27 dagen oorlog in Israël Zevenhonderd wijsgeren Het verkiezingslawaai in Amsterdam Moet de overheid de kluisters slaken? Tel Aviv, een stad vol bruisend leven r het van de Prinsengracht TWEEDE BLAL PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 3D JUNI 19 'S De Joden beheersten de militaire situatie (Van onze correspondent) Tel Aviv, Juni. Op de 15e Mei, des ochtends Om nul uur precies, nadat des middags de Staat Israël was geprocla meerd, begon de oorlog, -die nog steeds niet officieel ver klaard is. Zevenentwintig dagen later is de wapenstilstand ingegaan. Dezer dagen bereikten mij mëdedelingen, volgens welke men uit berichten in Nederland de indruk moet ontvangen, dat Tel Aviv één puinhoop is en dat de oorlog het land in een grote verwarring heeft gebracht. Arabische communi que's brengen dagelijks fantastische overwinningen aan het licht en de vijand zou reeds aan de poorten van Tel Aviv zijn laatste voorbereidingen voor een overrompeling treffen. Ik schrijf u dit overzicht in een kamer,, die over een grote uitgestrektheid vdn de tegen woordige hoofdstad uitkijkt, maar het is onmogelijk, ergens een verwoesting of vernieling te ontdekken. En wat belang rijker is: de mentaliteit van de bevolking hier is dusdanig, dat het dagelijks leven zowel soci aal als economisch op normale voet voortgang vindt. Een aan tal autobussen is gerequireerd voor troepenvervoer, waardoor de Stadslijnen in Haifa en Tel Aviv iets minder frequent lo- Sen en de rij wachtenden bij e stopplaatsen iets langer doch zeker niet minder gedul dig is geworden. De in het zonlicht glanzende bussen heeft men nu voorzien van een bruinachtig smeersel om ze aldus wat minder tot mikpunt van vijandelijke bommen te maken, maar men had dit rus tig kunen nalaten. -Want sinds weken worden de bommen bo ven Tel Aviv afgeworpen zon der enige selectie tussen wel en niet-militaire doelen. De Joodse vliegtuigen welker aan- ^^"onz^Torrespondent in^* Palestina maakte kort na de wapenstilstand de balans op van de strijd in het Heilige Land. De brief is met vertra ging binnengekomen, maar de inhoud is nog actueel, omdat met en kele Arabische en Britse militaire legenden wordt afgerekend. tal geleidelijk is toegenomen, zijn oorzaak, dat de Egyptische toestellen slechts op grote hoogte kunnen opereren en vandaar hun bommen zonder de minste precisie laten vallen. Maar de stemming is hier voortreffelijk: er is vertier op elk terrein van het dagelijks leven, de winkels zjjn vol koop lustigen, de café's ontvangen hun normaal aantal bezoekers, die zich in vergelijking met de dagen van vóór de oorlog niets behoeven te ontzeggen; de ver schillende edities der kranten worden met brandende belang stelling op straat gelezen en de gehele aanblik van de stad herinnert ons aan het Amster damse Damrak op de spits uren: het bruisende leven van een werkende, strevende stad. En deze stad ontving de tijding van de wapenstilstand zeker niet met onverdeelde goedkeu ring, Integendeel JOODSE SUCCESSEN. Het probleem, dat tijdens de wapenstilstand aan de orde is, is dat van een overeenstem ming tussen de beide partijen en van de schikking tussen de Joodse staat als een bestaand en werkend organisme met zijn nabuurstaten. Uiteraard ligt de basis van een dergelij ke schikking in de situatie, zo als zy zich als gevolg der vij andelijkheden heeft ontwik keld. Bijna tweehonderd Arabi sche dorpen zyn geëvacueerd en in Joods bezit. De steden Jaffa, Haifa, Acco, Tiberias en Safed zyn door de Arabische bewoners verlaten en staan ge heel of ten dele onder Joodse contróle. Vrywel het gehele gebied van het moderne Jeru zalem (de