BLOEMKOOLWEEK NIEUWS UIT ZEELAND Overbruggingstoelage voor kleine boeren Windstilte in Indonesië Nieuws in een Noiedop LAATSTE NIEUWS Volkspartij staat wantrouwend tegenover elke overeenkomst met de Nederlanders. Sjarifoeddin over de volksstemming. De Republikeinse minister van voorlichting. Moh. Nat- sir, verklaarde tegenover An- tara: ,.De huidige situatie is te vergelijken met een perio de van windstilte, die moge lijk in storm kan overgaan, doch mogelijk ook blijft aan houden, waardoor het zou kunnen gebeuren, dat de be langrijke vraagstukken van het ogenblik niet kunnen worden opgelost". VOLKSPARTIJ. Inmiddels maakt Antara melding van een ..urgentie programma" van de Volks partij (Partai Rakjat). Dit is de eerste maal. dat er sprake is van een volkspartij. Volgens Antara staat er in dit urgentieprogramma, dat de Partai Rakjat zowel Ling- gadjati als de Renville-over- een komst afwijst, daar de partij geen vertrouwen stelt in een eerlijke uitvoering door de Nederlanders van welke overeenkomsten ook- Ten aanaien van de buiten landse betrekkingen der Re publiek is de partij van me ning. dat de Republiek als ..onafhankelijke en souverci- ne staat deze betrekkingen dient te handhaven cn uit te breiden" Het partijprogramma zegt ook. dat een volmaakte leger macht een eerste vereiste is. op economisch gebied bevat het programma een principi ële afwijzing van investering van buitenlands kapitaal, ter- Incasseerder uit Schagen vermist. Sinds Vrijdagmorgen wordt de 35-jarige J P. uit Scha gen, die hoofd is van het in cassobureau te Schagen, ver mist. Die ochtend is de heer P. zoals gewoonlijk om 6 uur 's morgens naar zijn kantoor gegaan om enige uren later thuis te komen ontbijten. Even later is hij per fiets vertrokken. Nadien heeft men niets anders van hem vernomen, dan dat hij Vrij dagochtend 10 km Noorde lijk van Schagen door een Schagenaar is gezien. De politie van Schagen acht een ongeluk uitgesloten, daar het verkeer in de omge ving tamelijk druk is en men dit stellig zou hebben be merkt. De heer P- had geen tas bii zich. Er wordt geen geld vermist. (Ingezonden mededeling) Verzacht-Gene«»t (Ingezonden mededeling). (Ingezonden mededeling) Miep lacht Deze week alvast geen moeilijkhe den met het eten. want het is nu De bloemkool- ziet er lekker uit en zo goedkoop Is zjj nog niet geweest. En hier is de raad van Mevr. Lotgertng- Hillebraml: Eet bloemkool nu ook eens zo! BLOEMKOOL EN GESTOOF DE AARDAPPELEN. 1 kg. gekookte, oude aardap pelen, I. melk en bloem- Koolnat, 20 g. bloem, 30 g. boter, nootmuskaat, peper, zout, aroma, 1 gekookte bloem kool. 10 g. boter. 25 g. geraap te kaas. Maak dunne saus van vloeistof, boter, bloem, zout cn kruiden. Stoof daarin in plak ken gesneden aard. 10 min. Leg onder in v.v. schotel de helft van gekookte bloemkool, daarop aard., de rest van de bloemkool. Bedek dit met stuk jes boter en geraspte kaas. Laat In oven of bovenop heet (en bruin) worden. GEBAKKEN BLOEMKOOL (4 pers.) Voor vleesloze dagen: 1 bloemkool, zout, 50 g. mar garine, 40 g. geraspte kaas. Kook schoongemaakte bloem kool in roosjes ca. 10 min. in water met zout Laat uitlek ken. Maak margarine heet in koekepan, bak bloemkool daar in gaar on lichtbruin. Strooi kaas over en dien op 1. p. v, vlees mot aard. en sla. Publ: CENTR. BUR. v. d. TU1NBOUWVELINGEN. wijl ook buitenlandse lenin gen door de wet moeten wor den beperkt