PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Drie Arabische vorsten wantrouwen elkaar In hotels verdwijnen gebakken aardappelen Washington stelt niet te aanvaarden voorwaarden Scholenbouw uitgebreid Zeeuwse monumenten worden gerestaureerd 0E BILT Geen Sowjet- waarnemers naar Palestina. Hatta bezoekt van Mook Vlees voorlopig niet van de bon. VOORSPELT 191e Jaargang - No.139 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen Dit blad verschijnt i Zon- en Christelijke feestdagen. Woensdag 16 Juni 1948 20 per 1 per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS12 Ct. pei behalve op^ Zon- en Algemeen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VUSSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN rn,nlmum p «dvertentie Tz Giro nr 359300 P.Z C.. Middelburg. Bureaux Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) teL 10 en 51 - Middelburg: Loudense Kaai 29. tel. 2077 en 2 - Goes. L Vorststr 55. teL 2475 (b g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - TemeuzcnBrouwerljstr. 2 - ZierikzeeN. Bogerdstr. C160. tel. 26 Het Wereldgebeuren Koning Abdullah op bezoek bij Ibn Saoed. Koning Abdullah van Transj ordanië en koning Ibn Saoed van Saoeda-Arabië zullen bin-nenkort een belangrijk onder houd hebben in het zomerver blijf van Ibn Saoed. Dit zal de eerste keer zijn, in 20 jaar, dat een lid van Transjordaanse koninklijke familie, een bezoek brengt aan Arabië. De eerste stap tot herstel van de vriendschap tussen beide Arabische vorsten droom van Bevin is een Me sopotamische federatie van Palestina. Transjordanië, Irak, Syrië en de Libanon als bol werk tegen de Sowjet-Unie, Dat is ongeveer het zelfde als wat Abdullah noemt Groot- Syrië. Men mag aannemen, dat de ze plannen besproken zullen worden tijdens het onderhoud Abdullah Ibn Saoed. Het is verder waarschijnlijk dat ge tracht zal worden de Joden met het plan te verzoenen door hen een zekere mate van zelfbestuur aan te bieden, bij voorbeeld door Palestina te verdelen in kantons. Met dit als achtergrond is het duidelijker waarom Gro- myko gisteren in de Veilig heidsraad sprak over een „gevaarlijk handeltje", dat buiten de Ver. Naties om. in het midden-Oosten wordt be dreven. Misschien. Het is alom be kend, dat Abdullah en Ibn Saoed elkaar niet erg mogen, evenals deze beide op hun beurt door koning Faroek van Egypte gewantrouwd worden. Voor het oog der wereld treedt de Arabische Liga, de bond van zeven Arabische staten, eens gezind op, nu het er om gaat, een gezamenlijk doel te berei ken: het ongedaan maken van de stichting der Joodse staat. In werkelijkheid echter is de Liga veeleer op drijfzand dan op cement gebouwd. De vorste lijke haantje de voorste, is ko ning Abdullah, wiens Arabisch legioen de enige sterke strijd macht is. die het kan opne men tegen de Haganah. De sluwe en handige Abdullah weet dat en heeft zijn privé- ambities in het midden-oosten. Vaak droomt hij van een staat, Groot-Syrië, te bereiken door de inlijving van Syrië, de Liba non en Arabisch Palestina bij Transjordanië. Jeruzalem zou daarvan de hoofdstad moeten zijn. Het is veelbetekenend, dat hij zijn legioen uitsluitend bij Jeruzalem heeft laten vech ten. Herhaaldelijk circuleren er ook geruchten, dat Abdullah op eigen gelegenheid onderhan delt met het Joodse Agent schap. Ibn Saoed, die in Abdullah de grote rivaal ziet, is reeds bij voorbaat afgunstig op hem. Koning Faroek. die voor Egypte het leiderschap der Arabische Liga pretendeert, voelt niets voor een groot Sy- risch rijk aan zijn grenzen. De legertjes der kleinere staten zijn mede Palestina binnen gerukt om een oogje op Abdul lah te houden en in de buit mee te delen in geval er iets te delen zou zijn. Abdullah is weinig meer dan een pion in het perfide Britse spelletje in het midden Oosten. Zijn leger is geheel uitge rust, geoefend en van wapenen voorzien door de Britten en wordt gefinancierd op kosten der Britse schatkist. De Koning