PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Geldzuivering in Duitsland Voorstellen van Critchley en Dubois van de baan? 0£ BILT Tante Bertha stond terecht Volgende week oprichting van Chr. H.B.S. te Middelburg Britse proclamatie verschenen Russen leggen internationaal verkeer stil Vandaag. 191e Jaargang - No. 142 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa- F. van de Velde Jr. Vlissingen Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 19 Juni 1948 ABONNEMENTSPRIJS: 23 ct, per week: t 3.20 per kwartaal; franco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct per ram, minimum p. advertentie t 2. Giro nr 359300 P.ZC, Middelburg. Bureaux Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) teL 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes. L Vorststr 55 teL 2475 (bg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Temeuzen: Brouwerüstr. 2 - Zlerikzee: N Bogerdstr. C 160. tel. 26 Generaal Sir Brian Robertson, de Britse militaire gouver neur van Duitsland, heeft maarschalk Vasslly Sokolovsky, de Sowjet-Russische opperbevelhebber, Vrijdagavond medege deeld, dat de valuta-herziening a.s. Zonag in de Westelijke zones van Duitsland zal worden ingevoerd. In een brief aan Sokolovsky verklaart Robertson, dat de Britse sector van Berlijn niet bij deze herziening zal worden betrokken. „Ik erken de speciale om standigheid van een vier-mo- gendhedenbestuur in Berlijn en wens hieraan niets te verande ren, tenzij het onvermijdelijk mocht worden", zo schrijft Ro bertson. De brief luidt verder: „Ik ben er nog steeds van overtuigd, dat de enige bevre digende gang van zaken is een financiële hervorming in te voeren voor geheel Duitsland. De economische toestand van de Britse zóne lijdt echter he vig onder inflatie en econo mische stagnatie, die volgens onze op vierzijdige basis be rustende voorstellen voor fi nanciële hervorming al lang haden moeten zijn verholpen. Ik ben van mening, dat het onverantwoord is langer te wachten met het nemen van doeltreffende maatregelen. Ik zal er echter in de eerste plaats voor zorgen, dat onmid dellijk alle nodige maatregelen genomen worden voor de hand having van de handel en goe- derenruil tussen de Britse zóne en Berlijn en de Britse en Sowjet-zónes. Ik hoop alleen, dat het mogelijk zal zjjn voor de be zettende mogendheden spoe dig een munteenheid voor geheel Duitsland in te voe ren en de andere maatrege len voor het bereiken van de economische eenheid te ne men, waaraan wij altijd zo veel waarde gehecht heb ben." DE REGELING, In het besluit, dat Vrijdag werd gepubliceerd, wordt ge zegd, dat elke inwoner van de Westelijke zónes 60 nieuwe marken zal uitbetaald krijgen voor een gelijk bedrag aan oud Seld. De betaling aan iedere 'uitser, die in het bezit is van een identiteits- en rantsoe- nerlngskaart zal in 2 termij nen geschieden, n.l. 40 mark op Zondag a.s. en 20 een maand later. Volgens de proclamatie wordt het oude geld van Duits land de Reichsmark, de rentenmarken, geallieerde be zettingsmarken Maandag 21 Juni ongeldig. De enige uit zondering, die gemaakt zal worden, is die voor oude mark biljetten en munten tot aan de waarde van 1 mark. Postzegels zullen geherwaar deerd worden tot op 1/10 van hun vroegere waarde. Het zich bij het Duitse pu bliek bevindende geld, alsmede de rekeningen bij banken, spaarbanken en postspaarbank instellingen, zullen op een la tere datum in nieuwe „Deut sche marken" worden omge wisseld. LONEN, ENZ. Lonen en salarissen moeten van Zondag af in de nieuwe munt uitbetaald worden en voor arbeiders, die hun loon een halve tot een hele maand vooruit ontvangen, is een re geling getroffen. Voor alle geldelijke verplich tingen in Reichsmarken of het oude geld is een moratorium van een week afgekondigd. BELASTING-HERVORMING OP KOMST. Handelsondernemingen zul len op aanvraag voorschotten ontvangen om de overgangs periode door te komen. Het oude geld, dat zich thans in de Westelijke zónes bevindt, moet op 26 Juni zijn ingeleverd