Benesj' roemloos einde Waardering van effecten KAPPIE en het geheim van de aardlaag Onderwijzer verdronk bij reddingspoging. Sport en wedstrijden Mysterie Prinsengracht In Juli waarschijnlijk weer 25 textielpunten. KLANKEN AETHER GOTTWALD'S GLORIEUZE ENTREE. De oude republiek heeft afgedaan, door Bob Schrijvers. Praag, Juni. Enige minu- ten na half twaalf, de heldere tonen van de St. Vitus trillen nog na in de lichte lucht, komt uit de Vladislav-zaal van de Praagse burcht Tsjecho-Slo- wakijes nieuw gekozen presi dent naar buiten, net zoals Thomas Masaryk in 1934 en Edward Benesj in 1945 en 1946. Het decor is hetzelfde gebleven, de tijden zijn veran derd, Klement Gottwald zal een andere weg inslaan dan Benesj en diens geestelijke va der Masaryk zich gekozen had den. Zoals het regionale comité van actie van Praag had voor geschreven, hebben nagenoeg alle bewoners van de hoofdstad hun verering getoond. In de namiddaguren waren de stra ten versperd door de trage slang van mensen, die onder de brandende zon de president ging begroeten. Overal hoorde men het „leve president Gott wald, leve kameraad Gott wald." DE VERKIEZING. De eigenlijke verkiezing werd niet door een al te grote menigte van het volk bijge woond. Op het plein rond de Et. Vitus stond, behalve een detachement van het leger, slechts een kleine uitverkoren schare die via luidsprekers de gebeurtenissen in de Vadislav- zaal volgde. Lang werd het feduld van deze lieden niet op e proef gesteld, want de ver kiezing van de enige gestelde, door het comité van actie aan gewezen candidaat, nam slechts enkele minuten. De speciale kieswet, ter voorkoming van moeilijkheden enige dagen van te voren door het parlement aangenomen, is overbodig ge weest. Toen het presidentschap van Gottwald een feit was, Inspec teerde deze de legerdetache- menten, waarna hij een dienst bijwoonde, die te zijner ere in de St. Vitus Kathedraal werd gehouden. Het gehele Corps lplomatique, benevens de le den van het kabinet, woonden de plechtigheid in het sche merachtige licht onder de oude gewelven bij. BENESJ AFGEDAAN. Dr. Benesj was niet aanwe zig. „Ztfn gezondheidstoestand" die de reden voor zijn aftre den heet te zijn belette hem dit blijkbaar. Maar het is nau welijks bemerkt: Benesj heeft afgedaan, al sinds kort na de revolutie, voor pro en contra. Het nieuws van zfln aftreden Burgerlijke stand TERNEUZEN. Bevallen: N. Krakerde Zwarte, d.; B. M. G. de Buck Everaard, d.; C. B. Kotvls van de Wege, z.; M. S. Bonde- welden Tenter, d.; E. J. M. van Avermaetede Clercq, d.; J. M. Klaassenvan Baay, z. Getrouwd: H. F. Goethals, 28 j. en E. R. Smolenaars, 23 heeft geen beroering gewekt, men wachtte erop. En hij heeft te lang laten wachten: bfl al diegenen, die het ondanks de 89 pet. communistische stem men niet met het huidige be wind eens zijn, heeft hij zyn sympathie verspeeld. Jan Ma saryk heeft by zQn heengaan de hele natie beroerd; het heengaan van Benesj was nog al roemloos. Zijn weigering ae nieuwe grondwet te onderteke nen de grondwet, inmiddels door Gottwald ad interim ge tekend heeft zijn eer met gered. Ietwat nerveus trad Klement Gottwald uit de Vladislav-zaal en met zijn niet-onsympathiek voorkomen en optreden hebben de Tsjechen hem geaccepteerd. „De oude republiek is dood, leve de nieuwe". (Nadruk verboden) Vele leerlingen van Leeuwar der scholen waren Woensdag met een aantal onderwijzers en onderwijzeressen voor een dagje naar Vlieland getrok ken. Men ging er baden Een van de kinderen kwam in de woelige zee in