is omgeven door Britse raadgevers, onder wie de fameuze majoor Club. In Londen wordt het Abdul- liaanse-plan voor een groter Transjordanië gesteund. De Verzoek van Gromyko verworpen. De Veiligheidsraad heeft zonder discussie besloten, dat zijn voorzitter aan de rege ringen van alle landen, zo wel leden als niet-leden van de V. N- zal verzoeken mede te helpen ter voorkoming van immigratie in Palestina of de Arabische staten van perso nen, die inbreuk zouden kun nen maken op het bestand. De Raad nam dit besluit na ontvangst van een desbe treffend verzoek van graaf Folke Bernadotte. De Sowjet-afgevaardigde Gromyko steide een nieuwe resolutie voor, volgens welke een waarnemerscorps zou worden opgericht, bestaande uit 30 tot 50 personen, bii te dragen door alle leden van de Veiligheidsraad, behalve Sy rië- „Waarom zou iemand zich verzetten tegen de deelne ming van Sowjet militaire waarnemers in Palestina", zo vroeg Gromyko. „Waarom zouden de V- S. het recht hebben 21 waarnemers, als mede schepen en vliegtuigen te zenden, terwijl de Sowjet- Unie niet in staat is zelfs maar vijf waarnemers te stu ren?"- Gromyko verklaarde, dat hij om deelnemmg ver zocht van niet meer dan vijf waarnemers en dat er „abso luut geen wettige reden was. waarom zij zouden worden uitgesloten". De Argentijn Arce was van mening, dat de bemiddelaar moest worden toegestaan de vrije hand te hebben in het kiezen van zijn eigen waar nemers- De Sowjet resolutie werd daarna verworpen. Na de verwerping der reso lutie vroeg Gromvko: „Wij vragen ons terecht af, of de wapenstilstand niet in elkaar is gezet, opdat bepaalde sta ten een nieuw handeltje kun nen maken achter de rug van de V. N- om en ten koste van de Joodse en Arabieohe vol ken". Vragen over de Londense „aanbevelingen". Het Tweede Kamerlid van der Goes van Naters, heeft aan de minister van buitenlandse zaken de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Is dc minister bereid aan de Kamer mededeling te doen van de „aanbevelingen" der zesmo- gendheden-conferentie te Lon den. waarmee de regering blijkens de persorganen ver klaard heeft accoord te gaan? 2. Om welke reden heeft de mi nister niet, alvorens deze be langrijke, het land en de Ka mer later bindende, beslissing tot accoordverklaring te ne men, contact met de Kamer, eventueel in de vorm ener ver trouwelijke mededeling, ge- Chocolade-oplichters. Bij de recherche van het bu reau Linnaeusstraat te Am sterdam deed een grossier in chocolade aangifte, dat een man zich bjj hem had uitgege ven voor vertegenwoordiger van de firma „De Hoop" in Breda, welke later bleek niet te bestaan. Deze man had een order voor 500 kg pure choco lade afgesloten en wilde met een de 2000 rantsoenen mee nemen, waarop de grossier echter niet is ingegaan. Uit het politieblad bleek, dat der gelijke oplichtingen in onge veer 20 gevallen in verschil lende plaatsen van ons land zijn gepleegd. In verband met deze oplich ting zijn thans twee personen aangehouden. Veel bloemkool. Tengevolge van het warme weer van de laatste dagen is de aanvoer van bloemkool op de Westlandse veilingen zo groot, dat zij nauwelijks ver werkt kan worden. Waar schijnlijk zal echter nog deze week de laatste bloemkool op de veilingen komen. BRUTALE AAP. Sedert enige weken vertoeven twee apen, die uit het Tilburgse natuurdierenpark ont snapten, in de omlig gende bossen. Zij ver wijderden zich niet ver van het dierenpark, doch komen meerma len, door de honger ge kweld, bii. de villabe woners in de omtrek op bezoek, waar zij dan gevoerd worden- Men slaagde er evenwel nog niet in de dieren te pakken, daar zij uiterst schuw zijn- Zondag verscheen de jongste der twee apen in de tuin van een uit spanning aan de Breda- seweg, sprong op een tafeltje, waaraan een dame en haar dochter tje zaten, en dronk een elas limonade, dat voor het kind stond, leeg. Met een paar luchtige sprongen verdween de aap weer in het ge boomte. DE VLEESLOZE