Finland onder Rusland's schaduw Zweedse voetballers vol goede moed Oogstverzekering in studie genomen Lust u schapenkaas? Waarom er op de verjaardag van Kotka geen feesi was West-Karelië, slagveld der eeuwen Den Haag bestaat 700 jaar. STEMMEN UIT DE KERKEN. len"* TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Woensdag 9 Juni 1948 (Door HANS NESNA). HELSINKI, Juni. Vandaag ben ik naar Kotka geweest een havenstadje aan de Finse Golf, niet ver van Helsinki. Dit was geen gewoon bezoek, doch een verjaarsvisite: Kot ka is namelijk zeventig jaar geworden. Nu is zeventig jaar zeker geen hoge leeftijd voor een stad, doch het was juist daarom, dat ik onder de indruk kwam van hetgeen de men sen hier in betrekkelijk zulk een korte tijd tot stand heb ben weten te brengen. Kotka, met haar 20.000 inwoners, is de tweede havenstad van Finland, en, dank zij haar ligging aan de mond van de rivier de Kymi, waarlangs het hout Finland's grootste rijkdom omlaag komt zakken, de belangrijkste exporthaven. En zeventig jaar geleden - was Kotka slechts een onaanzienlijk vissersdorp, zoals er ontel bare zijn langs de uitgestrekte, kronkelende kust en op de honderden, misschien duizenden eilandjes- Ik heb deze dag urenlang door de jarige stad gedwaald, doch wat ik verwacht had te zullen zien, heb ik niet ge zien: geen vlaggen. Neen, geen vlaggen en ik heb er ook geen muziek gehoord- De jarige leek een doodse, uitgestorven stad, met slechts aan de haven nu de laat ste stakingsgolf weer voor bij is zwoegende mensen, mannen en vrouwen, in de ruimen der schepen en op de kaden, tussen bergen gezaagd en ongezaagd hout. In de rest van de stad zag ik slechts winkelende vrouwen, die voor veel, zeer veel geld hun weinige levensmiddelen haal den, en op de banken in de parken zaten ouden van da gen en verminkte soldaten. Neen, dit was geen stad, die feest vierde! Ontmoedigd ben ik verder gegaan, steeds maar verder, lopend op goed feluk: ik zag de prachtige inse en de prachtige Rus sische kerk uit de Czarerr tijd! pralend in een vloed van licht, ik zag het grote ziekenhuis en twee moderne scholen, ik zag een geweldige papierfabriek en een suiker fabrieken dit alles opge bouwd in zeventig jaren tijds, nog door twee, neen, door drie oorlogen onderbroken. Toch wel iets, zou men den ken, om trots op te zijn! GEEN FEEST. Doch geen feest! Geen vlag gen en geen muziek! Alleen maar zwoegende mannen en zwbegende vrouwen, ouden van dagen en verminkte sol daten. En hoe langer ik liep, des te neerslachtiger ik werd: want ik had zo graag een be schrijving gegeven van een Finse stad in feesttooi, van een blijde stad vol bloemen en vlaggen, van blijde men sen met lachende gezichten- En ik begreep maar niet, waarom alles niet zo was, als ik het mii had voorgesteld. Tot in de middag, toen be- greep ik het- In het hotel maakte ik kennis met een jonge Fmse schilderes: wij spraken een tijdlang samen over kunst en zij antwoordde op alles, wat ik haar vroeg op levendige wijze. Behalve, toen ik over politiek begon, toen zweeg zij. Maar na een tijdje nam zij mij mee naar de daktuin van het hotel, waar wij ge heel alleen waren, en daar heb ik haar toen de vraag gesteld, waarom Kotka op zijn zeventigste verjaardag geen feest vierde. Aan onze voeten lag het witte .stadje, wijd uitgestrekt, en verderop was de blauwe zee met witte schuimpokjes op de onrustige golven en achter ons de ri vier en de bossen. Maar over dit alles lag een drukkende, loodzware stilte, slechts zo nu en dan doorscheurd door het kermend geluid der draaiende kranen op de ka den- Mijn metgezellin wees in de verte, in de richting van de zee, en zei: „Kijk, ginds ligt het eiland Hogland. niet ver hier vandaanhet was een Fins eiland maar nu zijn de Russen er". VERLOREN. Daarna wees zij naar het Oosten en zei: En ginds, nauwelijks veertig miil van ons af. ligt Viipuri, een van onze oudste en mooiste steden. Maar het is niet meer van ons. Het is nu