NIEUWS UIT ZEELAND Jaarvergadering C.B.T.B. Bekroningen op de Tweede ZETO In ieder handje één WALCHEREN BEZOEKERSTAL NADERT DE 15.000. Echtparen beste lotenkopers lag tot dag groeit de •lllng voor de Twee- Van <laj belangstel! de ZETO. Monden wfl giste ren melden, dat de prjjs voor de 10.000ste bezoeker was uitgereikt, vandaag kan worden medegedeeld, dat Woensdagavond tie 14.000ste bezoeker z\jn prys in ont vangst lcwam nemen, terwdl de 14.000 reeds belangrijk overschreden was. En weder om kwam deze belangstel ling uit het gehele land en zelfs uit de meest afgelegen delen van Zeeland. Voor Donderdag en Zaterdag wordt op een record-bezoek gere kend. De namen der duizendste bezoekers waren: 11.000ste J. H. van Hove, Vlissingen, da- meshandwerk; 12.000ste: mej. v. d. Sande, Breskens, re- tourbiliet met bestemming naar keuze van de Ned. Stoorwegen; 13.000ste: de heer C. Taal. Middelburg, eleotr. kacheltje; 14.000ste de heer R. Bosch. Vlissingen, kist bier. DE BEKRONINGEN. Voor do standhouders was het gisteren een belangrijke dag. De jury, ter beoorde ling van de stands, maakte namelijk haar oordeel bekend en de met spanning tegemoet geziene uitslag luidde als volgt: 1. Zceuwsch-Vlaamse vlas sers 2.' Fa. De Dreu, Goes, wo genmateriaal en natuursteen. 3. Fa. W. de Schrijver, Middelburg, machine-onder delen. 4. Fa. F. D. G. Prins en Zn., Vlissingen, 'glas. 5. De Damesconfectiefa briek „Sparron", Middelburg, Deze firma's ontvangen 'n legpenning. Een eervolle ver melding kregen de P.T.T. en de P.Z.E.M., die als beroeps- stands beschouwd werden. Buiten beoordeling bleef de stand der gemeente Middel burg, omdat één der juryle den de vervaardiger was. Tot een geheel ander oor deel kwam de dames-jury, die de stands op hun asthe- tische waarde beoordeelde. Deze jury bestaande uit mevr. Sandberg tot Essen- burg, mevrouw Hesselink en mevrouw van Verre, kende de volgende bekroningen toe: 1 P.Z.E.M. 2'. Vitrito. 3. Fa. Alberts. 4. P.Z.C., allen -te Middel burg en 5. Textielindustrie „Clitex", Zeeuwsch-Vlattnderen. Een eervolle vermelding kre gen de stands van de ge- Ingezonden mededeling) Dat krengt rrn kind in ver- rukking: in ieder handje een zuurtje, allebei even lekker en verleidelijk. Zó lekker en ver leidelijk dat ze maar allebei tegelijk in de mond worden ge stopt? De Grnyter beeft deze week zuurtjesweekeen enorme sor tering verschillende vruchten- smaken, waarvan er véél in een ons gaan. Het kan dus deze week: zelfs in ieder handje twee? Trouwen» wat de snoepbon be treft; U zult Uw ogen niet ge loven zoveel keuze De Gruyter heeftgevulde bonbons, choco lade en versnaperingen in méér dan 20 soorten. Van 25 Juni i/m 1 Juli 100 gram zuurtjes naar keuze van 20 voor 15 cent! (Ingezonden mededeling) Last van zenuwen? Mijnhardt's Zcnuwtabletten helpen U er overheen. (Ingezonden mededeling) Craaat rmts traven. CALVÊ's jij PUDDING |g: CUSTARD-MAÏZENA meente Middelburg en van de Shell. De bezoekers kun nen thans hun eigen oor deel toetsen aan dat der bei de jury's. BEZOEK COMMIS SARIS DER KO NINGIN. Zaterdagochtend om 10 uur zal de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, vergezeld van zyn echtgenote een bezoek brengen aan de ZETO. Met de verkoop der loten, die in het begin niet zo vlot ging, loopt het steeds beter, wat gezien de zeer fraaie prezen niet behoeft te ver wonderen. De lieftallige da