PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kleuteronderwijs in Zeeland Maandag ontmoeting tussen van Mook en Hatta 0£ BILT Ver. Staten staan verschepingen naar het Sowjet-blok toe Dodelijke explosie in bunker te Arnhem VOORSPELT: 191 e Jaargang - No. 133 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr, Vlissingen Dit blad verschijnt behalve op Zon- en Christelijke feestdagen. Woensdag 9 Juni 1948 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per week; t 3,20 per kwartaal; franco per post 1 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. per Algemeen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN pV"»™ Bureaux Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924 - Goes. L Vorststr 55. teL 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneüzen: BrouwerijStr. 2 - Zlerlkzee: N. Bogerdstr. C160, tel. 26 Het Wereldgebeuren Charles Sawyer vindt de handel voordelig. De regering van de Ver. Staten heeft besloten de ver scheping van industriële goederen naar de Sowjet-Unie en de Oost-Europese landen niet te verbieden, maar op beperkte schaal toe te laten. In de afgelopen weken zijn reeds een aan tal vergunningen verstrekt voor goederenverschepingen aan de Sowjet-Unie. Marshall-landen houden voorrang. Dit deelde Dinsdag de Ame rikaanse minister van handel Charles Sawyer mee op een persconferentie in Washmgton. Hij voegde er als typisch za kenman aan toe: Wij hebben het voordeel van de handel met die gebieden. Sawyer zei verder, dat er in theorie geen verschil gemaakt zal worden tussen wat naar Oost-Europa en wat naar de landen van het Marshall-plan zal gaan. In de practjjk echter krijgen de Marshall-landen na tuurlijk voorrang. De handel tussen Oost-Euro pa en de Ver. Staten is van groot belang voor het econo misch herstel der wereld, was Sawyer's uitspraak. De handel tussen de Sowjet- Unie en de Vér. Staten is ei genlijk reeds een struikelblok sinds 1918. In de twintiger ja ren zat de jonge Sowjet-staat hard verlegen om machines en andere kapitaalgoederen. Machtige kringen in Amerika verzetten zich echter tegen handelsovereenkomsten, die de kans van slagen voor het Bol sjewistische experiment zou vergroten. Met de Oost-Euro pese landen was het een ander geval. Deze waren economisch Nieuw voorstel van Bernadotte. Vrijdag ingang van de wapenstilstand. Graaf Bernadotte heeft voorgesteld het vuren in Pa lestina te staken met ingang van Vrijdag aanstaande te zest uur G.M.T. Volgens het voorstel van Bernadotte zullen alle acties van gewapende machten in Palestina met ingang van het genoemde tijdstip voor de duur van vier weken ge staakt moeten worden. Ber nadotte heeft om antwoord verzocht van beide partijen uiterlijk Woensdag 12 uur. Dinsdagavond is in Tel 'Aviv officieel bekend ge maakt, dat Joodse strijd krachten het Arabische stad je Jenin, een strategisch punt van de „Arabische driehoek" in centraal Palestina, verla ten aangetroffen hebben. Het Joodse communiqué geeft het verlies toe van de kleine ne derzetting Nihzanim, 7 km- ten Noorden van Majdal aan de kust onder Tel Aviv. BIJ VERWERPING. Wanneer de voorwaarden door Joden en Arabieren, tij dig worden aanvaard, zal aan beide partijen definitieve be vestiging gedaan worden niet later dan Woensdag 18 uur G.M.T. Wanneer de voorstellen worden verworpen of slechts voorwaardelijk aanvaard, zal Bernadotte geen verder over leg plegen doch aan de Vei ligheidsraad rapport uitbren gen. De Veiligheidsraad zal dan' verder moeten besluiten. Sowjel-geschenken voor Hongarije en Roemenië. Radio-Boekarest heeft be richt, dat de Sowjet-Unie er in toegestemd heeft de Roe meense schadevergoedings verplichtingen met de helft te verminderen. Het verzoek der Hongaar se regering is eveneens inge willigd. Ook het bedrag dat Hongarije aan schadevergoe ding moet betalen wordt van Juli af met 50 vermin derd. Amerikaanse vloot naar Middellandse Zee. Veertien Amerikaanse oor logsschepen, waaronder het 45-000 ton