Militaire parade in vier Zeeuwse plaatsen NIEUWS UIT ZEELAND Min. Drees sprak Chefarine 4 Geen medewerking voor Butlinkamp. WALCHEREN Provinciale Staten van Zeeland bijeen Overal grote belangstelling. Vier Zeeuwse gemeenten, Goes, Oostburg, Axel en Hulst viel Dinsdag do eer tebeurt een groot militair défilé te mo gen ontvangen als groet van het Nederlandse leger aan Zee land in het jaar van het gou den regeringsjubileum van HJH. de Koningin. IN GOES. In Goes, waar dit militaire schouwspel een evenement was, werkte het weer niet erg mee. Terwijl de honderden stram marcherende mannen van het 3e lnfanterie-depót uit Bergen op Zoom met de mu ziek van het regiment stoot troepen uit Den Bosch voorop, door de Goese binnenstad trokken, viel de regen in stro men neer. Niettemin was er overal vry grote belangstelling, daar men deze voor Goes zo zeldzame Sbeurtenis niet wilde missen. grootste drukte concen treerde zich rond de Koe poort, waar zich op de vlucht heuvel vele militaire cn bur gerlijke autoriteiten hadden opgesteld. Naast generaal Kruis, de chef van de genera le staf, en generaal Sit sen uit Breda, de bevelhebber van het derde militaire ge west, die het défilé afnamen, waren o.m. aanwezig de com mandant van het 3e reg. Inf., kolonel van Engelenburg, de commandant van het artillerie- opleidingscentrum Breda, kolo nel van Mourlk, de eerst aan- wezend ingenieur te Bergen op Zoom, majoor Engelbrecht, de commandant van het 1ste geniecorps, kolonel Geuze, de garnizoenscommandant van Middelburg en de C.O.A.K.- majoor Potteboom en verschei dene officieren van het 3e militaire gewest. Van de burgerlijke autori teiten noemen wij de Commis saris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, mr. dr. A. J. J. M. Mes, de heren A. L. S. Lockefeer en C. Philipse, leden van G.S., dr. B. J. Tel- legen Azn., griffier d$r Sta ten, de wethouders van Goes, van wie de heer A. de Roo in zyn kwaliteit van wnd. burge meester, verscheidene burge meesters van Z. Bevelandse platelandsgemeenteh, de deken van Goes, R. M. A. Nieveen van Dflkum en vertegenwoor digers van plaatselijke organi- Oud-minister contra brochureschrijver. LUNSHOF*S STUDIE WALGELIJK? Dinsdag behandelde de Am sterdamse Rechtbank ln kort geding een klacht, die de hoofdredacteur van Het Pa rool, mr. G. J. van Heuven Goedhart, had ingediend tegen de schrijver van dc brochure v.Vlag halfstok, een studie ln onrecht", de heer A. J. Luns hof. In deze brochure wordt naar de mening van eiser geïnsinu eerd, dat hij. misbruik maken de van bevoegdheden ln zijn functie van minister van justi tie, te Londen in de jaren 1944 en 1945 confiscatie van de ap- Ear&tuur van De Telegraaf zou ebben bewerkt. De raadsman van eiser, mr. J. Jolles, noemde de brochure walgelijk; de pleiter van ge daagde beriep zich op de vrij heid van het woord. Mr. van Heuven Goedhart heeft geëist, dat de uitgifte van de brochu re onmiddellijk zal worden stopgezet en een boete van 500 zal worden opgelegd voor elke dag. dat zij langer zal verschijnen. Conclusie: 30 Juni. Middelkamp kampioen op de 50 km. In het Olympisch Stadion te Amsterdam won de wereld kampioen op de weg 1947 Mid delkamp het Nederlands kam pioenschap op de 50 km. zon der gangmak ing voor profs en onafhankelijken, door in een kopgroep van 7 man in de sprint te winnen. De tijd van Middelkamp was 1 uur 5 min. en 49.6 sec. Tweede werd de Best, derde Steenbakkers, vier de