MENING VAN SJARIFOEDDIN. De kwestie der buitenland se betrekkingen kwam ook ter sprake in een openbare bijeenkomst te Djocjakarta, waarop Amir Sjarifoeddin o. m. zeide. dat de principes van de Renville de erkenning van geen enkel recht inhouden, doch slechts een basis vor men voor de verdere onder handelingen. Volgens Antara zeide Siarifoeddin, dat het voorstel tot het houden van een volksstemming in geheel Indonesië, als resultaat waar van een grondwet gevend lichaam zou worden opgericht, voor de Republiek aanvaardbaar is, doch niet op de wijze, waarop de Neder landers een constituerende vergadering willen samen stellen, nl- overeenkomstig de methode, die voor de federale conferentie te Bandoeng werd gebezigd Soekarno schreef een boek. Aneta meldt, dat bin nenkort te Batavia een boek zal worden uitge geven, dat de titel draagt „Sarinah" Het boek, dat 513 bladzij den telt, geeft een beeld van de plichten van de vrouw in de strijd van de Republiek Indonesië. De auteur is de president van de Re publiek, Soekarno. Scheerzeepbonnen tol 19 Juni geldig. Het centraal distributie kantoor deelt mede, dat de bonnen „Tabak A reserve" van de tabakskaart, welke zün aangewezen voor het ko pen van een rantsoen scheer zeep enz. tot 19 Juni a s. gel dig zijn. Vereniging voor Scheep vaart en Luchtvaart opgericht. Op 9 Juni is door een aantal deskundigen en belangstellen den opgericht de Nederlandse Vereniging voor Scheepvaart en Luchtvaart. Het doel van de organisatie is het opwekken en gaande houden van de belangstelling voor en het vergroten van de kennis van de scheepvaart en luchtvaart, zowel hier te lande als in het buitenland. Dit doel tracht men o.a. te bereiken door het uitgeven van een 14-daags orgaan, het houden van lezingen en excursies en het vertonen van films. De zee vroeg slachtoffers. Tijdens het warme weekend heeft de zee in ons land weer verschillende slachtoffers ge- eist. Bij het Scheveningse strand verdronk Zondagmid dag een achtjarig jongetje uit Den Haag, terwijl te Zand- voort een jongeman van 21 jaar uit Haarlem werd ver mist. Een Haagse jongeman van 22 jaar werd door leden van de „Tom-ploeg" uit Den Haag op het Stille Strand ge red toen hij in moeilijkheden verkeerde. Ook het zwemmen in de rivier kan gevaarlijk zijn- Een Rotterdamse fa brieksarbeider verdronk al thans Zondagmiddag in de Waalhaven. In de Waal Is de 20-jarlge W. L. uit Nijmegen verdron ken. De militaire rechtbank te Saloniki heeft 12 commu nisten, onder wie 6 vrouwen, wegens hulpverlening aan de partisanen ter dood veroor deeld. In de maand April heeft de Belgische rijkswacht van het district Eupen 48-000 Duitsers aangehouden, die clandestien de grens waren overgekomen. Met ingang van 15 Juni a.s. kunnen bedragen van postchéques tot 'n maximum van 5000 weer worden thuisbezorgd. In het telefoonverkeer met België zullen voortaan weer ijlgesprekken ziin toe gelaten. Ernest Bevin heeft op een bijeenkomst te Sheffield er voor gepleit „Duitsland 'n kans te geven om terug te keren in het gezelschap der volkeren". Vertegenwoordigers van jeugdorganisaties uit 17 lan den, die lid zijn van de Uni ted Nations, komen van 12 tot 19' Augustus te Londen bijeen in een conferentie over het onderwerp: werk cn vrije tUd. De gemeentesecretaris van Valkenburg, de heer H- Verstegen, is in dezelfde functie benoemd te Roosen daal. Bii K.B. is benoemd tot raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden mr A. L. M. van Berckel, raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage 155 moeders in de Sow- jet-Unie met 10 of meer kin deren hebben de onderschei ding van „moeder-heldin" ontvangen. Sedert de orde in 1944 werd ingesteld, hebben meer dan 25-000 moeders haar ontvangen. Landbouwproefbedrijf „De Schekfemonden". De Stichting Herstel Zee land heeft een belangrijk be drag beschikbaar gesteld voor de exploitatie van een proefboerdery op zavelgrond in Noord Zeeland en bij voor keur op Schouwen en Duive- land. Men is nog op zoek naar" een geschikte boerderij, maar in fawachtlng daarvan heeft de proefboerderij-com missie van de Stichting voor de Landbouw Zeeland, een perceel zavelgrond gehuurd aan de straatweg van Tho- len naar Oud-Vossemeer en daarop reeds dit jaar een aantal proeven aangezet. Het perceel is circa 5 H.A. groot en er worden thans proeven genomen met granen, pluk- erwten, stambonen, vlas, aardappelen, uien, bieten en midzomerklaver. De Rjjks- landbouwvoorlichtingsdienst te Tholen stelt landbouwers nu reeds in de gelegenheid dit proefbedrijf te bekjjken. Koninklijke onderscheiding voor „Uit het Volk voor het Volk". H. M. de Koningin heeft aan de vereniging „Uit het VolkVoor het Volk" te Middelburg, die op 13 Juni 1940 75 jaar bestond, met in gang van 13 Juni 1948 het praedicaat „Koninklijke" verleend. Dit werd Maandagavond in een vergadering van het Cen traal Bestuur door de burge meester van Middelburg, jhr. mr. W C. Sandberg tot Es* senburg, medegedeeld Vlasvervoer via België. B.Z.V. zoekt een oplossing voor de moeilijkheden. Enige maanden geleden heb ben wjj geschreven over het vrachtauto-vervoer in Zee land en daarbij o m. gewe zen op een moeiltfKheid. wel ke zich voordoet Dy het ver voer van vlas naar de vlas- serjj-centra Koewacht en St. Jansteen. De vrachtwagens, die gebruik moeten maken van net veer Kruiningen Perkpolder, kunnen immers slechts 50, hoogstens 60 pro cent van hun capaciteit be nutten en bovendien kunnen zjj ook 's nachts Zeeuwsch- Vlaanderen niet bereiken. Deze moeilijkheden zouden kunnen worden ondervangen indien toestemming werd ver kregen om door België te rijden. Naar w(j vernemen is de Coop. Vereniging van Be roepsvervoerders in Zeeuwsch- Vlaanderen (de B. Z. V bezig met het treffen van 'n regeling voor het a.s. sei zoen. Daartoe is reeds con tact opgenomen met de in specteur van de invoerrech ten en accijnzen in Breda en men hoopt de vereiste transit-vergunning voor Bel gië te verkrijgen. Een moeilijkheid is natuur lijk, dat de vracht afgeslo ten en verzegeld vervoerd zou moeten worden, maar men hoopt, dat een afsluiting met verzegelde dekzeilen vol doende zal zijn voor dit zeer speciale vervoer. Voor de vlassers van Z. Vlaanderen zou dit een be langrijke verbetering beteke nen, aangezien vrijwel al het vlas, dat hier verwerkt wordt, uit Holland en Bra bant komt. DE OESTERVERZENDING. De oesterverzending over de maand Mei 1948 heeft te Yerseke als volgt bedragen: Nederland 11-224 stuks; Bel gië 81.220; Engeland 29.550; totaal 121.994 stuks. De totale verzending over de maand Mei 1947 bedroeg 116-066 stuks. Huurverhoging en huurbelasting Aan de minister van Econo mische zaken is door de cen trale adviescommissie voor de prijspolitiek verslag uitge bracht over haar werkzaam heden. Om de eigenaars van wo ningen