PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vrede van Munster herdacht De Marshall-hulp Bernadotte de machtigste man in Palestina Zweedse landbouw door Zeeuwse ogen BILT Schandalige zwendel bij de Wagons-Lits Vandaag. Amsterdams burgemeester verbood spandoeken. Redevoeringen van dr. Beel en prof. Kranenburg in de Nieuwe Kerk ie Delft Ontstellende vlucht van het platteland Talloze problemen DE VOORSPELT 191e Jaargang - No.131 Uitgave van de Firma Provinciale verschijnt -j Zon- en Christelijke feestdagen. Maandag 7 Juni 1948 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct per week: 3.20 per kwartaal: franco per post 3,45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct per behalve opZon- en Algemeen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN minimum P advertentie f 2. Giro nr 359300 P.ZC.. Middelburg. Bureaux Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Loudense Kaai 29. teL 2077 en 2924 - Goes. L Vorststr 55. tel 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr Mauritsstr 12, teL 102 - Terneuzen: Brouwerijstr 2 - Zierikzee: N Bogerdstr G 160. lel. 20 Het Wereldgebeuren HET VERZET TEG EN DE KORTING. De administrateur van het h erstelprogram voor Europa, Paul Hoffman, heeft Zondag v oor een gehoor Van studenten een felle anti-Russische speech afgestoken. Deze kan be schouwd worden als de inzet van een actie om de voorge stelde vermindering van de Marshall-hulp met 25 reeds door het Huis van Afgevaardigden goedgekeurd, alsnog door de Senaat te doen verwerpen. Van den Berg in actie. Evenals de Sowjet-Russen met de overige wereld de sla vernij en de voedselnood willen delen, zei Hoffman, wensen wij, dat de wereld van onze vrijheid en onze productie zal krijgen. „Het is duidelijk, dat de Sow- jet-Unie een meedogenloze dictatuur, de machtigste waar schijnlijk, die de wereld ooit gekend heeft een weldoor dacht programma uitwerkt om alle vrije instellingen te ver nietigen." De bedoeling van Hoffman met deze woorden, was blijk baar het vuur van de „red- scare", de vrees voor de Sow- jët-Unie weer wat op te sto ken. De medewerkers van Marshall zijn namelijk van me ning, dat de voorstellen tot vermindering Van de Marshall hulp veroorzaakt zijn door de Russische „vredespropagan- da"-campagne. Volgens Reuter zijn hoge functionarissen van Marshall's departement thans druk doende in de wandelgan gen van het Congres-gebouw, wat zij noemen „de overmaat van vertrouwen" te corrigeren. Senator MacGrath verklaar de: Als de hulp met 25 ver minderd wordt zal op een be slissend ogenblik in de geschie denis de communisten recht streeks in de kaart worden ge speeld. Het is een weinig fraaie methode om door speculatie op de anti-communistische gevoe lens de Marshall-hulp er voor de volle 100 door te krijgen, temeer daar thans de nadruk wordt gelegd op de politieke strekking ervan. Maar het is waarschijnlijk de enige metho de. Alle aandacht concentreert zich nu op de Senaat, die de Uiteindelijke beslissing heeft. Men vervracht dat. senator Vandénberg, de Republikeinse verdediger van Trumans bui tenlandse politiek, de leiding op zich zal nemen van een ac- Senator Vandenberg. Pekkala dankt Stalin. HONGARIJE EN ROEMENIE AAN DE BEURT? De Finse premier Pekkala heeft een brief gezonden- aan Stalin, waarin hij dank zegt voor „het grootmoedig be sluit om het restant der Fin se oorlogsschuld aan de Sow- jet-Unie met vijftig procent te verminderen". Het Russische persbureau Tass meldt, dat thans Honga rije en Roemenië de Sowjet- Unie hebben verzocht om vermindering der herstelbe talingen. Het verzoek van Roemenië werd gedaan in een brief van premier Groza aan Stalin. Gaullisten tegen West-Duitse regering. Ook de Gaullisten hebben zich (gelijk tevoren reeds de linkse groeperingen) tegen ratificatie van de zes-landen-overeen- komst aangaande