PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Dramatische scheepsramp Jutland bij Nieuwbouw in Goes Bidault verdedigde zich twee uur lang Coloradokever-invasie in Zeeland afgeslagen BILT Voor 1950 einde van de distributie? De Kjobenhavn liep op mijn en zonk binnen 10 minuten Hoffman fel tegen Extra suiker voor de 1 Enorme brand teistert A.T.O. wagenpark. Nieuwe stadswijken verrijzen DE VOORSPELT 191e Jaargang - No.136 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vllssinger Zaterdag 12 Juni 1948 Dit blad verschijnt behalve op Zon- en Christelijke feestdagen. ADVERTENTIEPRIJS13 ct. per WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN TSm ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per week; I 330 per kwartaal; franco per post 3.45 per kwartaal Losse nummers 5 cent. Bureaux VUssingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29. teL 2077 en 2924 - Goes; L Vorstatr 35. teL 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierlkzee: N. Bogerdstr. C160. tel. 26 Nog 150 passagiers vermist Ten Oosten van de Jutlandse kust in het Kattegat heeft zich in de nacht van Donderdag op Vrijdag een scheepsdra- ma afgespeeld, dat in geheel Denemarken ontsteltenis heeft teweeggebracht. Het 1688 metende passagiersschip „Kjoben havn" voer met ongeveer 400 man aan boord op een magne tische mijn en zonk binnen een tijdsbestek van tien minuten. Het merendeel der opvaren den sliep, toen de ramp zich voltrok. Het duurde echter niet lang of ieder besefte, dat het schip zinkende was, waardoor een ware paniek ontstond. Mannen en vrouwen sprongen, velen gedeeltelijk ontkleed in het water. Familieleden wer den in het ruwe water van elk aar gescheiden. Honderden mensen vochten voor hun le ven. Pas na enige tijd kwam hulp opdagen. Het stoomschip „Fug- ga", dat zich "in de buurt be vond, slaagde erin, een aantal drenkelingen op te pikken. Kleine vaartuigen snelden in allerijl naar de plaats van de ramp om de uitgeputte over levenden aan boord te nemen. Vliegtuigen stegen op om in de buurt van het gezonken schip reddingsboeien uit te werpen. Ongeveer 250 passagiers konden op die manier gered worden. Volgens de laatste be richten worden echter nog 150 personen vermist. Duikers zijn op het wrak aan het werk om de lijken, die zich nog in het schip zouden kunnen bevinden, naü'r de oppervlakte te bren gen. HULP. Op de kust werd alles ge daan om de aangekomen over levenden te helpen. Alle Rode- Kruis kolonnes in Noord-Jut land werden gerequireerd. In hotels, ziekenhuizen en geïm proviseerde eerste-hulpposten konden de overlevenden wat tot rust komen en door dok ters en zusters worden behan deld. Bij de gebouwen van de re derij stonden vele familiele den en kennissen van de opva renden in angstige spanning op nieuws te wachten. Er wa ren voor deze familieleden ex- tratreinen en vliegtuigen be schikbaar gesteld VERSLAGENHEID. Het medeleven In geheel De nemarken was groot. In Aal- borg stond al het werk stil, daar de werkgevers bij het vernemen van de ramp het per soneel naar huis hadden ge zonden. Van alle schepen in de ha vens van Kopenhagen en Aal- borg waait de vlag halfstok. In Kopenhagen waren Vrij dagavond alle theaters, biosco- Verwerping door Senaat vrijwel zeker. Paul Hoffman, de admini strateur van het plan-Marshall heeft nog eens met kracht elke verlaging van de gelden voor hulpverlening van de hand ge wezen. Verlaging met 26 zou be tekenen, zo zei hij, dat bijna alle verschepingen van machi nerie naar Europa zouden moe ten worden stopgezet. Dienten gevolge zou er voor de Ver. Staten niet anders over blij ven dan de toewijzingen van kapitaalgoederen uit het pro gramma voor dit jaar te schrappen. Ik kan niet te nadrukkelijk verklaren, ging Hoffman ver der, dat het oorspronkelijk be drag van 5.3 milliard dollar het uiterste minimum was en minstens 350 millioen dollar minder dan de geraamde be hoeften. Na de zeer ernstige waar schuwingen van minister Marshall, de