PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „Beleg" van Berlijn begonnen 80 jaar spoorwegen in Zeeland Thomas Dewey gekozen De aanval op de Batavia-Bandoeng-expres Prinselijk gezin vertoefde op Terschelling 0E BJLT Westelijke geallieerden laten zich niet wegjagen Communistische agitatie Een aannemer ving in 1845 campagne aan voor spoorwegaanleg VOORSPELT 191e Jaargang - No. 147 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 25 Juni 1948 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per week; l 3.20 per kwartaal; franco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. Bureaux te Vlissingen. Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr 5:, tel 2473 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Ter neuzen: Brouwerjjstr. 2 - Zlertkzee: N. Bogerdstr C 160. tel. 26 Sokolovsky verklaarde de „Kommandaniura" afgedaan Maarschalk Sokolovsky, de Sovjet-bevelhebber in Duits land, heeft zich in een proclamatie tot de bevolking van Berlijn gericht. Hij verklaarde daarin, dat het Vier- mogendheden-bestuur voor Berlijn, de K* jr.ar.datura „in alle opzichten" heeft opgehouden te bestaan. Deze proclamatie kan worden opgevat als een aankon diging dat het Sovjet-offensief om de Westelijke mo gendheden uit Berlijn te verdrijven met onverminderde kracht zal worden voortgezet. sen en hetzelfde geldt voor water." Het Britse ministerie noemde de toestand in Ber lijn „ernstig" en gaf als ty pisch Engels commentaar: „Het Foreign office slaat de ontwikkeling nauwlettend gale." Kolonel Willard, de Ame rikaanse commandant in Ber lijn, heeft medegedeeld, dat de militaire politie in zyn sector met gevechtwagens is versterkt in verband met de „periode van onrust." Men vreest namelyk, dat de door de communisten ge controleerde volkspolitie, die thans op de grenzen van het stadsgebied wordt gemobili seerd, binnenkort in actie zal komen om West-Berlin mi litair geheel te isoleren. Berlijn gaat stormachtige weken tegemoet. Door de geldzuivering heeft het Wes ten de handschoan geworpen de Sovjets hebben de uit daging aanvaard. De veld slag is in volle gang en nie mand kan nog de afloop voorspellen. De „Tagliche Rundschau", het Russische blad in de Duitse taal, drukte 't Don derdag zo uit: „De Westelij ke geallieerden hebben hun recht om in Berlijn te blij ven verbeurd. Alle overeen komsten over een viermo- gendheden bestuur over Duits land zijn verbroken. Het Rus sische gezag in Berlyn is thans het enige gezag." „BELEG" VAN BERLIJN. De verbinding tussen Ber lyn en het Westen wordt hoe langer hoe moeilijker. Men gaat zelfs al spreken van een „beleg" van Berlyn en berekent, dat de voorraden in de Westelyke sectoren toe reikend zyn om het onge veer een maand vol te kun nen houden. Voertuigen van de Weste lijke geallieerden kunnen nog slechts vanuit Berlijn naar 't Westen gaan. Verkeer in om gekeerde richting is niet toe gestaan. Het spoorwegver keer ligt geheel stil, slechts vervoer per vliegtuig is nog mogelijk. Ook de telefoon- en tele graafverbindingen functionne- ren nog. De toevoer van electriciteit in de Westelijke sectoren mindert met de dag, hetgeen veel ongemak voor de bevolking met zich brengt. Hoezeer het leven voor de honderdduizenden Berlyners in de komende dagen tot een plaag zal worden, blijkt voorts uit de aankondiging, dat de stedelijke diensten en verkeers middelen van Vrydag af alleen Oostelijk geld zullen aannemen. De Sowjet-autoriteiten heb ben verklaard, dat de controle op het bezit van Westelijke marken op personen, die in Oost-Berlijn vertoeven, uiterst streng zal zyn. HET