Duitsland verklaard. Een woordvoerder van gene raal de Gaulle, Gaston Palews- ki, heeft te Narbonne gezegd, dat de aanbevelingen der con ferentie van de zes landen te Londen „geen aanvaardbaar compromis" vormen tussen de Britse en Franse inzichten. Naar zyn mening heeft men de veiligheid van Frankrijk uit het oog verloren. Het Tweede Kamerlid mr. C. P- M. Romme is per vliegtuig naar Batavia vef*; trokken. Doel van de reis is het bijwonen van de te Ban doeng te houden federale conferentie. tie om de vermindering onge daan te maken. Verder zullen de ministers Marshall en Lovett zich per soonlijk naar het Capitool be geven om voor de senatoren de oorspronkelijk voorgestelde cij fers te verdedigen. In spanning wordt in de Europese regeringsgebouwen het resultaat van de actie af gewacht. Een vermindering van 25 aan hulp immers, eal een streep zetten door de reeds opgemaakte rekeningen. is het 525 jaar gele den, dat de toren van de Grote Kerk in Goes werd ingewijd; is het 5 iaar gele den dat Churchill „bijzon dere amphibie operaties" tegen Duitsland aankon- didge. Overeenkomst Frankrijk—Vietnam. Een overeenkomst, waarbij Frankrijk de onafhankelijkheid van de Indo-Chinese republiek Vietnam binnen de Franse unie erkent, is getekend aan boord van een Frans oorlogsschip. Ondertekenaars waren de Franse hoge commissaris in Indo-China, Bollaert, ex-keizer Sao Dai van Annam en gene raal Ngoejen, hoofd van de nieuwe Vietnamese regering. De reclasseringscollecte te Amsterdam heeft 29-000 opgebracht. Veiligheidsraad geeft hem grote volmachten. Het tot stand komen van een wapenstilstand in Palestina hangt thans in hoofdzaak af van de vraag, of gedurende het bestand Joodse immigranten naar Israël mogen gaan of niet. Graaf Bernadotte vroeg daarover in een telegram aan de Veiligheidsraad nadere instructies. De Veiligheidsraad gaf hem daarop volmacht om geheel volgens eigen inzicht de be treffende passages in de resolutie van de Raad te interpre teren. Duitse officieren in Arabische dienst? Het voorstel om Bernadotte met deze volmacht te bekleden ging uit van de Franse afge vaardigde Parodi, die daarmee een gelukige oplossing aan de hand deed om veel overbodig gediscussieer te vermijden. Bovendien zyn de zittingen van de Veiligheidsraad thans extra moeilijk géworden, daar sinds 1 Juni de Syriër, Faris al Choery, voorzitter is. Van hem kan men moeilijk een on partijdige houding verwachten. Graaf Bernadotte Is thans de machtigste man ln Palestina. Van zijn beslissingen zal veel afhangen. Het gehele weekend heeft hjj naarstig geconfereerd met Arabische en Joodse lei ders. Over het resultaat daarvan is nog niets te voorspellen. Bernadotte deelde mede, dat hy thans geen tijd had om be schouwingen te houden. Uit Annam kwam het bericht dat als voorlopige datum voor de wapenstilstand is vastge steld Donderdag 10 Juni. Dit bericht is nog niet bevestigd. DE GEVECHTEN. Het Joodse legerbericht maakt melding van het bezet ten van Kakoen, 6 km ten N. W. van Toelkaren door Joodse infanterie. Jenin is, aldus dit bericht, geheel doqr Joodse strijdkrachten omsingeld. Bij de inneming van Kakoen werden 200 Iraakse officieren en soldaten gedood. De Joodse verliezen bedragen 18 doden en 21 gewonden. Volgens Arabische berichten hebben de Joden de witte vlag gehesen op het Hadassa-zieken- huis en de Joodse universiteit te Jeruzalem. Van Joodse zijde werd dit ontkend. DUITSE OFFICIEREN IN CAIRO? Van Joodse zjjde is verder beweerd, dat S.S.