Hulpverleningsdienst doet nog goed werk Helinki aan de vooravond der verkiezingen Wat denken de Kamerleden van de verkiezingen? Armede, noeste arbeid, vastbelotenbeid tegenover Moskou Vertrouvsn in een rode nederlaag Mysterie Prinsengracht TWEEDBLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG I JULI 1948 HELSINKI, Jun (Vatonze speciale verslaggever.) v Kijk eens, gt Avro Aasi, een der bekendste Finse journalisten, als met hem zit te praten over Finland en de parlementaüwerkiezingen van 1 en 2 Juli. Kijk eens, wij hebbei^een grein belangstelling voor interna tionale problemeuf voor de Verenigde Naties. Wij hebben maar één verlangt: ons zelf te kunnen zün en blijven! Wij hebben oitigs een nieuw verdrag met Rusland moeten sluiten. D ziet er héél anders uit dan de verdra^ gen, die Polen, Bigarije en Tsjecho Slowakije moesten tekenen. Waaromlat lukte? Omdat Stalin geen omslag kan gebruiken. 04at hij weet, dat wij precies als in 1939 zullen vechten vo onze vrijheid en omdat een botsing met ons de druppekan zijn, die de emmer doet overlopen. Natuurlijk: wij zi geen dwazen. Wij voeren geen jegens Rusland vijandige jjitiek. Wij hebben begrip voor de moe- lijke positie van Mkou en houden voortdurend rekening met de belangen *i de Sovjetunie. Wel echter vechten wij tegen de commiisten in eigen land. En die strijd zul len wij winnen! In Helsinki spree' ieder een met iedereen eer Rus land. Van de vroeg<ochtend tot de late avond. E ieder een. die onbewogen in Fin land rond kijkt, ziet:n voelt achter alle dingen Rsland. Welk een contrast Helsin ki na Stockholm: Stckholm een weeldeeiland: vrtiik en zorgeloos. Helsinki mt ziin brede straten, ziin wide plei nen, ziin schitterende parken: ernstig en vreugdeloos. Hope loos-ouderwetse a'to'i. Agen ten en militairen n afgedra gen uniformen. D vrouwen en meisjes probern er met alle geweld fleurig';it te zien in japonnen die getaakt ziin uit de beste stukke; van drie versleten jurken. L Ze zijn fleurig, want ze hebign knap pe gezichtjes met Éanzende heel lichtgrijze ogen n goede figuurtjes. Nergens ehter de chique van Stockholm. En dan de etalages, n Zwe den moet je voor iedee win kel vechten tegen je koplust. In Helsinki ziin de wtkelra- men leeg. En de stapels edeva- lueerde bankbiljetten da geen waarde hebbenAc, Fin land is straaarm, leg ge zogen, kaal geplukt. Door Rusland. STRAATARM. Ik zit in een der onbrispe- liike restaurants van Helsinki. Met opzet ben ik aan en ta feltje gaan zitten waa een knappe grijzende mas» met een veel jongere en blonde vrouw, zijn dochter, reeds zaten. Zij hebben me gehol- ven met het bestellen van een eenvoudig avondmaal, waar voor ik twaalf Hollandse gul dens in Fins papier zal moe ten neertellen. We praten sa men. Tot 1938 was Finland bijna een paradijs, zegt de dochter. En haar vader knikt en gaat voort: We begonnen na de eerste wereldoorlog met niets- We werkten ons zelf op. We betaalden onze buitenlandse schulden tot de laatste pen ning, want de Finnen zijn een fatsoenlijk volk. We leerden wat welvaart was, gingen vooruit, waren gelukkig. Toen kwamen onze oude vijanden, de Russen, en hamerden alles kapot. Later kwamen de Duit sers. "We moesten ze wel laten komen. We bemoeiden ons zo weinig mogelijk met hen. Smypat'iie hadden we alles behalve voor Hitier en onze Mannerheim was zijn uitge- sproken tegenstander. Nu hebben w* weer de Russen en kuk maai rond: we ziin