Toogdag der Z.L.M. op Noord Beveland NIEUWS UIT ZEELAND Zwanen zwei in Middelbi in weer fs vest 1300 boeren en boerinnen uii heel Zeeland aanwezig Actuele Noord-Oost-Polder-problemen Studentenkampen LAATSTE NIEUWS Bartali won eerste étappe van Tour de France. openen 12 Juli. Grote belangstelling voor de „Nijtengo". WALCHEREN Kortgene is gedurende één dag het landbouwcentrum van Zeeland geweest- Uit alle windstreken stroomden de boe ren naar Noord Beveland, waar de Z-L-IVI. haar Algemene vergadering hield en het vcerbootje tussen Wolphaartsdijk en Kortgene, dat tientallen bussen over moest zetten en dat ïfleen bij hoog water kon doen, had dan ook handen vol werk. Om circa 10 uur werd de vergadering geopend door de vice-voorzitter van de Z.L-M-. de heer P- Scheele de Put ter. die een welkom toeriep aan de Commissaris der Ko ningin. Jhr. mr. A- F- C. de Casembroot en Gedeputeerde C- Philipse, de Rijkspluimvee- consulent. de heer van Aspe- ren van Venning, de verte genwoordigers der Kamer van Koophandel, de heer A- S. de Jonge en C- A. Kam- meraad, de burgemeester van Kortgene en Wissekerke, de heer Joustra, chef van de bui tenlandse voorlichtingsdienst, de heer Voorst Vader eigenaar van ..Sorgwiick" de heer de Waard van de Nrd- Mij. v- Landbouw en de vertegen woordigers van de Bond van Plattelandsvrouwen Spr- drukte er ziin leedw zen over uit, dat de voorzit ter ir. M. A- Geuze wegens ziekte afwezig was en wens te hem een spoedig herstel toe- Hulde bracht spr. aan de Kring Noord Beveland die deze vergadering voorbereid de- Vervolgens herdacht spr- degenen,-die de Z-L-M. ont- NIEUWE BONNEN Geldig van 4 tot en met 17 Juli Bonkaarten KA tot en met KE 808 Brood, enz.: 0071 brood 800 gram; 0081 brood 200 gram; B 027 reserve 800 gram; C 029 reserve 400 gram; D 037 reserve 800 gram (alles geldig tot en met 10 Juli); 010 Alge meen 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli; 011 Algemeen 100 gram bloem; E 039 reserve 500 gram bloem. Vlees: 004 Vlees en 006 Vlees 100 gram; 005 Vlees 300 gram. Suiker, enz.: 012 Algemeen 500 gram suiker, boterham- strooisel of versnaperin gen, enz. of 1000 gram jam, stroop, enz. Boter, enz.: 013 Algemeen en 018 Algemeen 250 gram boter of margarine of 200 gram vet; 033 Algemeen 125 gram boter of marga rine of 200 gram vet; B 028 en C 030 reserve 500 gram boter of margarine of 400 gram vet. Eieren: 016 Algemeen en 031 Algemeen 1 ei. Kaas: 017 Algemeen 200 gram kaas of 250 gram korstlo- ze kaas; 032 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstlozo kaas. Cacao: 019-Algemeen 50 gram; 034 Algemeen 100 gram. Rijst: 020 Algemeen en 035 Al gemeen 200 gram ryst (vóórinlevering). Teep, enz.: 021 Algemeen 250 gram zachte zeep met 250 grom soda; 036 Algemeen 500 gram zachte zeep met 500 gram soda. Tabaks- en versnaperings- k aarten. 75 versnaperingen 200 gram versnaperingen, suiker, bo- terhomstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop, enz.; 78 versnaperingen 100 gram versnaperingen, suiker, bo terhamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop, enz. Reserve E tabak 50 gram scheerzeep, 100 gram schcercréme of 400 gram snel-scheercrême. Bonkaarten ZA t.ni. ZE en MD, MF, MG cn Mil 808. (btfz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zjjn de bonnen van strook K. Op Donderdag 8 Juli zullen broodbonnen worden aangewe zen op do volgende wijze: op