Wat doet het Rode Kruis? De Duitse volkswagen Machines voor Argentinië Het werd gesticht door een koning UIT DE PROVINCIE Walcheren. Studiecommissie van de Stichting voor de Landbouw pleit er voor Zuid-Beveland TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 7 JUNI 1948 En gedragen door hei volk Het Nederlandse Rode Kruis is geen gewone vereniging, want het werd opgericht door cen> Koning. Koning Wil lem m was een warm voorstander van de ideeën van Henri Dun&nt, die hier te lande sedert 1863 door de mi litaire arts dr. J. H, C. Basting werden gepropageerd. Br werd vergaderd, gedebatteerd, overwogen, gerappor teerd etc. etc., maar in 1867 was Z.M. het eindeloze ge- delibereer moede en h\j htyte de knoop door met een Koninklijk Besluit (19 Juli): „Er zal zjjn een Nederland se Vereniging tot het verlenen van hulp aan zieke en t gewonde krijgslieden in t\jd van oorlog, het z(j Neder land er al dan niet bij betrokken Is." Uit, afgelopen; nu kon men aan het werk gaan! 'n Paar dagen later werden de voorzitter, de secretaris en de j leden van het Hoofdcomi té benoemd eveneens bij K. B.: en precies drie jaar la ter brak de Frans-Duitse oorlog uit, waar voor 't eerst de hulp aan gewonde krijgs lieden werd verleend. Was oorspronkelijk de taak van het Nederlandse Rode Kruis min t if meer een oor- logstaak, al spoedig heeft /men deze uitgebreid met een vredesopdracht, die veelzydi- Sr en veel omvattender is. de eerste plaats door de hulpverlening bij rampen. BIJ RAMPEN. Bij rampen komt het Ro de Kruis in actie. Of het nu een oorlog of een overstro ming, een ontploffing of een aardbeving of een epidemie betreft, het Rode Kruis moet paraat zjjn. Om paraat te kunnen zyn op het ogenblik dat de hulp vgn het Rode Kruis wordt ingeroepen, moet men zich voorbereiden. Dag en nacht is er bijvoorbeeld een Rode- Kruis-hulpcolonpe gereed om uit te trekken naar een ge bied waar dat nodjg zou kun nen zijn. Deze colonne is niet alleen op de modernste ma nier uitgerust, 'Zij is ook be mand met personeel dat zich voortdurend oefent "om zijn' taak op de beste manier te kunnen vervullen. Bovendien zijn er in 133 Rode Kruis-Af- delingen getrainde helpers en helpsters, te zamen vormen de het Rode Kruis Korps van ruim 7300 toegewijde mannen en vrouwen, die met het hun ter beschikking staande ma teriaal ambulancewagens, brancards, bedden, verband middelen en medische uitrus ting voorbereid zijn op alle eventualiteiten. OVER ZEE. In Indonesië werken hon derden mannen en vrouwen in de medische Rode Kruis teams, die noodhospitalen, la zaretten en hulpposten leiden, of die onder zeer moeilijke omstandigheden de rimboe in trekken om „onze «jongens" maar vooral de Indonesische bevolking hulp te bieden op ieder gebied. Want het is niet alleen medische hulp die daar nodg is er wordt ook' aan de bevolking kleding en voedsel «verstrekt, terwijl de militairen geregeld lectuur ontvangen van de" Bark, die, in samenwerking met de Ni- win, in 1947 één millioen tijd schriften en 320.741 boeken haar Indië verzond. In de militaire hospitalen, hier zowel als overzee, wer ken de zg. welfare-werksters van het Bode Kruis, die de gewonde en herstellende mi- Btairen voorzien van lectuur, enz. HULP VOOR MOEDERS De Bloedtransfusiedienst van het Ned. Rode Kruis ver zendt iedere maand twee dui zend flessen bloedplasma naar Indonesië, dat daar ge bruikt wordt om het leven van zieken en gewonden te rédden. Uit het wetenschap pelijk werk van die Bloed transfusiedienst is de onlangs opgerichte Moedermelkcentra- le ontstaan. Daar wordt moe dermelk op dezelfde wijze ge conserveerd als bloedplasma en de daardoor verkregen moedermelkpoeder bevat vrij wel alle voedende en be.