Waarom de Zweedse boeren coöpereerden De mooiste vogel van Schouwen Vrachtvervoer per vliegtuig Geen vijandschap jegens particulier initiatief UIT DE PROVINCIE Walcheren het Mysterie van'de Prinsengracht TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 21 JUNI 1948 Bizondere omstandigheden en wereldcrisis noopten ertoe Krachtige invloed op de staat (Van onze speciale verslaggever) Hoe komt het toch, dat U als conservatief, als indivi dualist in hart en nieren en als Zweeds Kamercandidaat by de komende verkiezingen, voorvechter van het particu lier initiatief, zo'n enthousiast lid is van de machtige Zweedse Boerencoöperatie? In Nederland zou U er ver moedelijk een tegenstander van zijn Ik stel deze vraag aan Dage Ljungman, de begeleider van de Nederlandse boeren, die momenteel in twee ploegen een studiereis door Zweden maken. Kijk eens, anwoordt de donkerharige gebruinde Zweed, ik weet natuurlijk helemaal niets van de toestanden in Nederland en wat voor Zwe den gold geldt misschien alles behalve voor Nederland, maar men mag wel zeggen, dat hier de zeer speciale omstan digheden, waaronder de boe- rer moesten leven en de nood lottige gevolgen van de we reldcrisis in 1929 de boeren coöperaties. tot grote bloei hebben gebracht. Kijk naar ons landl Bij U in Nederland grenst de ene boerderij natuurlijk direct aan de andere. Het krioelt cr van de boerderijen, Het land is vlak en de wegen zijn goed, winter en zomer begaan baar. Men kan dus bij elkaar komen* heeft contact met de buiten wereld, leeft niet geïsoleerd. ERNSTIGE MOEILIJKHEDEN Maar neem nu Zweden Daar liggen de boerderijen veelal zeer ver uit elkaar. Zy zyn gescheiden door heuvel ruggen, door waterstromen, door dikwyis uitgestrekte bos sen. De wegen liggen drie kwart van de winter diep on der de sneeuw en als er dan een storm staat berg je dan! En het kan hier spoken op 't Slatte land! Hóè mooi onze orpen ook zyn, ze zijn in Ne derlandse ogen niet meer dan nietige gehuchten zonder veel vertier. Wat komt er op die manier terecht van onderling contact en van je op de hoog te houden van wat er in de wereld gebeurt? Voeg daar nog by, dat er op het platte land een nypend gebrek be staat aan werkkrachten, zo dat de boeren zelf hard moe ten werken en bedenk dan ten overvloede, dat 78 procent van onze boerderyen kleiner is dan 10 H.A. Zestig procent van onze boeren kan om de een of andere reden niet leven van de opbrengst van het ei gen bedryf, maar moet in de winter als houthakker in de bossen gaan werken of als bouwvakarbeider in de steden. Hoe kan een boer onder die omstandigheden op de hoogte biyven van de economische kant van zijn bedryf? UITGEBUIT Ik weet al weer niet nog steeds spreekt Dage 1 ljung man hoe dat in Nederland was, maar bij ons werden de boeren het slachtoffer van sluwe handelaars, die de boe ren uitbuitten. De handelaars werden rijk, de boeren bleven arm. Toen brak de wereldcri sis uit in 1929 en de nood steeg de Zweedse boeren tot de lippen. In hun wanhoop be sloten toen de Zweedse boeren him lot zelf in handen te ne men en bij duizenden stroom den zij naar het Sveriges Lantsbruksforbund, de federa tie van Zweedse Boerenorga- ivsaties Daardoor ontstond omstreeks 1930 de grote bloei periode voor de Boerencoöpe raties, waarvoor omstreeks 1908 de grondslag reeds was gelegd. BOEREN BEPALEN DE LAN DSPOLITIEK Er is geen andere conclusie mogeiyk, dan dat de boeren er wel by zyn gevaren. Zij wa ren hun regeringen joist een slag voor en toen de regering met een geleide economie voor den dag kwam, stonden de boeren reeds stérk. Zy waren in staat een zeer grote invloed uit te oefenen op het vast stellen van maximum- en mi nimumprijzen en men be