Evers, vijfde Schulte. DE SPRINT) In de sprint deden zich geen verrassingen voor. Arie v. Vliet en Jan Derksen plaatsten zich bij de profs in de finale en by de amateurs zullen Hijzelen- doom en Contelaar, die de laatsto tijd een der beste ama teursprinters van ons land is geworden. Zondag a.s. om de kampioenstitel strijden. (Ingezonden mededeling) EXTRA SCIKEU! MnkZElF Jam mat i 10 nlnulM (Ingezonden mededeling) saties die de belangen van de militairen behartigen. Langs de weg hadden zich vele belangstellenden, o.w. een groot aantal schoolkinderen met hun ondenvijzers. ge schaard. Tegen 9 uur kwamen de troe pen uit de Wijngaardstraat ge marcheerd, het muziekkorps stelde zich voor de autoritei ten op en onder pittige mili taire marsmuziek defileerden de troepen voor generaal Sit- n. Een mooi militair schouw spel, dat nog aan aantrekke lijkheid won, toen tot twee maal toe militaire vliegtuigen keurig in formatie over de Westwal vlogen. Do plechtigheid werd beslo ten met het spelen van het Wilhelmus. 's Middags defileerden dezelf de troepen in Oostburg, Axel en Hulst, waar eveneens zeer veel belangstelling bleek te be staan. Opoe Herfsl overleden. Opoe Herfst is niet meer- Dinsdagmiddag is Rotterdams oudste inwoonster, die od 8 Dec. j.l. haar 106e verjaar dag vierde, overleden in het biiziin van kinderen, klein kinderen en achterkleinkin deren. De laatste tijd ging 't snel bergafwaarts met haar. Ze werd steeds zwakker en het was haar niet meer mo gelijk on te staan. Zeeuwse modder naar Denemarken. Niemand in Zeeland zal er aan twijfelen of de Zeeuwse klei wel goede, vruchtbare grond is. Maar weinigen zullen toch weten, dat de gras mat van een van de be langrijkste Deense vlieg velden, dat van Aarhuus. Zeeuwse klei groeit, goed groeit ook De Duitsers legden dit vliegveld n.l. in de be zettingstijd aan, maar kwamen tot hun grote schrik tot de ontdekking, dat het gras op het zand van Aarhuus niet wilde groeien. En toen kwa men ze op 't luminieuze Idee modder uit Neder land aan te voeren. Bag germachines haalden de modder van de Schelde- bodem naar boven en per trein werd dit Zeeuwse „product" naar Aarhuus geëxpedieerd. Aan Dene marken kostte het vlieg veld 8 millioen kronen, maar wat dit grapje aan Nederland heeft gekost, is niet bekend. De resul taten waren echter uit stekend en Aarhuus heeft op z'n vliegveld nu een prachtige grasmat. Het vliegveld is echter al weer te Klein en dezer dagen Is besloten een nieuwe luchthaven aan te leggen, welke naar raming 20.000.000 kro nen zal kosten. GRONDWETSHERZIENING DIENT AANVAARD TE WORDEN. Blokvorming in West-Europa De minister van sociale zaken W. Drees sprak Dins dagavond in een overvolle zaal van het Concertgebouw te Vlissingen voor een openba re vergadering, die was uit- f eschreven door de Party van e Arbeid. Het zangkoor de Volksstem verleende zyn medewerking door het zingen van enige socialistische strijdliederen. Minister Drees, die werd in geleid door de afdelingsvoor zitter, de heer M. J. van Poel je, ving zyn betoog aan met een verwijzing naar de Euro pese en Aziatische landen, waar thans grote onrust heerst. In internaUonaa! opzicht heeft het huidige Kabinet ge streefd naar% verruiming van de samenwerking in west- Europa, het openhouden van de mogelijkheden voor een op lossing in Indonesië en het streven naar een vastere in ternationale rechtsorde. Uitvoerig behandelde spre ker de aanleiding tot de hui dige Kamerverkiezingen rondwetsherziening, die het :oninkryk hervormt. In de Kamer moet deze her ziening met 2/3 meerderheid worden aangenomen en er zullen dus andere partyen dan de Pv.d.A. en de K.V.P. haar stem" aan de herziening moe ten geven. Spreker wees er op.