De luchtstrijdkrachten exposeren op Ypenburg NIEUWS UIT ZEELAND Vlissingen krijgt school-tandverzorging „Kommieschen, wilde gij dansen?" WALCHEREN Instructief voor onze toekomstige vliegers „Drie dingen zHn nodig voor do nieuwe Nederlandse luchtmacht", zei kolonel I. A .Aler, Zaterdagmiddag op Ypenburg, goede Ideeën, goeie mensen en veel geld". HU zei dat In zUn openings woord voor de tentoonstelling ter gelegenheid van het 35-ja- rig bestaan der Nederlandse luchtstrijdkrachten en hU ver welkomde in het bijzonder Prins Bernhard, die met zijn sportvliegtuig van Soesterberg was gekomen om de opening bU te wonen. Overigens klonk in de ver dere woorden van kolonel Aler een lichte teleiirstelilng door. De expositie is niet zo indruk wekkend als men wel gewenst had, want het werk op het vliegveld Deelen waar 800 jon- felui in opleiding zyn, moest oorgaan en ook andere instan ties konden niet het volledige materiaal afstaan, dat men wel graag gehad zou hebben. Zo ontbreken bijvoorbeeld het Gloster-meteorvliegtuig en van de moderne raketwapens, die zo nauw met de luchtmacht verband houden, was niets aan wezig. Maar in één opzicht is de expositie geslaagd: zij geeft aan jongelui, die iets van de groeiende Nederlandse lucht macht willen weten, een heel duldelfyk overzicht van wat de Kreeg Abdoel Kadir eveneens volmachten? Aneta verneemt, dat presi dent Soekamo op 31 Maart 1048 tot Abdoel Kadir, speciaal afgezant der republiek te Af ghanistan, een soortgelijke brief heeft gericht als de be reids gepubliceerde aan Soe- ripno te Praag. In deze brief wordt Abdoel Kadir gemach tigd in onderhandeling te tre den met de regering van Af ghanistan en met deze rege ring overeenkomsten of ver dragen, van welke aard dan ook, te sluiten en te onderte kenen, waarna deze aan de re publiek ter ratificatie dienen te worden voorgelegd. VEILIGHEIDSRAAD VRAAGT INLICHTINGEN. Aneta verneemt, dat de Com missie voor Goede Diensten van de voorzitter van de Vei ligheidsraad, Paris el Khoeri, een telegram heeft ontvangen, waarin naar wordt verzocht aan de Veiligheidsraad haar mening te kennen te geven over het tydeiyk afbreken van de Nederlands-Republikeinse onderhandelingen, alsmede over de tijdsduur van deze stopzet ting. Critchlcy kan niet accoord gaan met de verklaring, dat indien een party weigert de voorstellen in overweging te nemen, deze voorstellen zo doende niet meer zouden be staan. (Ingezonden mededeling) MIEP VRAAGT: Menig Engelse en Hollandse huisvrouw verrast haar gezin in de zomer zeker éénmaal per week met deze malse, gezonde en bovendien niet kostbare groente. Mevr. LotgeringHillebrand feeft de volgende recepten: IK ANTE SPITSKOOL. 1 kg, spitkool, hi theelepel sambal oelek en/of peper, mosterd, uienpoeder, zout, 40 gram marg./boter, 1 groene komkommer, gort, ei. SnUd kool in fgne reepjes, kook ze even in water met zout. Laat droog uitlekken. Snijd marg./ boter in platte pan en fruit hierin uienpoeder, sambal oelek en/of andere kruiden. Voeg kleine porties kool toe, laat steeds kerende heet en geurig worden en licht kleuren. Doe ze op hete, open vleesschaal. Geef er rauwe groene komkom mer bU. gevierendeeld en in vtngerlange stukken gesneden. Eet ze met gekookte gort, hard gekookt ei en zo nodig saus of jus. SPITSKOOL MET TOMATEN EN NIEUWE AARDAPPELEN. 