weert wel eens, dat de gehele economische politiek der rege ring goeddeels door de boeren wordt bepaald. Bevredigende levensvoor waarden hebben de Zweedse boeren zich veroverd door hun nauwe samenwerking. En zij konden dat, omdat van de 420.000 Zweedse boeren er 360.000 verenigd zijn in het Sveriges Lantbruksforbund, terwyl 200,000 verenigd zijn in de Zweedse Boerenbond, de R.L.F., de zusterorganisatie. Practisch iedere boer is dus georganiseerd. INDRUKWEKKENDE CIJFERS. De cijfers zijn indrukwek kend. Niet minder dan 98 pro cent van de veeboeren is lid van ^de melkcoöperaties, 75 procent van de veeboeren is georganiseerd, 60 procent van de boeren is anagesloten bij de Inkoopcoöperaties. Het Sveri ges Lantbruksforbund beschikt over een eigen publlciteits- maatschappij, die een week blad uitgeeft voor de boeren met een oplaag van 375.000 exenplaren, 't gehele crediet- en hypotheekwezen heeft deze federatie in handen, er is 'n in genieurs onderwijssysteem uit gedacht, bestaande uit schrif telijke lessen gecombineerd met normaal landbouwschoolonder- wijs, bedrijfscontröle, ja zelfs 'een architectonisch bureau, dat reconstructie- en modernise ringsplannen voor verouderende boerderyen ontwerpt, dit alles maakt deel uit van de Zweed se boerencoöperatie. HET PARTICULIER INITIATIEF. Opmerkelijk is evenwel, dat deze boerencoöperaties niet vijandig staan tegenover het particulier initiatief, zolang dit tegen redelijke prijzen koopt en levert. En dat omgekeerd de particuliere ondernemingen slechts bij uitzondering vyandig staan tegenover de boerencoö peraties. In Landskrona zetelt de be roemde zadenfirma Weibull. Met een der directeuren hier van voerde ik een gesprek. Over de boerencoöperaties. Er bestaat een uitsteken de samenwerking, zo verklaarU de de heer Weibull. De boerencoöperaties zijn onze beste klanten en wij zijn op onze beurt mede van de beste klanten van de boeren coöperaties. Ik zal niet zeggen, dat het overal zo is, maar toch, mede dank zij de zeer bizon dere toestanden, die Zweden kent, is er plaats voor *eoöpe- ratie, zowel als particulier. Brand in Franse trein. In Frankryk is bij St. Etiën- ne een trein in brand geraakt. 6 Personen verbrandden en 15 werden ernstig gewond. HET HEFSCHROEFVLIEG- TUIG ALS LANDBOUW WERKTUIG. Op Maandagavond te 19.45 uur zal Dr. W. J. Maan, Inge nieur bij de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst, die belast is met de leiding der proefne mingen, via de zender Hilver sum I een causerie houden over de ervaringen, die tot dusver met de helicoptère zyn opge daan, onder de titel: „Het hef- schroefvliegtuig als landbouw werktuig". De Koningin heeft een gift doen toekomen aan de U.N.A. C. Tevens heeft zij een bedrag geschonken aan de Haagse bond Vacantiebezigheid voor schoolkinderen. Middelburg WALVIS IN ZICHT. Gedurende twee dagen heeft de Chr. Filmactie in de Schouwburg te Middelburg voorstellingen gegeven van de interessante documentaire Walvis in zicht, door Rita Roland gemonteerd uit opna men van Hannes de Boer, die de eerste vaart van de Wil lem Barendsz meemaakte. De film heeft slechts enkele tra ge gedeelten; voor het ove rige is zij een boeiend docu ment, dat men met de grootste aandacht volgt. Een uitgebreid voorpro gramma gin£ de hoofdfilm vooraf. DE JAARLIJKSE PAARDENMARKT. Het is van jaren her een bijzondere marktdag dat, als deze op de derde Donderdag wordt gehouden en tevens de jaarlijkse paardenmarkt plaats heeft, er meer bezoe kers van buiten komen dan andêre Donderdagen- Wij hebben dit gisteren ook weer menen te mogen vaststellen- Het aantal op het Molenwa ter aangevoerde paarden was vergeleken bij verleden jaar iets toegenomen en wel van 65 tot 