buiten de muren ge legen stadsdelen) bevindt zich in Joodse handen en de Arabi sche stad Jenin is door de Arabieren geheel verlaten. In het Noorden van de Negev zit een grote afdeling Egyptische troepen opgesloten in een tang, door het Israël-leger gelegd. Alleen in het Zuiden van de Negev hebben de Egyptenaren een enkele Joodse kolonie ver overd. Twintig Arabische vlieg tuig werden neergeschoten, waartegenover twe§ Joodse. Van een Arabisch economisch leven binnen de landsgrenzen is geen sprake meer. Ziehier een oorlogsbalans, die voor Is raël voor het sluiten van een wapenstilstand zeker geen en kele noodzaak inhoudt. ENTHOUSIASME TEGEN FEODALISME. De Joodse nederzetting be schikt over sterke morele krachten. Men heeft dat kun nen ervaren aan het enthousi asme, waarmede de Joodse vrijwilligers deelnamen aan de door Engeland ingestelde bur gerwacht (de toenmalige Ha- ganah) en de Joodse brigade. Zy staan tegenover groten deels gehuurde troepen, voor wie een overwinning slechts een voortduren kan beteke nen van het oriëntaalse feoda lisme dat tot nu toe met name in Egypte hun levens standaard op het laagst denk bare peil heeft gehouden. En als symptoom is het zeker niet voor tweeërlei uitleg vatbaar, dat op 5 Juni j.l., toen 54 Ara bische vluchtelingen door het Rode Kruis in Jeruzalem kon den worden uitgeleverd, er 1 niet minder dan 45 van hen verkozen te blijven, waar zij waren, n.l. o pJoods gebied DE VERWOESTINGEN IN JERUZALEM. Uiteraard staat het gebeu ren in en om de stad Jeruza lem in het centrum van be- langsteling der Christelijke wereld. Het feit echter, dat de stad de heilige plaatsen der drie godsdiensten bevat, heeft haar in het gewapend conflict een grote rol doen spelen en na tuurlijk was zjj daarom ook een bij uitstek geschikt uit gangspunt voor de propaganda der belanghebbende partijen. Zo heeft de B.B.C. dezer dagen het bericht van een correspon dent te Cairo uitgezonden, vol gens hetwelk na de verovering van de oude stad door de Ara bieren ,;de heilige plaatsen thans veilig zijn, tenzij de Jo den een lukrake („indiscrimi- natie") tegenaanval zouden beginnen". Geen melding werd daarbij gemaakt van het feit, dat de Arabieren dagenlang de Joodse districten hebben be schoten vanuit de onmiddellijke nabijheid der heilige plaatsen en deze derhalve als dekking misbruikten in de hoop, aldus een zekere immuniteit te ver kregen. Vermeld is evenmin, dat alle synagogen in de oude stad door de Arabieren zijn vernield; de brand in de oudste de Churvah-Synagoge, was ge reserveerd voor het moment, waarop Abdallah Jeruzalem be zocht 1 Sedert het vervallen der En gelse maatregelen, die een vruchtbare ontwikkeling ver hinderden, is op velerlei gebied de loop der geschiedenis, de tyd zelf aan de werkelijkheid aangepast. De nieuwe periode in Palestina's ontwikkeling is aangekondigd door de klok vooruit te zetten; mogen alle party en, geïnteresseerd bij 'de wapenstilstand, zich ook re kenschap afleggen van deze nieuwe achtergrond. (Nadruk verboden) School in 10 weken klaar. De Hilversumse ge meenteraad heeft een crediet van 71.400 verleend voor de bouw van een zesklassige R. K.-school aan de Ka- merlingh Onnesweg. Deze school zal volgens een nieuw systeem als primeur in Nederland verrijzen en wel in zeer snel tempo, zodat nog vóór September, by de aanvang van het nieu we leerjaar, het ge bouw gereed is. Deze snel-verryzende school zal bestaan uit een wit, langgerekt gebouw van een verdie ping met aan weers zijden van de ingang drie leslokalen. Algemene verkiezingen in de Republiek. De Republikeinse minister van justitie Soesanto, heeft in het Werkcomité van het K.NJ.P. medegedeeld, dat het in het voornemen der rege ring ligt, ten spoedigste alge mene verkiezingen te hou den. Dit zal mogelijk zijn. zodra de wet op de volksver tegenwoordiging, die thans wordt opgesteld, van kracht zal zijn geworden. Duitse communisten protesteren op het Rathausplatz te Berlijn tegen het gebruik van West-Marken in de hoofdstad Den Haag krijgt een berenkuil. Het 700-jarig bestaan. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen zal ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de gemeente 's- Gravenhage door de gemeen te Bern (Zwitesrland) een aantal beren aan Den Haag worden aangeboden, welke in een berenkuil die in het Zuiderpark geplaatst zal worden, wordt onderge bracht- FEUILLETON Tjeerd Adem* 86 De man is boven de tachtig en hij heeft ruimschoots wat hy nodig heeft." „Nou ja," zei de hoofdin specteur, „en wat zou die er nou mee opschieten al moordde hij de hele rattenfamilie uit en meneer Lagerman er nog bij. Hjj zou dat geld immers toch niet kunnen krijgen?" „Als hij nu erg godsdienstig was en hij zou het persé naar die missie willen hebben zei inspecteur Beekman naden kend. „Weet je wat jij maar eens moest doen," zei de commissa ris met een meewaardige blik naar zijn jongste inspecteur, ,,jjj moest maar eens vroeg naar bed gaan. Dan kun je morgen misschien weer nor maal denken." Inspecteur Beekman stond „êan ga ik naar huis," zei hjj geïrriteerd. De ogen van de commissaris werden groot van verbazing. „Zeg, ben ih* nou helemaal van Lotje getikt. Je snapt'toch 2eker wel, dat ik het zo niet meen. Vooruit, Comelissen, schenk hem een borrel in en geef die pennelikker ook nog maar een drupje, 't Is wel niet zoveel bijzonders wat ie ver teld heeft, maar we weten nou tenminste, dat we nog even wijs zijn als vroeger." „En dat we misschien toch nog op een verkeerd spoor zit ten," zei de hoofdinspecteur, terwijl hij voorzichtig de gla zen bijvulde. HOOFDSTUK XXIV. De onverwachte. Toén inspecteur Beekman en de journalist afscheid hadden genomen, bleef de commissaris enige tjjd in gedachten verzon ken. „Nog een borrel, commissa ris?" ,Nee, nee, laten we onze zin nen bij elkaar houden. Een goed politieman moet nooit zo ver gaan, dat hij niet helder meer kan denken. Bovendien... op mijn leeftijd „Hoe veel jaartjes heeft U er al op zitten, comissaris „De vorige week was 't acht-en-dertig jaar geleden, dat ik in dienst kwam," zei de commissaris, „en wil je wel geloven, Cornelissen, dat die jaren omgevlogen zyn. Ik zie me nog als een nerveus kerel tje by de hoofdcommissaris in Rotterdam in de kamer staan om zo'n beetje getest te wor den." „Wie was dat toen, commis saris?" „Nou, Roest gelooft, of Voor molen, dat weet ik zo precies niet meer. Hy gaf me een par ty tje buitenlandse kranten en een paar dictionnaires en toen werd ik In een kamertje gezet waar ik hele brokstukken over het verloop van de een of an dere oorlog moest vertalen en een opstel over rnezeJf moest maken. Na een uurtje moest ik met een inspecteur in uniform mee naar dokter Mees. Man, ik zie me nog zelfvoldaan naast die inspecteur stappen. De agenten salueerden en ik voelde me geweldig gewichtig. Tja, dat is nou al acht-en-der tig jaar geleden en*ik vraag me wel eens af: hoe lang nog?" „Kom, kom," zei de hoofdin specteur bemoedigend, „iemand met uw lichamelijke en geeste- lyke capaciteitenIs me vrouw al weer thuis?" „Nee nog niet, ze komt mor gen." „Dan heb ik een voorstel, commissaris. U is gister zo vriendelyk geweest my te eten te vragen. Vandaag, op mijn verjaardag, zou ik revanche wilen nemen. Wat dunkt U er van als we nog eens in diezelf