of geregistreerd. De geldhervorming zal zo spoedig mogelijk gevolgd wor den door een belastinghervor ming. Te Berlijn is officieel mede gedeeld, dat de Sowjetrussen het interzonaal verkeer geheel hebben stil gelegd, in verband met de geldhervorming. De Sowjet-autoriteiten heb ben medegedeeld, dat het In terzonaal passagiersverkeer per trein te middernacht plaatse lijke tijd geheel stopgezet zou worden, evenals het wegver keer HelmstedtBerlijn. Ook zou niemand te voet de Sow- jetrusslsche zóne mogen bin nen komen. PROCLAMATIE VAN SOKOLOFSKÏ. Maarschalk Sokolofsky heeft de invoer van de nieuwe mark in de Sowjetrussische zóne, met inbegrip van geheel Ber lijn, verboden. In een proclamatie tot het Duitse volk verklaarde hij: „De aparte geldsanering In West-Duitsland wordt uitge voerd tegen de wensen en te gen de belangen van het Duit se volk in. Zij wordt uitgevoerd in het belang van de Ameri kaanse, Britse en Franse mo nopolisten. Zij voltooit de split sing van Duitsland". PROCLAMATIE VAN DE S.ED. De socialistische eenheidspartij heeft het gehele Duitse volk aangespoord de strijd aan te binden tegen de „verdelers van Duitsland", die verantwoorde lijk zijn voor de valuta-hervor ming in de Westelijke zónes. In een officiële proclamatie wordt de hervorming „de ver schrikkelijkste slag tegen het Duitse volk" genoemd. Vechtend parlement in Frankrijk. De kwestie Clermont- Ferrand. In de Franse nationale ver gadering is het weer tot vechtpartijen gekomen toen de regering verslag uitbracht over de ongeregeldheden te Clermont-Ferrand. De zitting werd voor 20 minuten ge schorst. Jules Moch, de minister van binnenlandse zaken, werd bii het voorlezen van 'n verklaring verscheidene ma len onderbroken met uitroe pen als „Jules Moch, de moordenaar". De 78-jarige communist Marcel Cachin, de nestor van de assemblee riep-' „Afschuwelijke leugens alle maal". Communistische en so cialistische afgevaardigden werden toen handgemeen. De communisten hadden om een debat gevraagd over de ongeregeldheden te Cler mont-Ferrand, waarbij 500 personen werden gewond. Moch verklaarde, dat 66 de monstranten in het zieken huis lagen en anderen thuis behandeld werden. De politie en veiligheidstroepen telden 275 slachtoffers, waarvan 113 aan de ogen gewond waren door „een zekere vloeistof". In Clermont-Ferrand, waar nog wordt gestaakt en door militairen gepatrouilleerd, was het Vrijdagavond rustig. „Karei van Certain", de nieuwe nationale hengst-kam- pioen,.- van de heren P. J. Boënne uit Graauw en H. Bis schop te Hontenisse, maakt met zijn eigenaren een ere rondje over het tentoonstellingsterrein te 's Hertogenbosch. Vloedgolf van moorden op Malakka. Vérstrekkende bijzondere bevoegdheden zijn verleend aan de politie in de gehele Unie van Malakka in ver band met „groeiende geweld dadigheid van benden". In heemse reservisten zijn on der de wapenen geroepen. Een ..vloedgolf van moor den" heeft plaats gehad in de staten Perak en Johore en deze breidt zich thans uit tot Noord-Malakka, aldus ver neemt Reuter. In Kedah zijn twee Chine se rubberhandelaren doodge schoten. Te Koelim doodde men een makelaar-in-rubber met vier schoten uit een vuurwapen. Te Baling, op de Siamese grens, is het hoofd van de Chinese gemeenschap neergeschoten^ Men ver\*/acht, dat ook Europese vrijwilligers opge roepen zullen worden om dc politie geregelde troepen bij te staan- Het centrum der ongeregeldheden is Tapah, ongeveer zestig km. ten Zui den van Ipoh, in Perak, waar drie Britse rubberplanters vermoord zijn. Dienstplicht in U.S.A. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden der V. S. heeft een wet aanvaard, die voorziet in een vorm van militaire dienstplicht na 1 Februari a.s. Het wetsontwerp is naar de Senaat gezonden, die de vorige week een ander wetsontwerp goedkeurde, dat voorziet in de onmiddellijke oproeping tot dienstneming voor twee jaar. Indien de senatoren zich niet verenigen met de amendemen ten van het Huis, zal het wets ontwerp verwezen worden naar een conferentie van senatoren en afgevaardigden. 