gevaar, het geen door de onderwijzer H- de Vries werd opgemerkt. De kleine werd door hem gered. Men wist haar met kunstma tige ademhaling weer tot be wustzijn te brengen, doch de heer de Vries heeft zijn red dingspogingen met het leven moeten betalen. Het slachtof fer was gehuwd en vader van vijf kinderen. SMID MAAKTE GOUDEN STAVEN. De politie te Rotterdam heeft de hand weten te leg gen op een complot van op lichters. die op een geraffi neerde wijze staven goud te koop aanboden, welke bij on derzoek slechts bleken te be staan uit een koperen huls. gevuld met lood. Een fabri kant uit de omgeving van Ede kocht twee van dergelij ke staven voor 60 000 en la ter een rijk geworden wafel bakker een voor 35.000. Gearresteerd werd in deze zaak de 45-jarige smid AK„ die weliswaar nog steeds ont kent, doch tegen wie over stelpend bewijsmateriaal be. staat. De man maakte de sta ven in zijn smederij- Verder werden in verze kerde bewaring gesteld de 43-jarige koopman N. A- H„ diens broer, de 57-jarige J- A- H„ alsmede de 30-jarige W- den H-, allen kooplieden. Minister van den Brink opende wol-congres, Nadat de deelnemers aan het congres van het Inter nationaal Wolsyndicaat, het welk deze week in Amster dam wordt gehouden, gedu rende de eerste drie dagen in besloten vergadering een groot aantal technische kwes ties hadden besproken, kwa men de congressisten Don derdag in plenaire zitting byeen. De minister van economi sche zaken, prof. dr. J. P. M. van den Brink, opende deze bijeenkomst en wees daarbrj op de talrijke moei lijkheden, die zich voordoen by het zoeken naar een ge meenschappelijke oplossing der problemen. Met de wens dat het con gres met succes bekroond moge worden, besloot de mi nister zjjn openingsrede. TWEEDE KAMER Moeten effectenbezitters streng of coulant behandeld worden f Van onze parlementaire redacteur'. De Tweede Kamer dook Woensdagmiddag wel heel diep in allerlei technische fi nanciële beschouwingen, toen het wetsontwerp betreffende de waardering van effecten bij de belastingheffing aan de orde gesteld werd. Dit wetsontwerp is het sluit stuk op de vermogenaanwas- belasting en de heffing in eens. Het wetsontwerp kent nu een korting toe van 10 pet. op de buitenlandse effecten en van 111/9 op de koers op 1 October 1946 van de binnen landse effecten. Dezie korting vindt zijn rechtvaardiging in het ver schijnsel, dat de effectenbe zitters om aan hun verplich tingen te kunnen voldoen, ef fecten moeten verkopen en dit verhoogde aanbod op de beurs de koers doet dalen. De heer Chr. v. d. Heuvel (A.R.) beval de minister aan de 20 pet. korting op de koers op 1 October 1946 te handha ven. Mr. Baron van der Feltz (C.H.) steunde hem en ook de heer ds. W. Bierena (V.V. D.) en mr'. F. G. C. J M. Teulings (K.V.P.) wilden in deze richting gaan, hoewel laatstgenoemde zich later met het regeringsvoorstel van 11 1/9 pet. accoord verklaar de. De heren H. J. Hofstra (Arb.) en J. Hoogcarspel (C.P.N.) dachten er echter an ders over. Zy wilden in het ge heel geen korting. Minister Lieftinck wees er op, dat het niet toepassen van de korting de effectenbezit ters pl.m. 150 millioen zal kosten. De Kamer zal tevens uit spraak moeten doen over een amendement van de heer Teu lings, dat regels geeft voor de waardering van incourante effecten. Aangezien minister Gielen Vrijdagmiddag by de erepro motie van Generaal Smuts aanwezig moet zijn, werd be paald, dat de interpellatie- Burger over de perszuivering pas volgende week gehouden zal worden. 