metende slagschip „Missouri" en de twee vlieg dekschepen „Franklin D-Roo- sevelt" en „Coral Sea", zul len op 21 Juni in de Middel landse Zee aankomen en ge durende drie weken een „op- leidingstocht" in dit gebied maken. Nieuwe wrijving in Berlijn. Het Sowjet-nieuwsbureau meldde Dinsdag, dat het Brit se militaire bestuur de Sowjet- bezettingsautoriteiten heeft verzocht haar radiostation, dat uitzendingen naar de Sowjet- zóne van Duitsland verzorgt, uit de Britse sector van Ber lijn te verwijderen. voor een zeer groot deel van het Westen afhankelijk. Eerst tijdens de tweede wereldoorlog zijn voor het eerst op grote schaal goederen verscheept naar Rusland krachtens de leen- en pachtwet. De dollar rekening, die de Ver. Staten later daarvoor presenteerden is nog steeds niet voldaan en vormt een van de twistpunten tussen de Grote Twee. Na de oorlog scheen de tijd van 1918 weer teruggekeerd. Vooraanstaande senatoren en congresleden, bepleitend een embargo op alle leveranties naar het Oosten onder het mo tief: waarom zullen we onze tegenstander in de koude oor log economisch ter wille zijn. De Ver. Staten hebben ech ter als het meest industriële land ter wereld afzetmarkten nodig voor hun waren. Af schaffing van handelsrestruc- ties is het devies. De zaken- mentaliteit heeft gezegevierd over de ideologische afkeer. Op basis van strikte weder kerigheid zal handel worden gedreven met het autocrati sche Sowjet-blok. Dat is een klein winstpunt voor de vrede. DE SCHAPEN VAN YINGHSIEN. De Chinese stad Yinghsien werd sedert 30 dagen bedreigd door communistische troepen. De schildwachten voor de poorten keken scherp uit. Ze waren nogal ver wonderd toen op een dag een kudde zwarte scha pen de stad naderde en ze werden argwanend toen de schapen probeer den de stadsgracht over te zweinmen. Een schot werd gelost en toen ren den plotseling een aantal schapen op hun achter poten weg om dekking te zoeken. Toen het ge vecht teneinde was wa ren er 70 echte schapen gedood en 26 leden van de communistische troe pen, gehuld in... schaaps- Uederen! Vechtpartij in Italiaanse Senaat. Een hevige vechtpartij is in de Italiaanse Senaat ont staan bij de bespreking van het lot der Italiaanse krijgs gevangenen in Sowjet-Rus- land, Joego-Slavië en Alba nië. De adjunct-minister van buitenlandse zaken Brusasca verklaarde, dat de Sowj et- regering geen genoegdoening had gegeven op stappen van de Italiaanse ambassadeur. Albanië had laten weten, dat het de Italianen, die huis waarts zouden moeten keren, nodig heeft. Tijdens de daaropvolgende bespreking is de Christelijk- Democratische Bubbio, wiens zoon als vermist in Sowj et- Rusland wordt opgegeven en die zich beledigd achtte door bepaalde uitlatingen van een communistische spreker, naar de communistisehe ban ken gelopen. Een algemene vechtpartij volgde daarop. De deurwaarders hebben de or de moeten herstellen. Belgische koningskwestie. Na afloop van de Dinsdag avond gehouden Belgische kabinetsraad, welke twee uur in beslag nam. deelde Ver- meylen, de Belgische minis ter van binnenlandse zaken, aan de journalisten slechts mede, dat minister Spaak de raad op de hoogte had ge steld van zjjn besprekingen met de Koning en dat de on derhandelingen worden voort gezet. Naar nader wordt verno men, zou de eerste-minister zich Woensdag niet naar de Koning te Pregny begeven. Kersen uit België. Van Woensdag 9 Juni af is de import van kersen uit België weer mogeljjk voor er kende groothandelaren in groenten en/of fruit, aan wie een invoervergunning is uit gereikt. Zulk een vergunning betreft de invoer van ten hoogste 5 ton kersen. De minimum-importprjjs voor Belgische kersen is vastgesteld op B. frs 10 per kg. Eind 1950 electrische treinen in Brabant. Ir. F. G. den Hollander, president-directeur der Ne derlandse Spoorwegen, heeft te Oistenvyk medegedeeld, dat het spoorwegnet In N. Brabant eind 1950 geheel ge- electrificeerd zat zfjn, wan neer 7.ieh geen bijzondere om