PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Oranje klopte Zweden met 1-0 Joden en Arabieren aanvaarden het bestand D£ BILT Economische Unie in 1950 in werking De Duitse slavenjacht Veldslag in de Italiaanse Kamer. VOORSPÉLT Nederland moet subsidie-verstrekking afschaffen Zware straffen voor Dekker en Lenshoek. Doelpunt van Wilkes besliste in de elfde minuut de wedstrijd 191e Jaargang - No.134 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen Dit blad verschijnt behalve op Zon- en Christelijke feestdagen- Donderdag 10 Juni 1948' ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per week; 3.20 per kwartaal; franco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. per AWemeeo WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ^TSSwburJ. Bureaux Vlissingen: Vlamlngstr 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Loiidense Kaai 29. tel 2077 en 2924 - Goes. L Vorststr 55 teL2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - TerneuzenBrouwerijstr 2 - Zierikzee- N. Bogerdstr. C 160. tel. 26 Het Wereldgebeuren Inktpotten en actetassen vlogen door de zaal. Woensdagavond heeft een formele veldslag zich afge speeld in de Italiaanse Ka mer van Afgevaardigden, die 20 minuten duurde. 200 af gevaardigden waren hierby betrokken. Er werd geslagen, geschopt en met meubilair gesmeten. Afgevaardigden rolden over de vloer en inktpotten en zware lederen actetassen vlogen door de zaal. Drie afgevaardigden moesten na afloop op een eerste hulp post behandeld worden. Het tumult ontstond naar aan leiding van een uitwisseling van sarcastische opmerkin gen, waarbij de communis ten toespelingen maakten op beïnvloeding van de Chris ten-Democraten door het Va- ticaan. De aanhangers der rege ring bleven het antwoord niet schuldig, waarop de communisten en uiterst link se socialisten als één man hun plaatsen verlieten en hun tegenstanders te lijf gingen. Premier de Gasperi en 'de leider der communisten, To- gliattï, keken van af hun plaatsen toe. Gevechten In Marokko. Zoals reeds gemeld, hebben Dinsdag ArabischJoodse bot singen in Marokko plaats ge had. Nader wordt bericht, dat 44 personen om het leven zijn ge komen. Onder hen bevinden zich tien kinderen; 55 personen werden gewond, van wie 15 ernstig. De Marokkaanse nationalis tische partij wyt de onlusten aan „agitators". Zy heeft een oproep gedaan de orde te her- Stellen. DROOG WEER. Geldig tot Donderdagavond. Droog weer met enkele overdrijvende wolkenbanken. Meest matige wind tussen Noord en Oost Ongeveer de zelfde temperatuur als giste ren. de tegenover een correspon dent van Reuter: Mijn vader is 88 jaar. Hij gaf mij een bijbel voor ik uit Stockholm vertrok en zeide, dat hij zou bidden voor het welslagen van mijn zending. Ik weet. dat duizenden Zweden het voorbeeld van mijn vader ge volgd hebben en voor mij hebben gebeden tiidens de af gelopen veertien dagen. Zon der de hulp van de almachti ge God zou ik niet geslaagd ziin. VRIJDAG WORDT HET VUREN GESTAAKT. Zowel de Joodse als de Arabische autoriteiten in Pa lestina hebben het bevel van de Veiligheidsraad tot een bestand van vier weken onvo oorwaardeiyk aanvaard, aldus heeft graaf Folke Bernadotte, de bemiddelaar van de V. N., Woensdagavond aan de V. N. medegedeeld. Het „staakt het vuren" en het bestand zullen ingaan op Vrydag 11 Juni te zes uur G.M.T. In zyn boodschap aan debetrokken regeringen heeft Bernadotte uiting gegeven aan zyn „harteiyke dank" voor de „prachtige samenwerking" by het volbrengen van zyn taak. Bernadotte heeft het na langdurig ondex-handelen tot dit succes kunnen brengen door de resolutie van de Vei ligheidsraad op eigen wijze te interpreteren. De