1 kg. spitskool, zout, hi lau rierblaadje, stukje foelie, pe terselie. tomatenpurée. bloem of sago, 50 gr. marg./boter. Kook kool in grove stukken in water met zout, foelie en lau rier gaar. Laat uitlekken. Snfld kool fUn. Verdun purée (vers of geconserveerd) met koolnat tot *4 1. B.ind saus met bloem of sago met melk dun aangeroerd. Laat doorkoken en klop 2C gr. marg./boter door. Meng kool door saus. Laat 5 min. stoven, maak op smaak af. Geef er gekookto nieuwe aardappelen met 30 gr. marg./ boter en veel fijne peterselie omtreschud bU. Tot de volgende keer, MIep komt Woensdag weer. Nederlandse luchtmacht hun biedt, wanneer zij de grote stap doen en de luchtmacht kiezen als het wapen, waarbij zij wil len dienen. Nadat Prins Bomhard de opening had verricht door een oranjelint door te knippen, be zichtigden de genodigden in de Erote hangar van de N.V. Frits iepen Vliegtuigen, tal van stands, die zo ongeveer alles tonen, wat in en aan een mili tair vliegtuig het bekijken waard is en wat op een vlieg veld zoal voorhanden is. Er waren ook beeldgrafie ken, die de oorlogsprestaties van de Nederlandse luchtmacht in Nederland en Ned. Indië, volledig weergaven. Na de rond gang door de hangar werden buiten op het veld kleine serie vliegtuigen bekeken, waaron der ook een helicoptère, welke men rustig kon bekijken. Volledig en indrukwekkend was dit materiaal nog niet, maar wel instructief en dat is tenslotte de bedoeling van deze expositie. Jehova's getuigen verstoorden Rode Kruis- collecte. Alom in den lande werd Zaterdag door 't Rode Kruis gecollecteerd- Uit Utrecht kwam het bericht, dat aldaar Jehova's getuigen in een niet onbelangrijk aantal een po ging waagden het slagen van de collecte te verhinderen, Zij liepen over de trottoirs in vele straten met borden op rug en borst en traden hin derlijk op tegen collectanten. Zij spoorden het publiek aan geen giften in de bussen te storten onder het argument, dat het Rode Kruis ,.de man nen door bloedtransfusies ge reed maakt» voor oorlogsdoel einden". Het bestuur der vereniging Jehova's Getuigen in Neder land deelde Zondag mede dat ..inderdaad enkele leden bui ten hun boekje zijn gegaan"- Deze zullen ter verantwoor ding worden geroepen. „Als Christenen juichen wii elke teoepassing van de Christelij ke regel der naastenliefde toe'.' zo besloot een der be stuursleden het commentaar. Oorlogsslachtoffers protesteren. Het hoofdbestuur van de Landelijke Federatie van Stich tingen Oorlogsslachtoffers heeft tc Nijmegen vergaderd. Met algemene stemmen werd een motie aangenomen, waarin het hoofdbestuur er zijn grote spgt over uitspreekt, dat het in Januari j.l. ingediende wets ontwerp voor de oorlogsschade vergoeding nog steeds niet in openbare behandeling is geno men. Door dit uitstel wordt de nood onder een grote groep oorlogsslachtoffers steeds meer urgent en nijpend. De federatie dringt daarom met de meeste klem aan, dat het wetsont werp voorrang zal krijgen in de nieuwe regeringsperiode der Staten-Generaal. „Johan de Witt" komt Woensdag in Amsterdam. Volgens de laatste berichten zal het m.s. Johan de Wltt, dat met 667 repatrlërenden uit Indië op weg naar ons land is, Woensdagmorgen in Amster dam aankomen. Aanvankelijk zou het Maan dag arriveren, later bleek, dat het niet voor Donderdag a.s. kon aankomen. In verband met de havenstaking in Southamp ton doet de boot deze haven niet aan en loopt dientenge volge één dag op de vertraging in. In de gemeente Laren is tegen 60 verbouwers van aardappelen proces-verbaal opgemaakt wegens het niet bespuiten van het aardappel- gewas tegen de coloradoke ver. De inkomsten van D.U.W.