enigszins tegemoet te komen en tevens om de nieuwbouw te financieren, acht deze commissie een ver hoging van de huren in de toekomst onvermijdelijk. De commissie adviseert voorts tot een huurbelasting over te gaan, om uit deze bronnen de kosten te bestrij den voor de nieuwbouw en de eigenaars van woningen is staat te stellen hun woningen behoorlijk te onderhouden. Deviezen voor zakenreizen. Het verkrijgen van deviezen voor korte zakenreizen naar België, Frankrijk, Zwitserland, Italië, Oostenrijk, Tsjecho-Slo- wakije, Engeland. Denemarken, Noorwegen, Zweden en/of Fin land zal binnenkort aanzienlijk worden vereenvoudigd. De Nederlandsche Bank heeft besloten aan de daarvoor in aanmerking komende onderne mingen algemene vergunningen te verlenen tot het verkrijgen van relsdeviezen ten behoe ve van leden van haar perso neel bij deviezenbanken en wel voor zakenreizen van ten hoogste 3 dagen naar België en van ten hoogste 5 dagen naar de overige genoemde lan den. Zware straffen voor landverraders. Tegen de 35-jarige F L. K- Sewezen landwacther. eiste e advocaat-fiscaal bii de Rotterdamse Kamer van het Haags bijzonder gerechtshof levenslange gevangenisstraf. Hem was o-a. ten laste gelegd, dat hij in Februari 1945 te Spanbroek een arrestant had neergeschoten. De 42-jarige ex-hulpagent bii de Rotterdamse politie, J. J. C. S-, lid van de beruchte groep tien in de jaren 1942 1944. werkende onder het pseudoniem „de Vries" werd veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Tegen de 24-jarige A- D- uit Apeldoorn, die uit wraak voor de liquidatie van zijn vader door de illegaliteit, dienst nam bü de Landwacht werd te Amsterdam 10 jaar geëist, tegen de 23-jarige E. uit Zaandam, die reeds op 16- j. leeftijd bii de S-S. in dienst trad werd 6 jaar geëist. VOORZIENING VACATURE KOEJEMANS. De voorzitter van het Cen traal Stembureau heeft in de vacature-Koejemans be noemd verklaard tot lid der Eerste Kamer de heer J. P. Schalker te Amsterdam, aan gezien de heer M. D- Proper tc Haarlem voor zijn benoe ming bedankt heeft. Groter vrijheid voor pluimveefokkers. De pluimveecommissie van de Stichting voor de Landbouw heeft zich bezig gehouden met de vraag, of het mogelijk en fewenst is de kippenhouderij, e eierhandel en de kuiken- broederij vrij te laten. Haar voorlopige conclusie luidt, dat het in verband met de export fewenst is de belemmerende epalingen t.a.v. de kippenhou- dery. de eierhandel en de eier- prys op te heffen, en dat het eveneens gewenst is de kui- kenbroedery vry te laten. Zilveren jubileum A.V.R.O. Op Donderdag 8 Juli hoopt de A.V.R.O. haar zilveren ju bileum te vieren onder meer met het geven van een toneel voorstelling in haar studio te Hilversum. Opgevoerd wordt: „De vreemde bezoeker" van de Italiaanse toneelschrijver Al berto Cassella. Eerste Kamerleden over de wijziging L.O.-wet. In het verslag van de com missie van rapporteurs der Eerste Kamer over het wets ontwerp Wijziging L.O.