31. Even nadat Kappie en Professor Lariflx van de stier afsprongen en in het gebouw verdwenen waren, stopte de vrachtauto met Kaper Knipoog aan het stuur met piepende remmen voor het zelfde gebouw. Kappie en de Professor stonden intussen al met een heer te praten. „We moeten direct een vliegtuig naar Villagranda hebben zei Kappie. „Dat is te ver", zei de man. „We kunnen U wel een eind brengen, maar dan moet u verder met de trein „Bestzei Kappie, maar net toen hy dat gezegd had, werd de deur openge rukt en stapte Kaper Knipoog binnen. „Schurrrrken schreeuwde hy. „Et za! gehaktballetjes van jullie draaien! Ik zal Verder kwam hy niet, want er stapte een politieagent naar binnen, die „Houd de dief" riep, terwjjl hij naar Kaper Knipoog wees. „Hjj heeft een vrachtauto gestolen, de oplichter HET VAN DE FEUILLETON Tjeerd Adem» 76 Hoe is 't gosterwereld moge lijk, want ik heb 'm ook wel- lerus hore bromme, maar ik versting d'r geen klap van." „Woonde hij met die knecht alleen in dat huis?" „Nee, d'r was nog 'n soort meneer. Een stuk angetrouw- de femilie geloof ik. Die had een amparte kamer en die zorgde ook voor 'm. En d'r kwam ook nog zo'n goser an huis. Die leek sprekend op die knecht, ook zo'n lange zwarte, maar die zag je byna niet. Ie is nogerus hier ge weest om 'n emmer water omdat by hullie de leiding bevror© was. 'k Had er niks van gehoord, dat ie binnen- gekomme was en ie sting zo in ene achter me in 't keu kentje! 'k Schrok me 't ape zuur. Ja, as 't er zo in ene een vent achter je staat. Daar ken je van doodblüve. Een nicht van me man heb 't us gehad met de baker. Die sloop ook zo door 't huis en op n ogenblik staat ze vlak achter m'n man z'n nicht en ze doet d'r bek ope en m'n man z'n nicht laat van schrik de baby uit d'r pote valle. Nou ja, ze zou Tt wurm net in de wieg leg- ge, dus 't viel op 't deken- te, maar je zou 't net zo goed anders kenne hebbe. Waar of niet?" Inspecteur Beekman zucht te. „Is diehmdie meneer later weer wegge gaan?" -„Ja, natuurlek", zei de vrouw. „Anders zou Jan 'm d'r wel uitgesmet© hebbe. 'k Heb 'm een emmertje wa ter gegevo en ik zeg: va der, duvel nou maar op en as je nogerus binnekomt, trek dan effetjes aan de bel. Kleine moeite. Of klop effe tjes op de deur. Da's niet meer dan fesoeniyk. Waar of niet? 't Was net effetjes half nege 't Had best gekend, dat ik in m'n onderlyfie had gestaan. Affyn ze zegge, dat 't een dokter was. Nou, dan zei ie wellerus meer 'n on- derlijfie gezien hebbe, mot je maar rekene." „Is die mee verhuisd?" „Ja, dat geloof ik wel, maar dat weet ik ook niet zeker, want ie was d'r niet by, toen ze die ouwe in die auto hebbe gedrage. Dat heb die knecht met dat stuk fe milie van 'm gedaan, van die ouwe bedoel ik. Die «neef van 'm of weet ik veel wat ie van 'm was. De boel is pas 's middags weggehaald door die kerels van de verhui zing." „En heeft U na die tfld niemand meer gezien?" „Neeof wachterus, laat ik niet liege. Ja, netuur- lek heb ik wat gezien. Een dag nadat die ouwehier weggong. Toen sting ie in de teuin boompjes te pote." ,En U zei, dat hy niet lo pe kon?" Wie niet Die ouwe Nee, netuurielc niet, maar ik heb 't toch zeker over die zwarte"' „Stond die boompjes „Nou ja, en struikies en zo! 'k Zeg tegen m'n man nou begryp ik 't er goster- nikkie nik3 meer van. Want zo tuinerig was 't ie anders nooit. En as je nou erregus weggaan, dan neem je wat boompjes of struikies mee. die van je eigen zfln. Dat 's nogal wiedes. Die ken je daar waar je naar toe gaat ook weer in de grond zette Maar die vent maakt© een heel bloemperkie voor de mense, die dr in moste komme. 