NIEUWS UIT ZEELAND Coloradokever in het offensief Bidault krijgt steun van de Franse Kamer Minister Witteman gaat met Lieftinck praten Hervormde vrouwen in Vlissingen bijeen. WALCHEREN Marshall en Bevin begrijpen Frankrijk's vrees. De regeringen van de Ver. Staten en Engeland hebben de opgestelde aanbevelingen voor Duitsland goedgekeurd. De commissie voor buitenlandse zaken van de Franse Nationale Vergadering nam onder voorbehoud de aanbevelingen met 21 tegen 20 stemmen aan. Merkwaardig is. dat in Frankrijk Gaullisten en communisten één zijn in hun verzet tegen de plannen voor Duitsland, zy het op verschillende gronden. De motie tot goedkeuring werd ter tafel gebracht door de socialisten en de M.R.P. De stemming geschiedde na een uiteenzetting door Bidault. welke drie uren in beslag had genomen. Voor stemden elf leden van de M.R.P.. zeven so cialisten. twee radicalen en 'n gematigde. Tegen stemden der tien communisten en zeven rechtsgeoriënteerde gematig den en aanhangers van tie Gaulle. Twee leden onthielden zich van stemming. In de motie werden de aan bevelingen van Londen goedge keurd doch werd tevens de regering verzocht alle voor behoud te maken en zich op alle manieren te verzetten te- Twee doden bij mijn ongeluk. Bij het vernieuwen van yzer en stutwerk in een steen gang op de 380-meterver- dieping van de Domaniale Myn te Kerkrade zijn Dinsdag waarschynlyk door plotseling optredende druk, twee kap pen doorgebroken. Tengevolge daarvan werden twee hou wers onder neervallende ste nen en kolen bedolven en ge dood NIEUWE BONNEN Geldig voor het tydvak van 13 Jun'. tot en met 26 Juni 1918. BONKAARTEN KA, KB, KC 806. Suiker: 440 Algemeen 500 gram suiker, boterham strooisel, enz., of 1000 gram jam, stroop enz., of 500 gram versnaperin gen. Zeep: 441 Algemeen, ong. 225 gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep. Brood: 444 Algemeen 100 gr., 445 Algemeen 1600 gr.. 433 Reserve 1200 gr., 436 Reserve 400 gr. (geldig tot en met 19 Juni)442 Algemeen 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak. Eieren: 447 Algemeen 2 eie ren. Bloem: 443 Algemeen 100 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel. BONKAARTEN KD, KE 806. Suiker: 940 Algemeen 500 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 1000 gr. jam, stroop enz., of 500 gr. versnaperingen. Zeep: 941 Algemeen ong 450 gram huishoudzeep of 360 gram toiletzeep geldig tot en met 19 Juni) Brood: 944 Algemeen 400 gr., 933 "Reserve 800 gram 942 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen ge bak. Eieren: 947 Algemeen 2 eie ren. Bloem: 936 Reserve 500 gram bloem of zelfrijzend bak meel of kindermeel of kinderbiscuits, 943 Alge meen 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kindcrbls- cuits. Tabaks en versnaperingenkaar ten, enz. QA, QB, QC, 802 Tabak: 61, 62, 65 Tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. Versnaperingen: 63 Versnape ringen 200 gram versna peringen of 200 gram sui ker, boterhamstrooisel enz. of 100 gram jam, stroop, enz. 66 Versnaperingen 100 gr. versnaperingen of 100 gr. suiker. boterhamstroöi- sel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Niet aangewezen zjin en ver nietigd kunnen worden de bon nen 392. 394. 395, 894. 895 Melk; 400, 401. 402. 107. 904, 906 en 907. Reserve; 917. 