PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Mohammed Hatta wii met Nederland samenwerken Tweede Zeto trok 22.500 bezoekers D£ BILT Communisten stichten onrust in Birma en Malakka ,Wij kunnen de Nederlandse economie sterker maken'' Amerikaanse luchtvloot voor transport naar Berlijn. 200 gram rijst voor iedereen! Nieuwe gouverneurs van Suriname en Curacao benoemd. VOORSPELT 191e Jaargang - No.I49 Dit blad verschijnt dagelijks, behalye op_ Zon-en Algemeen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Uitgave van de Firma-Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. Christelijke feestdagen. Maandag 28 Juni 1948 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct per week; I 3.20 per kwartaal; franco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. per mm., minimum p. advertentie 1 2. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaux te Vlissingen. Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) teL10en51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L, Vorststr.53, tel 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauri tsstr. 12, tel. 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2-Zierikzee: N. Bogerdstr C 160. tel. i NA DE Z.E.T.O. De Z.E.T.O. is verleden tyd geworden maar er is alle reden om aan deze in alle op zichten geslaagde expositie enig commentaar te verbinden. Nog nimmer is het voorge komen, dat een tentoonstel ling in Zeeland zulk een stroom van bezoekers trok. Men mag daaruit afleiden, dat deze demonstratie van het peil, waartoe het Zeeuwse be drijfsleven zich drie jaar na de oorlog weer heeft weten op te werken, te rechter tgd kwam. Natuurlijk kan men de vraag stellen, of zulk een demonstratie nodig was. Het antwoord wordt dan gegeven door de rede, waarmede minis ter In 't Veld de Z E.T.O. opende. Is het eigenlijk niet ietwat beschamend1, dat een minister openlijk verklaarde, dat men omtrent de econo mische betekenis van Zeeland in het Westen des land vol maakt onwetend is? Gelukkig daarom, dat de stroom van bezoekers niet al leen uit Zeeland kwam! Van Middelburg is overigens gedurende de Z.E.T.O.dagen een magnetische kracht uit gegaan. En de stad heeft daarvan de goede vruchten geplukt. De exposanten hebben over het algemeen beste za ken gedaan. De middenstand in de Zeeuwse hoofdstad schakelde zich spontaan in door het organiseren van een flinke winkelweek en zal daar van nu of in de toekomst zon der twijfel profiteren. Dit al lés stemt tot tevredenheid Belangrijker is evenwel, dat het bewijs geleverd werd, dat Middelburg ondanks zgn ex centrische ligging uitstekend geschikt is als tentoonstel- lingsstad. Voortbouwend op 't succes, dat met de Z.E.T.O. werd geboekt, moet de moge lijkheid bestaan om over en kele jaren een tentoonstelling te organiseren, die meer dan een plaatselijke of provincia le betekenis heeft, die de be langstelling trekt van het ge hele land. De afgelegenheid is geen overwegend bezwaar. Ook in het Oosten en Noorden des lands werden voor de oor log tentoonstellingen georga niseerd met een nationaal ka rakter. Nu men in Zeeland beschikt over een ploeg van personen, die in staat rijn 'n flinke tentoonstelling doel treffend te organiseren, mogen de mogelijkheden, die daarin schuilen, niet verwaarloosd worden. Men hoede zich evenwel voor overdrijving en neme 't woord Derde Z.E.T.O, niet te lichtvaardig in de mond. Be ter is het enkele jaren te wachten en dan met iets waarlijks goeds te komen, dan af te zakken naar een reeks van kleine exposities, die op den duur niemand bevredigen. Middelburg mag intussen zijn burgemeester wel dank baar zijn. Het was immers jhr. Sandberg tot Essenburg, die vele maanden geleden het regeringsjubileum van H.M. de Koningin aangreep als een welkome aanleiding voor een demonstratieve Zeeuwse ex positie. Het moet met name ook voor hem een grote vol doening zijn, dat zijn initiatief met zulk een volledig succes werd bekroond. Daarnaast mag een woord van hulde aan het adres van de Z,E.T.O.