straatarm. Ir. P. S. F. Otten sprak over th NIWIN. Dinsdagavonl hield de twee de voorzitter vai de NIWIN, ir. P. S. F. Otten, een radiotoe spraak ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bemhard der Nederlanden, voorzitter van de ÏIWIN. Het bestuur van de NIWIN weet, dat Prins Beïihard geen beter verjaarsgeschenk ge bracht kan worden dan door de belofte, dat op :eer korte termijn de NIWINjubileum- pakkettenactie, ten behoeve van onze jongens overzee een volledig succes zal waden. Zo handelende zullen wij tevens eren H.M. de Koningn, die weldra voor een perioce van een halve eeuw ons all»r Ko ningin zal zijn. Uit de Kstori- sche betekenis van dit grote feit voor ons volk, is oj ge dachte van het jubileunpak- ket geboren. Spr. wilde vooral het acient leggen op de nationale inspan ning en in dit verband het de vies van Prins Bemhard vior dit doel noemen: „Van allm, Voor allen". Ir. Otten deed een beroep cp alle bedrijven in Nederland ek overzee, evenals op alle indi viduele personen, om de NI-, WIN in staat te stellen haar programma te verwezenlijken. Verleden jaar ontving de NI WIN uit privé-bijdragen 2.200.000, maar dit jaar is minstens f 3.000.000 nodig. Ik kijk rond. En ik zie mise rabele locomotiefjes op het station van Helsinki staan, die met hout gestookt worden, omdat steenkool geïmporteerd moet worden. Alleen voor de zwaardere typen is 'n beetje steenkool beschikbaar. En de spoorwagens ze ziin door en door versleten. Ze zien er uit zoals de spoorwagens, die vlak na de bevrijding over onze spoorwegen sjokten. Ik zie de verwaarloosde boeren huizen in Zuid-Finland en de schamele boerenmensen. De magere akkers.Rusland! FINLAND ZWOEGT. Ik zie echter ook de ont roerende ernst, waarmede Finland zwoegt. Om zijn oor logsschuld aan Rusland te kunnen betalen. Om vrij te blijven van Moskou. Om zich zelf te kunnen blijven. Waar is de zorgeloosheid van Stock holm? Men behoeft in West-Euro pa niet te twijfelen aan de uit slag van de komende verkie zingen, zegt iedereen vol ver trouwen. De communisten gaan een zekere nederlaag tegemoet! En iedereen werkt, omdat iedereen beseft, dat het nodig is. Finland moet het vredesverdrag met Rusland na komen, een geraffineerd vredesverdrag, dat een bijna ondragelijke last op de schou ders van het volk heeft ge legd. Rusland zal niet gedo gen. dat Finland ook maar één bepaling niet strikt nakomt. Niets zou welkomer zijn als aanleiding om in te grijpen De Finnen weten dit. Daar om werken zii. Daarom zijn zij zo sober, daarom dragen de vrouwen japonnen, die ge maakt ziin van de resten van drie versleten japonnen. Daar om rijden ze in Helsinki al leen maar in totaal versleten trams en voorwereldlijke auto's. Daarom is alles zo ver veloos. GEEN RUSSISCH NIEUWS. Deze fier gedragen armoede dwingt respect af. Dit volk is niet communistisch en zal het niet worden. Als iemand pro beren mocht het communis tisch te maken, zal het vech ten, zoals het in het verleden reeds zo vaak gevochten heeft. Kijk naar de kranten. Zii zijn als symbolen. Objectief buitenlands nieuws, zeer veel binnenlands en plaatselijk nieuws. Ellenlange sportver- slagen en een massa ontspan ningslectuur. Het enige wat zij niet geven is Russisch nieuws. Je moet het met een vergrootglas zoeken. Het is als het ware een ma nifestatie. Want iedereen spreekt over Rusland en ziet en voelt Rusland achter alle dingen. Finland trekt naar de stem bus. En ieder voorspelt de