919 Algemeen. (Ingezonden mededeling) r EEN LEKKERE VERSTERKING VOOR DE KINDEREN Kinderen, die overdag zo ge weldig beweeglijk kunnen zijn, hebben een krachtige voeding nodig. En ook nog bij talloze andere gelegenheden zal Moe der zoeken naar een verster kend voedsel, wat haar kind goed doet en graag gegeten wordt Maak dan eens een lekkere kop De Gruyter's cacaomalt De kin deren «nullen er van cn cacao malt ia buitengewoon verster kend en voedzaam. Geef cacao malt iedere dag voor het naar bed gaan. Dat kan, want cacao malt is zonder boa Van 11 Juni tot 17 Juni een extra tractatie er bij. want bij ieder busje De Gruyter'a cacao malt 100 gram pepermunt (op bon) gratis. «is gen alles, wat tegenstrijdig zou zijn aan: 1. een effectief Frans aan-: deel in de contróle op het Duit se industriële potentieel; 2. de Franse verzoeken om veiligheidswaarborgen. MARSHALL STELT GERUST. Marshall nodigde de Sowjet- Unie uit zich aan te sluiten bij de overeenkomst. Daarmee zei hij, zou het voornaamste obstakel voor de ontwikkeling vdn een vreedzaam Europa zfln weggenomen. Marshall zei verder te be grijpen, dat Frankrijk vrees koesterde voor een herleving van het Duitse militairisme. Zy moesten echter gerustge steld zyn door het feit, dat de Ver. Staten de aanbevelingen had aanvaard „op basis van hun geloof in de toereikendheid der militaire garanties". BEVIN'S HOOP. Bevin vertelde het Britse La gerhuis, dat de aanbevelingen maatregelen inhielden om her haling van Duitse agressie te voorkomen. Hy" hoopte nu maar, dat de Duitsers niet op nieuw naar oorlog zouden stre ven. Anthony Eden was het geheel met hem eens. De pro-communistische John Platts Milles vond, dat de La- bour-regering eens aan de Duitsers moest uitleggen, waarom de Ruhrindustrïe in handen werd gegeven aan Na zi-industriëlen en aan de Yan kee-opperheren. SOW JET- KRITIE K Het militaire Sowjet-bestuur heeft in een communiqué de aanbevelingen scherp becriti- seerd. De overeenkomst heeft tot doel. zegt het communiqué, een strategisch gebied te schep pen voor nieuwe imperialisti sche agressie. Geen vrije afzet van vroege aardappelen. De minister van landbouw heeft besloten, een onlangs namens de gehele georgani seerde tuinbouw tot hem ge richt verzoek om volledige vrijheid voor de afzet van vroege aardappelen uit de oogst 1948, niet ten volle in te willigen, omdat de beheer sing van het loon- cn prijs peil dit niet gedoogt. De minister is bereid, geen prijs- en afzetregelingen vast te stellen voor de vroege aardappelen, voorzover zij zijn bestemd voor de con sumptie in het binnenland- Voor de export stelde hii de volgende regeling vast; 1. Voor de grote maten wordt de export toegestaan geheel afhankelijk van de veilingsprijs; 2. Voor de klei nere maten wordt de export slechts toegestaan, indien de veilingsprijs is gedaald tot onderstaand niveau in de daarbü vermelde perioden: Tot 4 Juli 12 per 100 kg-; Van 4^7—11/7 11 per 100 kg.; Van 11/7—18/7 10 per 100 kg.; Van 18/7—25/7 9 per 100 kg.; Van 25/78;8 8 per 100 kg-; Na 8/8 7-40 per 100 kg- Geen bioscoopbezoek voor jeugd beneden 14. De commissie, die werd in gesteld voor de herziening van de Bioscoopwet heeft haar advies uitgebracht. Zy wil een algeheel verbod van filmbezoek voor kinderen be neden veertien jaar. Uitge zonderd van dat verbod zjjn alleen speciaal gekeurde films of kinderfilms^ De commissie wil de mogelijkheid tot ge meentelijke nakeuring van films laten vervallen. Drie le den