PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 0E BILT Zeeland blijft in trek bij vacantiegangers Indonesisch Volksfront tegen compromis-voorstel 16 Marshall-landen zeiden „neen Samenwerking tussen Rotterdam en Antwerpen. PRATEN MET DJOCJA. De beste partij voor de kleine man? Belangstelling in vóór-seizoen iets minder dan in 1947 Regering van Israël slaags met de Irgoen 191e Jaargang-No. 145 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. Woensdag 23 juni 1948 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per week; 3.20 per kwartaal: franco per post 3,45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. per behalve op Zon-^ en Algemeen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Giro nr'35930O1 RZ.a^Mddefburg. Christelijke feestdagen. Bureaux te Vlissingen. Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g.2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Temeuzen: Brouwerljstr. 2-Zierikzee: N. Bogerdstr. C 160. teL 2S Het Wereldgebeuren «ff Thans geen gedwongen devaluatie meer. Het is lovenswaardig, dat de meeste der 16 Marshall- landen een duidelijk „neen" hebben laten horen op de eisen van Washington, die een ingrijpen in de binnenland se aangelegenheden betekenen. De Europese landen heb ben hulp nodig, maar ze hoeven zich niet te gedragen als •haveloze jongetjes, die de hand ophouden voor de rijke oom en netjes standjes en lesjes in ontvangst nemen. Tekening contracten YÓór 3 Juli. Sommige Amerikanen zou den het graag zien. Een van hen, de gouverneur van Illi nois, Dwigt Green, zei Maan dag op het Republikeinse Congres: „De Ver. Staten hebben het recht iets terug te verwachten voor de Mars hall-hulp- Aanvankelijk was men blijkbaar die mening ook enigszins toegedaan in Washington. De regering der Ver. Staten wenst met elk Marshall-land een aparte overeenkomst te sluiten en ongeveer zes weken geleden ontvingen de verschillende hoofdsteden een concept-ver drag als basis voor onderhan deling. Daarin waren enkele totaal onaanvaardbare pun ten opgesomd, vooral op net gebied van controle op koer sen en in- en uitvoerrechten. De betrokken landen zou den o.a- verplicht zijn om overleg te plegen met de Ver. Staten over de devaluatie van hun valuta, telkens wan neer Washington dat zou wensen- De Franse ambassadeur was de eerste, die dit buigen voor de almacht van de dol lar ronduit onaanvaardbaar noemde. De Fransen vinden het, mooi genoeg dat Hof- mann nauwlettend zal toe zien hoe of de Marshall-gel den besteed worden. Onnodig is, dat de Amerikaanse za kenlieden vaste voet krijgen in ondernemingen, die met Amerikaanse materiaal wor den uitgerust. De meest an dere landen denken er net zo over. De staking In België geëindigd. Alle tweehonderd duizend ar beiders in de Belgische metaal- en machineïndustrie, die van Woensdag j.l. af gestaakt heb ben, zyn volgens order van de vakverenigingsleiders weer aan het werk gegaan, nadat Maan dag een overeenkomst tussen de werkgevers en vertegen woordigers van de vakvereni ging is bereikt. DE ECONOMISCHE TOESTAND. Ter gelegenheid van de be ëindiging van de staking, heeft de heer Peeters, kabinetschef van de minister van Arbeid Troclet, een radiotoespraak ge houden. Nadat hij de bijzonder gun stige positie in het licht had gesteld, waarin België zich in economisch opzicht bevindt in vergelijking met andere landen in Europa, legde hij er de na druk op, dat in deze toestand plotseling een wijziging ten na dele zou kunnen intreden. „Reeds thans zijn er teke nen die op een naderende eco nomische crisis wijzen", zo zeide hij, „en het deviezenpro- bleem doet grote moeilijkhe den ontstaan