere regeling voor, waarbij de gemeente de kosten voor zich zal nemen van de woningen, die niet •tot aansluiting zullen over gaan. Met algemene stemmen wex-d besloten, behoudens goedkeuring van Ged. Staten, het voorstel van de P.Z.E.M aan te nemen. Een vierde wijziging der begroting 1947 werd z.h.st. vastgesteld, waarby besloten werd aan de gemeenteambte naren 2gestorte pen sioensbijdrage over 1947 te restitueren. Op een aanvrage van de Vereniging voor Geref. Lager Onderwijs om medewerking tot het aanschaffen van leer middelen voor het onderwijs in lichamelijke oefening werd gunstig beschikt. De 5-jaar- lykse afrekening over de ja ren 1943 t/nr 1947 voor de school voor Gere. Lager On derwijs werd op voorstel van B en W. vastgesteld. De uitgaven over bedoelde jaren bleken hoger té zijn dan de verleende vergoedingen. Besloten werd over te gaan tot aankoop van 100 meter brandslangen. Bij de rondvraag informeerde de heer Kesteloo naar het vervoer van de brandspuit bij brand buiten de kom, terwijl door de heer Izeboud inlich tingen werden gevraagd naar de dienstverhouding van de assistent gemeentewerkman. De voorzitter diende hen - van antwoord. Waterleiding voor Biggekerke. Vrijdagmiddag kwam de ge meenteraad van Biggekerke in vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester Drogmans. Een verzoek van de ringry- ders om een wisselbeker be schikbaar te stellen, werd op voorstel van B. en W. met 4 tegen 3 stemmen niet ingewil ligd. Het voorstel van B. en W. tot vaststelling van de exploi tatievergoeding over de jaren 1943 tot en met 1947 voor de bijzondere scholen, werd zon der stemming aangenomen. Hetzelfde was dit het geval bij de verordening op de hef fing van inentingsgelden. Op voorstel van B. en W. gaat de raad accoord met een gemeen schappelijke regeling voor de exploitatie van het abattoir in Middelburg. Men wil echter duidelijke inlichtingen hoe de situatie woi'dt als de raad het slachten in de gemeente ver biedt. Verder zal bezwaar wor den gemaakt tegen artikel 7 der regeling, inzake bijdragen in de gecalculeerde tekorten. Vervolgens wordt besloten tot het aangaan van een kas geldlening groot 10.000 met de Coöp. Boerenleenbank te Koudekerke. Aan de ambtenaar ter secre tarie en de gemeentewerkman zal een uitkering worden ge daan van 2& van de pen sioengrondslag. WATERLEIDING. Vervolgens bracht de voor zitter in behandeling "het voor stel van B. en W. om tot aan leg van waterleiding in de ge meente te besluiten. De voor zitter gaf op dit voorstel een toelichting; de watei'leiding is aangelegd tot het wederop- bouwkamp. De W.M.Z. zal deze na verloop van enige tijd wel van het Rijk overnemen. De W.M.Z. heeft de voonvaarden bekend gemaakt, waaronder zy genegen is thans reeds tot aan sluiting over te gaan van de belendende percelen. Terwijl zij ook genegen zou zijn de leidin gen door de dorpskern te leg gen. De gemeente zou evenwel aan de maatschappy een ga rantiebedrag moeten betalen yan 100 per aangesloten per ceel. Aangenomen kan worden dat wellicht ongeveer 70 percelen direct tot aansluiting 'willen overgaan, wat dus een kapi taalsinvestering van 7000 zou betekenen. Zodra de regeling tussen de W.M.Z. en het Rijk in orde is, zou de maatschappij de leiding overnemen en het gestorte kapitaal terugbetalen, waarschijnlijk met rente. Het geld kan worden gevon den uit een aan te gane kas geldlening die tegen 1% kan worden opgenomen, wat dus ongeveer 150 per jaar zou I kosten. Zou eventueel de rente niet worden vergoed, dan was i wellicht de bepaling op te ne-1 men, dat de aangeslotenen ieder een evenredig deel dezer i'ente betaalden. Het is echter mogelijk dat de regeling tus sen de watei-leidingmaatschap- pij en het Ryk niet in ordfc zal komen, waardoor de gemeente de verschillende aansluitleidin- gen in eigendom zou verkrij gen. B. en W. stelden voor de voorwaarden van de W.M.Z. te aanvaarden. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aan vaard. In vei'band met het rege ringsjubileum werd voor de schoolkinderen 0.50 per kind beschikbaar gesteld. Bij de rondvraag werd door de heer Lampert geïnformeerd naar de verharding van de Oostweg, waarop de voorzitter antwoordde, dat er zo weinig mogelijk aan moet gebeuren in verband met de herverkave ling. Verder werd nog de onkruid- bestrijding langs de zykanten van de wegen besproken. Voor zover de zijkanten zyn ver huurd, moeten de huurders zulks doen. De gemeentewerk man zal de onverhuurde per celen moeten reinigen. A^nemuiden WEDVLUCHT Op Zaterdag 26 Juni 1918 hield de postduiven-vereniging „De Voorwaarts" te Arnemui- den een wedvlucht van Orleans 419 km. De duiven werden ge lost om 9 uur met een noord westen wind. De eerste tien pxnjswinnaars waren: I, 4, 7, 8.- en 10 J. Sturm te Veere 2 J Siere- veld; 3 J. Cornelisse te Nieuw en Sint Joosland; 5 P. van Belzen; 6 B. van Belzen Wzn en 9 Jac. de Meulmeester_ De eerste duif vloog met 'n snelheid van 1090 meter per minuut, de laatste 878 meter per minuut. De hoofdprijs der vereniging werd gewonnen door J. Sturm met eerste pry's en de wisselbeker door J. Sie- reveld met 2e prijs. BIJZONDERE SCHOOL- In de vacatures die ziin ont staan in het bestuur der Bjjz- school te Amemuiden, we gens bedanken van de heren Joh. Krijger en H. Crucq werden gekozen de heren K. J. Steketee en C- Dekker. De heer H. Crucq, die circa 20 jaar bestuurslid was, sprak 'n hartelijk afscheidswoord en dankte de andere leden voor de aangename samenwerking. De voorzitter dankte de »heer Crucq wederkerig voor al de ax-beid gedurende deze 20 jaren, in het belang der school verricht. Meliskerke Tegen een centraal slachthuis. De gemeenteraad van Me liskerke vergaderde onder voorzitterschap van burge meester Huiisman- Op voor stel van B. en W- wordt be sloten tot medewerking aan der premieregeling voor split sing van woningen. Het voor stel van B. en W- om deel te nemen aan de gemeenschap pelijke exploitatie van het slachthuis te Middelburg wordt uitvoerig besproken. Opgemerkt wordt, dat de centralisatie wel in het be lang is van Middelburg, maar niet in het belang van het platteland van Walcheren. De raad spreekt zich teil- slotte uit voor bestendiging van de bestaande toestand- Aangedrongen zal worden op een spoedige uitkering van de reeds beloofde scha devergoeding aan de dorps slagers voor de gemaakte on kosten aan eigen slachthuis. Goedgekeurd wordt de re kening '47 en de begroting '48 van het burgerli.ik armbe stuur- De beide bijzondere lagere scholen zullen een vergoe ding ontvangen van 14 per leerling over 1947. De afreke ning voor da beide scholen over 1945 tot 1947 wordt vastgesteld- Bij de ï-ondvraag vraagt de heer de Buck naar de bruik baarheid van de brandspuit. De voorzitter antwoordt dat de spuit in orde is en dat een onverwachtse oefening ge houden zal worden. Besproken werd voorts de mogelijkheid van ovex-leg met de herverkavelingscommissie bij het pi'ojecteren van nieu we wegen en het scheppen van bouwmogelijkheid- De voorzitter deelt mede, dat B- en W- in die richting werk zaam 2iin, ook is reeds aan B. en W. verzocht te wijzen op de noodzaak van goed drinkwater- Aangedrongen wordt op de verbetering van de Corn- Jasperseweg en B- en W. woi'den tenslotte ge machtigd aan de