250.000 ontheemden naar Amerika Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een wetsontwerp goedgekeurd, dat de toelating van 250.000 Europese ontheemden in de V. S. beoogd. Het ontwerp gaat nu naar de Senaat. Het ontwerp is een compromis tussen de inzichten van Ka mer en Senaat. Bij de Tweede Kamer is in gediend een wetsontwerp tot herziening van de wet auto vervoer personen. Minister Gielen over Anjerdag-1948. Dr Jos- J. Gielen, minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, zal vanavond 8 uur voor de microfoon van Hilversm II de actie voor de Anjerdag-Vriiheidsdag-1943 met een kort woord inleiden- Verlenging machtiging geldzuivering. Bjj de Tweede Kamer is in gediend een ontwerp van wet tot verlenging met een half jaar van de machtiging als bedoeld in art. I, eerste lid, van het machtigingsbesluit geldzuivering. Deze verlenging houdt verband met het feit, dat het ontwerp afwikkelings- wet niet tijdig tot wet verhe ven zal zijn. De Koningin heeft een gift doen toekomen aan de U.N.A. C. Tevens heeft zij een bedrag geschonken aan de Haagse bond Vacantiebezigheid voor schoolkinderen. KORTE PREDÏCATIE PARAAT OF PARADE? Joh. I 14: Het Woord is vlees geworden en heeft onder ons gewoond. Men noemt dit wel: de menswording van God. Wat een godsdienstige hui vering, wat een wijsgerige diepzinnigheid kan men hier en daar ontmoeten. En wat zijn ze bekoorlijk voor een hart dat naar de hoogten en diep ten wil tasten in deze „eeuw van de massa", die in pers en bioscoop, radio en stadion, fa briek en grootbedrijf de stem pel der onontkoombare massa liteit niet ontgaat. Die huivering en diepzinnig heid! Wat staat Jezus Christus daar dan vreemd tussen; vlees en bloed! Beide stoten zich aan Hem, omdat Hij de „lijflijke" gestalte zou zijn van de „Eeu wige". Zou Hij wel iets anders zijn dan een carlcaturale ver eniging van het Godsbesef? Bij (derhalve) toch eigenlijk... kortzichtige Christenmensen! Maar als de chaos van zinloos heid en wereldondergang, ons hart Hem omsluiten gaat, dan is het alsof al wat een mens ooit beroeren kan hem vreemd en ver wordt. Dam is de benauwenis hem ineens zijn enige, échte behui zing. Een betonnen cel met 'n ijzeren deur die voorgoed in het slot viel. Dan is die benau wenis zijn werkei\jkheid: bruut, plat, wrang, hard, gecompli ceerd. De denkboor valt stil en mysterie wordt hersenschim. Parade af!! Het leven stag neert in de schrik. En dan kan en zal er géén andere redder zijn: die Verbor- fene die pariiét is in onze wér- elijkheid; in de levensbehui zing van onze benauwenis. Wat God ons te zeggen heeft, zegt Hij ons in concreto: Jezus Christus Heer en God. Axel. P. J. PENNINGS. is het 325 jaar ge leden dat de Franse wis- en natuurkundige en wijsgeer Blaise Pas cal werd geboren: wordt de in Vlis singen geboren Vlaam se dichter Aimé de Ma- rest vijftig jaar. Levenslang voor moordenaar. De Bredase rechtbank heeft de Roosendaalse arbeider P. de J., conform de eis tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij in Roosendaal Pauline v- d. Broek, echtgenote van P. Luyks. had vermoord Vier jaar gevangenisstraf krijgt de Zevenbergse arbei der G v. d- H. die tijdens een twist zijn aanstaande zwager A. K. met een mes doodstak. De eis was 6 jaar. Velsen's oud-illegaliteit bant communisten uit In een buitengewone leden vergadering van de afd. Vei- sen van de Bond van Oud-Il legale werkers, is besloten de communisten uit de afde ling te verwijderen. Heftig verontwaardigd verlieten, de ze, nadat de uitslag van de stemming was medegedeeld, het gebouw. Mededelingen tijdens persconferentie te Batavia. „Geheim van de toekomst" Do voorstellen van de Austra lische en Amerikaanse delega ties zullen wel niet meer ter sprake komen als de Neder landers hun standpunt niet wij zigen om deze voorstellen ni'et in discussie te willen nemen, aldus deelde liet Australische lid der Commissie voor Goede Diensten, Thomas Critchley, mede