op de internatio nale markten". Truman krijgt controle over de staalindustrie. Het Amerikaanse Congres heeft aan president Truman machtiging verleend om aan de staalindustrie opdracht te geven onbeperkte hoeveelheden staal toe te wijzen aan de fa brikanten, die in het bezit zijn van defensie-orders. Tevens werd de president machtiging verleend iedere fa briek in het land, die zou wei geren de betreffende orders aan te nemen of in gebreke zou blijven deze orders uit te voeren, binnen een redelijke tgd in beslag te nemen. Het wetsontwerp stelt de zich verzettende staalproducen ten en fabrikanten, die geen militaire contracten willen ac cepteren, aan zware strafver volging bloot. Zij kunnen een gevangenisstraf krijgen van 3 jaar en een boete van 50.000 dollar. VOORSPÉLT WISELEND BEWOLKT. Geldig tot Woensdagavond. Wisselend bewolkt met nog enkele plaatselijke buien. Ma tige af, en toe vrij krachtige wind tussen Zuidwest en Noordwest. Weinig verande ring in temperatuur. Washington bleek niet on gevoelig voor deze Europese weerspannigheid. Het gaf de onderminister William Thorp opdracht met de ambassa deurs in de Amerikaanse hoofdstad over de punten van geschil te praten. Dank zii het feit, dat Thorp daar bij heel wat water in de wijn heeft gedaan, is over de voornaamste steen des aan stoots, de valuta-bepaling thans overeenstemming be reikt- Het ontvangende land is enkel nog maar verplicht een „passende wisselkoers" aan te houden en deze vage formulering kan voorlopig niet veel kwaad stichten Nu de moeilijkheden voor een groot deel van de baan zijn, zal het wellicht mogelijk zijn de overeenkomst vóór 3 Juli te tekenen. Langer wachten is bezwaarlijk, want indien op deze datum de con tracten nog niet afgesloten zijn zal de Marshall-hulp tij delijk worden stopgezet. Het zal zaak zijn van de inhoud der contracten kennis te nemen. Nog al te zeer wordt alleen de zonzijde van de Marshall-hulp gezien, de goederenstroom, en te weinig de schaduwzijde, de financië le inkapseling in het dollar- gebied- Communistisch complot In Malakka? NIEUWE MAATREGELEN AANGEKONDIGD. De Britse minister van kolo niën, Arthur Chreech Jones, heeft voor een deputatie van planters, mijneigenaren, ban kiers, enz. op Malakka te ken nen gegeven, dat Gr.-Brittan- nië zal zorgen voor „doelmati ge machtsmiddelen" om „het vertrouwen en de veiligheid te herstellen tegenover de hui dige uitbarsting van terroris me en geweld op Malakka". De deputatie deelde mee, dat „de huidige moordovervallen en intimidatie een onderdeel zijn van een wei-georganiseerd plan om de regeringsmacht omver te werpen en dat ze absoluut niet samenhangen met ontevredenheid van de ar beiders over de arbeidsvoor waarden". De heer M. Osterrieth, voorzitter van de Belgische Kamer van Koophandel te Antwerpen en leider van de Belgische delegatie by de kortgeleden te Frankfort ge voerde onderhandelingen over de omlegging van het Rijnver- keer. heeft tgeenover een ver tegenwoordiger van de pers verklaard, dat tijdens de be sprekingen, die in Duitsland zijn gevoerd, gebleken is. dat een Nederlands-Belgische toe nadering op het stuk van de havens mogelijk is. „Er heerste 'n uitstekende verstandhouding tussen bei de delegaties in Frankfort." zo zeide de heer Osterrieth, „en door het gemeenschap pelijk standpunt dat zy in namen, waren ze in staat alle Amerikaans-Engelse te genwerpingen met succes het hoofd te bieden. Ik kan zeggen, dat bij deze besprekingen te Frankfort het eerste contact is gelegd voor een mogelijke samenwerking tussen de havens van Antwer pen en Rotterdam." Slijkhuis verslagen door Zatopek. Tijdens de Dinsdag