- schermende bestanddelen die een zuigeling in de verse moedermelk geniet. Er zijn tijdens de oorlog honderden babies gestorven omdat hun moeders niet in staat waren hen te voeden; nu zal dat niet meer gebeuren; want met de hulp van de Neder landse Moeders kan het Ro de Kruis het kostelijk pro duct in voorraad hebben. De R.K. POSTEN. Het Nederlandse Rode Kruis houdt 758 hulpposten langs de hoofdverkeerswegen in stand. Het heeft een informatie bureau dat i nlichtingen tracht te verstrekken over Nederlanders die na de oor log niet zijn teruggekeerd; het heeft zijn diensten 'ver leend bij de repatriëring van Nederlanders uit Duitsland en uit Indië en de Afdeling In tendance heeft in 1946, 1947 en 1948 voor de Niwin de ge hele technische verzorging op zich genomen voor het verzenden van 764 000 pak ketten. Het Nederlandse Rode Kruis is geen gewone vereniging. Niet alleen omdat het door een Koning werd opgericht terwijl in zyn leiding vele be noemde leden zitting hebben (qualitate qua), maar ook omdat het geen subsidies krijgt. Daarom is het in zijn arbeid aangewezen op de hulp van het Nederlandse volk en die hulp zal het ongetwijfeld krijgen. Nennl-socialisten uitgestoten. Na hevige discussie heeft de internationale Socialisti sche conferentie te Wenen besloten de partij der Itali aanse nieerderheidssocialisten (partij van Nenni) te schor sen. De afgevaardigde der par tij van Nenni mocht daarna ais „waarnemer" aanwezig zijn. De Belgische gedelegeer den waren tegen de schor sing en hebben zich van stemming onthouden. Later zijn de socialisten van Sara- gat (Italiaanse rechtse min derheid onder de socialisten) als volwa&rdig lid tot de con ferentie toegelaten. Produciie wordi voortgezet Kwaliteit minder en prijs hoger (Van onke correspondent). De volkswagenfabriek te Wolfsburg bij Hannover is ook nu nog het eigendom van het gehele Duitse volk en staat' tegenwoordig onder de geallieterde contröleraad Maar ieder Duitser mag zich met het volste recht als me- de-feigenaar van deze fabriek beschouwen. Aldus verklaar de mij dezer dagen een van de bedrijfsleiders van het „V olks wagen werk". De volkswagen was reeds lang, voordat het Derde Rijk werd opgericht, in opdracht van het Verbond van de Duitse automobielindustrie door ir. dr. Porsche ontwor pen. Dr. Porsche vertoeft op het ogenblik te Zeil ara See in Oostenrijk en hij is met het ontwerp van een nieuwe Monoposto-racewagen voor de Italiaanse fabriek Cisitalia bezig. FORD. Toen Henry Ford II kortge leden in Duitsland was, maakte hij op zijn tochten uitsluitend gebruik van een volkswagen. Zijn' grootvader Henry Ford stelde, toen men het 1.3 km. lange fabrieks complex van het „Volkswa- genwerk" in tekening bracht, alle plannen en persoonlijke ondervindingen, alsmede een groot gedeelte van de beno digde werktuigmachines ter beschikking en zond boven dien 30 van zijn bekwaamste vakmensen naar Duitsland, die moesten helpen de pro ductie op gang te brengen. De fabriek hefeft tegen woordig 8000 werkkrachten in dienst, die in vier groepen bij de productie van nieuwe volkswagen, de reparatie van jeep-motofen en volks wagens en het herstel van de fabrieksgebouwen te werk zijn gesteld. DE PRODUCTIE. De "volkswagen, waarvan op het ogenblik 1200 stuks per maand worden gemaakt, TOEWIJZINGEN AAN WEST-EUROPA IN HET KADER VAN DE MARSHALL' HULP -eerste kwartaal - Nu door de commissie voor de begroting van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden voorstellen zijn gedaan voor de verlaging van de aangevraagde credieten voor de uitvoering van het plan-Marshall, geven wij hierbij een overzicht van de toewijzingen welke voor het eerste kwar taal waren vastgesteld. Opmerkelijk is, dat IJsland en Ierland alleen leningen kregen toegewezen, terwijl Oos tenrijk in totaal een gift van 70 millioen dollar zou ont vangen. De royale opzet Van hét Marshall-plan blijkt te vens uit de vergelijking tussen de bedragen welke als gif ten en de bedragen welke als leningen waren voorgesteld. Yöor het eerste kwartaal was het totaal van de giften ruim het drievoud van het totaal van de leningen. kan nu nog niet in de kwali teit worden afgeleverd, die oorspronkelijk in de' bedoe ling heeft gelegen, omdat de fabriek met grote moeilij hoe den heeft te kampen, vooral wat betreft de grondstoffert* voorziening. Daardoor is ook de levensduur van, de auto minder geworden. 'Oorspron kelijk was geraamd, dat na het afleggen van ongeveer 70.000 km de eerste reparatie nodig zou zijn. Dit aantal is thans tot 25-000 km. terugge bracht. Dat de wagen nu 5000 RM- moet koften, is het gevolg van de lage productie- De opzet was. 1500 wagens per dag, een productie-om vang, waarbij de apto ge' makkelijk voor 1000 Mark geleverd zou kunnen worden. De voor de oorlog gestor te spaargelden zijn tot nu toe onaahgetast gebleven. Er. is daaromtrent nog geen beslis sing genomen. In het buiten land is veel belangstelling voor de volkswagen. Zelfs uit overzeése landen komen liefhebbers, die over de nodi ge deviezen beschikken, naar Wolfsburg. Men heeft er reeds aan gedacht om de volkswagen een andere naam te geven en hem zodoende van de Nazi-smetten te be- vriiden.Een wijziging is ech ter nog niet goed gebleken, omdat de naam „volkswagen" in het taalgebruik van ver scheidene landen ingang heeft gevonden' en een vast staand begrip is geworden. Dr. Wong Wen-hao, de nieuwe minister-president van China, Diploma-uitreiking Middelbare Handelsavondschool. AFSCHEID VAN DE HEER L SINKE. Vrijdagavond werden in de openbare lagere school In de Bouwen Ewoutstraat te Vlis- singen de diploma's van de gemeentelijke Middelbare Han delsavondschool uitgereikt, ter- wyl tevens afscheid werd ge nomen van de heer I. Sinke, leraar in maehinesehryven en stenografie, die meer dan 30 jaar aan deze school verbonden is geweest. Namens het gemeentebe stuur van Vjissingen sprak de wethouder van onderwijs, de héér W. Poppe. de scheidende leraar toe. Verder voerden het woord de directeur van de Nederland zal waarschijnlijk voor enige honderden millioenen guldens leveren Argentijnse experts bezochten ons land (Van onze Haagse redacteur) Dezer ddgen is een zeer nuttig contact gelegd tussen het Nederlandse bedrijfsleven en een commissie van Argen tijnse deskundigen, voorna melijk op het gebied van de waterleiding, dat in een na bije toekomst kan leiden tot de levering door de Neder landse industrie aan Argenti nië van materialen en ma chines tot een bedrag van enkele^ honderden millioenen guldens. Volgens een decreet van de Argentijnse regering zal de waterleidingvan Buenos Aires een van de grootste der wereld; de stad telt vier millioen inwoners verbe terd worden Te dien einde maakt thans een studiecom missie van ingenieurs van de Argentijnse Regeringsdieust voor watervoorziening en af watering een reis door Euro pa. Reeds anderhalve maand Wetenschap in dienst voor de landbouw. In het oude landhuis „Ma- riëndaal" te Oosterbeek werd een nieuw centrum van toege past natuurwetenschappelijk onderzoek geopend. Het Insti tuut .voor toegepast