op een persconferentie, welke door alle drie de leden van de Commissie voor Goede Diensten op verzoek van de correspondenten werd gehou den De leden van de Commissie voor Goede Diensten verklaar- den, dat er andere mogelijk heden waren om tot een oplos sing te komen, „doch dit is een geheim van de toekomst", al dus de voorzitter van de week, het Belgische lid Raymond Herremans. Op de vraag of de ze voorstellen van de Commis sie een precedent hadden, om dat de partijen niet om voor stellen gevraagd hadden, meen de Herremans, dat er geen precedent aanwezig was, doch Critchley achtte de zgn. Kerst- voorstellen een precedent. Het standpunt van Dubois Vice.admiraal Pinke in Nederland. Vice-admiraal A. S. Pinke, is uit Batavia op Schiphol aan gekomen voor besprekingen met de minister van marine. Hij liet zich slechts met de no dige gereserveerdheid uit over de vraag of deze besprekingen een gevolg waren van de jong ste ontwikkelingen in Indone sië en zeide tenslotte, dat ze daarmede „niet ih direct ver band" staan. Letterlijk verklaarde hij voorts: „In militair opzicht zijn wij sterk. Wij zijn op zee op het ogenblik volledig de baas en hebben de smokkel handel op redelijke wijze on derdrukt. Vlootversterking is in dit opzicht niet bepaald noodzakelijk, maar daarmede wil ik niet zeggen, dat er niet verschillende redenen zijn, die versterking tenslotte toch wel wenselijk maken". Nog geen beslissing over de melk- distrlbutie. Op een vraag van de heer Verkerk (A.R.) betreffende opheffing van de melkdistribu- tie, heeft minister Mansholt o.m. geantwoord, dat niet al leen de ontwikkeling van de ruwvoederpositie, doch ook het verloop van de melkproductie in het eerste deel van de wei- deperiode en de mogelijkheden ten aanzien van de krachtvoe- dervoorziening in de komende winter van beslissend belang zijn. Zolang hieromtrent nog geen zekerheid bestaat, kan niet worden medegedeeld, wan neer de definitieve beslissing in zake de opheffing der melk- distributie zal worden genomen. Weldoenster van Canadese bruidjes of geraffineerd Joden-verraadster Voor het B|jz. Gerechtshof stond in Rotterdam terecht de 51-jarlge mevr. B. M. van der H.-K., uit de bezettingstijd en ook van daarna vooral bekend als „tante Bertha", onder wel ke naam zjj voor de bevrijding voorgaf de zaak der illegaliteit te dienen en zich later wijdde aan de behartiging van de be langen der Canadese bruidjes. Zij wordt thans beschuldigd van Joden-verraad. Om. zou z|j een Jood, die zjj in handen van de Duitsers had gespeeld, 17.000 afhandig gemaakt hebben. NAAR ENGELAND... De eerste getuige was de weduwe Schellevis, enige over levende van een groep van zes psrsonen, die in 1943 door be middeling van zekere Vermeu len naar Engeland zou uitwij ken. Getuige vertelde hoe zij aan verdachte in haar woning een bedrag van 32.000.had betaald. Enige tijd later moest het gezelschap zich in Den Haag bij een auto vervoegen, die hen verder zou brengen naar de kust. Men had hen zelfs gezegd niet te schrikken als zij in een Duitse Wehr- machtsauto zouden moeten overstappen. Dit gebeurde ook, maar tot grote ontsteltenis van het zestal reed deze auto re gelrecht naar de gevangenis te Scheveningen, waar de Gestapo reeds wachtte VERKLARING AFGEPERST Een tweede getuige deelde mede hoe hij kort na de bevrij ding door twee agenten onder een vals voorwendsel naar de woning van tante Bertha was gebracht, waar hij gedwongen Men wil in September met één klas starten. Verschillende kerken in bestuur vertegenwoordigd. Op 25 Juni zal in Middel burg een vergadering worden gehouden door de Vereniging voor Christelijk Middelbaar en Voorbereidend Hoger On derwijs voor Zeeland, waarin men zich voorstelt een Chr. H.B.S. voor Walcheren te stichten. Zoals wij reeds hebben ge meld, is over deze kwestie een voorbereidende vergade ring gehouden met vooraan staande personen op Walche ren. De Vereniging, waarvan ook het Christelijk Lyceum te Goes, dat, hoewel pas in 1947 opgericht, zich in een grote mate van bloei mag verheugen, uitgaat, stelde zich op het standpunt, dat op Walcheren zeker behoefte be staat aan een Chr. H.B S. en dat men de bestaande 'R. H. B. S.