gehouden drielanden wedstrijd Tsjecho- Slovakije-Hongarije-Nederland heeft de Tsjech Zatopek de 5000 meter gewonnen in 14 min. 10 sec., de beste tgd die tot dusver in dit seizoen op deze afstand gemaakt is. Slijkhuis gaf ongeveer 4 ron den voor de eindstreep op om dat hij, naar hij later verklaar de, het razende tempo van de Tsjech niet bij kon houden. Het wereldrecord voor de 500 meter staat sins 20 Sept. 1942 op naam van de Zweed Guil der Haegg met 13 min. 58.2. Vandaag. is het 100 jaar ge leden, dat te Parjjs de Juni-revolutie uitbrak, die aan 5000 mensen het leven kostte; viert de Hertog van Windsor zijn 54-ste ver jaardag. Na-oorlogse Sumalratabak. Met het Zondag te Amster dam binnengelopen m-s. ..Celebes" van de Stoomvaart Maatschappij ..Nederland" is de eerste Delitabak, welke na de oorlog naar de Amster damse veiling werd ver scheept, in de hoofdstad aan gekomen. Het zal helaas de enige tabak van dit jaar blij ven- WORDT WEER HERVAT. Het communiqué der Com missie voor Goede Diensten van Dinsdagavond meldt, dat de Ned. delegatie aan de C.V.G.D. heeft medegedeeld, uit Den Haag autorisatie te hebben gekregen, om de be sprekingen met de republi keinse delegatie voort te zet ten. De agenda-commisie zal Woensdag bijeenkomen. Het communiqué van de C.V.G.D. zegt voorts, dat de commis sie Dinsdagavond een tele gram zal zenden naar de Vei ligheidsraad, in antwoord op 's raads verzoek om inlich tingen ten aanzien van de opschorting der onderhande lingen en de tijdsduur daar van. Onderzoek van het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie. De Indië-politiek. Enquêteurs en enquêtrices van het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie stel den aan vele mannen en vrouwen over het gehele land verspreid de volgende vraag: „Welke party behar tigt volgens U over 't algemeen het beste de belangen van de ar beiders en de kleine man?" Een foto van de straatgevechten in Ciermont Kerrand. mobile garde voert een charge uit. Vele aanvragers moesten teleurgesteld worden Iedereen gaat zo langzamerhand aan vacantie denken. Er worden plannen gemaakt, kaarten geraadpleegd, koffers ge pakt, fietsen eens extra nagekeken, kortom men gaat er op uit. Het blykt dat vele vacantiegangers evenais vorig jaar be langstelling voor Zeeland hebben. Uit heel Nederland en ook uit het buitenland komen aanvragen bij de Zeeuwse hotel iers en pensionhouders binnen. Vergeleken bij vorig jaar is de belangstelling voor de eer ste maanden van het seizoen, eind Mei, Juni en begin Juli, iets minder. Er valt een kleine daling te constateren. Het is moeilijk te zeggen, wat daar van de oorzaak is. Een van de grootste factoren is waarschijn lijk het weer. In 1947 beleef den we in Juni een tropische hitte. En nu...? Een of twee mooie dagen en verder buien, regen en wind. SCHOUWEN. Het is niet overal hetzelfde. Haamstede b.v. heeft tot nu toe veel meer aanvragen dan vorig jaar. Men kan dit jaar hier ook meer gasten ontvan gen. Vele inwoners „zien" wel wat in het Vreemdelingenver keer en gaan daarom kamers verhuren. Het aantal teleurge stelde adspirant-gasten is dan ook niet zo groot als in 1947. Uit heel Nederland komen de aanvragen binnen, voorname lijk echter uit de streek bene den de lyn UtrechtAmster damHaarlem. Verder zijn de duinen zeer in trek als kam peer terrein. Dit jaar worden er te Haamstede studenten- en padvinderskampen georgani seerd. In Renesse is de belangstel ling voor het „voor-seizoen" minder. Juli, Augustus en Sep tember zijn echter volgeboekt. ZEEUW SCH-VLAAND ER EN Enthousiaste berichten ko men uit Zeeuwsch-Vlaanderen. De badplaatsen zyn hier nog in