van de commissie hadden daartegen evenwel bezwaar De commissie is tegen het vertonen van variété-num mers tussen filmprogramma's. Tenslotte sprak de com missie zich uit voor over heidssteun aan de Nederland se filmindustrie. Kunstenaars onderscheiden. Tot ridder in de orde van Oranje-Nassau is benoemd de letterkundige mej. W. Vermaat (Wilma) te Beekbergen. Bij K.B. is benoemd tot rid der in de orde van de Neder landse Leeuw S. Dresden te 's Gravenhage. TWEEDE KAMER Financiële consequenties van pensioenverhoging. In de Woensdagmiddag ge houden vergadering van de Tweede Kamer kreeg de heer Burger (Arb.) verlof binnen kort de minister van O. K. en W. te interpelleren over het beleid inzake de perszuive ring. Donderdag zal de Ka mer beslissen over een verzoek van de heer Hoogcarspel (C-P.N-) tot het stellen van vragen aan de minister van binnenlandse zaken over het feit. dat in ve le gemeenten de burgemees- Gottwald volgt Benesj op. Klement Gottwald, de com munistische premier van Tsjecho-Slowakye, zal dr. Ed- vard Benesj als president op volgen, zo is in betrouwbare kringen te Fraag bevestigd. Hieraan wordt toegevoegd, dat Antonin Zapotocky, thans vice-premier en vakvereni gingsleider, premier wordt. Als vice-premiers worden ge noemd Rudolf Slansky. alge meen secretaris van de com munistische party en Villam Slroky, Slowaaks communist. De nieuwe .Grondwet, die Woensdag van kracht werd, is door Gottwald getekend. De nieuw gekozen assemblee komt vandaag voor de eerste maal byeen. Zij zal de wet goedkeu ren betreffende de verkiezing van een nieuwe president, a.s. Maandag. Het communistische blad „Mlada Fronta" meldde, dat Benesj door een nieuwe arts zal worden verzorgd. Dit schynt de geruchten te bevesti gen, dat dr. Klinger, die Benesj jarenlang heeft behan deld, het land heeft verlaten. Turkse en Perzische regeringen afgetreden. Het Turkse kabinet is Dins dag afgetreden. Premier Hasan Saka is met de vorming van een nieuwe regering belast. Het aftreden van het Turk se kabinet heeft te Istanbul weinig verrassing gewekt, al dus Reuter. Het falen in de laatste tyd om een regeling te vinden voor belangrykc econo mische en fianciële vraagstuk ken, heeft het regeringspres- tige ernstig verzwakt. PERZISCHE REGERING TREEDT AF. Het kabinetHakimi heeft, naar aanleiding van de uitslag der stemming over de vertrou wenskwestie, een verzoek tot ontslag Ingediend. Ier bepaalde groepen zalen voor verkiezingsbijeenkom sten weigeren- Hierna sprak minister Wit teman over de wijziging van de Pensioenwet 1922- HU wees erop, dat verhoging van het maximum van eigen pen sioen van 4000 tot 5000 het eerste jaar alleen al 350.000 a 400-000 zal kos ten, welk bedrag zal oplopen tot 2-4 millioen- De regering kan niet verder gaan dan de voorgestelde verbeteringen. Binnenkort zal een commissie worden geïnstalleerd, die op dracht zal krijgen binnen een half jaar met een nieuwe pensioenwet te komen. De behandeling werd ge schorst opdat de minister overleg kan plegen met zijn ambtgenoot van financiën. DE VEILIGHEID VAN DE STAAT. Vervolgens werd begonnen met de behandeling van het wetsontwerp tot aanvullmg van de provinciale- en de ge meentewet. Men wil het mo gelijk maken, het mandaat van wethouder of gedepu teerde. die geen vertrouwen meer bezit, terug te nemen. De heer Hooij (K-V-P.) be- critiseerde het ontwerp op staatsrechterlijke