mes-verkoopsters zyn tot wellicht verrassende conclu sie gekomen Zn hebben na melijk vastgesteld dat man nen alleen de hand veelal in hun portemonnaie houden, vrouwen alleen blijkbaar aan het huishoudboekje denken, maar dat, wanneer er echt paren de lotenstands passe ren, het hoge uitzondering is dat de echtgenoot niet zo galant is, om zijn vrouw eni ge loten te offreren. Zaterdagavond om 10 uur zal de heer B. A. Hesselink voor de microfoon het slul- tingswoord voor de Tweede ZETO uitspreken. Uitkeringen aan landbouwers. In de Woensdagmiddag ge houden vergadering van de Tweede Kamer heeft de heer Droesen -(K.V.P.) verlof ge vraagd aan minister Mans- holt vragen te mogen stellen betreffende bespoediging in de uitkeringen aan sommige groepen van landbouwers, die in het vooruitzicht zijn ge steld. Aan het einde van de vergadering werd besloten de interpellatie toe te staan. 25 TEXTIELPUNTEN GELDIG VERKLAARD. Het centraal - distributie kantoor deelt mede, dat we derom 25 punten van de tex- tielkaart VA 804 worden gel dig verklaard. Ook thans wordt er op gewezen, dat van deze 25 punten er viif als ex tra beschikbaarstelling ziin te beschouwen. Met ingang van 1 Juli 1948 worden geldig de bonnen ge merkt: „Textiel K viif pun ten',, „Textiel K reserve" ter waarde van 10 punten, „Tex tiel L een punt" en „Textiel M. een punt". De bonnen gemerkt: „L viif punten", „M viif punten", „Recerve L" en „Reserve M" ziin derhalve voorlopig niet aangewezen voor de aankoop van textielgoederen. NIEUWE BONNEN '.geldig van 28 Juni t.m. 10 Juli. BONKAARTEN KA, KB, KO 806. Suiker: 477 algemeen 750 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 2500 gram jam enz. of 750 gr. versnaperingen. Waspoeder: 469 algemeen 250 gr. waspoeder. Brood: 476 algemeen 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak. 478 algemeen 400 gr. brood (geldig tot 3 Juli a.s.) 479 algemeen 1600 gr. brood (geldig tot 3 Juli a.s.) 465 reserve 1200 gr. brood (tot 3 Juli a.s.) 468 reserve 400 gr. brood (tot 3 Juli a.s.) BONKAARTEN KD, KE 806. Suiker: 977 algemeen 500 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 1000 gr. jam enz. of 500 gr. versnaperingen. Brood: 978 algemeen 400 gr. brood (geldig tot en met 3 Juli a.s.). 976 algemeen 400 gr. brood of 1 rantsoen geoak. 965 reserve 800 gr. brood (tot 3 JuU a.s.). Bloem: 968 reserve 500 gr. bloem of zelfrijzend bak meel of kindermeel enz. Waspoeder: 969 algemeen 500 gram waspoeder. TABAKS- EN VERSNAPE- RINGSKAARTEN QA, QB, QO 802: Tabak: 67, 71 Tabak twee rant soenen sigaretten of kerf tabak. Versnaperingen: 69 Versnape ringen 200 gram versna peringen of 200 gram sui ker enz. of 400 gr. jam enz. 72 versnaperingen 100 gr. versn. of 100 gr. suiker enz. of 200 gr. jam enz. Niet aangewezen zün on vernietigd kunnen worden de bonnen 422. 424, 425, 924, 925 melk, 430. 431. 432. 934. 937 938 reserve. 