de A-kaarten 2000 gram, B- kaarten 2800 gram. C-kaarten 2200 gram, D-kaarten 800 gram én E-kaarten 600 gram. Per 14 dagen ontvangt dus de A-groep 3600 gram, B-grocp 6000 gram, C-groep 4400 gram, D-grocp 2000 gram en E-groep 800 gram. De bonneu 020 en 035 alge meen voor 200 gram rijst moe ten uiterlijk op Zaterdag 10 Juli bjj de detaillist, van wie men gewoon was dit artikel te betrekken, worden ingele verd. zy. die met vacantle zijn, doen er goed aan de bonnen op 7 Juli. wanneer zij in hun woonplaats zijn In verband met do stemming, in te leveren. De bon Reserve E tabak voor scheerzeep enz. blbft tot nader aankondiging gelaig. vielen de heren A. Hartog. voorzitter Kring Noord Beve land de heer Vogelvanger, erelid, Brusssl, de heer Klomp, oud-secr. van de kring Tholen en het lid van verdienste de heer Geluk uit Kruiningen. Vervolgens sprak spr. zijn voldoening over uit, dat rond 1300 boeren en boerin nen naar Noord Beveland kwamen om deze vergade ring bij te wonen. Hij deed een beroep op de regering om de richtprijzen op een re delijk peil te handhaven en op de leden om hun produc ten niet beneden de richtprij zen te verkopen, vooral de aardappelen niet. Vervolgens deelde spr. mede, dat tot ie- den van verdienste benoemd ziin de heren C. de Wilde, St. Maartensdijk, J. P- van Oeve- ren Goes Ir. de Hullu Steen- hart, Schoondiike, P. J. Ter- woert Koudekerke en J. Die- leman Jzn. te Hoek. JAAROVERZICHT. De secretaris der Z-L-M mr. J. F. G- Schlingeman, gaf een overzicht van de werk zaamheden der Z.L.M in het afgelopen jaar, daarbij onder meer herinnerende aan de door de Z-L-M- georganiseerd vergadering over de vergoe ding der materiële oorlogs schade, de bemoeiingen met de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie en de instel ling van de Tuinbouwcommis- sie, die overigens niet zal tre den op het terrein der be staande organisaties. Met voldoening constateerde spr. dat het ledental op peil bleef. Het kan echter nog groeien, mits de afdelingen sterker tot leven komen. REDE IR. MINDERHOUD Nadat het financiële beleid van de secretaris-penning meester was goedgekeurd was het woord aan ir. A. P Minderhoud, plv. directeur van de Wieringermeer (N.O. Polder), die sprak over Ac tuele kwesties in verband met de kolonisatie van de N-0-- Polder. Spr. herinnerde eraan, dat de N.O.-Polder 48-000 H-A- be slaat, waarvan 42 a 43-000 H.A. land, tuinb- en bosgrond- De bedoeling is, dat in 1950 het gehele gebied in cultuur zal ziin gebracht, waarbij de gang van zaken zó zou zijn, dat de grond enige jaren voor rekening van de regering ge ëxploiteerd zou worden en daarna de grond zou worden verpacht. De omstandigheden noopten tot snellere verpach ting. 8 10.000 H.A. zullen in 1950 reeds verpacht zijn. Er ziin echter te weinig huizen om boeren en arbeiders aan te kunnen trekken en er zijn geen bedrijfsgebouwen- Daar om zullen 30.000 H.A. de eer ste jaren in rülcsexploitatie blijven. Verder werden in 1946 2500 H-A. grasland aan in de nabijheid wonende boeren verpacht. De oogst is uitstekend, maar het wonin- gebrek maakt de situatie voor de pachters zeer moei lijk. De bedoeling is daarom om geen grond uit te geven zonder dat er huizen ziin. WALCHEREN MOET WACHTEN. In de komende winter zal er daarom nog geen grond aan Walcherse boeren kun nen worden uitgegeven. Het wordt zeker 1949 of 1950. Er zijn ca. 300 huizen on derhanden