Tweede ZETO overtreft de verwachtingen Schoolstrijd in Hongarije De boer zoekt naar nieuwe markten Toch uitvoering openbare werken in Middelburg? Beste tentoonstelling sedert jaren in Zeeland TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 18 JUNI 1948 Onderhoud met de Kardinaal-primaat Aan bepaalde voorwaarden dient te worden voldaan (Van onze reizende redacteur) Woensdag kwam in 't Ors- zaghaz, aan de oever van de Donau te Boedapest, het in drukwekkende parlement van de Hongaarse Republiek, het wetsontwerp aan de orde tot Rationalisatie van de scholen in Hongarije. Over de aan vaarding bestaat geen twijfel, In de Oost-Europese landen levert het samenspel tussen regering en volksvertegen woordiging nu eenmaal geen verrassingen meer op. Tijdens de Hamburgse dub belmonarchie werd Hongarije, door de Oostenrijkers be schouwd en behandeld als een kolonie-naast-de-deuD, op het gebied van het schoolwezen verwaarloosd, zodat de Rooms- Katholieke en de Gerefor meerde Kerken het initiatief moesten nemen. De gelden voor de bouw van scholen zijn dan ook door de bevolking met de grdotste moeite bij een gebracht, terwijl de jaar* wedden der onderwijzers be taald plachten te worden door de opbrengst van gronden, die de kerken of de scholen zelf in haar bezit hadden. Deze eigendommen zijn reeds voor een groot deel aan de staat vervallen, evenals de land goederen der aristocraten. Nu etaat men op het punt tegen l-.Juli a.s. de volgende stap te nemen. De resterende gron den, de gebouwen, de leer middelen zullen in handen van de staat overgaan en de on derwijzers zullen ambtenaars salarissen uit de staatskas ontvangen. EEN DRAMA Kortgeleden had ik over deze aangelegenheid, die veel beroering heeft gewekt, een gesprek met de heer Gyula Ortutay, de minister van On derwijs en Eredienst, een nog jongeman uit de kring der kleine boeren. Het Was net op de dag, toen in het kleine dorp Pocspetri, een eenzaam oora met lage boerenhuisjes langs onbestrate modderwe gen, waar vrouwen en kinde ren barrevoets gaan te mid den van wroetende pikzwarte varkens, tijdens 'n opgewonnde demonstratie tegen de natio nalisatie een politieman werd doodgeschoten door een gede mobiliseerde vaandrig van het vroegere Hongaarse leger. De man werd gearresteerd, even als de pastoor van het dorp en 27 andere demonstranten. Twee dagen later veroordeel de de standsrechtbank de da der en de priester ter dood; de eerste werd opgehangen, de tweede begenadigd met le venslange gevangenisstraf. IN ROUW Pocspetri zal dan ook wel in rouw zijn om hetgeen er in. het parlement gebeurt. En Pocspetri niet alleen, want tijdens mijn verblijf in Honga rije werden mij tien verschil lende opstandjes medegedeeld. En na mjjn vertrek kwamen er zelfs berichten over demon straties in de hoofdstad. Er is wanbegrip over de bedoeling van de regering, verklaarde minister Ortutay. Wat wil de regering dan? --Verbetering van het onder was, dat nog op zeer laag peil staat. Kan het verzet voortsprui ten uit vrees voor uitbanning van het godsdienstonderwijs Het godsdienstonderwijs blijft verplicht voor alle leer lingen. Kan- het zijn, dat het ver zet voortspruit uit weerstand tegen invoering van de marx istische Ideologie op de scho len Fraude bij vleesdestructiebedrijf. Bij de vee- en vleeskeu ringsdienst kring Barsinger- horn, waarvan de destructor op het abattoir even buiten Schagen ligt, hebben rijkspo litie en C.C-D. een omvang rijke fraude ontdekt De di recteur, een rijks veearts, be vindt zich reeds in arrest- De fraude omvat de clan destiene verkoop van ^et en vlees, clandestiene .slachtin- 3en op het abattoir van paar- en en ander vee. Ook werd vlees, dat voor de consump-. tie ongeschikt was verklaard, aan de Schagerse slagers ver kocht voor de worstfabrica- gë. Bii een vishandelaar werd vet gevonden, dat gesmolten was uit spek, dat over de vrij bank verkocht moest wor den. Het onderzoek duurt nog voort Uitbetaling van ingeleverde Rijksmarken ondervindt stagnatie. De minister van financiën deelt in de nota over de be grotingswijziging mede, dat de oorzaak van het feit, dat de rijksmarken,welke door repa- trlërenden op doorreis in Frankrijk werden ingeleverd,' nog niet konden worden afge wikkeld, zün oorzaak hierin vindt, dat de contröle van de overgelegde ontvangstbewijzen door de Franse administratie worden verricht. Ondanks her haald aandringen dezerzijds, ondervindt deze contröle veel stagnatie. Dat is niet de bedoeling. De politieke partijen hebben voor dat doel immers hun kader- scholen. Bent U over deze zaken in overleg getreden met het Episcopaat en de Gereformeer de kerkelijke overheid Wij hebben hen uitgenodigd, maar de kardinaal is er niet op ingegaan. DE KARDINAAL Die zelfde dag nog had ik een gesprek met Hongarije's kerkvorst, de grijze kardinaal primaat Joszef Mindszenty, die' een hevige strijd voert tegen de secularisatie der kerkelijke goederen en de na tionalisatie der Rooms-Katho- lieke scholen. (Ik kom daar Seen afzonderlijk artikel op rug.) Wat' is het standpunt .van Uwe Eminentie ten opzichte van het schoolvraagstuk, was een der brandende vragen, die ik mij veroorloofde te stellen. De kerk, aldus de kardinaal, verdedigt de natuurrechten der ouders, de Goddelijke rechten der kerk en de his torische rechten van 't volk. Tot 1750 waren hier alleen kerkelijke scholen. Daarna begon de staat pas enige be langstelling te tonen. De R.K. kerk heeft veel geld voor de scholen uitgegeven, die zeer geliefd zijn by de meerder heid van liet volk. De kerke lijke landgoederen en die der scholen zijn verloren gegaan en de betalingen uit de staats kas, die daar tegenover staan, zijn veel geringer dan de vroegere inkomsten. Waarom bent U niet inge gaan op de uitnodiging van minister Ortutay om in over leg te treden met de rege ring? VOORWAARDEN Wij hebben hem reeds op 29 Mei geantwoord. Op be paalde voorwaarden zijn wij bereid te onderhandelen. De correspondentie duurt voort Op grond waarvan maakt U bezwaren als toch het godsdienstonderwijs vérplicht ï)at is niet voldoende. Ik verwjjs U naar de wetten van de Republiek, die ons meer rechten toekennen dan dat alleen. Hebt U vrees voor ontker stening als volgende stap in een richting, die V onwelge vallig is? Er zijn al georganiseerde demonstraties geweest tegen het verplichte godsdienston derwijs. Wie garandeert mij, dat men daaraan niet zal gaan tomen? DE LEERBOEKEN Men heeftons gezegd, dat de kerk niet voor behoorlijke leerboeken zorgt. Is dat juist? -Wij hebben nieuwe boeken laten schrijven, maar de cen- suurafdeling van minister Ortutay heeft ze zolang vast gehouden, dat er inderdaad gebrek aan boeken is ont staan. Maar dat is geen on- voortvarendheid van onze kant. -Zijn Uw boeken afgekeurd? Neen, op onbetekenende kleinigheden na. Maar er is geen vlotte medewerking. De Marxisten willen een grote invloed op de scholen. En de essentie van hun leer is het materialisme, dat tegen God en de onsterfelijke ziel is. DE BROODVRAAG Hoe komt 't, dat niette min vele R.K. onderwijzers zich voor de nationalisatie hebben verklaard? Het zijn arme mensen, die moeten kiezen tussen hun overtuiging en hun brood. Ik kan U verzekeren, dat 