standigheden voordoen. Naast een opvoering der frequentie zal er ook naar gestreefd worden het locale verkeer per rail te bevorderen. Republikeinen kunnen exporteren. Overeenkomst inzake zeeyerkeer wordt gesloten. Volgende week zal te Bata via tussen Nederland en de Republiek een overeenkomst worden getekend met betrek king tot bepalingen inzake het verkeer ter zee. Een maand later zal men pogen een soortgelijke overeen komst met betrekking tot het luchtverkeer te onderteke nen. De overeenkomst inzake het zeeverkeer behelst vol gens Aneta onder meer, dat de Republikeinen vrij mogen varen tussen de Republikein se havens op hetzelfde eiland, erkende schepen mogen char teren. waarbij echter bepaald is, dat de schepen, waarmeé dit geschiedt eerst Neder landse havens aandoen. Voorts zouden ook schepen onder Nederlandse vlag in Republikeinse havens mogen komen. Van Republikeinse zijde verwacht men thans een beperkte opleving van de rubber uit- en invoer. Er is wederom een bespre king gehouden over de kwes tie der vernielingen van in Republikeins gebied gelegen ondernemingen, speciaal die in het Zuid-Melangse- De Commissie van Goede Dien sten mag hiernaar een onder zoek instellen, mits Neder landers hierbij af en Repu^ blikeinse autoriteiten hierbij aanwezig zijn. Prins Bernhard bezoekt Oost-Gelderland. Vele inwoners van de Gel derse landstreek de Lijmers zagen Dinsdag Prins Bern hard, die een bezoek aan hun landstreek bracht. Westervoort, het stadje Oostelijk van Arnhem, had „de primeur" van de eerste officiële ontvangst van dit driedaags bezoek. Didam was voor Dinsdag 't belangrijkste doel van de tocht. Hier toch werd in 't gemeentehuis van gedachten gewisseld over diverse as pecten van Lijmers en wer den inleidingen gehouden. Door Duitsers gekochte diamanten komen terug. Woensdag worden door de Duitsers in Nederland ge kochte diamanten ter waarde van ongeveer één millioen dollar uit de Amerikaanse zóne naar ons land terugge bracht. Vandaag. ...Is het 25 jaar geleden dat In Bulgarije een staatsgreep plaats vond, waarbij alle ministers ge vangen werden genomen; ...is het 50 jaar geleden, dat het verdrag van Pe king tot stand kwam, waarbij de Engelse kolo nie Hongkong een be langrijke uitbreiding on derging. Handelsattaché in Praag ontslagen. (Van onze Haagse redacteur). Naar wjj vernemen, is de heer Van Bijstervelt, die han delsattaché was bjj de Neder landse legatie in Praag, onver wacht ontslagen. Dit ontslag heeft geen politieke achter grond. Lijfarts van Hlmmler wordt gehoord. (Van onze Haagse redacteur). Naar wjj vernemen, zal bin nen korte t\jd dr. Felix Ker sten, die lijfarts i9 geweest van Himmler en die volgens zijn zeggen vele Nederlanders het leven gered heeft, gehoord worden door de parlementaire enquête-commissie. Publiek wil nog geen Kolen hebben. De Vakgroep Detailhandel in Brandstoffen heeft aan 't Ministerie van Economische Zaken medegedeeld, dat er moeilijkheden bij de huisbrand- voorziening dreigen te ont staan, doordat een deel der huisbrandverbraikers niet be reid is de op de bonnen be schikbaar gestelde brandstof fen reeds thans af te nemen. De Vakgroep schreef dien aangaande: „De aanvoer van brandstoffen van de mijnen naar de handel vindt regelma tig voortgang, zodat de ko lenhandelaren ook regelmatig moeten afleveren om ruimte te kunnen maken voor nieuwe aanvoer. Voorts kan de kolen handel, in verband met de be perkte vervoercapaciteit, slechts dan al zijn afnemers voorzien wanneer reeds thans met de bezorging der brand stoffen in zo groot mogelijke omvang wordt begonnen. In dien de handel daartoe niet in de gelegenheid wordt ge steld, is het gevaar niet denk beeldig, dat vele gezinnen te gen het aanbreken van de win ter voor de noodzakelijkheid zullen worden geplaatst, of de kolen zelf af te halen, of genoegen te nemen met ver traagde bezorging. Vragen over de perszuivering. De heer Burger (Arb.) heeft in de Tweede Kamer verlof gevraagd aan minister Gielen