PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Grondonderzoek in Zeeland Valuta-oorlog in Berlijn Commissie voor Goede Diensten geeft de hoop nog niet op 0£ BILT De stad economisch in tweeën gesplitst Communistische kopstukken in Warschau bijeen Militair bestand werd een teleurstelling Oogstvermeerdering mogelijk VOORSPELT 191e Jaargang - No.146 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 24 Juni '48 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct per week; 3.20 per kwartaal: franco per post 3,45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. Bureaux te VlissingenVlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 5C, tel 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierlkzee: N. Bogerdstr C 160. tel. 28 Tegenstrijdige bevelen uitgevaardigd In Berlijn is een ware „Markenoorlog" ontbrand tussen de Sowjets en het Westen. De Russen hebben via de radio be kend laten maken, dat in de W.-Duitsland uitgegeven bankbil jetten niet in Groot-Berlrjn mogen circuleren. Alleen gezuiver de Marken uit de Oost-zóne zijn wettig betaalmiddel. Zij, die deze verordening overtreden, worden vervolgd. De drie Westelijke commandanten van Berlijn verklaar den daarop de Russische order van nul en generlei waarde. In een gezamenlijke verklaring deelden zij de Berlijnse bevol king mee, dat in de niet-Rpssische sectoren de West-Duitse Mark zal worden ingevoerd. Ra, ra, wat moeten de Berljjners nu doen? De Russische geldzuivering begint vandaag. Tot Maandag kunnen de oude bankbiljetten ingeleverd worden. Een klein bedrag zal volledig worden te rugbetaald, de rest tegen een verhouding waarschijnlijk van 5 1. Er worden geen nieuwe bankbiljetten uitgegeven; de oude worden gestempeld. In de Westelijke sectoren van Berljjn zal de omwisseling Vrijdag beginnen. Berlijners, die liever Russische Marken heb ben moeten zich naar de Oos telijke sector begeven. Alle banken in de Westelijke sectoren z|jn gesloten. BERLIJN GESPLITST. In Berlijn worden dus twee valuta's geldig, die wederzijds niet als geldig erkend worden. De economische splitsing van de stad is daarmee een feit ge worden. Het is duidelijk, dat dit op de duur een onhoudbare toe stand schept. De Sowjet-auto- riteiten hebben alle troeven in hapden om het leven in de Westelijke sectoren vrijwel on mogelijk te maken. Het beheer van vrijwel alle diensten im mers geschiedt vanuit de Sow- jet-sector. Maletin, financieel adviseur van Sokolofsky, heeft reeds de Westelijke vertegenwoordigers gewaarschuwd, dat de Sowjets economische en administratie ve sancties zullen aanwenden om tot het gebruik van het nieuwe geld der Sowjetzöne in geheel Berlijn te dwingen. „Berlijn heeft zijn betekenis als hoofdkwartier van het ge allieerd viermogendhedenbe- stuur verloren", zei hij. De Westelijke geallieerden hebben geen administratieve, econo mische of politieke reden voor htm verblijf in Berlijn, aldus Maletin. Wegens „technische sto ring" is alle verkeer op de spoorweg BerlijnHelmstedt stopgezet, zo luidt inmiddels een bekendmaking van de Sovjet-autoriteiten. Deze spoorweg was de eni ge verbinding voor verkeer met Berlijn door de Sovjet- zóne. Er wordt geen andere weg opengesteld, daar „dit het verkeer in de Sovjet- zóne in de war zou sturen." In Westelijke kringen wordt de maatregel als een sanc tie" opgevat. NIEUW OFFENSIEF. Dat is een zeer duidelijke verklaring, die bovendien is samengegaan met een nieuwe pers- en radio-campagne tegen het verblijf der Westelijke be zetters in Berlijn. De Russen hebben de valu ta-uitdaging aanvaard en zijn 'n nieuw offensief begonnen om de Westelijke voorpost in hun sector weg te werken. Indien Londense havenstaking