biologisch onderzoek in de natuur (I.T.B. O.N.) en het Bedrijf slaborato rium voor grondonderzoek werden hier namelijk gevestigd. Men zal zich hier speciaal belasten met het onderzoeken van proefvelden-monsters. Hierdoor zal het sinds 1927 bestaande bedryfslaboratorium te Groningen, waar in 1947 van de 55.445 monsters er 17.388 van proefvelden af komstig waren, zeer ontlast worden, en zal het onderzoek van de prdetijkmonsters snel ler verricht kunnen worden. Reeds doet zich de noodzaak van nieuwe uitbreiding gevoe len. Na Groningen, Geldrop (waar in 1942 een apart labo ratorium werd gesticht) en Oosterbeek zal binnenkort te Goes een laboratorium voor grondonderzoek worden ge opend. „Er moet een zekere mate van ordening blijven" (Van onze Haagse redacteur) Er zal een zekere mate van ordening in de landbouw moeten blijven. In de plaats van het stelsel van bepalin gen, dat thans geldt en dat onder de druk van soms ge heel verschillende omstandig heden is gegroeid, dient ei een ander systeem te komen, dat gericht is op de ordening van de productie in de land en tuinbouw. Aldus luidt de conclusie van een nagenoeg gereed ge komen rapport van een stu diecommissie van de Stich ting voor de Landbouw, wel ke commissie de maatregelen op het gebied van de land bouw aan een beschouwing heeft onderworpen. Er bestaan thans allerlei maatregelen, die onder de druk der omstandigheden tot stand gekomen zijn. Zij zijn aangepast aan de tijd. doch kennen geen grote lijn- Tij dens de oorlog, toen de situ atie wat de voedselvoor ziening betreft, totaal anders werd dan voorheen, zijn de maatregelen van het Bureau Voedselvoorziening in Oor logstijd gebruikt voor het verkrijgen van een productie, die afgesteld was op de be hoeften van de consumenten. Het is te. verwachten, dat binnen niet te lange tijd da si tuatie opnieuw zal veranderen- Verschillende producenten in de' land- en tuinbouw zien deze tijd met vreugde nade ren. De studiecommissie, die haar rapport aan het dage lijks bestuur van de Sticht- ting voor de Landbouw zal uitbrengen, is echter van oordeel, dat de landbouw zijn eigen belang niet op de. juiste wijze ziet, wanneer hij af schaffing van alle maatrege len zou wensen. Zij is voorstandster van stelsel, dat meer eenheid ver toont en dat gericht is op bepaald doel. Doch dan zal men ook moeten weten, welk doel de land- en tuinbouw zich stelt Deze vraag is nog niet heantwoord. Daarom zal de commissie als haar be langrijkste advies aan de Stichting doen weten, dat het opstellen van een landbouw- plan noodzakelijk is. waarbij aan de georganiseerde land bouw een taak toebedeeld zal behoren te worden. Aan het opstellen van een landbouwplan, dat de basis moet zijn voor de landbouw politiek op lange termijn, ziin uiteraard grote moeilijkheden verbonden. Men denke slechts aan de tegengestélde belangen, die de akkerbouw en de veehouderij hebben bij de graanprijzen Men is ech ter van mening, dat het vraagstuk ten bate van dc landbouw tot een oplossing moet komen- is dit gezelschap onderweg. Het maakt studie van moder ne waterleidingbedrijven en zoekt contact met industriëlen die machines en materialen kunnen leveren. Het bezoek aan Nederland, waarbij de Economische Voorlichtingsdienst en het Kon. Instituut van Ingenieurs bemiddeling hebben ver leend. had een zeer hartelijk karaktër en heeft vooral aan Nederlandse zijde veel waar dering gewekt om de grote kennis van zaken, die de Ar gentijnen bleken te bezitten. Ó.a. is het Amsterdamse Wa terleidingbedrijf bezichtigd. FRAAI SUCCES. Van het grootste belang is echter geweest