maar de bouwvak arbeiders voor snellere bouw ontbreken. Uitstel is daarom noodzakelijk. Verder liggen de omstan digheden gunstig. De grond is goed en voor de boeren van Walcheren is een goed gedeelte uitgezocht- Men weet dat de kleinste bedrijven 12 H-A. zijn, de grootste 48 II.A. De kleine bedrijven voor de boeren van Walcheren ko men bij elkaar te liggen en de boeren kunnen dus sa men werken. In eerste instantie zullen aan boeren van Walcheren uitgegeven worden 45 bedrij ven, nl. 26 van 12 H-A., 3 van 18 H A.. 15 van 24 H-A. en 1 van 48 H-A. Met enkele technische me dedelingen besloot spr. ziin uiteenzetting. BELANGWEKKENDE DISCUSSIE. Oud-notaris Joh. Pilaar uit Goes informeerde, of de pachtprijzen in de N.O.-Pol der niet zeer hoog zijn- De heer Minderhoud antwoord de. dat de pachtprijzen nog niet vast staan, maar dat zii vrij hoog mogen zijn, omdat de frond goed is en er eco nomisch geboerd kan worden. Ook voor de reeds verpachte gronden staat de pachtprijs nog niet definitief vast- De heer C. Philipse betreur de het, dat pas in 1950 grond aan de Walcherenaren zal worden uitgegeven. Houdt men wel rekening met het grondgebrek? Is het niet mo gelijk, dat jonge boeren op eigen risico zelf gaan ontgin nen inplaats van dat de Staat het doet? Zij zullen het graag doen, zelfs in een planken tent. Vele werkkampen staan leeg, andere worden ontvolkt,, kunnen die niet verplaatst worden naar de N.O.-Polder?- (Luid applaus). De heer Minderhoud ant woordde, dat de omstandighe den dit niet toelaten. Parti culieren zouden het niet kun nen bolwerken. Twee jaar geleden hebben enige Friese boeren het ge probeerd: het'eerste jaar ging alles goed, dank zii het droge weer- Dit jaar echter komen de moeilijkheden en voelt men het gebrek aan land bouwwerktuigen. Bovendien zou er een soort Wild West ontstaan, als men iedereen maar in de meest schamele omstandigheden zich laat vestigen en dat durft de re gering niet aan. De heer Philipse stelde hier tegenover, dat men op een klein bedrijf waarlijk wel kan boeren zonder bedrijfs gebouwen- Hij achtte het Wild-Westgevaar bij goede selectie niet zo groot en meen de, dat deze mogelijkheid van vestiging voor eigen risico aangegrepen moet worden- De heer Minderhoud ant woordde hierop weer, dat als de Z-L.M. de verantwoording op zich zou willen nemen, het probleem voor de Wal cherse boeren heel wat min der groot zou ziin. De burgemeester van Nw- en St- Joosland. mr. F- S. K J. Graaf v.. Randwijk, drong aan op het bouwen van pre fabricated woningen. Ook de heer Minderhoud achtte dit wenselijk- Tot dusver bleek bouw op grote schaal niet mogelijk. Er is nu echter een project om per jaar 120 pre fabs te bouwen. OOK ANDEREN EEN KANS. De heer Kluifhout uit Ar- nemuiden vroeg of naast de pioniers en de Walcherse boe ren ook anderen boeren een kans krijgen op vestiging in de N-O.-Poldèr- - - Deheer Mjnderhoud „'ant woordde, dat er ca- 2000 be drijven geprojecteerd zijn, waarvan de pioniers er 6 a 700 krijgen, de Walcherse boeren 100 a 200- Er blijft dus een duizendtal voor anderen over. HET SLOE- Voorts vroeg de heer Kluif hout waarom nog niet met det Sloe-inpoldering begonnen is- De heer Marinussen uit St. Laurens vroeg, of de Wal cherse boeren het soort be drijf kunnen kiezen, dat hen het beste schikt Op zijn beurt vroeg de heer j Minderhoud, welk soort be drijf de Walcherenaren het liefst