-wet, oordelen verschillende leden dat de invoering van dit ont werp een niet onbelangrijke verbetering van de Lager Ondewhswet 1920 zal beteke nen. Niettemin worden ver scheidene bezwaren naar voren febrachL Zo wordt de aan- acht er op gevestigd, dat de beperking van de tevoren ten minste zevenjarige school tot een zesjarige automatisch een verzwaring betekent van de eis inzake het minimum aan tal leerlingen. Enige leden ge wagen met bijval van hetgeen het ontwerp bevat over de re geling van oorlogsschade aan scholen» De nummering der candldatenlijsten. De verbindingen der candi- datenlijsten voor de verkie zing van de leden der Twee de Kamer zijn op de normale wjjze tot stand gekomen met uitzondering van de in de kieskring-Rotterdam en in de kieskring-Amsterdam inge diende lijsten der revolution- nair communistische partij, waarvan de eerste candida- ten resp. zijn de heren Kruid hof en Santen. Deze lijsten zijn niet verbonden. Maandag heeft het Centraal Stembureau voor de verkie zing van de leden der Staten- Generaal een openbare zit ting gehouden voor de num mering van de ingediende lijsten. Voor de betrokken partijen zijn de volgende nummers thans vastgesteld: 1. Katholieke Volkspartij; 2 Partjj van de Arbeid; 3. Anti-Revolutionnaire Partij 4. Communistische Partij Ne derland; 5. Christelijk Histo rische Unie; 6. Volkspartij voor Vrijheid en Democratie; 7 Staatkundig Gereformeerde Partij; 8- Oudo SD.A-P. (Vooruit-strevende partij voor wereldregering); 9. On- afhankeliik-Nationale Groep: 10- Lijst-Welter: 11- Midden- standsoartii12- Revolution- nair Communistische Partij. Zeeuwse boeren maakten excursie naar Frankrijk. Als tegenbezoek reisde de vorige week Dinsdag een zes tigtal leden van de Z.L.M., waaronder dames, per autobus naar Frankrijk, dit op uitno diging van de Conféderation Nationale de la famile Rurale, welke het vorig jaar met een even groot aantal leden de gast was van de kring Hulst en Axel. De ontvangst in het departement Oise in de namid dag van de eerste dag was overweldigend. Onder leiding van de heer Thibaut,- secreta ris van de landbouwvereniging aldaar, werd een vijftal inte ressante bedrijven bezocht, waarbij fraaie gewassen, mooie kudden schapen en typische Franse bedrijfsgebouwen wer den bezichtigd. In de late avond arriveerde het gezel schap in de Nederlandse Volkshogeschool Chateau Mé- ridon te Chevreuse, dat 40 km. ten Z. van Parijs in een schilderachtig landschap is gelegen. De volgende dag werd een tweetal zeer grote bedrij ven ten N. van Parijs bezocht. Ook hier was de ontvangst buitengewoon gastvrij en wa ren de indrukken van de land bouw uitstekend. Via het beroemde kasteel Versailles werd wederom in Chevreuse geankerd voor de nacht. In do voormiddag van de Donderdag werden enkele fraaie punten van Parijs be zocht, zoals hótel des Invali des, Eiffeltoren, Are de Tri- omphe, Champs Elysée. Ver der werd er gewinkeld in de Rue Rivoli. 's Namiddags ont ving baron Collot d'Escury, af komstig uit Zeeuwsch-Vlaan deren en directeur van een landbouwmaatschappij ln het departement Alsne, tezamen met de heer Rhidon van de Union Syndicats Agricots het gezelschap in Soissons om een bezoek te brengen aan een tweetal bedrijven in dit depar tement, groot resp. 350 en 300 ha. Het pell van de landbouw in deze streek en de uitne mende bedrijfsvoering maakte grote indruk op de deelnemers. Ook de volgende dag, vóór de terugreis naar Nederland, kregen de Zeeuwse boeren nog de gelegenheid om hun visie op de landbouw in deze streek en hun gedachten daaromtrent in nog gunstiger zin te wijzigen, want wat het bedrijf te Vivai- se, groot 787 ha., aan vruch ten en vooral aan werktuigen en machines te zien gaf, was alleen reeds een voldoening voor de gehele excursie. Ook de bedrijven van Baron Collot d'Escury werden bezocht. Een zeer