de bijeen komst van de commissie met vertegenwoordigers van de fehele Nederlandse industrie, r zijn diepgaande bespre kingen gevoerd en relaties met liet Nederlandse bedrijfs leven aangeknoopt, die ver moedelijk tot gevolg zullen hebben, dat in de eerstvol gende twee a drie jaar voor een enorm bedrag enkele honderden millioenen gul dens aan Argentinië ge leverd kan worden. (Nadruk verboden) Particulier klopt regering. De Britse onderminis ter van buitenlandse za ken, de 32-jarige May- hew, had Woensdag zo schrijft de Londense correspondent van de Volkskrant, in het La gerhuis een formidabele vragenlijst vrijwel ge heel aan Palestina ge wijd afgewerkt. Voor zichtig laverend had Mayhew zich hier door heen geslagen. Toen kwam er nog een vraag: „Is de minister bereid 'n witboek te doen ver schijnen over de bespre kingen; die vóór het uit breken van de oorlog met Rusland gevoerd zijn?" De Waarnemend minister, enigszins ge- irriteerd, was niet be reid. Waarop de vragen steller, mr. Blackburn, hem er op attent maak te, dat de regering „by het verzamelen van ge gevens over deze zeer be langrijke- periode, wat tyd en tempo betreft, reeds geslagen is door 'n particulier, die in zijn vrye tyd geschreven heeft namelijk Wins ton Churchill". De plaatsvervanger van Bevin, nu hevig ge ïrriteerd, antwoordde op scherpe toon: „Het moge waar zijn, dat wy, wat snelheid betreft, geklopt zijn, maar op het gebied v^n objectiviteit en nauwkeurigheid zullen wij winnen." De conser vatief Fletcher, de eer ste, die van zijn verba zing bekomen was, pro testeerde tegen deze „onbehoorlijke opmerkin gen". Winston Churchill was niet aanwezig. TEVEEL JAGERS In jagerskringen heerst enige ongerustheid over de animo voor de jacht, die na de porlog blijkbaar onder invloed van de wilde var kensinvasie aan de dag is getreden. In sómmige gebie den wordt er op los gejaagd, zonder dat men acht slaat op de destructieve gevolgen, die dit voor de wildstand kan hebben. De vorige jaar van regeringswege uitgegeven richtlijnen hebben in de practiik goed gewerkt, maar zyn voor dit jaar nog niet herhaald In jagerskringen volgt men met onige ongerustheid de actie van de stichting voor de landbouw, die ten doel heeft grondeigenaren resp. grond gebruikers het recht toe te kennen om zelf te bepalen» wie er op hun gronden jagen (Nadruk verboden)* mag. school, de heer A. Mets, de heer Sorgedrager namens ge- commiteerden, een der oud leerlingen en een leerling, die bloemen en enkele boekwerken DE GESLAAGDEN. Het diploma werd behaald door: A. Clarisse, C. Gunter. P. M. Joziasse, P. v. d. Pyl, M. Schout, A. Stroo, H. Wete- rings en A. de Wolf. Afgewe zen 1. Examen machineschrjjven 75 Igrp. per min.: M. Lefèvre. Examen kantoorstenograaf Nederlands 130 Igrp.: P. de Vries. Examen maehinesehryven 50 Igrp. per niin.: J. de Nooijer; f. H. Pierens; C. M. Rubé; W. C. Liebers; M. Schout; C. Gun ter; W. de Munck. Bevorderd van 4de naar 5de klasse: G. H. Baljeu; G. v. Bel- zen; M. de Buck; J. A. Corve- leyn; I. Dik; I. J. v. Dis; P. Goedbloed; H. Groesser; T. Grootjans; C. F. Harling; M. de Jonge; G. Koetje, K. v. d. Meer; C. Nieuweland; M. Rubé; J. Swart. Afgewezen 1. Bevorderd van 3de naar 4de klasse: M. de Baar; H. Han sen; J. S. F. Hogendam; L. J. Jagt; L. J. Kroon; W. Luwe- ma; W. O. de Munck; J. H. v. Nek; M. de Nooyer; A, C. M. Theune; P. de Vries; G. Ver heul; J. M. v. Weele; A. C. v. Zweeden; J. F. Ie Clercq; M. Steketee. Afgewezen 4. Bevorderd van 2de naar 3de klasse: A. Boelhouwer; W. A. Bruijnoge; C. de Buck; I. N. J. v. d. Hoeven; A. P. v. Hoorn; C. Izeboud; F. L. Jacobs; W. Janssen; I. L. A. de