- arbeiders. Op vragen van het Twee de Kamerlid Suurhoff, betref fende de onvoldoende week- Inkomsten van de D.U.W.-ar beiders, heeft minister Drees geantwoord, dat klachten aangaande onvoldoende week- inkomsten van D.U.W -arbei- ders inderdaad nog voor ko men. In de meeste gevallen hebben deze klachten betrek king op de inkomsten van die arbeiders, die niet de volle week gewerkt hebben. Militaire demonstratie op de Gooise heide. Zaterdagmiddag werd op de Crailo8e Heide by Hilversum de eerste van een kleine serie Icgeroefeningen voor het pu bliek in het kader van de re geringsjubileumfeesten gege ven. Toen om kwart over drie het uur „U" was aangebroken, rukte de infanterie op uit de richting St. Janskerkhof, met als opdracht het vyand^iyke steunpunt, dat nabg de schaapskool op de Crailose Heide gelegen was, te verove ren. Aan deze oefening namen eenheden en materiaal van het 8 R.I. uit Amersfoort, een es kadron pantserwagens van het depót der cavalerie, eveneens uit Amersfoort, een batterg artillerie uit Ede, een detache ment van de stormschool te Bloemendaal en luchtmacht eenheden van het militaire vliegveld Twente deel. Nutsspaarbank Middelburg neemt „Zeeuwse Spaarbank" over. Het bedrijf van de N.V. Zeeuwse Spaarbank te Bres- kens, de laatste jaren kan toor houdende te Oostburg. is met ingang van 1 Juli '48 overgenomen door de Nuts spaarbank te Middelburg- De Nutsspaarbank is voor nemens door het voeren van meer reclame o-m- het be schikbaar stellen van zg- babyboekjes" 't sparen in W.-Z.-Vlaanderen intensief te bevorderen. Zii zal een bij kantoor openen te Oostburg. hetwelk gevestigd zal ziin Brouwerijstraat 35d, en onder dagelijks beheer zal staan van de heer J- A- Boidin- Door dit. bijkantoor zullen zitdagen gehouden worden in de gemeenten Aardenburg, Biervliet, Breskens. Cadzand, Groede, Nieuwvliet, Re- tranchement en IJzendijke. ZEEUWSE POLDER- EN WATERSCHAPSBOND. De Zeeuwse polder- en wa- terschapsbond, die 10 Juli a.s. te Tholen zal vergaderen, zal o.a. bespreken de verlenging der vereniging. De vereniging eindigt namelgk 31 December 1948. Men wil thans de vereni ging opnieuw voor 29 jaar aan gaan. Verder zal worden be sproken een wijziging van de contributie. Ir. G. de Bakker zal spreken over de betekenis van de waterhuishouding in de polders voor land- en tuin bouw. POLDERBENOEMINGEN. Bij K.B. zijn benoemd met ingang van 13 Juni 1948 tot voorzitter van het water schap Stoppeldijk c.a.: L. A. C. van Esbroeck te Vogel waarde: met ingang van 1 Aug. 1948 tot lid van het bestuur van het waterschap Stoppel dijk c.a.: P. L. S. de Maat te Vogelwaarde; tot lid van het bestuur der waterkaring van de ca- lamiteuze Vlietepolder: G. C. Flikweert te Wissekerke. VERBETERING VÖOR DE SCHEEPVAART. Aan het verzoek van de Kon. Ned. Schippersvereni ging „Schuttevaer' betreffen de het opschilderen van de peilschalen op de pölers van de brug over de Eendracht te Tholen zal gevolg worden gegeven. Er is echter geen voldoende aanleiding om ook tot het aanbrengen van scheepvaartlichten aan de brug over te gaan. POLITIERECHTER MIDDELBURG. DREIGBRIEVEN AAN DE BURGEMEESTER VAN KRUI NINGEN. Publ. Cl TUINBC BÜR. v. d. 