communisten een zware ne derlaag. (Nadruk verboden). Maar het publiek is te laken met het aangeven van gevaarlijk oorlogsmateriaal. Ramp fe Deelen nog steeds een raadsel. Bij de opheffing van de mijn en munitieopruimingsdienst van de Kon. Landmacht en van de M.O.D. van de Kon. Marine op 1 Jan. j.l. werd geconsta teerd, dat de mrjnopruiming zo goed als voltooid was. De mu nitie-opruiming was voor onge veer 95 pet. geschied. In de ge troffen gebieden zou men over deze cijfers met betrekking tot de totale hoeveelheid van het in ons land overgebleven oor logsmateriaal, echter nog wel het een en ander kunnen zeg gen. Tijdens een bezoek aan de Hulpverleningsd. te Arnhem, verstrekte de landelijke com mandant ons cijfers en een overzicht van de verrichtte werkzaamheden, waaruit blijkt, dat men er goed aan doet niet te veel af te gaan op de be richten als zou deze gevaarlij ke zaak nog ternauwernood de aandacht waard zijn. WAT WERD OPGERUIMD. In totaal werden van 1 Ja nuari tot 31 Mei 1948 verza meld: granaten (kleiner dan 4 cm.): 35.852 stuks; granaten (van 4 cm. en groter)13.066 stuks; mortiergranaten: 6449 stuks; phosforgranaten: 456 stuks; rookgranaten: 899 stuks; handgranaten 10.537 stuks; brisantbommen (ben. 250 kg.): 143 stuks; brisant bommen van 250 kg.: 16 stuks; brisantbommen van 500 kg.: 38 stuks; brisantbommen van 750 kg.: 8 stuks; brisantbom men van 1000 kg.: 2 stuks; ra- ketbommen: 68 stuks; phos- forbommen: 17 stuks; brand bommen: 5827 stuks; landmij nen: 3971 stuks; ontstekers: 13.132 stuks; pantservuisten: 358 stuks; pantserschrikken: 118 stuks; strijdgassen: 49 bus sen en flessen; kruit: 691 kg.; springstoffen:. 5537 kg.; klein soort munitie 86.580 kg.; ge weren: 338 stuks; revolvers: 23 stuks; mitrailleurs: 60 stuks; rookpotten: 28 stuks, LAKS PUBLIEK. Het is opmerkelijk, zo werd ons gezegd, dat het publiek nog steeds zo laks is in het aangeven van de uit de oorlog overgebleven munitie en het verdere oorlogsmateriaal. De meeste gevallen moet de poli tie uit eigen wetenschap mel den, maar zelfs onder de lan delijke politie-autoriteiten heerst in dit opzicht nog een onvoorzichtigheid, die verba zingwekkend is. De opvatting, dat munitie door het lange lig gen ongevaarlijk zou zijn ge worden, is onjuist. Zelfs in de meest onschuldig schijnende voorwerpen als een glazen buisje, een doosje, dat er als een dropdoosje uitziet, kan ge vaar schuilen. Wanneer men weinig mede werking verleent, dan staat het vast, aldus onze zegsman, dat liet nog wel twintig jaar kan duren eer ons land van deze gevaarlijke souvenirs is bevrijd. HET ONGEVAL OP DEELEN. Ten aanzien van het noodlot tig ongeval met de bom op Deelen Kan nog worden opge merkt, dat men nog steeds niets weet van de oorzaak van deze ramp. Deze Engelse bom van groot kaliber kon niet worden „ingevroren", gelijk men wel meent. Dit terrein is immers doelwit van de ar tillerie. De bewuste bom lag oor spronkelijk op het terrein te Oldebroek, open en bloot. Reeds had men er voor de artillerie springstof uitgehaald. Doordat het omhulsel gescheurd was, was het vrij eenvoudig de springstof er met kleine hoe veelheden uit te verwijderen. De samenstelling van deze springstof was van de aard: betrekkelijk ongevoelig. De ontsteking was er uit verwij- dex-d; het vervoer leverde geen moeilijkheden. Men heeft thans een proef van de bom naar het laboratorium te Delft ge stuurd, waar men een nader onderzoek instelt. Eenmaal