Groenvoederdrogerij te Middelburg in gebruik NIEUWS UIT ZEELAND r Eerste bedrijf op nie uw industrieterrein. Burgemeester bracht apparatuur in werking. Door een schakelaar om te zetten, heeft de burgemeester van Middelburg, jhr. mr. W. C. Sondberg tot Essenburg, Maan dagmiddag de nieuwe groen- voederdrogery van de Coöpera tieve vereniging Eiland Wal cheren op het industrieterrein te Middelburg officieel in be drijf gesteld. Voordat deze plechtigheid begon verzamelden de genodig den zich aan een koffietafel in Hotel De Burg. Nadat de voor zitter van de vereniging, de heer A. Wisse, allen welkom had geheten, hield de directeur, do heer H. J. Ikklnk, een rede, waarin hij allereerst lof toe zwaaide aan Landbouwherstel voor de wijze, waarop deze dienst bijdraagt in de weder oprichting van de Walcherse landbouw. De weilanden staan er thans mooier voor dan vóór de inundatie. Toen besloten werd een dro gerij op Walcheren te vestigen, was men het er over eens, dat deze in handen van de gedu peerde landbouwers zelf moest komen. Het grote financiële risico was echter 'n hinderpaal. Maar de regering, het belang beseffende van de drogerijen voor herstel der gronden en besparing van deviezen op vee voeder, verstrekte een rente loze lening, welke uit de jaar lijkse productie-resultaten kan worden afgelost. Een 250-tal Walcherse landbouwers trad toe als lid en sloot tezamen contracten voor bijna 500 H.A. klaver of gras. Na de eerste kinderziekten ls men thans zo ver, dat zonder veel stoornissen dag en nacht continue wordt gewerkt. De productie gaat thans in de richting van het gagarandecr- de kwantum: 400 kg. lucerne en 500 kg. gras per uur. AANVOER PROBLEMEN De burgemeester van Mid delburg zeide over de inge bruikname verheugd te zijn, omdat het hier het eerste be drijf op het nieuwe industrie terrein betreft en omdat uit de stichting blijkt, hoeveel ener gie de gedupeerde landbouwers aan de dag leggen. Namens het gemeentebestuur sprak hij de wens uit, dat de verwachtingen van het bestuur ten volle be vredigd zullen worden. De heer C. Zwagerman, Ryks- vceteeltconsulent voor Zeeland, liet een ernstig geluid horen. De economie van het nieuwe bedrijf staat of valt met de aanvoerhoeveelhcden. Dit zal de eerste jaren een uiterst moeilijk vraagstuk zijn. Ook moet men niet te optimistisch zijn over de kwaliteiten van de weiden: voor algeheel herstel zijn nog vele jaren nodig. De wethouder, de heer L. J. van 't Westende, die met de directeuren van Gemeentewer ken en Bedrijven tot de gasten behoorde, herinnerde aan de moeilijkheden, waarmede het gemeentebestuur te kampen heeft voor de financiering van openbare werken op het In dustrieterrein. Men zal echter alles op alles zetten om een oplossing te vinden. Tenslotte wensten ook verte genwoordigers van Landbouw herstel. de Commissie voor kunstmatig drogen van gras, het Centraal Bureau van de Coöperaties, de Vereniging van Coöperatieve Grasdrogerijen, het bestuur geluk met de nieu we aanwinst. Na de maaltijd begaf men zich naar de drogery. waar het groenvoeder via droogkast en hamermolen tot droog, groen meel wordt, dat een hoog eiwit- en carotincgehalte heeft en waarin zich de provitamine A bevindt. De burgemeester stel de de apparatuur in werking en bracht de eerste luccme op de transportband. De plechtig heid werd besloten met een be zichtiging van het bedrijf, dat reeds enkele weken geleden of ficieus in gebruik werd geno men. Goldschmidt wint ronde van Luxemburg. Do laatste étappe van de ronde van Luxemburg, Mon- dorf-Esch sur Alzette (193 km.) gaf het volgende resul taat: 1. Tarchini (Zwitserland) 5 uur 11 minuten 28 sec.. 2.Gold- schmldt (Lux.) 5.12.15. 