Russisch en heet weer Wi* borg. Daar is de nieuwe grens tussen ons land en Rusland. Want daar begint West-Kare- lië, het ongelukkige West- Karelië, het slagveld der eeuwen, dat sinds de vrij heidsoorlog in 2918 Fins was en nu weer Russisch is Od de grond van West-Kare lië zijn duizenden van onze mannen en ook vrouwen gesneuveld, #i de eerste wereldoorlog en ook in de tweede.en méér nog, veel meer misschien daarvóór Nu hebben wij het .verloren en al deze mensen zijn voor niets gevallen. Zij keek voor zich uit en ik zag. hoe haar ogen hard ge worden waren. Maar ik be hoefde niet meer te vragen, waarom Kotka geen feest viert op de dag van haar ze ventigste verjaardag- Kotka is in rouw, het draagt zijn rouw in het hart, zoals heel Finland rouw bitterheid in het hart draagt öm de wreedheid van het lot dat dit land steeds weer onder de schaduw van Rusland drijft. HARD EN KOUD. De Finnen klagen niet: daar zijn zij te trots en te gesloten voor. En de blik. waarmede zij in de toekomst trachten te. kijken, is even hard en koud als de blik van de jonge vrouw, die hier naast mij ston6 op de dak tuin van het hotel. Maar mij was het daarbij, alsof ik de avond al aan zag schuiven over het land der duizend meren: een avond met een rode kim,die zich nu reeds uitstrekt van Petsamo. in het hoge Noorden, tot Wiborg, aan de Finse golfAnn Finland! Met verbetenheid heeft het telkens toegegeven aan de eisen, de „vriendelij ke" eisen van het machtige Rusland, zijn oude erfvijand, tot het straks niet verder toe kan geven Maar zwij gend biedt het tegenstand aan de rode druk van bin nenuit! HIER LIGGEN ONZE SOLDATEN. Later op de middag zijn wij per auto naar buiten ge gaan, de Finse schilderes en ik, en zii heeft mij naar het Jachthuis van Czaar Alexan der de derde gebracht, een prachtig houten gebouw, te midden der bossen, dat men slechts betreden mag na een paar vilten pantoffels, die hier voor dit doel in grote hoeveelheid en in verschil lende maten gereed stabn, te hebben aangetrokken, ten einde te voorkomen, dat de ingelegde vloeren door de schoenen bekrast worden! Hier zijn wij dpor alle ka mers van de grootmachtige heerser gegaan: wij hebben somowar zien staan op de ge beeldhouwde tafel, waaraan hij ook dé decreten tekende tot „heil" van het Finse volk- Maar ook de zware bijbel hebben wij gezien, naast het smalle, ijzeren ledikant waar in hij sliep. Alexander was graag en veel in Finland en in het grote park, om het Jachthuis heen, zagen wij zijn naam gegrift in een ge weldig rotsblok. Doch mijn metgezellin wees mij niet op die naam. die interesseerde haar nauwelijks, maar nam mij mee achter het rotsblok en zei: „Hier heb ben onze soldaten gelegen in de laatste oorlog en de Russen lagen aan de andere kant van het meer en wij hebben hier achtenveertig uur stand gehouden Zo wordt het verleden door het nauwelijks vervlogen zeker niet vergeten „heden", verdrongen: want het „he den" is hier nog steeds do laatste oorlog tegen Rusland daarbij is voor Finland dc tijd stil blijven staan. (Nadruk verboden) Friese beweging wil zelfbestuur voor Friesland. Over de verhouding Rijk en provincie heeft de raad van de Friese Beweging een schrijven gezonden aan het bestuur van de provincie Friesland. In dit schrijven heet het, dat het een Fries belang is,» dat aan de achter uitstelling op verschillend ge bied een eind komt en aan de gelijkheid voor de wet van alle Nederlanders inderdaad uitvoering wordt gegeven Nopens het zelfbestuur voor Friesland wordt opgemerkt, dat behalve meer geld, de prcfvincie ook meer bevoegd heden moet hebben, in de eerste plaats langs de weg van meer zelfbestuur, al is er op het gebied van de auto nomie nog heel wat te berei ken en te doen. Paardenslagers in hun wiek gescholen. De paardenslagers hebben in een te Amsterdam ge houden vergadering geprotes teerd tegen de verlaging van het plaardenvleesrantsoen. Zij hebben voorts vele grieven te gen het bedrijfschap Vee en