per jaar gaan de reddingsboten van de Noord- Zuidhollandse Reddingmaat- schappij op de helling om in conditie te blijven voor hun menslievende taak. De „Bran- daris" van Terschelling wordt met stalen schrappers ontdaan van de schelpen en andere aanwas, die de snel heid van do boot remmen. ■Toezicht op 42.000 politieke delinquenten. Verschenen is het* verslag der werkzaamheden van de Stichting „Toezicht Politieke Delinquenten" over de jaren 1945, 1916 en 1947. Het totaal aantal onder toe- zichtgestelden bedroeg op 1 Januari j.l. 41.872, het aantal toezichthouders 16.708. Momen teel zijn nog slechts weinig bedrijven weigerachtig politie ke delinquenten in dienst te nemen. Over de jaren 1945/'46 en '47 bedroegen de uitgaven van de stichting resp. 540.000 en 1.225.000. De totale perso- neelsterkte was op 1 Januari 1948 325 man. Verraadzaak te Medan. De temporaire krijgsraad te Medan zette de behandeling voort van de zaak tegen de oud-hoofd-commissaris van politie Maseland te Medan, die er van beschuldigd wordt een illegale organisatie te Medan te hebben verraden aan de Japanners, tengevolge waarvan generaal Overakker en 'een aantal anderen wer den gefusilleerd- Overgelegd werden een aantal stukken van een Ja- nanse krijgsraad. waarvoor Maseland destijds verklarin gen had afgelegd. Hij had de ze stukken met ziin handte kening en duimafdruk be vestigd- De beklaagde beweerde nooit verklaringen te hebben afgelegd of personen te heb ben aangebracht. Hjj beweer de zijn handtekening vaak onder Japanse stukken te hebben geplaatst zonder dat hij de inhoud kende- Da pre sident constateerde, dat Ma seland Japans kon spreken en lezen. Uit de stukken voor de Japanse krijgsraad blijkt, dat aan generaal Overakker en kolonel Gosenson de ver klaringen van Maseland zijn voorgehouden- Een verklaring van een Japans officier der militaire politie werd overgelegd, waarin werd medegedeeld, dat de gegevens over de ille gale actie het eerst van Ma seland werden verkregen. Maseland ontkende ooit door deze officier gehoord te zijn- De zitting werd daarop ver daagd. Zuid-Afrikaanse studenten komen naar Nederland. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen zal op in stigatie van het Alg. Ned. Ver bond en de Nederlands-Zuid- Afrikaanse vereniging weer een gebruik, dat voor de oorlog be stond, hersteld worden, n.l. de invoering van de z.g. Zuid-Afri kaanse studiedagen, waarin een aantal Zuid-Afrikaanse studen ten gelegenheid wordt geschon ken om nader met ons land kennis te maken. Dit jaar zal dit gebeuren met een 60-tal Zuid-Afrikaanse stu denten, die in Engeland stude ren en die op 4 Juli in ons land aankomen. Op 5 Juli zul len zij in Den Ha^ig officieel door het gemeentebestuur ten stadhuize ontvangen worden, waarna een gemeenschappelijk noemmaal in Pomona volgt. Vervolgens wordt een rondrit door Den Haag gemaakt en volgt een ontvangst op de Zuid- Afrikaanse legatie. De volgen de dag gaan de studenten naar Apeldoorn, waar zij o.m. een bezoek aan de tentoonstelling Berg en Bosch zullen brengen, waarna in de daarop volgende dagen een bezoek aan Ooster beek, Arnhem en Rotterdam zal worden gebracht. se 9 kindertjes, allemaal onder de 6 jaar, zjjn op weg naar de finales van de Engelse dan «kampioenschappen, die in Londen zijn gehouden ten bate van het „Zonne- schijnfonds" voor blinde babies- Shaw valt de Labour- regering aan. George Bernard Shaw heeft in een artikel