439, 939, 945 al gemeen- Draagt een Anjer op 29 Juni. De P.T.T. heeft dezer dagen in elk Nederlands gezin een kaart met zes anjerembleempjes thuis bezorgd. By de ruim 50.000 si garenwinkeliers, kruide niers, bakkers, banket bakkers en bloemisten en- in verschillende plaat sen ook nog bij andere groepen winkeliers kunt u tegen vrye gift in de offerbus de bybehorende rood-wit-blauwe vrij heidswimpeltjes verkry- gen. Deze winkeliers tonen door deze prachtige daad van burgerzin metter daad, dat hun de vryheid wat waard is. Wat is hierop uw ant woord De commissie van aan beveling wekt op tot deelname aan de grote Anjerdag-Vrijheidsdag- 1948 van het Prins Bem- hardfonds en zyn elf pro vinciale- en drie groot- stedelyke onderafdelin gen, de Anjerfondsen. Draagt allen op Dinsdag 29 Juni het anjerem bleem of een echte anjer met de vryheidswimpel. H. J. Doeleman f Debat over Indonesië in de Veiligheidsraad. De Veiligheidsraad heeft Woensdagavond de bespre kingen over de Indonesische kwestie voortgezet. De re publikeinse afgevaardigde Palar verklaarde met nadruk dat de proclamatie van on afhankelijkheid voor de Re publiek nog altijd de basis van haar positie is. De op de Renville aanvaarde begin selen gelden nog niet zc lang er geen politieke over eenkomst is bereikt. Wij re publikeinen aldus Palar hebben het denkbeeld van een federatie volledig aan vaard, maar dan moet het zijn een federatie welke het belang van Indonesië dient en in overeenstemming is met de grondbeginselen der democratie. Dat is iets ge heel anders dan de Neder landers er thans van probe ren te maken. Ook wil de Republiek de Unie met Nederland wel aan vaarden, maar dan als een Unie van souvereine staten. Palar verwierp de Nederland- souvereiniteit over geheel Indonesië. MR. VAN KLEFFENS. Mr. van Kleffens betoogde, dat er voor de Veiligheids raad geen aanleiding bestaat om tussenbeide te komen. Het druist overigens tegen het gezond verstand in om eenzelfde kwestie tege- lykertijd op twee plaatsen op Java en in de Veiligheids raad te willen benanden len. Het is buiten kyf al dus' mr. van Kleffens dat de souvereiniteit bij Neder land blijft berusten tot de overdracht aan de Ver. Sta ten van Indonesië. Nadat nog enkele afge vaardigden Het woord had den gevoerd, onder wie Gene raal Romulo, vertegenwoordi ger van de Phllippynen, die de Nederlanders beschuldigde van dwang en intimidatie by de vorming van de zg. onaf hankelijke deelstaten, werden de besprekingen verdaagd tot 1 Juli. Kerknieuws GEREF. KERKEN ART. 31 K.O. Beroepen te Zwartsluis B. van Riet, cand. te Goes. GEREF. GEM. Tweetal te Yerscke F. J. Dieleman en F. Mallan, beiden cand. to Rotterdam. Grondonderzoek in Zeeland. (Slot van pag. 1). Er is reeds veel belangstel ling in Zeeland en deze zal met een „eigen" laboratorium in het centrum van de provincie zeker nog sterlc toenemen. Ver schillende plaatselijke land- bouwverenigingen organiseren de grondmonstemame reeds voor al hun leden te zamen. De Rykslandbouwconsulenten menen, dat zy slechts één woord behoeven te zeggen om een enorme aanvraag te krij gen. Het laboratorium te Goes krygt voorlopig een capaciteit van 10.000 monsters per jaar. Gemiddeld is eenmaal onder zoek per 5 jaar voldoende om op de hoogte te blijven van de bemestingstoestand van de grond, zodat ongeveer 50.000 percelen kunnen profiteren van de aanwinst te Goes. Er valt intussen op het stuk van grondonderzoek in de toe komst nog veel werk te ver zetten. „Indien alle gronden ln Ne derland in optimale condities zouden zijn, zouden nog grote opbrengstverhogingen verkre gen worden", aldus schryft lr. F. J. A. Deckering, directeur van het Bedrijfslab. te Gronin gen in een brochure. Byna de helft van ons zandbouwland is te kalkarm. De te verwachten opbrengstvermeerdering door bekalking wordt geschat op 12 d.w.z. gelijkstaande met de opbrengst van 