DAGEN BLIJVEN, Nieuwe regeling voor Horeca-bedrijven. Zoals bekend, heeft het eni- je tijd geleden gevoerd over- 'eg tussen de overheid en het georganiseerde bedrijfsleven (Horeca) tot een nieuwe rege ling voor de verzorging der maaltijden e.d. in hotels, res taurants, enz. geleid. Volgens de nieuwe voor schriften mogen warme maal tijden in het algemeen uit ten hoogste vier gangen, t.w. voor gerecht, soep. hoofdschotel en toespijs of fruit, bestaan. VLEES-VERSTREKKING Buiten de hoofdschotel mag geen vlees worden verstrekt bij of verwerkt in soep of na gerecht. Bij de bereiding van aardappelen mogen geen voe- dingsvetten worden verwerkt, Gezicht op Jeruzalem. Op de achtergrond woedt een grote brand. zodat gebakken aardappelen van het menu verdwijnen. Pa- tates-frites mogen alleen in inrichtingen worden bereid, die daarvoor een speciale toewij zing ontvangen. Het verbruik van voedingsvetten wordt be perkt. Zo mag boter-saus slechts worden verstrekt bij de hoofdschotel. De vleesportie per warme maaltijd voor de volksrestau rants en cafetaria's (prijsklas se A en B) wordt gebracht op 75 gram (vers gewogen zon der been) of 112% gram (vers gewogen, met been). Voor de restaurants der overige prijs klassen wordt de vleesportie per warme maaltijd gebracht op 90 gram, resp. 135 gram. Het aantal vleesloze dagen blijft gehandhaafd op twee, namelijk Dinsdag en Vrijdag. Saucijzenbroodjes en daar mee gelijk te stellen producten mogen niet verstrekt worden, evenmin als op bon gedistribu eerde versnaperingen. Hetzelf de geldt voor kaas of produc ten, waarin kaas is verwerkt, behalve in logies-verstrekken- de bedrijven bij het ontbijt. De nieuwe schikking maakt het mogelijk ook tegen de ver bruiker, die zich zijnerzijds niet aan de voorschriften houdt, op te treden. 13 millloen hand tekeningen voor verenigd Duitsland. Volgens voorlopige cijfers, medegedeeld door het onder Sowjet-Russische contróle staande Duitse nieuwsbureau, zijn in geheel Duitsland meer clan 13 millloen handtekeningen verzameld voor 't van de com munisten uitgegane referen dum over de eenheid van Duits land. Het referendum moet 'n verzoek aan de geallieerde be stuursraad ondersteunen om 'n maatregel ter verzekering van de eenheid van Duitsland. Conferentie kan tot Zaterdag duren. Te Batavia is alle aandacht ln politieke kringen merkbaar gevestigd op de Komende ont moeting tussen de heren van Mook en Hatta. Dinsdagoch tend is een Amerikaanse Beechcraft naar Djocja gevlo gen om Moh. Hatta af te ha len, die Woensdagochtend naar Batavia komt, waar hij 's mid dags door de luit. gouv.-gene- raai zal worden ontvangen. Te Batavia is bekend geworden, dat Hatta eerst Zaterdag we derom naar Djocja zal terug keren. Inmiddels heeft Dinsdag avond, na haar terugkomst uit Kalioerang, de Commissie voor Goede Diensten een afzonder lijke vergadering gehouden. Negen mannen naar Batavia. Dinsdagochtend is de gede legeerde van het opperbestuur, de heer L. Neher, per Constel lation van Batavia naar Bang kok gevlogen, om de groep Ned. Kamerleden der „com missie van negen mannen" te begroeten. Hij zal met hen naar Batavia terugkeren. Sovjet-Unie wil een Donau-conferentie. De Sowjet-Unie heeft voor gesteld op 30 Juli een confe rentie te beginnen tussen de vier grote mogendheden en de Donaustaten Deze confe rentie zou in een hoofdstad van een der Donau-staten ge houden moeten worden .Oor spronkelijk had Rusland Bel grado als conferentiestad voorgesteld, maar thans is dat voorstel ingetrokken- In Washington wordt er veel ■gaarde aan gehecht. Voor de eerste keer heeft Moskou er in toegestemd besprekingen te voeren, over wat Marshall „een specifiek onderwerp" heeft genoemd, Eenstemmig verzet der Marshall-landen. Valutakwestie de hoofdzaak. De onderhandelingen tussen Washington en de Europese landen over de voorwaarden der Marshall-hulp verlopen weinig vlot. De Amerikanen stellen eisen wat betreft wis selcontrole en munt-parltelt, die