90- Dat de getallen van 500 en meer van voor de oor log niet meer bereikt worden is een gevolg van verschillen de veranderde omstandighe den als minder paarden op Walcheren, drukkere verkoop De kluut een exotische verschijning. Zijn broedgebied is beschermd. Kwestie van smaak natuur lijk Persoonlijk moge men de bonte kluut aldus qualifi- ceren, de meningen dienaan gaande zullen allicht ver deeld zijn. Een zeer opvallen de vogel moet hij wel voor een ieder zijn- Het zwart-wit te verenkleed, de hoge, lood grijze poten, maar vooral de lange, opwaarts gebogen sna vel averechts geplaatst zouden wij zeggen geven hem, hoe algemeen als broed- vogel op ons' goede eiland, iets ongemeens, alsof hij hier eigenlijk niet thuis horen zou- Hij zou, zegt wijlen Dr. Thijs- se ergens, een waardige plaats innemen tussen de kraanvogels, ibissen, flamin go's en andere exotische vo gels van de Nijloevers- IN DE MODDER- Ietwat tegenstrijdig moet het ons ook toelij kén, dat de ze fraaie, bonte vogel zich juist op zijn plaats gevoelt in modder en slik, in 't moeras- sigste onland. Ja, hij zou daar, met het oog op de voed- selvoorwaarden, niet builen Tapijten uit Teheran en Nylons uit België. Bloemen uit Aalsmeer. (Van onze luchtvaartmedewerker). De verrèssend snelle ont wikkeling van het vrachtver voer per vliegtuig is één van de aspecten van de burger luchtvaart, welke het minste tot het. grote publiek spreekt. De stapels kisten, kratten, dozen, pakken en zakken die dagelijks op Schiphol worden aangebracht, in-, uit- of, ver laden, bevatten vaak de vreemdste goederen. Het luchtvervoer immers heeft geheel nieuwe mogelijkheden geschapen. Wel zeer duidelijk werd dit onlangs gedemon streerd, toen een Scandina vische Luchtvaartonderne ming tienduizenden naaldbo men door de lucht van Noord- Noorwegen naar Spitsbergen vervoerde waar, dank zij de luchtvaart, de grootscheepse her-beb.ossing mogelijk werd. OP SCHIPHOL. Op Schiphol, bij de vracht afdeling, zün wij ons licht eens gaan opsteken en tussen talrijke telefoontjes, die gin gen over „een partijtje nylons van Brussel naar Stock holm", „een extra vracht Skymaster van Amsterdam naar Basra", ,.de verzending van een grote partij Perzische tapijten van Teheran naar New York", hebben wij een beeld gekregen van de onge kende omvang, die het goede renvervoer door de lucht heeft gekregen Wat de nylons, de Perzen, de partijen Zwitserse horlo ges betreft: tot uw gerust stelling moeten we hier di- recht aan toevoegen, dat deze heerlijkheden in transit op Schiphol vertoefden. Want het belangrijkste aspect in 't goederenvervoer door de lucht is wel, dat een zeer FEUILLETON Tjeerd Adem» 78 HOOFDSTUK XXI. De hoofdinspecteur verjaart. Toen inspecteur Beekman weer in- zijn eigen stad liep herinnerde hij zich, dat de hoodfinspecteur zijn verjaar dag vierde. Hij had beloofd even te komen oplopen en wandelde naar de Stadhouders kade. waar de heer Cornelis- sen by de bejaarde weduwe van een postdirecteur een zit- en «slaapkamer gehuurd had. Hy bofte, dat de hoofdinspec teur thuis was, feliciteerde de ze in een hoge kamer met zwa re ouderwetse meubelen, werd in een fauteuil gepoot, kreeg 'n feestslgaar uit een kistje, dat zorgvuldig werd opgeborgen en een grote borrel uit een op tafel staande kruik, welke eer tijds in Schiedam .gevuld was geworden. ,,'t Doet me genoegen, dat je komt, kerel," zei de hoofdin specteur. „Dat verjaardag vie ren als je alleen in zo'n dooie kamer zit is ook geen pretje, 'k Heb de commissaris ook uit genodigd. Die zou voor het eten nog even een borrel komen halen. Hoe was 't in Arnhem?" Inspecteur Beekman gaf een humoristisch verslag van zijn belevenissen en herinnerde zich plotseling