-voorzitter, de heer B. A. Hesselink, zeker niet ontbreken. Hfl wist zich niet uitstekende medewerkers te omringen, werd de ziel van het tentoonstellingsbestuur en vuurde allen aan tot meer dan gewone prestaties. De Z.E.T.O. is verleden tjjd geworden. Maar met voldoe ning kan worden vastgesteld, dat er voor Zeeland een be langrijke goodwill geschapen is en dat de moeite, die de organisatoren zich hebben ge troost, zeker niet vergeefs is geweest. Marshall-hulp voor komend kwartaal verlaagd. Te Washington is mee gedeeld, dat voor het Juli- September kwartaal de ge vraagde hulp voor Europa met ongeveer 200 millioen dollar wordt yerlaagd. Hier toe is met tegenzin besloten, met het oog op de beperkte middelen die voor het volle dige jaar-program beschik baar zijn. Egypte schond de wapenstilstand. In een rapport aan de voor zitter van de Veiligheidsraad verklaarde graaf Bemadotte, dat de Egyptische bevelheb ber te Negba in het Negeb- district zich met steun van de Egyptische regering met geweld verzet heeft tegen 't passeren van een gewapend Joods convooi, dat onder es corte van een vliegtuig der V.N. op weg was naar Joodse nederzettingen in Negeb. „Tijdens het incident vie len Egyptische Spitfires het vliegtuig aan- Graaf Berna- dotte herinnerde er aan, dat hij de Egytische regering 22 Juni er van in kennis heeft gesteld, dat dergelijke voed sel convooien stroken met de voorwaarden van de wapen- Stilstand. Het Wereldgebeuren Churchill ziet de toestand daar somber in. Labour-regering krijgt de schuld. „In Malakka zijn de com munisten, zonder door het zwakke Britse bestuur gehin derd te worden, een moord- campagne begonnen tegen de Britse planters en hun vrou wen, met het doel ons weg te werken. Birma is een land, dat snel aan het afzakken is naar chaos en anarchie, het eind resultaat waarvan waarschijn lijk een communistische repu bliek zal zijn". Deze meer sombere dan so bere kenschetsing van de toe stand in een deel van het Britse imperium is afkomstig van Winston Churchill, die haar uitsprak Zaterdag op een bijeenkomst van conservatie ven Waar ge ook heenkijkt in de wereld, zo vatte hij zijn conclusie samen, zult ge be merken hoezeer het prestige van Groot-Brittanië is ge daald sedert de Britse natie op het ogenblik van haar grootste victorie plat op haar aangezicht viel. Natuurlijk had Churchill voor deze val een even een voudige als eenzijdige verkla ring bjj de hand. Alles was volgens hem toe te schrijven aan de socialistische experi menten van de Labour-rege ring, die het land economisch ruïneren en de Britse eilan den ontvolken. Churchill heeft echter gelijk met de bewering", dat de toe stand op Malakka allesbehalve florissant is. Moorden en on lusten zijn aan de orde van de dag en bezorgen de Britse planters en bestuursambtena ren slapeloze nachten en de heren van het Britse depar tement van Koloniën hoofd brekens. De commissaris van politie te Penang ontving Zaterdag een dreigbrief van de commu nistische partij op Malakka. In deze brief stond geschre ven: „Wij geven U en de re gering op Malakka een maand de tijd om al onze kameraden op vrije voeten te stellen. In dien ze niet vrijgelaten worden zullen we korte metten ma ken." De brief besluit met de uitdaging: „Roep al uw poli tie en troepen in het geweer opdat wij onze krachten kun nen meten." Bij Bamfoe Baroe ontstond Zondag een gevecht tussen de politie en een groep ver zetslieden, die zich in een huis verschanst hadden. Er vielen hierbij twee doden. De Britse regering heeft 'n delegatie van planters die zich kwamen beklagen, toegezegd de strengst mogelijke maatre gelen te zullen nemen. De communistische organisatie op Malakka schijnt echter goed georganiseerd en wijd vertakt te zijn en maakt ge bruik van moeilijk te bestre den guerilla-methoden. Er zijn deskundigen die me nen, dat de opleving van de communistische activiteit in Zuid-Azië kortelings door Moskou geïnspireerd is. De pogingen van de Sowjet-Unie om verder naar het Westen door te stoten zijn mislukt, zo luidt de redenering, wes halve thans door het. Kremlin is besloten Zuid- en Óost-Azië te bewerken. Het Russische „Vredesoffe- sief" wordt met deze veran dering van tactiek in verband gebracht 12 millioen vermisten in de laatste oorlog. 