3.Lam- brichts (Ned 5.13.17. 4. Schutz (Zwitsêrl.) 5.14.17. In de zelfde tijd van Schutz volg de een grote groep renners, waaronder Janssen. Het eindklassement luidt: 1. Goldschmidt (Lux) 22 uur 29 minuten 46 sec.; 2. Lapebic (Fr.) 22.35.18; 3. de Poorter (Belg) 22.36.12; 4. Caput(Fr.) 22.36.i6; 5. Clements (Lux.) 22.36.16; VOLDOENDE MELK GEWAARBORGD. Het Tweede Kamerlid Ver kerk heeft aan minister Mansholt gevraagd of het niet mogelijk is, het tijdstip van opheffing der melkdistrr butie te vervroegen, aange zien de voor mogelijke tegen vallers nodig geachte reser ves ook voor de toekomst re delijkerwijze aanwezig kun nen worden geacht Meer dan 35 duizend gemeentearbeiders zijn te Ludwigshaven (Franse zóne) in staking gegaan wegens de lage voedselrantsoenen Met een tamme kraai door Europa. De Haagse acteur Hans Kaart zal 14 Juni cén tocht van 6000 km. door Europa gaan ma ken. Kaart ging 2 jaar geleden met enkele col lega's een weddenschap aan. Hy trok zonder een cent op zak naar Davos en verdiende onderweg de kost als liedjeszanger. Op de afgesproken dag was Kaart terug. Hij won de weddenschap glans rijk. Thans is het een dergelijk geval. Hij gaat met een paar collega's, een tamme kraai, een jeep en 50 liter benzine door Europa. Het eind punt is Scheveningen. Op 14 Juli, een maand later dus, zal hij 's middags om 3 uur het Kurhaus terras opryden. Volgens Kaart is deze reis even eens bedoeld als genera le repetitie voor een spectaculaire onderne ming. Bij de terugkomst zullen zy officieel ont vangen worden. Tevens zal wereldkundig worden gemaakt, voor welke on derneming de reis heeft gediend. 10 minder auto's -dan in 1939. ZEELAND 5 ACHTER. Stond het Nederlandse auto park kwantitatief in 1947 nog ongeveer 10 bij dat van 1939 achter, deverdeling over depro- vincies loopt nogal uiteen. Over ijssel heeft thans 5 meer (N.O. Polder), Noord-Brabant 2 en Drenthe is op vooroor logs peil. Limburg staat 2 Gelderland en Zeeland 5% achter. Groningen, Friesland en Utrecht 8 Zuid-Holland 10 en Noord-Holland 18 Ook Amsterdam heeft nog 18 9motorrijtuigen minder, Den Haag 15 en Rotterdam 5 Het aantal vrachtauto's, mo torrijwielen en bussen is op of boven vooroorlogs peil, dat van de personenauto's is nog 30 daarbij achter. Uit de trein gevallen. Doordat hij de deur van de trein opende om te zien of hij reeds dicht bij het station Barendrecht was, is Zondag avond omstreeks half elf de 52-jarige garageknecht A. v. d Vugt uit Rüsoord. uit de trein gevallen, die van Dordrecht kwam. Hij viel in het gras van de spoorbaan, waar een treinstel hem later is komen halen en hem naar de overweg bij de Dortse straatweg heeft gebracht, waar een ziekenauto gereed stond. Een zijner benen was" op twee plaatsen gebroken, terwijl het ander gewond en zijn schouder ontwricht werd- De havenplannen van Bergen op Zoom. De werkzaamheden van de zgn. commissie-RMckevorsel inzake de havenplannen van Bergen op Zoom. zyn thans zo goed als beëindigd. Wan neer de minister zich met de conclusies van de commis sie kan verenigen, zullen de onderhandelingen geopend worden over de verdeling van de kosten over rijk, pro vincie en gemeente. Het gemeentebestuur is echter van mening, dat de uitvoering der plannen toch nog geruime tüd op zich zal laten wachten omdat het bouwvolume voor openbare werken nog altijd