Dr. Malan staat zeer wankel Schreieder was alleen „vakman" Voor armen geen medicijn Historie van hetSloe Hij voelt zich brandschoon „England-Spiel" was uitstekend georganiseerd In China: Zuid-Afrikaanse Nationalisten vieren hun overwinning Nieuwe regering met vijandige Senaat Wereldconferentie van Universiteiten. TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vrijdag 11 Juni 1948 De beleefd glimlachende en onderdanig buigende voor malige Kriminal-Direktor, Joseph Schreieder, die men in zijn bruin geverfde battledress in vele processen als getui ge heeft zien „optreden", is nu na tal van omzwervingen een vrij man geworden. Ergens in Den Haag is een kamer voor hem vrijgemaakt, waar hij in het grootste geheim zijn dagen doorbrengt met het schrijven van een overzicht van de gebeurtenissen rond 't Engeland-spiel. Het bruine uni form is verwisseld voor een goed zittende bruine sport- combinatie. Een bruine gleufhoed vervolmaakt de meta morphose. De procureur-fiscaal mr. J' Zaaüer heeft maandenlang een onderzoek ingesteld naar de gedragingen van Schreie der tijdens de bezetting. Alle ingebrachte beschuldigingen bleken volgens dit onderzoek ongegrond te zijn. Vastge steld werd, dat Schreieder als een handig politieman, doch niet als een oorlogsmis dadiger beschouwd kon wor den. Men moest hem Noodge dwongen op vrije voeten la ten, al had men hem om ver schillende redenen graag nog wat gehouden. Schreieder, die uit vrees voor de gevol gen nooit al te zeer op zijn mvriiheidsstelling had dur ven aandringen, toonde ech ter begrip voor de situatie en verklaarde zich bereid nog enige tijd in Nederland te blijven, om als getuige zijn licht in duistere zaken te kunnen doen schijnen. Schreieder heeft steeds ver wacht dat hij in vrijheid ge steld zou worden. Hij be weert hier in Nederland steeds alleen als „vakman" te zijn opgetreden en waardeert het ook zeer ,dat de ongeveer 500 verhoren, die hij heeft moeten ondergaan door de Nederlandse politie-autoritei- ten in die geest geleid wer den. Schreieder verklaart nu, dat hij na zijn in Vrijheid stelling niet direct naar Duitsland wilde vertrekken, omdat hij voor alles de in druk wil vermijden, dat hij de eerste gelegenheid de bes te zou aangrijpen om uit te wijken. Hij voelt zich „brand schoon" en meent dit te be wijzen door vrijwillig hier nog enige tijd te •blijven. Hij hoopt echter na drie maan den Nederland voor goed te verlaten. Zijn vrouw, met wie hü op 30 Maart 1938 is ge huwd en zijn twee zoontjes van 6 en 8 jaar, heeft hij in drie jaar niet gezien. Wel heeft hij vooral in het laat ste jaar in geregelde brief-1 wisseling met hen gestaan. SCHREIEDER'S LOOPBAAN. Schreieder werd 15 Augus tus 1904 te München geboren. Na de lagere school en de middelbare school doorlopen te hebben, deed hij op 23 Mei 1923 zijn intrede bij de Beierse staatspolitie. Al spoedig werd hij inge deeld bij de politieke afde ling. Schreieder kreeg de misdragingen van nationaal- socialisten voor zijn rekening. De politieambtenaren van deze afdeling mochten geen bepaalde politieke richting zijn toegedaan om in voorko mende gevallen onpartijdig te kunnen oordelen. Dit veran derde echter in 1937, toen be paald werd, dat alle politie ambtenaren lid van de N-S- D-A-P moesten zijn- Schreie der, die beweert nooit inte resse voor de politiek gehad te hebben, heeft gehoorzaamd aan dit ambtelijk bevel en trad toe tot de partij. Schreieder werd chef van de grenspolitie in het district Lindau. Zijn activiteit werd beloond door de benoeming tot Kriminal-Inspektor op 1 Augustus 1935. 