's Aves om elf uur was 't ie nog bezig. We konnen 'm net zien as we door 't slaap kamerraam keke. M'n man zeit: 't Lykent wel of ie de pootziekte heb gekrege. Want ie sting maar te grave. Ik zeg: le ken voor myn part de kouwe dinges kr^jge, maar wij gaan maffe. Ja, want m'n man mot d'r 's morre- Ees om vyf uur al weer uit. ie werkt onder Oosterbeek en dan mot ie z'n slaap heb be anders is ie de hele daj sikkeneurig. Nou en de vol gend© morg'e had ie me daar een prachtig bloemperkie aangelegd. Die dokter bedoel ik." „Kan het die knecht niet feweest zijn?" informeerde e inspecteur. „Ja, dat ken ook wel, want ik kon ze niet goed uit me kaar en 't was al donker mot je maar rekene. Mot U effetjes komme kyken. Je ken 't hier achter "door gaatje van de heg zien. U mot maar niet op de rommel lette." Inspecteur Beekman volg de de vrouw door 'het gan getje en de keuken en keek even later door een gat in de heg in het tuintje van de buurman. ,Kyk", fluisterde de vrouw naar een keurig plantsoentje wyzend, „dat heb ie eigen handig gemaakt een dag na dat die ouw© heer hier weg gong. Daar heb ie nou on- geloge een hele nacht aan gewerkt. Snap U dat nou? Nee, as je toch weggaat, niet waar? Kijk, daar heb je Pronk. Die zit ook altyd in z'n tuintj© te prutse." Inspecteur Beekman keek opnieuw door 't heggegaatie en zag de oude Pronk In z n tuinbroek geknield by 'n be goniaplantje, terwyi hy de aarde met zyn handen voor zichtig tegen de worteltjes drukte. De vrouw ging hem weer voor naar het keukentje. „Wat is die Pronk voor *n man?" informeerde de inspec teur. Mevrouw Jansen haalde haar massieve schouders op. „Ze zegge wellerus: een ver re buur is beter dan een goeie vrind, nee, wachterus, een ver rei vriend is beter dan een goeie buur, maar je heb zo ge- zeid als buurman niks an 'm." „O nee?" vroeg de inspec teur. (Wordt vervolgd) INSCHRIJVINGEN VOOR OLYMPISCHE SPELEN GESLOTEN. Woensdagavond 12 ur slo' ten de inschrijvingen voor de 17 takken van sport (136 nummers), waaraan de 60 landen, die voor de Olympi sche Spelen te Londen zijn uitgenodigd, kunnen deelne men. Aan de vooravond wa ren de inschrijvingen van 57 landen binnen. Van Ierland, het tweede land ,dat de invi tatie in beginsel had aange nomen, had men nog niets vernomen Een van de weini ge telegrammen, die Woens dag uit Tel Aviv in Londen werden ontvangen, meldde de inschrijving van Palesti na voor athletiek, basketball, voetbal, hockey en zwemmen. Aangezien te Berlijn 48 landen deelnamen, kan nu reeds van een record worden gesproken VOETBAL. De volgende 33 landen heb ben definitief ingeschreven voor het Olympisch voetbal- tournooi: Afghanistan, Argen tinië, Oostenrijk, Brazilië, Bul- arije, Burma, China, Tsjecho- lowakye, Denemarken, Egyp te, Eire, Finland, Frankryk, Groot-Brlttannië, Griekenland, Nederland, Hongarye, IJsland, India, Italië, Korea, Luxem burg, Mexico, Noorwegen, Pa kistan, Palestina, Polen, Roe menië, Spanje, Zweden, Tur kije, Ver. Staten en Zuid-Sla- vië. KORFBAL. Jublleumtoumool Madjoe. Ter gelegenheid van het 15- jarig bestaan zal de korfbal vereniging „Madjoe" te Vlis singen ccn jubileumtournooi op het terrein aan de Keer sluis organiseren. De volgende verenigingen zullen deelnemen: „Ganda" uit Gent, „De Algemene" uit Leiden, „Merwede" uit Dordrecht, „Swift" uit Mid delburg en „Madjoe", Vlissin- gen. UITSLAGEN 12 JUNI. le klasse: SeoltoVolhar ding 32: LuctorSwift 1 4; TogoVios 51- 2e klasse A: S-LW.—S-S-S. 0—1. 3e klasse A: V-Z-OD.