zeer ge ring is. LAATSTE NIEUWS Vele gepensionneerden in financiële nood. Resolutie ter kennis van regering gebracht. Gepensionneerden uit vele delen van het land hebben Maandag in den Haag gepleit voor een verhoging der pen sioenen. Er werd een resolutie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat de voorstellen der regering voor wat betreft de aan te brengen verbeteringen in de positie der gepensionneer den in het algemeen, op zo foed als alle punten onvol- oende moeten worden geacht. Deze resolutie wordt ter ken nis gebracht van de regering en ae leden der Eerste en Tweede Kamer. Een verhoging der pensioe nen Voor verreweg het groot ste deel der gepensionneerden met niet meer dan 25 ver zinkt in het niet tegen een In dex-cijfer van 196 De gepensionneerden pleiten voor verhoging van het per centage van de toeslag tot 40 In het algemeen wordt voor de gepensionneerden ge vraagd, om het wetsontwerp te wijzigen ln deze zin, dat de volgende verhogingen worden vastgesteld: Voor gepension neerden vóór 1920: 100 voor gepensionneerden In 1920: 80 voor gepensionneerden in 1921: 60 en voor de ove rige gepensionneerden 40 'De maxima te verhogen tot: 1000 voor eigen pensioen, 500 voor pensioen van ou ders, grootouders en schoon ouders, 600 voor weduwen- pensioen, 100 voor pensioen van een kind, welks moeder aan het overiyden van de va der aanspraak op pensioen ontleent, 200 voor pensioen van elk ander kind. „Tante Bertha" eigende zich 17.000 toe. JOODSE EIGENAAR IN DUITSE HANDEN GESPEELD. In Maart 1917 werd te Rot terdam de in de illegaliteit als „tante Bertha" bekend staan de mevrouw B. M. van der Hof-Kooyman, die sinds 1946 de functie van presidente van de bond „Holland-Canada" be kleedde, gearresteerd. Op 18 Juni komt haar zaak voor het Bijzondere Gerechtshof te Rot terdam voor. Zij wordt er van beschuldigd zich 17.000, die zij en haar echtgenoot aan dc Joodse burger Smalhout schuldig waren, te hebben toe- geëelgend, nadat zy hem in handen van de Duitsers had gespeeld. Voorts zou zy over een grote party textielgoede- ren, die door de Israëliet Naar- den aan het echtpaar ^er be waring was toevertrouwd, ten eigen hate hebben beschikt. Verzoeken om uitstel van eerste oefening of vrij stelling van de dienstplicht zullen in het vervolg slechts in behandeling worden geno men. wanneer de aanvrage daartoe is ingediend bij de burgemeester ter plaatse. Benelux-ministers confereren in de Ardennen. Strijd Een aantal Nederlandse, Belgische en Luxemburgse ministers nemen deel aan de besprekingen, welke op het in de nabijheid van Dinant gelegen prachtige Chateau d' Ardennes worden gevoerd. De ministers steunen bij hun besprekingen op de rap porten der deskundigen van de drie landen, die enkele weken geleden eerst op de Hoge Veluwe en daarna te Brussel een grondige studie hebben gemaakt van de pro blemen, die de realisatie van een volledige economische Unie nog bemoeilijken Aangenomen wordt dat be langrijke beslissingen zullen worden genomen- in Palestina laaide op. Volgens radio New-York hebben versterkte Joodse strijd krachten een nieuw offensief ingezet tegen de Arabische po sities rondom Latroen, aan de weg van Jeruzalem naar Tel Aviv. Ook in Noord-Palestina zijn de gevechten weer opge laaid. Ten Noorden van Tel Aviv vielen Joodse troepen Toelkarm aan in een poging om het Zuid-Westelijke bol werk van de „Arabische drie hoek" te isoleren. Syrische strijdkrachten heb ben twee uur lang de Joodse nederzettingen Nabiyoesja en Harawa