zouden hebben. Akker- bouwbedrijven ter grootte van 12 H.A. zijn het gemak kelijkst te exploiteren. Het gemengde bedrijf heeft stal len nodig en de bouw daar van vergt weer tlid. Spr. zou het waarderen, als de Z-L-M. eens naging wat voor de Wal cherse boeren het meest ge schikt is- REDE JHR. DE CASEMBROOT Jhr. mr. A. F. C. de Casem broot, hierna het woord ne mend, constateerde, dat hij des morgens zelf had kunnen constateren hoe veel last het ontbreken van een brug naar Noord Beveland veroorzaakt. Bruggen zijn helaas openbare werken en openbare werken ziin op de bon maar de provincie zal doen wat zij kan om Noord Beveland een brug te bezorgen. Omtrent het Sloe deelde spr- mede, dat er dit jaar be laas stagnatie kwam, irtaar dat volgend jaar met de in poldering van het Zuid Sloe wordt begonnen. Spr. verzekerde, dat de provincie op de bres zal blij ven staan voor de landbouw omdat de welvaart van Zee land met de landbouw staat of valt. Ten slotte wenste hii de Z L-M.-voorzitter een voorspoe dig herstel toe en de Z-L-M- een jaar van'goede bloei. HET SLOE. De heer C. Philipse preci seerde, dat het plan voor de Sloe-inpoldering gegronde bezwaren uitlokte ten aan zien van de afwatering, do wegen en de haven van Zuid Kraayert. Op het ogenblik wordt aan de verbeteringen gedokterd- Het provinciaal bestuur heeft aan de vertraging echter geen schuld. Spr. kon mededelen, dal in 1949 zowel met de inpolde ring van het Sloe als met de Braakman begonnen zal wor den. Daardoor krijgt Zeeland in de eerstvolgende iaren ieder iaar 400 H-A. landbouw grond er bij. Er liggen trou wens nog duizenden H-A- te wachten op inpoldering, o-m- het Land van Saeftinge. Volgende spreker was de heer H. J-. de Waard, voorzit ter van de Noord Brabantse Mij. van Landbouw, die Nrd-- Beveland roemde als een voortreffelijk landbouwge bied. WAT NOORD- BEVELAND WENST. De burgemeester van Kort gene, de heer A. A. Schuit, wees eveneens op de land- bouwbetekenis van Noord- Beveland, maar daarnaast ook op de landelijke schoon heid van-de polder en sprak er zijn vreugde, over uit, dat Noord -Beveland thans gasten heeft, die de goede dingen van Beveland bekendheid zullen geven. Tot de Com missaris der Koningin en de heer Philipse richtte spr. het verzoek om tooh vooral te willen bevorderen dat Noord Beveland een brug krijgt, wa terleiding, een verder doorge voerde electrificatie en goe de wegen. Nadat nog mevr- Korstense uit Kruiningen het woord had gevoerd namens de Bond van Plattelandsvrouwen, werd de rondvraag gehouden, waar na de voorzitter de vergade ring sloot. De eerste van de een-en- twintig étappen in de Tour de France is in de eindsprint ge wonnen door de Italiaan Barta li, die niet, zoals verleden jaar, de bergen heeft afgewacht om zich vooraan in het klassement te plaatsen. Hij schijnt dit jaar in buitengewoon goede conditie te verkeren. De Nederlands-Luxemburgse ploeg heeft de eerste dag geen grootse indruk achtergelaten en speciaal de homogeniteit van de ploeg laat wel het een en ander te wensen over. Het ziet er nu reeds naar uit, dat Janssen de sterkste Nederlan der zal bljjken te Zijn. Voor Donderdag staat de étappe TrouvilleDinard op het programma, waarin Bartali de gele leiderstrui zal dragen. De voornaamste uitslagen van de eerste étappe luiden: 1. Bartali (It.) 237 km. in 6 u. 50 min., 24 sec.; 2. Schotte (B.); 3. Teisseire (Fr.); 