populaire senator Vandenberg en de invloedrijke Hoffman staat thans vrijwel vast, dat de Senaat het voor stel om de Marshall-hulp met 26 te verminderen, zal ver werpen. Slachtoffers van bomontploffing begraven. Na een uitvaartdienst is Vrijdagmiddag te Nijmegen het stoffelijk overschot van de vier slachtoffers van de bomontploffing op het voor malige vliegveld Deelen bij Arnhem plechtig ter aarde besteld. Mr. Mijnlief, die de minister van binnenlandse zaken vertegenwoordigde, hield een afscheidsrede en legde een krans. pen en andere vermakelijkhe den gesloten. De Deense Ko ning zond de stoomvaartmaat schappij een telegram, waarin zij zijn deelneming betuigde. DE OORZAAK. Alle opvarenden van de Kjo benhavn waren van Scandina vische nationaliteit. Deense marinedeskundigen zrjn begon nen met een onderzoek naar de wijze, waarop de mijn met het schip in aanraking is gekomen. Volgens officieuze rapporten zou het een magnetische mijn betreffen van een gedurende de tweede wereldoorlog veel vuldig gebruikt type. Het ge bied van de bocht van Aal- borg was officieel vrij van mijnen verklaard. Het schip voer ongeveer 15 km uit de kust. Voor de inmaak zal dit jaar een extra rantsoen sui ker worden verstrekt In de bonnenlijst van Z Juli zal voor alle leeftijdsgroepen een bon bekend gemaakt worden voor 500 gram suiker Gouverneur Kasteel treedt in Juli af. Gouverneur Kasteel van Curasao heeft de Staten me degedeeld, dat de Nederland se regering hem een functie in de buitenlandse dienst heeft aangeboden en dat hy daarom zal verzoeken in Juii van zijn ambt als gouver neur ontheven te worden. Coloradokevers als blinde passagiers. Bij het ontschepen van geïmporteerd Zuid- Amerikaans fruit, dat met het s-s. „Amazo nes" te Antwerpen werd aangevoerd, con stateerden werklieden de aanwezigheid van duizenden coloradoke vers. Een groot gedeelte heeft men kunnen do den. Talrijke insecten hebben evenwel uit het stro, waarin het fruit was verpakt, kunnen ontsnappen. Burgemeester d'Ailly is Vrijdagmiddag op het vlieg veld Laguardia in New York aangekomen. De regering maakt be kend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week een soldaat van de Koninklijke Landmacht en een dienst plichtige van de K-N-I-L. zijn gesneuveld. Dr. Brüning naar ons land. Volgens een mededeling van dr. Pünder, de voorzitter van de bizonaie bestuursraad te Frankfort, die sedert het ein de van de oorlog geregeld in briefwiseling staat met dr. Brüning, de voormalige Duitse Rijkskanselier, is deze laatste op 28 Mel j.l. met de „Queen Elizabeth" uit New York ver trokken. Hij zal enkele dagen in Engeland blijven en vervol gens een bezoek aan Nederland brengen. Dr. Brüning. Gaat hy 1 een rol spelen? Keuze tussen isolement en samenwerking. De Franse minister van buitenlandse zaken, Georges Bi dault, heeft Vrijdagavond in de Franse Nationale Vergade ring zijn houding tijdens de Londense conferentie over Duits land verdedigd en toegelicht. Dat was nodig, want zyn pres tige was de laatste weken in bedenkelijke mate gemin derd. Van vele kanten werd Bidault van eigenmachtig optre den en gebrek aan ruggegraat beschuldigd. Rede in nationale vergadering. Bijna twee uur duurde zyn rede, maar ze oogstte aan het eind niet meer dan een matig applaus van de leden der M.R. P., waartoe hijzelf behoort, en van enkele gematigden. De Franse regering be schouwt de Londense voorstel len als aanvaardbaar, zo zeide Bidault. Ze zyn niet volmaakt, maar verbetering kan eerst in de practyk gebracht worden. We hebben thans te kiezen tussen samenwerking met de bondgenoten en isolering van Frankryk. De Sowjet-Unie kan zich ten allen tijde by de voor gestelde organisatie van Duits land aansluiten. De Franse re gering stelt slechts één voor waarde: Er mag geen regering komen in Duitsland, die vol komen onder de invloed van de Sowjet-Unie staat. Duitsland moet niet worden tot een in strument in handen van een der geallieerden. Nationalisatie van de