8 tot 12 millioen personen zijn tengevolge van de oor log verdwenen zonder het minste spoor achter te laten, aldus blijkt uit een verslag van de internationale vluch telingenorganisatie. In deze schatting "zijn vermisten in de Sowjet-Unie niet begre pen Men neemt aan, dat dit er ook enige millioeneii zijn- Maarschalk Sokolofsky werd gearresteerd. Maarschalk Sokolovsky, de Russische bevelheb ber in Duitsland, is Za terdag in de Amerikaan se sector van Berlijn ge arresteerd „wegens te snel rijden". De maar schalk was van zijn hoofdkwartier op weg naar het Wannsee, een ontspanningsoord, dat door veel officieren be zocht wordt. Een Amerikaanse pa trouille hield de auto van Sokolovsky aan en dwong de chauffeur naar een politiepost te sturen, waar de inzittenden naar binnen werden gebracht. Daar onderzocht men de papieren en toen een Amerikaanse kolonel de naam Sokolovsky zag staan, belde hij generaal Clay op om instructies. Deze beval de maar schalk onmiddellijk los te laten. Generaal Clay heeft inmiddels een schriftelij ke verontschuldiging aan zijn Russische collega ge zonden. De Egyptische minister van buitenlandse zaken, heeft Zondag een verzoek om ontslag ingediend. Op Java worden echter nieuwe vernielingen voorbereid De „Christian Science Mo nitor" heeft een interview ge publiceerd, dat de Amerikaan se correspondent Daniël L. Schorr te Djocja heeft gehad met de Republikeinse premier Moh. Hatta. In dit interview verklaarde Hatta, dat de huidige span ning en het republikeinse wan trouwen, dat een nieuwe Ne derlandse militaire actie zal worden begonnen, de vermin dering van de republikeinse strijdkrachten, als ook het economisch herstel belemme- Vastbesloten commentaren uit het Westen. De Amerikanen nemen maatregelen om de Russische blok kade van West-Berlgn te doorbreken. Alle beschikbare trans portvliegtuigen in Europa zullen onverwijld worden gebruikt voor het goederenvervoer door de lucht. Aangenomen mag worden, dat het aantal beschikbare toestellen meer dan 100 zal bedragen. Het m-s. „Celebes" van de Stoomvaart Maatschappij „Ne derland" heeft de eerste lading echte Sumatratabak van Sumatra's Oostkust in de Amsterdamse haven aangevoerd De kostbare lading wordt gelost. Berlijn is thans min of meer in de positie van een beleger- aer vesting. Men kan echter zeggen, dat na de aanvankelij ke opwinding de stemming van het volk gekalmeerd is. De verzekering, dat de aanwe zige voedselvoorraden voor dertig dagen toereikend zgn, hebben Jiet ontstaan van een paniekstemming voorkomen. De maatregelen, die de Weste lijke bezetting getroffen heeft om de uitwerking der curieuze financiële situatie voor dè be volking zoveel mogelijk te ver7 zachten, hebben vele onoplos bare vragen terzijde gesteld. De bevolking van de Weste lijke sectoren zullen speciale toewijzingen voedsel in blik ontvangen ter verlichting van de voedselschaarste. In het afgelopen weekeinde zijn weer velerlei commentaren geuit, die in vastbeslotenheid niet voor elkaar onderdoen. Enkele daarvan zgn: Churchill: De crisis in Ber lijn is even ernstig als die van Miinchen in 1938. Wij hopen van harte, dat de vrede zal worden bewaard, maar we moeten thans allen geleerd hebben, dat de veiligheid niet wordt vergroot door toe te ge ven aan een dictator, of het nu een nazi of een communist is. Bidault: De toestand in Ber lijn is „ernstig, onaangenaam en gevaarlijk". Het Britse ministerie: Enge land is vastbesloten in Berlijn te blijven in weerwil van de Russische pogingen de Weste lijke sectoren van Berlijn te isoleren. Engeland houdt nauw contact met de andere Weste lijke mogendheden. Wilhelm Pieck, voorzitter van de Duitse S.E.D.: De Ber- lijnse crisis