in het commu nistische blad „Daily Worker" een aanval gedaan op de La- bour-regering en in het bijzon der op Bevin naar aanleiding van de houding van de rege ring tegenover de staking, Shaw verklaart,, dat de arbei ders gerechtvaardigd zijn in hun staking, doch, daar er 19.000 stakers zjjn. betekent hun staking de verlamming van het vervoer en daardoor nationaal gebrek. Met het oog op de noodtoe stand had de regering tot plicht gehad de haven-firma's te gelasten om aan de eisen der arbeiders tegemoet te ko men. Voor Bevin is het parlement niet „the house of commons" doch een monsterachtig on democratisch lichaam, waarin de seretarissen de meest ab solute despoten op aarde zijn. „In de Sowjet-Unie zyn de vakverenigingen veel sterker dan hier, en ik wens, dat zjj hier evn sterk zullen worden", aldus Shaw. Amerikaanse studenten invasie te Rotterdam. Met de „Kota Inten" zijn Dinsdag te Rotterdam 750 Amerikaanse en Canadese stu denten, die twee maanden in Europa blijven, gearriveerd. Zij hadden zich reeds aan boord vertrouwd gemaakt met ver schillende Europese problemen en gaven daar een eigen krant uit. Zij scheiden zich thans in groepen, die verschillende rei zen zullen maken. Half Juli brengt de „Tabinta" nog 750 studenten. Vorming van vrijwilligers en dienstplichtigen. In Den Haag is door de minister van marine a-i- kol- A. H. J. L Fiévez, een commissie geïnstalleerd tot bestudering van het vraag stuk der staatsburgerlijke vorming van vrijwilligers en dienstplichtigen van marine, landmacht en K-N.LL- Nadat de minister de doelstellingen van de commissie had ge schetst, dankte de voorzitter, oud-minister dr. G- Bplke- stein, voor het mooie initi atief. HET VAN DE FEUILLETON Tjeerd Adsma 87 „Weet je wat," zei de com missaris, „we hebben de tijd aan ons zelf, laten we d'r langs lopen." „Uitstekend," zei de hoofd inspecteur, een la van zijn bureau opentrekkend en een revolver in ziin broekzak ste kend. De commissaris keek grin- nekend toe- „Ga je op muggen schie ten?" „Een kwestie van gewoon te, commissaris- Ik voel me meer op mijn gemak als ik zo'n blaffertje in mijn zak heb. Je kunt nooit weten.." „Ja, dat is waar," beaamde de commissaris. „In ons vak- sta je eigenlijk altijd met één been in ie graf te hinken- 't Is alleen maar jammer dat 't risico zo slecht betaald wordt." In de schemeravond liepen de beide mannen naar de Lairessestraat. „Hier is het," zei de hoofd inspecteur. „Ziet U wel, dat het een volkomen onopval lend huis is?" De commissaris knikte. „Verduiveld goed gecamou fleerd," zei hii- „Dat zouden we zonder die stomme Rat niet gauw gevonden hebben- Die zogenaamde chef heeft een best stelletje hersens." „Een beetje te goed, com missaris- Als U 't mij vraagt geloof ik, dat we met een zeer geraffineerde oplichter te doen hebben. Wacht, ik heb de sleutel." „Wat moet dat?" vroeg de barse stem van een man, di: schijnbaar toevallig voorbij kwam- „In orde, Van Santen," zei de hoofdinspecteur glimla chend- „O, pardon, bent U het, he ren. De man lichtte zijn hand op of hii wilde salueren, maar- bedacht zich bijtijds, dat hij een bolhoedje op zijn hoofd had. Enige verschuiving van K.V.P. naar P.v.d.A. in sommige kringen mogelijk geacht. Men geeft de „kleintjes" weinig kans. (Van onze parlemenatlre redacteur) Alle partijen, die op het ogenblik in de Tweede Kamer vertegenwoordigd zijn, hopen daarin na de verkiezingen ver sterkt terug te keren. De meesten