in Noord-Palestina beschoten. De nederzettingen werden ook uit de lucht aan gevallen. In het gebied van de oude stad Jeruzalem werd Maandag bijna niet gevochten. Van het Hadassah ziekenhuis op de berg Schopus wordt nog door de Joden gevuurd. Volgens het Egyptische com muniqué werd de nederzetting Beit Sanim by verrassing ge nomen. Behalve de 110 gevan genen werden tweemaal zoveel doden en gewonden aan Jood se zyde geteld. Gedeeltelijke ontheffing rijverbod op Zondag. De minister van verkeer heeft bepaald, dat het rijver bod op Zondag niet van toe passing is op hen die, uit het buitenland komende, op Zon dag de grens overschrijden en zich naar hun woonplaats begeven. Zij moeten echter in het bezit zijn van een ver klaring omtrent plaats en da tum der grensoverschrijding. Redacteur van „De Vlam" vrijgesproken. Het Amsterdams Gerechts hof heeft de 39-jarige redac teur Tom Rot van „De Vlam" vrii gesproken. De heer Rot was verant woordelijk gesteld voor de publicatie in „De Vlam" van een carricatuur. die beledi gend geacht werd voor de Nederlandse legerleiding in Indonesië. Droogmaking van Walcheren kostte 38 millioen. Uit een begrotingswijziging voor 1946 van het departe ment van wederopbouw en volkshuisvesting blijkt, dat de totale kosten voor de droogmaking van Walcheren 38-000.000 hebben bedragen. Opening hertenkamp te Groede. Zaterdag zal de officiële opening plaats hebben van 't hertenkamp te Groede- Deze opening zal geschie den door de vertegenwoor diger van Hare Majesteit de Koningin, opperhoutvester Brantsma te Apeldoorn- De Koningin bezocht de Betuwe. Na haar bezoek aan de Bommelerwaard, bracht H- M de Koningin Maandag een bezoek aan Tiel en aan ver schillende andere Betuwse gemeenten. De ontvangst was overal zeer enthousiast. Op het stadhuis te Tiel ontving det Koningin op haar uitdrukkelijke wens een 15- tal weduwen en wezen- De burgemeesters van Tiel en Echteld, en het hoofd van het streekbureau voor de weder opbouw. ir. Deutekom, hiel den inleidingen over de toe- stand van stad en streek. Herziening van het gevangeniswezen. (Van onze Haagse redacteur) Naar wy vernemen, houdt de regering zich op het ogen blik bezig met het rapport, dat haar enige tijd geleden door een speciaal daarvoor be noemde commissie is uitge bracht over de herziening van ons gevangeniswezen. Zy over weegt, in hoeverre het moge- ïyk zal zyn de door de com missie uitgewerkte wenselijk heden in een wettelijke rege ling vast te leggen. Bovendien is ingesteld een commissie ter bestudering van een herziening van het rijks tucht- en opvoedingswezen, aangezien het voornemen be staat ook te dien aanzien tot betere toestanden te komen. Ook in België is dit vraagstuk thans aan de orde. Belgische vissersvloot weer naar zee. Het conflict in de Belgische zeevisserij is opgelost. De re gering heeft besloten een aan tal eisen in te willigen. In de Belgische vissersplaat sen heerst over de tot stand- gekomen regeling grote vreug de. Onmiddellijk na het bekend worden van de resultaten der besprekingen werd de gele sta- kingsvlag naar beneden ge haald om plaats te maken voor de leeuwenvlag. Een streekschap voor de Alblasserwaard? Iets nieuws voor ons land. Reeds enige t|jd bestaan er plannen tot het vormen van een streekschap Alblasser waard en vyfherenlanden. De geestelijke vader van dit plan is Ridder van Rappard, burge meester van Gorinchem. Men stelt zich voor de kos ten te bestrijden door 10 cent per inwoner te heffen, eventu eel aangevuld door een