WESTEN ZWICHT NEET. Niettemin blijven de Wes telijks mogendheden vast by hun besluit in geen geval voor de Russische druk te zwichten. De „New York Herald Tri bune", als tegenhanger van de „Tagliche Rundschau", schreef in een hoofdartikel „De slag om Berlijn". „Wij menen, dat voor Marshall het tijdstip geko men is om langs diplomatie ke weg te informeren of 't Kremlin voornemens is de aangegane verplichtingen na te komen en op ondubbelzin nige wijze te verstaan te ge ven, dat de Ver Staten in het tegenovergestelde geval de zaken zeer ernstig zouden opvatten." Het Franse ministerie van buitenlandse zaken gaf als commentaar: „Frankrijk is vast van plan in Berlijn te blijven, ondanks de koude oorlog. Wij zyn in staat met gelijke munt te betalen; wij kunnen wat gas aangaat meer afsnijden dan de Rus- Londense haven arbeiders blijven halsstarrig De Britse premier, Clement Attlee, verklaarde Donderdag in het Lagerhuis, dat er 7000 man in de haven van Londen aan het werk zijn. Tezelfdertijd deelde de offi ciële raad van havenarbeiders mede, dat er nog 21.366 haven arbeiders in staking zijn, zeer weinig minder dan Woensdag. Attlee zei, dat er niet over de grieven der stakers zal wor den onderhandeld, voordat zjj het werk hebben hervat. De havenarbeiders te Leith, een van Schotlands belangrijk ste havens, hebben Donderdag avond tijdens het lossen van uien uit een Egyptisch schip, het werk neergelegd. Zij gin gen hiertoe over, toen het ge rucht ging, dat het schip oor spronkelijk te Londen zou wor den gelost. De VARA heeft een tra ditie in ere hersteld met de organisatie van een aantal regionale zomerfeesten, n-1- op 27 Juni in Ginneken, 4 Ju li in Roden (Dr.) en 1 Aug. in Apeldoorn. Arabieren willen bestand niet verlengen. Overeenkomst Abdullah Faroek. Azzani Fasja, de secretaris generaal van de Arabische liga, heeft te Damascus ver klaard: „Wij zullen thans niet toestemmen in het verlengen van het bestand van vier we ken in Palestina. Geen enkele Arabier wenste een bestand, doch wij wilden niet ais agres sors aangemerkt worden." Azzam Pasja verklaarde, dat men besloten had „ter plaatse een krachtdadig antwoord te geven op de daden van Joodse vrijbuiterij." Verder zeide Pasja, dat de Joden sluikwegen gebruikten om Jeruzalem van voorraden te voorzien in strijd met de over eenkomst tussen de Arabieren en graaf Bemadotte. Hij deelde mede, dat hij op rondreis was langs de Arabi sche hoofdsteden om er bij de militaire leiders op aan te drin gen „snel af te rekenen met verdere bestandsschendingen." Koning Abdoellah van Transjordanië heeft te Cairo een verklaring uitgegeven, waarin staat dat hij en Koning Faroek van Egypte tot vol komen overeenstemming om trent de Palestynse kwestie zijn gekomen. Nog 14.000 Nederlanders op republikeins gebied Onze speciale Indische me dewerker Anthony van Kampen seinde ons, dat zich nog 7119 officieel geregistreerde Neder landers en Nederlandse onder danen, waarvan 4500 K.N.I.L - familieleden, op door de Repu bliek bezet gebied bevinden. Dit getal zal waarschijnlijk met 7000 niet-geregistreerden vermeerderd moeten worden. Tegen de 27-jarige Am sterdammer J. F. Kling werd voor het bijzonder gerechtshof te Utrecht voor het verraden van een groot aantal Joden, in twee zaken de doodstraf geëist. Vandaag. ...wordt dc bekende Ne derlandse dirigent Frits Schuurman 50 jaar; ...Is het 50 jaar geleden, dat Rusland en Japan de onafhankelijkheid van Korea bevestigden, wat echter niet kon verhin deren, dat het land in 1910 bij Japan werd in gelijfd. Doodstraf voor landverrader. Tegen W. A. S„ gewezen kantoorbediende uit Krefeld, werd op 10 Juni te Utrecht voor het Bijz. Gerechtshof 20 jaar gevangenisstraf geëist. De jongeman heeft op 10 Mei 1940 na een vooropleiding in een speciaal daartoe inge richt kamp aan Duitse zy- de deelgenomen aan de over val op Nederland. Donderdag morgen hoorde S. de doodstraf tegen zich uitspreken. STASSEN EN TAFT TROKKEN ZICH TERUG Thomas Dewey is gekozen als candidaat van dc Republi keinse partij voor de presidentsverkiezingen, die in No vember plaats zullen hebben. Nadat Taft en Stassen zich als candidaten teruggetrok ken hadden, werd een formele derde stemming gehouden, •waarbij Dewey 1049 stemmen verkreeg en niemand tegen stemde- Toen de uitslag bekend I daat van de Republikeinse werd gemaakt, had een mi- partij de volgende president nutenlange enthousiaste de-1 der V-S- zal worden- monstratie plaats- Dewey hoorde het nieuws in zijn ho tel en begaf zich onmiddel lijk naar de verkiezingszaal om een rede te houden. Met het oog op de zwakke positie, waarin president Truman's democratische partij zich op het ogenblik bevindt, is het waarschijnlijk, dat de candi- Incidenien op Java kunnen nief toevallig zijn Omtrent de ontsporing van de BataviaBandoeng-expres meldde de dienst legercontacten Donderdag: Woensdagmiddag is de trein naar Bandoeng 8 KM. ten Oosten van Tjikampelc gederailleerd als gevolg van sabotage. Onmiddellijk na de ontsporing werd de trein beschoten door een bende, die van vuurwapens voorzien was. Volgens tot dus ver bekende gegevens zyn vermoedelijk tien personen gedood en tien gewond. Tegen deze bende zijn uiteraard de geëigen de maatregelen getroffen. De namen van de slachtoffers zyn nog niet bekend. Aneta's correspondent te Bandoeng meldt nader, dat rei zigers uit de betreffende trein hebben medegedeeld, dat even voorbij Tjikampek op weg naar Bandoeng de trein eigenaardig begon te rijden. Aneta's zegs man zeide, dat hy de bouten van de rails en losgemaakte dwarsliggers langs de weg zag liggen. Op een gegeven ogen blik kon de trein niet verder rijden omdat drie wagons wa ren ontspoord. Terwyl de trein ontspoorde, werd deze met mitrailleurs be schoten. In de trein meerijden de militairen konden met hun weinige wapens de saboteurs verdryven. Een tegenactie werd ingezet onder leiding van een majoor van de Kon. Land macht, die ook voor verbin ding met Poerwakarta zorgde. Een persfotograaf, waar schijnlijk van het Chinese dag blad „Keng Po" te Batavia, legde de gebeurtenissen met zijn camera vast. De gewonden zijn naar het ziekenhuis in Poerwakarta gebracht. NIET TOEVALLIG! Een woordvoerder van de Ned.-Indische regering heeft tegenover Aneta verklaard, dat het nauwelijks toevallig kan heten, dat vrijwel tegelij kertijd uit verschillende plaat sen op Java overvallen en an dere extremistische activiteiten worden gesignaleerd. De woordvoerder verklaarde dit op een vraag van Aneta t.a.v. de oorzaken van de verschil lende ongeregeldheden, die in de laatste dagen gemeld zijn. Hiervan kunnen in de eerste plaats genoemd worden de treinbeschieting bij Tjikampek en berichten uit het Buiten- zorgse, waarin gemeld wordt, dat Woensdag vier incidenten plaatsvonden, waarby twee do den vielen. De woordvoerder zeide: „Na het binnendruppelen van berich ten over extremisten op Ma- lakka, waarbij klaarblijkelijk van communistische agitatie sprake is, worden op Java der gelijke voorvallen gemeld. Men krijgt de indruk, dat de com munisten zijn overgegaan tot een soort guerillatactiek naast of in plaats van het steunen van regeringen of groepen, welke zij in hun greep