onaanvaardbaar zijn. Sidney Gampbell, Reuters financiële redacteur, seint hier over: Ik heb inzage gekregen van enkele der „onaanvaard bare* clausules van het Ame rikaanse ontwerp voor de bi laterale Marshall-overeenkom sten. Het ontwerp, dat 26 pa ragrafen omvat, zou, naar ver luidde, op 17 Mei naar de zes tien Europese landen zjjn ge zonden. Volgens paragraaf vijf, die gaat over taneven en prefe renties, zouden de Europese ontvangers van Marshall-hulp gebonden worden aan het handvest van de internationale handelsorganisatie van Havan na. Deze paragraaf kan aldus uitgelegd worden, dat de Ver. Staten het recht verkrijgen tot contróle op tarieven en pre ferenties. Volgens een andere para graaf zouden de Ver. Staten, telkens wanneer zij van me ning zouden zjjn dat een wijzi ging in de wisselkoers in het belang van het Europese her stel wenselijk was, het recht hebben „aan te dringen op overleg" met het betrokken land. De Ver. Staten zouden voorts het recht hebben geraadpleegd te worden over het bepalen van het tijdstip voor het we der converteerbaar maken van valuta's en het liquideren van zoals het ster- valutablokken linggebicd. UNANIEM VERZET. Naar le Washington verno men wordt, hebben de 16 Mars hall-landen een „verenigd front" gevormd tegenover sommige punten in het oor spronkelijke Amerikaanse ont werp. De Europese landen hebben unaniem op de volgende pun ten aangedrongen: 1. De bepaling betreffende overleg over eventuele devalu atie van valuta's moet zjjn op basis van volkomen gelijkheid. 2. Elke verplichting inzake tariefverlagingen moet niet verder gaan dan de belofte, die de landen reeds hebben ge daan door hun Instemming te betuigen met het internatio nale handelscharter te Havan na. 3. Een straffere formulering van de Inhoud van het Ameri kaanse ontwerp Is noodzakelijk ter vermijding van eventuele misverstanden omtrent de in terpretatie ervan. VOORTVARENDHEID WORDT BELOOND. Ook voor hen, die niet op de urgentielijst staan. Tengevolge van de om standigheid, dat 't bouw volume, in 1948 voor dc bouw, verbouwing of uit breiding van scholen be schikbaar, belangrijk kon worden verhoogd, heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen een aantal nijver heidsscholen voor jongens en meisjes toegevoegd aan de reeds eerder uit gegeven lijst van scholen, welker bouw, verbouwing of uitbreiding urgent werd geacht. De werkzaamheden aan deze scholen zullen- echter nog steeds van semi-perma- nente aard moeten zijn. Het is nodig, aldus schrijft de afdeling voorlichting van het ministerie van Wederop bouw en Volkshuisvesting, dat het in 1948 beschikbare bouwvolume wordt verwezen lijkt. Teneinde dit te bevor deren zijn meer scholen op de urgentielijst geplaatst, dan het bouwvolume toelaat. Het gevolg hiervan is, dat scho len, die het eerst kunnen Provinciale subsidie in vier en twintig gevallen. Tot een totaalbedrag van 77.586. Ieder jaar wordt op de Pro- vinciale begroting 10.000 uitgetrokken voor het verlenen van subsidies in de kosten van restauratie der monumenten van geschiedkundige en archi tectonische waarde in Zeeland. Enkele jaren is dit bedrag niet gebruikt en overgeboekt naar de volgende diensten. Ojj deze wijze is een fonds gevormd, dat thans f 30.000 groot is. Het college van Gedeputeerde Sta ten heeft aan de Provinciale Stalen voorgesteld in 24 ge vallen een bijdrage te verstrek ken tot een totaal van 77.586. De werkzaamheden aan de toren 'van 's-Heer Hendriks kinderen konden niet langer worden uitgesteld en zijn reeds in volle gang. De kosten wa ren aanvankelijk geraamd op 47.000. Het Rijk zegde een bijdrage van 70 toe. Er is echter gebleken, dat de toren in slechtere staat verkeert, dan verwacht was, hetgeen tot ge volg heeft, dat de kosten ge raamd moeten worden op 73.115. Ten aanzien van de Ned. Hervormde kerk te Hoedekens- kerke is beslist, dat deze res tauratie niet als oorlogsgeval beschouwd moet worden, zulks in