rijks- en provinciaal subsidie en ook door verenigingen, bedrijven en particulieren in de gelegenheid te stellen het streekschap te steunen. Als taken, die men zich in de eerste plaats gesteld heeft, wordt gedacht aan bevordering van het vreemdelingenverkeer, natuurbescherming, het tegen gaan van onverantwoorde in dustrialisatie van de streek en behoud van landbouwgronden. Dit plan ls een unicum in de Nederlandse staatsinrich ting en berust op een wijziging van de Gemeentewet, welke in 1931 reeds tot stand kwam, maar nooit veel resultaat heeft opgeleverd. Deze wijziging schiep de mogelijkheid om langs de weg van een gemeen schappelijke regeling te komen tot een rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam. Het op te richten orgaan zal een plaats innemen tussen de provincies en gemeenten. Mo gelijk gaan de plannen, waar van hier sprake is, verder dan de wet op het ogenblik toelaat omdat men ook particulieren r by wil betrekken als vol waardig partner. De „Waterman" In het vaderland terug. Met 1300 man troepen aan boord, nl. twee bataljons van het regiment stoottroepen en onderdelen van de Kon ma rine en van het KNIL., als mede veertien journalisten, die op uitnodiging van het ministerie van overzeese ge biedsdelen een reis naar In donesië hebben gemaakt, is de „Waterland" Maandag morgen om half acht do Nieu we Waterweg bij Hoek van Holland binnengevaren. Zodra het schip in Rotter dam gemeerd lag, sprak mi nister A. H. J. L Fievez na mens det regering de man schappen toe. Onmiddellijk werd n.et dc ontscheping begonnen- installatie burgemeester Schuller. Vrydagmiddag werd te Maartensdyk burgemeester R. H. Schuller, vroeger te St. Maartensdyk, op feesteiyke wyze ingehaald. Er werd een rijtoer door het dorp gemaakt, tijdens welke de burgemeester geschenken werden aangebo den. Daarna begaf men zich naar het gemeentehuis, waar de nieuwe burgervader werd ge ïnstalleerd. Velen voerden het woord, waarna de burgemees ter dankte. Namens de ge meente St. Maartensdijk sprak wethouder A. L. Hage. De Zeeuwse Hypotheekbank in 1947. Verschenen is het verslag van de N.V. Westlandse Hypo theekbank, waarin de Zeeuwse Hypotheekbank is opgenomen. Het blykt dat door de Zeeuwse Hypotheekbank over 1947 een winst gemaakt is van 89.207,25. Hiervan wordt ge reserveerd voor afschrijvingen 56.787,79. Per aandeel zal als dividend worden uitgekeerd 4. Het geplaatst aandelen kapitaal bedraagt per 1 Janu ari 1948 2.250.000. De winst van de gezamenüjke banken, aangesloten by de N.V. West landse Hypotheekbank, be draagt 1.012.126,19. Afdeling Walcheren van Het Platteland vergaderde. In Middelburg werd een ver gadering gehouden door de af deling Walcheren van de be drijfsvereniging Het Platte land, onder voorzitterschap van de heer H. M. van de Putte. Deze deelde mede, dat in 1947 in totaal in land- en tuinbouw is uitgegeven aan loon 306.476 en voor ziektever- goeding 329.875. Over 1947 werd de omslag vastgesteld op 25 voor ziekteuitkering, voor landbouw op 11, voor tuin bouw 7.50 en voor dorsloon f 22 per 1000 loon. Hierna werd de fusie tussen de onder scheidene bedrijfsverenigingen in de landbouw besproken. De afgevaardigden naar de alge mene vergadering te Utrecht kregen vrij mandaat. Do aftredendè bestuursleden H. M. van de Putte, J. Bosse- laar, P. Melis en P. S. Geschie- re werden herkozen. In plaats van de heer M. Houterman. die bedankt heeft en die de dank van de vereniging voor zijn diensten in ontvangst mocht nemen, werd tot bestuurslid