PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Een „droeve dag" voor Duitsland ZETO trok reeds meer dan 6000 bezoekers 0£ BILT Vermindering Marshall-hulp ongedaan gemaakt De Gaulle noemt Frankrijk ernstig bedreigd De nieuwe Marken zijn Zondag in omloop gebracht Vandaag De tenlastelegging aan Christiansen J- S VOORSPELT: 19ie Jaargang - No.I43 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen Maandag 21 Juni 1948 ABONNEMENTSPRIJS. 25 ct. per week: 3.20 per kwartaal; franco per post 1 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent Dit blad verschijnt behalve op Zon- en Christelijke feestdagen. dagelllks. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct per Algemeen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN mra minimum P advertentie 2. Giro nr 359300 P.ZC., Middelburg. Bureaux Vlissingen: Vlamlngstr 16-18-20 (tijd.) tel. lOen 51 - Middelburg: Londense Kaal 29. tel 2077 en 2924 Goes L Vorststr 55 tel. 2475 (b.g.g i Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen Brouwerijstr 2 - Zlerikzee- N Bogerdstr C160. tel. 26 Grens tussen Oost en West thans hermetisch gesloten De onder Russische controle staande radiozender van Ber lijn gaf gisteren de gehele dag uitsluitend ernstige muziek. Dat was, zo deelde de omroeper aan de luisteraars mede, omdat „deze Zondag een droevige dag voor Duitsland bete kent". Op tal van plaatsen in de Sowjet-zönes werden open bare protest-demonstraties gehouden. Alles vanwege de geld- zuivermg in West-Duitsland, die Zondag begon. De uitdeling van het nieuwe geld verliep Zondag vlot. Reeds vroeg in de morgen stonden lange rijen Duitsers voor de bureaux, waar zij 40 oude mar ken voor een gelijk aantal nieuwe konden inwisselen. Men vond de nieuwe bankbiljetten nog wat „vreemd", daar zij in vele opzichten verschillen van de oude. Voor de zwarthandelaren was het een „zwarte dag". De heren Phillip Morris en John Player, sigaretten-fabrikanten, zijn thans als valuta-koningen onttroond; de sigaret is niet langer betaalmiddel. De Duit sers vrezen verder, dat ook het normale zakenleven minstens enige maanden lang ontwricht zal zyn door gebrek aan geld. Vele werknemers zouden grote aantallen arbeiders moeten ontslaan, die zijn aangenomen op lonen in de oude valuta en nu in nieuw geld betaald moe ten worden. In verschillende plaatsen zijn maatregelen ge nomen tegen de verwachte werkloosheid. Het economische bestuur heeft bekend gemaakt, dat voor een aantal verbruiksarti- kelen de distributie is opgehe ven. GRENS HERMETISCH GESLOTEN. De grens tussen Oost- en West-Duitsland is hermetisch gesloten. Meer dan 5000 bur gers en een onafzienbare rij auto's stonden Zaterdag te wachten op doorgangsbewijzen. Vergeefs. Alleen Sowjet-bur- gers en Joego-Slaven werden doorgelaten. V.N. politiecorps naar Palestina. Hulp voor Bernadotte. Voor het eerst is een politie corps van de Ver. Naties in actie gekomen. Het bestaat uit waarnemers, die in Palestina graaf Bernadotte zullen bij staan. zy zijn Zaterdag per vlieg tuig uit New-York vertrokken. Voor het vertrek werden zij ge ïnspecteerd door Trygve Lie, seretaris-generaal der V. N. Onder de manschappen bevin den zich slechts zeven niet- Amerikanen. Het contingent draagt de gryze uniform van de V.N. en revolvers. Het corps zal voornamelijk werken op de weg van Jeruza lem naar Tel Aviv. De V.N. hebben officieel de mededeling ontvangen, dat- 3 Amerikaanse torpedojagers en 1 Franse korvet onmiddellijk aan graaf Bernadotte ter be schikking zullen worden ge steld. Zij zullen gebruikt wor den als 'patrouillevaartuigen. ENGELSEN ARRESTEREN JOODS KAPITEIN. Uit het Britse militaire hoofdkwartier wordt gemeld, dat de kapitein van het Joodse schip „Pan York" Zaterdag ge arresteerd is wegens „onge hoorzaamheid aan bevelen van de koninklijke marine". De kapitein, een Palestijnse burger, zal voor een speciaal Brits militair hof terecht staan. Hij weigerde een Britse kapitein de