hoofdge dachte was, dat geen der heide partijen gedurende het bestand militair voordeel mag verkrijgen. De moeilijkheid der Jood se immigratie werd als volgt opgelost; Er mogen gedurende het bestand geen militairen Pa lestina of één der Arabische staten binnen komen. Binnengekomen mannen van weerbare leeftijd zullen in kampen afgezonderd ge houden worden onder toezicht van waarnemers of van de bemiddelaar. De bemiddelaar zal zoveel mogelijk contróle uitoefenen op alle immigra tie tijdens het bestand. Bewe gingen van troepen of oor logsmateriaal van het ene belanghebbende land naar het andere of dichter naar de grenzen van Palestina toe of naar de fronten in Palestina zullen verboden znn. Alle fronten zullen „bevroren" worden en er zal geen oor logsmateriaal mogen worden ingevoerd in het land of het gebied van één der betrokken partijen. Hulpverlening aan de bevolking van beide par tijen in stadsgebieden zoals Jeruzalem en Jaffa, zal gere geld worden door het Inter nationale Rode Kruis, zoda nig dat de voorraden op het einde van het bestand niet noemenswaardig groter of kliener zullen, zy'n dan bh' 't begin. Graaf Bernadotte verklaar- ANTI-NEDERLANDSE HOUDING. Van de Djocja-republiek. De economische commissie der Verenigde Naties voor Azië en het Verre Oosten, die te Ootacamund in Brits In- dië vergadert, heeft met 5 tegen 6 stemmen besloten de toelating van de republiek Indonesia (Djocja) uit te stellen. Tegen het uitstel stemden India, Pakistan. Australië, Rusland en Burma. Voor het uitstel stemden Ne derland, Frankrijk, Engeland, de Ver. Staten, de Philippij- nen en Nieuw Zeeland. China en Siam onthielden zich van stemming. Er werd drie uur lang ge debatteerd. De Djocja-repu bliek had reeds een vertegen woordiger naar Ootacamund gezonden De republiek had medegedeeld, dat zii geen re publikeinse deelname onder auspiciën van Nederland zou aanvaarden. Prof. Romme op Java aangekomen. Prof. Romme is Woensdag op het vliegveld Kemajoran aangekomen. Prof. Romme verklaarde aan Aneta, dat hij Donderdag naar P-.ndoeng zou reizen en dat hii tot eind Juni in In donesië zal vertoeven. De conferentie van MookHatta. Antwoord op de Nederlandse eisen. Antara meldt uit betrouwba re bron vernomen te hebben, dat het antwoord van de Djocja-regering op de mede deling, welke 3 Juni door de gedelegeerden van het op perbestuur werd overhandigd, Donderdag door Mohamed Roem en de sultan van Djocja naar Batavia zal worden ge bracht. Ook zullen zij een brief van Hatta aan de Lt. Gouverneur-Generaal overhan digen, welke brief verband houdt met de mogelijkheid van een bezoek van Hatta aan dr. van Mook voor informele be sprekingen, aldus Antara. Foetsjou door brand verwoest. Een hevige brand heeft de belangrijke Chinese haven en hoofdplaats van de provincie Foekien, Foetsjou, verwoest. Meer dan 1200 huizen zijn in de vlammen opgegaan en 12.000 personen zijn dakloos. Het aantal slachtoffers is niet bekend. De schade wordt ge raamd op ongeveer 1 millioen Amerikaanse dollars. De Franse communisti sche partij is een campagne tegen de overeenkomst van Londen inzake Duitsland be gonnen. Benelux-ministers bespraken voorbereidende maatregelen De tweedaagse conferentie op het Chateau d'Ardennes van de ministers der Benelux-landen heeft volgens insiders bevredigende resultaten afgeworpen, Er zal naar worden ge streeft de Economische Unie per 1 Januari 1950 in werking te doen treden. Over een half jaar zullen de mi nisters opnieuw bijeen komen om na te gaan wat voor re sultaten de maatregelen, waartoe thans is besloten, hebben opgeleverd. Deze maatregelen zijn: 1. Geleidelijke afschaffing van de Nederlandse politiek, wat betreft de subsidie verstrek king. 2. Geleidelgke vermindering van de economische beperking in Nederland, vooral wat be treft het verstrekken van in- en uitvoerlicenties. 