gronden. Andere leden gaven sugges ties voor de redactie van het ontwerp. De zitting werd hierna verdaagd. De Haagse bomaanslag De rechtbank te 's-Graven- hage heeft de zaak behandeld tegen de koopman en oud ambtenaar van het bureau voor Nationale Veiligheid F- G- A. Bakker, die ervan wordt verdacht medeplichtig ten zijn geweest aan de bom inslag op de Prinsegracht te D en Haag op Sint Nicolaas- avond 1946 De officier van Justitie, mr- G. J. de Lint, zeide dat hij de medeplichtigheid en uit lokking van het misdrijf door Bakker bewezen achtte- Hü vond het een buitengewoon slim in elkaar gezette aan slag. De Krijgsraad en het Hoog militair Gerechtshof hebben zeer veel aandacht aan deze zaak besteed. Ten slotte eiste de officier tien jaar gevangenisstraf met af trek van de tijd in preventie ve hechtenis doorgebracht. SUIKERAANVOER. Het M. S. „Marken", va rende voor de Kon. Rotterdam- sche Lloyd, is uit Batavia te Rotterdam aangekomen met o.a. bijna drie millioen kg sui ker aan boord. Dit is de grootste partij suiker, die na de oorlog uit Ned. Indië in de Rotterdamse haven is aangekomen. De Hervormde Vrouwen groep C.J.V.F. hield haar landelyke vergadering te Vlissingen. Vrouwen uit alle delen van het land waren Woensdagavond in de St. Ja- cobskerk byeen. Na een wel komstwoord van de presi dente der afdeling Vlissingen, mevr. A Th. VisbeekVer rijn Stuart, sprak de voor zitster der Herv. Vrouwen groep C.J.V.F., mej. H. J. Aveling uit Velp, over „Waar in geloven wij?" Spr. legde er de nadruk op, dat men niet moet geloven in de cha os, niet in de dood, doch in de overwinning van Jezus Christus Jvr. J. A. Wttewaal van Stoetwegen uit Utrecht be handelde hierna „De vrouw in het Oosten." Spr. vertelde van haar ontmoetingen met vele vooraanstaande vrouwen uit Azië. o.a. mevr. Tsjang Kai Tsjek en de zuster van India's minister-president Pandit Nehroe. Spr. ging enigszins dieper op de ver schillende sociale toestanden in China en India in. Zij wees er tenslotte op, dat ook in deze landen Christenen wor den gevonden, die medewer ken aan de opvoeding van hun land. Vandaag komt men in huishoudelijke vergadering byeen, waarna een rondrit over. Walcheren wordt ge maakt. Met een bijeenkomst in deSt. Jacobskerk wordt de jaarvergadering gesloten. Bronzen kruis toegekend. H.M. de Koningin heeft op voordracht van de minister van oorlog het bronzen kruis toe gekend aan de dienstplichtige sergeant-majoor der infanterie Pieter Dingenus Verburg uit Middelburg, werkzaam ter griffie van de krijgsraad te velde Noord te Assen, voor diens dapper gedrag tydens de verdediging van de Maas bij Sambeek. Opening openbare lagere school. Dinsdagmiddag werd te Oostburg de herbouwde open bare lagere school officieel ge opend. Dr. J. H. Wesseling, die namens de minister van onder wijs sprak, prees de activiteit van het gemeentebestuur en deelde mede, dat het weer ves tigen van een kweekschool te Oostburg op het departement van onderwijs, kunsten en we tenschappen een onderwerp van voortdurende studie en be spreking vormt. Bij de opening waren onder meer aanwezig de wnd. chef van het departement, mr. N. J. Tap, de heer A. Schout na mens het provinciaal bestuur, de inspecteur'van het lager on derwijs, de heer A. Leenhouts. In hotel „Du Commerce" werd na de opening een lunch gebruikt, waarbij vele sprekers de gemeente Oostburg geluk wensten met de herbouwing van de school. De Wilhelminapolder calamiteus. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben aan de Prov. Staten van Zeeland me degedeeld, dat door de inge landen van de Wilhelminapol der (Z.-Beveland- 'n verzoek is ingediend deze polder calami teus te verklaren. Voor het volgend dienstjaar zal tenmin ste een dijkgeschot van 74. per H.A. geheven moeten wor den en reeds is berekend, dat voor de oeververdedigings werken aan het Goese Sas nog een uitgaaf van f 2,5 milli oen gulden geraamd moet worden. Deze lasten kunnen de ingelanden niet dragen. BIJZ. GERECHTSHOF Twee jaar voor Duitse oorlogsmisdadiger. „Hilfszollbetriebsassistent" was de langademige betite ling van Peter Schafer. de eerste Duitse oorlogsmisdadi ger. die voor het Hof ver scheen. Schafer, die bij de Zollgrenzschutz in Zeeuwsch- Vlaanderen diende, heeft enige keren personen met kracht slagen toegebracht. Een van zijn slachtoffers ver loor hierdoor het bewustzijn en heeft sedertdien nimmer meer voor 100 kunnen werken. Schafer gaf toe enkele sla gen uitgedeeld te hebben; de „Ohrfeigen" waren echter volgens hem een lichtere straf dan overlevering aan de Duitse politie. De procureur- fiscaal constateerde, dat ver dachte zich herhaaldelijk aan oorlogsmisdrijf heeft schuldig gemaakt en eiste 4 jaar mei aftrek. Schafer noemde ten slotte drie voorvallen, waar uit moest blijken, dat hij Ne derlanders heeft geholpen. Uitspraak: 2 jaar met aftrek sedert 29 Juli 1947. BU verstek werd tegen F- M. van Zijl, monteur te Vlis singen, die is toegetreden tot de Kriegsmarine, 4Vs jaar ge- eist Het vonnis iuidde 4 jaar. Prov. subsidie voor kinderherstellingsoorden. Gedeputeerde Staten van Zeeland stellen aan de Provin ciale Staten voor het maximum bedrag aan subsidie, dat door de provincie verleend zal wor den aan kinderherstellingsoor den, enz., te bepalen op 5000 voor het jaar 1947. In een vo rige vergadering van de Pro vinciale Staten was een voor stel aangeboden om dit maxi mum te bepalen op 3500. maar toen werd een voorstel de Baare ingediend om het maximum te laten vervallen en over dat voorstel staakten de stemmen. Om aan alle aanvra gen ten volle gevolg te geven, zou f 7350 nodig zijn. Warmwaterroterij voor St. Kruis. Dezer dagen is door archi tect L. A. J. van Dongen uit Sluis, aanbesteed het bouwen van een warmwaterroterij voor rekening van de heer A. Pari- daen te Sint-Kruis. De hoogste inschryving was van fa. Huurman te Delft met 32.080,en de laagste van fa. Christiaansen te Oostburg met 27.800. De kosten van het bouwen waren begroot op 30.514. De bouwvergunning voor dit werk is reeds aangevraagd. St. Kruis zal dus de eerste warmwaterroterij van West Zeeuwsch-Vlaanderen krygen. Provinciale bijdrage voor M.T.S. Vlissingen. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben aan de Pro vinciale Staten Voorgesteld over het jaar 1947 in ver band met 't ontbreken van 'n rijkssubsidie, een bedrag van ten hoogste 1175.te ver- foeden van de netto-kosten er M.T.S. te Vlissingen. HET B.L.O. TE HULST. Bij het Provinciaal bestuur van Zeeland is een verzoek ingekomen tot het verlenen van een subsidie ad 10 per kind per jaar voor de B.L.O-- schooi te Hulst. Voorts werd gevraagd om medewerking voor de spoedige stichting van een nieuw schoolgebouw en om het uitoefenen van drang op de gemeentebestu ren voor hogere subsidiëring- Ged- Staten