22.700 ha. Iets dergelijks geldt voor het kleibouwland waar men 9 A 10 vermeerdering verwacht en evenzo voor grasland. Rekent men nog de verbeteringen me de die in fosfaat- en kaütoe- stand gebracht kunnen wor den, dan komt men tenslotte aan een totale opbrengstver- meerdering, welke gelyk staat met de aanwinst van een pro vincie! Wat dit voor arm Ne derland zou betekenen behoeft niet nader aangegeven te wor den. En dat zou het resultaat zijn van grondonderzoek en de Het Vrije van Sluis. Machinaal delven van zijleidingen. In de algemene spoedver gadering van het waterschap „Het Vrye van Sluis", werd besloten tot vernieuwing van een gedeelte zeewering, by de zgn. Groedse diiintjes, ter lengte van 105 meter. De kosten, zynde 60.000, zullen voorlopig bestreden worden uit het zeeweringsfonds, in afwachting van de rijksbij drage, eventueel gekoppeld aan de Prov. bijdrage. Voorts werd besloten over te gaan tot machinaal delven van zyieidingen, in afwachting van het op te maken ontwate ringsplan. Daarvoor zal een geldlening, groot 250.000. worden gesloten. Gehoopt wordt hierdoor de achterstand in het gewoon onderhoud in versneld tempo in te halen, alsmede een besparing te.ver krijgen op de hoge uitgaven aan arbeidslonen. Na wijziging van het regle ment van orde en een korte rondvraag, werd de vergade ring gesloten. Zeeuwse federatie van bestuurdersborlden. Voor het kader van de mo derne vakbeweging in Zeeland, zal de heer E. Kupers, voor zitter van het Nederlands Ver bond van Vakverenigingen, Zaterdag 10 Juli, te 2 uur, het woord voeren in een vergade ring, uitgeschreven door de Federatie van Zeeuwse Be stuurdersbonden. Hij zal spre ken over „De vakbeweging in de toekomst". De vergadering wordt ge houden in „De Prins van Oranje" te Goes. ZEEUWSE BAKKER SBOND JUBILEERT. Donderdag 8 Juli a.s. houdt de Zeeuwse Bakkersbond ziin eerste jaarvergadering na de bevrijding. In deze vergade ring welke in de zaal-Krijger te Goes plaats vindt, zal te vens het 40-jarig bestaan van de bond worden herdacht- Het belooft een interessante bijeenkomst te worden, daar er ook een vakwedstriid voor cursisten en oud-cursisten wordt gehouden, waarvan de resultaten op een tentoon stelling tijdens deze vergade ring zullen worden gedemon streerd. Nederlands dam- kampioen naar Goes. ROOZENBURG SPEELT TEGEN ANDERSON. Zondag zal de Goese dam club D.D.C. in de demi-finale om het hoofdklasse clubkam pioenschap van Nederland, in „De Landbouw" te Goes, een wedstryd spelen tegen de Rot terdamse damclub „Constant". In deze vereniging, die vorig jaar kampioen van Nederland werd, speelt niemand minder da de Nederlandse damkam- >ioen Piet Roozenburg, die dit jaar op overtuigende wijze de ;itel wist te behalen en als een der ernstigste candidaten voor de komende strijd om de we reldtitel wordt beschouwd. Piet Roozenburg zal tegen de Zeeuwse damkampioen Ander son uit Goes uitkomen. Tien jaar tegen opper- luitenant Schaap geëist. De procureur-fiscaal by het Bijzonder Gerechtshof eiste Woensdag te Zierikzee tien jaar met aftrek en ontzetting rechten, alsmede ontzetting van het recht bij de Neder landse politie te dienen, tegen de vroegere opperluitenant van politie, J. Schaap. Hy werd er o.a. van beschuldigd bele digende uitlatingen aan het adres der Nederlandse regering in Londen te hebben gedaan, en arrestaties van familieleden van