wensen te krygen. Dat zij in de tegen woordige omstandigheden op Java helaas ook hier de moge lijkheid vonden onrust te ver oorzaken, valt te betreuren". TREINBEW AKIN G. Om het hoofd te kunnen bieden aan ongewenste eventu aliteiten worden thans alle treinen tussen Tasikmalaja en Gombong-Tjilatjap bewaakt door de politie en/of militai ren. Van Tasikmalaja tot Bandjar rydt politie mee, terwyl tussen Bandjar en Gombong/Tjilatjap militairen de treinen bewaken. De Russen isoleren Berlyn. Lange ryen auto's en bussen wachten by" een Russische contröle-post vergeefs op doorgang Hij werd ridder N.L Toen in het begin van het jaar 1845 de Middelburgse aan nemer Dirk Dronkers in een boekje „het doelmatige tot het daarstellen van een spoorweg uit de hoofdstad van Zeeland, door de provincie Noord-Bra- band en Limburg" uiteenzette, was de reactie, ook in deze provincies, weinig hoopvol voor deze vooruitstrevende Zeeuw. Men haalde de schouders op en noemde dit plan zonder meer een „hersenschimmig" denkbeeld. Dirk Dronkers stoorde zich er eohter niet aan en ging rustig verder. Begin Maart 1846 kreeg hy een con cessie voor een spoorweg Vlis singenMiddelburg op Venlo en Maastricht. Toch zou het nog 22 jaar duren voordat Zeeland zyn eer ste spoorweg van Bergen op Zoom tot Goes In gebruik kon nemen. Onze provincie werd toen opgenomen in het alge mene spoorwegnet in Neder land, zodat het oorspronkelijk-: plan van de heer Dronkers om een particuliere lijn naar Venlo aan te leggen, niet ver wezenlijkt werd. Niettemin zal het steeds de onsterfelijke ver dienste van deze in 1824 te Axel geboren Zeeuwse aanne mer blyven, dat hy de eerste stoot gaf om onze provincie door een spoorweg nauwer met de rest van Nederland te ver binden. MOEILIJKE JAREN Zoals thans dag en nacht door de Zeeuwse bestuurdereu gevochten moet worden voor de belangen van onze provin cie, zo was het ook fn die da gen. Voor de aanleg van een spoorweg kwam namelijk heel wat kijken. Om te beginnen moesten de Oostersehelde en het Sloe worden afgedamd. Dit bracht weer met zich mee dat een kanaal door Zuid-Beveland, een kanaal van Middelburg naar Vlissingen en nieuwe ha venwerken en sluizen in Vlis singen moesten worden aange legd. Het zou te ver voeren, zelfs in het kort, een schilde ring te geven van de strijd die gevoerd moest worden. Er was nl. veel tegenkanting, ook bij het Ryk, verschil lende in de loop der jaren uit gegeven concessies moesten vervallen, doch de provin ciale-, gemeentelijke en andere instanties lieten niet meer los en bleven vechten tot in Aug. 1860 de Staten-Generaal beslo- Op 1 Juli a.s. is het tachtig jaar geleden dat de eerste Zeeuwse spoor lijn van Bergen op Zoom tot Goes officieel en met grote feestelykheden In gebruik werd genomen. ten tot aanleg van staats spoorwegen, waarby ook Zee land werd betrokken. Op 11 October 1866 kon het kanaal door Zuid-Beveland fees telijk worden geopend, in het begin van 1868 kwam de dam door de Oostersehelde gereed, terwijl de werken op Walche ren in de loop van 1867 aan besteed werden. DE GROTE DAG. Op „1 July 1868" was het de grote dag: De lijn Bergen op ZoomGoes werd officieel ge opend. In Goes werden grote feestelykheden georganiseerd. „Eindelyk viert, Zeeland ook zyn eerste spoorwegfeest en het is thans bewezen, dat zij, die bijna spotten met het denkbeeld, dat de Zeeuwsche eilanden, door eenen spoorweg met het vaste land zouden verbonden worden, geen begrip hadden van hetgeen het vernuft, de kracht, de volharding van den menschelijken geest vermag", zo schreef de Goese Courant enthousiast. Een