4. En- gles (B.); 77 Janssen (Ned.); 96. de Ruyter (Ned.); In het ploegenklassement leidt België, terwijl Nederland- Luxemburg op de 11e plaats staat. Lunshof in het gelijk gesteld. Woensdag deed de presi dent van de Amsterdamse rechtbank uitspraak in de zaak, waarbij mr. G. J. van Heuven Goedhart de heer A. H. Lunshof in kort geding had ge dagvaard in verband met de inhoud van diens brochure ,,VJag halfstok". Eiser werd veroordeeld in de kosten van het geding In het vonnis werd de over tuiging uitgesproken, dat het geschrift blijkbaar het alge meen belang op het oog had en de aandacht op tot onrecht leidende machinatieën meende te moeten vestigen, waarvan het bewijs zou kunnen worden geleverd. Zolang die feiten ech ter niet zrjn onderzocht, is een zo ver gaande maatregel als een verbod niet gerechtvaar digd. Onderzoek naar het England-splel. Zoals reeds in de Tweede Kamer is aangekondigd heeft de minister van oorlog een commissie ingesteld welke de organisatie en de werkzaam heden van de Nederlandse Militaire Inlichtingendiensten te Londen in het tijdvak 15 Mei 194020 November 1945 aan een onderzoek zal onder werpen, speciaal ook t-a-v- 't England-Spiel van de Duit sers. In deze commissie zijn be noemd tot lid en voorzitter mr. J. K- Onnen, oud-presi dent aan het Hooggerechtshof in Nederlands Indië en lid van de Bijzondere Raad van Cassatie, tot leden de kolonel van de generale staf D. H. M. Tielens en de kapitein ter zee J. W. F. Nuboer. De krijgsraad te velde te Assen heeft de 23-jarige oor logsvrijwilliger J. F. wegens moord op de Groningse kunst schilder C. de Boer, veroor deeld tot een gevangenisstraf van 8 jaar met aftrek. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Beroepen te Zoutelande (toez.) cand. G. E. Huizing, hulppre diker te Grote Lindt. RING VEERE DER NED. HERV. KERK. Als scriba-quaestor van de ring Veere der Ned- Herv kerk is thans opgetreden ds L. H. W. Theunissen to Aag- Heerschap beide te Rotter dam. 450 buitenlanders gaan de Zeeuwen helpen. Op 12 Juli as. zullen de eerste groepen buitenlandse studenten, die in hun vacan- tie het nuttige met het aan gename verenigen door enige tijd in ons land te komen werken, in Zeeland arriveren. De jongens worden onderge bracht in het Wederopbouw- kamp te Biggekerke en zul len werken aan de aanleg van het fietspad tussen Westka- pelle en Vlissingen en de dichting van de tankgracht bij Koudekerke/ de meisjes worden gehuisvest in de Wil- helminapolder en zullen assis teren by de fruitoogst. In totaal wordt de komst van 450 buitenlandse studenten tegemoet gezien. Vorig jaar zyn de studen tenkampen ip Westkapelle (de jongens) en Biggekerke (de meisjes), ondanks enige strubbelingen een groot suc ces gebleken. De organisatie berust, evenals toen, weer bij het Nederlandse Bureauvoor Buitenlandse Studentenbetrek kingen, dat samenwerkt met het Institute of Internatio nal Education. De eerste groepen werken van 12 Juli tot en met 3 Augustus, de volgendevan 5 tot en met 28 Augustus. In beide peri oden komen 150 jongens en 75 meisjes, deels Amerika nen en Canadezen, die Maan dag jl. met de Kota Inten in Rotterdam zijn gearriveerd of nog met de Tabinta zul len komen, deels studenten uit verschillende Europese landen. Men verwacht onder meer "Scandinaviërs, Fransen, Italianen, Engelsen, Schotten en Zwitsers. In tegenstelling met vorig jaar komen dit maal, om