zal niet eindigen alvorens de Westelijke gealli eerden besluiten de stad te ver laten. The Observer, een Engels Zondagsblad: Het bezit van het geheim van de atoomwapenen en de „overweldigende troef kaarten van het Westen in het spel der wereld-diploma tie", moeten thans gebruikt worden om „het fatale vooruitdringen van de Sowjet-Unie" te stop pen. De Sunday Times, een En gels conservatief blad: „Het is beter, dat twee millioen Duit sers verhongeren in handen van de Sowjets dan dat twee honderd millioen Europeanen hun vrijheid verliezen en velen van hen hun leven daarbij". EEN VERZOEK EN EEN PROTEST. Generaal sir Brian Robertson, de Britse militaire gouverneur in Duitsland, heeft maarschalk Sokolovsky, de Sowjet-bevel- hebber, verzocht, de normale verkeersverbindingen naar en van Berlijn onmiddellijk te her stellen. In welingelichte kringen te Londen gelooft men, dat En geland, de V. S. en Frankrijk spoedig een gezamenlijke pro testnota tot Moskou zullen richten inzake de blokkade van de Westelijke sectoren van Berljjn. Jhr. SANDBERG TOT ESSENBURG „EEN VOLLEDIG SUCCES". „Met dankbaarheid mogen wy vaststellen, dat deze Z.E. T.O. een volledig succes is geworden. Zeer velen kwamen van buiten Zeeland naar onze provinciale hoofdstad en wer den verrast door de prestaties van het Zeeuwse bedrijfsleven, drie jaar na de bevrijding. Maar gelukkig hebben ook de Zeeuwen zelf de oproep van minister In 't Veld verstaan om deze tentoonstelling te bezoeken. Bij duizendtallen zijn zij toegestroomd en z\) zullen van hun komst geen spijt heb ben gehad!" De tentoonstelling gesloten. Deze woorden werden aan het einde van de Tweede Z.E. T.O. uitgesproken door jhr. mr. W. C. Sandberg" tot Essenburg, burgemeester van Middelburg en ere-vöorzitter der tentoon stelling. Spr. dankte in zijn korte toespraak de organisato ren van de Z.E.T.O. en richtte zich daarbij in het bizonder tot de heer B. A. Hesselink, die als voorzitter in het be stuur niet alleen een uiterst prettige sfeer schiep, maar bovendien allen tot voortreffe lijke prestaties bracht. Spr. bracht hulde aan allen, die op enigerlei wijze bijdroegen tot het welslagen van dc tentoon stelling. Daaronder rekende spr. ook de standhouders, die kosten noch moeiten spaarden om hun producten zo voorde lig mogelijk te doen uitkomen, maar daardoor de Z.E.T.O. ook zeer aantrekkelijk maakten. Spr. besloot met het uitspre ken van de hoop dat een vol gende Z.E.T.O. met hetzelfde succes zal worden bekroond. SLOTWOORD VAN DE Z.E.T.O.-VOORZITTER. De voorzitter van het Z.E. T.O.-bestuur, de heer B. A. Hesselink, dankte voor deze vriendelijke woorden, maar zei- de, dat zonder een uitgelezen ploeg van medewerkers ook een voorzitter niets bereiken kan. Bizondere dank bracht spr. aan het gemeentebestuur voor het beschikbaar stellen van het stadhuis, dat een grote attractie bleek te zijn. Over de tentoonstelling zeide spr. dat duidelijk is aange toond, dat als men iets goeds biedt, succes nog steeds verze kerd is. Voor het Zeeuwse be drijfsleven moet dit een aan sporing zijn om te trachten steeds kwaliteitsproducten te leveren. Het aantal bezoekers, zo zei- de spr., heeft de stoutste ver wachtingen overtroffen. Het waren er 22.500 veel meer dus dan de schattingen van het bestuur, die de 12.000 k 15.000 niet te boven gingen. Spr. las tot besluit een gedicht voor van een bezoeker uit Veere en verklaarde daarna de Z.E.T.O. voor gesloten. BEZOEK COMMISSARIS DER KONINGIN. Zaterdagmorgen hebben de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en zijn echtgenote een bezoek aan de Tweede Z.E.T.O. gebracht. Zü brachten enige uren op de ten toonstelling door en besteedden zeer veel aandacht aan de ver schillende stands. De Commis saris verklaarde buitengewoon getroffen te zjjn door deze im- Knerende demonstratie van t Zeeuwse bedrijfsleven. FRAAIE GESCHENKEN VOOR DUIZENDSTE BEZOEKERS. Het bezoek is op de laatste tentoonstellingsdag nog zeer groot geweest. Vroeg in de middag passeerde