Polder Wal cheren ruimer gelegenheid te vragen voor het halen van, zand. Burgerlijke stand VLISSINGEN. Bevallen: C. P. OsselGe- leijn, d.; J. Bos-Unelcen, z.; .1. C. R. Beis-Wenst, z.; C. M. Smits-Rosmolen, z.; J. G. Son- ke-Huson, z.; N. M. van Eenen- naam-'t Gilde, z.; C. van Sluijs- Walhout, d. Bevallen: H. J. Coppoolse Touburg, z.; C. Muldervan Belzen, d.; A. J. Kamermans-- Wildschut, z.; A. Biesingde Keizer, z.; A. HemelaarVer- meule, d.; J. de VisserStroo, z.; J. KerremansHuijbrechts, z.; J. M. E. OlyslagerWevers, d.; H. G. MeermanPlas, z. Ondertrouwd: K. Huijsman, 24 j. en L. Louws,25 j.; A. Polderman 25 *j. en M. C. Ver- heij, 20 j.; A. J. Schop, 28 j. en E. P. Joziasse, 26 j.; M. v. Leeuwaarden, 26 j. exx J. Meer man, 26 j.; A. P. Jacobs. 24 j. en A. de Feijter, 28 j.; P. Lems 61 j. en S. M. Boon. 34 j. Ondex-trouwdR. Z. Vermeu len, 20 j. en A. De Clerq, 22 j.; B. Vriesman, 26 j. en E. J. M. van Rosevelt, 24 j.; J. C. Kloeg, 18 j. en J. P. de Ryke, 17 j. Getrouwd: J. P. Jonkman, 22 j. en L. Dingenxanse. 19 j.: W. van Splunder. 19 j. en D. F. P. Jacobs. 21 j. Getrouwd: J. Fcniuk, 25 j. en R. Ribun, 23 j.; L. Hui- bregtse, 50 j. en P. Kleinjan, 35 j. Ovei-leden: M. Nieuwenhuize, 61 j.; A. A. Branken, 53 j. Overleden: A. Verhage. 82 v, wede. van J. de Klerk. ANNIE MEYER Piano-lerares, is tot nadere aankondiging verhinderd les te geven. Energieke reizigers gevraagd op vast salaris en provisie, voor de verkoop van tuin- en landbouwza- den, zaaigranen en poot- aardappelen, alsmede voor het contracteren van diver- se tuin- en landbouwzaden voor Zuid-Beveland en Zeeuwsch Vlaanderen. Zij die relaties hebben in deze streken en bewyzen van verkoopkracht kunnen over leggen wenden zich tot CH. P. SERRAREXS, Zaadteelt- en Zaadhandel, Goes. „De Zonnebloem" Depót Palthe St. Jacobsstr. 28, Vlissingen van 5 t.m. 12 Juli gesloten wegens vacantie. Café „Amusement". DANSEN. Vrij dansen Donderdags, Za terdags en Zondags van 7.30 uur tot 11.45 uur. Muziek met groot orgelor kest, afgewisseld door de modernste dansplaten en versterkereinstallatie. Aanbevelend, C. J. DUIVENVOORDE, Kinderdijk 94, Middelburg. Gevraagd meisje voor de morgenuren. Mevr. VAN DER HARST, Lange Delft 88, Middelburg. Waar slaagt U het beste voor een Pijp IN het Pijpenhuis „WeKa", Vlissingen Telefoon 663. S.C.S. „LUCTOR ET EMERGO" Grote Sclis3«lersslac«> in de Ambachtsschool te Goes. Geopend van 2-5 uur en van 7-9 uur. Inzendingen uit geheel Nederland. TOEGANG VRIJ. 1 gelijk voor de oorlog op de kruiden getrokken, zeer fijn, eetlustopwekkend, en geneeskrach- tig. per fles en maat verkrijgbaar. Filiaal SLIJTERIJ-WIJNHANDEL LANGE DELFT 90, MIDDELBURG TAXI. TAXI. Voor zieken-, zaken- en vacantiereizen met de ruime persoons auto van RINUS CLARIJS. Dag en nacht Tel. K 1103—360, 'a GRAVENPOLDER. Wij tonen U gaarne onze collectie ROOKARTIKELEN. Pijpenhuis „WeKa", Vlissingen Telefoon 663, B.z.a. zelfstandig werkend MONTEUR, bekend met alle werkzaamheden, 13 j. in het vak. Brieven no. 10, Agent P.Z.C., St. Maarten-s-1Eindewcge F 68, AFBRAAK TE KOOP Grote partij planken; lang 2 tot 4 M„ breed 25 cM., partij stijlen 2/3, lang 2 tot 3 M., grote partij ronde pa len, lang 2 tot 5 M„ dikte 10 cM., prikkeldraad, ge construeerd yzeren hek 2.60 x 2.20, erepoort, breed 5M, hoogte 4 M. Te bevragen Firma MES, Interneringskamp Rilland- Bath. OPGELET. Zonder prijsverhoging Uw band of laars gevulcanl- seerd. Tevens Uw adres om Uw rijwiel te laten moffe len, als nieuw. Reparatie vlug en billijke prijzen. Rijwielhandel Iz. Kole dijk. 's Heer Arendskerke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5