—VK V. 2 2—0- 3e klasse B: SinotoDos 3 2; VopoTjoba 50; Dios I Dios 2 13- 3e klasse C: De PoelW.H- S- 53: Vios 2Ivo 41. 3e klasse D: FortunaZuid- zande 04: A-K CGroede 1—4; K.W.B—Swift 3 2—1. PROGRAMMA VOOR 19 JUNI. In verband met het Mad- joe-toumooi op Zaterdag en Zondag wordt in de eerste Economisch herstel in Nederland. MENING VAN MINISTER VAN DEN BRINK. De min. van economische za ken, dhr. Van den Brink, heeft op verzoek van het A-N. P. een aantal veel voorko mende vragen beantwoord. Aan dat antwoord ontlenen wij, dat naar de mening van de minister de spanning tus sen lonen en prijzen iets af neemt. Een mogelijke inter nationale prijsdaling en een begin van concurrentie met een ruimere arbeidsmarkt werken in die richting. Het streven naar een veel zijdig betalingsverkeer bin nen Europa wordt voortgezet. Er is een wijziging in studie van het thans in Nederland geldende stelsel van bedriifs- vergunningen. De minister was van opinie, dat de economische samen werking tussen de Benelux- landen een gestadige groei vertoont Wat de distributie betreft, zag de minister geen uitbrei ding van de tabaks vers trek king. geen uitbreiding van de textieldistributie door de verstrekking van huishoud- punten en tenslotte kon hij nog niet het tijdstip bepalen, waarop de kolendistributie zal worden beëindigd Ook de opheffing van gas- en electri- citeitsrantsoenen achtte de minister nog niet mogelijk- De kwestie van hogere handetenarges voor kruide niers is in studie. klasse alleen LuctorVolhar ding gespeeld, waarvan de uitslag niet te voorspellen is- 2e klasse A: Swift 2SS. S- 2e klasse B: Togo 2Zee- landia: 3e klasse A: Vitesse Top: 3e klasse B: Tjoba 2 Dios 1: 3e klasse C: Vios 2 De Poel; 3e klasse D: Groede Madjoe 2 VOETBAL De Nederlandse bondsploeg. De Ned- Bondsploeg, die op de Olympische dag tegen het Britse Olympische team uit komt, is als volgt samenge steld: Doel: Landman (Neptunus); Achter: van Bun (M.V-V.) en Albers (Vitesse); Midden: Beenhakkers (N. A-C-Ter louw (D.C-V.) en de Vroet (Feijenoord); Voor: Van der Tuiin (Hermes D-V-S.), Rij vers (N-A-CO, Roosenburg (Neptunia), Schaap ('t Gooi) en Clavan (Ado). Reserves: Kraak (Stormvo gels), Schij venaar (Edo). Wilkes (Xerxes) en Mulders (P.S.V.). Scheidsrechter: De heer K. v. d. Meer. DE OLYMPISCHE DAG. De Prinses-regentes Juliana, Prins Bernhard en de prinses jes Beatrix, Irene en Margriet zullen op 20 Juni de Olympi sche Dag te Amsterdam by- wonen. WIELRENNEN. Dodelijke val bij Ronde van Zwitserland. Tijdens de 4e etappe van de Ronde van Zwitserland, (ThunAltdorf), heeft zich een dodelijk ongeluk voorge daan. Bij de afdaling van de Susten-pas verloor de Bel gische coureur Richard de Poorter bij een val het leven, toen hii in volle vaart tegen een tunnelwand smakte. De Belgische wieler-wereld lijdt met zijn heengaan een ernstig verlies- De Belgische renners en journalisten hebben zich naar aanleiding van dit onge val uit de ronde teruggetrok ken, evenals een groep Zwit serse renners, die tot de ploeg van de Poorter behoorden. RONDE VAN SCHOONDIJKE. Maandag 21 Juni wordt te Schoondijke een wielerwed strijd voor amateurs en nieu welingen gereden over een afstand van 100 km. Verschil lende prominente renners uit Nederland en België verschij nen aan de start- RONDE VAN HONTENISSE. Ook het kleine plaatsje Hontenisse in Zeeuwsch- Vlaanderen krijgt dit jaar een wielercourse voor ama teurs en nieuwelingen over 100 km. n.l. op 8 Augustus- Hier verschijnen vele beken de renners aan de start als: Bindels, Vos, Geerts