Vlees. De jongste rantsoenver laging beschouwen zij een re- pressaillemaatregel van de be drijfsgroep Slagerij omdat het de rundveeslagers niet is toe gestaan paardenvlees te ver kopen. Generaal Jan Smuts, de gewezen premier van Zuid- Afrika heeft bij zijn aan komst op het vliegveld van Londen verklaard, dat er geen gevaar voor bestaat, dat Zuid-Afrika het Britse geme nebest zal verlaten. Zondag speelden zeven spelers nog een zware kampioenswedstrijd. De drie gebroeders. Maandagavond kwamen de Zweedse voetballers, die van avond in het Olympisch Sta dion te Amsterdam tegen het Nederlands elftal uitkomen, met een Viking-vliegtuig van de Scandinavische Luchtvaart- Mij. op Schiphol aan. Onder hen bevonden zich na tuurlijk de drie gebroeders Nordahl: Gunnar, Knud en Bertil, die gedurende vijf ach- Om abnormale risico's te dekken. Enquête onder de boeren in overweging. (Van onze Haagse redacteur). ,Moefc het de landbouw mogelijk worden gemaakt zich te verzekeren tegen abnormale oogstrisico's?" Ziehier de kern van het vraagstuk, dat het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft voor gelegd aan een dezer dagen ge- installeerde commissie, die hierover advies zal uitbrengen. De gedachte aan een oogst verzekering is gerezen tijdens de droge zomer van het jaar 1947, toen de boer een bijzon der zwaar oogstrisico te dra gen heeft gekregen. De commissie heeft tot taak na te gaan, of het mogelijk is door een oogstverzekering de ongunstige uitkomsten van het individuele boerenbedrijf, die' het .gevolg zijn van bijzonder lage opbrengsten, veroorzaakt door de wisselvalligheid van de natuur, gedeeltelijk op te van gen. Tevens zal de vraag on der het oog gezien worden, of zulk een verzekering uitgebreid VIERING OP 31 JULI. (Van onze Haagse redacteur). Den Haag. Juni. Tussen de vele ernstige gebeurtenis sen als Europees Congres, Grondwetsherziening, ontbin ding van de beide Kamers der Staten-Generaal, vorming van een nieuw ministerie en wat Den Haag nog meer be schoren mag zijn door, ziet de Residentie dit jaar ook nog kans braaf feest te vie ren. Niet alleen ter gelegen heid van het regeringsjubi leum komen de Hagenaars uit de plooi en worden er luna parken, tentoonstellingen, muziekfeesten en andere ver makelijkheden georganiseerd. De stad bestaat in 1948 700 jaar. Daaraan zal ook de nodige aandacht geschonken worden. De officiële herden king van de stichting van 's-Gravenhage is vastgesteld, zo vernemen we, op Zater dag 31 Juli. Over het pro- framma voor die dag voert et Jubileum-comité nog on derhandelingen met het ge meentebestuur. Wel kunnen we reeds mededelen, dat er die dag een offlcieële onvangst is van genodigden door het gemeentebestuur en een grote optocht, waaraan allerlei Haagse bedrijven en vereni gingen deelnemen. Tengevolge van de ver laging van de eierprijs is het mogelijk gebleken dé prijzen voor advocaat te verlagen. kan worden tot het gehele be drijfsrisico. CIJFERS VERZAMELEN. Men zal eerst zo veel moge lijk cijfers over de opbreng sten van bedrijven over een aantal jaren verzamelen om daardoor een inzicht te krijgen in de fluctuaties in de opbreng sten van het bedrijf. Aan de hand van deze cijfers zal men dan trachten tot een conclusie te komen aangaande de wen selijkheid van een oogstverze kering. Uiteraard zullen ook de concrete mogelijkheden on derzocht worden en zal men nagaan, welk systeem even tueel toegepast kan worden. In Amerika kent men de oogst verzekering, doch dit stelsel is niet bruikbaar voor Nederland. In geen enkel land in West- Europa bestaat de oogstverze kering, zodat men zonder voorbeeld zal moeten werken en dus baanbrekend werk kan verichten. GEEN ENQUêTE. Teneinde op de vraag, of de Nederlandse boer aan een oogstverzekering zal willen deelnemen, 'n gefundeerd ant woord te krijgen, is ook ge- Aga Khan met zijn paard „My Love", dat Zaterdag op sensationele wijze de beroemde De^by-race te Epsom won. Strijd over een