-dat de grote groep van deelstaten, die in de komende Indonesische federatie met Ne derland wil samenwerken, niet teleurgesteld mag worden door een verwerping van de grond wetsherziening. Spreker achtte voor West- Europa dringend een nauwere economische samenwerking ge boden en bepleitte een krach tige blok-vorming, die ook sociaal en cultureel van grote betekenis zou kunnen worden. Komende tot de economische toestand van Nederland, licht te spreker toe waarom zfln partij voor aanvaarding van de Marshall-hulp is en voor gelelde economie. By dit laat ste maakte hy een scherpe scheiding tussen geleide eco nomie en de huidige distribu tiemaatregelen, die een aflo pend karakter hebben. Geleide economie betekent, dat de overheid in hoofdtrek ken het bedrijfsleven richt op dat het in de behoeften van het volk kan voorzien en werkgelegenheid kan verschaf fen. Spreker behandelde daarna de financiële en sociale poli tiek van het huidige kabinet. De zwaartste financiële lasten worden gedragen door de meest draagkrachtigen. Er is gestreefd naar een sluitend systeem van sociale verzeke ring en sociale zorg om de bestaanszekerheid groter te maken. De opzichzelfstaande sociale maatregelen, die werden ge nomen. lopen vooruit op een algemeen systeem, dat in de naaste toekomst moet worden opgebouwd. Spreker eindigde met een verwyzing naar het democra tisch socialisme als de bron, die de kracht geeft om be tere verhoudingen te scheppen tussen mensen onderling, tüs- sen volkeren en tussen rassen. Na de rede van minister Drees bestond er gelegenheid tot het stellen van vragen. Marshall.verdrag Engeland-V.S. gereed. Ook de tekst van de Brits- Amerikaanse bilaterale over eenkomst voor het plan-Mars hall is thans opgesteld. Enge land zal de belofte doen een reële wisselkoers voor het pond sterling te handhaven. Voor het overige zyn de bepalingen vrywel gelijk aan die in het verdrag met Italië België heeft de belangrykste voorzieningen van de overeen komst in het kader van het plan-Marshall aanvaard. Deze zullen Vrtfdag, zo verwacht men gepubliseerd worden. «GIN «MN t» Aardbeving erger dan de atoombom. Volgens de laatste schattin gen zyn 3000 mensen gedood en 5000 gewond in de stad Foe- koei, net epicentrum van de aardbeving, welke Maandag Japan geteisterd heeft en ze ven steden in het Zuiden van het eiland Hondo heeft ver woest. Dinsdagmorgen was men de branden meester, die vier-vijf den van de zydestad Foekoei, met haar 85.000 inwoners, in de as gelegd hebben. In de an dere plaatsen brandde het vuur vanzelf uit. Volgens eerste schattingen zyn 3 A 400.000 mensen dakloos geworden. Een ooggetuige van de ramp in Foekoei zeide, dat de stad na de aardbeving er uitzag als was zy door een atoombom ge troffen. „In Hirosjima ston den na de atoombom nog der tien huizen overeind. In Foe koei, na de aardbeving, nog slechts drie. Al het andere was puinhoop of stond te branden." Vluchtelingen stroomden alle kanten heen. Totaal verbyster- de kinderen werden door hun moeders uit de puinhopen ge sleept, Raad van Haamstede voelt er niet voor. In de Dinsdagmorgen gehou den raadsvergadering van Haamstede Is op voorstel