gekozen de heer P. Verhage te Biggekerke. Landschapsherstel van Walcheren. In Goes heeft de Commissie Overleg Landschapsherstel een vergadering gehouden, gevolgd door een rondrit over Walche ren, opdat de commissieleden een indruk konden krijgen van de stand der herbeplanting. Men bezocht de talryke beken de plaatsen, waar opnieuw be plant is, bekeek ook de man teling tussen Oostkapelle en Domburg en de aanplant op de boerenerven. Men oordeelde de resultaten bevredigend. DISTRICTSWEDSTRIJDEN RODE KRUIS. Dezer dagen werd te Krui- ningen een districtswedstrijd gehouden van helpsters- en hel- perstransportcolonnisten van 't Rode Kruis uit Goes, Kruinin- gen, Tholen, Terneuzen en Axel. De jury bestond voor de helpsters uit de dames Zr. van Melle, Zr. de Nooyer en me vrouw Wesseling, voor de hel- Eers uit de heren Dr. Feikema >r. Simons en Dr. Rhemrer. De uitslag was als volgt: Helpsters: Goes 64 p., Axel 58 p., Goes (2e pi.) 52 p. en Axel 50 p.; helpers: Tholen 111 p., Kruiningen 100 p., Terneuzen 97 p., Goes 77 p., Axel 75 p. Door alle ploegen was over het algemeen goed gewerkt. De secretaris van de afde ling Zuid-Beveland (Oost), de burgemeester van Kruiningen, dankte allen zeer harteiyk voor de medewerking aan deze oefening en in het bijzonder de transportcolonnisten. Gasturbinemaatschappij opgericht. Te 's-Gravenhage is opge richt een N.V Gasturbine maatschappij. Het doel van deze vennootschap is het ont wikkelen van gasturbines, zo wel voor stationnair als voor scheepsgebruik, alsmede voor tractiedoeleinden en voor vliegtuigvoorstuwing. In het kapitaal wordt o a. deelgeno men door de Kon. Maat schappij „De Schelde" te Vlissingen. Deze maatschap pij is ook benoemd tot com missaris der vennootschap GARANTIEPRIJS LUCERNE- HOOI OF -MEEL. Naar wy vernemen wordt aan de landbouwers van de inundatiegebieden een garantie gegeven van 65 voor eerste kwaliteit lucerne-hooi of een overeenkomstige prijs voor het meel. Wanneer dus een teler door omstandigheden wordt ge dwongen beneden deze prys te gaan, wordt door Landbouw herstel boven de ontvangen prys een toeslag betaald. Daar over deze kwestie tot nu toe veel misverstand be stond zullen de betrokken land bouwers ongetwyfeld met vreugde hiervan kennis nemen. Dienstregelingen ten „gerieve" van boot passagiers. De Provinciale Zeeuwse V. V.V. te Middelburg heeft be richt ontvangen, dat aan haar verzoek om hij de aanlegplaat sen van de Provinciale boten te Vlissingen en Breskens bor den te plaatsen, vermeldende de vertrektijden der boten, zal worden voldaan. WALCHEREN MOTORSPORT SUCCESVOLLE KNOBEL- RIT OP THOLEN. Ondanks de stromende regen is de eerste Thoolse knobelrit voor de organiserende vereni ging een groot succes gewor den. Meer dan een gezellig- heidsrit werd het door de weersomstandigheden een pres tatie-rit en dat slechts één deelnemer uitviel door mo* torpech pleit voor de men taliteit van de ryders. Een groot aantal deelnemers uit Walcheren en Zuid-Beveland kon door motorpech en de ab normale weersomstandigheden niet tydig aan de start ver schijnen, zodat slechts 27 ry ders startten. De uitslag luidde: 1. L. de Rijke, 39 pnt.; 2. J. de Wilde, 38 pnt.; 3. J. Blaas, 37 pnt.; 4. A. de Hond, 36 pnt.; 5. P. Pol derdijk, 35 pnt.; 6. W. v. d. Houdt, 34 pnt.; 7. J. van Oers, 34 pnt.; 8. J. C. Bouwens, 33 pnt.; 9. J. Ampt, 32 pnt.; 10. M. Overbeeke, 32 pnt PROPAGANDA-RIT. De Motorclub Scheldegouwen organiseert Zaterdagavond a.s. een propaganda-rlt door Vlis singen. Aan deze