tegenstelling met de toren. De kosten zijn, nadat de bij drage wegens oorlogsschade daarop in mindering is ge bracht, op 84.613,50 begroot. Het Ry'k heeft hierin een bij drage van 75 toegezegd. De kosten van de restaura tie van de Hulster stadhuisto ren zijn geraamd op 58.500. Het Ryk draagt hierin bij tot een maximum van 29 250. De restauratieplannen zijn beperkt tot de toren. Aanvankelijk was het de bedoeling ook het stad huis zelf te herstellen, maar de Rijkscommissie voor Monu mentenzorg meent, dat met het oog op de tijdsomstandig heden hiermee nog gewacht moet worden. Herstel van de toren kon niet worden uitge steld. IN DE REGEL GEEN TORENS. In de koeten van herstel van de Ned. Herv. kerk te Nieu- werkerk, begroot op 145.220, heeft het Rijk een bijdrage toe gezegd van 60 met een maximum van 87.132. De plannen tot het bouwen van 'n nieuwe toren zullen voorlopig niet doorgaan, omdat de Minis ter besloten heeft, dat, gezien de moeilijke omstandigheden, waarin ons land verkeert, thans in de regel geen torens zullen worden gebouwd. Het herstel van de toren der Ned. Herv. kerk te Souburg zal 29.600 kosten (Rijksbij drage 60%). Omtrent het kerkgebouw kan nog geen be slissing worden genomen, daar de Minister van O., K. en W. de algehele restauratie niet zo urgent acht, dat deze nog dit jaar moet worden uitgevoerd. Resumerende kan dus mede gedeeld worden, dat voorge steld is door G.S. aan de ge meente 's-Heer Arendskerke voor herstel van de toren te 's- Heer Hendrikskinderen een bijdrage te verlenen van ten hoogste 10 van 30.000 en 5% van 43.115 of 5156, '.tan de kerkvoogdij van de Herv. gemeente te Hoedekens- kerke van max. 10 van 30.000 en 5 van 54.613,50 of 5731, aan de gemeente Hulst van max. 10 van 30.000 en 5% van J 28.500 of 4425, aan de kerkvoogdij van do Herv. gemeente te Nieu- werkerk van max. 10 van 30.000 en 5% van 115.220 of 8761 (geen subsidie voor de bouw van een toren) en aan de kerkvoogdij van de gemeente te Souburg van max. 10 van 29.600. ANDERE MONUMENTEN. Tenslotte is voorgesteld aan het gemeentebestuur van Vee- re bijdragen van ten hoogste 1000 en 500 in resp. de her- stelkosten van het klokkenspel in de stadhuistoren en de aan koop van een gedeelte der ves tingwallen toe te kennen, het gemeentebestuur van Zierikzee resp. 1512 en 2800 te ge ven voor restauratie van de karakteristieke klapbrug over de Oude Haven en van Beurs en de kerkvoogdij van de Ned. Hervormde gemeente te Zie rikzee een bijdrage van 3325 te verlenen voor het herstel van de Gasthuiskerk. De her- stelkosten voor het Veerse ca rillon zijn geraamd op 15.000 (Rijksbijdrage 9000, bijdrage Stichting Veere 4000 en ge meente 1000), van de klap brug te Zierikzee op 15.122 - - aanbesteden ln ieder geval de vereiste toestemming zul len verkrijgen, terwijl de scholen, die tot de laatste behoren van het urgentieplan zullen moeten worden afge voerd. Belanghebbenden zullen dus goed aan doen zo spoe dig mogelijk de beschikking te verkrijgen over de nodige grond. Daarna dienen zij aan de minister van onderwijs goedkeuring te vragen voor indeling, enz. der scholen. Als deze is verkregen kan een architect worden aange wezen. die opdracht krijgt voor het ontwerpen van een voorlopig schetsplan. Gaat deze minister hiermee ac coord, dan kan hem goedkeu ring gevraagd worden op de bestektekeningen met uitge werkte begroting. GOEDKEURING. Tevens zaï dan de r\jks- goedkeuring moeten worden aangevraagd aan het minis terie van wederopbouw en volkshuisvesting, waarna tot aanbesteding kan worden overgegaan Voor de scholen, die drin gend behoefte hebben aan uitbreiding of nieuwbouw, doch niet voorkomen op de urgentielijst, dienen toch reeds n> alle voorbereidingen te worden getroffen. opdat spoedig met de bouw kan worden begonnen als de mo gelijkheid zich daartoe voor doet. 50 van de (Rlfksbijdrag* Gasthuiskerk aldaar óp ƒ36.500 en van de Zicrikzeese beurs op 28.000. Later zullen nog beslissin