de 20.000ste bezoeker het stadhuisloket. Het was de jeugdige J. den Boer, Poelendaeleweg 24 Middelburg, die een waardebon van 25. van de Kamer van Koophandel in ontvangst mocht nemen en een fraaie bureaustoel van de fa. Kampoda uit Eindhoven. De stoel nam hij blij lachend op zijn schouders mee naar huis! Vroeg in de avond werd in het Schuttershof de 21.000ste bezoeker verwelkomd. Het was mej. G. Filius uit Nieuw- land, die een pakket Klok-pro- ducten ontving. Des avonds kwam ten slotte als 22.000ste de heer Heeren uit Middelburg uit de bus. Hh kreeg een bord van Delfts blauw van de fa. de Dreu uit Goes. De fa. de Jager Tolhoek uit Goes stelde tenslotte een be drag van 10.beschikbaar voor de koper van de laatste kaart. Deze prijs viel ten deel aan het echtpaar M. C. v. d. VlietRozenburg uit Middel burg. Op 8 Juli a.s. zal het Zeto- bestuur zijn slotvergadering houden. Hatta zeide: „Enige maan den geleden heb ik het oprui men van vemietigingsbommen uit alle fabrieken bevolen, doch het volk vreest nu een nieuwe militaire actie en plaatst deze bommen weer in vele fabrieken. In sommige olievelden bereiden arbeiders eveneens vernietiging voor". Hatta zeide, dat hij streefde naar zo spoedig mogelijke sa menwerking met de Neder landers, doch niet ten koste van hetgeen de Republiek be reikt had. Hatta deelde mede, dat hg een aantal voorstellen had, die echter nog niet for meel aan de Nederlanders wa ren overlegd. Nadien had hij deze informeel met de Ne derlandse autoriteiten bespro ken, die zich niet verder er mee bezig gehouden hebben. INDONESISCHE VOORSTELLEN Deze voorstellen omvatten: 1. Het aanvaarden van de uitnodiging van de C. G. D de vergadering voort te zetten. 2. Het oplossen van de sou- vereiniteitskwestie in die zin zoals Lord Wavell dit in India deed. 3. Vermindering van de Repu blikeinse legersterkte en het plaatsen van dit leger en de Nederlandse strijdkrachten onder een gemeenschappelijk commando. 4. Het vermijden van uitbrei ding der republikeinse bui tenlandse betrekkingen, doch het handhaven van hetgeen tot op heden daaromtrent be reikt is als aandeel voor de diplomatieke dienst van de toekomstige Verenigde Staten van Indonesië. Hatta verzekerde, dat de Nederlandse positie bij de on- Rantsoenbonnen G worden ongeldig. De rantsoenbonnen van de serie G zullen na 3 Juli a s- niet meer geldig zijn. Na die datum ziin voor voedings middelen, tabak en zeeparti- kelen uitsluitend de rant- soenbonnen van de serie H geldig. Op grond van de verkregen allocatie van het tweede half jaar van 1948 is 3000 ton rijst aangekocht voor binnenland se consumptiedoeleinden. Het is nog onzeker of» eventueel in welke mate op zeer be scheiden schaal, op voortzet ting van deze import kan worden gerekend. Minister Mansholt heeft besloten uit de thans verkrc een aanvoer in elk geval per hoofd de bevolking 200 gram rijst beschikbaar te stellen, zodat na jaren de Nederland se huismoeders weer over een weinig rijst voor de huis houding zullen kunnen be schikken. Het ligt in de bedoeling na te gaan in hoeverre het ge wenst en uitvoerbaar is de distribuüe van rijst aan zeer ionge kinderen, voor zgn. oriëntalen en voor exotische restaurants te handhaven hetzij voor één periode, het zij min of meer periodiek. De ziekenhuizen waarvoor in dertijd ruim is gereserveerd, blijven van een bepaalde hoevelheid rijst verzekerd, maar uitbreiding van dc zgn. ziekenregeling met beschik baarstelling van rijst ligt niet in het voornemen. In de bonnenlij st welke 1 Juli wordt gepubliceerd zal een voorinleveringsbon van 200 gram rijst voor alle leef tijdsgroepen worden aange wezen. Verwacht mag wor den. dat deze hoeveelheden in de tweede helft van Aug- ter beschikking zullen ko men. Koningin Juliana op nieuwe postzegels. Naar aanleiding van het 50- jarige regeringsjubileum van H. M. de Koningin zullen van 31 Augustus t/m 30 September a.s. herdenkingspostzegels in de waarden van 10 en 20 cent verkrijgbaar worden gesteld. Deze blijven