toegang aan boord. De kapitein voerde aan, dat de Britse vloot niet gerechtigd was toegang tot zijn schip te eisen alvorens vertegenwoordi gers van de havenautoriteiten van Haifa aan boord waren ge gaan. Enorme overstroming in China. AANTAL DODEN OP 10 000 GESCHAT. Volgens het nieuwsbureau ..Central News" hebben over stromingen, de grootste se dert 100 jaar, in de pro vincie Foekien reusachtige schade aangericht. Het water heeft duizenden ha. blank ge zet. Volgens officieuze schattin gen bedraagt het aantal do den tengevolge van de over stromingen te Foetsjau 10-000 10-000 woningen zouden verwoest zijn Het grootste ho tel van de stad Foetsjau is ingestort. 500 personen ver loren hierbij het leven. Overheidsdiensten function- ren niet meer. De bewaking was aanzienlijk versterkt. Verwacht wordt, dat vandaag langs de gehele Oos telijke demarcatielijn in Duits land een strook niemandsland van 19 tot 40 km. breedte zal worden gevormd door Russi sche en Duitse politie. Zaterdag en Zondag werden in totaal 5000 geldsmokkelaars gearresteerd, die illegaal de grens trachtten te overschrij den. Sommige dezer smokke laars hadden 400.000 oude mar ken by zich. Ze zullen door de Sowjets worden berecht. BERLIJN. Een zeer lastig probleem vormt Berlijn. Volgens geruch ten zijn ook daar kisten met „nieuwe marken" aangekomen. Indien de Westelijke mogend heden ook in hun Berlijnse zóne het geld zullen zuiveren zou dat een onhoudbare toe stand scheppen. De drie niet- communistische partijen heb ben dan ook in een motie een beroep gedaan op de bezetters Berlijn niet in de geldsanering van één zóne te betrekken. OOK DE RUSSEN GAAN ZUIVEREN. Vandaag gaan de Russische tegenmaatregelen in, die de oude marken, welke in de Sow- jet-zóne in omloop zijn, ongel dig moeten maken. Vermoed wordt, dat alle oude marken zullen worden in- fetrokken. Elke Duitser mag 00 mark, laten stempelen of ponsen en deze gestempelde marken zullen dan het nieuwe betaalmiddel zijn. Later zullen ze waarschijnlijk kunnen wor den ingewisseld tegen nieuwe Oost-zóne marken. De valuta-splitsing van Duitsland zal dan een feit zijn. Strijd tussen Huls en Senaat eindigde in comp romls. Het conflict tussen het Huis van Afgevaardigden en de Senaat over de grootte van de Marshall-hulp is op gelost. Na langdurige beraadslagingen in een gemengde commissie, samengesteld uit afgevaardigden van beide parlementen, werd op het laatste nippertjé een compro mis-oplossing bereikt, die Zondag door de voltallige ver gaderingen werd goedgekeurd. De oplossing is een over winning voor Marshall en Hoffmann, daar het grootste gedeelte van de vermindering weer ongedaan wordt ge maakt. vaste voet te krijgen in alle Franse ondernemingen, die worden opgezet met uitrus ting, die in het kader van het hulpprogramma voor Eu ropa zyn ontvangen." Senator Vandenberg zag zyn strjjd tegen vermindering der Marshall-hulp met succes bekroond.. Overwinning voor Vandenberg. Het Huis van Afgevaardig den had voorgesteld 5.980.710.288 dollar - beschik baar te stellen voor de duur van 15 maanden. De Senaat hechtte haar goedkeuring aan 6.125.710.228 dollar voor een periode van 12 maanden. Men werd het uiteindelijk eens over een som van 6.030.710.228 dollar, dat is bijna het volle bedrag, dat de administratie van de Marshall-hulp trachtte te verkrijgen. Het zal aan president Tru man worden overgelaten of liij deze som in 12 dan wel in 15 maanden wenst te be steden. Daar Truman ongetwijfeld voor de termijn van 12 maan den is, komt het compromis hier op neer, dat John Ta- ber, de felle voorstander van vermindërlng, het heeft moe ten afleggen tegen senator Vandenberg, de Republikein, die het pleit opnam voor Marshall. De vermindering, die oor spronkelijk was gesteld op 22 bedraagt thans slechts IV2 in 12 maanden. DIENSTPLICHT VOOR 21 MAANDEN. Behalve de Marshall-hulp werd in de Senaat een an der belangrijk wetsontwerp behandeld, het voorstel om voor recruten