feesttrein bracht vele autoriteiten van Goes naar Bergen op Zoom, waar de ove rige genodigden werden afge haald. Behalve de provinciale autoriteiten, ingenieurs enz., waren by deze plechtigheid ook de ministers van financiën en binnenlandse zaken, de Zeeuw se Kamerleden wy hadden toen nog twee Eerste en vier Tweede Kamerleden! en ve le burgemeesters aanwezig. Op de dam tussen Noord-Bra bant en Zeeland werd halt ge houden, waar de Commissaris des Konings een toespraak hield, die door de minister van financiën werd beantwoord. Nadat nog een begroeting te Krabbendyke en Kruiningen had plaats gehad en de spoor wegbrug over het kanaal was bezichtigd, arriveerde de trein In Goes, waar het gemeente bestuur de hoge gasten verwel komde. (Vervolg op pagina 21 WIE IS DEWEY.? Thomas Dewey. de 46-jari ge candidaat der Republi keinse partij voor het presi dentschap der V.S- werd ge boren te Owosse. een kleine stad in Michigan. Ziin vader was winkelier en uitgever van het plaatselijk weekblad. Aanvankelijk van plan ope razanger te worden, veran derde hij tiidens ziin oplei ding te New York van ge dachte en ging aan de Co- lumbia-universiteit rechten studeren. In 1926 werd hii aan de balie te New York verbon den, waar hii in 1929 assis tent werd van de districts procureur. Dewey volgde de ze in 1931 bii diens aftreden op. 11 jaar later vatte hij weer een particuliere prac- tiik op, doch keek onderhand uit naar een politieke loop baan. Hii werd in 1940 door Wen dell Wilkie als candidaat der Republikeinse partii voor het presidentschap verslagen. In 1942 werd hii verkozen tot gouverneur van New York- In 1944 won hij het van al le mededingers hii de candi- daatsbenoeming, doch werd bii de verkiezingen door Roo sevelt geslagen. Dewey is gehuwd met de voormalige revue-artiste Frances Hutt, bii wie hij twee zoons heeft van resp. 15 en 12 jaar. Mr. v. d. Deure weer veroordeeld. De oud-voorzitter van de N.C.R.V., mr. A. v. d. Deuren uit Bennekom is door het ge rechtshof te Arnhem in hoger beroep opnieuw tot een half jaar gevangenisstraf veroor deeld. Tegen de 26-jarige trans portarbeider T. W. P. te Zwolle, die met enige pistoolschoten een einde aan het leven van het 21-jarige meisje R. Woltman maakte, is 10 jaar gevangenis straf geëist. Geen plezierritten meer naar België. Er werd te yeel gesmokkeld. Reeds de vorige zomer en ook de laatste tijd is geble ken, dat de mogelij kheid om voor zg. pleziertochten naar België gebruik te maken van collectieve paspoorten, aan leiding gaf tot ernstige de- viezensmokkel. Door de Kon. Maréchaussee werd de moge lijkheid tot het verkrijgen van dergelijke passen dan ook in September 1947 stop gezet. Men kon toen nog te recht bij de Commissarissen der Koningin en bii de bur gemeesters- Nu bliikt, dat bovenbedoelde deviezensmok- kel ook deze zomer steeds ernstiger vormen aanneemt, is besloten, dat voor plezier ritten geen collectieve passen zullen worden gegeven. Al leen wanneer er een Neder landse touringcarondernemer een reprociteitsovereenkomst met een Belgische of een Luxemburgse ondernemer heeft, kan hier van worden afgeweken. 