heeft ernstige gevolgen De vakvereniging van de veerlieden, lichterlieden, schuitenvoerders en sleepboot manschappen hbben Dinsdag avond besloten zich te voe gen bij de stakende havenar beiders te Londen. Door de staking worden 145 schepen langs de Theems vastgehouden waarvan vele geladen ziin met aan bederf onderhevig voedsel Een be- langriike minderheid van de vakvereniging, die een leden tal heeft van 4000, wilde aan het werk blüven. Attlee, de premier, heeft in het parlement verklaard, dat voortzetting van de staking een „ernstige invloed" op de Britse economie zou hebben. Attlee verklaarde verder, dat door de staking der 20-000 Londense havenarbei ders millioenen door de ex port verdiende dollars verlo ren zouden gaan- Door de staking is de mogelijkheid ontstaan, dat Engeland het voor het tijdvak van zes maanden gestelde exportdoel niet zal verwezenlijken, ter wijl bovendien veel moeilijk heden ziin ontstaan voor mil lioenen gezinnen. het Russische geld in geheel Berlijn geldig zal worden bete kent dit practisch reeds de economische inlijving van Ber lijn in de Sowjet-zóne. Wat kan het Westen stellen tegen deze Sowjet-tactiek? De Britse financiële deskun dige in Duitsland, sir Eric Coates zei, dat het naast elk aar gaan van tweeërlei Marken best mogelijk is. Het is toch ook mogelijk, dat de wederzijdse voorschrif ten stipt worden opgevolgd, voegde hij er aan toe. Men kan moeilijk de gehele stadsbevol king arresteren. Wjj kunnen niet voorspellen in hoeverre de Russen willen samenwerken, maar het is niet in hun belang de chaos nog groter te maken. In andere Britse kringen meent men, dat aan economi sche sancties gedacht kan wor- tegen de gehele Sowjet-zóne. Fransman door Rus doodgeschoten. Een Frans lid van de Weense internationale poli tiepatrouille is Dinsdagavond door een Sowjet-Rus doodge schoten. Toen hij op het Amerikaan se politiebureau was aange komen deed de Rus erg vro lijk- Hij loste verscheidene schotenseries in de lucht en riep:..,,Oh, Amerika, Amerika. Truman is een beste kerel" en „Rusland is niet goed". POGING TOT OVERLEG. Er worden ook pogingen ln het werk gesteld om nog een oplossing te vinden. Generaal Robertson, de Britse militaire gouverneur schreef in een brief aan zijn Russische collega So- kolovsky, dat hij bereid is elke redelijke regeling voor het ge bruik van één valuta te over wegen. Dat die valuta dezelf de zou zijn als die in de Russi sche zóne was daarbij niet uit gesloten. BERLIJNSE GEMEEN TERAAD BIJEEN. De Berlijners zelf moeten het gelag betalen van de prestige- strijd Oost-West, die over hun hoofden heen wordt uitgevoch ten. Een vergadering van het Berlijnse stadsbestuur moest Woensdagmiddag 90 minuten worden uitgesteld, omdat ma nifestanten het stadhuis waren binnengedrongen. De demonstranten waren communisten die rode spandoe ken met zich mee droegen waarop te lezen stond: „Weg met hen die Berlijn willen ver delen". Degenen van de Ber lijnse gemeenteraad die lid waren van de socialistische eenheisdpartij en medestanders op de publieke tribune, ston den bij het begin van de ver gadering als één man op en riepen herhaalde malen: ..Vér delers". Later werd de orde hersteld. De waarnemende eerste- burgemeester van Berlyn, mevrouw Louise Schroeder, verklaarde toen dat het stads bestuur de instructies van het Sowjetbestuur wat betreft de Westelijke sectoren van Berlijn, niet kon uitvoeren. Het stadsbestuur zou een ge meenschappelijke valuta voor de gehele stad blijven nastre ven. Ondanks de huidige ver deeldheid wat het geld betreft, beschouwen we Berlijn als een eenheid, aldus mevr. Schroe der, en zullen wij het als zo danig blijven besturen. De Raad