B. en W. zonder hoofdeiyke stemming besloten geen mede werking te verlenen aan de stichting van een z.g. But linkamp, dit mede naar aanlei ding van adressen van de A.N. W.B., de Ned. Chr. Studenten vereniging en de plaatselijke kerkeraden. Het gemeentebestuur Is van mening, dat een dergeiyk va- cantiecentrum noch direct, noch economisch van belang is voor Schouwen of voor Zee land. Geen wederopbouw- arbeiders meer van buiten Zeeland De wederopbouw dreigt ernstig te stagneren door een besluit van de arbeidsbu- reaux, dat arbeiders die in eigen gemeente nodig zijn, niet meer in de geteisterde gebieden mogen gaan wer ken. Zo mochten reeds een 26- tal metselaars uit Den Haag, werkzaam aan een complex z.g.n. Finse woningen in Oostburg. Maandag niet meer naar Oostburg terugkeren- Een onmiddellijk tot de mi nister van wederopbouw ge richt verzoek om deze maat regel in te trekken, had tot gevolg, dat deze arbeiders nu nog één maand in Oostburg mogen blijven werken- Onder de arbeiders gaat thans het gerucht, dat geen vreemde arbeiders meer naar de geteisterde gebieden zul len worden gezonden- Ook onder de arbeiders heerst ontevredenheid over deze maatregel, daar zij hier meer verdienen dan in hun plaats van inwoning. Eerste Kamer-verkiezing. Op Donderdag 8 Juli a.s., des v.m. te 11 uur, zullen in de Concert- en Gehoorzaal te Mid delburg de leden der Provin ciale Staten byeenkomen voor het uitbrengen van hun stem, ter verkiezing van leden der Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal. JIKinderzorg"-kinderen naar Serooskerke. Dinsdag zijn de kinderen uit het tehuis „Welgelegen" van Kinderzors te Goes, ver huist nafar Serooskerke, waar de vereniging TCinderzorg, zo als bekend het landgoed „Vrederust" heeft laten ver bouwen tot geriefelijk kin dertehuis dat thans even eens „Welgelegen" heet- Daar de restauratie nog niet vol tooid is, zal de officiële opening pas eind Augustus of begin September geschieden, en dus niet in Juli, zoals aan vankelijk de bedoeling was- Zwanen worden te water gelaten. De door de firma's Kon- raad en Zoon en A- Jobse.aan het gemeentebestuur van Middelburg voor de vesten ten geschenke gegeven zwa nen (twee koppels) zullen hedenavond in tegenwoordig heid van B. 'en W- bij het eiland tegenover de gemeen telijke kwekerij te water ge laten worden. Nabetaling melkprijs. f 12.50 per koe. De regering heeft een be slissing genomen over de uit kering van de 17 millioen gulden, die bedoeld waren om een nabetaling van ge middeld 1 cent per kg- melk te geven op de te lage melk prijs van de zomer 1947- De toeslag zal aan de recht hebbende veehouders zo spoedig mogelijk worden uit betaald op de grondslag van 12-50 per melkkoe met uit zondering van de melkkoeien, die uitsluitend voor zelf ver zorgingsdoeleinden worden gehouden, een en ander op basis van de Mei-inventarisa tie van 1947. De berekenin gen voor de uitkering zijn inmiddels zover gevorderd, dat de aanvang der uitbeta ling in de loop van Augustus kan worden verwacht. In afwachting van de be handeling der financierings- voorstellen in de Staten-Ge- neraal wordt tevens voort gang gemaakt met de voorbe reiding van de uitbetaling der andere toeslagen, waar over de Tweede Kamer reeds motie's aannam, opdat deze uitbetaling zo spoedig moge lijk nadat tie gelden zijn ge voteerd kan eeschieden- Bom op een kerkhof. Maandagochtend was de doodgraver te IJzendyke bezig met het delven