het verslag van „De Nieuwsbode". „U heeft een goede beurt ge maakt," zei hij prijzend. „U was toch by de verhoren?" „En óf," zei de hoofdinspec teur glimlachend. „Ik ben tot vier uur vannacht met dat zaakje bezig geweest. Ik heb nog een paar ouwe kennissen van je onder Aet mes geno men." „Wie waren dat. meneer?" „Nou, allereerst die Franse lerares, mademoiselle Du- pont." „Och kom," zei de inspec teur verbaasd. „Wat had die daar nu mee te maken? Heeft U ze ook gearresteerd?" „Dat heeft Maas gedaan," zei de hoofdinspecteur. „Die heeft de hele levende have in een paar wagens gestopt en bij ons afgeleverd. Die Franse heeft trouwens bij haar over brenging nog een poging ge daan om er tussen uit te knij pen." „Hoe kwam ze nu bn die geschiedenis betrokken?" De hoofdinspecteur haalde zijn schouders op. „Zuiver een duitenkwestie," zei hy. „Ze heeft een zuster, die al een jaar in een ziekenhuis ligt en voor wie ze moet zorgen. Dat kan ze van haar salaris niet betalen en dat zal ook wel de reden geweest zyn waarom ze kortgeleden die tandarts aan de haak heeft willen slaan. Ze is bljjkbaar op de een of an dere wyze in contact gekomen rftet de leider van dat speelhol en die heeft' er natuurlijk op gespeculeerd, dat zij in de zo genaamde betere kringen ver keert en haar voor iedere ge vangen goudvis zoveel provisie beloofd, dat ze voor de ver leiding is bezweken. Ze is niet bijzonder-knap en ik zou voor geen geld van de wereld m«t zo'n half getemde boskat ge trouwd willen zijn, maar ze is 'n min of meer hysterisch per soontje en ze schijnt voor be paalde mannen een zekere charme te hebben. Het is trou wens gebleken, dat ze al heel wat van haar mannelyke ken nissen aan de roulette afgele verd heeft." „En wat gebeurt .er nu met haar?" „O, niks, geloof ik. D'r is natuurlijk proces-verbaal opge maakt en ze was doodsbe nauwd, dat er iets van bekend zou worden, met het oog op haar betrekking natuurlyk.We hebben er met de officier over gesproken en die voelde er al les voor om het zaakje maar binnenskamers te houden. Maar een duchtige schrobbering zal ze natuurlijk wel krijgen. Ze zal niet voor de tweede keer haar geverfde toet in zo'n wes pennest steken. Nou en dan was er nog een kennis van je, een zekere meneer Van Heer- de." „Van Heerde?" vroeg de in specteur, onwillekeurig glim lachend. (Wordt vervolgd) groot deel hiervan transito- verkeer is, m-a-w. het wordt door de geregelde lijndiensten aangevoerd en overgeladen met een buitenlandse bestem ming. PERSPECTIEF. De nabiie toekomst is, voor dit vervoer beslist rooskleu rig te noemen- Talrijke arti kelen, die in het kader van het Marshall-plan naar Euro pa beschikbaar komen, zullen door de lucht worden ver voerd. De zwaar-belaste en onevenwichtige economie der West-Europese landen zal door deze stroom worden ver licht en uitbreiding van het internationale handelsverkeer in Europa op korte termijn is te verwachten. Sinds enige tijd heeft de K. L.M. enkele, in de Ver. Sta ten gekochte vracht-Skymas- ters in dienst- Deze „vliegen de verhuiswagens" kunnen binnen 20 uur 7 ton vracht over de Oceaan vervoeren. Men rekent erop, dat binnen kort dagelijks minstens 50 ton luchtvracht op Schiphol zal worden verwerkt. AALSMEER. Aalsmeer is op Schiphol niet alleen de oudste, maar tevens de beste klant en da gelijks worden belangrijke partijen snijbloemen en plan ten naar Brussel, Parijs, Stockholm, Madrid, Genève, New York, Batavia en Monte video verzonden, waar ze de roem van de Nederlandse kwekers bevestigen. Het vervoer van primeurs (zowel groenten als fruit) van Nederland naar Zweden, Engeland en andere bestem mingen heeft nieuwe afzet mogelijkheden geschapen. Maar er is nog veel