15 Augustus 3940 kreeg Schreieder op dracht naar Nederland te ver trekken om in ons land de contraspionnage op te bou wen. Hij is hier als zodanig werkzaam geweest tot 16 Mei 1945, toen hii door de Cana dezen in Scheveningen ge arresteerd werd. HET ENGLANDSPIEL. In Nederland was de poli tiechef dr. Harster Schreie- der's directe chef. In tegen stelling met diens opvolgers, generaal Neumann en Schön- garth, die hü zonder meer „schooiers" noemt, toont Schreieder zeer veel achting voor dr. Harster. Rauter zou tegen Schreie der gezegd hebben, dat in dien Harster niet vertrokken was, het aantal executies in Nederland minstens 40 minder geweest zou zijn. Dr. Harster had een remmende invloed op Rauter, terwijl 9DÜn opvolgers Neumann en Schöngarth Rauter tot de scherpste repressailles aan spoorden. Nog tüdens het verblijf van dr. Harster in Nederland be gon het beruchte. England- spiel en wel op 12 Maart 1942. Het duurde tot 1 April 1944- Bet zwaartepunt van het England-spiel lag bij Schreie der- Hü zoïgde voor de ont vangst van geparachuteerde agenten, leidde de verhoren en was verantwoordelijk voor de opsluiting van de agen ten. Het uitzoeken van de plaatsen waar de „droppings"' zouden geschieden, was het werk van Giskes. De bood schappen, die naar Engeland werden geseind, werden door Giskes en Schreieder samen opgesteld- De goede samen werking liet toe, dat nu eens Giskes meer de inhoud van de boodschap beïnvloedde om militaire redenen, terwijl een KRIMINAL-DIRECTOR SCHREIEDER. ander maal Schreieder de vrüe hand werd gelaten. Een doorslag van de naar Engeland geseinde boodschap moest Giskes afleveren bij het Oberkommando der Wehrmacht. Schreieder moest een doorslag opsturen aan het Reichssicherheits-Haupt- amt in Berlijn en aan Rauter- Deze doorslagen moesten volledig gedocumenteerd zijn, zodat men in Berlijn de be tekenis van de code kende en kon opmaken, welk deel het werk van Schreieder en welk deel van de bood- Een A-N-P.-redacteur had een dezer dagen een gesprek met de man van het England- Spiel Kriminal-Director Schreieder. Zoals men weet, is deze onlangs op vrije voeten gesteld. Wij zullen in een tweetal artikelen het relaas van Schreieder publiceren. schap het werk van. Gis kes was. Bovendien moest nog worden aangegeven, wel ke verwachtingen men koes terde van het doorseinen van een dergelijk bericht. Wan neer na nauw contact tussen Giskes en Schreieder de heren hadden in Driebergen hun hoofdkwartieren naast elkaar de boodschap was opgesteld, dan werd deze doorgezonden naar de chef van de seinpost, die op zijn beurt de boodschap las en dan doorgaf aan Engeland. Schreieder wüst er op, dat hü of Giskes nooit in dienst konden staan van de Secret Service, zoals door van der Waals beweerd wordt, omdat zoals hij zegt de hierboven geschilderde controle op het seinen, van berichten bedrog en dubbel spel onmogelijk maakten. ONTVANGSTCOMITÉ. Wanneer er weer Engelse agenten verwacht werden Schreieder zegt precies gewe ten te hebben hoeveel er steeds zouden dalen trok Schreieder met het „ont vangstcomité" naar de plaats waar zij neer zouden komen, terwijl een bepaald aantal Duitse politieambtenaren, af hankelijk van het aantal ver wachte agenten, op het Bin nenhof in Den Haag voorbe reidingen troffen voor het z' g. algemene verhoor. Hét-^-g- algemene verhoor bestond uit de'beantwoording van een vragenlijst van 100 vragen, die door Schreieder zelf was opgesteld. Schreieder mengde zich eerst dan in het verhoor, wanneer hij bemerkte, dat de Sevangen genomen agenten e waarheid niet vertelden, wat meestel het geval was- Schreieder beweert, dat zijn inmenging in de verhoren al tijd succes had. Dit is begrij pelijk, zo zegt hü, omdat de gevangen genomen agenten eenvoudig „overdonderd" werden door zijn kennis van de Engelse geheime dienst. Schreieder beweert zelfs geweten te hebben, welke of ficier hen de opdrachten ge geven had. Sommige agenten waren gevoelig voor het ar gument, dat zij door hun sa botageacties ook het Neder landse volk benadeelden, ter wijl hü anderen weer aan het praten kreeg door hen te be loven, dat de volgende groep agenten, die zoals hü hen voorrekende ook zeker weer in zijn handen zou vallen, niet voor een Duits gerechts hof gebracht zou worden. Veldmaarschalk Smuts arnveerüe in Engeland. Hjj werd be groet door luchtmaarschalk Tedder. Zieken, die niet behandeld