tocht gaat 'n rondrit over Walcheren vooraf. Chr. H.B.S. in Middelburg? Naar wy vernemen bestaan er bij het bestuur van het Chr. Lyceum voorlopige plan nen tot stichting van een Chr. H.B.S. voor Walcheren, die in 'Middelburg zou wor den gevestigd. Over een en ander zyn voorlopige bespre kingen gevoerd. De plannen verkeren echter nog in het allereerste stadium. Belgische illegalen eren Middelburgse oorlogsslachtoffers. Zondag hebben dc 2de en 4de groep van het Geheime Belgische Leger een bezoek aan Middelburg gebracht. In het totaal betrof het 170 per sonen. Zij werden in Breskens, waar zij arriveerden, namens de Zeeuwse illegaliteit ontvan gen door de heer C. L. Peeters en het dagelijks bestuur van de Zeeuwse bond van oorlogsvrij willigers. Op het kerkhof te Middel burg, waaraan 's middags een bezoek werd gebracht,- werd 'n krans bij het monument ge legd ter nagedachtenis van de gesneuvelden en werd een vlaggenparade gehouden. Middelburg MEDAILLEVERKOOF VOOR KANKER BESTRIJDING. Tydens de Middelburgse Win kelweek van 21 tot 26 Juni zul len in Middelburg draagmedail- les met Oranjelint voor ten minste 5 cent worden aange boden aan de bevolking. Het ingezamelde bedrag wordt ge voegd bij de elders in ons land ingezamelde gelden, die het Nationale Huldeblijk ter gele genheid van het regeringsjubi leum van H.M. de Koningin vormen. Het geld wordt afge dragen aan het fonds voor kankerbestrijding. De verkoop van de medailles geschiedt huis aan huis en voorts op drukke uren in het centrum van de stad. Ruim 100 collectanten en collectrices kunnen zich vóór 11 Juni aan melden by de gemeentebode in de secretarie aan de Wage- naarstraat. WEDVLUCHT VAN ORLEANS UIT. De uitslag van de wedvlucht, die de postduivenvereniging Zeelandia te Middelburg van Orléans uit organiseerde, luid den: 1 J. J. Snoep; 2. J. Poel man; 3. W. Adriaansens; 4. J. P. Davidse; 5. en 7. A. Schaik; 6. en 9. P. van Sab- ben; 8. G. Verburg; 10. D. M. Klaassen. EINDEXAMEN RIJKSKWEEKSCHOOL. De dames R. Wesselink te Middelburg en M. Verheul te Vlissingen zijn geslaagd voor het eindexamen van de Rijks kweekschool te Middelburg. Vlissingen VEREN. BEVORDERING CHR. ONDERWIJS. De Vereniging tot bevorde ring van Chr. Onderwijs te Vlissingen (Oranjeschool en Prins Willemschool) vergader de Maandag in gebouw Con cordia onder voorzitterschap van ds. J. S. Hartjes. Medegedeeld werd dat de Oranjeschool op de urgentielijst is geplaatst, zodat nog dit jaar de bouw zal beginnen. Het ge bouw zal echter semi-perma- nent worden. Met het herstel van de school aan de Grote Markt gaat het langzaam voor uit. Het wachten is thans nog op de dakbedekking. Het jaarverslag van de se cretaris werd goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heren van Dijk en Slager, wer den herkozen. De Koninkiyke goedkeuring op de statuten, die 31 Decem ber a.s. afloopt, zal opnieuw worden gevraagd. In verband hiermede werd tot enige sta tutenwijzigingen van niet prin cipiële aard besloten. Nadat by de rondvraag nog het probleem kerk en school aan de orde was gekomen, sloot ds. Hartjes de vergade ring op de gebruikeiyke wijze. ZEEMAN SPRONG TE WATER. Een zeeman uit Finland, die na sluiting van de café's op weg was naar de buitenhaven te Vlissingen, kreeg het by de Keersluis plotseling zo warm, dat hy besloot een had te gaan nemen ln het brede kanaal door Walcheren. Eenmaal in he water kon hij echter de wal niet meer vinden en begon hij luidkeels om hulp te roepen. Enige politie-agenten en bewa kers van de Vlismar snelden toe. 20 Meter van de wal ver dween de man in de diepte. De brigadier van politie J. Minderhoud sprong onmiddel lijk gekleed te water en wist de drenkeling op het droge te brengen. Hij werd naar het Bethesda- ziekenhuis vervoerd en de vol gende dag weer ontslagen. BENOEMING DESKUNDIGEN H.B.S.