'EILINGEN. Bal met browning. De hulp-kommies A, P. K. uit Hansweert, thans Sluis, had ln Hansweert een meisje leren kennen. Ze gingen samen uit, maar al spoedig ontstond enig verschil van mening, danste namelijk graag en niet, waarschijnlijk omdat de danskunst niet machtig Op 30 Januari 1948 was er te Kruiningen een zanguitvoe ring met het traditionele bal na. K. ging eens een kykie nemen en zag zyn geliefde dansenHet gevolg hiervan was dat K. weer tot vrhgezel werd gedegradeerd. Dit beviel hem niet. Het enige middel dat hy tegen deze „degradatie" wist, was een dansverbod. Daarvoor moest hy by de bur gemeester zijn. Hij deed dit op een vrij eigenaardige manier. DREIGBRIEVEN. Hij schreef deze magistraat enige dreigbrieven, waarin hy met moord en doodslag dreig de. als er geen maatregelen tegen dansen werden genomen. Zo schreef hy o a. „Ik verze ker TT, dat, als dit jaar nog eenmaal gedanst wordt U ln aanraking komt met mUn brow ning. Ik wens dat U het dan sen a.s. Dinsdag aflaat, anders kost het U het leven. Voor deze bedreigingen stond K .Vrijdag terecht voor de Po litierechter te Middelburg. Hy verklaarde dat hy de bedrei gingen niet zou hebben uitge voerd. Hy was n.l. helemaal van streek geweest. De officier vond het een ernstig geval. Hy eiste 40 of 20 d. De politierechter veroor deelde verdachte conform de eis. Hevige hagelbui trof Kapelle. Ernstige schade aan de fruitteelt. Zondagmorgen omstreeks zes uur woedde boven het Noordelijk deel van Kapelle e>en ongekend zware hagel bui, welke ongeveer een half uur duurde en ernstige scha de aan de fruitteelt ter plaatse heeft aangericht. De hagelval was zo over vloedig dat het getroffen deel na korte tyd een win terse aanblik bood. Er heers te in de morgenuren een voor deze tijd van het jaar ongewone koude de ther mometers wezen hier en daar 5 gr. C. aan en 's mid dags om twee uur konden op sommige plaatsen de ha gelstenen, die 2 cm. dik had den gelegen, nog by handen vol worden geraapt, In een strook van naar schatting 100 H.A. werd ernstige schade aan de fruit bomen toegebracht. De appel bomen zyn er het ergst aan toe. De appels zgn hier voor ongeveer 90 96 vernield. De peren, die sterker zgn, ko men er iets beter af doch er moet toch ook met een verlies van 50 worden gerekend. Ook de pruimen hebben veel geleden. Het slechts zyn hier de kwekers aan toe, die reeds by twee vroegere hagelbuien tot dun ning moesten overgaan Verder werd nogal schade aangericht aan de aardbeien en verschillende landh ge wassen, met name de „.eten en de bonen. Samenvoeging van distributiediensten. Naar wij vernemen zal tot hoofd van de distributiekrin gen Goes, 's-Heer Arendsker- ke. Wissekerke en Krab- bendgke ,die zoals bekend zeer binnenkort zullen wor den samengevoegd, worden benoemd de heer Van Oos ten, thans leider te 's-Heer' Arendskerke. Tot adjunct de heer De Looff te Krabben- dgke. Het kantoor zal in Goes' worden gevestigd. Opperluitenant Schaap komt voor. De Middelburgse Kamer van het Bijzonder Gerechts hof houdt Woensdag zitting te Zierikzee. Gedagvaard zyn 'n viertal personen uit Schou- wen-Dulveland. De arbeider G. Ringelberg wordt ten laste gelegd het aanbrengen van