worden. EEN STERK RAS I (Van een medewerker). „Geneesmiddelen-schaars te...? Neen. maar ze zijn zo duur, dat alleen beter gesitu eerden ze betalen kunnen," aldus Dr T. Y. Wang, een be kend Chinees kinderarts uit Shanghai, directeur van twee kinderziekenhuizen aldaar. Ik ontmoette hem bjj een ontvangst in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam, waar 113 kinderartsen uit 30 lan den, die in het kader van de U N.A.C. ons land bezochten, door het Amsterdamse Ge meentebestuur ontvangen wer den. Op een. fluwelen bankje, tussen moderne schilderijen waren wij gaan zitten. Een (Van onze correspondent) Kaapstad, Juni. Iedereen in Zuid-Afrika is plotseling politicus geworden. De verrassende uitslag van de parle mentsverkiezingen, die de Unie plotseling op de voorpagina's van de kranten in bijna de gehele wereld bracht, heeft ster ker politieke gevoelens opgewekt dan de verkiezingsstrijd zelf in staat was te doen. De zegevierende nationalisten zuchten opgelucht, dat zij zich thans na een jarenlange vreemde heerschappij weer thuis voelen in eigen huis. De boeren slaan zich lachend op de borst met de door verkie zingsweddenschappen gevulde portefeuilles en beweren, dat thans de goede oude tgd weer terugkomt, waarin ze een zwarte arbeider en zgn vrouw konden hebben in ruil voor een-pond boter Plattelandsmoeders weigeren om het door de regering ge standaardiseerde bruine brood te aanvaarden en hun winke liers te betalen, omdat de na tionalisten hun wittebrood en prijsverlaging hebben beloofd. De Bantu-pers, de spreekbuis van de ontwikkelde inlanders, wijst er op, dat Zuid-Afrika geen democratie genoemd kan worden, zolang 9 millioen in woners elke medezeggenschap in het staatsbeleid wordt ont houden. Wanneer minister Hof- meyer, de plaatsvervangend minister-president onder Smuts, gekruisigd wordt wegens zijn vooruitstrevende ideeën en ho ge idealen, dan, zo zeggen zij, zal Zuid-Afrika spoedig ten onder gaan in een hevige uit barsting, evenals eens de Griek se autocraten, die ook door een bevoorrechte minderheid werden geregeerd. Intussen brengen de leden van de Broe derbond, een geheime organi satie, waarvan vele vooraan staande Nationalisten lid zijn, met opgeheven arm de nazi- groet en verkondigen de zui verheid en superioriteit van het blanke ras. Economisten voorspellen een crisis en land verraders, die tijdens de oorlog gevangen werden gezet, zien de dag naderen, dat hun cel deuren onverwacht zullen wor den geopend. VERGISSING VAN DE SCHEIDSRECHTER. Vertegenwoordigers van de verslagen United Party ma ken zich op voor een hergroe pering om hun leider, Generaal Smuts, en roepen om een her verkiezing teneinde het verlo ren gegane initiatief te her winnen. De nationalisten zelf voelen veel voor een herver kiezing, waardoor zij hopen hun macht te versterken. Want eigenlijk heeft dr. Malan zich met zijn ambtsaanvaarding niet alleen op glad, maar ook op één-nachts-ijs begeven. Hij moet zich voelen .als de cap tain van een ploeg, die een wedstryd gewonnen heeft dank zij een vergissing van ,de scheidsrechter. Want de Uni ted Party, die ongeveer 80.000 stemmen meer verwierf dan alle andere partijen tezamen, is onbetwistbaar de sterkste partij in Zuid-Afrika. Dat des ondanks de nationalisten meer zetels in het parlement wisten te verwerven, is een gevolg van het in Zuid-Afrika gevolg- De scheepvaartweg naar Middelburg. Eerst© schor in 1631 ingedijkt. Nu het Sloe binnenkort ge deeltelijk wordt ingepolderd, is het zeker niet ondienstig iets over het Sloe in vroegere tijden te vertellen. Dadelijk willen wü opmerken, dat de naam Sloe, als aanduiding van' het water tussen Wal cheren en Zuid-Beveland, eerst in. 