van Zeeland delen nu aan de Prov- Staten mede, dat zij voor Zeeuwsch- Vlaanderen een regeling wensen als door de gemeen tebesturen van Walcheren is getroffen ten aanzien van de school te Middelburg. Een re geling voor Zuid-Beveland wat betreft de school te Goes is in bewerking. Daarbij ont houdt de provincie zich van subsidiëring. Zij zullen aan de school te Hulst alle mede werking verlenen om met de gemeentebesturen tot een goede regeling te komen. Middelburg HOLLEND PAARD: TWEE GEWONDEN. Op de Houtkade te Middel burg sloeg het paard van de melkslijter van der D-, dat geschrokken was, op hol. De slijter werd daarbü door de wagen verwond. Het paard werd ter hoogte van de St- Janstraat gegrepen door V. en tot staan gebracht- V. liep eveneens letsel op Een van de jonge boompjes op de kar de werd -vernield: Marktberichten COÖP. VEILINGSVEREN „WALCHEREN". 7 Juni 1948. Groenten: Andijvie 722 ct-; Doperwten (stam) 70 77 ct-; Peulen 146—160 ct.; Waspeen 3644 ct.; Postelein 38 ct,; Uien 69 ct.; Spinazie 1523 ct.; Snijbonen 117 154 ct-: Dubbele princessen 173188 ct», alles per kg-: Bloemkool IA 3462 ct.; id I 19—42 ct-; idem II 8—23 ct.; idem III 59 ct.; Platglas komk. IA 3031 ct.; idem I 2530 ct.; idem II 2526 ct.; idem III 2024 ct-; Natuur- sla I 2Vz5 ct.,; idem II 2% 3 ct.; Boskroten 2038 ct-; Bospeen 2341 ct., alles per stuk. Fruit: Aardbeien 150193 ct.; Tomanten, kas, 175 ct-; Peren, St. Bemey, 80 ct-, al les per kg. Aardappelen: Grote 2230 ct-; Drielingen 1224 ct.; Kriel 1122 ct., alles per kg- Duizenden insecten landen op de Nederlandse kust. Zeeland frontgebied. De coloradokevers hebben hun zomer-offensief ingezet. Duizenden insecten zijn Dins dag op de Nederlandse kust geland. Woensdagmorgen vroeg werden er te Zandvoort honderden aangetroffen. Direct daarna kwamen alarmerende berichten binnen van Hoek van Holland, 's-Gravenzande, Sche- veningen, ZeelandOnmid dellijk werd'een tegenoffensief ingezet. Den Haag mobiliseerde zyn schooljeugd. De politie werd aan het hoofd van deze jeugdige burgerwachten ge steld, Zandvoort stuurde vete ranen naar de bedreigde plaat sen: werklieden van publieke werken. De strijd tegen een numeriek veel sterkere vyand begon ZEELAND. Ook in Zeeland zette het ge vecht in. Do Zuidenwind mos In het voordeel van de aanval lers. Zy zUn bestand tegen de gevaren van de zee. Zodra zy aan land worden gezet, laten ze zich even in het zonnetje drogen, waarna ze, geheel fit, de strijd beginnen. Walcheren, Zuid-Beveland, Schouwen en Zecuwsch Vlaanderen werden frontgebied. De schooljeugd in de Walcherense kustdor pen en in Haamstede kreeg vrijaf. Ook jeugdorganisaties, zoals nadvindery, werden in geschakeld. Alles moest ge mobiliseerd tegen de colora dokever. SLACHTOFFERS. Het aantal slachtoffers by de vijand is groot. Uit Hoek van Holland komt het bericht, dat er 16.000 zijn gedood, in 's Gravenzande 29.000. Het ge vaar is echter nog niet bezwo ren. Daarom wordt alle aard appeltelers aangeraden hun aardappelen te bespuiten vóór het te laat is. Slechts dan kan grote schade worden voorko men. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Bedankt voor Dreischor P. de Vries, cand- te Deil; voor Nieuwkoop N. Kooreman te Scherpenisse; voor Kruinin- gen P. H. Quarter te Kethel. Beroepen te Wieringermeer (toez.) S. G. Goverts te Oud- Vossemeer; te Nieuwdorp C. L. v. d. Broeck te OosterlancL EIND-EXAMENS RIJKSKWEEKSCHOOL. Voor de aantekening Nut tige Handwerken slaagden de volgende leerlingen van de Rijkskweekschool te Mid delburg, die vorige week het eindexamen met goed gevolg aflegden: C. Temme en H. J- W. Wesselink te Middelburg en M. Verheul, Vlissingen. Afgewezen: één candidaat P. v d. A. KAN PLAKKEN. De op verschillende plaat sen in Middelburg geplaatste borden voor verkiezingspro paganda zün eigendom van de Partij van de Arbeid, die voor de plaatsing retributie betaalt. VERBOUWING ZUIVELFABRIEK GEREMD. Met de verbouwing van de coöperatieve zuivelfabriek aan de Poelendalesingel te Middel burg gaat het niet naar wens. Zoals men weet is het pand, dat zeer zwaar gehavend werd in de oorlog, enige tijd geleden door de Melkinrichting Walche ren in gebruik genomen. Uit gebreide voorzieningen wat be treft herstel en nieuwbouw moesten echter wachten totdat hiervoor toestemming was ver leend. De verbouwingsplannen werden op 10 Januari jl. inge diend, doch sindsdien heeft men nog niets naders vernomen. Inmiddels blijft de omzet van de fabriek stijgen. Ditmaal werd weer, aldus Coöperatief Leven, de millioen kg. melk per vierweekse periode gepasseerd, iets, wat sedert Juli 1944 niet meer is voorgevallen. De melk- gift ging echter vlugger ach teruit dan gewoonlijk. Ditmaal kwam de hoogste leverantie in de eerste week van Mei; in vo rige jaren was dit altijd begin Juni het geval. In het tydvak van 25 April tot 22 Mei werd 1.084.336 kg. melk omgezet. Het gemiddelde vetgehalte was 3.55 en de gemiddelde prijs f 18 83. Naar wy vernemen heeft de Coöp. Zuivelfabriek te Middel burg dezer dagen een nieuwe automatische boterpakmachi- ne in gebruik genomen. Domburg CONCERT. Maandagavond gaf onder grote belangstelling het mu ziekkorps „Apollo" te Dom burg het eerste zomeravond concert. GEMEENTEHUIS HERSTELD. Maandag is het herstelde en verfraaide gemeentehuis te Domburg dat gedurende de bevrijding veel heeft geleden, weer in gebruik genomen. HECHTE VRIENDSCHAP. Te Domburg logeert gedu rende enkele weken bij de familie Rosendaal Miss M- Black, onderwijzeres nabij Auckland in Nieuw Zeeland. Dertien jaar geleden ont stond een briefwisseling tus sen M. Black en Ida Rosen daal, welke alleen onderbro ken werd door de oorlog. Toen nu onlangs Miss Black haar familie in Schotland be zocht, wenste zij ook haar vriendin in Holland, in Oud- Zeeland, te zien en kwam naar Domburg. Zij bezocht de gemeenteschool te Domburg en verschillende scholen te Middelburg. Protestantse tehuizen ouden van dagen. CENTRALE ORGANISATIE VOOR WALCHEREN. Zoals wij reeds in het kort meldden, wordt getracht de buitenplaats „Ter Hooge" als derdo tehuis voor ouden van dagen op Walcheren in te rich ten. Naar wij nader vernemen tracht de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk Werk in samenwerking met de Veren, van Burg. en Secretarissen op Walcheren te komen tot vor ming van een Stichting, wel ke de exploitatie van het nieu we tehuis op zich zal nemen. Het is de wens van deze vereniging, dat dit zal geschie den door de samenwerkende kerken. Vele ouden van dagen,- thuis behorend op Walcheren, zijn nog geëvacueerd en worden tot nu toe verzorgd door het B.V.O. Deze regeringsinstantie wil binnen afzienbare tyd de evacuatie afwikkelen. De moeilijkheden bij de te rugkeer van de Walcherse ouden van dagen zyn echter nog zeer