geanimeerde warme lunch, waaraan vele officiële Franse gasten aanzaten en veel speeches van de waardering en vriendschap voor elkaar ge tuigden, vormden het besluit van deze excursie naar Frank rijk. Ongetwijfeld zien de deel nemers er met genoegen op terug en heeft zij bijgedragen tot een beter begrip voor eik aars noden en vreugden. Candidatenlijsten Eerste Kamer ingediend. Maandag zijn op de Provin ciale Griffie "van Zeeland te Middelburg de volgende zeven candidatemijsten voor de ver kiezing van leden der Eerste Kamer op 8 Juli a.s. inge diend: P. v. d. A.ï 1. E. Brongers- ma. Heemstede; 2. J. J. Kra mer, Brunssum; 3. P. C. de Jonge, Middelburg; 4. P. J. Kaptevn, Haarlem; 5. P. San ders, Schiedam; 6. L. A. van Doorn, Utrecht: 7. C. J. Jans sen, Den Bosch; 8. M. J. di vers, Maastricht. K.V.P.: 1. A. C. de Bruyn, Maartensdijk; 2. J. M. A. C. van Dongen, Aardenburg; 3. H. W. de Vink, Utrecht; 4. C. J. van Houtegem, Hontenlsse. AJR.ï 1. J. A. de Wilde, Den Haag; 2. J. Hommes, 's-Heer Arendskerke; 3. I. A. Diepen horst, A'dam; 4. E. Oosterhuis, Eindhoven; 5. A. Meynes, Utrecht; 6. D. A. van de Schans. Eethen. C.H.; 1. J. Reyers, Kamerik (U.); 2. A. H. S. Stemerdlng, Souburg; 3. D. W. v. d. Put, Zevenberg; 4. F. A. Kraaye- veldt, Heerlen; 5. H. van Ga len Last,- Amersfoort. C.P.N.: 1. J. Brandenburg; 2. J. van Sartten; 3. A. D. Schoonenberg; 4. J. P. Schal ker, allen te Amersfoort; 5. G. van Praag, Den Haag; 6. A. A. Verhey; 7. C. Smit; 8. E. Teeboom-van West, allen te Amsterdam. V.V.D.: 1. E. H. s'Jacob, Utrecht; 2. D. W. Llndenbergh, 's-Heer Arendskerke; 3. E. A. J. Scheltema-Konradi, Haar lem; 4. J. C. J. Mens, Neede. Staatk. Geref.: 1. A. J. Sohot, Middelburg; 2. D. van Beuzekom, Amsterdam; 3. W. F. Mulckhuyse, Waarder. Vrij verkeer tussen België en Zeeuwsch- Vlaanderen. Tot half September zal het grensverkeer voor Belgen, die zich naar Zeeuwsch-Vlaanderen begeven, opnieuw vrij ztlh via de grensposten Schapenbrugge en St. Anne-Termuiden. Wel zal de identiteitskaart getoond moeten worden. De eigen zullen evenwel niet het Nederlandse grondgebied aan de overzijde van de Schelde mogen betreden indien zü niet in het bezit van een geldige pas zy'n. Mulo-cmderwijzers in Zeeland bijeen. Zaterdag j.l. vergaderden in hotel Centraal te Goes de leer krachten, die bij het Openbaar en Prot. Chr. U.L.O.-onderwijs in Zeeland betrokken zijn. Het eerste gedeelte der vergadering was een gemeenschappelijke vergadering van beide groe pen. In deze gecombineerde vergadering werd allereerst het schriftelijk M.U.L.O.- examen 1948 besproken. Daarna kwam ter sprake een Slan om voor de leerkrachten ij het U.L.O. in Zeeland en kele speciale cursussen op te richten, zoal9 dat ook in ande re delen van het land is ge schied. Het oprichten van een cursus voor Natuurkennis werd het meest urgent ge acht. Een commissie bestaan de uit twee leden van het Chr. U.L.O. en twee leden van het Openb. U.L.O. werd ingesteld om deze zaak nader te rege len. Deze commissie bestaat uit: voor het Bijz. Onderwijs, de heer H. C. van Donk te Goes en de heer J. IJsselstein te Middelburg; voor het openb. onderijs: de heren J. E. Hart- hoorn en F. J. A. L. Visser, beide te Goes. Na deze gemeenschappelijke vergadering gingen beide groe pen uiteen en vergaderde iede re afd. afzonderlijk ter behan deling van meer interne ver enigingszaken. De afd. Zeeland van de Ver. voor