van een graf, toen hy op 1 meter diepte op een Engelse bom van 500 pond stootte. Onmiddellijk werd de hulpverleningsdienst in Zeeland gewaarschuwd en om ongeveer tien minuten over acht des ochtends was de bom gedemonteerd en verwyderd, zodat de begrafenis gewoon kon doorgaan. Wegverbetering in Zeeland. Nog 20 millioen gulden nodig. .Bii de opening van het nieuwe wegdek in de verbin ding Ovezande's-Graven- polder op Zaterdag jl. heeft het lid van Gedeputeerde Staten, de heer C. Philipse,, die de Commissaris der Ko ningin vertegenwoordigde, een belangrijke rede gehou den, waarin hii wees op de moeilijke taak, waarvoor de provincie Zeeland staat bij het verbeteren van de wegen- Reeds werd over deze kwes tie een bespreking gehouden met de minister van weder opbouw, mr. J. Tn 't Veld... Spr. prees de voortvarend heid van het gemeentebe stuur te Ovezande, dat 25 in de_ kosten van de wegver betering te Ovezande bij draagt, die totaal 240-000 belopen. Voor een kleine ge meente, die bovendien nog aan andere wegverbeteringen meebetaalt is dit niet gering- Spr- zegde aandacht toe voor de verdere wensen van Ovezande. maar daarvoor zal tijd nodig zün- De provincie Zeeland zal in de toekomst nog 20 millioen aan weg verbetering moeten besteden en zij trekt thans jaarlijks een millioen gulden voor die verbetering uit- Wat de ontbrekende scha kel in de huidige nieuwe weg betreft, zal de provincie al het mogelijke doen om deze ontbrekende schakel in sa menwerking met de gemeen te Nisse tot stand te brengen. M.U.L.O.-EXAMENS. Dinsdag slaagden te Goes voor het aanvullend diploma: J. E. de Kam, P. G. Ikman, H. A de Visser, C. D. v. Nop pen, allen Vlissingen; J. Cop- pens, Kruiningen; J. Joosse, N. en St. Joosland; J. Nieu- wenhuyze, Middelburg; C. G. A. de Oude, Brouwershaven; I. A. Dobbere, Bergen op Zoom. Afgewezen 2 candldaten. Voor diploma A slaagden: De vrouweiyke candidaten: J. D. Gaanderse, Brouwersha ven; A. C. Zwcers, W. M. Dek kers, M. v. d. Kreeke, S. H. de Kok, N. W. in 't Veld, allen Bergen op Zoom; D. A. Beuke- ma, Nieuwdorp en de manne lijke candidatenS. J. F. J. v. d. Bergh, Bergen op Zoom; S. Steutel, Goes; F. M. Vloot, W. v. Zweden, beide Rilland-Bath; J. Mallie, Vlissingen; W. K. Zondervan, Yerseke; J. P. Gil lissen, Chr. A. de Bruin, beide Middelburg. Afgewezen 13 can didaten. Maandag slaagden te Goes voor het Mulo-diploma A: J. C. Ovaa, J. C. Pusch, S. L. v. Scheers, J. J. op 't Hof, allen te Vlissingen; G. C. van Boven, D. Catsman, N. Matthysse, al len te Middelburg; W. Looise, Koudekerke. Voor diploma B slaagden: J. Kwekkeboom, St. Laurens; H. L. Antheunisse, Middelburg. Gemeenteraad Middelburg. Lol voor hel Z.E.T.O.-werk. Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot voor het eerst voorzitter. De afdelingen samengesteld. De Provinciale Staten van Zeeland vergaderden Dins dagmorgen voor het eerst onder voorzitterschap van jhr- mr- A- F- C. de Casem broot. Het was de eerste ge wone zitting der Staten in 1948 en het spreekt wel van zelf, dat het debuut van de Commissaris niet ongemerkt voorbijging. Nadat de heer A. Vinger ling uit Goes als opvolger van het naar Indië vertrok ken lid D. Metselaar, beëdigd en geïnstalleerd was, nam jhr- mr- de Casembroot het woord, allereerst hulde bren gend aan ziin voorganger, jhr- mr- J. W. Quarles van Ufford voor de voortreffelij ke wijze, waarop deze de Zeeuwse zaken vele jaren heeft geleid. „Als