A. Kramer. Bovendien is deze beschul digde lid van de landwacht geweest. De caféhouder A Steen- poorte uit Oosterland heeft opperwachtmeester Fondse verraden, waardoor deze om het leven kwam. Aan J. Fegtel, bankwerker te Dreischor, wordt ten las te gelegd een zekere Bran- te nebben verraden. Ten slotte wordt behandeld de zaak tegen de vroegere op perluitenant van politie J. Schaap te Zierikzee. Een lan ge waslgst van beschuldigin gen vermeldt o.a. beledigen de uitlatingen aan het adres van de regering in Londen, aangifte by de Duitsers van bonafide politieambtenaren en arrestaties van familieleden van onderduikers Middelburg PARTU VAN DE ARBEID In de Vrijdagavond, onder leiding van Mr- P. C. de Jon ge gehouden, goed bezochte ledenvergadering van de Par tij van de Arbeid, te Middel burg, deed de voorzitter voor lezing van 148 nieuwe leden- Het lid der afdeling, de heer P. Cornu. die alleen 126 nieuwe leden wierf, werd in verband hiermede door de voorzitter gehuldigd. Bij de bespreking van de verkiezingsactie werd nog medegedeeld, dat Ds. W. H. Kelder op 22 Juni a s- en Mi nister Drees op 2 Juli a.s-, hetzij op het Molenwater in de open lucht, hetzij in het Schuttershof, hopen te spre ken. NED. HERV GEMEENTE. De benoemde ouderlingen K. W. Snoep en Th. Molen broek hebben deze benoe ming aangenomen- In de Vriidagavond ge houden vergadering van de kerkeraad kwam een bood schap aan de orde van de Classicale Vergadering van Middelburg (Walcheren) over de politieke tegenstel lingen, waarin o-m. werd uit gesproken. dat ieder lidmaat der kerk gehouden is de af wijkende politieke overtui- tuiging van het mede-lid te dulden, en zich ervoor te wachten, dat de politieke verschillen tot kerkelijke te genstellingen worden ge- Medegedeeld werd, dat ds. Zeiidner. te Rotterdam en dr. Wagenaar op 22 Juni a-s- in een buitengewone vergade ring van de Classis Walche ren zullen spreken over de nieuwe kerorde- f Biggekerke PROGRAMMA VOOR JUBILEUMFEESTEN. Het bestuur van de Oranje vereniging te Biggekerke kwam bgeen om een voorlopig programma voor de a.s. fees telijkheden op te stellen. De feestelgkheden zullen op 31 Augustus in de namiddag, half twee, aanvangen. Na de opening zal een optocht door het dorp worden gehouden. Verschillende verenigingen heb ben hun medewerking reeds toegezegd. Verder zullen volksspelen worden gehouden zoals stoeltje rijden met paarden, wedloop met hindernissen, sprietvech- ten, mastklimmen, bal gooien en tonnetje kruien. Met het bestuur der muziekvereniging zal nader overleg gepleegd worden voor de vaststelling van het officieel programma. De feestelgkheden voor de schoolkinderen zullen worden gehouden op 6 September. Kerknieuws HERVORMDE KERK IN FRANKRIJK. De nationale Synode der Hervormde kerken in Frank rijk heeft in haar bijeen- komst te Grenoble kennis ge nomen van de uiteenzetting van ds- Boegner over de toe stand der Hervormde kerk in Frankrijk Vervolgens heeft zii dr- Gagnier gekozen tot „bemiddelaar" van de synode en het slot van haar zitting gewijd aan de bestudering van het vraagstuk van de uit oefening van het priester ambt door vrouwen. De internationale leiders van het Leger des Heils. ge neraal en mevrouw Albert Orsbom zullen na een bezoek aan Canada en Amerika ein de Juni Nederland bezoeken. O.- en W.