de gelegenheid De commissaris likte zyn mond af als een hond, die voor de open deur van een slagers winkel staat. „Een prachtidee." zei hy pryzend. „We hebben dat na al die rompslomp zeker wel verdiend, zou ik zo zeggen. Wacht, ik zal even opbellen, dan weet de meid, dat ik niet thuis kom." Hij belde zijn woning op, ter wijl de inspecteur in de naast gelegen kamer zijn uniform voor een colbert verwisselde. „Hoor eens," zei de commis saris, toen ze gereed stonden om weg te gaan, „wordt dat pand in-de Lairessestraat nu bewaakt „Dag en nacht, commissaris. Niet alleen omdat de mogelyk- heid bestaat dat onze myste rieuze vriend er nog in zit of er weer komen kan, maar ook omdat er een kostbare inboe del staat, 't Is jammer, dat U Jie niet eens gezien heeft." (Wordt vervolgd) Bedrijfspensioenfonds in de landbouw. (Van onze Haagse redacteur) Zeer binnenkort zal een begin gemaakt worden met het overleg tussen een com missie van voorbereiding van het Bedryfspensioenfonds in de Landbouw en het ministe rie van Sociale Zaken over de ontwerpreglementen, die de Stichting voor de Landbouw met de minister van Sociale Zaken, de heer Drees, over het Bedrijfspensioenfonds gevoerd heeft. Weg Antwerpen Moerdijk. De rondweg rond Wouw is een onderdeel van de grote verkeersweg Moerdyk Antwerpen, diein 1949 voor een belangrijk deel ge realiseerd zal worden. Voor de z.g. rijksweg 17 (Moer dijkRoosendaal) ligt het zandlichaam gereed en voor de rondwegen te Wouw en Bergen op Zoom zyn de plan nen in een vergevorderd sta dium van voorbereiding. Distributiestelsel heeft vele haken en ogen. Maar is vooralsnog onmisbaar. (Van onze economische mede werker) Een aantal Benelux-minis ters heeft besloten om op 1 Januari 1950 de economische Unie in te voeren. Dit plan zou betekenen een algehele of in elk geval een vérgaande opheffing van de distributie. Kan het anders of dit voor uitzicht moet menigeen in den lande met enthousiasme heb ben vervuld? Wy hebben nu al zovele jaren reglementering achter de rug, dat wy er allen meer dan beu van zyn gewor den. En als wij dan ook stem men in de pers horen, dat na de opheffing van de distribu tie van serviesgoed, fietsen, banden en schoenen nu ook wel de tabak, het vlees, de melk, de jam en de textiel van de bon afkunnen, dan is het duidelyk, dat èn tal van verbruikers èn het be drijfsleven onmiddellyk de oren spitsen en met grote yver motieven aanvoeren ter ondersteuning van deze eisen. Wij zyn niet blind voor de enorme lasten, die door de distributie-bepalingen en de prijsvoorschriften op de hal zen der middenstanders wor den 'geschoven; wy kennen de onhoudbare toestanden, waar voor de winkeliers worden geplaatst, doordat de huis vrouwen hen schier dagelijks trachten over te halen zonder bon te leveren. Toch kan hoe zwaar deze feiten ook mogen wegen aan de ver langens van bepaalde groepen onzer bevolking niet voet stoots gehoor worden gegeven, indien mocht blijken, dat daar door nog grotere belangen in gevaar worden gebracht. M.a w., de invoering van vryheid op het gebied van de detail handel is ons, economisch bekeken, uit het hart gegre pen, mits daardoor deze maat regel ook de belangen van alle consumenten zyn gebaat. WAAROM REGERINGS- MAATREGELEN? Waarom stcit, zo vragen wij ons af, een overheid ci- genlyk maximum pryzen vast en waarom valt zy haar bur gers lastig met een distribu tiestelsel? Indien door wel- Protestantse kerkmuziek. De jaarlykse kerkmuziek- conferentie van de vereniging voor Protestantse Kerkmuziek, welke van Vrydag tot Zondag in Wassenaar werd gehouden, kreeg ditmaal een bijzonder kaï-akter door de referaten van de