woning. Mevrouw M. te Castricum dagvaardde de burgemeester dier gemeente in kort geding voor de president der recht bank te Alkmaar op grond van misbruik van overheidsmacht door toepassing van het vorde- ringsbesluit woonruimte. De burgemeester had namelijk een deel van haar woning, onge meubileerd gevorderd, voor welk gedeelte zij 15.per maand huur zou ontvangen. Daar zij in hoofdzaak moet le ven van gemeubileerde kamers zou de vordering betekenen, dat zij onherstelbaar zou worden benadeeld in haar levensonder houd. De president achtte het be zwaar van mevrouw M. niet steekhoudend en verklaarde de eis niet ontvankelijk. Het gerechtshof te Amster dam heeft dit vonnis vernie tigd en de eis toegewezen door een bevel aan de burge meester de vordering der woonruimte ongedaan te ma ken, onder voorwaarde, dat mevr. M. haar zaak binnen 14 dagen zou moeten aanhangig maken bij de gewone rechter. Het arrest van het Hof was gebaseerd op het feit, dat de burgemeester de gehele sani taire inrichting had gevorderd. De Hoge Raad heeft thans 's hofs arrest vernietigd op grond dat mevr. M. in eerste aanleg alleen de onherstelbare benadeling in haar onderhoud ten grondslag aan het beweer de misbruik van overheids macht had gelegd en in hoger beroep de eis veranderd of ver meerderd was. Meer dan 50 jaar Koninginnezegels. Het Nederlandse Postmu- seum zal in Amsterdam van 12 Juni-tot 24 Juli en te 's-Gra venhage van 7 Augustus tot INDONESISCHE DE LEGATIE NAAR DE ASSEMBLEE IN AMSTERDAM. In de jonge Indonesische Kerken heerst een grote be langstelling voor de op han den zijnde Assemblee van de Wereldraad van Kerken te Amsterdam. Uit bijna elk ge bied gaat een vertegenwoor diger. De voorlopige delega tie is als volgt samengesteld: Batakerk: ds. Sitompoel; Possokerk: ds.' J. Kruyt; Mo lukse Kerk: ds. A. Rotti; Ti- mor Kerk: de heer C. Mata- heru; Protestantse Kerk: dr. A. J. Rasker, primus, ds. Jac. van Vessem, secundus; Mina- hassische Kerk: ds. Luntun- ge n. De' jeugdorganisaties zul len vertegenwoordigd worden door dr. Siregar, de voorzit ter van 't Oslo-comité. Ten slotte gaat prof. dr. Moelia namens de in oprichting zijn de Raad van Kerken voor Indonesië. PROF. DR. J. M. SCHEPPER IN DE BATAKLANDEN. Onlangs vertrok prof Schepper, de voorzitter van de Nederlandse Zendingsraad, per K.L.M.-vliegtuig van Batavia naar Padang om zijn voorgenomen bezoek aan de Bataklanden te brengen. Dc Commissie van Goede Diens ten verleende haar medewer king en de Regering van de Republiek bleek bereid om ook van haar kant alle hulp te geven. Per aijto reisde de hoogleraar van Padang naar de demarcatipljjn, een rivier, waarover een nood brug gelegd was; de auto moest hier achtergelaten worden en na een paar kilo meter lopen langs een slech te weg bereikte men een spoorbaan. Hier stond een 11 September een tentoonstel- ijzeren goederenwagen die lino- llniulon o-ofitolrl I geduwd door een aantal werklieden bereikte het klei ne gezelschap tenslotte de plaats waar een auto uit Boekit Tinggi wachtte. Prof. Schepper is de eer ste Nederlndaer die na al deze moeilijke jaren het bin nenland van Sumatra weer heeft kunnen bereizen, en het is wellicht symbolisch dat hjj dit doen kon in zijn qualiteit van voorzitter van de Ne derlandse Zendingsraad. DE SYNODE BISMARCK. In verband met de Syriode van de Evangelische Kerk •van Duitsland CEKD), die van 25- tot 29 Juni in Eise nach zal worden gehouden, hebben de Evangelisch Lu therse Kerk van Saksen en de Broederraad van de Be lijdende Synode van Silezië ieder een x-esolutie aangeno men. In* die van de Synode van Saksen lezen we o.a. het volgende: „In deze kommer volle tyden is de Kerk zich van drie dingen bewust ge worden. In de eerste plaats dat de Kerk „Kerk" moet blijven. In de 'tweede plaats, dat, om een woord aan te halen uit Karl Barths „Dog- matik": de Kerk niet heeft te vragen welke boodschap de huidige generatie wenst te horen, maar wel wat Gods boodschap is voor