sprak met drie kwart meerderheid zijn ver trouwen uit in het stedelijk bestuur. De heer B. A. Hesselink, voorzitter van de Tweede Z-E-T-O. biedt aan de tienduizendste bezoeker, de heer W. Bulten uit Arnhem, het door Philips beschikbaar gestelde electri- sche scheerapparaat aan- Gangsters in Hitiers auto Hitiers auto, kogel vrij gepantserd, zal bin nenkort door de straten van Chicago rijden. Een autohandelaar uit deze Amerikaanse stad heeft de wagen gekocht. De geschiedenis vermeldt echter niet aan wie hij hem weer verkocht, maar wellicht Is het een van de gangsters, die tot de burgerij van Chicago behoren. Wie anders zou' hier oehoefte hebben aan een kogelvrije Mercedes- Benz? Het wordt overigens nog een dure liefhebberij in Adolfs auto rond te toeren, want de wagen verbruikt maar liefst een liter op elke kilometer Nieuw Eerste Kamerlid. De heer Schalker (C.P.N.) heeft zijn. benoeming tot lid der Kamer in de vacature- Koejemans aangenomen. De Eerste Kamer aanvaard de na deze mededeling en korte discussie de wijziging der L.O.-wet Spreiding van bezit. Moeten de arbeiders in de winst delen Minister Drees acht het ge wenst nader het vraagstuk te bestuderen in hoeverre door wettelijke maatregelen de spreiding van het bezit over de grote massa des volks en een redelijker verdeling var. het inkomen over de ver schillende groepen der be volking dient te worden be vorderd- Z-Exc. heeft thans een commissie ingesteld, wel ke tot taak zal hebben hier over advies uit te brengen- Daarbij komt o-m aan de orde de vraag of aan de ar beider een aanspraak be hoort te worden toegekend op de winst, behaald door de onderneming of door de be drijfstak, waarin hü werk zaam is- Tot lid en voorzitter der commissie is benoemd prof- dr- M- J- H- Cobbenhagen te Tilburg. De Amsterdamse burge meester, mr- d'Aillv heeft Dinsdagavond afscheid geno men van de leden van B- en W. van New York. Duitsland het onderwerp van bespreking. Te Warschau is een conferentie begonnen tussen vrij wel alle internationale kopstukken van het communisme ter bespreking van de toestand in Duitsland en de Lon dense aanbevelingen. Aan deze conferentie nemen o.a. deel de ministers van buitenlandse zaken van de landen uit Oost- en Centraal Europa. Duizend speciale wachten. wakfleJ. ^Simitaj (Joego-SI&. Dit is de gedeeltelijke tekst van het door radio Warschau uitgezonden communiqué: „Op initiatief van de re- feringon der U.S.S.R. en de 'oolse Republiek is te War schau een conferentie bijeen gekomen van de ministers van buitenlandse zaken der Sovjet-Unie, Albanië, Bulga rije, Tsjecho-Slowakye, Joe- go-Slavië, Roemenië en Hon garije. Deelnemers znn: Molotov (Sovjet-Unie), Enver Hodja (Albanië), Molarof (Bulga rije), Clementis (Tsjecho-Slo- Te Batavia is door de Commissie voor Goede Diensten het eerste hoofdstuk gepubliceerd van het derde interim rapport aan de Veiligheidsraad. Hierin wordt o.m. gezegd, dat de commissie de indruk heeft, dat de voornaamste geschilpunten welke de partyen gescheiden houden, dezelfde zijn, die hen steeds verdeelden en welke het accoord van Linggadjati niet kon oplossen. Hoewel toegegeven moet worden, dat bovenstaande fac toren een duidelijke gedrukte sfeer op de onderhandelingen hebben gelegd, heeft de Com missie toch hoop voor de toe komst, zij het alleen maar, om dat beide partyen hetzelfde doel nastreven: n.l. de souve- reine democratische Verenigde Staten van Indonesië in ge lijkwaardig deelgenootschap met Nederland in een Unie. De Commissie hóópt, dat beide partyen hun positie opnieuw in beschouwing zullen willen ne men en dat met haar hulp dan alsnog een formule kan worden gevonden om de standpunten te doen