vice-president van de Evangelische Kerk te Berlijn, dr Oskar Söhn'gen. over „l£erk en Muziek" en „De kerkmuzikale vernieuwingsbe weging in Duitsland". Door prof. dr. G. van der Leeuw werd gesproken over het kerkkoor in de eredienst en door de Zwitserse organist en musicoloog, dr. Edwin Nie- vergeldt te Winterthur, over de gereformeerde kerkmuziek- situatie in Duits Zwitserland. Dr. E. L. Smelik uit Am sterdam leidde een religieuze overdenking over de directe' verhouding van de kerkmusi cus tot God, boven de kerk muzikale problemen uit. In verschillende Godsdienstoefe ningen verleende het N.H. kerkkoor, o.l.v. dr. H. L. Oiis- soren medewerking. Door het Utrechts Motetge zelschap o.l.v. Willem Mudde werd enige moderne Duitse kerkmuziek ten gehore ge bracht. De nieuw benoemde gou verneur van Curasao, ir. L. A. H. Peters, zal zich Donderdag per K.L.M. uit Washington naar Nederland begeven voor besprekingen met de regering. Houden 350 inleidingen! Internationaal congres te Amsterdam. (Van onze reizende redacteur). Zevenhonderd wysgeren uit dertig landen zullen van 11 tot 18 Augustus in de ge meentelijke universiteitsge bouwen te Amsterdam byeen- komen om er, op verzoek van de Unesco, een Wereld federatie van Philosophische verenigingen op te richten. Dat schynt foor denkers 'n erg moeilijk vraagstuk te zyn, want daar zullen maar even 350 inleidingen-met-be raadslagingen aan vooraf gaan. Dit zal de tiende keer zyn, dat de wysgeren op zulk 'n grote schaal bijeenkomen om van gedachten te wisselen. Prof. dr. H. J. Pos, hoog leraar in de algemene phi- losophie en prof. dr. E. W. Beth^ hoogleraar in logica en haar geschiedenis en de phi- losophie der exacte weten schappen, beide van de gem. universiteit, zullen de leiding hebben. Behalve 150 Neder landers komen er 120 Fran sen, 60 Engelsen, 60 Belgen, 50 Amerikanen, 40 Zwitsers en verder Polen, Ieren, Chi nezen. Italianen, Grieken, Canadezen, Russen, Palesty- nen, Tsjechen, Hongaren enz. Er zullen zes plenaire zittin gen zyn, gewijd aan algeme ne onderwerpen als Mens en Wetenschap, Mens en Samen leving, Mensbeschouwing, Mens en Kunst, Mens en Godsdienst. Voorts zyn er twintig secties. De Amerikanen zullen op dit congres in tegenstel ling tot wat men doorgaans op internationale congressen meemaakt niet de rijk aards uithangen. Integen deel, juist uit de V.S. kwa men de meeste verzoeken om op de goedkoopste wijze by families ondergebracht te worden. Het congres is voornemens een reis van 400 km. om de Zuiderzee te maken en daar- by een bezoek te brengen aan het Friese stadje Fra- neker, waar in 1629 by de toenmalige universiteit aldaar een student werd ingeschre ven onder de naam Descar tes, die later wereldberoemd is geworden als philosoof. ke oorzaak ook het aan bod van belangryke artikelen, levensmiddelen b.v.. kleiner is dan de normale vraag, dan zullen de prijzen stijgen. Om nu de minder draagkrachtigen toch in staat te stellen de eerste levensbehoeften te ko pen. stelt de overheid uit economische cn sociale over wegingen maximumprijzen in. Dit zal in vele gevallen ech ter niet voldoende zyn, want het is best mogelijk dat deze maximum pryzen liggen be neden de kostpryzen van de ondernemers. Dan zullen wel iswaar de pryzen binnen re delijke grenzen zyn gehouden, doch de ondernemers bieden veel te weinig aan. waardoor vele vragers niet konden ko pen. Teneinde toch een redelyke verdeling te waarborgen, gaat de overheid nu tot distribu tie over: zij verdeelt de hoe veelheid, die tegen de door haar als biliyk vastgestelde Srijs kan worden voortge- racht op eerlyke wyze over de gehele bevolking. HET EEN LOKT