't midden der 17de eeuw voorkomt. Wel was liet woord sloe" voor die tijd bekend, maar dat kwam om dat elke kleine geul tussen de vele slikken en schorren, die in het brede water tus sen Walcheren en Zuid-Beve land lagen, een sloe werd ge noemd. HET VLAKKE. Voor dat de polders van de gemeente Nieuw- en St- Joosland werden, ingedijkt (de eerste dateert van 't jaar 1631) was het water tussen genoemde eilanden een echte zeearm. Het was zo breed, dat het de naam droeg van Het vlakke Vóór 1400 strek te dit zich in het Oosten uit tot bij 's Heer Arendskerke. Het Westen van Walcheren, voomamelük het ambacht Welzinge, was sterk afge brokkeld door „grondbrex* sen" of djjkvallen. SCHEEPVAART. De scheepvaart van en naar Middelburg en Ame- muiden ging over 't Vlakke. Middelburg lag eertüüds aan de Arne. Daar dit kronkelen de vaarwater begon te ver zanden, werd in 1533 het Ha venkanaal gegraven, waar van de tegenwoordige Nieuw- landse weg de Oostdük was. Vil dit havenkanaal voeren de schepen door een tamelijk diepe vaargeul, de Welzinge, om zo in de Schelde te ko men. Nog vroeger liep de handelsweg Middelburg Antwerpen door de Arne en de Schenge(een vaargeul van 't Vlakke) verder door de Looyne en de Zwake dwars door Zuid-Beveland naar de Schelde Bij 's Gravenpolder ligt nog een overblijfsel van die waterweg. Toen de laatste vaargeulen ondiep werden, liet Filips van Bourgondië in 1445 een dam leggen in het Zwake, waarnè alle scheepvaart door de Wel zinge ging. REDE VAN ARNEMUIDEN. De rede van Arnemuiden was vroeger zo breed en diep, dat vorstelijke personen, die Walcheren bezochten, hier aan wal kwamen. Zo landde hier in l*f9'6 een Spaanse vloot met prinses Johanna van Arragon, de a-s- vrouw van Filips de Schone DUUR KANAAL. Middelburg heeft alle moeite gedaan om de toegan gen tot zün havenkanaal, 't zü van 't Noorden langs Ar nemuiden, 't'zij van 't Zui den door de Welzinge, op diepte te houden. Zo werd in 1616 een kanaal gegraven door de Lemmerplaat om het Slaak en de Welzinge voor verdere verzanding te behoe den. Dit kanaal, later een deel uitmakende van het Ar- nemuidse Gat, werd met gro te kosten voor schepen met geringe diepgang bevaarbaar gehouden en bleef tot 1871 de waterweg van Arnemuiden naar het noordelijk Sloe. Ten einde de handen meer vrjj te hebben voor het open houden van de vaargeulen pachtte Middelburg in 159tf van de grafelijkheid (de Sta ten van Zeeland), het schor de Stinkaart om het in 1603 definitief te kopen. Op het schor was een schapenstelle. Tegen de Zuid-Bevelandse wal waren reeds spoedig aanwassen gekomen, zodat in 1561 de eerste Kraaiiertpol- ,der werd ingedijkt, later ge volgd door andere bedü kin gen. De Walcherse kust bleef lang last hebben van grond braken. Oud Arnemuiden was er in de 15de eeuw reeds door vergaan. EERSTE BEDIJKING. In 't begin der 17de eeuw was er in het Sloe, welke be naming toen meer algemeen gebruikt werd, nog geen en kele bedüking, wel reeds schorren, die alleen bij zeer hoog water onderliepen. De eerste schor werd in 1631 nv gedijkt als de St. Joosland - polder. Hiertegen werd in 1644 de reeds genoemde schor de Stinkaart door de stad Middelburg als Middelburgse polder ingepolderd. Daar ont stond het dorp Nieuwland. Tegen deze polders kwa men later nieuwe polders, waardoor de geulen wel smaller, maar niet altijd die per werden. DE WELZINGE. De Welzinge, het voor naamste vaarwater, waardoor Middelburg in open verbin ding met de zee stond, was zo smal geworden, dat men sprak van het Kanaal van Welzinge. Middelburg heeft duizenden en nog eens dui zenden guldens uitgegeven om dit vaarwater op voldoen de diepte te houden, doch te vergeefs. In 1793 geraakte niet ver van de plaats, waar thans de Nieuwlandse molen op de overgehaalde dijk staat, een geheel nieuw schip uit Middelburg, de Leviathan, aan de grond en moest op de plaats gesloopt worden- DE STROOM. In de eerste helft der 18de eeuw verplaatste zich de die pe waargeul in het Sloe van de Zuid-Bevelandse kust naar de St. Jooslandoever. In 1750 brak de Nieuw St. Joosland- polder door en werd eerst na buitenbedü'king in 1777 op nieuw ingepolderd Op het eind dier eeuw verplaatste de stroom zich weer in de rich ting naar Zuid-Bevel and. In 1817 werd een nieuw