3. Het invoeren van een ge lijk belasting- en tarieven ni veau tussen Nederland en de beide andere landen. Ne derland zou het hieruit voort vloeiende verlies kunnen com penseren uit de bedragen, wel ke vrijkomen door het afschaf fen der subsidies. 4. Het mededelen van investe ringsprojecten door elk der Benelux-landen aan de part ners in de Benelux. VRAGENLIJST Tijdens de besprekingen heeft eerste minister Spaak de deskundigen een vragenlijst voorgelegd, die een duidelijk beeld geeft van de vele moei lijkheden, welke nog overwon nen dienen te worden. Een der vragen luidt: Wat is het sala ris- en loonpeil in de drie lan den? Deze vraag heeft in de eer ste plaats ten doel te kunnen vaststellen hoe groot de hoe veelheid goederen is, welke men met een gelijke som gelds in ieder der drie landen kan aankopen. Verder wordt gevraagd aan te geven wat men in eik der drie landen verstaat onder „in vesteringspolitiek". De begrip- fien hieromtrent blgken narae- fjk vrij ver uiteen te lopen en de Nederlanders verstaan, in afwijking van de Belgen en de Luxemburgers, hieronder even eens de constructie van wegen. Een derde vraag luidt als volgt: wat is de ontwikkeling van de import en export tus sen Nederland en de Belgisch —Luxemburgse economische Üriie tén opzichte van de vooroorlogse toestand en wat zjjn de oorzaken van de ont stane wijzigingen? Moskou protesteert in Den Haag. Radio Moskou meldt, dat de Sowjet-Unie protesten heeft gezonden naar de Ne derlandse en Amerikaanse regeringen naar aanleiding van „tot oorlog aanhitsende" persartikelen. Het protest aan Nederland betreft een artikel in „Het Vrije Volk" van 13 April, dat volgens de So wj et-regering „provocatief" is, „tot oorlog aanhitst" en zou aandringen op „het laten vallen van Amerikaanse atoombommen op Sowj et-Russische industri ële centra". BIJZONDER GERECHTSHOF Directeur Gew. Arbeidsbureau stond terecht. Een van de grootste bezettingsdrama's, de deportage van Nederlandse mannen en jongens voor tewerkstelling in Duitsland, deed zich Woensdagmorgen weer in volle tra giek voelen tijdens de behandeling door het Middelburgse Bijzonder Gerechtshof van de zaak tegen ir M- W- Welle- man, van Mei 1942Augustus 1943 directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau te Middelburg. In deze kwaliteit heeft hij meegewerkt aan de uitzending van enige duizen den Zeeuwen naar Duitsland. Eis4 jaar. De procureur-fiscaal achtte dit bewezen, doch hij vroeg vrijspraak voor twee be schuldigingen inzake varrp^d, wegens onvoldoende bewijs; Hij wilde aannemen, aai. ver dachte niet bijzonder actief is geweest, maar verloor niet uit het oog, dat deze soms bijzonder ergerlijk is opge treden. Hij eiste 4 jaar ge vangenisstraf met aftrek, en ontzetting uit de kiesrechten en het recht om openbare ambten te bekleden. De uitspraak luidde 3 jaar en 7 maanden met aftrek, ge deeltelijke vrijspraak en ont zetting uit de rechten met op dracht tot onmiddellijke in- vrijheidsstelling. Welleman bleek een zeer weifelachtige figuur te zijn: volgens vele N.S.B.