indus trie in het Ruhrgebied komt op 't ogenblik niet gelegen. We moeten rekening houden met de Belgische, Nederlandse en Franse belangen. Bidault vertelde niet, op welke wijze die belangen er dan door geschaad konden wor den. GARANTIES. Wel sprak hy over „niet te verwaarlozen garanties" voor de veiligheid van Frankryk, die van de Amerikanen waren verkregen. De Ver. Staten had den immers toegezegd, dat de Amerikaanse troepen niet uit de „essentiële gebieden van Duitsland" zouden worden te ruggetrokken, ook niet na af loop van de algemene bezet tingsperiode. Over de byeenroeping van 'n wetgevende vergadering „ben ik niet bijzonder enthousiast", verklaarde Bidault. Dinsdag zal Bidault de ver trouwenskwestie stellen. Stemt de meerderheid tegen, dan be tekent dit het voorlopig einde van de politieke carrière van de Franse minister. Men ver wacht evenwel een kleine meerderheid vóór Bidault. Vuurzee in de Rotterdamse loods San Francisco. Vrijdagavond Is een gewel dige brand uitgebroken ln de loods „San Francisco" van die Holland-Amerika Lijn, ge legen Laugs de Zuidzyde van de Rijnhaven te Rotterdam. Wagens van de A.T.O., die daar haar garage voor de Praagdienst heeft, gmgen ge heel in vlammen op en een grote hoeveelheid benzine en olie ging verloren. De brand weer, die met veel materiaal aanwezig was ook dra vende spuiten namen aan 't blusslngswerk deel heeft met meer dan 20 stralen en met sc.huimblussers het vuur bestreden. Na twee uur was men de. brand in zoverre meester, dat met de nablus sing kon worden begonnen. Omstreeks zeven uur merk ten de bewoners van Katen- drecht de brand in het z.g. Molukken complex. Zij namen geen halve maatregelen, doch waarschuwden politie en brandweer en forceerden met vereende krachten een van de loodsdeuren. Daarna werd alles in het werk gesteld om te redden wat er te redden was. Ten slotte werd de hitte ondraaglijk en de geweldige rookontwikkeling de grau we, torenhoge rookkolommen waren weldra langs de gehe- le rivier te zien dreigde de helpers te verstikken, zo dat van verdere bergingspo gingen moest worden afge zien. De brandweer was inmid dels met groot materiaal, zo wel autospuiten als de be kende bootjes van de haven dienst, ter plaatse en in al lerijl werden tientallen slan gen uitgelegd, waardoor met grote stromen water de vuur haard bestreden kon worden. Omstreeks negen uur was 't ergste gevaar geweken, maar een deel van het wagenpark was volkomen vernield. Joodse opperbevelhebber gesneuveld. Een woordvoerder van de staat Israël heeft medege deeld, dat David Marcus, de opperbevelhebber van de Is- raëltische strijdkrachten aan het front van Jeruzalem, Donderdagavond op zyn post in de heuvelen van Jeruza lem gesneuveld is, „terwylhy poogde de weg vry te maken voor voedselaanvoer voor de bevolking van Jeruzalem." Marcus diende in de tweede wereldoorlog als kolonel in het Amerikaanse leger. Na 1950 vrije omwisseling van guldens in francs Maatregelen voor een Economische Unie. Het belangrijke resultaat, dat tijdens de besprekingen over een economische unie tussen de Beneluxlandcn op het Chateau d'Ardennes Is bereikt, is het feit, dat een principiële beslissing tot het vormen ener economische unie per 1 Januari 1950 is ge nomen. Indien bepaalde voor waarden zijn bereikt zal het na die tijd mogelijk zijn vrij goederen en diensten uit te wisselen. De nationale betaal middelen zullen onderling inwisselbaar zijn. Dat zal dus in de practijk inhouden, dat na 1950 vrij guldens kunnen worden in gewisseld voor francs en om gekeerd. Elke Nederlander zal naar believen in België kunnen kopen en elke Belg in Nederland. De grensforma- liteiten zullen of verdwijnen of tot een minimum worden teruggebracht. Om dit te bereiken zijn een aantal maatregelen nodig, die de economie van de drie Be- nelux-landen op een gelijk niveau brengt. Op dit mo ment immers zou van een openstelling van de grenzen van vrij goederen- en perso nenverkeer geen sprake kun nen