van 19 tot 25 jaar de dienstplicht in te voeren voor de duur van 21 maanden. Senator Taylor, een mede stander van Wallace, verzet te zich heftig tegen dit ont werp door op zijn eentje een philibuster-campagne te voe ren. Taylor meent, dat de wet op de dienstplicht het land zal militariseren en de Ver. Staten naar een oorlog voeren. De gehele nacht door bleef Taylor aan het woord om 'n stemming te vertragen. Ten slotte werd hij door ver moeidheid overmand. Toen kon het wetsontwerp worden aangenomen. Het zal aan president Truman ter onder tekening worden gezonden. Huis en Senaat gaan thans tot na de presidentsverkie zingen op reces. FRANKRIJK ACHT VOORWAARDEN ONAANVAARD- BAAR. De Franse regering heeft haar ambassadeur te Wash ington opdracht gegeven om de regering der V S. opnieuw te doen weten, dat Frank rijk de voorwaarden in het voorgesteld bilaterale ver drag binnen het kader van het plan-Marshall onaan vaardbaar acht. Verantwoordelijke Franse kringen menen, dat bepaalde voorgestelde voorwaarden tot gevolg zullen hebben dat ders was trouwens niet te ver- Amenkaanse zakenbelangen wachten, want de Z.E:T.O. kan Twee doden bij gevecht in balzaal. Pool en Belg hadden ruzie om een meisje. Zaterdagavond om elf uur kregen een Pool en een Belg op een bal te Eisden ruzie om een Nederlands meisje. Toeh de twee wachtmeesters der politie de Wit en Kraft tussenbeide wilden komen, trachtten enige andere Polen hun landgenoot te ontzetten. De politiemannen zagen kans om versterking te vragen, maar voordat deze ter plaat se was, drongen de Polen op nieuw op, tengevolge waar van de politiemannen genood zaakt waren van hun vuur wapens gebruik te maken. De Pool K- werd door een van de twee geloste schoten in het hoofd getroffen, en overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Maastricht- De wachtmeester Op de Ven en een marechaus see, die assistentie kwamen verlenen, werden bij liet be treden van de balzaal ook door enige Polen aangevallen, waarbij Op de Ven met een stoel zodanig op het hoofd werd geslagen, dat hij met 'n schedelbasisfractuur naar het ziekenhuis te Maastricht moest worden overgebracht. Zondagmorgen omstreeks halfelf is hij daar overleden- 7 December-divisie pas in voorjaar 1949 terug? (Van onze Haagse redacteur). Wy hebben reden om aan te nemen dat, gezien de ont wikkeling in Indonesië, niet alle troepen waaronder de oorlogsvrywilllgers die vóór de 7-Deeember divisie naar Indonesië zijn gekomen, voor October naar Nederland kunnen terugkeren. Wat betreft de 7-December divisie zal men o.i. goed doen er rekening mee te hou den, dat deze divisie niet eerder d.an in het voorjaar van 1949 naar Nederland te rugkeert. Geen Amerikaanse wapenen naar Europa. Gevaar Yoor Sowjet-agressie gering geacht. Naar Reuter van een Ame rikaanse regeringsambtenaar verneemt, heeft de regering der V. S. schoon ongaarne, beslist, dat dit jaar slechts zeer kleine hoeveelheden Amerikaanse wapens en mu nitie naar de West-Europese landen gezonden kunnen worden. De regering der V- S- zou alleen van besluit verande ren, indien „een ernstige Europese crisis, waarbij Rus land betrokken zou zijn" zou optreden en indien dan het Amerikaanse Congres toe stemming zou geven een an dere koers in te slaan- Echter was, zo gaat de of ficiële verklaring voort, het ministerie van buitenlandse zaken der V. S- ervan over tuigd. dat de Sowjet-Unie ..geen directe agressie tegen enig land in Europa zou voor bereiden gedurende tenmin ste de zes komende maan den." ZATERDAG WAS DE RECORDDAG. Ook winkelweek succes. ...wordt lord Mountbat- ten opgevolgd als gou verneur-generaal van In dia door Tsjakravartsj Rajagopalatsjari; ...wordt te Parijs het eerste internationale con gres voor kunstcritiek gehouden; ...is het 40 jaar geleden dat de bekende Russi sche componist Rimsy Korssakow overleed. Drie Prinsesjes dansten voor de U.N.A.C. Dat ook het Prinselyk gezin de steun-actie voor de U.N.A. C. ©en