't Is natuurlijk jammer, dat dit besluit moest worden genomen juist op het tijdstip, dat de plannen voor de Eco nomische Unie vastere vorm beginnen aan te nemen, maar de frauduleuze doorkruising van het officiële betalings verkeer vormt toch een nog grotere hinderpaal op de weg naar de verwezenliiking der Beneluxplannen- Het England-splel. Mr. L. A. Donker heeft ln een radiorede enige mededelin gen gedaan over het werk van de parlementaire enquêtecom missie. De verhoren over zes van de vyftien onderwerpen, welke op het programma der enquête commissie staan, zullen in Sept. a.s. beëindigd zijn. Er is, aldus mr. Donker, reeds veel interessant mate riaal verzameld. Het veelbe sproken England-Spiel valt binnen de werkingssfeer van de commissie. Een van de belangrijkste vragen daarby is ln hoeverre de Londense autoriteiten ver antwoordelijkheid dragen voor het succes van de Duitsers. LOUIS-WALCOTT ANDER MAAL UITGESTELD. De wedstrijd om het wereld kampioenschap zwaargewicht Joe Louis'Joe Walcott is an dermaal wegens regen 24 uur uitgesteld. Waarschijnlijk zal de ont moeting Vrydagavond door gaan. Groot enthousiasme van de bevolking. Prinses beklom de Brandaris mei Beatrix en Iréne. Met het Prinselijk jacht de „Piet Hein" ziin Vrijdagmor gen in de haven van West- Terschelling H. K. H de Prinses-Regentes Juliana, Z- K. H- Prins Bernhard en tot verrassing van een ieder ook het jongste Prinsesje Marijke aangekomen- Deze laatste is echter onder goede hoede aan boord van het jacht gebleven, terwijl haar vader en moeder zich per auto naar het kamp „De Wiersehuur" bii Ooste rend begaven, alwaar de Prinsesjes Beatrix en Irene tezamen met de overige leer lingen van de school van Kees Boeke op het ogenblik op vacantie zijn. Korte tijd later stapten al len in de gereedstaande taxi en werd teruggereden naar West-Terschelling om even de baby van het gezin te be groeten. BIJ- DE BRANDARIS. De tocht naar de haven Eerste straalvliegtuigen voor onze luchtmacht Zaterdag zullen de eerste drie Gloster Meteor straal vliegtuigen der Nederlandse luchtmacht in ons land arrive ren. Zij zullen landen op het vliegveld Welschap by Eindho ven en vandaar vliegen naar het vliegveld Twenthe, waar ze gestationneerd zullen worden by de jachtvliegschool. Op 3 en 4 Juli zullen deze toestellen deelnemen aan de op Ypenburg te houden militaire vliegfeesten. Naar wij vernemen zal de Nederlandse luchtmacht bin nenkort ook de beschikking krijgen over de zgn. „Dual Meteor", een tweepersoons straalvliegtuig voor de trai ning van „Jet"-vliegers- Nederland is na Engeland het eerste land, dat deze toe stellen in gebruik neemt. werd echter niet zonder on derbreking gemaakt. Onver wacht hield de wagen stil voor de vuurtoren „Branda ris". Alle inzittenden verlie ten de auto, waarna de Prms filmopnamen maakte van ziin familie voor de hoge toren. Hii zelf reed daarop per taxi terug naar de haven en be gaf zich aan boord van het jacht, terwiil Prinses Juliana met haar twee dochtertjes de Brandaris besteeg. Iets na twaalven keerde de Prinses met haar dochtertjes in de haven terug- Opnieuw steeg in de hellende straatjes van het kleine stadie het enthousiasme ten top. Voor het eerst kreeg Terschelling's bevolking gelegenheid het Prinselijk gezin van nabil toe te juichen en het haar aan hankelijkheid en liefde voor het Koningshuis te tonen In de middag werd een be zoek gebracht aan de Zee vaartschool „Willem Ba- rendsz." op het eiland, waar de thee werd gebruikt. Om vier uur scheepte het Prinse lijk Paar zich daarop in en zette het jacht koers naar Te xel. Donderdagavond half zeven arriveerde het prinselyk paar op Texel. Om precies 7 uur lag de Piet Hein aan de kade te Oude- schild. Donderdag zouden zy een rondrit over het eiland maken. DROOG WEER. Weersverwachting, medege deeld door het K.N.M.I. te Dc Bilt, geldig tot Vrijdagavond. Overdryvende wolkenbanken. Droog weer. Langs de Wad denzee tydelyk vrjj krachtige wind tussen West en Noord. Weinig verandering in tempe ratuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1