-ers was hij niet doortastend genoeg, hii kon het slecht vinden met de „Fachberater" Mittelsten- scheid, hij zou anti-Duitse personen op de sleutelposities van het kantoor hebben ge plaatst en op het Rijksar beidsbureau stond hii als ge matigd bekend. VERRAAD? Verdachte beweerde niet te hebben voorzien, dat hii als directeur van het Arbeids bureau met de Duitsers zou moeten samenwerken. In '43 had zijn broer Christiaan hem verteld, dat hij na de be; schieting van een trein bij Krabbendijke was beledigd door een met name genoemde dame. Welleman Ontkende de „Beauftragte" Münzer, die hier over een telefoontje had gekregen en de dame liet ar resteren, op de hoogte te hebben gesteld- Een andere „indirecte" verraadzaak betrof de wet houder van Domburg W. Brand. Deze was belast met het aanwijzen van ar beiders voor de Wehr- macht en had tegenover zekere De Pagter ver klaard, dat hij zoveel mo gelijk zou saboteren. De Pagter had dit aan ver dachte medegedeeld, die op zijn beurt Referent Korte op de hoogte zou hebben gebracht met het gevolg, dat Brand werd gearresteerd. Welleman herinnerde zich van deze kwestie niets meer. BELGISCHE BARBIER VERLOOR CLIENTÈLE De Middelburgse kapper L. A- Thielens, in 1914 uit Bel- Sië gevlucht, werd in 1942 [•SB.-er, „onder dwang van de Duitsers". zoals hij verklaarde. Die druk kon hij echter niet na der motiveren. Verschillende vooraanstaande ingezetenen, die zich door Thielens lieten scheren, onder wie de tegen woordige Commissaris der Koningin, veranderden uiteraard van barbier. Toen Münzer een keer bij verdach te kwam, zag hij de lege scheerbakjes, informeerde naar de oorzaak en toen verstrekte de kapper de na men van twaaif verloren klanten. De procureur-fiscaal eiste 8 jaar gevangenisstraf met af trek- De verdediger, mr. A- H. Kuipers, achtte Münzer de auctor intellectualis van de klantenlijst en verzocht de grootste clementie. De uitspraak luidde 4 jaar met aftrek sedert 6 Nov. 1944 Het Byzonder Gerechtshof te Middelburg heeft Woens dag J. Dekker uit Goes, in oorlogstijd commandant van de Landwacht in Zeeland, veroordeeld tot. 14 jaar met aftrek sedert 28 Mei 1945 en gedeelteiyke vrijspraak. Tegen Dekker, die recht heeft op beroep in cassatie, werd 20 jaar gevraagd, benevens een boete van 15.000. Het vonnis tegen C. Lens hoek, ex-N.S.B.-burgemeester van Goes, luidde 6 jaar met aftrek sedert 8 Mei 1945, 'n geldboete van 50.000 subs 5n jaar en ontzetting uif de idesrechten en het recht openbare ambten te bekleden voor het leven. De eis was 7 jaar met aftrek en 50.000 boete. Zweeds elftal verloor in Amsterdam een reputatie (Van onze eigen verslaggever). Wat ledereen In ons land natuuriyk gehoopt heeft, maar slechts weinigen zullen hebben venvacht, ls toch gebeurd: de Oranjeploeg heeft de Zweden een nederlaag toegebracht. Een kleine nederlaag weliswaar, maar een volkomen ver diénde. Daarover waren Zweed èn Hollander het na afloop van de wedstrijd In het Olympisch Stadion geheel eens! We hoorden de uitslag zelfs verbazingwekkend noemen. En misschien niet te onrechte. Maar er was op deze Holland- Zweden-avond nóg iets verbazingwekkends. Dat heeft het groepje Zeeuwen, dat per touringcar of particuliere wagen naar de hoofdstad was getrokken om de grote strijd mee te beleven, kunnen ervaren. Zowel vóór de wedstryd als na af loop was er op de wegen rond Amsterdam en vooral op de grote weg van Amsterdam naar Den Haag een zó formidabel aantal auto's, dat de politie, die overal toch in groten ge tale op de been was, met geen mogelijkheid er voor kon zor gen, dat ledereen op tyd m het stadion aankwam. Ja, men vroeg zich zelfs af bij het zien van al die wagens, die in drie, soms vier rijen dik de wegen geheel vulden, of er heus nog steeds minder wagens rijden in Nederland dan in 1939 en ledereen was het over eens, dat minister Vos en zijn ambtgenoot Lieftinck een slapeloze nacht moeten hebben gehad, wanneer zy per ongeluk eens zyn gaan uitrekenen hoeveel benzine voor „Holland-Zweden" is verreden. zetten, waarby Wilkes op 'n gegeven moment de bal vry wist te krijgen. Hij schoot tegen een Zweeds been, kreeg