-Souburg NIEUWE DIRIGENT MUZIEKCURSUS. In de vergadering van de muziekvereniging „Vlijt en Volharding" te Souburg werd tot dirigent benoemd de heer A- L- van Wallenburg te Mid delburg. NIEUWE ONDERWIJZERES. In de plaats van mej. Adri- aansen. onderwijzeres aan de Julianaschool te Souburg ia in functie getreden mej J. de Nood te Middelburg. ONGEVAL. De heer J. B. te Souburg viel een dezer dagen van een voertuig. Met zware hoofdwon den en inwendige kneuzingen werd hg naar het ziekenhuis vervoerd. Veere RAADSVERGADERING. De gemeenteraad van Veere zal Dinsdagavond 22 Juni te 19 uur in vergadering bgeen- komen. Geen overeenstemming over de landarbeiders. Ionen. Naar wii vernemen zijn de onderhandelingen tussen de werkgevers en werknemers in de Zeeuwse landbouw over de nieuwe arbeidsovereen komst na talrijke besprekin gen vastgelopen De werkne mers hebben thans hun ont- werp-contract ter vastlegging aan het College van Rijksbe- middelaars aangeboden, ter wijl ook de werkgevers ge zamenlijk een ontwerp-con- tract aan dit College zullen aanbieden. Hoewel de werkgevers verschillende punten van het ontwerp, waartegen van hun zijde bezwaren bestonden, wel enigermate tegemoet wil den komen, bleven zii op en kele andere onderdelen be slist afwijzend staan. Het gaat hier voornamelijk om n toeslag van 15 ct. op het uur loon voor verschillende met name genoemde oogstwerk- zaamheden. Daar het. accoord gaan met deze toeslag, naar de mening van de werkge vers zou betekenen, dat over minstens de helft van het jaar een hoger uurloon zou moeten worden betaald, wil men hierop niet ingaan. De werkgevers zien de toeslag over een zo lang tijdvak als een verkapte loonsverhoging- Voorts is er verschil van me ning over de uren van de vaste arbeiders op Zaterdag middag en Zondag voor het verzorgen van de paarden en het vee. De werkgevers rang schikken genoemd werk on der de normale bezigheden van de vaste arbeiders, doch de werknemers wensen dat hiervoor overuren worden betaald- De 2 gratificatie voor provincie-personeel. VRAGEN AAN GEDEPU TEERDE STATEN. Door de heer F. Schets, lid der Staten van eZeland zijn aan Gedeputeerde Staten de volgende vragen gesteld: Is het Uw college bekend, dat een dezer dagen in de Mi nisterraad de beslissing zal vallen of ook aan het Over heidspersoneel voor 1948 een gratificatie van 2 zal worden toegekend Aangezien bij een gunstige beslissing de mogelgkheid be staat, dat Uw college van het departement eerst bericht zal krijgen, nadat de Statenzit- ting van 29 Juni a.s., alsmede het afdelingsonderzoek heeft plaats gehad, stelt de heer Schets de vraag of Ged, St. be reid zyn aan de Staten mach tiging te vragen tot uitbeta ling ten behoeve van het pro vinciaal personeel, wanneer door de ministerraad inderdaad besloten is om een gratificatie van 2 te verstrekken. Lange agenda voor raadsvergadering. De gemeenteraad van Vlis singen komt Vrijdag 25 de zer by'een voor de behande ling van een zeer uitgebrei de agenda (34 punten). Zo als gewoonlijk zijn er veel punten bg, welke wel zonder discussie zullen worden aan vaard, doch over enige an dere zal nog wel gesproken moeten worden. TAND VERZORGING OP DE SCHOLEN. Zo is er bgv. een voorstel om, in afwachting van een landelnke regeling, over te gaan tot het treffen van een regeling van de schoolland - verzorging voor Vlissingen, waartoe