onderduikers te hebben verricht. Tege A. Steenpoorte, café houder te Oosterland, eiste- de procureur-fiscaal 8 jaar met aftrek en ontzetting rechten; tegen C. Ringelberg, Zierikzee, 9 jaar met aftrek en ontzet ting rechten. Uitspraak over 14 dagen. Resultaten Mei-actie Stichting 1940-1945. De voorlopige resultaten van de Mei-actie der Stichting 1940—1945 zijn thans bekend geworden. In Zeeland is van 31 gemeenten met tezamen 65.906 inwoners de opbrengst de som van 18.278,06 d.w.z. byna 0.28 per hoofd. EINDEXAMEN R.H.B.S. Voor het eindexamen der R. H.B.S. te Middelburg, afdeling B, slaagden P. Akkerman, J. Aüer, J. Beun, B.'Bosch, P. van Damme, W. de Jonge, J. van Luijk, W. van Verre, allen te Middelburg, W. van Praet, Koudekerke, J. Provoost, Dom burg, J. Riemens, Sint Lau rens. Afgewezen: geen. Te Zierikzee Is op 64-jarlge leeftijd onverwacht tengevolge van een liartverlammlng over leden, de heer H. J. Doeleman, directeur der N.V. „Zeelan- dlfl". De heer Doeleman was, me de dank zy zijn grote philan- tropische belangstelling, in Zeeland een zeer geziene fi guur. Hij was lid van verschil lende verenigingen en corpo raties, o.a. kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente te Zierikzee. Hij heeft steeds getracht Schouwen-Dulveland in sociaal- economisch opzicht vooruit te brengen. De heer Doeleman was geboren in Zierikzee, uit een oud Zierikzee's geslacht. Aanvankelyk was zyn bedrijf slechts van locale betekenis, doch onder zyn leiding is het uitgegroeid tot een fabriek, die bakkeryproducten levert aan geheel Nederland. De overledene was een een voudig en beminnelyk mens. Zijn heengaan heeft in Zierik zee en daarbuiten diepe ont- Ds. Kelder voor de P.v.d.A. te Middelburg. In de geheel gevulde Con certzaal sprak Ds. Kelder, uit Leiden, vroeger te Middelburg, voor de Party v. d. Arbeid, over „Waarom als Christen in de Party v. d. Arbeid?" Na een inleidend woord van de voorzitter, mr P. C. de Jonge, wees Ds. Kelder er op, dat vóór de oorlog het schema wel zeer eenvoudig was: rechts stonden de Christenen, links van vragen. de paganisten. Iedere veront rusting ontbrak. De vereenzelviging van Ko ninkrijk Gods en politieke party sprak men niet van „de party van de levende God" was volkomen, tot grote schade van de kerk en politiek. Er was schuld aan beide kanten: schuld by het socia lisme, dat aanvankelyk anti godsdienstig gericht was en schuld by de kerk, die zich van de sociale nood niets aan trok, waardoor zij haar pro fetische taak volkomen ver waarloosde en tallozen in de vorige eeuw van zich ver vreemdde. De Party van de Arbeid nu is gegroeid uit de bewustwor ding "in concentratie- engij zelaarskampen, van onze ge- meenschappelyke verantwoor delijkheid voor de toekomst van ons volk. Vanuit verschil lende levensovertuigingen, doch gelijkgericht wat het po litieke doel betreft, ziet zij in het democratisch socialisme de enige mogeiykheid om niet doodgedrukt te word,en tussen het materialistische Amerika en het alle vrijheid vernieti gende Rusland. Zy acht de levensovertui ging van grote waarde voor de opbouw van de partij dus geen „privaat-zaak" hetwelk zich o.m. manisfes- teert in de Prot. Chr. Werk gemeenschap in de partij. Het isolement k&n gebóden zyn, doch is thans uit de bo ze. De antithese er is een innige band tussen geloof en politieke overtuiging is er, doch het is