de bal weer terug. Schoot nogmaals. Raak Keeper Lindberg, die in het algemeen geen slechte indruk maakte, deed nog wel een poging, maar het zuiver gerichte schot was voor hem onhoudbaar. .Een Wllkes-goal van de allerbeste kwaliteit! DE WEDSTRIJD. Toen de Belgische scheids rechter Jorssen de beide aan voerders liet tossen, was het machtige Olympisch Stadion tot de laatste plaats uitver kocht. Bijna hadden we ge schreven „gevuld", maar dat was niet geheel waar, want de verkeersopstoppingen, wel ke voornamelgk door wegom- leggingen bg Leiden en Schip hol waren ontstaan, waren oor zaak, dat menigeen een stukje van de wedstrijd heeft moeten missen. Sommigen ook nog het doelpunt van Wilkes, dat later zou blijken het enige van deze wedstrijd te zijn gewor den. De elftallen stelden zich na het plechtige moment van de volksliederen op, zoals door ons gepubliceerd en daar de Vroet voor Nederland de toss gewonnen had, trapte Gunnar Nordahl, wiens repu tatie als „Zweeds kanon" ons eigenljjk het ergste had doen vrezen, af. Meteen trokken de Zweden op Kraaks doel af, maar dat duurde toch niet lang en men kan eigenlijk zeg gen, dat van het begin af de Hollanders in de meerderheid waren. Althans veel gevaar- lqker! Tegenover het keurig afgemeten tik-tak-spel van de gasten, stelden 2nj een tech nisch heel wat minder ver zorgd spelletje, dat echter tel kens verrassend gevaarlijk bleek te zijn. En dat element van verrassing en ook van schotvaardigheid ontbrak juist bq de Zweden. Wilkes, die deze avond weer een prachtige partij speelde, wist in de derde minuut al een prachtige kans te scheppen door de bal meesterlijk vrij ge dribbeld te hebben, op het juis te moment en zuiver naar Rij vers voor te zetten, die echter in een wat moeilgke positie stond en helaas hoog over- knalde. Iets dergelyks her haalde zich enkele malen, ook met Wilkes. I—O. Maar toen kwam de elfde minuut, die beslissend voor de gehele wedstrgd zou worden. Uit een keurige pass van Terlouw, wist de voorhoede een prachtige aanval op te Ook na dit doelpunt bleven de Zweden mooi cn de Oranje mannen gevaarlgk spelen. Rij vers sjouwde zo nodig van vo ren naar achteren, Roozenburg toonde zich een handige mid- voor, die steeds beter in het geheel gaat pas3enA en van der Tuyn deed telkens weer zeer goede dingen. Hij was snel en zyn voorzetten waren menig maal verrassend zuiver. En Abe Lenstra? Ja, Abe speelde mee, maar eigenlijk moeten we toch zeg gen, dat hij maar in zeer be perkte mate deel nam aan het spel. Men gaf hem weinig bal len en wanneer hg het leer eens te pakken had, waren er twee of drie Zweden om hem in toom te houden. Maar zelfs dan deed de ras-voetballer nog wel goede dingen met de bal. Een echte Lenstra-stunt hebben we deze keer toch niet van hem gezien. De Zweden wisten de situa tie enige malen slechts ten koste van een hoekschop te reddep en aan de andere kant kreeg doelman Kraak in de eerste helft maar heel weinig te doen. Ons horloge wees reeds de achttiende minuut ..en koninklijke idylle. Ex-kasiing Michael met zij»» aan staande vrouw, prinses Anne op weg naar Athene, waar hun huwelijk zal worden voltrokken. aan, toen hij voor het eerst een behoorlyk schot te ver werken kreeg. Wat hy natuur lijk ook rustig deed. En ove rigens zorgden van Bun en Schgvenaar er wel voor, dat Kraak er maar weinig aan te pas behoefde te komen. GEEN PENALTY... Het had 20 kunnen wor den en verdiend ook toen Wilkes in de 34ste minuut na vier Zweden gepasseerd te zyn, alleen voor de Zweedse doelman kwam te staan, met slechts de back E. Nllsson op zyn hielen. Iedereen verwacht te een schot, toen Wllkes plot seling getackeld werd. Scheids rechter