een crediet van 2500 wordt gevraagd voor het aanschaffen van een in- strumentearium. Men wil be ginnen met de eerste klasse der lagere scholen, welke te- zamn plm. 400 leerlingen tel len. Elk aar komt er dan een klasse by. Er zal een stichting worden gevormd met een bestuur, waarin zit ting hebben naast de tand arts als deskundige, verte genwoordigers van de gem. geneeskundige dienst, het zie kenfonds, Kruisverenigingen, enz. Men wil 1 September a.s. starten. Voorts wordt voorgesteld om op 1 September weer te beginnen met handwerkonder- wiis aan de openbare Ulo school. Credieten worden gevraagd voor verbetering van de ver lichting in de avondschool voor ngverheidsondérwijs 740), voor het aanschaf fen van 200 lichtmasten voor plan-Bonedyke en plan-Oost 46000), en voor uitegaven by de a.s. jubileumfeesten 2550). GEMEENTE-ARTS. Voorgesteld wordt om, nu het ziekenfonds er de voorkeur aan biykt te geven een eigen controlerend geneesheer aan te stelen en ook de gemeente Mid delburg onder deze omstandig heden afziet van de benoeming van een gemeenschappeiyk arts, de tfidelgk gemeentege neesheer, de heer, R. Grippe- ling op een salaris van 3000 vast aan te stellen en de heer G. Sissingh op een salaris van 500 te benoemen tot waar nemend gemeente-geneesheer. DIRECTEUR VISMIJN. Voorts stellen B. en W. aan de raad voor de heer J. L. van Leeuwen, onder wiens leiding eerst als mijnmeester en later als administrateur, het Vis- mijnbedrijf zich de laatste ja ren zeer gunstig heeft ontwik keld, thans te benoemen tot di recteur van het Vismgnbedrijf op een salaris van 3600 tot 4500. Enige geldleningen kunnen worden geconverteerd van ZVz pet. in 3 pet. De salarisregeling voor het gemeentepersoneel, zoals deze in de raadsvergadering van 30 December 11. werd vastgesteld, kon niet de goedkeuring van het departement verkrijgen aangezien sommige normen ge acht werd het zg. Rijksplafond te doorstoten. B. en W. hebben thans aan de hand van de door 't departement verstrekte richt lijnen een nieuw salaris-schema ontworpen, dat zeer waar- schynlgk goedgekeurd zal wor den. Ook heeft'het de instem ming van de commissie voor georganiseerd overleg. B. en W. stellen thans voor de nieu we verordening vast te stellen. Ook wordt voorgesteld een nieuwe legesverordening vast te stellen waarbg enige tarie ven worden verhoogd. Een ho gere opbrengst van 2000 wordt hiervan verwacht. Voorts zal de raad moeten besluiten het herstel van de kademuur aan de zg. Voorha ven op te dragen aan een fir ma uit Santpoort voor 109.650.—. HET TEKORT OP DE BEGROTING. Ten slotte noemen wij een begrotingswyziging voor 1947 waarby een hogere uitkering uit het gemeentefonds tot 98.000, wordt geraamd. Bo vendien behoeven de tekorten van vorige dienstjaren niet langer over 10, doch over 30 jaar te worden afgeschreven, waardoor aan de dienst 1947 201.000,minder ten laste .komt. Er blgft nu een tekort van 600.000,waarin het Rgk waarschynlgk 40 zal bydra- fen, zodat uiteindelijk 360.000 ten laste van de ge meente zal blijven. Kring Zeeland „Volks onderwijs" vergaderde. Onder voorzitterschap van de heer A. de Jonge uit Mid delburg vergaderde Zater dagmiddag in de Prins van Oranje te Goes de kring Zee land van de Veren. ..Volkson derwijs". Het bestuur werd aangevuld roet de heren Blok uit Axel en Arendsen uit St