deze gene ratie. Ten derde hebben geleerd om Gode meer te gehoorzamen dan de men sen." tereenvolgende wedstrijden te zamen voor Zweden zijn uitge komen. Ditmaal zal Bertil ech ter niet van de partij zhn. Borje Le ander, een politie agent, die in de Stockholmse club AJ.K. speelt, heeft hem van zijn plaats verdrongen. Wij vroegen Gunnar Nordahl wat hij hier van dacht en met een haast mismoedig knikje was z|jn enig antwoord: „Bertil mag een beetje uit vorm zijn geweest, op het ogenblik ech ter is hij beter dan ooit te vo ren". Zeven spelers, die in het nationale team zijn gekozen,, hebben Zondag 11. een zeer zware wedstrijd gespeeld om het kampioenschap van Zwa den. Gunnar enTCnud Nordahl, resp. brandweerman en politie agent in Norköping, Torsten Lindberg èn Nils Liedholm uit Norköping, Erik en Stellen Nilsson en Kjell Rosen uit Mal- mö bevochten elkander in Nor köping. Norköping bleef met 2—1 de meerdere en werd daarmede kampioen van Zwe den. „Het was een heel zware wedstrijd", vertelde het Zweed se kanon Gunnar Nordahl ons. De wedstrijd zit hem nog in de benen. „Ik ben. echter uitste kend getraind", zei hij, „en Woensdag zal ik, evenals alle anderen, op volle kracht spe- De leider van de ploeg, Sven Koch, vertelde, dat er geen wijzigingen in het elftal zullen worden aangebracht. dacht aan het houden van en- ling houden getiteld „meer dan voorzien was quête. vijftig jaren koninginnezegels".1 en een paar ^toelen; een tafel voort- Waar een onwillig schaap koning is. Roquefort, trefpunt der lekkerbekken.. (Van onze speciale verslaggever). In Roquefort lag een onwil lig schaap op onze weg. Het stomme dier wist niet van wijken. Zodat de herder er aan de pas moest komen, met twee kleine felle honden, om ons ruim baan te geven- Maar waarom dit schaap ongelijk gegeven? Is het geen koning in deze ganse streek? Hier, rond Roquefort, is het land woest en ledig, maar van een onbeschrijfelijke schoonheid. En het zijh slechts het ijl geblaat van de kudden en de lichte klan ken der kleine klokken, die er de rust verstoren. Ja ze ker, het schaap is koning in deze contreien, alhoewel niet om zijn vacht Want dit is Ro quefort, waar ze de wereld beroemde schapenkaas ma ken Kent u ze, deze sappige blanke kaas, met haar groe ne vlekken? Neen, veel ervan komt er niet naar ons land. En ik moet zeggen, ook de voorkeur te geven aan onze goede jonge of belegen Hol- i.«a landse. Maar Roquefort ver- ances in smaak te wijzen, wierf zich een wereldnaam, waaruit de kenner en 'wie door deze kaas, waarvan ge- is dat hier nu niet? het i zegd moet worden, dat zii zich na den eten of bij een goed glas wijn toch zo voor treffelijk laat smaken. DE LEKKERBEKKEN. Duizend jaar en ouder is de geschiedenis van deze stad. die dicht tegen de rot sen ligt aangedrukt en waar van de strategische waarde groot moet zijn geweest. Maar Plinius de Oudere noemde het ook al „het tref punt van de lekkerbekken uit alle landen van de we reld". Daarom ben ik met eerbied afgedaald in de die pe, in de rotsen uitgehouwen kelders, waar de „roi des fromages", de koning van al le kazen, nog volgens eeu wenoud recept wordt bereid en bewaard. Daar lagen ze in lange, bij na onafzienbare rijen, op de stenen vloer en op schappen, de platte kazen, waarop ze hier zo kinderlijk trots zijn. De wijze, waarop de oude boer, die er de wacht hield, mij een stukje aanreikte, ge leek een ceremonie. En hij beijverde zich, om op de sub tiele, maar onmiskenbare nu- Van overheidswege een commissie ingesteld, die tot taak heeft een organisatie plan voor te bereiden voor de te decentraliseren technische hogere opleiding. Ondermeer heeft hierin- zitting jhr. ir. J. de Ranitz te Rotterdam, voorheen te Middelburg. jaar en misschien wel de schaapskooi kan proeven SCHAPENMELK. Overal in de omgeving hebben de kaasmakers van Roquefort hun melkerijen- En daar worden de schapen in de vroege ochtend gemol ken, met de hand volgens de oude beproefde