meer (en beslist teveel om op te noe men): films, sera, type-ma chines, mode-artikelen, con fectie, documenten. goud, edelstenen, schilderijen, le vende dieren, ja zelfs sport- vliegtuigen en ook: goudvis sen, schilderijen, precisie-in- strumenten behoren tot de goederen, welk vrijwel dage lijks worden verzonden. (Nadruk verboden). Amerikaanse straalvliegtuigen naar Europa. Functionarissen van de Amerikaanse luchtmacht heb ben verklaard dat aan 't aantal Amerikaanse gevechtsvlieg tuigen in Europa een een heid straalvliegtuigen zal wor den toegevoegd. Deze eenheid, die thans in Panama is ge- stationneerd, zal naar Duits land overgebracht worden. In Duitsland bevindt zich thans maar een groep van ongeveer 75 Thimderbots. De V.S. zul len door de overbrenging van de eenheid straalvliegtuigen voor het eerst over een geor ganiseerde eenheid moderne jagers met straalaandrijving in Europa beschikken. kunnen, tot verdwijnen ge doemd zijn. waar ondiepe waterplassen en moddervel- den droog komen te liggen. De vreemd opgewipte snavel toch is ten enenmale onge schikt, om voedseldeeltjes van de begane, droge grond op te pikken. We zien hem dan ook niet azen, zoals de gewone vogel dit doet; de snavel zwiept maaiend heen en weer door de weke mod- ,der. links-rechts, links-rechts, en houdt de voedseldeeltjes vast, die bij deze beweging tussen de snavelhelften ko men. Intussen moet ik me wel eens afvragen, of die modderboel bindende voor waarde is voor de vestiging van de kluut. De laatste ja ren immers' tref ik hem in toenemend aantal broedend aan in de droge, zandige stuifgaten of parrnon in onze duinen, waar geen spoor van water is. Gaan ze azen in zee, dan moeten ze het 's nachts doen, want op welk uur van de dag men ook bii de nesten komt, steeds zijn ze „thuis". Wel ziet men ze op dezelfde wijze als in het moerassige land, de snavel maaiend langs de bodem, op de kale zandvlakte azen. zodat deze toch klein gedierte moet be vatten of voortbrengen, dat voedingswaarde heeft voor de •kluut- Toch echter kan de zandige duinvallei niet het uitgesproken territorium van „de Koning van het Slikïand" zijn. BESCHERMING. Dank zij de intensieve be scherming. die de mooie vo gel in zijn rijkste broedge bied op Schouwen geniet, de eigenaar laat niet toe, dat ook maar een enkel ei ge raapt wordt mag de kluut op ons vogelrijke eiland algemeen voorkoménd ge noemd worden en we willen het hieraan toeschrijven, dat enkele paren, afdwalen naar de zandige duinvalleien. Bij een bezoek aan bedoelde broedplaats met een tweetal de kluut ontbrak daarin nog- Hij stond, bij wyze van spre ken, 1e kwijlen van verlan gen bij elk klutenest. doch hy beheerste zich volkomen Toen ik hem zei, dat de eigenaar me toegestaan had, hem, de vreemdeling, als ho ge uitzondering één enkel ei te geven 'van de tientallen, die daar lagen, gebaarde hij heftig en nep: „never, ne ver!" (nooit, nooit). Hij miste liever de avocet in zyn verzameling, dan een ei mee te nemen, waaruit nog nieuw leven, een nieuwe vogel, zou voortkomen. Dergelijke ver zamelaars doen geen kwaad. Om toch zijn collectie met 'n klutenei te kunnen verrijken, vi'oeg hij me ..a spoiled egg', (een onbevrucht of, zoals wij zeggen, een lót ei). Die wa ren er uiteraard in 't begin van de legtijd, eind April, nog niet, maar ik moest hem beloven, hem na afloop van het seizoen „a spoiled egg" te zenden. Nu. daar is dan wel aankomen aan. HET NEST. De tegenstellingen zijn wel treffend: de mooiste vogel leeft zijn leven in modder en slik. de mooiste vogel ver trouwt zijn toekomstig kroost toe aan een „nest", dat niet meer is dan een lichte ver dieping in de vochtige, zilte klei, de simpele afdruk zelfs van een