vragen te mogen stellen be treffende het beleid in zake de perszuivering. De Kamer zal hierover van daag beslissen. Nieuwe Koninklijke trein overgedragen. Maandag heeft de voltallige directie van de Nederlandse Spoorwegen op het station te Resteren, toen H. M. de Konin gin daar aangekomen was voor haar bezoek aan de Betuwe, aan H. M. een nieuwe konink lijke trein overgedragen. „Tot het aanbieden van een geheel nieuwe waren wij niet bü machte" aldus de N. S. „maar de uitvoering van deze trein is, hoewel sober, zo fraai, dat men hem moeüjjk van een splinternieuwe kan onderscheiden". De nieuwe trein bestaat uit een salon-, en een bagagerij tuig. Het zijn omgebouwde oude D-treinrjj tuigen. Zoals bekend heeft de N. S. de oorspronkelijke koninklijke trein gedurende de gehele be zetting tot de afkondiging van de grote spoorwegstaking, ver borgen weten te houden. Na de bevrijding bleek hij met zo veel ander materiaal te zijn weggevoerd. De nieuwe trein staat in de werkplaatsen van de N. S. te Utrecht en is op elk gewenst ogenblik ter beschikking van H. M. de Koningin. Onderzoek naar vernielingen op de ondernemingen. Aneta's speciale correspon dent in Kalioerang verneemt, dat de economisch-financiële commissie o.m. gesproken heeft over de kwestie der ver nielingen van de ondernemin gen. Waarschjjnljjk zal een on derzoekingsteam van de Com missie van Goede Diensten ter plaatse de kwestie onderzoe ken. Naar Aneta verneemt stelde de republikeinse delega tie als eis, dat in een dergeljjk team geen Nederlandera zullen worden opgenomen. Indonesisch antwoord werd verzonden. Aneta's speciale correspon dent vernam van officiële zijde, dat Hatta do uitnodi ging tot „informele gesprek ken" met dr van Mook neeft aanvaard. DÏt geschiedt op voorwaarde dat deze geen af breuk doen aan de betekenis van de Commissie voor Goe de Diensten en het werk der delegaties. Het onderhoud zal volgende week Maandag plaatsvinden. Te Batavia wordt het niet on mogelijk geacht, dat Hatta vergezeld zal zjjn van enige hoge republikeinse autoritei ten. Aneta's speciale correspon dent uit Kalioerang verneemt voorts, dat het republikeinse antwoord op de Nederlandse nota waarschijnlijk zal zjjn ge adresseerd aan de gedelegeer den van het opperbestuur. Volgens de laatste inlichtingen is dit antwoord Dinsdag, na'n bespreking met de leden van de commissie voor Goede Dien sten verzonden. In kringen van de republi keinse delegatie geeft men weinig commentaar op de ko mende ontmoeting tussen Hat ta en dr. van Mook. Men zeide slechts, dat het vanzelf sprekend is, dat de republi keinse regering en de repu blikeinse delegatie alles in 't werk stellen om te komen tot overeenstemming met de Nederlanders. Mogelijk zal Hatta's bezoek aan dr. van Mook bijdragen tot het schep pen van een goede sfeer. DONDERDAG IN DE VEILIGHEIDSRAAD De Veiligheidsraad heeft na enige discussie besloten de In donesische kwestie in de ver- Munitie In voormalig hoofdkwartier van de Luftwaffe van West-Europa. VIJF SLACHTOFFERS. Dinsdagmorgen omstreeks 12 uur heeft zich in de grote bunker bjj het voormalig sana torium aan de Koningsweg te Arnhem een hevige ontploffing voorgedaan bjj het demonteren van munitie. Tot dusverre zjjn 5 doden gevonden. De bunker ligt vlak bij het voormalig vliegveld Deelen en werd in de oorlog door de Duitsers aangelegd. Een ploeg van dertien man van de mijnopruimings- en bergingsdienst was werkzaam in de bunker, welke eens het hoofdkwartier is geweest van Gemeentelijke subsidies nodig voor de opleiding Een opwekkend voorbeeld II. (Slot.) De meisjes, die Middelburg se cursussen voor fröbel-op- leiding bezoeken komen uit geheel Zeeland en zjj ge troosten zich daarvoor niet alleen veel ongerief, maar ook veel uitgaven voor reiskos ten. Zo is er bjj voorbeeld 'n meisje, dat uit Haamstede komt en op de Woensdagse en Zaterdagse cursus-dagen reeds des morgens om 4 uur van huis gaat. Dan is er een meisje uit Hoek, dat 5 per week verdient als helpster en daarvan ruim 4 reisgeld moet betalen. Bovendien kost de cursus nog 60.