methode of ook wel machinaal-1 Zorgvuldig gereinigd en op de juiste temperatuur ge- bracht wacht de melk op de tbediening van stremsel- En twee uur later is ze geron nen. Na het uitdruipen wordt de toekomstige kaas in de vorm gedaan en zorgvuldig gekruid, in het bijzonder met de „penicillium Roqueforti", een paddestoel, die aan de kaas voor een belangrijk deel de specifieke kenmerken van smaak en aroma verschaft. Waarna de kaas moet liggen, diep onder de grond, in de zeer koude rotskelders- En in deze rotskelders geschiedt de laatste afwerking, door de na tuur en door de mensen- Groot is de achting van alle fijnproevers voor de piquante oude en zoete jonge Roque fort- En zeg nooit, wanneer u hier eens mocht komen, le griezelen van wat u voor schimmel aanziet Diepe min achting zou uw deel zijn en nooit zoudt u de pijnlijke verbazing vergeten in de ogen van deze aan hun Ro quefort verknochte schapen- boeren! (Nadruk verboden). Lenstra speelt vanavond mee. De knieblessure van Abe Lebstra schijnt fchans zover genezen te zijn, dat zijn mee spelen vanavond tegen Zweden als zeker mag worden aange- Ook voor Heerenveen. dat nog altijd hoopt op een beslis singswedstrijd om het lands kampioenschap tegen BW als deze laatste club Zondag van EDO zou verliezen ls het herstel van Lenstra natuur lijk zeer verheugend. Helaas zal Heerenveen dan waarschijn lijk toch een andere prominen te speler moeten missen, n.l. de spil de Jong, wiens schou derblessure de laatste dagen verergerd ls. De Friezen trai nen in elk geval door opdat zij paraat zullen zijn, indien het inderdaad tot een beslissings match zou komen. Landbouwvraagstukken besproken in Parijs. 1 De laatste Britse troepen verlaten Palestina. Het zijn 2000 soldaten van de 6de luchtlandingsdivisie, die in Haifa zijn ingescheept. In hun midden een Joodse vlag. die in Jeruzalem op de Joden veroverd is De Nederlandse delegatie, die de Stichting voor de Land bouw heeft vertegenwoordigd op het tweede congres van de International Federation of Agricultural Producers (I.F.A. P.),'dat te Parijs is gehouden, is teruggekeerd. Vele internationale vraag stukken zijn op dit congres uitvoerig bestudeerd en be sproken. Met name werd aan dacht gcwy'd aan de internatio nale tarwe-ovcreenkomst en de wenselijkheid van dergelijke overeenkomsten voor andere agrarische stapelproducten; de invloed van de internationale handelsorganisatie (I.T.O.) op de afzet van landbouwproduc ten; de verhouding van de voedsel- en landbouworganisa tie (F.A.O.) tot de I.F.A.P.; de mogelijkheid van uitbreiding der bestaande douane-unies; internationale samenwerking op het gebied van het coöpe ratiewezen: het plan Marshall en de landbouw; de uitwisse ling van jonge boeren en land arbeiders en de bevordering van het welzijn van het plat telandsgezin (Rural Welfare). Over deze onderwerpen zjjn rapporten en resoluties opge steld. Met algemene stemmen werd mr. James Turner (Engeland) tot voorzitter herkozen. Ook de here% H. D. Louwes, Mar tin (Frankrijk) en Hannam (Canada) werden herkozen resp. als eerste, tweede en der de vlce-voorzitter. De Canadese legatie heeft voorgesteld het derde congres van de I.F.A.P. In 1949 in Ca nada te houden, welk voorstel is aangenomen. Trekpaardenfokkerij. Maandagavond sprak de heer J. G. Goetheer, ambtenaar van het Departement van Landbouw, voor de radio over de Nederlandse trekpaarden- fokkerij, zulks in verband met de jaarlijkse internationale tentoonstelling, die de Konink lijke Vereniging Het Neder landse Trekpaard op 15 en 16 Juni in Den Bosch houdt. De spreker schetste de ontwikke ling van de fokkerij in ons land en de belangstelling daarvoor in het buitenland; hij memo reerde hoe de trekpaardenfok- kerh In 1895 in Limburg begon en daarna ln Zeeland begon te bloeien. Dinsdag is in de Chinese woonwijk van Pontianak brand uitgebroken, waardoor zes huizen geheel zijn afge- brend

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5