gen worden genomen ten aan zien van de provinciale bijdra ge in de herstelkosten van de Cóneyers- of Potterehuisjes te Noordgouwe, van de toren der Ned. Herv. kerk te Wemel- dinge en van het perceel Markt D 325 te IJzendijke. De subsidies zullen eerst na het beëindigen van de restau ratiewerkzaamheden worden uitbetaald. Daar hiermede vele jaren gemoeid zullen zijn, zal het restauratiefonds jaarlijks Herv. toenemen, zodat de toegezegde I bedragen gedekt zijn. Grote .kooplust in Duitsland. Terwijl de geallieerde mili taire gouverneurs en Duitse functionarissen in Frankfort vergaderen, trachtten de Duit sers in West-Duitsland ener zijds hun geld uit te geven en anderzijds weigeren zij transac ties aan te gaan totdat zrj ze kerheid hebben over de geruch ten over de geldzuivering, die op handen is. Op de zwarte markt in de Industriesteden van het Ruhrgebied is prac- tisch niets meer te kopen, daar de handelaren liever geen geld ontvangen, dat misschien over een paar uur waardeloos zou kunnen zijn. Uit Solingen en Remscheld wordt gemeld, dat gerantsoeneerde en andere ar tikelen, waarmede de winkels anders tamelijk goed bevoor raad zijn, nu verdwijnen. De koopwoede in de stad werd aangewakkerd toen Maandag kisten onder strenge militaire bewaking aan de cen trale bank werden bezorgd. Men neemt aan, dat deze kis ten het nieuwe geld bevatten. Officiële kringen in Düssel- dorf verklaren, dat men met de uitgifte van het nieuwe geld niet langer dan enkele dagen kan wachten. 528 Stockholmers op ie dere 1000 hebben een tele foon in huis. Minister Mansholt sprak te Leeuwarden. In de jaarvergadering van de Friese slagershond, te Leeuwarden gehouden, waar schuwde minister Mansholt voor een te groot optimisme ten aanzien van de afschaf fing der rantsoenering van vlees, welke afschaffing zeer grote onrust tengevolge zou Hebben. Van Juli 1948 tot Juli 1949 verwachten wii een vleesproductie van 200-000 ton geslacht gewicht, inclu sief huisslachting, waartegen over een behoefte staat van 192 000 ton, volgens de tegen woordige rantsoenen van 200 gram met de zelfvoorziening. Als de eigen productie dus niet groter wordt kunnen de rantsoenen niet worden ver hoogd. Dit jaar gaat het vlees niet van de bon. Er is een kans, dat het rantsoen in de toekomst wordt verhoogd tot 600 gram in de 14 dagen. Deze week twee eieren. De aanwijzing van een bon voor twee eieren voor alle leeftijdsgroepen op 25 Juni zal een week worden ver vroegd, zodat de bonnenlij st van deze week deze bon ver meldt. Engeland bewaakt zijn pond sterling. Op een vraag van ccn Conservatieve afgevaardig de heeft de Engelse mi nister van buitenlandse za ken, Mayhew, geantwoord, dat de Verenigde Stalen onder geen enkele omstan digheid zal worden toege staan zich met de wissel koers van het pond sterling te bemoeien in het kader van het accoord over dc Amerikaanse hulp. Ondanks het aandringen van verscheidene afgevaar digden heeft Mayhew gewei gerd ook maar de geringste bijzonderheid over de aan gang zijnde Brits-Amerikaan se onderhandelingen mede te delen, daar het algemeen be lang zou geschaad worden door commentaar te verstrek ken. Drie vliegende forten vermist. Drie vliegende forten, die op weg waren van Santa Ma ria (Azoren) naar Corsica, worden vermist De vliegtui gen zijn Maandag vertrokken en sindsdien is niets meer van hen vernomen. Over het aan tal personen, dat zich aan boord van de machines be vond. werd niets medege deeld. „La Libre Belgique" meldt het overlijden, in Zuid- Afrika, van de Vlaamse priester-dichter Cyriel Ver- schaeve, die in 1874 te Ar- dooie werd geboren. WEINIG ZONNESCHIJN Geldig tot Woensdagavond. Veel bewolking. Later op de middag in het Westen van net land opnieuw plaatselijk enige regen, afgezien daarvan overwegend droog weer. Meest matige wind tussen West en Zuid. Vooral in het Noord-Oosten van het land iets lagere temperaturen-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1