venvachten dit ook, zo goed als de kleine partijtjes, die thans buiten de parlemen taire arena staan, erop reke nen, dat zij er hun intrede zui den doen. En toch zal ook de nieuwe Tweede Kamer niet meer dan honderd leden tellen. KLEINTJES WEINIG KANS? We hebben in parlementaire kringen naar opvattingen en verwachtingen gevraagd. In de fracties van de grote partijen meent men, dat de kleintjes niet veel kansen hebben. Wat dat de kleintjes en hebben. Wat de Middenstandspartö bijv. be treft, wijst men erop, dat zij met een vrijwel onbekende lijstaanvoerder uitkomt en niet over een voldoende geoutilleerd propaganda-apparaat beschikt. Ook de Onafhankelijk Nationa le Groep, de lijst-Feutlleteau de Bruyn, voorspelt men niet heel veel succes. Deze nieuwe par tij richt zich voornamelijk te gen het Indonesië-beleid van de regering: men zou haar een zusje van Rijkseenheid kunnen noemen. Het merkwaardige is echter, dat Rijkseenheid haar aanhangers aanbeveelt te stemmen op de Anü-Revoluti- onnaire Partij, op de lijst Feuil- leteau-de Bruyn, op de lijst- Welter of op de Staatk. Gere formeerden. Dus niet uitslui tend op de Onafhankelijk Na tionale Groep. Dat de „Oude S.D.A.P., vooruitstrevende Partij voor Wereldregering" en de „Revo- lutionnair Communistische Partij" een rol van betekenis gaan spelen, neemt men even min aan. Tenslotte zal vermoe delijk ook de groep-Welter niet als triomphater een aantal ze tels gaan bezetten. 7 DE REGERINGSPARTIJEN. In «Je kring van de K.V.P. Is men gematigd optimistisch. Men ontveinst zich &2ar niet, dat het optreden van de heer Weiter enige afbrokkeling kan veroorzaken, een achteruit gang, die niet geheel wordt opgevangen door het natuur- "Jke bevolkingsaccrés, nu sinds de vorige verkiezingen niet vier, doch slechts twee jaren verlopen zijn. Er zijn er zelfs bij do K.V.P„ die de mogelijk heid niet uitgesloten achten, dat de P.v-d.A. de leiding over neemt In de kring van de P.wd.A. schijnt men goede verwachtin gen te koesteren. Men wijst er daar op, dat men by de zetel verdeling ln 1946 niet bijster gelukkig is geweest. Wanneer het aantal stemmen op de P.v. «LA. toeneemt, hoopt men temeer daar vermoedelijk stem men verloren zullen gaan, doordat enkele kleine partyen niet aan bod komen bü de verdeling der zetels een gun stiger uitslag te verkrijgen. Bovendien verwacht men, dat een aantal kiezers, «lie in 1946 hun heil zochten b\J de C.P.N., nu tot het Inzicht gekomen is, dat „de progressiviteit by Drees en Lieftinck veilig Is". Bovendien zou een opinie-on derzoek hebben uitgewezen, dat de aanhang van de P.v.d. A. groeiende is. Aan de andere kant ver trouwt de C.H.U., dat een aan tal Christelijke kiezers, die in 1946 de P.v.d.A. stemden, in het vaderhuis zal terugkeren en de V.V.D., met de oud-Vrjj- zinnig-democraat mr. Oud aan het hoofd, rekent erop, dat apmmige vroegere vrijzinnig- democraten de P.v.d.A. de rug zulen toekeren en op haar hun slem zullen uitbrengen. Frac tie-leden van de P.v.d.A. stel len hier echter tegenover, dat in tegenstelling met de hier en daar gehoorde bewering, dat de P.v.d.A. de voortzetting is van de oude S.D.A.P., de door braak wel degelijk effect ge sorteerd heeft, getuige o.a. de grote opkomst op vergaderin gen van de Prot. Christ. Werk gemeenschap van de P.v.d.A. De V.V.D. zal op winst kun nen spelen, hoewel de Midden stand spar tij en de groep Feuil- leteau de Bruyn haar ten eigen bate tot remise