Jonge; M. A. Kloeg; IC Koppejan; E. Korteweg; P. G. Koster; H. de Pagter; M. A. v. Peenen; C. J. G. Roovers; J. W. S.cheers; J. A. de Smit; L. Verhage; M. P. de Waal. Afgewezen 2. Vorderde van 1ste naar 2de klasse: M. Bosschaart; A. Bou- cherie; #W. L. Crucq; M. v. Driel; R. Geljon; A. Kwist; A. M. M. v. d. Lee; L. Prince; G. S. Roelse; A. J. Schout A. J. Sme'erdijk; J. J. Tax; P. J. C. Tax; Th. Theune; F. Warten- berg; W. J. v. d. Zwaan; M. Huiszoon; Linguier. Afgewe zen 3. Veekeuring Biggekerke. Te Biggekerke werd een rundveekeuring gehouden, waarvan de uitslagen als volgt luiden r Stieren: le pry's: Benno, eig. Stierenvereniging 81 p.; Ie pr.: Bemhard, eig. J. Poppe. Koeien le kalf: le prijs: Ri ka, 81 p., eig. P. Lampert Pz.; 2e pr.: Godsen, 80 p., eig. J. Poppe. Koelen tweede kalf: le pr.: Coba. 82 p., eig. P. Lampert Pz.; 2e pr. Gretha, 81 p.. eig. Job. Dekker; 3e pr.: Aagje, 81 p., eig. J. Poppe; 4e pr. Rika, 80 p., eig. Joh. Kodde. Koelen derde kalf: le pr.: Alida, 80 p., Ed. Korte; 2e pr.: Emma, 80 p., eig. P. de Lange. Kooien vierde kalf: le pr.: Allie, 82 p., Kampioene Johs. Dekker; 2e pr.: Pukje, 81 p., Wed. A. Janse; 3e pr.: Lena II, 80 p., J. Poppe; 4e pr.: Jeltje 80 p., eig. P. Verhage. Koelen vijfde kalf: le pr.: Siene, 83 p., Kampioene P. Lampert Pz.; 2de pr.: Ama- lia, 80 p., J» Poppe; 3e pr.: Sitske, 80 p., Job. Dekker; 4e pr.: Kleine Jo, 80 p., Joh. Kod de. Oudere koeien: le pr.: Bont je, 83 p., P. Lampert Pz.; 2e pr.: Roosje 42, 82 p., P. Lam pert Jz.; 3, pr.: Lokke 20, 80 p., Joh. Caljé, 4e pr.: Schagen, 80 p., Ed. Korte. Vaarzen: le pr.: P. Polder man; 2e pr.: P. Lampert Jz.; 3e pr.: A. de Voogd; 4e pr. A. de Voogd. Vlissingen POLLETJE PIEKHAAR OP BEZOEK. Het Vlissingse Instituut voor Arbeidersontwikkeling heeft het aangedurfd om het toneelstuk „Polletje Piek haar" te laten opvoeren laten wij direct zeggen, met succes. Willem van Iependaal heeft in zijn bekende boeken „Pol letje Piekhaar" en. „Lord Zeepsop" een kijkje achter de schermen van de onder wereld gegeven. De Stichting „Het Vrije Toneel" heeft dit ongezouten stuk, rijk voorzien van passende décors, in het bargoens, vlot 'opgevoerd, waardoor de niet geheel ge vulde zaal van het Concert gebouw te Vissingen, intens medeleefde met de lotgeval len en intriges van de ver schillende personen, die op uitmuntende wijze de rollen vervulden, waarbij wij vooral willen noemen Sjeek, als lei der van de boevenploeg, Bot- terman als Polletje en Nel als de moeder der misdadi gers. Jan Lemaire Jr., die de ge gevens van het boek tot to neelspel bewerkte, lichtte aan het begin van de avond het stuk toe en gaf tevens een uiteenzetting van de ver schillende bedrijven. Dit was echter overbodig, daar het stuk voor zichzelf sprak en door het publick goed werjl begrepen, gezien de vele open doekjes en het applaus bij het einde der voorstelling, zodat zelfs 7 maal gehaald moest worden. De heer M- A van Pope- ring, voorzitter van het Insti tuut, dankte de moderne vak beweging. die zich garant had gesteld voor deze vrij kostbare opvoering, aanboden, Middelburg FEESTAVOND VAN DE BAND „NEDERLAND— INDUS". Donderdag gaf de hand NederlandIndiè afd. Mid delburg in samenwerkmg met de Bond van oud-oor logsvrijwilligers en de Bond van oud-stoottroepen een feestavond voor gerepatrieer de militairen in het Schut tershof te Middelburg. Na een openingswoord van de voorzitter, de heer A- P- van Aalst, hield de erevoor zitter van de Bond van oud-oorlogsvrijwilligers en stoottroepen, de heer A. de Jong, een toespraak, waarin