ik zijn voorbeeld ook maar eniger mate kan benaderen, mag ik mijzelf gelukkig prijzen" zei- de de Commissaris. Spr. wees vervolgens op de veelheid der Zeeuwse proble men en op de grote beteke nis der Provinciale Staten Dit bestuursorgaan immers mag beschouwd worden als de toetssteen der publieke opinie voor het provinciaal beleid en toen tiidens de be zetting er geen Prov. Staten waren heeft men dit ontbre ken maar al te sterk gevoeld- De nieuwe voorzitter sprak de hoop uit, dat de Statenle den prettig met hem samen zouden werken en dat hii sa men met hen gedurende een lange reeks van jaren met Gods hulp werkzaam zou mo gen ziin in het belang van Zeeland- Deze rede werd beantwoord door de heer A. Kodde, die jhr. de Casembroot een wel kom toeriep als Commissaris en voorzitter der Staten en herinnerde aan de treffelijke diensten, reeds door diens vader gedurende 26 jaren als Gedeputeerde aan de provin cie bewezen. Hij wees erop, dat de Commissaris een ge boren Zeeuw is en zich door zijn werk als burgemeester van Westkapelle, als be stuurslid van de Polder- en Waterschapsbond en als Sta tenlid. Gedepteerde en wnd. Commissaris een goede naam en grote bekendheid heeft verworven. Spr. vroeg zich af, of de benoeming van een Zeeuw naast erkenning van verdiensten niet mede een bewijs is voor het veldwin- nen van de gedachte, dat een Commissaris niet slechts rijksambtenaar, maar boven al kenner van de noden der provincie moet zijn. De heer Kodde wees verder op de veelheid der Zeeuwse pro blemen, op de noodzaak van werkverruiming bovenal en noemde de taak van de Com missaris der provincie Zee land buitengewoon zwaar. Spr. beloofde de volledige medewerking der Staten en eindigde met de bede, dat God de Commissaris zal ze genen en leiding geven en hem in staat zal stellen Zee land te besturen naar Ziin wil- Na deze toespraken werd een aantal ingekomen stuk ken en mededelingen van Ged. Staten voor kennisge ving aangenomen of naar de afdelingen verwezen voor ad vies. Tot buitengewoon lid van Ged- Staten als bedoeld in art. 89 der Prov. Wét werd wederom benoemd de heer Kodde. De afdelingen werden als volgt samengesteld: le afdeling: R. A. J. de Boer, H. Flikweert, U. Kremers, H. C. van de Zaride, mr. H. B. Brouwer, W. A. v. den Boggende, J. L. J. Bruijn- zeel, J. v. d. Peyl, jhr. mr. T. A. J. W. Schorer, L. J. van 't Westende, Th. Lannoye, D. W. Lindenbergh. Leden van Gede puteerde Staten: C. Philipse en A. L. S. Lockefeer. 2e afdeling: mr. baron W. F. E. v. d. Feltz, A. Vingerling, T. A. v. d. Spiegel, P. Raas, mevr. E. J. v. d. Broeckede Man, J. J. v. d. Ende, A. S. Wisse, J. S. Visscher, C. Boen der, C. A. Kaan, L. P. v. Oor schot, G. v. puin. Leden van Gedeputeerde Staten: mr. A. J. v. d. Weel en A. Schout. 3e afdeling: P. Meliefste, L. Cammaert, M. de Bruijne, L. F. du Bois, P. V. M. Vercauteren, A. H. S. Ste- merding, D. Kodde, A. C. de Baare, J. de Kruyter, J. Bal kenende, F. Schets, J. C. Voge laar. Leden van Gedeputeerde Staten:"mr. dr. A. J. J. M. Mes en C. Hamelinck. De vergadering werd hier na verdaagd tot 3 Augustus- DE RONDVRAAG. In de Middelburgse raads vergadering van Maandag j.l. pleitte de heer van Loo (P.v.d. A.) bij de rondvraag voor een soepele toepassing van de bouwverordening door de ge meenteambtenaren. De aanne mers hebben het toch al moei lijk genoeg. De voorzitter antwoordde, dat wethouder van 't Westende de kwestie zal bespreken met