zullen pogen te dwingen. Er werken in de grotere par tyen dus krachten en tegen krachten. In de wandelgangen van de Kamer zou men zich er niet over verwonderen, als zn elkaar nagenoeg ln evenwicht houden. Dat de Anti-Revoluti- onnalren en de Christeiyk-His- torischen geen grote winsten zulen boeken of gevoelige ver liezen zullen Ijjden, neemt nage noeg iedereen aan. En de Staatkundig Gereformeerden Zjj zitten met hun twee zetels vast in het zadel! (Nadruk verboden)! „Niemand geweest, Van Santen?" „Niemand, meneer." „Ook geen mens uitgeko men?" „Geen kip, meneer „Prachtig wanneer wordt je afgelost?" „Om negen uur, meneer." „En wie staat er achter?" „Van Doveren, meneer." „Goed, we gaan even naar binnen- Let op de voordeur De hoofdinspecteur liet de commissaris voorgaan en draaide in de vestibule het licht aan. „Nu moet U eens kijken, commissaris. Hier beneden is 't maar een burgerlijk ge doetje. Hier woonde die mu sicus met ziin vrouw. Wacht, nu zal ik even voorgaan. De trap is aan de achterzijde van het huis direct te berei ken en de meeste bezoekers kwamen door de tuin naar binnen. Wat zegt U van zó'n lopertje?" „Potstausend!" zei de com missaris, die een zwak voor Oosterse tapijten had- De hoofdinspecteur deed de deur van de speelzaal open en de commissaris stapte naar binnen en keek met be wondering naar de kostbare installatie. „Verduiveld," zei hij, „die kerel moet goed in zijn duiten hebben gezeten- Geloof maar, dat dit zaakje w^t gekost heeft." „En dat er nog tienmaal zoveel binnen gekomen is." zei de hoofdinspecteur. „Nu moet U de kamer hiernaast eens even bekijken." „Ongelofelijk!" riep de commissaris, terwijl hij zich in een van de reusachtige fauteuils liet zakken- „Zie je c^e schilderyen. Cornelisseri Dat is ook niet het werk van die kerel, die op de Dam staat te prutsen-" „Er ligt in het buffet nog een kladboekje van de ober. Dat .heb ik vannacht verge ten,'' zei de hoofdinspecteur- „Laat ik er aan denken, dat ik 't bij me steek- 't Kan best ziin, dat we er nog na men in vinden." Hii liep naar het buffet in de speelzaal en trok een la open. „Commissaris!' riep hij ver baasd- „Ja ja. wat is er?" vroeg de commissaris, zich uit zijn fauteuil hijsend- „Hier," zei de hoofdinspec teur, op de la wijzend. „Van nacht heb ik dat boekje laten liggen en 't is er niet meer." (Wordt vervolgd) EERSTE KAMER De pensioenregeling voor de mijnwerkers. Nadat in een korte middag zitting reeds een aantal wets ontwerpen van minder beteke nis zonder discussie was afge daan, kwam de Eerste Kamer Dinsdagavond voor het laatst vóór de verkiezingen btjeen voor de behandeling van het wetsontwerp tot dekking van de lasten, welke voortvloeien uit de herziene pensioenrege ling der mijnwerkers. Ook hierover werd slechts kort ge discussieerd. De heer Wijffels (K.V.P.) pleitte daarbjj nog voor een algemeen bedrijfs pensioenfonds, terwijl do heer Kramer (ARB.) meende, dat een toeslag op de pensioenen toch nog nodig is. Minister van den Brink acht te geen termen aanwezig om, zolang er geen algem. regeling voor de verhogingen van de pensioenen is, voor de mijn werkers een uitzondering te maken. Wat betreft een alge meen pensioenfonds, ziet spr. met belangstelling voorstellen uit de kringen der betrokke nen tegemoet. Het wetsontwerp werd zon der hoofdelijke stemming aan genomen, waarna de Kamer uiteenging tot Dinsdag 18 Juli.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 3