-EXAMENS. Tot deskundigen voor de mondelinge examens aan de Ryks Hogere Burgerschool te Vlissingen, afdeling hogere burgerschool A van het Goe- se lyceum, afdeling hogere burgerschool A van het open bare lyceum te Oostburg en afdeling hogere burgerschool A van het openbare lyceum te Terneuzen, zijn benoemd dr. C. H, Roosegaardè Bis schop, L. G. C. A. van der Hoek en Th. W. Grondijs^ allen te 's-Gravenhage. Bij het eindexamen van de Rijks Hogere Burgerschool te Middelburg zijn benoemd de deskundigen mevr. C. C. V. van Liere-Schmidt Emsthau- sen te 's-Gravenhage, mr. D. J. Gorter te Voorburg en dr. R. van Waard te Rotterdam. Veere PROGRAMMA VOOR JUBILEUMFEESTEN. De Oranjevereniging te Veere heeft voor het rege ringsjubileum een program ma vastgesteld. 30 Augustus zullen 's middags kinderspe len worden gehouden, 31 Augustus 's morgens klok luiden en koraalmuziek van één der Veerse tocens, een herdenkingsdienst en kinder- zanghulde. Bij de herden kingsdienst zal het Hervorm de kerkkoor medewerking verlenen. 's Middags zal er een kano- of roeibootwedstrijd in de binnenhaven worden georga niseerd, verder een optocht en bij voldoende deelname een wielerwedstrijd rond Veere. 's Avonds zal een concert gegeven worden op de markt. Na afloop van dit concert staat een lampionoptocht op het programma met tot slot een vreugdevuur. Verder is er een etalage wedstrijd en een wedstrijd in gevelversiering. Koudekerke OUDE SCHOOL WORDT VERBOUWD. Donderdagavond vergaderde de raad van Koudekerke, on der voorzitterschap van burge meester Dregmans. Bij de behandeling van de be grotingswijziging 1948 werd medegedeeld dat er 350 is uitgetrokken voor illuminatie bij de a.s. feestelijkheden. Be sproken werd de regeling inza ke gemeenschappelijke exploi tatie van het abattoir te Mid delburg. Op vragen van de he ren de Kroo en Flipse deelde burgemeester Dregmans mede, dat met de beide slagers te Koudekerke een bespreking is gevoerd. De mogelijkheid be staat dat door deze regeling de keurlonen worden verlaagd. B. en W. hebben evenwel bezwa ren tegen de bepaling dat de tekorten van 1942 af eerst ge dekt moeten worden door de winst, die eventueel wordt ge maakt. Besloten werd tot ver bouwing van de oude openbare school tot brandweerkazerne, gymnastieklokaal en vergader zaal. De kosten zullen 30.000 bedragen. Besproken werd ver der het voorstel tot nadere vormgeving van het zomerwo ningenplan in de omgeving van Westduin. De heren Flipse en de Kroo maakten bezwaren te gen het tonnenstelsel, terwijl de heer Jasperse meende dat riolering met zuiveringsinstal latie te duur komt. Voorts had de heer de Kroo bezwaren te gen de grote kosten van het plan. De voorzitter lichtte het plan nader toe. Op een verzoek van het bestuur der Gerefor meerde school om beschikbaar stelling van gymnastiekmate- riaal werd gunstig beschikt. Enkele van de aangevraagde artikelen zullen echter eigen dom van de gemeente biyven. Tenslotte besloot men tot toe passing van het Uitkeringsbe- sluit 1947. Op een vraag van de heer Touw deelde de voor zitter mede, dat ook aan de gemeentewerkman deze uitke ring zal worden verstrekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2