80 pet. van de bevolking confessionele scholen wil. Deze laatste opmerking is voor mij oncontroleerbaar. Ertegenover staat, dat daar toe opgerichte comité's de huizen langs gaan om hand tekeningen te verzamelen vóór de nationalisatie. Zij heb ben veel succes. Maar tekent men uit overtuiging of uit vrees Explosie op het strand. Woensdagmorgen omstreeks elf uur waren daartoe be voegde personen, zoals ge regeld geschiedt, bezig mij nen op te ruimen te 's Gra- venzande. Dit schijnt te ge beuren door de mijnen, na dat de ontsteking is verwij derd, „uit te branden." Het strand was, zoals'ge bruikelijk, afgezet en de mensen, die de springstof in de mijn hadden aangestoken, verwijderden zich juist, toen zich een hevige explosie voordeed. Enkele mannen werden licht gewond. Aan de in de nabijheid staande wo ningen werd schade aange richt, terwijl eveneens de tuinderijen schade opliepen. Voor zover men thans deze schade kan overzien, schijnt zij niet onaanzienlijk. Ned. Bijbelgenootschap. Uit het jaarverslag van het Nederlandsch bijbelgenootschap dat Woensdag werd uitge bracht tijdens de algemene vergadering van dit genoot schap te Amsterdam, bleek dat in het vorig jaar 180.064 bijbels en bijbelgedeelten in Nederland zjjn uitgegeven. De beëindiging van de nieu we vertaling kan ln het voor jaar van 1949 worden ver wacht. De verschijning van de ze vertaling zal eerst in 1950 tegemoet kunnen worden ge zien. Tot leden van het hoofdbe stuur werden gekozen, resp. herkozen: ds. G. J. Koolhaas, mr. P. J. Barth, prof. dr. P. Boendermaker en dr. G. Wie- lenga. Minister in 't Veld zal verzoeken opnieuw in overweging nemen. In 1949 vorderingen met herbouw van binnenstad De minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting, mr. dr. J. in 't Veld, heeft van de omstandigheid, dat h\j in de Zeeuwse hoofdstad vertoefde ter opening van de Tweede ZETO, gebruik gemaakt om Donderdagmiddag met het college van B. en W. van Mid delburg en ir. -I. Gerber, hoofd van het Streekbureau Walche ren, een bespreking te hebben over het voor Middelburg zo brandende probleem van de uitvoering der Openbare Wer ken en andere wederopbouw- kwesties- Ook de directeur- generaal van het departement van Wederopbouw, dr. Ir. Z. Y. van der Meer, nam aan deze vergadering deel. Het feit, dat Middelburg geen toestemming krijgt voor het doen uitvoeren van drin- Een keur van kostbare inzendingen in Schuttershof en Stadhuis De Tweede Z.ET.O., die gisteren te Middelburg haar poor ten opende, zal de verwachtingen van iedere onbevooroor deelde bezoeker met stukken slaan. De zes en negentig stands vormen samen pen z kleurig en fleurig geheel, zjjn met zoveel artistieke smaak ingericht en bieden zoveel at tractiefs en belangwekkends* dat men rustig mag zeggen, reeds na de eerste dag der openstelling, dat deze Zeeuwse Tentoonstelling van Handel en Industrie de belangstelling dubbel en dwars waard is en eigenljjk door iedere Zeeuw be zocht zou moeten worden. Het is een overzichtelijke Zeeuwse Jaarbeurs in het klein. Hier immers demonstreert Zeeland zjjn energie en zjjn pres tatievermogen, hier wordt, mede ter gelegenheid van het re geringsjubileum van H.M. de Koningin getoond, waartoe Zeeland, nog allerminst hersteld van de zware oorlogssla gen, toch reeds weer in staat is. Minister In 't Veld sprak de hoop uit, dat behalve de niet- Zeeuw toch vooral ook de Zeenwen de tentoonstelling zouden bezoeken. Inderdaad: het zal iedere Zeeuw goed doen te zien, wat „zjjn" handel en „zjjn" industrie aan Nederland en dus ook aan Zeeland kunnen geven. In het kader van de