onverantwoordelijk deze door te trekken op poli tiek terrein. Tenslotte werd nog gelegen heid gegeven tot het stellen Middelburg SCHAPEN WERDEN GEREGISTREERD. Aan een overzicht van de C. C.D. ontleenden wij een be richt, dat procesverbaal werd opgemaakt tegen een onderwy- zeres te Middelburg, die een aantal schapen in haar tuin hield, welke schapen niet ge registreerd waren. Men vestigt er nu onze aandacht op, dat deze dame geheel te goeder trouw heeft gehandeld en de dieren direct heeft laten re gistreren toen haar bekend werd, dat registratie nodig was. CONCERT MIDDELBURGS MUZIEKCORPS. Na een rustperiode, waar in de uitvoeringen door an- Afdeling Zeeland telt 1076 leden. Ontevredenheid over landbouwprijspolitlek. •Een groot aantal Zeeuwse landbouwers was Woensdag ln do Concertzaal te Middelburg byeen, waar de afdeling Zeeland van de Christelyke Boeren- en Tulndersbond haar jaarvergadering hield. Verscheidene autoriteiten woonden de byeenkomst by, o.a. de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de leden van Gedeputeerde Staten A. Schout en C. Plülipse, de Ryksveeteelt consulent, de heer C. Zwagerman, de Rykslandbomvconsulent ir. C. W. van Bee- kom en de wethouders J. W. Kögeler en L. J. van 't West einde uit Middelburg. De voorzitter der afdeling, de heer C. de Putter uit Axel, sprak de openingsrede uit. Na herinnerd te hebben aan het 30-jarig jubileum van de bond, behandelde de heer de Putter verschillende landbouwproble men. Met dankbaarheid gewaagde spr. van de veeschenking aan Walcheren door H. M. de Ko ningin. Verder memoreerde hij de 'stichting van een tweede Chr. lagere landbouwschool. LAND ARBEIDERSLONEN. Er is dit jaar niet, zoals vroeger, een ^vergelijk mogelijk gebleken over de landarbei dersionen. De C.T.B.T. betreurt dit ten zeerste. Het college van Rijksbemiddelaars zal thans in deze een beslissing moeten nemen. Het controle-apparaat op het bedrijfsleven is nog steeds niet verdwenen. Men vraagt zich echter' af, waarom dit nog no dig is. Zo is tekort aan brood graan reeds opgeheven. De pa pierenwinkel van den Haag zou daarvoor gemakkelijk kunnen verdwynen. DE PRIJSPOLITIEK. De landbouwpryzenpolitiek van de regering wekt nog steeds ontevredenheid. De kostprysberekening van het landbouwkundig-economisch in stituut geschiedt op een te smalle basis, het bedryfsrisico wordt te licht genomen. Deze regering voert geen stabiele pryspolltiek. Waarom niet, zo als in andere landen, een poli tiek op lange termyn gevoerd, waardoor dus de pryzen lang van te voren worden vastge steld? De heer de Patter veroor deelde met klem de opvatting, dat de land- en tuinbouwers steun van de regering zouden ontvangen. Deze mening is vol komen onjuist. Er zyn ver schillende toeslagen. Zy komen echter ten gunste van de Ne derlandse burger by het kopen van het distrfbutiepakket. De land- en tuinbouwers betalen integendeel extra. De prijzen van het Neder landse broodgraan b.v. worden door de regering veel lager ge steld dan de wereldgraanprijs. Spr. waarschuwde tegen overdreven voorstelling van het Marshall-plan en de Benelux. handhaving van het nu bereik te peil. Tenslotte wees de heer de Putter er op dat het er op aankomt te leven uit Gods Woord. Dan pas zal men het hoofd kunnen bieden aan deze moeiiyke tyden. JAARVERSLAGEN. Drs. J. Knibbe bracht daarna de jaarverslagen uit. Het bleek dat de afdeling