HET ANDERE UIT Deze eerste stap zal ech ter in de regel gevolgd worden door enkele andere schreden, willen de genomen maatrege len effect sorteren. Prysvast- stelling en distributie van brood wil in principe ook zeg- fen maxmum prijzen en ver- eling van b.v. koekjes, taar tjes. beschuiten en bloempro- ducten. Want de koopkrach tige consument, die aan zyn •deel brood niet genoeg heeft, vlucht in de vervangen de goederen. En kan de pro ductie hiervan niet worder» uitgebreid dan sty gen de pry zen Om nu evenwel en hier ligt het kardinale punt- alle consumenten over één kam te scheren en dus wei nig koopkrachtigen niet by de ruimer in hun middelen zit tende broeders en zusters ten achter te stellen, steekt de overheid bygovolg alleen dan op luxere artikelen een stokje en voert hiervoor ook distri butie in. Zou de overheid dit niet doen bij deze soort luxe ar tikelen, dan zou zij al gauw het verwyt horen, dat de koopkrachtigen willens en we tens bevoorrecht worden. Doch tevens zou zy hierdoor loon- conflicten in de hand werken, aangezien do in loondienst zynde consumenten, om de hoge prijzen te kunnen beta len van do vrye" goederen, waarop ook zij rechten willen laten gelden. hogere Ionen willen hebben. En uit sociaal oogpunt en om de voor een opvoering der productie zo nodige arbeids- vrede te bewaren, zal dus de overheil bygevolg alleen dan de kluisters van prys- en distributievoorschriften sla ken, als zij er van overtuigd is, dat de productie, dus het aanbod, zo groot zal zijn, dat ook de minder draagkrachti gen op redelyke wijze hun be hoeften kunnen bevredigen. Beilende schooljongens veroorzaken oploopjes. De bruggen in de strijd (Van onze Amsterdamse correspondent) AMSTERDAM. Juni In de hoofdstad des lands, waar de gemeenteraad voor een-der de communistisch en voor nog een-derde socialistisch is, voert de rode verkiezingsre- clame de boventoon. „Amster dam blijft rood", aldus schreeuwen alle brugleunin gen U tegen. Over die brugleuningen ge sproken, daar is dit jaar veel belangstelling voor, want de gemeenteraad heeft het vol kalken van de straten deze keer vei'boden. Zo is er veel ruimte verhuurd op do leu ningen van de 308 bruggen binnen de bebouwde kom; op 303 leest men reclame van de C.P.N., op 245 van de P.v.d.A.,. op 100 van de K.V.P., op 90 van de A.R.P.. op 60 van de C.H.U en op nog eens 60 van de V.V.D. Geen party heeft meer dan één bord op de brug; vele bruggen vertonen echter propaganda van vier of meer partijen. De trampassagiers genieten elke dag van het bonte tafe reel. Maar of zij zich laten beïnvloeden...-? DE C.P.N Amsterdam was in 1946 de sterkste vesting der ultra-ro den. maai- zij zyn hier aan het verliezen. Zeer vele intellec tuelen. die in een na-oorlogse roes C.P.N. stemden en het waren in Amsterdam velen zyn voor deze partij verloren. Dus zoekt zij het in de opzwe- ping van de arbeidersmassa. De eerste relletjes hebben de rust in Amsterdam reeds verbro ken. Op een „pleinmeeting" van de P.v.d.A. werd een luid spreker-auto van deze party, waarop wethouder Francke een rede hield, door de com munisten met stenen beko geld. De avondploegen van de politie ,zyn in de hoofdstad versterkt en by alle politieke vergaderingen is Hermandad sterk vertegenwoordigd en te recht, jvant er vallen af en toe kla-ppen. De V.V.D. voert een opmer- kelyke „bordenpolitiek". Zo is het enorme gebouw van het uitgebrande Carltonhotel een grote propaganda-vlakte der V.V.D., evenals de Heinekens Brouwery en de muurvlakte naast de Universiteitsbiblio theek DE P.v.d.A. De P.v.d.A. zoekt de propa ganda meer in eigen kring, in gesprek van man tot man en