begrijpelijke rede nen, geen Tsjechen. De studenten zullen onge veer 40 uur -per week wer ken; de vrije tyd is gereser veerd voor excursies, teiwyl tevens voor ontspanning en ontwikkeling wórdt zorg ge dragen. Met het geld, dat de vrijwilligers voor hun arbeid krijgen, kunnen zij na afloop van hun werkperiode nog enige tijd in ons land rond kijken. De voorbereidingen voor de Nytengo-tentoonstelling te Goes zyn thans in volle gang. De standplaatsen zrjn nu alle verdeeld en het blykt dat béide' zalen'; van hetSöhutr tershof geheel bezet zullen worden. Bovendien komt er een grote tent van plm. 300 m2 in de tuin, waarin stands zullen worden geplaatst, ter wijl nog een aantal andere in de open lucht zal worden opgebouwd. De inschrijvingen komen uit het gehele land, practisch alle belangrijke branches zijn vertegenwoor digd, zodat het een interes sante expositie belooft te worden. Vanzelfsprekend zal ook voor de nodige attracties ge zorgd worden. De bierkelder wordt in ere hersteld. Ver der zullen er verschillende concerten worden gegeven, door de Kon. Accordeon Harmonie „^.pollo" uit Til burg, een korps van plm. 70 personen, dat op de laat ste dag van de tentoonstel ling zal optreden en ook 'n rondwandeling door de stad zal maken. Schilderstentoonstelling te Goes. Zaterdag wordt in de Goes- Ambachtsschool een ten toonstelling van schilderwerk gehouden, georganiseerd door de Ambachtsschool en de studieclub voor schilders met steun van de vakgroep schil dersbedrijf. Deze expositie heeft tot doel het publiek een indruk te geven wat er op het ogenblik in het schil dersvak en het vakonderwijs gepresteerd wordt. Er is een mooie collectie werk bijeen gebracht, be staande uit werk van de am- bachtssolén, o.a. uit Goes, Amsterdam, Zwolle, Terneu- zen, Tilburg, Den Haag en Apeldoorn, cursuswerk van de Goesse opleidingscursus gezel- en vakbekwaamheids diploma, bekroonde prys- vraag werkstukken van stu dieclubs uit het gehele land. en inzendingen van fabrikan ten en particulieren, o.a plas tiek, glazuur techniek," hout en marmer, glas in lood, lakwerk enz. Alle gangbare technieken zal men er aan treffen. Jonge boeren op excursie naar België. Dinsdag maakten oud-leer lingen van de Rykslandbouw- winterschool te Schoondijke onder leiding van de Rijks- landbouwconsulent voor Zeeuwsch-Vlaandëren, de heer L. van Dijk, en enkele leraren een excursie door Belgisch- Vlaanderen. Een landbouwma- chinefabriek een fokveedag en een varkensmesterij werden bezocht, terwijl de hopvelden in de nabijheid van Poperinge eveneens zeer de belangstel ling van de excursisten trok ken. In de- verschillende plaatsen, waar bedrijven wer den bezichtigd, was de ont vangst hartelijk en de jonge landbouwers hebben heel wat nieuwe indrukken opgedaan. EINDEXAMEN R.HB.S, MIDDELBURG Voor het eindexamen R.H. B.S.-A te Middelburg slaag den de volgende candidaten: J. van Duyvenvoorde, Sou burg, J. Geers, Middelburg,C. v. Haveren, Middelburg, P. Hen- derikx, Souburg, B. Schoon- aard, J. Verhagen en R. de Vries, allen te Middelburg. Vier candidaten werden afge wezen en één trok zich terug. Oestenkwekers vergaderden. Maandag vergaderden de leden van de Vereniging tot Beoordeling van het Oester- bedryf (V.E.B.O.) Mr. M. Vlaming werd mét 82 uit 97 stemmer herkozen als voor zitter. Daar men van rijkswege niet bereid is een vaartuig méér aan het visserijbestuur voor