zeer goed hart toe draagt, bleek Zaterdagmiddag nog eens, toen onder aanwezig heid van het Prinselijk gezin de drie jonge Prinsesjes, Beatrix, Irene en Margriet, als leerlin gen van de balletschool van de danseres Gabrielle Destree, deelnamen aan een balletuit voering welke ten bate van dc „U.N.A.C." werd gegeven in „Ons Gebouw" te Hilversum. De middag begon met een openbare les, waaraan de zus jes Cissy van Dijk in de kleu terklas en Emmie en Mientje van Dijk in de kinderklas deel namen. De van Dykjes waren de schuilnamen voor de Prin sesjes, die later ook optraden in een fantasiesprookje „Wol- kine" op muziek van Schu mann. In de kinderklas ver vulde Beatrix een dubbelrol. Zij danste eerst als „wolk" en la ter als aanstellerige dame, ter wijl Irene een verlegen meisje uitbeeldde. Margriet gaf haar aandeel in het kleuterklasje. De Prinses-Regentes woonde de gehele uitvoering bij, haar echtgenoot een gedeelte. Ruim duizend gulden bracht deze middag voor de U.N.A.C. op. Neerschieten van gijzelaarsen Putten. Proces begint op 21 Juli te Arnhem. Op 21 Juli a.s. zal Generaal Christiansen voor het Byzon- der Gerechtshof te Arnhem te rechtstaan, beschuldigd van het neerschieten van gijzelaars en het nemen van andere repres- saille-maatregelen jegens de Nederlandse burgerbevolking. Als getuigen zyn opgeroepen Rauter, Schreieder, Lages Fullriede. Het Hof is als volgt samen gesteld: president: dr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk; raadsheren: prof. mr. dr. van Eek, schout bij nacht K. van Aller, mr. C. Star Nauta Car- sten, kolonel G. A. de Brauw en de griffier, mr. H. H. Kirschheimer. Procureur-fis caal is mr. G. Vikkert. Als toe gevoegd raadsman treedt op mr. J. H. Arnold. Tolk is de heer Roorda .directeur van de 5-jarige H.B.S.-A te Arnhem. DE TENLASTELEGGING. In de tenlastelegging, die Zaterdag aan Christansen is uitgereikt, wordt hy ervan be schuldigd dat hij in Nederland tussen 10 Mei 1940 en 15 Mei 1945 als Wehrmachtsbefehlha- ber in den Niederlanden mis bruik gemaakt heeft van zijn macht door opzettelijk in stryd met de wetten esi gebruiken van de oorlog, Nederlandse gij zelaars te doen doodschieten, nadat te Rotterdam in Augus tus 1942 door een of meer toen onbekende personen een po ging tot een aanslag is gedaan op een spoortrein waarmede Duitse militairen werden ver voerd. Vyf aan de aanslag on schuldige Nederlanders werden Lof voor maarschalk Pétain. Sirenes loeiden in Verdun De tweede Zeto, die zoals bekend nog tot en met Zater dag 26 Juni geopend blijft, heeft zich Zaterdag in een ge weldige belangstelling mogen verheugen. Vooral in de avonduren stroomden de bezoekers toe en aan het eind van de avond kon bekend worden gemaakt, dat alleen al Zaterdag 4285 personen de Z.E.T.O. bezoch ten! In lange ryen stonden de bezoekersi voor de loketten. Daarmede was het aantal 6000 royaal gepasseerd en zo kunnen zowel de prijzen voor de 3000ste, 4000ste, 5000ste en 6000ste bezoeker worden toege wezen. De namen der gelukkigen zijn door een misverstand op dit ogenblik nog niet bekend. Wij hopen deze morgen te pu bliceren. Met voldoening kan worden vastgesteld, dat de bezoekers al lerminst alleen uit Middelburg, komen. Zij komen uit geheel Zeeland en van ver daarbuiten. De lof voor de tentoonstelling is eenparig en de prestaties, waartoe de Zeeuwse bedrijven in staat zijn, dwingen de alge mene bewondering af. Iets an- de toets der critiek zeer zeker doorstaan. Ook de attracties vallen in de smaak. De Zaterdagavond was weer een dansavond. De belangstelling was zó groot, dat men de kaartverkoop voor de Zeto-hal moest stopzetten. Het bleek onmogelijk om allen een plaats te geven! Voor Maandag staan als at tractie vliegdemonstraties bo ven Middelburg op het pro gramma en het optreden van het Brabants variété gezel schap in de avonduren. Dinsdag treedt zoals bekend Georgette Hagedoom, de ge vierde Nederlandse actrice op, die met een klein-kunstpro- gramma