groot. Baron Van Lynden heeft nu het vriendelijke aanbod ge daan, zijn buitenplaats „Ter Hooge" vrijwel geheel belange loos voor de huisvesting der ouden van dagen te geven, terwijl de regering het gebouw voor haar rekening geheel in orde wil maken. Het voornemen is nu een stichtingsbestuur samen te stellen uit afgevaardigden van verschillende protestantse ker ken op Walcheren, welke stichting dan ook tegelijkertijd de exploitatie van de tehuizen Irena te Domburg en Der Boe- de te Koudekerke zal overne men. Onderling contact tussen de verschillende kerkbesturen op Walcheren in deze belangrijke zaak is reeds gelegd en enkele kerken hebben al een commis sie gevormd ter verdere voor bereiding.. Er zullen ook enkele niet- kerkelijke figuren aangevuld kerkelijke figuren aangezocht worden in het stichtingsbestuur zitting te nemen. Gasten uit Oostburg in Den Haag. Op het oude Binnenhof te Den Haag waren een groot aantal Zeeuwen, leden van de Vereniging „Zeelandia" byeengekomen om hun gas ten uit Zeeuwsch-Vlaanderen- af te halen Drie uur precies, arriveerde een drietal auto bussen, met leerlingen van de U.L.O.-school te Oostburg, die 's morgens om half zeven waren vertrokken erf een prachtige reis hadden gehad. De voorzitter van „Zeelan dia", de heer J. Goedbloed, heette de gasten van harte welkom, nadat de jeiigd als bijzondere"" "attëhtie het Zeeuwse Volkslied had ge zongen. Er werden wederzijds har telijke woorden gesproken en de 100 kinderen verlieten enige tijd daarna met hun pleegouders de plaats van sa menkomst. Tot en met Za terdag staan diverse uitstap jes op het programma. Interneringskamp te S'uis opgeheven. Het interneringskamp te Sluis zal 15 Juni a.s. worden opgeheven. De geïnterneerden zullen voor het grootste deel naar het kamp te Domburg worden overgebracht. FILMS VAN DE WEEK Jean Simmons heeft yeel talent. De grootste ontdekking van de Engelese filmindustrie van de laatste jaren is de zeer jeugdige Jean Simmons. Een van haar nieuwste films, Un cle Silas, een thriller in Al- hambra, Vlissingen, toont haar in de moeilijkke rol van een jong meisje, dat aan een beest achtige oom wordt overgele verd en pas op het laatste ogenblik gered kan worden. Het gegeven gaat zwaar van Victoriaanse romantiek en melancholie. Derrick de Mar- ney biedt een uitmuntende uitbeelding van de onscrupu leuze Oom Silas, Katina Paxi- nou en Derek Bond spelen de andere hoofdrollen. Een vrij onbetekende, maar toch wel amusante Italiaanse film „De witte Pimpernel" draait in Luxor, Vlissingen. Het handelt over een journa list, die een speurtocht naar nieuws verzeild raakt in een gangsterbende. Campani speelt de titelrol op zeer vlotte wy- ze De Engelse film „Ik ont moette Ann Jonsson" heeft evenmin veel om het lijf. Het gegeven weet de aandach't wel vast te houden, het spel van een serie onbekende spelers is echter uiterst conventioneel., Een attractie van deze rol prent, die in Electro, Middel burg wordt vertoond, vormen de muzikale intermezzi. Arnemuiden AFSCHEIDSAVOND. Vorige week werd door de naaicursisten te Arnemuiden, onder leiding van mej. Kop- pejan uit Goes, een afscheids avond gehouden in verband met het beëindigen van de lessen- Mej. van Belzen bood namens alle cursisten een cadeautje aan en dankte mej- Koppejan voor de prettige lessen en de goede leiding-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2