bewakingsdoeleinden van de zeeften met kleine oesters toe te wijzen en het aantal vaartuigen, evenals voor de oorlog weer op vier te bren gen, zal het bestuur van de V.E.B.O. er op aandringen door de' rivierpolitie in te schakelen in aeze dringende behoefte te voorzien. Zeeuwse candidaten voor de Eerste Kamer. In de Staatscourant zijn de lysten van candidaten voor de verkiezing van de leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal gepubliceerd. In deze lijsten komen de volgende Zeeuwen voor: J. Hommes, 's Heer Arendsker- ke, A. R-: P- C. de Jonge, Middelburg, P-v-d-A-; A- J- Schot, Middelburg, St. Geref-;- A- H. S. Stemerding, O- en W.-Souburg, C-H-: J- M- A., C. van Dongen, Aardenburg K.V.P.; C. J. van Hootegem,, Hontenisse, K-V-P-; D. Lindenbergh, 's Heer Arer.ds- kerke, V-V-D- Aanvaring in het Oo,stgat. In het Oostgat vroor Wal cheren zijn in de pkcht van Woensdag op Donderdag het Amerikaanse Ames Vic tory (7200 'o. r. t.) en het Noorse ss. 'Bomma (1100 b.r, t.) in aanvaring gekomen, waarbij beide schepen schade opliepen. I e Noor was onder weg van Amsterdam naar Gent, maar is na de aanva ring doorgevaren naar Ant werpen voor reparatie Het Amerikaanse sc'hip dat Antwerpen kwam en bestemd was voor Roterdam, is naar Vlissingen teruggekeerd, waar het met jchade aan stuur boordzijde voor anker is ge gaan. MLlO-EXAMENS. Woensdav slaagden te Goes voor het óploma A: J. Duijn- houwer. S<herpenisse; C. Rijn berg, St. Maartensdijk; D. J, Blankenbugh, Kapelle; M. M. Izeboud enM. J. van Zweden, Vlissingen; A. D. Minneboo en D. de Rykf Oost en West Sou burg en M. Pieterse, Mid delburg, Voor B laagden: J. Bol en Ph. Sinke, Yerseke; J. Fabery de Jonge, }0es; Ch. F. Bal jet, Middelburg F. J. Boezen en J. C. F. Hoefnagels, beiden Bergen op Zoom. Afgewean werden U candi daten. Vlissingen VLISSINGS MUZIEKLE VEN Dinsdagavond maakte de harmonie St. Caecilia een mars door de stad. De Har- moirie „Ons Genoegen", die eveneens een rondgang maak te, bracht een serenade aan haar directeur de heer P. de Rooy, in verband met de be haalde successen op het mu ziekconcours te Amsterdam. Zaterdagavond geeft „Ons Ge noegen", een concert in het Bellamypark. Begonnen wordt met de mars, waarmee in de marswedstrijd te Amsterdam de eerste prijs werd behaald. Na deze mars worden belde concoursstukken gespeeld. Verder vermeldt het pro gramma nog: „II Trovatore", een operafantasie van G. Verdi en „In het Zuiden" en Ame rikaanse schets met zang, ge- oemponeerd door W. Mydle- ton. Middelburg BOND NEDERLAND— ISRAëL. In de kleine zaal van de Schouwburg te Middelburg sprak Dinsdagavond de heer C. F. P D. v. d. Vecht voor de bond „NederlandIsraël" over „De tekenen der tijden in het licht der Brits-Israël- visie". Spr. betoogde, dat de volkeren, die in Noordwest- Europa wonen, afstammelin gen Zijn van het volk van Israël in tegenstelling tot de huidige Joden, die afstamme lingen zouden zyn van een Aziatische volksstam, welke het Joodse geloof aannam. Uitvoerig behandelde hij de toekontvezwachting, die afgeleid ka worden uit be paalde bijMprofetien en het tijdschema, dat gereconstru eerd zou imnen worden uit de grote yramide in Egyp te. Hij vüte op tot terug keer naajhet geloof in Je zus. ASSURAIIEVERENIGING „ONKLING STEUN" ^GADERDE Onder feitterschap vaii de heer Wo&rgaderde Dinsdag te Middefrg de Assurantïe- vereniginjOnderling Steun" De rekng sloot met een batig salcvan 2128.