M.U.L.O. deed eerst haar gewone huis houdelijke zaken af. De aftre dende en niet-herldesbaar zijn de penningmeester, de heer J. E. Harthoom, te Goes werd bij monde van de oud-voorzit ter der afd., de heer J. Wave rijn te Vlissingcn, dank ge bracht voor de arbeid, die de heer Harthoom in de 17 jaar, dat hij het penningmeester schap had waargenomen, had verncht. Een prachtige bloe menmand vertolkte de dank der afdeling. De hoofdschotel der agenda was: het referendum. Bij de leerkrachten van het Openb. M.U.L.O. zijn er velen, die van mening zijn, dat de Ver. voor M.U.L.O. niet langer geïsoleerd moet optreden. Maar binding met andere onderwijsorganisa ties in casu de Nederl. On derwijzersvereniging (N.O.V.) is gezocht. In een op de ledenvergade ring volgende bestuursverga dering werd het bestuur der afd. als volgt samengesteld: voorz. dhr. J. E. Veldhuyzen, Temeuzen; secr. dhr. J. A. de Klerckj Midelburg; penn.m. dhr. F. J. A. L. Visser te Goes en bestuursleden zonder bepaal de functie, de heren: Ad. Mets te Vlissingen en J. M. Zacha- riasse te Oostburg. In de vergadering van Chr. Ulo onderwijzers werd in de plaats van de aftredende se cretaris, de heer J. IJssel stein uit Middelburg, als zo danig gekozen de heer J. C. Groenenberg uit Temeuzen. Afscheid werd genomen van de heren J. H. van Hove uit Vlissingen en S. van Wouwe uit Goes, die wegens benoe ming elders, Zeeland gaan verlaten. Voorts werd het verslag van de contactverga dering met het hoofdbestuur besproken. Rioleringsplan voor Hoedekenskerke en Kwadendamme. raad van de gemeente Hoedekenskerke keurde een rioleringsplan voor Hoede kenskerke en Kwadendamme goed, waarvan de kosten ruim 73.000zullen bedragen. Lezing over Zeeuwse streeikroman. In Breda hield mej. T- M. van Heulen, directrtice van de Openbare Leeszaal te Vlissingen, op 10 Juni een le zing voor de Kring van Bi-' bliothecarissen in Noord-Bra bant en Zeeland over de Zeeuwse streekroman. Tegen ieders verwachting in, blijkt het aantal romans, dat in Zeeland speelt, zeer groot te ziin. Het merendeel is geschreven door niet-Zeeu- wen. Bijna alle boeken geven dé dialogen in dialect. De meeste boeken blijken op Walcheren te spelen, daar na volgt in aantal Zeeuwsch- Vlaanderen, dan Zuid-Beve land en slechts een enkel boek speelt op Schouwen, Duiveland en Tholen. Bij de streeksgewijze be handeling der boeken gold als voornaamste criterium: wordt het typisch Zeeuwse juist weergegeven. Eerst daarna werd het algemeen peil van het boek in ogen schouw genomen. De lezing werd met aan dacht gevolgd. Walcheren Middelburg JUBILEUM J. P. GELUK. Od 13 Juni 1898 kwam de heer J. P. Geluk in dienst van de Vitrite fabriek te Middelburg. Dit jubileum is gisteren op de fabriek her dacht en daarvoor was de ju bilaris met zijn echtgenote gekomen om de bewijzen van waardering in ontvangst te nemen. In het bijzijn o.a- van hen, die in de afdeling gVsperserij met hem samenwerken, heeft de heer B. A. Hesselink, di recteur der fabriek, de rusti ge, doch harde werken, toege-» sproken. Niettegenstaande zün 64-jarige leeftijd, is de jubilaris een voorbeeld in ijver en toewijding voor vele longer en. Vervolgens nam de burge meester, jhr mr. W. C. Sand berg tot Essenburg het woord. Hij wenste ook de jubilaris geluk en deed voorlezing van het Kon. Besluit, waarbij hem de bronzen medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau werd toege kend. Hii spelde hem de me daille op de borst- Ook collega's spraken de heer Geluk toe onder aanbie ding van geschenken, terwijl zij deden uitkomen, dat men in hem een goede kameraad heeft. TWEEMAAL BRAND. Doordat een schilder te fel zijn apparaat liet branden ont- stond Maandag omstreeks het middaguur brand in een -uitge bouwd erkertje van een hoek pand op de Loskade te Middel burg. Snel ingrijpen van de brandweer kon uitbreiding voorkomen, zodat de schade gering bleef. Even later vloog op een an dere plaats in de stad, by de Koningsbrug, een lantaarnpaal in brand door ontsnapt gas. Ook daar was de brandweer snel ter plaatse. Oostkapelle DEMONSTRATIE E HB.O. Zaterdagavond werd op het terrein van de openbare school te Oostkapelle een de monstratie gegeven door de leden van Ë.H.B.O. onder leiding van hun voorzitter, de heer Aalewijnse. Verondersteld werden een drietal ongelukken welke op snelle wijze werden behan- deld. BEDRIJVEN OP WALCHEREN (Van onze Haagse corresp.) De Commissie voor de Kleine Boerenvraagstukken uit de Stichting voor de Landbouw heeft, nu t.a.v. de overbrug gingstoelage een uitzondering is gemaakt voor de Texelse schapenhouders, als haar una nieme mening uitgesproken, dat het in hoge mate onbillijk en onredelijk zou zyu, indien kleine bedrijven op Walcheren, die in bijzonder moellüke om standigheden verkeren, niet in deze overbruggingstoela- ge zouden delen en indien voor en geen uitzondering zou worden gemaakt. De commissie heeft indertyd toen de verdeling van de 40 miüioen gulden als overbrug gingstoelage aan de orde kwam, de wens uitgesproken, dat ook de kleine bedrijven op Walcheren hierin zouden delen. Deze bedrijven zijn wel iswaar voor het grootste deel op de zeeklei gelegen, doch nu men geen afzonderlijke oor logsschade-regeling voor Wal cheren verwachten kan, acht te de commissie het billijk, dat ook de kleine bedrijven op dit eiland zouden delen in de overbruggingstoelage. Het Hoofdbestuur van de Stichting heeft toen echter beslist, dat geen uitzonderingen zouden worden gemaakt. Naderhand is evenwel besloten, dat uit deze 40 millioen gulden toch een overbruggingstoelage zou worden toegekend aan de Texelse schapenhouders. Nu deze uitzondering is gemaakt, was de commissie unaniem van mening, dat ook de klei ne bedreven op Walcheren in aanmerking behoren te ko men ARGUMENTEN Het voorstel van de Stich ting voor de overbruggings toelage is geformuleerd in '46. In 1947 echter was de oogst op Walcheren zeer slecht en vooral de kleine bedrijven zijn daarmede in bijzondere moei lijkheden gekomen. Uit de sta tistiek van het L.E.I. van de bedrijfsuitkomsten blijkt, dat de akkerbouwbedrijven op Walcheren er zeer slecht aan toe zijn. Dit geldt uiteraard in verscherpte mate voor het kleine bedrijf. Daarby komt nog, dat de veestapel op Wal cheren nog lang niet hersteld is en dat er het vorig jaar wegens de grote droogte wei nig voer beschikbaar was. Het betreft hier overigens een afgerond gebied en een betrekkelijk gering aantal be drijven. Het totale bedrag, dat voor een uitkering aan deze bedrijven nodig is, zal niet meer dan één ton bedragen. eeuwse nippen Te Terneuzen is benoemd tot adsp. agent van politie de heer L. Vader van Vlissingen. De collecte te Oostkapel le gehouden ten bate van E. H.B-O., heeft opgebracht 103.40.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2