hij dc gedemobiliseerden aanspoorde met wilskracht en geduld de huidige moei lijkheden te overwinnen. Dc avond werd verder ver zorgd door het amateur-ca baret „De Zuid-Westers" en het amateurorkest „Anima- to". Ten bate van de militai ren overzee werd een verlo ting gehouden Goes CHR. BEWAARSCHOOL. Vrijdagmiddag verenigden zich bestuur, personeel, leer lingen der beide hoogste Idas- sen van dc Chr. Bewaar school met genodigden in de zaal Krijger op de Beesten markt in verband met de heropening van het ge restaureerde schoolgebouw. De voorzitter van het be- stuur, de heer E. van der Zee, opende na het zingen van Ps. 103 1, en gebed met een rede over het doel van de samenkomst en de gebeur tenissen der laatste jaren ten opzichte van de school- Daarna sprak de inspecteur van het L. O., de heer C. Kuiper. Ds Flinterman voerde het woord namens de Geref-, en ds. Metselaar namens de Herv- lcerkcraad. De heer C- Post sprak namens de ouders der leerlingen, onder aanbie ding van een electrische klok» en bloemplanten in de bakken bii het schoolgebouw en bloemen aan de directri ce, mej. Breel en mevr. Rouw. De oud-onderwijzeres, mei. Zandee, bood namens.de oud leerkrachten een geschenk aan mej. Breel aan. Deze laatste ging uitvoerig de ge schiedenis van de laatste ze ven jaar voor de school na, zii had van het personeel der school een bloemenhulde in ontvangst te nemen- Na sluiting door ds. Metse laar met dankzegging, bezich tigde men de werkelijk zeer mooie school. Kapelle 25-JARIG JUBILEUM A. C. DE KLERK. Vrijdag herdacht de heer A. C. de Klerk. Chef de Bu reau aan de Veilingvereni ging te Kapelle-Biezelinge, de dag dat hij vóOr 25 jaar in dienst trad. Deze dag is voor de jubila ris niet ongemerkt voorbijge gaan. Voor de aanvang van de veiling werd hij toegesproken door de directeur, de heer A- Snoep. De jubilaris heeft de groei der veiling meege maakt. Door de grote accura tesse en ijver het steeds klaar staan voor kweker en koper, ziet hij thans een kroon op het werk. Namens de kooplieden sprak de heer Slabbekoorn de ju bilaris toe. Als erkentelijk heid werd hem een bloemen mand aangeboden. Hierna werden de neer en mevrouw de Klerk te midden van het Veilingsbestuur en personeel ten kantore gehul digd. De voorzitter der Veiling, de heer P. J. J. Dekker, noemde de jubilaris een plichtsgetrouw en arbeid- zaam ambtenaar, altijd mee werkende in het belang der veiling en telers. Als blijk van waardering bood hij eèn stoel aan. Hierna feliciteerde de heer Snoep hem namens het perso neel en bood een leeslamp aan Tot slot dankte de heer de Klerk voor de woorden en geeschenken. Yerseke VERGADERING OUDEN VAN DAGEN. Woensdag werd in de zaal Nolet te Yerseke een verga dering gehouden voor oudenr van dagen, waarin als spre ker optrad de heer P. Trouw borst, voorzitter van de Lan delijke Bond van Ouden van Dagen, met als onderwerp: „Ouderdomspensioen". Hier na werd overgegaan tot op richting van een afdeling Yerseke. Een dertigtal gaf zich op als lid. s-Heer Abtskerke STEMBUREAU. Het stembureau te 's-Heer Abtskerke is voor 1948 als volgt samengesteld: J. C. van 't Westeinde, voorzitter; Q. A- van de Vrie en M. H van Liere, leden: Q- van de Vrie en J. Blok, plaatsvervangen de leden. RAADSVERGADERING De gemeenteraad van 's H. Abtskerke zal Woensdag .9 Juni a.s. des namiddags om 5 uur in openbare vergade ring bijeen komen- De agen da vermeldt o-m- medewer king aan de regeling voor woningverbetering en -split sing en wijziging van de Al gemene Politieverordening

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5