—. Het ledental Iroeg op 31 Decem ber 19471)94 en het verze-* kerde kaaal was op die datum .404.45.De pre mie bedrf over 1947 f 0.80 en 1.20er duizend gulden verzekeriwaarde. Tot be- stuursliderd gekozen C. A. Polderdijte Nieuw en Sint- Jooslancft de vacature van de heeriuwer, die zich we gens Ige leeftijd niet herkies!? stelde. De voor zitter d£t© de heer Pouwer voor d<fbeid als bestuurs lid gedude 35 jaar. Tot stters der gebouwen werden rkozen de heren J. Verhagi W. Wondergem. Het luur wees er op dat vele gawen te laag zyn verzekeom welke reden de leden hun eigen belang werd a'eradexi herschatting aan telgen bij het bestuur. Seroorke Êollecte voor de re- classft heeft in Seroosker- ke (j-f 52.81 opgebracht. GRONDVERZAKKING BIJ PROMMEL SLUIS Het waterschap Schouwen onderneemt, zoals bekend, grote werken ter verbetering van de waterafvoer. Ter hoogte van de z.g. Prommel- sluis treden bii dat werk in het talud van een nieuw ge graven afwateringsleiding tamelijk uitgebreide grond verzakkingen op, waardoor het werk stagneert- Met man en macht wordt bewerkt om verdere uitbrei ding van die verzakkingen tc voorkomen- Veenlagen, die, zoals on vele plaatsen in Zee land, onder Zeeuwse klei ver borgen liggen,- ziin de oor- raak van dergelijke tegenval- i Iers. Burgemeester wilde geen Lohengrin zijn. Er zwemmen weer zwanen in de Middelburgse vest! In een korte plechtigheid, die meer vrolijk dan plechtig was, zijn twee koppels Woensdag avond voorzichtig en onder ademloze spanning van een talrijk overwegend jeugdig publiek door de vroede vade ren in de Seisvest te water gela ten. De vogels gedroegen zich, gelijk het zwanen betaamt, waardig en arrogant, zelfver zekerd als zij er van waren, dat zy er met hun sierlijke lij ven en lange nekken niet wei nig toe bij zullen dragen, dat de singels en de bolwerken een steeds aantrekkelijker aanblik fn,'. De wethouders T^w" vormen. jfler, en L, J. van 't West-' vohet. herstel van het stads- i TEWATERLATING. bujgemeester, jhr. mr. W. andberg tot Essenburg, aanvankelijk wat hulve- rpgenov*»r deze plechtigheid hebben gestaan. Hij was beyxresd geweest evenals x|rin' te moeten varen in <-• zwanen getrokken ff- geste van de beide .'een prachtig staaltje .enr beantwoordde hij va orden van hartelijke keïtfa tilde de burgerva- de weerbarstige h ïï1 n?"ar het vlon- ;2 uY^tooide door een ie: anachteren, de tewater- n.'. J urn f 1, .0-r het stenen bordesje tegenover]) eohega L. j" Geers was het vogeleiland hadden opgefe^n blik op de zwemvliezen - - xo steld, reden drie kleuters mef ye snavel, voor dergelijke een met bloemen versierd wa'niPulaties niet te vinden gentje de kratten, waarin dh taak werd overgenomen zwanen de lange reis van KriirPr de secretaris, die hierme- pen aan de Lek near Middelongewone, plechtigheid burg hadden gemaakt, naar vestkant. De heer J. Jobse, Is weer op z'n ouwer- mede in naam van de fa. Kor13 zei een vrouwtje En de raad, de vogels aan hét gf.anen? Die negeerden alle meentebestuur aanbood, -vq£ers en de meeuwen, die een klaarde, dat de beide fir.m^'{5on]st§TOet krijsten. Zii tot deze schenking waren; gwberden met hun slanke wit- komen, omdat zij hun waaipr h}ven in het donkere water ring wilden uiten voor de atf de vest als waren zij er in viteit van het gemeentebestv ■l0ren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2