Zeeland thans 1076 leden telt. Verder werd het overleden bestuurslid, de heer J. Ramondt, herdacht. De Commissaris der Konin- ging, jhr. mr. A. F. C. de Ca sembroot, zeide, dat de proble men van de Zeeuwse landbouw aan het provinciaal bestuur bekend waren. Er wordt reke ning mee gehouden. Spr. her dacht eveneens de heer Ra- mondt, die veel voor de Zeeuw se landbouw heeft gedaan. Het woord werd verder nog gevoerd door de heren J. W. Kögeler, wethouder van Middelburg, de heer A. Vingerling, secretaris van de Chr. Landarbeidersbond, burgemeester J. Bosselaar van Aagtekerke en de heer D. Stam, hoofd van het bureau wederopbouw boerderijen. De ze zegde toe dat het toegewe zen aantal hangars voor Au gustus zal worden afgeleverd. Wat de boerderijen-bouw be treft, deelde de heer Stam me de, dat ongeveer 150 boerde rijen in 1948 klaar komen. On geveer 60 zouden nog kunnen worden aanbesteed, doch hier voor zyn geen gelden toege staan. MIDDAGVERGADERING. In de middagvergadering sprak mr. W. Rip, lid der Eerste Kamer over de Hcr- verkavelingswet Walcheren en Vergoeding Materiële Oorlogsschade. Het was noodzakelijk om tegelijk met de weder in cul tuur brenging van Walcheren de verkaveling te verbeteren. Hiervan was het grootste deel der bevolking overtuigd- Een gewone ruilverkaveling zou echter te lang duren. Daarom werd een wetsont werp Herverkaveling Wal cheren ingediend. Veel van wat in de wet is opgenomen is toe te juichen, aldus de heer Rip, Ruilverkaveling is noodzakelijk en zal in de toe toepassing van de uitkomsten! zy betekenen slechts een komst goede vruchten afwer pen. Op sommige punten echter gaat de wet te ver. Met name is dit het geval bij het tegen de wil van de be trokkene vestigen van een pachtrecht of bij het tegen de wil van de pachter beëindi gen van de pachtovereen komst- De eigendom.en bè- drijfsvriiheid worden daar door te zeer aangetast. De behartiging van het al gemeen belang maakt elke maatregel nog niet verant woord. Op dit terrein is voor zichtigheid geboden, vooral waar een der regeringspar tijen socialisatie van de grond als ideaal ziet. VERGOEDING OORLOGSSCHADE. Ten aanzien van de vergoe ding materiële oorlogsschade is de toestand onbevredigend. Men wacht reeds drie jaar op een definitieve regeling. Waarschijnlijk zal het ont werp voor de verkiezingen niet meer worden behandeld. De heer Rip zette uiteen waaraan een billijke schade vergoeding behoort te vol doen. Het algemene beginsel behoort te ziin: vergoeding naar vervangingswaarde. Het ontwerp hinkt nu op twee gedachten en is daarom zeer ingewikkeld. Vergoeding naar draagkracht is onjuis' het is geen belasting! Ver mogensheffing en oorlogs schadevergoeding hadden destijds aan elkaar gekoppeld moeten worden. Een regeling van de in komsten- of bedrijfsschaden zoekt men in het ontwerp te vergeefs. Talrijke vragen blij ven onbeantwoord. Ons volk zal zich offers en versoberingen moeten ge troosten ter wille van de wonden op materieel gebied. Het georganiseerde bedrijfs leven de C-B.T.B. voorop heeft de taak de belangen der getroffen bedrijfsgenoten te behartigen. De vergadering besloot een telegram te zenden aan de ministerraad en de voorzit ters der Kamerfracties. In het telegram wordt tot uit drukking gebracht de diepe teleurstelling van de Zeeuw se landbouwers over het uit blijven van de wet materiële oorlogsschade. De