opkomst. Men kan daarom moeilijk met vorige jaren gaan vergelgken. Groede moest reeds zeer velen teleurstellen. Toch kunnen meer gasten dan in 1947 worden ondergebracht. Kamerverhuur door particulie ren komt ook hier in zwang. Verder komen er kampeerders; padvinders uit Frankrijk en Engeland, die van Groede uit excursies door ons land zullen maken. Men geeft de voorkeur aan kampeerders van jeugdbe wegingen, omdat men dan van goede leiding verzekerd is. In Cadzand vertoeven op het ogenblik ongeveer 30 gasten, er worden er echter nog veel meer verwacht. Met man en macht is men bezig de hotelac commodatie uit te breiden. Een villa wordt ingericht als pen sion, en in een bestaand hotel is men bezig met de bouw van een eetzaal. De belangstelling is ook hier tot nu toe enigs zins beneden de verwachting gebleven. Alle hoop is evenwel gevestigd op de komende maanden. Half Juli zal het zeebad worden geopend, waar door er weer een attractie bij komt, verder is er het oor logsmuseum, dat steeds veel bezoekers trekt, ook uit Bel gische badplaatsen. WALCHEREN. In Walcheren zijn de hotel- en pensionhouders niet onte vreden. Het voor vreemdelin- genbezoek ongunstige weer acht men hier de voornaamste oorzaak van het feit, dat het voorseizoen nog niet helemaal volgeboekt is. Voor Juli, Au gustus en begin September is het echter moeilijk nog een plaats vast te krijgen. In Zou- telande heeft men b.v. nog nooit zoveel mensen gehad, die hier met de a.s. verkiezingen moeten stemmen. Het bezoek van de „dagjes mensen" gaat onverdroten voort. Duizenden en duizenden Belgen bezoeken Walcheren, ook velen uit eigen land bren gen een bezoek aan het eiland. De grote trekpleisters zijn hier wel de oorlogsherinneringen. De landingsplaatsen bij West- kapelle b.v. zijn zeer in trek. Over het algemeen genomen is men niet pessimistisch ten opzichte van het seizoen 1948. Als het weer een beetje mee werkt zal Zeeland ook dit jaar weer een groot aantal bruin verbrande mensen afleveren, die met do prettigste herinnerin gen aan onze provincie met nieuwe moed aan het werk gaan.. Dit zgn de antwoorden: Behartigt beste belangen van de arbeiders. P. v. d. A. 39 K. V. P. 22 C. P N. 9 A. R! 5 C H. 4 V'. V. D. 2 Andere partijen 1 Geen oordeel 18 Je Partij van de Arbeid wordt het meest genoemd. Daarop volgt de K. V. P, en als derde d© C. P. N. 93 van de mensen, die op de P. v, d. A. gaan stem men, vinden, dat deze partij het beste voor de belangen van de arbeiders zorgt. Maar daarnaast vinden we ook bij mensen die op ande re politieke partyen gaan stemmen, dezelfde opvatting. Van de ondervraagden die op de V. V. D. gaan stem men b.v. vindt 50 de P. v. d. A. de party, die het beste voor de belangen van de arbeiders zorgt. Van de C.H.-stemmers vindt 38 dat, terwijl van do K.V.P. en de A.R.-stemmers resp. 20 en 16% deze mening is toe gedaan. •DE INDIë-POLITIEK. Enquêteurs en enquêtrices van het N.I.O.P. vroegen ver der: „En wat de politiek t.a.v. Indonesië betreft, welke party behartigt hierin het beste Nederlandse belan gen Dit zijn de resultaten: K V. P. 19 P.* v. d. A. 17 A. R. 12 C. P. N. 7 V V. D. 5 C.' H. 5 Geen mening 35 K. V. P. en P. v. d. A. worden het meest genoemd. Maar er zijn hier veel mensen, die geen oordeel hebben, meer dan 1/3 van het publiek. (Over de vraag welke partij het beste de belangen der ar beiders dient heeft 18% geen oordeel). K-V.P- en P.v.d.A, wordt het meest geantwoord door de mensen, die op deze partijen ook gaan stemmen! Zo vindt 58% van de K.V.P.'ers dat deze partij de beste Indië-po litiek voert: En meent 58% van de P.v.d.A.