Jorssen gaf echter geen penalty, maareen vrije schop tegen Wllkes, wat by het publiek een fluitconcert ontketende. Toen iets dergelyks enige minuten later even buiten het strafschopgebied gebeurde, le verde de toegekende vrye schop niets op. Een in buitenspel-positie ge plaatste goal van Ryvers werd terecht geannuleerd. Nadat Roozenburg nog een keer hard tegen de lat geko geld had en Kraak in de laat ste seconde van de eerste helft een moeilgke bal vlak onder de lat had weggevangen, kwam de rust met een verdiende 10 voorsprong voor de Ne derlanders. Het had ook 20 kunnen zijn... NA DE RUST. Na de rust vertoonde de wedstrijd een geheel ander beeld. Ging de strijd aanvan kelijk weliswaar nog vrijwel gelijk op, de Zweden, die wel wisten, dat ze een reputatie te verliezen hadden, drongen steeds meer op en de laatste twintig minuten hadden ze onze jongens eigenlgk geheel ingesloten. Maar hun spel bleef te mooi om werkelijk ge vaarlgk te zijn. Prachtig sa menspel, dat tè ver wordt doorgevoerd, leidt tot niets en dat was ook nu weer het ge val. Al moet daarbij gezegd worden, dat de Nederlandse verdediging de Zweden weinig kansen bood. Kraak was safe als altyd en ook Schijvenaar en van Bun speelden een so lide party, waarbij ze toon den van opruimen te weten. Terlouw stopperde, dat het een lust was en aanvoerder de Vroet vergoedde door zijn harde werken iets van wat zgn collega op rechts, Stoffe- len, te kort kwam. De Ajaxied was ditmaal werkeiyk de zwakste van het veld. In de twintigste minuut van de tweede helft raakte de Zweedse linksbuiten Nilsson gewond. Volgens afspraak, kon hij vervangen worden. Maar ook met de verse kracht, van Joensen, gelukte het de Zwe den niet werkelijk gevaarlgk te worden. Ondanks hun on miskenbaar overwicht in deze periode. Hun spel bleef te doorzichtig. Met een periode, waarin de talrijke Zweedse aanvallen en kele malen werden afgewisseld door flitsende uitvallen van de Hollanders, welke vooral in de laatste minuten nog enige ma len gevaarlgk werden, kwam het einde zonder dat er nog gescoord werd. Doelman Kraak kreeg enkele malen hartelyk applaus voor de fraaie wijze, waarop hg de overigens niet zeer talrijke schoten van de Zweden wist te stoppen. DE SPELERS. Ten slotte nog iets over de spelers. Van de Nederlanders hebben we al het een en ander fezegd. De ploeg was goed. eter dan in Oslo in elk ge val, met Stoffelen als een zwakke stee. Willies, Ryvers en Terlouw waren mot de Zweden Carlsson en Liedholm rechtsbuiten en linksbuiten de besten van het veld. Abe Lenstra werd waar- schynlijk ontzien en men mag zich eigenlgk wel afvragen of men, wanneer hij inderdaad nog niet geheel hersteld is. niet beter een vervanger had kunnen opstellen. Wat niet wegneemt, dat hg meermalen toch mooie dingen deed. De Zweden hadden een repu tatie op te houden en heb ben die eigenlijk verloren. Zjj spelen technisch zeer inooi voetbal, maar het element \an de verrassing, dat hun goed opgezette aanvallen gevaarlgk had moeten maken, ontbrak volkomen. Gunnar Nordahl was beslist niet liet „kanon", dat hy volgens zyn reputatie had moeten zyn. Keeper Lindberg was zeer goed; het doelpunt van Willies was beslist onhoudbaar. De beide backs Nordall en Nils son hadden zwakke momenten, maar waren in het algemeen toch wel voldoende, terwijl in de middenlinie Rosen ei de spil Leander beslist beter speelden dan Anderson. In de voorhoede vonden wy de vleu gelspeler Carlsson en links binnen Liedholm het meest gevaariyk. Scheidsrechter Jorssen leid de wat aarzelend, „miste" 'n penalty en... liet in de eerste helft anderhalve minuut te lang spelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1