Tweede Z.E.T.O. en eveneens ter inlei ding van de viering van het regeringsjubileum van H.M. de Koningin heeft de Ver.'Han delsbelang te Middelburg een grote winkelweek met étalage wedstrijd georganiseerd, het geen natuurlijk aan deze ten toonstelling bizondere luister bijzet. De Vlasmarkt is geheel ver sierd en vormt een fraaie ver binding tussen het Stadhuis en het Schuttershof, de beide za len, waarin de Tweede Z.E.T.O. wordt gehouden. Van de Mid delburgse torens wappert de driekleur! Het is een vaardig begin van de grootse jubileum viering in Zeeland. Het is ondoanljjk om In het korte bestek van een kranten artikel alle stands uitvoerig te vermelden. Wjj moeten vol staan met een korte opsom ming. waarbjj wij op de meest geslaagde stands in het bizon der het licht laten vallen. GROTE ZAAL SCHUTTERSHOF. Betreedt men het Schutters hof, dan valt in de hall aller eerst het fraaie fotowerk van de fa. Henning op. Niet alleen de portretfotografie, maar ook technische opnamen van in dustrie en architectuur, alsme de reclamefotografie trekken de aandacht. In de grote zaal ziet men de N.V. Kon. Mjj. De Schelde, die een scheepsmodel van de Insu- linde, goede bedrjjfsfoto's en 'n vriesconservator in werking demonstreert. Zoals men weet worden deze koelaggregaten in Breskens vervaardigd, iets nieuws voor Zeeland dus, een attractie. Daarop volgt de Provinciale Zeeuwse Courant met 'n kaart van Zeeland, waarop in beeld grafiek gegevens omtrent op laag en verspreiding zijn aan gegeven, terwijl een telexappa raat de toeschouwers het nieuwste nieuws brengt. Er be stond ook voor deze stand gro te belangstelling. De fa. Jac. de Dreu uit Goes exposeert •wegen materiaal en natuur steen, de fa. F. Maljers en Zn. te Middelburg brengt in haar stand chocolaterieën, levens middelen en ideële vakpropa- ganda. Buitengewoon fraai zijn ver der in deze zaal de stand van de fa. van 't Westende, met koelkasten, vriezers, conserva toren en koeltechnische appa raten, van de fa, Boddaert met modellen van gieterijproducten, van de fa. Boasson met tapij ten en textiel. Ook de stand van de Stoomvaart Mjj. Neder land met een bewegend étala gestuk, een scheepsmodel, fo to's, etc. is buitengewoon aan trekkelijk. Deze zaal sluit met stands van de Damesconfectie industrie Sparrow te Middel burg met een fraaie collectie damesjaponrifcn van de bekende Bolsfabriek, waarvan de stand geen nadere omschrijving be hoeft. Vermelden wjj ten slotte nog de keurige inzending van de Amsterdamse Bank N.V.In- cassobank te Middelburg, een mooie imitatie van een echte kluis. DE GROENE ZAAL. De Groene Zaal is eveneens zeer belangwekkend. De Oranjeboombromverjj opent en wordt gevolgd door een inzen ding van de Electr. Timmerfa briek De Toekomst van de heer D. Coppoolse te Grjjpskerke, 'n stand, die menigeen toont waartoe dit bedrjjf in staat Is. De fa. J. Konraad en Zn. te Middelburg vraagt de aandacht voor bouwvakmachines, hang en sluitwerk, chem. producten, brandkasten enz., alles in een zeer ruime sortering. Fortes Fortuna, Middelburg, brengt kinderkamerartikelen, kinder meubelen en speelgoed en de Zeeuwse. Dameshandwerkenfa- briek, Middelburg, 'n keur van dameshandwerk. Wat moeten wij hier verder noemen? De verrassend fraaie stand van de fa. W. de Schrjj- ver, Middelburg, alleen be staande uit in eigen bedrijf vervaardigde machineonderde len? De keurige inzending van wollen weefsels en wol van de Clinge Textielfabriek, Clitex? Of de prachtstand van de Zeemvs-Vlaamse Vereniging van Vlassers te St. Jansteen? Zjj steken elkaar naar de kroon en maken de eerste, in