-stemmers, dat de P.v.d.A. het beste de be langen van Nederland behar tigt, wat de Indonesische kwestie betreft. Bij de A.R.-stemmers vinden we de hoogste tevredenheid met dt eigen party-politiek: 78% van de A.R.-stemmers. Bij de C.H. en de V.V.D.-stem- mers de minste "tevredenen met eigen partij-politiek. Res pectievelijk 38 en 44% vindt, dat hun partij het beste de Nederlandse belangen behar tigt. Door deze mensen wordt de A.R. het meest genoemd als de partij, met de beste Indië-politiek. 13% van de C.H. en 11% van de V V.D.- stemmers zijn die mening toe gedaan. (Ned. Instituut voor de Pu blieke Opinie.) Nieuwe vlag voor luchtstrijdkrachten. Naar wij vernemen zal Hare Koninklijke Hoogheid de Prinses-Regentes op 1 Ju li a-s. op het Binnenhof te Den Haag aan de luchtstrijd krachten de nieuwe vlag uit reiken, welke ter gelegen heid van het 35-jarig bestaan van de militaire luchtvaart bij Koninklijk besluit is vast gesteld. Minder aannemelijk dan Renville-accoord Te weinig invloed voor de Republiek I De partij van Sjarifoeddin, het „Front demokjasi Rak jat" (democratisch volksfront) is het niet eens met het Australisch-Amerikaans compromisvoorstel. In een vlugschrift zegt het front, dat men het regeringsstand punt, waarbij het voorstel als een goede oplossing wordt gezien als basis tot voortzetting der onderhande lingen, afkeurt. Het volksfront baseert zijn afkeuring op verschillende gronden, waarvan de belang rijkste zijn: Het oordeelt het voorstel minder aannemelijk dan de Renville-overeenkomst. TERUG NAAR DE VEILIGHEIDSRAAD. Het F.D-R. ziet als enig mo gelijke oplossing de kwestie terug te verwijzen naar de Veiligheidsraad om deze ce herzien en om vast te stel len, wie koppig is bij de ver wezenlijking der Renville- overeenkomst. Het stelt daar bij de vraag of het niet mo gelijk is de kwestie door ar bitrage te doen beslechten. Volgens de mening van F. D.R. betekent het voorstel het voorstel het aflaslen van het plebisciet. HET VETO VAN DR. VAN MOOK. Het vetorecht voor de lui tenant-gouverneur-generaal ziet het. volksfront als onbe grensde beslissing en het staat gelijk aan het recht van Tweede Kamer komt 1 Juli weer bijeen. In de vergadering der Twee de Kamer heeft de voorzitter, de heer Smeenk, medegedeeld, dat het zijn voornemen is de Kamer weder byeen te roepen tegen Donderdag 1 Juli. de vroegere gouverneur-ge neraal ten opzichte van de volksraad Het feit, dat de Koningin en haar wettelijke erfgena men aan het hoofd der unie staan, betekent volgens F-D. R„ dat de unie gebonden is aan de Nederlandse grond wet- De voorgestelde gezamen lijke commissie voor de vast stelling van de grenzen der toekomstige deelstaten bete kent, dat de Republikeinse delegatie niets meer in deze te zeggen heeft, terwijl het plebisciet juist een van de voorwaarden was, waarop de evacuatie der Republikeinse troepen uit de zgn. „zakken" plaats vond. DE BENOEMING VAN ABDOEL KADIR. De Republikeinse minister van voorlichting, Mohammed Natsir, heeft tegenover het Republikeinse persbureau „Antara" verkaard, dat de benoeming van Abdoel Ka- dir geenszins uitbreiding van de buitenlandse betrekkingen der Republiek betekent. De betrekkingen tussen de Re publiek en Afghanistan date ren sedert de facto en de jure erkenning door Afghanistan van de Republiek op 15 Sep tember 1947, zodat de benoe ming van Abdoel Kadir moet worden beschouwd als ge volg van dit feit, dat plaats vond vóór de Renville-over eenkomst- SOEKARNO NODIGDE C.G-D. NAAR SUMATRA UIT. „Antara" verneemt, dat Soekarno, die momenteel een rondreis door Sumatra maakt, voor de eerste maal sedert ziin presidentschap de Commissie voor Goede Dien sten heeft uitgenodigd