- per jaar. Daaruit bljjkt duidelijk hoe zeer dc meisjes de opleiding appreciëren. HET GELD RAAKT OP! Het teleurstellende is nu, dat het voortbestaan van de belde cursnssen aan een zjjden draad hangt. Zjj zjjn nameljjk voor drie jaar mogeljjk gemaakt door een subsi die van f 10.000, welke de Stichting Herstel Zeeland gaf. Na drie jaar is dat geld op en dan is het af gelopen met de belde cur sussen, wanneer niet door andere instanties wordt ingegrepen. Vermoedelijk gaat het slechts om een overbrug- gingstjjd totdat er een rjjks- opleiding of rijkssubsidie ,komt en een rijksregeling voor het gehele voorberei dend onderwjjs, maar in die overbruggingstjjd mag de op leiding in zeeland niet sul staan. TAAK VOOR GEMEENTEN. De Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk heeft deze aangelegen heid nu in studie. Zjj verza melt bjj alle Zeeuwse gemeen tebesturen volledige gegevens over de huidige voorzieningen op het gebied van voorberei dend onderwjjs en zij is wel haast met dat onderzoek klaar. Is eenmaal een goed in zicht in de huidige moeilijk heden van het voorbereidend onderwjjs verkregen, dan kan ook de betere opleiding van de a.s. onderwjjzeressen be keken worden. In bepaal de kringen is gedacht aan gemeenteljjke subsidiëring van de opleiding, waartegen •tot voor kort de Gedeputeer de Staten van Zeeland be zwaren hadden, maar welke bezwaren nu zijn overwon nen, zodat met 1 Jan. a.s. de gemeentebesturen inder daad subsidie's kunnen toe staan. In feite zouden de directeu ren van de beide cursussen nu reeds de aanmelding van nieuwe leerlingen moeten stopzetten, want de finanti- ele zekerheid voor de voort zetting van de cursussen ont breekt, maar zjj hebben ver trouwen in een komende op lossing. Toch moet er vrij spoedig zekerheid zjjn, dat de meis jes, die nu als leerlingen worden aangenomen haar op leiding kunnen voltooien. MOOI INITIATIEF. En nu nog een meer op wekkend geluid over het voorbereidend onderwijs. Ook in Zeeland is de grote ver nieuwing, die zich op het ge bied van het voorbereidend onderwijs voltrekt, niet onop gemerkt gebleven. Er be staat in de kringen van de onderwijzeressen bij het voorbereidend onderwjjs een groeiende belangstelling voor de nieuwe richting, die mevr. PhilippiSieuwertsz van Ree- sema thans op haar speciale cursus in Den Haag propa geert en die voomameljjk op de Engelse onderwijsmethode is gebouwd. Onder leiding van mej. H. Dorleyn, die hoofd van de school aan de Vlasmarkt te Middelburg is, werden tal van nieuwe leermiddelen in de practjjk beproefd en het is verbljjdend, dat uit ande re streken van Nederland belangstellenden in het voor bereidend onderwjjs een kijk je in deze school komen ne men om de nieuwe onder- wjjsmethode te bestuderen. Mej. Dorleyn zal binnen kort een bezoek aan Enge land brengen om daar in ver schillende kleuterscholen de onderwas-methoden te bestu deren. Voor de opbouw van het verbeterde voorbereidend on derwjjs in Zeeland kan dit Middelburgse initiatief van grote betekenis zjjn. de Luftwaffe voor West-Euro pa. Acht man van deze groep waren in een vertrek op een der verdiepingen bezig met het reinigen van munitie, terwjjl een groep van vjjf man bezig was met een vliegtuigbom van 1500 kilogram. Men schijnt de ze bom naar buiten te hebben gesleept en getracht te hebben de ontstekingsinrichting te de monteren. Omstreeks kwart voor twaalf hoorde men een ontzettende slag, de ongedeerd gebleven munitierelnigers snelden toe, doch van de groep van vjjf man bleek niemand de explo sie te hebben overleefd. Dien sten voor eerste-hulpverlening waren spoedig ter plaatse, doch konden niets meer uit richten. Ook de burgemeester en het parket brachten een bezoek aan de plaats van de ramp. De explosie werd niet door brand gevolgd. TWEEDE ONTSTEKING Uit het eerste onderzoek is komen vast te staan, dat men de ontsteking uit de 1500 ki