niet in massale meetingen, Rijwielbanden in 1948. Er is op het ogenblik een kortstondige schaarste aan rijwielbanden in sommige streken van ons land- Men vestigt in verband daarmede onze aandacht er op. dat door de betrokken instanties een extra-hoeveelheid rijwielban den voor de maand Juni werd vrijgegeven- In totaal zullen in 1948 evenveel rij wielbanden aan de markt ko men als in het topjaar 1939. Om het vrijkomen van de banden on te vangen werd een aantal van 1 millioen banden direct on de markt gegooid en daardoor kon er toen niets voor de expert ge reserveerd worden. Men loopt thans het exportquotum weer geleidelijk in- B(j de Tweede Kamer is een wetsontwerp tot verhoging van militaire standpensioenen met een extra toeslag inge diend. die de communisten ieder Ogenblik met veel bombarie aankondigen. Zaterdagavond was er bijv, de „grootste com munisten-meeting van Neder land" op het Waterlooplcin in Amsterdam30.000 mensen zouden hier bijeenkomen om naar een rede van Paul de Groot te luisteren. Na deze aankondiging in „De Waar heid" zijn we eens gaan kij ken. Maar... van de aange kondigde 30.000 mensen waren er net 1/3 aanwezig volgens de schattingen van de politie. Het zyn vooral de commu nisten. die luidruchtige en wil de 'propaganda voeren. Iedere middag wordt een groep schoolkinderen uit de arbei- derswyken gecharterd, die met papieren mutsen op, luid bel lend door de stad fietsen met grote plakkaten „kiest ]yst4". Zy veroorzaken overal oploop jes, zij staan op* ieder punt van de stad en vooral bij de redactiebureaux van „De Waarheid" fel te debatteren en dienen hier constant als levend verkeersobstakel, die de verkeersbrigade der politie steeds opnieuw weer handen vol werk geeft. Maar. al krijgen de commu nisten, in de hoofdstad niet 't stemmenaantal van 1946 (één der vooraanstaande partij functionarissen gaf het my in een persoonlijk gesprek vol mondig toe), uit Amsterdam moet het leeuwendeel der communistische stemmen ko men. Vandaar, dat dc volks democraten zich hier zo roe- ren! (Nadruk verboden) Weinig verloren arbeidsdagen. (Van onze Haagse redacteur) Eigenlijk hebben wij de cij fers van het Centraal Bureau voor de Statisiek niet nodig om te weten, dat er in Ne derland in vergelijking met de ons omringende landen 'n grote mate van sociale rust heerst. Zy demonstreren het echter nog eens extra. In Mei 1948 gingen tengevolge van „werkstakingen en uitslui tingen" 7.535 arbeidsdagen verloren. Er kwamen 19 ge schillen voor. waarbij 830 werknemers betrokken waren. Dat zijn al weer gunstiger cyfers dan in April 1948 en veel gunstiger cyfers dan in de daaraan voorafgaande maanden. Als we aan Frank rijk denken, aan België met zijn staking in de metaalindu strie en aan Engeland met zyn arbeidersconflict in de ha vens, om slechts enkele landen te noemen, dan mogen we over de constante wyze, waar op ln Nederland gewerkt wordt, niet ontevreden zyn! Serviesgoed blijft schaars. De schaarste aan servies goed in Nederland is niet 'n gevolg van tekortschieten der eigen industrie, maar een ge volg van ontbrekende import. In 1939 werd aan aardewerk en Dorcelein geproduceerd 8900 ton en er werd geïmpor teerd 7200 ton- In het seizoen 1947'48 bereikte de Neder landse aardewerk- en porce- lein-industrie ongeveer 95 van de productie in 1939. Er werd evenwel slechts 500 ton aardewerk en porcelein ge ïmporteerd voor huishoude lijke doeleinden. Daaruit volgt, dat men voorlopig meer is aangewezen op arti kelen, die niet van aarde werk of porcelein vervaar digd ziin, want deze laatste artikelen blijven schaars.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5