overeenstemmen. HET BESTAND. De Commissie verklaart voorts, dat op enkele punten na het bestand een teleurstel ling is. De Commissie zegt, dat de vraag, of de beginselen van het accoord van de Renville pas effectief worden als het politiek accoord is bereikt, dan wel of zy effectief werden direct bij haar ondertekening, .,een bron belooft te worden van vruchtbaar dispuut en mis verstand". SOUVEREINITEIT Ten aanzien van de interim periode meldt de Commissie, dat de republiek hare by Ling gadjati verkregen „de facto souvereiniteit" wenst te be schouwen tot aan de over dracht dier souvereiniteit aan de V.S.I. De Nederlandse delegatie is daarentegen van mening, dat de republiek by Linggadjati geen enkele vorm van souve reiniteit verkregen heeft. BRIEF VAN JHR. VAN VREDENBURCH. In aansluiting op het eerder uitgegeven communiqué, waar in de Nederlandse bereidver klaring tot het voortzetten van de onderhandelingen werd me degedeeld, verneemt Aneta thans, dat Jhr. van Vreden- burch er in zijn schrijven aan de Commissie van Goede Dien sten op gewezen heeft, dat stopzetting van de besprekin gen met de republikeinse dele gatie geenszins stopzetting van de onderhandelingen met de republiek betekende. Het ge meenschappelijk communiqué, uitgegeven na de besprekingen tussen dr. van Mook en Mo hammed Hatta, maakt zulks duidelijk. De brief zegt voorts, dat goede diensten slechts dan nut tig voor beide partijen kunnen zijn, indien eenheid bestaat in de boezem van de Commissie en indien de 18 „Renville-he- ginselen" gehandhaafd blyven als onbetwistbare en onveran derlijke basis van de huidige besprekingen. Grote verwachtingen van het nieuwe laboratorium te Goes Zeeland zal 1 Juli a.s. een eigen laboratorium voor grondonderzoek krygen te Goes. Dat laboratorium zal van grote betekenis kunnen wor den voor de verhoging van de bodem-opbrengst in onze provincie. De arbeid van het bodem onderzoek in Nederland werd na een reeks voorbereiden de experimenten aangevan gen toen in November 1927 door de drie grote landbouw organisaties en de Ned. Heide M|j. en op initiatief van prof. ir. J. Hudig het eerste bedryfs- laboratorium werd geopend. In het begin werd slechts betrekkelijk eenvoudig onder zoek gedaan, dat betrekking had op de P.H. (zuurheids graad), de kalktoestand en het humusgehalte van zand- en veengronden, maar in de loop van de volgende tien jaren breidde het onderzoek zich uit tot de fosfaat-toestand, het kaligehalte, granulaire samen stelling, humusgehalte e.a. grootheden van alle Neder landse grondsoorten. De belangstelling van de landbouwers voor dit onder zoek was al direct groot, om dat de oogstresultaten direct met dat onderzoek verband hielden. Toen in de crisis van de der tiger jaren de finhnciële uit komsten van de landbouw slecht waren, nam de belang stelling nog aanmerkelijk toe en in 1938 had het laboratori um reeds meer dan 375.000 be palingen uitgevoerd, verdeeld over P.H., gehalten aan vocht, humus, basen, koolzure kalk, zand- en klei, fosfaat, kali, zout en koper. Typisch was ook, dat in de periode 1940/41 de aanvragen om fosfaatonderzoek geweldig toenamen: de fosfaatmeststof- fenvoorziening was moeilijk ge worden, en de landbouwers be seften dat voor een rationeel gebruik van de beschikbare hoeveelheid, onderzoek van de percelen noodzakelijk was. De voordurende uitbreiding van het Bedryfslaboratorium te Groningen kon geen gelijke tred houden met de sterk toe nemende stroom van ingezon den grondmonsters. Op voorstel van de L.L.T.B. (Limburg) en de N.C.B. (Bra bant) werd in 1942 een afde ling geopend te Geldrop. Ook dit laboratorium voorzag ln een behoefte: in 1943 werden er reeds 71.339 bepalingen