e.a. ROEIEN NEREUS WINT DE TELEGRAAFBEKER. Na een uitzonderlijk fraaie race heeft de jonge acht van Nereus Woensdagavond op de Amstel revanche genomen op de jonge acht van Njord voor de geleden nederlaag in de Farsity. Met een kwart lengte voorsprong ging de boot van Nereus in ae fraaie tiid van 15 min. 16-3 sec- door de finish bii de Amstelbrug en legde daarmede beslag op de Telegraafbeker- TENNIS Van Meegeren boekt successen. Rob van Meegeren heeft zich ih de kwart finale van de Londense lawntennis kam pioenschappen geplaatst door een 79, 64, 75 overwin ning op de Engelse speler Carter. De partij duurde ruim 2% uur. In de derde en beslis sende set kwam van Meege ren met 54 achter. De Ne derlander zette toen alles op alles en met werkelijk schit terend spel won hij de drie games en daardoor de wed strijd. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, Juni Op 1 Juli zullen weer nieuwe tex tielpunten geldig zyn. Dat leidt nu reeds tot allerlei gis singen, waarbii zoals gewoon lijk de wens de vader van dc gedachte is. Zullen er weer 25 aangewezen worden, of zal het Dubliek in de gelegen heid gesteld worden wat meer goederen te kopen? Wij hoorden zelfs al, dat er veer tig of vijftig punten geldig verklaard zouden worden Men zal goed doen zijn ver wachtingen niet te hoog te spannen. De regering staat op het standpunt, dat men overal zijn punten moet kun nen besteden Daarvoor is 't nodig, dat de winkeliers ruim bevoorraad zijn. Wanneer men de zaken ziet, krijgt men de indruk, dat ook aan een grotere vraag dan op grond van 25 punten per persoon mogelijk'is- voldaan kan wor den, doch men vergete niet, dat bii verhoging van de toe wijzing aan het publiek alles vlug verkocht zal zijn. Van vier kanten ontvangt de regering haar adviezen, o-a- uit de wol- en uit de ka toensector. Wanneer een van die groepen meent, dat er zo veel textiel aanwezig is. dat meer punten aangewezen kunnen worden, ontstaan de geruchten van een ruimere textielvoorziening. De rege ring overziet echter het ge heel en bepaalt daarnaar, de rflo'geliikheden. Dit geschiedt pas in de laatste week vóór de geldigverklaring. Naar het zich laat aanzien zo vernemen wij zullen er wel weer 25 punten be schikbaar gesteld worden Het gerucht, dat er een nieuwe punten-waardering zal komen schijnt eveneens alle grond te missen. Amsterdamse beurs Schepen van en naar Indonesië Van Indonesië. Johan de Witt, passeerde 16 Juni Pantellaria: Modjo- kerto 16 Juni te Suez. Naar Indonesië. Johan van Oldenbarnevelt passeerde 16 Juni Casquels; Batoebahra 17 Juni te Colom bo; Willem Ruys, 16 Juni van Singapore; Ceram, 16 Juni te Port Said: Garoet passeer de 15 Juni Suez. Scheepvaartberichten Aangekomen te Vlisslngen Dlna v. Antw., Weltevreden 7 v. Antw., Harvanger v. Antw., Rynkerk v. Antw., Glorie v. Hamburg. Vertrokken: Vecht n. Lon den. Helios n. Brussel, Dina n. Oslo, Glorie n. Avonmouth, Havik n. R'dam. Gepasseerd n. Antwerpen: Helena v. Londen, Eemdijk Nieuw Orleans, Germaan v. Geffle, Lelie uit zee. Gepasseerd v. Antwerpen Leopoldskerk n. Genua, Nas- saufcade n. R'dam, Eems n. zee, Albireo n. Rio de Janeiro. N.I. Hand. B. Ned. Hand. My. A.K.U. Calvé Unilever Kon. Petr. Fokker V Amst. Rubber H.A. Lyn Scheepv. Unie H.V.A. Dell My. Nederland 1939 16 Juni 17 Juni 121 120%' 153 154% 159% 161% 294 293%' 340% 340% 166% 166%' 200 197 188% 187%' 229% 228% 139 141 100 100 Het publiek blyft zich van het. zakendoen op de effecten- markt afzydig houden. Dit bleek ook Donderdag. De af faire was weer van