havenkanaal van Middelburg naar het Veerse Gat gegra ven. Het oude havenkanaal slibte nu spoedig dicht even als de Welzinge. ook omdat in 1818 een dam werd ge legd van Walcheren naar Nieuwland. DE VEREN. Over het Sloe waren twee veerdiensten, die verbinding gaven met Zuid-Beveland. In 't Noorden het grote Sloeveer van uit Arnemuiden en meer Zuideliik het kleine Sloeveer van af 't eiland Nieuw* en St- Joosland. Toen dit met Wal cheren \^as verbonden, ging alle verkeer over Nieuwland. daar de overtocht hier kor ter was De beide veerdanv men zijn nog te zien. Als dit gedeelte van het Sloe is in- §epolderd, zal een weg door e nieuwe polder komen van dam tot dam. De oude veer- wegen worden dan weer van meer betekenis als er recht streeks gereden zal kunnen worden van Walcheren naar Zuid-Beveland. De familie Baas bediende van ouds het veer. Nadat op 13 Jan. 1872 de Sloëdam voor 't publiek was opengesteld, verviel natuur lijk het Sloeveer. De laatste veerman of schipper, zoals men zei, was Cornelis Baas, overleden 1888. Op het Sloe kon het soms geducht spoken. Zo is daar de schipper' Thomas Baas op 30 April 1787 met 6 passagiers verdronken. Ritthem. B. J. DE MEIJ. de systeem van verkiezing van vertegenwoordigers per kies district inplaats van evenredi ge vertegenwoordiging, zoals we dat in Nederland kennen. In werkelijkheid is dus de nieuwe Zuid-Afrikaanse rege ring een minderheidsregering. KRAPPE MEERDERHEID. De parlementaire meerder heid is verder geheel afhanke lijk van de loyale steun en me dewerking van de Afrikaner partij en geen belangrijke be sluiten zullen kunnen worden genomen, waaraan deze partij zijn medewerking niet kan ge ven. Verder wordt de meerder heid voortdurend in gevaar gebracht door mogelijke absen ties van leden en door tussen tijdse verkiezingen in bepaalde kiesdistricten, waar de natio nalisten de nederlaag kunnen lijden. Bovendien moet de nieu we regering werken met een vijandige Senaat, waarvan de meerderheid uit United Party leden bestaat en die alle be langrijke besluiten kan uitstel len, wijzigen of ongedaan ma ken. WEST-AFRIKA. Een andere factor, welke stof biedt voor politieke spe culaties is de komende opne ming van West-Afrika als een. provincie van de Unie. De on derhandelingen onder de Smuts-regering zgn destgds af gestuit op het aantal zetels, dat de nieuwe provincie in het parlement toegewezen zou krg- gen. De regering stelde 4 zetels voor, doch West-Afrika wenste er 6. De nationalisten hebben seich uitgelaten, dat zij geen bezwaar hebben tegen 6 zetels. Wanneer echter op deze basis West-Afrika in de Unie wordt opgenomen, dan mag verwacht worden dat tenminste vier van de nieuwe parlementsleden aan hanger van de United Party zullen zgn en daarmee zou de nationalistische parlements- meerderheid tot een fractie zijn ingeschrompeld. De 74-jarige dr. Malan, die met zijn opvolging van de grij ze veldmaarschalk Jan Chris- tiaan Smuts, een waardige tra ditie verbreekt, ga,at thans re geren bij de gratie van de op positie. De enorme moeilijkhe den welke hjj op te losseif krijgt, zullen waarschgnlgk spoedig een einde maken aan de wittebroodsweken van zgn aanhangers. (Nadruk verboden) Dr. Malananti-Joods, anti- kleurling, anti-Engels, proDuits. Directieleden Wereldbank bezoeken ons land. Dinsdagavond arriveerden op Schiphol drie leden van de di rectie van de internationale bank voor herstel en ontwik keling te Washington, de he ren Garner, vice-president van de bank, A. S. G. Hoar, direc teur van de afdeling leningen, en P. Acheson, assistent van deze laatste. Samen met de heer L. B. Rist, directeur van de economische afdeling,- zul len de heren vier dagen in Den Haag vertoeven om zich op de hoogte te stellen van de economische' toestand In ons land en van de ontwikkeling sedert de oorlog. ietwat vreemde plaats voor een interview met een medi cus, die ik allereerst naar de algemene toestand in zijn land vroeg. „Wg herstellen ons snel, luidde het antwoord. Dat