middagvergadering werd bijgewoond door het lid van de Tweede Kamer, mr. W F. E. baron v. d. Feltz. Deze deelde mede, dat de rap porteurs uit de Tweede Ka mer Vrijdag 9 Juli bijeen ko men ter bespreking van het wetsontwerp materiële oor logsschade. Het voorlopig verslag zal waarschijnlijk enige dagen daarna verschij nen. Hierna volgde bespreking van deze onderwerpen, waar na Ds. Postma, Ned. Herv. predikant te Kamperland een slotwoord sprak- Tenslotte werd een rondrit over Wal cheren gemaakt. dere plaatselijke verenigin gen werden gegeven, concer teert a-s. Vrijdag het Mid delburgs Muziekkorps weer op het Molenwater met een gevarieerd programma. Be halve oude bekenden, zoals „Optrekken van de stads wacht", „Fantasie over mo tieven van de opera Hamlet", „Ballet egyptien" van Lingi- ni, treffen we enkele num mers aan, die hier voor de eerste maal uitgevoerd wor den, o-a de ouverture van von Flotow's bekende opera Martha. Vlissingen DE VLAGGENPARADE OP 31 AUGUSTUS. Woensdagavond vergaderde de bond van buurtverenigingen te Vlissingen, onder leiding van burgemeester B. Kolff. Aan de vlaggenparade, die een onderdeel is van de zeer uitgebreide feestelijkheden, zullen vrijwel alle verenigingen deelnemen. Zo spoedig mogelyk zal een definitieve commissie worden gevormd, die deze op tocht zal voorbereiden, terwyl de volgorde van de stoet door loting zal worden bepaald. Op dc vraag, of alle deelne mers aan de optocht op 31 Augustus die dag vrij af zou den hebben, was de voorzitter van mening, dat deze dag zon der meer als nationale feest dag zal worden beschouwd, ter wyl andere aanwezigen meen den,' dat het een verplichte snipperdag zal zijn. Het ver zoek van de turnverenigingen om die dag demonstraties te geven, zal nader worden bezien. CONCERT HARMONIE „ST. CAECILIA." Ter gelegenheid van 't 55- jarig bestaan zal de harmonie „St. Caecilia" onder leiding van de heer Jac. Hollaers, Vrijdagavond van 7.30 tot 8.3Ö uur in het Bellamypark een concert geven. De volgende werken zullen worden uitgevoerd: Caecilia, feestmars, L. Cani- vez; Fleur des Bois, fantasie, W. van Perek; De zwarte tulp, ouverture, Frits Jakma, De burgemeester van Vlis singen, mr. B. Kolff, zal een nieuw vaandel uitreiken, waar mede na het concert een mars door de stad gemaakt zal worden. Koudekerke VOETBALVERENIGING OPGERICHT. Maandag werd te Koudeker ke de voetbalvereniging V.C.K. opgericht, waarvoor reeds 80 leden zich opgaven en die in de Zaterdagmiddagcompetitie van de Z.V.B. zal gaan spelen. Marktberichten. VEILING „WALCHEREN" W.A. TE MIDELRURG. 21 Juni. Groenten: Andijvie 724 ct-; Peulen 77 ct.; Postelein 2539 ct.; Rabarber 2628 ct.; Spinazie 1123 ct.; Rode kool 2635 ct.; Savoije kool 2125 ct.; Spitskool 16—24 ct.; Tuinbonen 1421 ct-; Snijbonen 79—150 ct.; Dop erwten 19—44 ct.; Saxa's 133 —136 ct-, alles per kg.; Bloemkool I 1434 ct.; idem II 818 ct-; idem ni 410 ct.; Platglaskomk. IA 13—21 ct,; idem I 1120 ct.; idem II 9—18 ct.; idem III 8—13 ct.; Natuursla I 2—4 ct.; idem II 2 ct„ alles per stuk; Boskro- ten 611 ct.; Bospeen 1222 ct-, beiden per bos- Fruit: Aardbeien 112159 ct-: Druiven (Frankenthaler) 270 ct.; Tomaten kas 5083 ct.; Kersen (Hollander) 120— 124 ct„ alles per kg. Aardappelen: Grote 11—14 ct.; Bonken 1617 ct.; Drie lingen 710 ct.; Kriel 26 ct-, alles per kg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2