ver richt, in 1946 al 172.648, hier beperkt tot PH, vocht-, hu- mus- en fosfaatgehalte. IN 1947: 1 MILLIOEN BEPALINGEN. Inmiddels nam in het gehele land de belangstelling zo'n formidabele omvang aan, dat nieuwe wegen gezocht moesten worden. Door de overbelasting van de laboratoria moest men vaak vele maanden, soms zelfs een jaar op de uitslag van het on derzoek wachten, natuurlijk tot ongerief van de inzenders. Om een indruk te geven van het werk dat in 1947 te Gro ningen en Geldrop werd verzet, z*j vermeld dat er 692.794 resp. 294.111, dat is tezamen 986.905 bepalingen voor grondonder zoek werden gedaan! Byna 1 millioenü EEN LABORATORIUM VOOR ZEELAND. Kort geleden deed zich een goede gelegenheid voor, om in Goes een afdelings-laboratori- um voor grondonderzoek te krjjgen, dat Groningen zou kunnen ontlasten en door snel werken het doen van grond onderzoek zou bevorderen. De Rijksdienst voor Landbouwher- stel, die na de bevrijding in samenwerking met de Wierin- germeerdirectie N.O.P.-wer- ken een laboratorium had in gericht om het onderzoek der geïnundeerde gronden ter hand te nemen, beëindigt dit werk 1 Juli en dan komt een goed geoutilleerd laboratorium vrij. Mede op aandringen van ver schillende landbouworganisa ties in het Zuid-Westelijk klei gebied, met name de Z.L.M., de Holl. Mij. v. L., de N.-Brab. Mij. van L., de C.B.T.B. en de L.T.B. is besloten het gebouw te bestemmen voor grondon derzoek uit het Zuid-Westen. BELANGRIJKE AANWINST. Hierdoor zal het mogelijk worden het grondonderzoek in dit gebied sterk te stimuleren. De wachttyd zal teruggebracht kunnen worden tot 6 k 8 we ken. De landbouwers zullen snel en goedkoop een overzicht van de samenstelling en be mestingstoestand van hun gronden kunen krijgen. Hoe bclangryk en winstge vend dit is, getuigen de erva ring van een boer, die met een uitgave van f 160.aan on derzoek van z|jn gehele be drijf hetzelfde jaar nog meer dan 1000.bespaarde op zyn kunstmest uitgaven, door dat de grond reeds ruim vol doende was voorzien; en van een andere, die 3000be spaarde niet een onderzoek dat hem enkelo honderden gulden.' had gekost. (Vetvolg on pagina 2/ Jhr. van Vredenburch legde er de nadruk op, dat het van het grootste belang is aan het thans begonnen overleg het discrete karakter te geven, dat noodzakelijk is om tot vrucht baar resultaat te komen. VASTGELOPEN. De C-V.G.D. heeft de Vei ligheidsraad telegrafisch ge meld, dat de Dinsdagmorgen te Batavia gehouden vergade ring van de agendacommis sie is vastgelopen, doordat de Nederlandse delegatie haar bezwaren tegen de behande ling van het Amerikaans- Australische voorstel dat als zesde en laatste punt op de agenda was geplaatst heeft gehandhaafd. Afzonder lijke besprekingen van de C- V-G-D. vermochten al even min 'n oplossing op te leveren als afzonderlijke besprekin gen van de Nederlandse en Republikeinse delegaties. expres aangevallen. Door gewapende Indonesiërs. MINSTENS 10 DODEN. Uit officiële Nederlandse bro. to Batavia wordt gemeld, dat de BataviaBandoeng-ex- pres Woensdag tot ontsporing is gebracht en door gewapende Indonesiërs is aangevallen. Volgens officieuze berichten werden 10 personen gedood, onder wie een kapitein der Ne derlandse lucht macht. Men vreest -echter, dat het aantal slachtoffers nog groter zal bly- ken te zyn. De trein werd ruim 3 K.M. ten Oosten van Tjikampek (on geveer 65 K.M. ten Z.O. van Batavia) tot ontsporing ge bracht. Tegelijkertijd werden de telefoon- en telegraafleidin- gen doorgesneden. Volgens Nederlandse krin gen is dit de climax van een aantal incidenten in het door de Nederlanders bezette West- Java tijdens de afgelopen week. Deze incidenten vormen een