zijn. In België heeft de toestand na de bevrijding zich geheel anders ontwikkeld dan in Nederland- Daar is practisch van distributie geen sprake meer. Daar is het prijs en loonpeil aan een veel geringere controle onderhe vig- Daar is de keuze aan al lerlei luxe artikelen veel gro ter- Om het wederzijdse wel- vaarts- en prijsniveau op ge lijke hoogte te brengen zullen in beide landen een aantal aanpassingsmaatregelen ge nomen moeten worden. Men drukt het zo uit; de na tionale belangen in engere zin zullen moeten worden on dergeschikt gemaakt aan het hogere Benelux-belang- Deze maatregelèn zijn- a- Zo spoedig mogelijke te rugkeer naar het stelsel van vrije consumptie. Afschaffing van de distributie dus; b- Verlaging van de subsidies; c. Een gecoördineerde investe ringspolitiek; d- Studies ten einde te bespoedigen, dat fis cale en sociale politiek voor zover noodzakelijk, met elk aar in overeenstemming wor den gebracht: e. Een econo mische politiek, gericht op het handhaven van het mone taire evenwicht. Voor Nederland houdt dit in, dat de vrije economie voor een deel zal moeten worden losgelaten. Een stij ging van het loon- en prijs peil. bijv. door een derde loonronde, zal onvermijdelijk zijn. De schooljeugd was aan het front paraat. Kever op een kamerplantje. „De coloradokever-invasie in Zeeland Is afgeslagen, de laatste resten worden ver nietigd", aldus het laatste oorlogsbulletin van de Plan- tenziektekundlge Dienst in Goes. Op het, bureau van deze dienst te Goes, waar het hoofd kwartier is gevestigd van de strijdkrachten, die de colora dokevers trachten te weren, welke sedert Dinsdag j.l. een masale aanval op Zeeland had den ingezet, kan men thans wat ruimer ademhalen. De in vasiepoging kan voorlopig als mislukt beschouwd worden, dank zij het krachtig optreden van alle betrokken instanties De woningnood binnen 3 a 4 jaar grotendeels bezworen. De vraag kan gesteld wor den of er in deze tijd voor 'n gemeentebestuur wel een moeilijker probleem is dan dat van de huisvesting. Vry wel iedere gemeente kampt met een groot woning-tekort waaruit duizend-en-een andere moeilijkheden voortvloeien. Dat echter een voortvarend femeentebestuur veel kan oen om dit probleem tot een goede oplossing te brengen, hiervan vormt wjj schreven het reeds eerder Goes een sprekend voorbeeld. Terwyl er in begin '47 van nieuw bouw hoegenaamd nog niets viel te bespeuren, zijn er thans 349 nieuwe woningen in aan bouw of reeds voor een deel fereed gekomen. Drie en half onderd woningen op een to taal woningaantal van drie duizend in Goes, dat wil wat zeggen! Het gemeente bestuur zag de mogelijkheden, greep deze met beide handen aan en zo kan Goes zoals burgemeester ten Kate in een bijzondere bijeenkomst van de raad Donderdag terecht op merkte een unicum ge noemd worden onder de ge meenten van ca. 13.000 zielen. DESKUNDIGEN AAN HET WOORD Het was een goede gedach te van B. en W. van Goes om de raadsleden tot een bijzon dere bijeenkomst uit te nodi gen, waarin de deskundigen. die bü deze massale bouw betrokken zyn, gelegenheid kregen verslag uit te brengen. De hoofdopzichter van ge meentewerken, de heer Ver beek de directeur was door ziekte verhinderd vertel de een en ander over de on der directie van gemeentewer ken gebouwde en in aanbouw zijnde woningen. Begonnen werd met de bouw van de 9 voor dubbele bewoning ge schikt gemaakte midden standswoningen aan de Tulp straat. Deze zyn inmiddels ge reed gekomen en de laatste zullen deze week bewoond worden. De totaalkosten van deze huizen bedragen 146.530; de huurprys zal ruim 6;per woning be dragen. Begin Juli '47 werden ver volgens 103 arbeiderswoningen in bouwplan n, achter de Couwervestraat, aanbesteed. Een maand later volgde de gunning aan de fa. van de Berg van de Klis, die er direct vaart achter zette, zo dat de huizen voor het groot ste deel onder de kap zyn, terwijl een vijftigtal reeds eind Juni/begin Juli bewoond kan worden De kosten hier van zullen 1.073.000 bedra gen, waarnaar de huurprijs op plm. 5.85 berekend Is. UITBREIDINGSPLANNEN Al vorens ir. 