naar Sumatra te komen om de toestanden aldaar in ogen schouw te nemen. Naar ver luidt, heeft de C-G-D. deze uitnodiging niet aanvaard wegens drukke werkzaamhe den. Joodse extremisten openden het vuur. Terwijl de Arabische leiders zich over hun houding bera den is in de Joodse staat Israël een conflict uitgebroken tussen de regering en de extremistische organisatie de Ir goen Zwai Leoemi. De uiterst rechts georiënteerde en onbekookte leden van de Irgoen verwijten de regering te veel gematigdheid en weigeren de wapenstilstandsvoorwaarden volledig na te komen. De minister van binnenlandse zaken heeft zich in een oproep gericht tot de legerleidingen van de Haganah en de Irgoen en dreigt evenals de andere ministers met af treden indien geen accoord wordt bereikt. Verscheidene malen reeds ziin manschappen van het leger van Israël en extremis ten van de Irgoen slaags ge raakt. Maandagmiddag trachtte de Irgoen een schip met wapens naar de kust te brengen en te lossen tussen Tel Aviv en Haïfa bij de stad Natanya- De regering waar schuwde daarop de Irgoen, dat de wapenstilstand onder geen voorwaarde geschonden mocht worden en dat zonodig met geweld tegen een schen ding zou worden opgetreden- Nadat ondanks deze waar schuwing het schip toch ziin weg vervolgde, vertrokken twee Joodse oorlogsbodems in de richting Natanya. In de stad zelf werd de staat van beleg afgekondigd. Niemand mocht ziin huis ver laten. behalve dokters en verpleegpersoneel. Dinsdagmiddag landden 20 gehelmde commando's bii de kust bii Tel Aviv en vorm den een bruggenhoofd. De aanval gebeurde op minder dan 50 m. afstand van het hoofdkwartier van de V-N- het Kati-hotel De troepen van Israël hiel den de omgeving van het landingsvaartuig onder vuur om te voorkomen, dat ver- Het geld moest op Drie Frankforter meis jes, die hun oude geld wilden opmaken, onder namen een serie van 25 ritten in een draaimolen op een lunapark. Het ou de geld, dat zjj daarna nog over hadden ging naar de dokter, die er bij geroepen moest worden.. Het m-s- „Indrapoera" is Maandag met pl.m. 1400 re patriërende militairen uit Batavia naar Nederland ver trokken. sterkingen aan land zouden waden- Later luwde de strijd- Ook op de weg van Haifa naar Tel Aviv ontstond een handgemeen tussen geregelde Joodse troepen en leden van de Irgoen- Aan beide zijden waren verliezen- SPANNING IN ISRAEL. Het leger van Israël is thans verzocht zich klaar te houden om eventueel in heel het land in te grijpen- De regering van Israël ver gadert thans doorlopend. De spanning neemt toe en de re gering en de Irgoen verster ken hun stellingen. De beide opperrabiinen van Tel Aviv hebben een be zoek gebracht aan Ben Goe- rion en hebben hem aange boden om al hun invloed aan te wenden om een broeder oorlog te vermijden- VAARTUIG VERLATEN. In Tel Aviv hadden gevech ten plaats tussen het Israëlie- tische leger en andere eenhe den van de Irgoen. die zich trachten te verenigen met de landingstroepen, welke laatste eveneens met de Israëlietische troepen slaags waren. Het schip is des avonds in brand gevlogen en het aantal ontploffingen nam toe. De laatste manschappen hebben het schip in grote haast ver laten. De commandant van de Irgoen, de leider van de ge hele operatie. Menahem Bei- gin, verliet het vaartuig als laatste. U.S.A. en Israël. President Truman heeft me degedeeld, dat er diplomatieke missies tussen de V.S. en de voorlopige regering van Israël uitgewisseld zullen worden. Hij zeide, dat James Grover Mc Donald van New York als spe ciale vertegenwoordiger de Amerikaanse missie in Israël zal leiden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1