-en te Middelburg en Vlissingen, die tezamen ruim 500 leerlingen tellen, niet behoeft af te romen. Im mers, er zijn vele ouders, die hun kinderen thans naar een U.L.O. zenden, omdat zij bij zonder-, bóven openbaar mid delbaar onderwijs verkiezen. Het voornemen om in Mid delburg een dépendance van het Chr. Lyceum te Goes op te richten, zal men niet kun nen verwezeltjken, ondermeer omdat de overheid daar afwij zend tegenover staat. VOORLOPIG GEEN RIJKS SUBSIDIE Wat betreft de toekomstige Chr. H.B.S. in Middelburg is men inmiddels tot de conclu sie gekomen, dat voor het eer ste jaar alleen leerlingen voor de eerste klasse kunnen wor den toegelaten, omdat voorlo pig geen Rijkssubsidie is te wachten en dat een uiterste poging in het werk moet wor den gesteld om reeds in Sep tember a.s. de school te doen aanvangen. Men wil het schoolbestuur als volgt samenstellen: vjjf le den behorende tot de Ned. Hervormde Kerk, vgf tot de Geref. Kerk, drie tot de Ge- ref. Gemeente, twee tot de Chr. Ger. Kerk, twee tot de Ger. Kerk. art. 31 DKO, één tot de Evang. Lutherse Kerk, één tot de Vrije Evang. Ge meente, één tot het Leger des Heils en één tot de Apos tolische Broedergemeente. Het curatorium, belast met toezicht op het onderwijs, be staat uit 5 leden (niet meer dan twee mogen behoren tot dezelfde kerk), het dagelijks bestuur uit twee leden van de Ned. Herv. Kerk, twee van de Ger. Kerk en drie van andere kerken. De stichting van deze school zal hoge eisen stellen aan de offervaardigheid van al de genen, die er mee sympathi seren. Voorts zullen fondsen in het leven moeten worden geroepen als garantie voor de eerste moeilijke aren. Hoezeer het doel ook is het onderwijs in wetenschappelijk opzicht zo goed mogelijk te doen zijn, men wil toch niet in dit opzicht de bestaande scholen overtroeven. In de eerste plaats zal er naar ge streefd worden karakter en geest van het onderwijs en de sfeer in het schoolverband te doen beantwoorden aan de eis, die de Christelijke levensover tuiging stelt. was een verklaring te tekenen, dat hij slechts „praatjes had rondgestrooid". Met de handen omhoog moest hij daarbij in het kantoortje van verdachte te gen de muurgaan staan. „TANTE BERTHA" WORDT GEHOORD. „Dacht u bij het mislukken van het transport Praaga niet aan verraad?', zo vraagt de president, mr. ter Haar Rome- ny, dan aan verdachte. Dit is slechts vaag bij ver dachte opgekomen. „Maar", roept de president uit, „dit is de quintessence van de zaak. Toen u van het lot van de groep Praaga ver nam, had u toch moeten den den dat er ergens iets fout moest zijn gegaan. Uw reactie had moeten zijn: ik stop ermee en ga niet verder, alvorens te weten waar het lek zit. Later heeft u tegen de familie Smal- hout nog durven beweren: de ze organisatie is voor honderd procent safe". Nadat nog enkele getuigen waren gehoord, schorste de president de zitting. Tante Bertha bestreed hef tig de in deze kwesties afge legde getuigenverklaringen. REQUISITOIR. De advocaat-fiscaal, mr. Donker, zeide In zjjn requisi toir zich niet te ontveinzen, dat er personen of groepen van personen r-ijn geweest, die om bepaalde redenen, ons de juis te gegevens hebben onthouden. Zelfs werden soms processen- verbaal ontvreemd. Daarom is de dagvaarding summier en dusdanig opgesteld, dat de mo gelijkheid openblijft voor een eventuele tweede vervolging. Toen Lion van Praaga, vol komen over zUn zenuwen heen van angst, na zjjn ontvoering door twe© politieagenten naar het huis van „tante Bertha" en de verklaring, dio hij daar had moeten tekenen, bij mr. Donker kwam, begreep deze, dat dit zo niet langer kon doorgaan en ging hij over tot arrestatie van tante Bertha. Mr. Donker eiste ten slotte 10 jaar gevangenisstraf. Zaterdagmorgen hielden de verdedigers hun pleidooien. Critchley was, dat de Commis sie op eigen initiatief