is te zeggen in het Zui den tenminste. In het Noorden woedt, zoals U wei zult we ten, een burgeroorlog, doch in Zuid-China, waar ik van daan kom, merkt men daar niets van. Er wordt heel hard gewerkt, mede met Ameri kaanse hulp, ons land te mo derniseren en weer op te bou wen. De voedselpositie is thans ook weer op redelijk peil ge komen. „Hoe zijn op Uw gebied de medische toestanden?" informeerde ik verder. „Ik heb namelijk horen verluiden dat er in China een groot tekort aan medicamenten zou zyn." „Dat is beslist niet waar"; antwoordde de Chinese arts in een vrgwel accentloos Frans, „de zaak ligt geheel anders. Er zijn medicamen ten genoeg, vooral in de gro te steden. Doch het groot ste deel hiervan moet geïm porteerd worden, vooral uit Amerika. Zowel de medica menten als de vracht, die eveneens in dollars betaald moet worden, zijn zeer duur. Het gevolg is, dat zg voor de kleine man onbetaalbaar zgn en alleen de beter ge situeerden ze kunnen kopen. ONVERZORGDE ZIEKEN. In de grote steden ken nen wij natuurlgk de gemeen- telgke ziekenhuizen, waar men de min- en onverr#>gen- den helpt. Ook' zijn daar vaak poliklinieken bij, doch de ca paciteit ervan is zeer be paald onvoldoende, terwijl dergelijke instellingen In de,, kleinere steden en in de pro vincie ten enenmale ontbre ken. Zo moeten ,er zeer veel ziektegevallen, waaronder ve le tropische, onbehandeld blij ven. Zo liggen de feiten." „Maar dokter", luidde mgn volgende vraag. „Laat men dit nu zo? Bij ons heeft een ieder, dank zij de ziekte-ver zekering, recht op medische hulp. „Ht is mg bekend", zei dokter Wang. „Byna alle Westerse landen kennen zo'n systeem. Daarom woon ik ook reeds sedert enige tjjd in Pa- rgs, waar ik overigens ge studeerd heb, om in opdracht van mijn regering de sociaal- medische verzekering in West-Europa te bestuderen. In China begrijpt men zeer wel, dat de tijden van isole ment voorbij zijn en dat men niet de moderne techniek dankbaar kan binnenhalen zonder ook de sociale voor zieningen dienovereenkom stig op niveau te brengen." STERFTECIJFERS. „Is U iets van de sterfte- cgfers in Uw land in ver houding tot West-Europa be kend?" vroeg ik verder. „Neen, ik zou U de cijfers niet kunnen noemen. Maar ik heb het Idee, dat ze, al hoewel zc in ons land zeker hoger zgn, toch wel meeval len. Wg zgn namelijk een sterk ras." Hiermee namen wij afscheid van de allerprettigste dok ter, de kleine figuur met de intelligente ogen. Eén ding leerde dit gesprek ons vooral: naast een gezonde dosis zelfcritiek is er een intense werklust en drang tot op bouw en het inhalen van 'n achterstand in China. (Nadruk verboden). 2 13 Augustus te Utrecht. De Utrechtse Universiteit zal zich belasten met de orga nisatie van een wereldconfe rentie van Universiteiten, wel ke volgens besluit van^ de Unesco voor de eerste maal in de geschiedenis der universitai re wereld bgeen zal komen van 2 t.m. 13 Augustus a.s. Reeds is een werkcomité in het leven geroepen onder voorzitter schap van de oud-burgemeester van Utrecht, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk. Vertegenwoordigers van uni versiteiten uit vele landen zul len hun gemeenschappelgke problemen tot oplossing trach ten te brengen met als doel de bevordering van onderling be grip. Verder wil men blijvende hulpmiddelen creëren voor het tot stand brengen van een sa menwerking tussen Unesco en de Universiteiten. Ruim 300 gedelegeerden uit 42 landen zijn uitgenodigd aan de confe rentie deel te nemen. De Sowjet-Unie, die geen lid ia van de Unesco, zal ter con ferentie ontbreken. Waarschyn- ïyk zal Duitsland de gelegen heid worden gegeven repre sentanten te zenden. Ter discussie komen o.a. de waardebepaling van diploma's in de verschillende landen en het vormen van een interna tionale bond van universitei ten. De Sovjet-autoriteiten hebben het Brits verzoek om het omroepgebouw van Ber lijn te ontruimèn, van de hand fewesM,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5