bescheiden omvang en voomameiyk in handen van de beroepshandel, die begin beurs enige belang stelling aan de dag legde voor aandelen Aku, waardoor deze opliepen van 159% tot 162. De algemene tendens was pryshou- dend tot Iets vaster. Stimule rend nieuws ontbrak volkomen. Doch ook de aanwezigheid van nieuws betekent voor de markt tegenwoordig niet veel. Het oe fent althans weinig invloed uit. Dat bleek Woensdag wel by het bekend worden van het af breken der onderhandelingen met de republiek. Een nieuwe phase van ontwikkeling ls hier in nadien nog niet bereikt. In dische fondsen waren zeer kalm gedisponeerd en met uitzonde ring van tabak waren de koer sen een kleinigheid in reactie. De Japaniynen hebben thans biykbaar hun niveau gevonden en weken niet meer van het vorig peil op 170 k 171 af. Alec Lawrenson, de correspondent van het Britse conservatieve blad „Daily Telegraph", heeft Tsjechoslo- wakije verlaten, daar zyn verblijfsvergunning niet ver lengd is. UIT DE ZEILEN WEDSTRIJDEN OP DE SCHELDE. Zaterdag en Zondag werden op de Schelde zeilwedstrijden gehouden tussen de „Royal Belgian Sailing Club" en de „Cercle de la Volle Ryssel". De Belgische vereniging won deze wedstrijd met 45% punt tegen 39% voor de Franse. De beste Belgische zeilers waren de heren A. Hebbelynck en A. Vercruysse, terwjil by de Fransen de heren V. DervJUe en H. Froidure uitblonken. ZON EN MAAN. 19 Juni Zon: op 4.19, onder 21.03. Maan: op 19.27, onder 2.35. ZATERDAG. Minister Gielen houdt een toespraak in het kader van de Anjeractie van het Prins Bernhard fonds (H. H 20.05). Het Nederlandse Jeugdor kest, dat reeds zoveel succes oogstte, treedt op om 23.15 (H. EL), werken van o.a. Handel en Mozart. Hilversum I: 7 en 8 Nieuws; 10.20 Radiofeuilleton; 11 Uit zending voor de arbeiders in de continubedrijven; 12 Salon- orkest van het N.I.R. te Brus sel o.l.v. Désiré Dérissen; 12.33 Miliza Korjus en Richard Tau- ber zingen met Orkest; 13 Ned. Strtjdkr.; 13.30 Orgelspel d. Johan Jong; 14.15 Gevar. progr.; 15.15 Malando en zyn Tango-Rumba orkest; 16.45 Om en nabij dc twintig; 17.15 Volksconcert Het Radio Philh. Orkest o.l.v. Albert v. Raalte; 18 Nieuws; 18.30 Ned. Strydkr.; 19 Actualiteiten op kunstgebied onder redactie van Max Dendermonde en Rut- ger Schoute; 20 Nieuws; 21.30 Week-end orkest; 22 „De bron zen fles", fantastisch verhaal in vier delen naar het geiykna- mige boek v. F. Anstey door Jan Apon; 22.30 Orgelspel d. Johan Jong; 23 Nieuws. Hilversum II: 7 en 8 Nieuws; 9.05 Gramofoonmuziek; 11 De Zonnebloem; 11.45 Schoolra dio Cursus A 2; 12.33 Lunchconcert door Klaas v. Beeck en zijn orkest; 13 Nieuws; 14.40 Omroep-Kamer- orkest o.l.v. Anton Krelagc; 15.15 Jonge kunstenaars stel len zich voor Wouter Canoy, tenor, zingt aria's uit Italiaan se opera's; 16.30 De schoon heid van het Gregoriaans; 17 De Wigwam; 18.15 Journalis tiek weekoverzicht door Paul de Waart; 19.45 „Kampvuren langs de evenaar" door dr. Paul Julien; 20 Nieuws; 20.05 Minister Gielen; 20.20 Licht baken door Henri de Greeve; 20.50 Delen uit Italiaanse ope ra's; 21.25 Radio-feuilleton door Bob van de Poll; 22 Het Orkest zonder naam o.l.v. Ger de Roos; 23 Nieuws; 23.15—24 Het Nederlands-jeugdorkest. Vlisslngen Terneuzen Hansweert Zierikzee HOOG WATER U. -fNAP u. -f NAP 0.05 1.63 0.34 1.84 0.59 1.96 1.24 1.23 12.36 1.84 13.04 2.04 13.36 2.15 13.59 1.43 LAAG WATER U. —NAP u. —NAP 6.24 2.03 7.05 2.25 7.36 2.40 7.02 1.71 18.43 1.94 19.25 2.14 19.58 2.31 19.31 1.58

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 3