wel voorstellen kan doen. I INDISCRETE VRAAG. Herremans wilde de „min of meer indiscrete vraag", of de commissieleden instructies van hun regeringen hadden ontvan gen, niet beantwoorden. Men wees er op, dat de leden door hun regeringen ter beschikking gesteld waren aan de Veilig heidsraad en dat zjj dus niet optreden voor hun respectieve lijke regeringen. Herremans zeide nog, dat, indien iemand werd teruggeroepen, men hier uit niet kon afleiden, of zijn regering niet accoord gaat met zijn handelwijze. Desgevraagd zeide Herre mans, dat h(j zich niet achter het voorstel van z|Jn collega's had geplaatst, omdat hy het niet eens was met de bewoor dingen van het voorstel, noch met de manier en de tyd, waar op zy werden voorgesteld, met welke opmerkingen hy overi gens geen critlek op de voor stellen wilde uitoefenen. Toen Critchley en Dubois werd gevraagd of hun regerin gen het eens waren met hun voorstel, merkte Dubois op „wij zitten hier nog". BRIEF AAN DE NEDERLANDSE DELEGATIE. De Commissie voor Goede Diensten heeft de Nederlandse delegatie een brief gezonden, waarin gevraagd wordt of het de Nederlandse delegatie thans mogelijk is, op alle punten de onderhandelingen voort te zet ten. Het communiqué van de Commissie herhaalt, dat zij sedertdien catagorisch tegen sprak, dat zij iets te maken had met de publicatie van de AustralischAmerikaanse voorstellen van de Australische en Amerikaanse delegaties. BRITSE POLITIEK. Een woordvoerder van het Britse departement van bui tenlandse zaken heeft ver klaard, dat de persberichten, volgens welke kortelings wij ziging zou zijn gebracht in de politiek van de Britse regering ten opzichte van Indonesië, on gegrond zjjn. Wel zou de Britse paspoort» procedure ten opzichte van In donesië geheel veranderd zijn. Belgische metaal bewerkers staken. De staking in de Belgische metaalnijverheid duurt onver minderd voort en wat de on derhandelingen betreft schijnt men zich m een impasse te bevinden. De staking heeft zich hier en daar nog iets uitgebreid en in sommige kringen wordt de vrees ge uit, dat ook de arbeiders in de textielindustrie het werk zullen neerleggen. Naar ver der vernomen wordt zou ook in de kringen der socialisti sche centrale voor openbare diensten overwogen worden een staking uit te roepen. De staking der metaal-ar beiders heeft intussen een zeer ordelijk verloop. Ner gens hebben zich incidenten voorgedaan. Twee millioen schade voor Groningse landbouwers. De schade, die door de wind hoos in de provincie Groningen werd veroorzaakt, is door zes assistenten van de rijksland- bouwvoorlichtingsdienst opge nomen. Een globale waarde ring in geld leverde een to taal generaal van 2.777.000. De overgrote meerderheid der bevolking bezit zeer kleine bedrijven, welke uit econo misch oogpunt beschouwd geen rendabele exploitatie toela ten De beheerders, nagenoeg alle' pachters, hebben in het voorjaar hun werkkracht en hun vermogen, vaak ook ge leend geld geïnvesteerd in grondbewerking, aanplant e.d. Vele zullen thans helemaal geen inkomsten trekken, niet alleen door het verloren gaan van de oogst, doch ook om dat zij hun vee moeten ver kopen bij gebrek aan veevoe der voor de winter. Minister Bidault. De Nieuwe Gids te Brus* sel brengt onder alle voorbe houd het bericht dat volgens geruchten in Pariis de heer Bidault, minister van buiten landse zaken, om gezond heidsredenen zijn functie zou neerleggen. In ziin plaats zou ofwc-l Paul Reynaud of René Mayer! het departement van buitenlandse zaken bezetten. De componist Bernard van den SigtenhorstMeyer is bü gelegenheid van zijn 60ste verjaardag benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau VOORSPELT WISSELEND BEWOLKT. Geldig tot Zaterdagavond. Wisselend bewolkt met plaatselijke buien, hier en daar met onweer. Zuid-Wes- teliike wind, aan de kust nu en dan krachtig, in het hin- nenland matig en tijdens buien af en toe vrij krachtig. Weinig verandering in tem peratuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1