Maartensdijk. Na de bespreking van de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering wer den tot afgevaardigden be noemd de heren Hoste, Oost burg, Van Gossel, Rilland- Bat h en Holleman, Goes. Bij de verdere discussie kwam o-a. naar voren de wenselijkheid van steeds voortgezette propaganda voor de openbare school. Ook werd besproken de verster king van de schoolfondsen, die tot doel hebben boeken enz. die niet van de zijde van de overheid worden ver strekt. toch te kunnen aan schaffen. Ook steun voor kleuterscholen op de grond slag van het openbaar onder wijs werd krachtig bepleit. Inzake de ouderavonden, was men van mening, dat die zo veel mogelijk met krachten uit de eigen omgeving moe ten worden verzorgd. Lucerne klaver op Schouwen-Duiveland staat er slecht voor. De lucerne klaver staat er volgens deskundigen op Schouwen Duiveland niet zo gunstig voor, in tegenstelling met alle andere landbouw producten. Van de tweede snede van dit gewas zal, verwacht men zo goed als niets terecht ko men Dit wordt veroorzaakt door een soort luis, waarvoor nog geen afdoende bestrij dingsmiddel schijnt gevon den. Zuid-Beveland Goes Vereniging voor zieken- huisverpleging in Zuid en Noord-Beveland. In de Zaterdag onder voor zitterschap van de heer mr. dr. A. J. J Mes in het Schutters hof gehouden algemene verga dering van de Vereniging voor Ziekenhuisverpleging in Z.- en N.-Beveland werd een schrij ven van de onderafd. Onderlin ge Hulp te Goes inzake de ver goeding voor de boden in han den van het bestuur om advies gesteld. Tot lid van de controle-com missie werd wegens vertrek van de heer J. P. van Wel te Kloetinge benoemd de heer C. Corstanje aldaar. Daarna werd een reglement regelende de rechtspositie van het personeel in vaste dienst van de vereniging vastgesteld. Ook werd besloten over te gaan tot stichting van een pen sioenfonds. Marktberichten. „WALCHEREN" W.A. 18 Juni 1948. Groenten. Andgvie 518; Doperwten (stam) 1331; Postelein 16N31; Rabarber 21 26; Sjalotten 3037; Sa- voge kool 813; Spitskool 13 14; Tuinbonen 1017; Po<#» uien 2832; dubbele PrilP cessen 120161: Sngbone» 84—104; Saxa 126—135;, al les per kg. Bloemkool IA 2737; ld. I 10—30; id. II 6—11; id. HI 5; Platglaskomk. IA 2t —26; id. I 10—23; id. II 9— 16; id. m 813; Natuursla I 2^—4; id. n 2, alles per stuk. Seldery 39—78; Peen 13— 24, alles per bos. Fruit. Aardbeien 76124; Stamkersen 1629; Meiker sen 7282; Kastomaten 63 124, alles per kg. Perziken 25 per stuk. Aardappelen. Grote 13*17; Drielingen 311; Kriel 38, alles per kg. /Agenda MIDDELBURG Maandag Stadhuis en Schut tershof: Tweede ZETO. 10—12, 14—18, 19.30—22; Zeto Luchtvaartdag; de monstraties luchtstrijd krachten, 4; ZETO-hal (Schuttershof)Brabants Variétégezelschap, 9; Hofpleinkerk: rede prof. Gerbrandy, 8: Schouw burg: Caesar en Cleopa tra, 8; Electro: Hue and Cry, 7 en 9-15. Dinsdag, Stadhuis en Schut tershof: Tweede ZETO. 10—12, 14—18, 19-30-22; Zeto-hal Schuttershof optreden Georgette Ha- gedoom. 21.15; Concert- certzaal: rede ds W. H. Kelder, P.v.d.A-, 8; Eelc- tro Zorr's zwarte zweep II, 7 en 9.15. VLISSINGEN. Maandag, Alhambra, Zigeu nerader 7 en 9; Luxor, De levende dode, 7 en 9. Dinsdag: Alhambra, Ik ont moette Ann Johnson, 7 en 9: Luxor, De boksen de Kangoeroe, 7 en 9.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2