lompe koeiepoot, heel vaak vlak langs het water van ondiepe sloot of plas. Wel is waar bouwt hij, broedende, aan het nest voort, zodat dit een warme bekleding van plantenwor tels krijgt. Bij veel regenval en gevaar' voor inundatie voegt hij zoveel bouwstof toe, dat de eieren droog blij ven- Bij terugtrekken van het water troont hy dan niet zelden hoog. als een ridder op zyn burcht Merkwaardig en meer opvallend dan bij andere weidevogels zijn de afleidingsmanoeuvres van de kluut. Wandelt men door de broedplaats, dan lopen de vo gels kringelend om je heen. zacht waaierend met de uit gespreide vleugels, de hoge poten in het kielgewricht sterk doorgeknikt, telkens omkijkend, of je ze wel vólgt, want die grimassen dienen nergens anders toe. dan om het gevaar, dé mens of ook wel het vee weg te tronen van nest of jongen. De kluut by zyn nest in de modder, (foto J. Vijverberg) Engelse vogelvrienden lagen deze in letterlijke en figuur lijke zin op de knieën voor de verrukkelijke avocet (kluut). Op een afstand van een kleine tien meter slechts moesten toch de kijkers ge richt, om de exotische vo gels tè beter te kunnen be wonderen en 't was „lovely" hier en „nice" daar. Hun excursie naar Schou wen was inderdaad in grote hoofdzaak ondernomen, om de „avocet" in zyn broedge bied waar te nemen. In En geland n-1. was de kluut sinds 1942 als broedvogel ver dwenen. Thans hebben ze er weer enkele broedende paren en er wordt dag en nacht angstvallig voor hun veilig heid gewaakt De achteruit gang van de vogelstand in 't algemeen en het verdwijnen zelfs van sommige soorten in Engeland, wordt wel geweten aan de verzamelwoede in vroegere jaren, een manie, die eieren en vogelhuiden ten doel had. De heren zijn thans wat voorzichtiger ge worden en trachten het ver lorene te herwinnen. Toch had een van mijn twee En gelse vrienden een eierver- zameling. Het ei echter van DODELIJK SPEL. Eén keer heb ik wel een uur lang vanuit mijn schuil hut zitten kijken naar een klutenpaar, dat een dodelijk spel speelde met een wezel, om dit ondier uit de buurt van de rondscharrelende jon gen weg te houden. Vaak vlo gen ze zó laag over het klei ne roofdier heen, dat dit op sprong naar de lange, neei- slierende poten en er naar hapte. Ze bleven echter steeds héél even buiten zyn bereik. De jongen, lichtgrijze donsdotjes met wat donker der lengte strepen, het sna veltje aan de punt al eigen wijs opgewipt, verlaten het nest, zo gauw ze droog ziin; ze zijn nestvlieders- Bii on raad drukken ze zich naast 'n polletje of een aardkluit en houden zich doodstil. Het on getrainde oog ziet ze niet. Ze zullen zich eerder laten ver trappen dan zich bloot te ge ven- De kluut is een trekvogel, die de winter doorbrengt in Zuid-Europa of Noord-Afrika. Merkwaardig mag in dit ver band heten, dat een aantal kluten elk jaar overwintert op de slikken van het Sloc. J. VIJVERBERG. op de bedrijven e.a. De aan voer bestond voor een groot deel uit éénjarige paarden die ook het meest gezocht worden en gemiddeld 300 opbrachten. Vlissingen naar Scarborough Van 4 t-m- 14 September zullen een aantal Vlissingse sportmensen een bezoek brengen aan de Engelse bad plaats Scarborough. Zij zul len officieel worden ontvan gen door de Mayor van Scar borough- Burgemeester mr. B. Kolff. die de reis zal mee maken, zal hierbij het woord voeren. Verder zijn er tafel tennis*. boks-, voetbal;, zwem-, tennis- en atletiek wedstrijden- Maandag 13 September wordt een grote afscheidsavond gegeven, die met een bal wordt besloten. Zoals men zich zal herinneren is vorig jaar Scarborough m Vlissingen qp bezoek geweest. PAUL KRUGERSTRAAT GEREED. Twee belangrijke straten, die in het wegennet van Vlissin gen