druk van de Tweede Z.E.T.O. voortreffelijk. Stands van de Ned. Midden- standsbank te Middelburg er. van de Zeeuwse Lichtmetaal- industrie te Gapinge complete ren deze zaal uitstekend. HET STADHUIS. En toch... als men ons zou vragen, welk gedeelte van de tentoonstelling het mooiste ge heel vormt, het Schuttershof of het Stadhuis, wij zouden wellicht aan het Stadhuis de voorkeur geven. Misschien om dat het goed doet dit historisch gebouw weer vol leven te zien, misschien omdat de standhou ders hier meer ruimte hadden. Maar wat er te zien is, is in derdaad buitengewoon. Moeten wjj allereerst de stands van P.T.T. en Spoorwe- fen noemen Of het juweel van e fa. Doeleman nit Zlerikzce? Of de stand van Du Fossé's meubelfabriek te Sluis? Wjj weten het niet, maar de inzen dingen van de P.Z.E.M., van de Gemeente Middelburg, va.n de Shell, van de Klompenmakers- Ëatroonsver. St. Gomarus te linge, van de glas-in-lood-ra- men der fa. F. D. G. Prins te Vlissingen doen er zeker niet voor onder. En hoeveel Zeeuwen weten, dat er uit Yerseke behalve mosselen en oesters zulke fraaie luxe metaalwerken ko men van de Zeeuwse Metaal- spuitindustrie Verder vindt men hier de tapijten en ge breide goederen van de fa.'s L. J. van Broeck-Thleleman te Nleuw-Naraen, Bogaerts, Tex tielfabriek te Nieuw-Namen en Behaegel Denjjs te Hulst, een zeer goede stand van de Vi- trite met machines in werking, kantoormeubelen van de fa. F. W. de Vries te Middelburg, melkproducten van de Koena te Vlissingen, koffie en thee van de fa. Gebr. Duvekot te Goes, en suiker en suikerpulp van do Eerste Ned. Beetwor- telsnlkerfabriek te Sas van Gent, zonder uitzondering een beschouwing overwaard. Behoeft het betoog, dat Phl- gende openbare werken, heeft reeds enige malen aanleiding gegeven tot conferenties in Den Haag. Thans kwam deze kwestie opnieuw op het tapijt. De minister verklaai-de dat hij ten opzichte van deze kwes tie tegenover Zeeland, in casu Middelburg, zeer welwillend staat, maar dat hjj zich gebon den acht aan een bepaalde li miet voor verlening van goed keuring der Openbare Werken. deed de toezegging, de gemeente opnieuw HU dat een aantal aanvragen om goedkeuring mag indienen, mits de betreffende openba re werken zeer urgent zjjn en uitvoering beslist nood- zakeljjk. Na ontvangst, van g^détalileerdo opgave zal hij de mogeljjkheid voor het verlenen van toestemming in overweging nemen. De meest urgente werken zjjn het in orde maken van het Industrieterrein, de aanleg van een toegangsweg en een spoorwegverbinding. KLEIN INDUSTRIETER REIN EN SINGELS. Ook het Klein Industrieter rein kwam ter sprake. B. en W. van Middelburg achten het in orde brengen hiervan zeer urgent, speciaal voor de klei nere ondernemers met her- bouwplicht. Voor de verbete ring van de Singels zal even eens een nieuwe aanvraag wor den ingezonden. Voor beide projecten zal de minister de mogelijkheid voor verlening van toestemming in overwe ging nemen. Minister In 't Veld vond het onmiddeliyk goed, dat de trot toirs op de Bodenmarkt in de Kostprijsverlaging is dringend geboden. Interessante artikelen van cfr. ir. A. W. G. Koppejan (Van onze economische medewerker). Onlangs hebben wij het oog gericht op de obstakels, die in de toekomst voor onze boeg zullen liggen door de gewijzigde verhoudingen, de zg. structuurveranderingen, van ons maatschappelijk be stel. Ons land staat daardoor voor een heroriëntering van zjin economie: opvoering van de productie, besnoeiing van de invoer, uitbreiding van de uitvoer naar nieuwe mark- ten. Laten wu thans eens kij ken naar de moeilijkheden, die