ongetwijfeld veel be langstelling zal weten te trek ken. Ook in de komende dagen wordt een druk bezoek aan de Zeto verwacht. DE WINKELWEEK. De door Handelsbelang ge organiseerde winkelweek is eveneens een groot succes ge bleken. Drommen mensen trek ken dagelijks langs de etalages van de deelnemers en speuren naar de juiste antwoorden voor de prijsvraag. De zeer waarde volle prijzen maken het deelne men aantrekkelyk en er mag hier gesproken van een zeer gelukkig initiatiefl Generaal de Gaulle heeft Zondag ln een rede te Verdun verklaard, dat Frankrijks lot wederom ernstig wordt be dreigd. Hij zinspeelde op de „illusies van onze Britse en Amerikaanse bondgenoten" en herinnerde terloops* aan „de grote rol", die maarschalk Pé tain had gespeeld in de histo rische veldslag by Verdun in 1916. Militaire waarnemers zien in deze verwijzing het begin van een campagne om de kloof tus sen de Gaullisten en de voor malige aanhangers van Pétains Vichy-regering te overbruggen. De omstandigheden, aldus de Gaulle, zijn van dien aard, dat ik moet herinneren aan de fou ten, die gemaakt werden na de geallieerde overwinning in de eerste wereldoorlog. Onze bui tenlandse "politiek werd, zij het morrend, gekoppeld aan de kortzichtige opvattingen, die men aan de overzijde van het Kanaal huldigde. Hieraan is het te wijten, dat een - groot leider uit de grote oorlog (maarschalk Pétain), dezelfde man, die zijn land de onver gankelijke dienst bewees de Einde verwacht van staking in België. Er zijn volgens Reuter te kenen, die wijzen op een spoedig einde van de staking van 200-000 Belgische metaal bewerkers. Bij de staking zijn 2600 fa brieken en 43 hoogovens be trokken. Ook de scheepswer ven te Antwerpen, waar 40-000 arbeiders werken, lig gen stil- Na afloop van het buiten gewoon congres van 't Alge meen Belgisch Vakverbond heeft de algemeen secretaris van de centrale van arbei ders in de metaalbedrijven meegedeeld, dat waarschijn lijk Maandag bevel zal wor den gegeven het werk te her vatten. Twee Joego-SIavische ministers ontslagen. Nadat-in Joego-Slavië twee maanden lang hierover het stilzwijgen werd bewaard, is thans bekend gemaakt, dat Zujovic, voormalig minister van financiën, en Hebrang. oud-minister van de lichte in dustrie, ontslagen werden, „omdat zij de internationale reactie in de kaart speelden Van Zujovic werd eens be weerd, dat hij na Tito de machtigste figuur was in de communistische partij. slag bij Verdun te winnen, de strijd moest opgeven. De Gaulle noemde als twee de grote bedreiging van Frank rijk de Sowjet-Unie. SIRENES LOEIDEN. Alle sirenes te Verdun be gonnen te loeien toen de Gaulle op het punt stond zyn rede te openen. Het lawaai duurde 10 minuten en de menigte, die de Gaulle wilde horen, protesteer de luidkeels. Toen de sirenes waren afgezet, zeide de Gaulle: „Hét is gemakkelijk een open bare demonstratie te versto ren, doch onmogelijk haar .te verhinderen." Deze opmerking werd met luid applaus begroet. De politie begaf zich ijlings naar de Kathedraal, waar de sirenes van de torens huilden. Zij zochten overal naar sabo teurs, doch kon er niet één vangen. Ten einde raad werden de draden van de sirenes door gesneden. De Franse regering heeft de Londense aanbevelingen voor West-Duitsland geratificeerd. toen neergeschoten, t.w. mr. R. Baelde, C. H. R. Bennekers, mr. C. E. G. Graaf van Lim burg Stirum, W. Ruys en A. baron Schimmelpenninck van der Oye. Voorts heeft hy, nadat te Haarlem omstreeks 30 Januari 1943 een Duitse militair door een of meer onbekende perso nen was doodgeschoten, erop aangedrongen, dat als vergel dingsmaatregel een aantal Ne derlandse burgers zou worden doodgeschoten. Als gevolg hiervan werden tien personen doodgeschoten t.w. B. Chapon, H. C. Drilsma, P. Frank, J. Th. Lebbe, K. F. Reuman, W. de la Rie, R. Strengholt, S. War- menhoven, P. Wey en J. Zwa nenbeek. van wie geenszins was vast te stellen of gebleken Is, dat zij bij