't Hooft daar op mededelingen deed over dc onder directie van het Archi tectenbureau Rothuizen en 't Hooft in aanbouw zynde complexen, schetste ir. Rothui zen de voorgeschiedenis. In Mei '47 deden B. en W. aan ir. Rothuizen het verzoek zijn hulp te verlenen om tot een snelle woningbouw te komen. Zijn eerste voorstel, dat ook werd aanvaard, was om de nog beschikbare en reeds in eigendom van de gemeente zijnde fronden in Bouwplan n vol te bouwen. Hierop zyn thans 51 arbeiderswoningen in aanbouw. Voor verdere uit breidingsmogelijkheden moes ten terreinen in een ander deel der gemeente worden ge zocht. Men. vond deze aan sluitend aan het bestaande bouwplan III. Van de 25 HA in dit nieuwe uitbreidings plan opgenomen gronden, zijn reeds plm. 14 HA in eigendom bij de gemeente en direct be nut voor de bouw van 130 ar beiderswoningen en 38 mid denstandswoningen, waaraan door de fa. Bus reeds druk gewerkt wordt. Er liggen thans nog plannen voor 206 woningen klaar, doch het zal afhangen van de toewiizingen aan bouwvolume in welk tem po deze plannen verwezenlijkt kunnen worden. Het ziet er echter wel naar uit, dat binnen 3 a 4 jaar de woningnood in Goes ongeveer bezworen zal zyn. Wanneer het onlangs door de raad aangenomen uitbrei dingsplan door de hogere in stanties wordt goedgekeurd, zal er in bouwplan III ruimte zijn voor de bouw van 800 woningen hierin begrepen de reeds in aanbouw zynde 168 woningen zodat men met dit plan naar schatting 10 jaar vooruit kan. Vervolgens vertelde ir. 't Hooft over de bouw van 51 woningen in bouwplan IL De fa. de Jonge uit Kapelle is hiermee reeds een eind ge vorderd. Het eerste blok is men aan het afschilderen, zo dat over enkele weken ook met deze woningen enkele ge zinnen gelukkig gemaakt kun nen worden. De huurprijs zal ongeveer 5.60-ƒ 6.00 bedra gen. BOUWPLAN Hl De bouw van de 130 arbei derswoningen in bouwpl. IEL vordert eveneens goed, alhoewel grote moeilijkheden moeten worden overwonnen door stag natie in de steenleveranties. De huurprys van deze wonin- fen, waarvan wij evenals van e hierboven genoemde wo ningen de inrichting reeds eerder bespraken, zal onge veer 5.60-/ 6.00 per week worden. Verder zijn nog de 38 mid denstandswoningen in het zelfde plan in aanbouw. Deze woningen, welke volgens de fi nancieringsregeling '47 wor den gebouwd en voor verkoop aan particulieren zyn bestemd, zullen op 15.000 tot 17.000 aan bouwkosten komen, al naar gelang de typen, waarbij op een rijksbydrage van glo baal 375 tot 425 per jaar voor de koper gerekend mag worden. Tenslotte worden door de fa. v. d. Weert in de Lely- straat, op de zelfde condities nog 9 middenstandswoningen Feoouwd, die op ongeveer 18.000 zullen komen, met 'n vastgestelde rijksbydrage van f 447.66. Verwacht wordt dat de middenstandswoningen in de Lelystraat in November a.s. en die aan de Heemisse- weg tussen October en Maart '49 opgeleverd zullen worden. Wie uit dit overzicht mocht concluderen dat by deze bou- wery alles van een leien dak je gaat, heeft het mis Hoe kan het eigenlHk anders in een tyd van materiaalschaara- te? Ontelbare moeilykheden deden en doen zich voor, doch hierover in een volgend arti kel iets meer. en de medewerking van jong en oud! De Commissaris der Konin gin in Zeeland had een tele gram gericht aan alle burge meesters in deze provincie om volledige medewerking te ver lenen en mede daardoor is de afweerstrnd tot een werkeüjk totale oorlog geworden. In alle gemeenten, waar de zwermen kevers waren geland, trokken de ondcrwyzers met honderden schoolkinderen ten aanval. Allerlei landbouwin- stanties zoals de voorlichtings dienst, landbouwherstek de dienst van de prov. voedsel- commissarls, lieten de gewone arbeid even rusten om met bussen en dozen gewapend naar de bedreigde gebieden te gaan. Het resultaat is geweest, dat de indringers practisch niet verder dan