de landbouw door deze structuurwijzigingen 't hoofd Het nut van golf. De Brits amateur- golfkampioen Frank Stranahan beleefde de zer dagen de sensatie, dat een inbreker zijn hotelkamer binnen kwam toen hij te Hol lywood logeerde. Hii greep geluidloos een der golfsticks, die altijd naast zijn bed staan- t Vijf minuten later werd de inbreker op een brancard weggere den- Frank had even gescoord. Noordstraat worden aange legd. Hjj merkte nog op. dat do herbouw van Middelburg's verwoeste binnenstad zjjn bij zondere belangstelling heeft. Met deze herbouw zal In 1949 in sterke ma to rekening wor den gehouden. Minister In 't Veld verklaar de zeer onder de indruk te zijn van het herstel van het histo risch stadhuis en zegde o.m. toe dat hjj de door zijn voor ganger gedane beloften ten aanzien van het stadhuis zal honoreren. Minister Neher be loofde destijds, dat de stad huisrestauratie voltooid zou mogen worden, opdat het zo spoedig mogelijk weer in ge bruik zou kunnen zjjn. Minister In 't Veld noemde dit zeer belangrijk, omdat het een specifiek Zeeuws monu ment geldt. Hij was verder zeer getroffen door datgene, wat op Walcheren aan weder opbouw is gepresteerd. Na de bespreking bezocht de minister het woningpark De Griffioen, de Singels, de Maycretewoningen op 't Zand en de nieuwbouw van de firma Wildschut aldaar. Een foto van de Konlnkljjke bruiloft Ui Athene. Achter ex- koning Michael en prinses Anne lopen koning Paul van Griekenland en koningin Friedcrika. lips met iets goeds voor de dag komt? Dat de N.V. Houthandel v.h. G. Alberts de zaak breed heeft aangepakt? Het spreekt vanzelf,. Maar ook de stand van de fa. de Jager Jr. te Mid delburg met Buta gasinstalla ties en apparaten is een bizon dere attractie. Deze zalen worden gecom pleteerd door inzendingen van de Zeeuwse Glas- en Verffa- briek gebr. Wattez te Goes, de Nederlandse Luchtstrijdkrach ten, de Alg. Zeeuwse Verzeke- ringsmaatschappjj tc Middel burg met statistische gegevens, de fa. A. de Jager-Tolhoek, Goes-MIddelburg met dakbe dekkingen en interieurmate riaal voor woningen en kan toren en de fa. Maljers te Mid delburg wederom met levens middelen, chocolaterie en vak- propaganda. Vermelden wij tenslotte uit het Schuttershof nog de fraaie stands van de Handelsonderne ming Dowas te Bergen op Zoom, dc stalen kantoormeu belen van Kampoda N.V. te Eindhoven, de Zeepfabriek De Klok te Heerde, dan zijn wij daarmede aan het einde van 'n zeer vluchtige opsomming van wat er op de Tweede Z.E.T.O. te zien is. TOTAALINDRUK. Als wij deze opsomming be sluiten met een totaalindruk, dan moeten wij constateren, dat Zeeland in geen jaren een tentoonstelling heeft aan schouwd als deze Tweede Z.E. T.O. Alle inzenders hebben kosten noch moeite gespaard om zo goed mogelijk voor de dag te komen en de organisa toren hebben dan ook eer van hun werk. 'Men hoopte van de aanvang af. dat de Tweede Z.E.T.O. een tentoonstelling zou worden, die een demonstratie zou zjjn van Zeeuwse energie en van Zeeuws kunnen. Welnu: zjj is het geworden en de tentoon stelling verdient door vele dui zenden bezocht te worden. moet bieden. Een indruk hiervan krijgen wjj al direct, als wij het cijfer van de totale uitvoer van landbouw-, veeteelt- en tuinbouwproduc ten bekijken: Januari t-m. December 194b 313.146-000; idem 1947 585.469.000; Jan. 1948 37-591.000 Vergeleken met 1937/'39 was in 1947 de uitvoer in geld wel is waar 1-68 maal zo groot, doch dit geeft wegens de grote prijsstijging een vals beeld van de slechte uitvoer- positie. Naar de hoeveelheid berekend bleek de uitvoer in 1947' slechts ca 