een zeer belangrijke rol zullen spelen, zijn thans her steld, namelijk de Verlengde Paul Krugerstraat en de Bone- dijkestraat. Beide straten heb ben grondige wijzigingen on dergaan. De Paul Krugerstraat is van de Keersluis tot aan de van Dishoeckstraat van een nieuw wegdek voorzien, terwijl voor het oversteken vluchtheu vels zyn aangebracht. De nieu we, brede straat voldoet geheel aan de eisen van het moderne verkeer met Middelburg, het Havendorp, het station enz. In de Bonedijkcstraat is het in het midden van de straat geprojecteerde park verdwe nen. Nu is de gehele breedte voor het verkeer benut, waar door naast de brede baan voor het snelverkeer fietspaden konden worden aangelegd en het trottoir kon worden ver breed. Voor de openbare lagere school is een parkje aangelegd om de schoolkinderen tegen het verkeer te beschermen. Nu de verlengde Paul Kru gerstraat weer gereed iszul len de bussen van de „Stoom tram Walcheren" van de Keer sluis door de verlengde Paul Krugerstraat, door de Schelde- straat naar en Van het Betje Wolffplein rijden. FEESTAVOND K A. B. WEDEROPBOUW ARBEIDERS. Dondefdag jl. organiseerde de K. A. B. afd. Vlissingen, een feestavond voor de We- deropbouw-arbeiders, teneinde hen gelegenheid te geven in eigen kring het „Feest van de Arbeid" te vieren. Na een inleidend woord van de heer Thijsmans, als voorzitter van de Vlissingse afdeling K. A. B. voor de Wederopbouwarbeiders, waar in hij o.m. dank zegde voor het door de K. A. B. geno men initiatief, sprak de heer J. v. d. Himst, hoofdbestuur der van het district Middel burg. Hij wees met klem op de noodzakelijkheid, dat iede re arbeider georganiseerd is, zeker nu nog zo veel moei lijkheden overwonnen moeten worden. De heer F. Schets. afd. voorzitter, sloot met een speech over de. waarde van „arbeid en arbeider" de rij van sprekers. Het muzikale gedeelte werd op uitmuntende wijze ver zorgd door een dameskoor o. 1. v. de heer A. Theunis, ter wijl het duo KampmanVer meulen ni^t weinig tot het slagen van dit feest bijdroeg. Na enige „humoristische nummers" door de arbeiders zelf, besloot R. P. van ler- sel cap. deze prettige avond. Nieuw- en St. Joosland DE FEESTELIJKHEDEN Een dezer dagen kwam de Buurtenbond „Oranje Boven al" te Nw. en St. Joosland in buitengewone vergadering bij een by de heer Pluymers. Na opening door voorzitter A. C. Polderdijk, waarbjj hy speci aal de burgemeester dank bracht voor zijn aanwezigheid, werden de notulen goedge keurd. Er werd met algemene stemmen besloten om een feest voor het 50 jarig rege ringsjubileum van de Konin- fin en de troonbestijging van e Prinses-Regentes te orga niseren. Het bestuur stelde voor 3 September a.s. met 't oog op andere festiviteiten in andere gemeenten. Er zullen kinderfeesten en volksspelen voor ouderen worden georganiseerd, o.a. mastklimmen, stoeltje rijden,; ringryden, sprietlopen, tonne tje steken, zaklopen voor ge trouwden, gecostumeerd korf bal, etalagewedstrijd, gevelver siering, enz enz. Het bestuur werd gemachtigd door de ver gadering om de feestplannen verder uit te werken met af gevaardigden van dc buurten en het onderwijzend personeel van beide scholen. Medewer king zal gevraagd worden van muziok- en zangverenigingen, 's Avonds zal nog 'n fakkel optocht worden gehouden. Er zal met lysten gecollecteerd worden voor inzameling gel den voor tractatie schoolkin deren en prijzen. Domburg UITLENEN VAN BIJBELS. De vereniging „Gideon" in Harderwyk geeft gratis een bybel in bruikleen in ieder pension en iedere hotelka mer.- De vertegenwoordiger te Domburg, de heer M. C. Jel- lema, hoofd der Chr. school, kon reeds 63 bybels plaatsen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5