de kust zijn geko men. Hier en daar zyn Donderdag nog wel enkele nieuwe golven kevers aangespoeld, doch by langena niet meer in zo gro ten getale als de eerste dagen. Het gaat nu om het oprui men van de laatste resten. De invasie concentreerde zich vooral op het eiland Noord-Beveland.' In het by- zonder by Kamperland was het aantal kevers enorm. Op sommige plaatsen was de wriemelende massa 7 tot 8 c.m. dik, hetgeen de oprui ming veel vergemakkelijkte. In een dag tijd had de schooljeugd daar een vat van 250 liter gevuld. Wanneer men weet dat er 3600 kevers in een liter gaan, dan heeft men enig idee van de omvang der plaag. Prachtig werk leverde ook de schooljeugd van Borssele, die het strand by de Kaloot voor haar rekening nam en die door kreken en over schor ren moest waden om de lan dingsplaats te bereiken. In te genstelling tot andere jaren is de invasie op Walcheren nogal meegevallen. Ook op Schouwen was de rag minder erg dan op N. en Beveland. De grote omvang van de plaag wordt toegeschreven aan de warme zomer van het vorig jaar, waardoor de kevers zich toen byzonder goed ontwik keld hebben. De betrokken instanties biy- ven waakzaam en als de mede werking blijft zoals ze thans is. dan zal men de plaag baas kunnen blijven. IN DE KAMERPLANTJES. Een Vlissingse dame, wier kinderen een lange wandeling naar de duinen maakten om mee te helpen by de colorado- jacht, kon in haar huiskamer aan die jacht meedoen: ze ont dekte een colorado-kever in haar kamerplantjes! De Franse Académie heeft de grote prys voor let terkunde toegekend aan Ga briel Marcel, voor diens ge zamenlijk werk. KORTE PREDICATIE Hoe dierbaar is Uwe. goederentierenheid, o God! daarom nemen de mensenkinderen toe vlucht onder de scha duw Uwer vleugelen. Psalm 36, vs. 8- Wie van zoo'n woord de kracht en de vreugde wil er varen, moet diepte en hoogte van het aardse bestaan kun nen aanvoelen, zoals de Psalmist dat doet. Maar wie m onze dag is daartoe in staat? Heer, help mU. want er ls ,T geen nood Verlos nui, ik ben niet gebonden. Red mu van t leven meer dan van de dood, Verbind mij, want ik heb geen wonden. Heer, troost mij, want ik heb geen smart, en straf mii, want ik heb geen schulden. Onthef mü van mijn last: dit lichte hart dat zich met leed noch vreugde vulde. In deze woorden van een dichteres wordt de afstom ping getekend, die in onze dagen ligt over vromen en onvromen beiden Ja, ook over „vromen" anders moest van hun lippen toch veelvuldiger en bliider en meer echt de juichtoon klin ken vanwege de goedertie renheid Gods. die dierbaar is en kostelijk. Want het lijdt geen twijfel: Gods gunst, Gods genade, is een levende en zeer werke lijke zaak. Waarvan echter slechts „mensenkinderen" weten kunnen, d-w-z. zli. die klein geworden zijn; maar niet wat gezeurd hebben over slechte en donkere tij den, doch de nood der we reld hebben gepeild in het licht van de majesteit Gods. En niet als critisch of teleur gesteld toeschouwer slechts, maar als deelgenoot aan de ongerechtigheid, en dus aan de schuld en dus aan de genade, die immers als gave Gods genoten wordt, waar schuld wordt gevoeld en be leden. En waar dan ook het middel gevonden wordt om staande te blijven en in deze tijd de kluts niet kwijt te raken: een toevlucht onder de schaduw van Gods vleu gelen. Een toevlucht, die geboden wordt, maar genomen wil zijn met belofte van be schutting en van veiligheid. Wie waagt 't? Daar is de bron, daar springt de fontein van alle waarachtig leven, zegt de Psalmist. En Zijn licht doet ons het licht zien. J. C. SICKESZ. Terneuzen. ZELFDE WEERTYPE. Geldig tot Zaterdagavond: Droog weer, behoudens kans op enkele verspreide onweersbuien, voornameiyk in het Zuiden van het land. Overdag zonnig en behalve langs de Waddenzee warm weer. Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen Oost en Noord, doch in de namiddag op vele plaatsen invallen van een koelere zee wind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1