de ambtenaren en de aanne mers en wees er overigens op, dat de bouwverordening er is om de bouwers te beschermen. De heer P. v. Empel (C.H.) bracht aan de voorzitter en de heer B. A. Hesselink hulde voor het prachtige werk, dat zij ten bate van de Z.E.T.O. hebben verricht. De voorzitter dankte hier voor, maar betrok in deze hul de ook de andere organisato ren. Voorts vroeg deze spr. of het juist is, dat het onmogelijk is om zwemonderricht in Middel burg te ontvangen. De voorzit ter antwoordde, dat dit ver- band houdt met de lage water stand. De heer Wattel waardeerde eveneens de medewerking van B. en W. aan de Z.E.T.O. maar betreurde het, dat B. en W. anderzgds het bedrijfsleven remmen. Zo werd de bouw van een nood kantoor door de Coöp. Veilingver. Walcheren niet toe gestaan. Kan dit besluit niet ongedaan worden gemaakt. De voorzitter deelde mede, dat de Veilingvereniging een nieuw schryven heeft ingezon den dat met de nodige aan dacht zal worden bekeken. Ook de heer Wattel pleitte voor soepele toepassing van de bouwverordening en achtte zelfs een raadscommissie wen- seiyk voor de bespreking met de aannemers. De voorzitter achtte dit niet direct noodzakelyk. Pas als de heer van 't Westende geen suc ces mocht hebben, zou de be doelde raadscommissie wense- ïyk zyn. De heer Flipso merkte op, dat de raad nog steeds geen advies van B. en W. heeft ont vangen op een verzoek om de buitenwijken, droog te leggen. De voorzitter antwoordde, dat deze kwestie nog steeds in on derzoek is. FILMS VAN DE WEEK LOU BANDY. Onmiddellijk na Frank Ca- pra's.Mens, durf te leven (It's a wonderful life) brengt Alhambra, Vlissingen, de ou de Nederlandse film Het le ven is niet zo kwaad. De titel is dus zowat, het zelfde, maar dat is dan ook de enige over eenkomst, want de film van Lou Bandy mist de filmische verdiensten, de geestige diep zinnigheid en de prachtige humor van eerstgenoemde rolprent. Zigeuneradei met Henry Fonda en Annabella is thans verhuist naar Electro, Mid delburg. Luxor, Vlissingen, projecteert de weinig belang rijke Amerikaanse film Noodlottige reis, waarin spanning en sentiment han dig gemengd zijn. Vooraf draait een aardige cowboy film. Marktberichten. VEILINGSVERENIGING „WALCHEREN" W-A. TE MIDDELBURG- Groenten: Andijvie 1727 ct.; Doperwten (stam) 4058 et.; Postelein 2740 ct.; Ra barber 1826 ct.; Pootuien 1018 ct.; Tuinbonen 1117 ct.; Snij biet 1718 ct-: Spits kool 20—25 ct,: Savoije kool 26—34 ct.; Rode kool 21—30 ct-: Dubbele princessen 133— 162 ct.; Snijbonen 86148 ct.; Wagenaars 108134 ct., alles per kg.; Bloemkool IA 53—63 ct.; idem I 30—67 ct-; idem II 1735 ct; idem III 7 30 ct.; Platglaskomkom- mers IA 21—22 ct: idem I 16 —27 te.' idem II 16—25 ct: idem III 11—20 ct.; Glassla I 26; idem II 23 ct-, alles per stuk; Kroten 6—10 ct; Peen 1123 ct., beiden per bos. Fruit: Rode bessen 6776 ct., Aardbeien 101174 ct.; Kastomaten 79100 ct: Ker sen: Markiezen 8299 ct Klerken 76-95 ct.; Hollanders 66 ct.; Zoete morellen 55—60 ct„ alles per kg-: Meloenen: (Ananas) 146 ct: Net 71 ct; Kasoerziken 1145 ct.; Kas- pruimen 718 ct., alles per stuk. Aardappelen: Grote 8 11 ct, Bonken 14 ct., Drielin gen 5—7 ct., Kriel 24 ct, alles per kg. De heer Schultema (P.v.d.A.) deelde mede, dat in de Gist- straat reeds weken lang bij 2 percelen de riolering stuk is. Wethouder van 't Westende antwoordde, dat hy de zaak onderzoeken zal. De heer Goedbloed kwam nog eens terug