logram wegende bom reeds had verwjjderd toen het pro jectiel ontplofte. Men ver moedt, dat de bom ccn twee de ontsteking had. De man nen van de mjjnopruimings- dienst wisten dit waarschjjnljjk niet, daar het een voor hen onbekende bom betrof. gade ring van Donderdag te behandelen. Dan zullen de twee nieuwe rapporten van de C. G. D. en het rapport over West-Java besproken worden. Maandag werd het protest der republikeinse delegatie met commentaren daarop van de C. G. D. en de Nederlandse delegatie inzake de conferen tie te Bandoeng per luchtpost naar Lake Success verzonden Moli. Hatta, die weer met Dr. van Mook zal confereren. De Grondwet voor het Verenigd Koninkrijk. Op 5 Juli eerste vergadering van de commissie. (Van onze Haagse redacteur)' Naar wij vernemen, zal op 5 Juli de eerste vergadering plaats hebben van de Commis sie ter voorbereiding van de Grondwet voor het zgn. Ver enigd Koninkrijk, welke grond wet zal gelden voor Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen. Deze Grondwet komt dus te staan boven de Grondwet, wel ke alleen voor Nederland geldt en welke kort geleden in eer ste lezing gewijzigd is. Foto's van slachtoffers van Japanse terreur. Met het s.s. „Singkep", dat onlangs te Amsterdam Is aan gekomen, werden o.a. mee gebracht 30 grot© kisten, ge heel gevuld met foto's van slachtoffers van de Japanse terreur. Deze foto's werden gedurende vele maanden in talrjjke plaatsen van Indië ter inzage gelegd en tevens ter beschikking gesteld van ver wanten der slachtoffers. Op initiatief van het Indisch Instituut en met medewerking van het Nederlands© Rode Kruis, afd. Indonesië, zullen de in Nederland verblijvende familieleden en vrienden van deze Indonesische oorlogs slachtoffers in de gelegenheid worden gesteld de overgeble ven foto .s te zien en in het bezit te komen van de hun nerzijds herkende opnamen. Late aardbeien worden goed. Tweede Kamer rantsoeneert spreektijd. In de Dinsdag gehouden vergadering der Tweede Ka mer deelde de voorzitter me de, dat met het oog op de vele wetsontwerpen, die nog behandeld moeten worden en de tijd, welke nog beschikbaar is, het zijn bedoeling is de spreektjjd te rantsoeneren. De heer Hoogcarspel (C.P. N.) maakt daartegen bezwaar De heer van Sleen (Arb.) is van oordeel, dat met de voor- fenomen rantsoenering niet ereikt zal worden wat de voorzitter beoogt. Spreker stel de voor, voor de behandeling van de pensioenwet wat meer tjjd beschikbaar te stellen. Al dus werd besloten. Verschillende „kleine wets ontwerpen" werden zonder discussie goedgekeurd. - In de „New York Herald Tribune" worden bijzonderhe den bekend gemaakt over „het geheime verdrag tussen Tsje- cho-Slowakjje en de Sowjet- Unie" volgens hetwelk aan de Sowjet-Unie de absolute con- tróle over de Boheemse urani- ummjjnen van Jachimof wordt afgestaan. In Zundert, het grootste aardbeiencentrum van Neder land er is ongeveer 500 ha beteeld met aardbeien heeft men goede verwachtingen over de komende oogst van late aardbeien. Men verwacht er ruim 2 millioen kilo. Het weer zal dan evenwel "wat warmer moeten worden. De oogst van de vroege aardbeien is tegen gevallen. Staal, penicilline en dwarsliggers voor Indonesië. In het kader van de nieu we E. C. A.-toewijzingen zal Nederland nog voor 1 milli oen dollars aan staalproduc- ten, voor 250.000 dollars aan penicilline enandere medica menten en voor 61.000 dollars aan dwarsliggers ontvangen. Al deze producten moeten in de Ver. Staten worden aan gekocht door de Ned.-Indi- sche regering. Het totaal aantal leden van de Nederlandse Ver bruikscoöperaties is in '47 ge stegen tot 281.909. Dc geklom- zet bedroeg in'47 39.383.000 Men had een overschot van 44.693 tegen 279.675 over 1916. KANS OP ONWEER. Geldig tot Woensdagavond. Warm weer met kans op onweer in de namiddag. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. In de kustprovincies hier en daar een koelere zeewind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1