tot ultimo 1949 voor frankering geldig. Voorts zal in verband met de troonswisseling de beeltenis van H. M. Koningin Wilhel- mina op de in omloop zynde of nieuw uit te geven gewone zegels van 5 cent en hoger, worden vervangen door die van het nieuwe staatshoofd. Bjj de troonswisseling zullen zegels van 10 en 20 cent met de beel tenis van de nieuwe vorstin gereed zijn. De overige waar den zullen zo spoedig mogeljjk verschijnen. Zowel de herdenkingszegels als de nieuwe zegels in de ge wone uitgifte zullen worden vervaardigd naar ontwerpen van S. L. Hartz. derhandelingen neerkwam op een poging om weer de con- tróle in handen te krijgen. SAMENWERKING „Tenslotte zullen beide lan den zo spoedig mogeljjk vriendschappelijke betrekkin- Êen moeten vestigen. Spoedig andelen is noodzakelijk in verband met de wereldtoe stand. Nederland moet zich versterken en wy helpen Ne derland meer dan hot denkt, wanneer wij eenmaal vrij on ze natuurlijke hulpbronnen knnnen exploiteren en ons economisch plan in werking knnnen stellen. Wy kunnen de Nederlanders economisch sterker maken, misschien redden. W|j zjjn be reid grote orders in Neder land te plaatsen, hun econo misch een gunstige positie in Indonesië te geven en him hulp te vragen bij de opbouw van nieuwe industrien, welke Indonesië voor zijn wederop bouw nodig heeft. WjJ zouden bijvoorbeeld in de gelegen heid kunnen zijn wegens onze grote hulpbronnen waarbor gen te leveren voor een le ning voor Nederland in het Buitenland. Wy wensen eco nomische samenwerking met de Nederlanders; wij Kunnen hun deskundigen op technisch gebied gebruiken. Maar wy moeten eerst vertrouwen in elkaar hebben", aldus Hatta. DE TERREUR OP JAVA. De politie te Bandoeng heeft in verschillende kampongs raz zia's gehouden. Na onderzoek van hun papieren zijn acht per sonen gearresteerd onder ver denking van deelneming aan subversieve acties. Inmiddels heetf een woord- nog, dat één Nederlandse mili tair werd gedood, toen in de omgeving van Tjikampek een tegenactie werd ingezet tegen een bende, die een aanval had gedaan op een Nederlands kampement bij Parigi. De hieronder volgende naam van een der slachtoffers van het incident bij Tjikampek is thans voor publicatie vrijgege ven: Kapitein B. Wettere, vlie ger-waarnemer, stafofficier voor luchtvaartzaken bij het hoofdkwartier van do militai re luchtvaart. Dr. W. Huender en ir. L. A. H. Peters. Thans zijn verschenen enige Kon. Besluiten, waarby met Ingang van 5 Juli eervol ont slag wordt verleend aan mr. J. G. Brons en dr. P. Kasteel, de gouverneurs van Suriname en Curasao. Tot Gouverneur van Surina me is benoemd dr. W. Huen der, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, hoofd van de Nederlandse missie in de Geallieerde Bezettingsraad te Berlyn, van wie wy vorige week reeds een korte blogra fie gaven. Tot Gouverneur van Curasao is benoemd ir. L. A. H. Peters, inspecteur van de landbouw, landbouwraad te Washington en lid van de Ned. sectie der Caraibische commissie. Ir. Pe ters werd in 1900 in Well (L.) geboren. Hij studeerde te Wa- geningen, was van 1924 tot 1927 directeur van het uitvoer- contrólebureau van groenten, fruit en aardappelen en werd in 1927 landbouwattaché te Washington, welke functie hij tot 1934 vervulde. Van 1934 tot 1937 werkte hy in gelijke functie te Brussel en sedert 1937 is hy als Landbouwraad weer verbonden aan de Neder landse legatie te Washington. Brand in Fordfabrieken ie Antwerpen. Zaterdagavond is een groot gedeelte van de Fordfabrie ken te Antwerpen door brand vernield. De brand begon in de ruimte waar de onderde len en de stoffen voor de be kleding lagen opgeslagen. De schade beloopt verscheidene millioenen franks- BUIIG- Geldig tot Maandagavond. Wisselende bewolking met enkele regenbuien, hier en daar vergezeld met onweer. Aanvankelijk matige, later vooral aan de kust tiideliik tot krachtig toenemende wind uit Westelijke richtin gen. Koel weer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1