op de tegen stelling aannemers en Bouw en woningtoezicht. Hy meende, dat de ambtenaren soms niet op de juiste wyze optreden. De heer Breel pleitte voor verharding van het pad op het Noordbolwerk en de heer Flier- man vroeg om vroegere toe zending van de raadsstukken. Ten slotte had hij er bezwaren tegen, dat als prijzen voor de duizendste bezoekers van de Z.E.T.O. alcoholhoudende dran ken beschikbaar waren gesteld. Daarna werd de vergadering gesloten. „De Ambachtsschool" te Middelburg in 1947. Maandagavond hield de ver eniging „De Ambachtsschool" te Middelburg een algemene le denvergadering. Tot bestuurs leden werden herkozen de he ren G. van Nederveen en C. Baren tsen. Aan het verslag ontlenen wij het volgende: Ook dit jaar werd wederom een sterke stijging der pry'zen waargenomen zodat ook nu weer is gebleken, dat de begrotingsposten niet in overeenstemming waren. In de Machinisten werkplaats zyn een moderne draaibanK en schaafbank geplaatst, de werk plaats voor de afd. Eleetro- fechniek is geheel gemoderni seerd en van enige nieuwe ma chines voorzien. Ook andere verbeteringen werden aange bracht. Dit jaar waren weer verschil lende cursussen in de school on dergebracht. Uit de resultaten van de examens voor Bovag-, V.E.V.- en GAWALO - diploma bliikt, dat de school daadwer kelijk medewerkt aan de voort gezette vakopleiding, hetgeen door het bedrijfsleven zeer op prijs wordt gesteld, In 1947 overleed de heèr J. W. den Hollander, dié kort te voren ontslag had genomen als bestuurslid. In zyn plaats werd gekozen de heer J. K. van Loo; het bestuur werd 1 uitgebreid door de benoeming van de he ren C. de Bruin en ir. J. P. Ber denis van Berlekom. In 1947 telde de vereniging 30 leden en belangstellenden. Onder het personeel vonden in dat jaar verschillende mutaties plaats. Het aantal leerlingen, dat tijdens de bevryding was te ruggelopen, is nu weer geheel normaal. De nieuwe cursus is begonnen met 359 leerlingen, waarvan 240 niet in Middel burg wonen. De rekening en verantwoor ding 1947 geeft een totaal van 121.374,87; de rijkssubsidie komt hierop.voor niet 57.600, de gemeentelijke subsidie met 29.227.20. Koudekerke SCHOOL IN GEBRUIK GENOMEN. Donderdag was het voor de Hervormde School te Kou dekerke een bijzondere dag. De gerestaureerde schooi werd door haar voorzitter ds. van Dyl, officieel geopend, in tegenwoordigheid van B. en W., bestuur, ouders en belangstellenden. De voorzit ter noemde deze opening 'n feestelyk gebeuren van gro te betekenis, waarvoor we ootmoedig dankbaar mogen zijn. Hij bracht dank aan B en W., aannemers en allen! die hadden medegewerkt deze school zijn vorig aanzien weer te hergeven. Een kinderzangkoortje ver-* leende medewerking. Hierna sprak burgemees ter Dregmans namens B. en W. een woord van hartehjke dank en prees de goede sa menwerking, die er altyd tus sen dat college en het school bestuur heeft bestaan. Tot slot sprak ook nog 't hoofd der school, de heer Schipper, waarna de gelegen heid werd geboden de fraaie school te bezichtigen. Hier van werd gretig gebruik ge maakt. l^-genda MIDDELBURG. Woensdag: Electro: Zigeuner- adel, 7 en 9.15. Donderdag: Electro: Zigeuner- adel, 7 en 9.15. VLISSINGEN. Woensdag: Alhambra: Het le ven ls niet zo kwaad, 7 en 9; Luxor: De nood lottige reis, 7 en 9. Donderdag: Alhambra en Luxor: zie Woensdag. KORTGENE. Woensdag: Zomervergadering

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2