het plegen van die aanslag 'betrokken waren geweest. PUTTEN! Voorts zou Christiansen na dat te of nabij Putten in de nacht van 30 September 1944 op 1 October 1944 een aanslag was gepleegd op enige in een auto gezeten Duitse militairen, als vergeldingsmaatregel des wege op zijn bevel, althans in zyn opdracht, een groot deel der weerbare manneiyke be volking van Putten gevangen hebben laten nemen en ter wegvoering naar Duitsland hebben doen overgeven aan de S.S., tengevolge waarvan deze mannen op enkele uitzonderin gen na naar Duitsland zijn ge deporteerd en het merendeel hunner onder afschuwelijke omstandigheden om het leven is gekomen. Tenslotte zou hy vrouwen en kinderen en ouden van dagen althans een groot aantal hunner uit hun woning in Putten hebben laten ver dwijnen en een groot aantal huizen in Putten in brand heb ben doen steken en laten ver woesten. De heer Weiter werd „weggeregeld". Tijdens verkiezingsrede voor de radio. Zaterdagavond zou de heer Ch. J. I. Weiter voor de „lijst Welter" via Hilversum II in de Haagse studio van de Nederlandse Radio Unie van half acht tot kwart voor acht een verkiezingsrede hou den. De' heer Weiter werd even wel eerst enige minuten na half acht voor de luisteraars verstaanbaar. Een storing zou hiervan de oorzaak zijn geweest. Dit bemerkende be gon spreker zijn toespraak opnieuw, waardoor hy uiter aard niet om kwart voor acht gereed kwam. Op dit tijdstip werd de heer Weiter „weggeregeld" en nam het programma van de K.R.O. weer een aanvang. Van K R.O.-zyde wees men er op, dat elk programma- Êunt prompt op tijd moet eginnen en eindigen. On langs is het nog voorgeko men, dat ook de voorzitter van de K.R.O., prof. Kors, door zijn eigen omroepvere niging werd „weggeregeld", omdat hjj niet binnen het vastgestelde tijdstip zjjn toe spraak beëindigde. Onmiddellijk na de misluk te uitzending heeft de heer Weiter protesttelegrammen gezonden naar minister Gie- len, de voorzitter van de Ra- dioraad, prof. Gerbrandy en de voorzitter van de KR.O, prof. Kors. Vliegtuigen helpen drenkelingen redden. De Haagse reddings brigade heeft contact gezocht met de N.V. Ae ro Holland om tot sa menwerking te geraken bij reddingswerkzaamhe den aan de kust. Wan neer een van de vijf red- dingsposten van de Haagse reddingsbrigade een zwemmer opmerkt, die zich te ver uit de kust bevindt, wordt het vliegveld Ypenburg tele fonisch gewaarschuwd. Daar wordt dan een Fokker's 9 voor het vertrek gereed gezet. Bevindt de onvoorzichti ge zwemmer zich in le vensgevaar, dan geeft de reddingspost de plaats aan en het vliegtuig start onmiddellijk om de drenkeling enige red dingsgordels van klein formaat toe te werpen. Proeven hebben uitge wezen, dat het mogelyk is deze gordels in de on middellijke nabyheld van de drenkeling te werpen. De piloot blijft ais more le steun boven de zwem mer cirkelen tot de red dingsboot de man heeft opgevist. De inschakeling van vliegtuigen bij hetred den van drenkelingen is uniek in Europa. Een duur avondje.... Een 43-jarige Brabantse koopman had zich Zaterdag eens een uitgaansavond in de hoofdstad toegedacht. De vrouw die hij al spoedig ont moette, moest zich later op de avond even verwijderen om haar sleutel te halen. Zij keer de niet terug. De koopman mist 10.000 en zyn horloge. Op het Volkerak verdronken Zaterdag voer de 33-jarige landarbeider J. Groenendyk met een roeiboot op het Vol kerak. De boot maakte water en daar G. bang was, dat de boot vol zou lopen, sprong hy er uit. Hij verdronk. Het slacht offer was drie maanden ge huwd. MINDER BUIEN. Voor de kustgebieden van Noord- en Zuid-Holland en Zeeland: geleidelijk afnemen de bewolking, overwegend droog en overdag af en toe zonnig weer. Matige wind uit Noordwestelijke richting. Koel Voor het binnenland: overdag weer toenemende be wolking, doch slechts hier of daar een regenbuitje. Matige wind tussen Noord en West. Koel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1