2'5 van de uitvoer in 1937/'39 te zijn* DE OORLOG. De oorlog is hier de schul dige: In de jaren 19401945 heeft menig land op het Wes telijk Halfrond de productie van landbouw- en veeteelt producten trachten te vergro ten; en wel omdat de solda ten gevoed moesten worden, doch ook omdat, zoals in En geland, Europa niet meer le verde. Een deel van deze En gelse markt is dan ook onge twijfeld blijvend veroverd door de Dominions- Over Duitsland behoeven wij niet teveel uit te wijden: het :s grotendeels uitgeschakeld als koopkrachtige afnemer Ziellier dus een typische structuurwijziging: onze traditionele kopers zijn gro tendeels verdwenen en de landbouwer moet nu trachten zich op nieuwe markten te oriënteren, deze te veroveren of het debiet uit te breiden. Een van de eerste voor waarden voor succes is daar bij, dat wij een artikel kun nen aanbieden, dat èn door kwaliteit èn door een lage prijs een werkelijke concur rentiekracht bezit. NIEUWE WEGEN. Dat ook landbouwdeskundi gen inzien, dat deze weg niet alleen ingeslagen moet maar ook kan worden, bewijst een tweetal recente artikelen van dr. ir. A W. G. Koppejan in „Economisch Statistische Be richten". In de eerste plaats acht dr. Koppejan noodzakelijk een juiste rassenkeuze, verbete ring van vee, toepassing van rationele arbeidsmethoden, goede voedering en ''bemes ting en het gebruik op grote schaal van bestrijdingsmidde len. Dan denkt hij aan ruilver kaveling (samenvoeging van sterk versnipperde gronden om deze daarna op doelmati ger wijze tussen de bezitters te verdelen), herontginning, ontwatering en machanisatie (invoering waar dat mogelijk is van tractoren, combines, melkmachines. aardappel- pootmachines, zaaimachines, enz.). EEN LANDBOUWPLAN. En tenslotte wil hij, even als voor industriële bedrij ven, ook voor landbouwbe drijven een algemeen be drijfsplan opstellen om zo vast te stellen hoeveel vee op een bepaald land de grootst mogelijke opbrengst geeft, hoe de verdeling tussen bouw- en grasland moet zij# en welke de verhouding be hoort te zijn tussen de diver se gewassen op het bouwland. Door deze rationalisatie, zal de gemiddelde kostprijs van onze landbouw kunnen dalen, niet alleen in de loop van de komende 10 jaren maar ook reeds in 1948/'49- In de tachtiger jaren van de 19e eeuw is onze land bouw door heroriëntatie een zware crisis te boven geko men; hij zal deze weg ook thans moeten weten te vin den. Kostprijsverlaging is hiervoor een goed hulpmid del, overschakeling door de zandbedrijven van veehoude rijproducten op arbeidsinten sieve akkerbouwproducten (zaaigoed, pootgoed en sui kerbieten) is volgens de heer Koppejan een tweede middel- Wij denken vervolgens aan het verpakken van groenten en fruit in plastics, zoals in Amerika veel wordt toege past, waardoor deze produc ten wekenlang vers kunnen blijven en bijgevolg ook, ón danks de verscheping naar 't buitenland, de concurrenten aldaar de loef kunnen afste ken Tenslotte moet het le veren van prima kwaliteit nieuwe markten openen. Duizenden tapijten gingen clandestien de grens over. De tapijtensmokkel, die door ambtenaren van de in voerrechten en accijnzen in Chaam. Oosterhout en Dongen is ontdekt, blijkt meer en meer een uitgebreid karakter te hebben. Totnutoe zijn on geveer 50 personen in ver band met deze zaak aan de tand gevoeld. Naar schatting zijn er duizenden tapijten over de grens gebracht en hoofdzakelijk naar het Wes ten vervoerd. Het schijnt, dat ook woonwagenbewoners wa ren ingeschakeld om de tapij ten langs de deuren te verko pen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5