aanwijzing van toenemende on rust en wetteloosheid. Curt Dubois is overspannen. Curt Dubois, het Ameri kaanse lid der Commissie voor Goede Diensten, zal wegens gezondheidsredenen twee we ken te Buitenzorg doorbren gen. Wanneer daarna geen merkbare verbetering in zijn toestand zal zijn ingetreden, zal hij naar de Ver. Staten terugkeren. Een onderzoek wees uit dat Dubois overspannen is. Men heeft hem volledige rust voor geschreven. Vandenberg candidaat. Senator Vandenberg heeft zich officieel candidaat ge steld voor het presidentschap van de V.S. Marshall onder doktershanden. De minister van buitenland se zaken der Ver. Staten, George Marshall, is in het zie- mhuis opgenomen voor het idergaan van „een behande ling van algemene aard." vië)," Modzelewski (Polen)| Anna Pauker (Roemenië), Molnar (Hongarije). Het onderwerp, dat ter conferentie besproken wordt, zyn de Londense beslissingen aangaande Duitsland. De conferentie is geopend door Modzelewski, waarna de Pool se premier, Cyrankiewicz, de deelnemers welkom heette. De ministers van buiten landse zaken hebben do Pool se regering hun dank be tuigd voor de gastvrijheid. Modzelewski werd -tot voor zitter van de eerste verga dering gekozen. OOK KOMINFORM BIJEEN. In welingelichte kringen te Warschau verklaart men, dat de conferentie van poli tici van Oost- en Midden- Europese landen vooraf ge gaan is door een geheime vergadering van de Komin- form te Praag, welke de vo rige Zaterdag begonnen was. Naar gemeld wordt, zijn reeds enkele dagen geleden honderden ambtenaren van de Veiligheidsdienst te War schau aangekomen, die aan de verschillende delegaties zijn toegevoegd. Men schat dat er meer dan duizend speciale wachten aangeko men z|jn. De conferentie vindt plaats in het paleis Wilanova. In diplomatieke kringen te Warschau meent men, dat Togliatti, secretaris-generaal van de Italiaanse communis tische partij en Jacques Du- clos, waarnemend secretaris van de Franse communisti sche partij, aan de conferen tie deelnemen. Voor Duits land zouden Grotewohl en Pieck, voorzitters van de S.E.D., aanwezig zyn. De Bedrijfsorganisatie. Wetsontwerp bij Tweede Kamer ingediend. Bij de Tweede Kamer is aanhangig gemaakt het ont werp van wet op de bedrijfs organisatie Bij dit ontwerp is als bijlage gevoegd het rap port van de commissie-Van der Ven. Het wetsontwerp met bij lage zal binnen enkele dagen bij de rüksuitgeverii ver krijgbaar zijn. Gen. Dr. W. Huender gouverneur Suriname? Naar het A-N.P. in door gaans welingelichte kring verneemt, wordtbinnenkort de benoeming verwacht van generaal-majoor dr. W. Huender, thans hoofd van do Nederlandse militaire missie te Berlijn, tot gouverneur van Suriname. Match LouisWalcott uitgesteld. Toen Joc Louis en zijn uitda ger Joe Walcott zich Woens dagavond voor de weging pre senteerden, regende het, terwijl het weerbericht ongunstig luidde. Met het oog hierop be sloot promotor Mike Jacobs de wedstrijd, die Woensdagavond in de open lucht in het Yankee stadfon te New York gehouden zov worden, 24 uur uit te stellen. Joe Louis woog bijna 97 kg. en Walcott meer dan 88 kg. Later werd gemeld, dat de wedstrijd mogelijk zelfs pas Vrijdag- of Zaterdagavond zal plaats vinden. VRIJ ZONNIG. Weersverwachting geldig tot Donderdagavond. Voor de kustgebieden: Droog en tamelijk zonnig weer.Lantfs Waddenzee tijdelijk nog vrij krachtige, overigens matige wind uit Noordelijke richtingen. Wei nig verandering in tempera tuur. Voor het binnenland: Tij delijk wat overdrijvende be wolking, doch meer zonne schijn en vrijwel nergens buien meer. Matige wind uit Noordelijke richtingen- Iets hogere temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1