-generaal Hans Eichmann, die tijdens de oorlog dienst deed in de uit- roeiingsbataljons onder bevel Vliegende vleugel neergestort. Tijdens een proefvlucht is in de buurt van het vliegveld Muroc in Califomië een zg- vliegende vleugel van het ty pe YB-49 neergestort en ver brand. De uit .vijf koppen be staande bemanning kwam om het leven. De YB-49 is een reuzen- vliegtuig met een gewicht van 44 ton. voorzien van straalmotoren met een geza menlijke capaciteit van onge veer 32-000 paardekrac-ht De vleugel wijdte bedraagt 57 meter en het startgewicht honderd ton. Ex-koning Michael trouwt op 10 Juni. Officieel wordt gemeld, dat ex-koning Michaël van Roe menië en prinses Anne de Bourbon-Parma op 10 Juni te Athene in het huwelijk zullen treden. Het huwelhk zal ln de kapel van het Koninklijk Paleis vol- Sens de ritus van de Ortho- jxe kerk plaats hebben. De families zouden een over eenkomst treffen aangaande een gemengd huwelijk (Grieks orthodox en Rooma-Katholiek) van Himmler, zich te Cairo be vindt, waar hy een bijzondere generale staf van Duitse offi cieren zou oprichten om met de Arabieren samen te werken. 28 Duitse officieren, die deel uitmaakten van het Afrika- corps van Rommel en ln Egyp te geïnterneerd waren, zouden verleden week te Nabloes zijn aangekomen en zich ter be schikking van het Arabische hoofdkwartier hebben gesteld. JODEN OP CYPRES IN HONGERSTAKING. 24.000 op Cyprus door de Engelsen geïnterneerde Joden hebben een hongerstaking van 24 uur aangekondigd in ver band met het verbod voor weerbare Joden om naar Pa lestina te vertrekken. Zij heb ben zich telegrafisch tot de se cretaris-generaal der V.N., Trygve Lie, gewend om voor de gevolgen van het verbod te waarschuwen. Louis Lumlère overleden. De Franse fllmpionier Louis Lumière is na een ziekbed van verscheidene jaren te Bandol in Zuid-Frankryk overleden. Louis Lumièrèe, broer van Auguste Lumière, is geboren in 1864. De gebroeders behoren tot de uitvinders van de bio scoop. Hun „cinematographe" betekende een belangrijke ver betering van de bestaande ty pen, waaronder de „kineto- scope" van de Amerikaanse uitvinder Thomas Edison. Louis heeft naderhand nog een reeks fotografische uitvin dingen gedaan. Toogdag van A.R.-jongeren. 8000 A.R. jongeren waren Zaterdag uit net gehele land naar Amsterdam getrokken om de verkiezlngstoogdag van him organisatie bij te wonen. In de Apollohal spraken de heren dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, dr. E. P. Verkerk en mr. A. B. Roosjen. Om vijf uur trokken de jongeren in optocht door de stad naar het Water- looplein, waar de A.R. lijstaan voerder, de heer J. Schouten hen toesprak. De burgemeester van Am sterdam had verboden span doeken, waarop de leuzen voor kwamen „Indië niet los var Holland" en „Niet de chaos der republiek maar de rechtstaat" ln het openbaar mede te voe ren. Wel waren andere span doeken toegestaan. De heer Bruins Slot zeide, dat door dit verbod de grondwettelijke vrij held was aangetast. In dez* verboden leuzen manifester^ zich de principes van de A.K. partij". Het Prinsenhof in gebruik genomen. Zaterdagmorgen om half elf is te Delft het gerestau reerde Prinsenhof in gebruik genomen Tegelijkertijd werd de tentoonstelling geopend door minister dr. J. J. Gie- len. In zijn openingswoord bracht de burgemeester van Delft, mr. G. E. van Walsum, dank aan die mannen, die hebben begrepen, dat men er niet in moent berusten, dat het Prinsenhof in een toe stand van verval bleef. De heer S. H. Stoffel, voorzitter van de stichting Het Prinsenhof, noemde de restauratie niet alleen van belang voor de D.elftenaren, maar voor alle Nederlanders. De tentoonstelling wil een beeld geven van het ontstaan van de Nederlandse staat. Dr. Soeripno's volmacht. De „Nieuwsgier" publi ceert de officiële door Soekamo getekende en door de toenmalige vice- minister van buitenland se zaken Tamril gecon trasteerde accredita- tiebnef aan de vertegen woordiger van de repu bliek te Praag. In deze brief bekleedt Soekarno dr. Soeripno met volledi ge volmacht en volledig gezag om in naam van Indonesië elke persoon of personen, gevolmachtigd door een regering van Oost- of Centraal Euro pa of de regering van de Sowjet-Unle, die met ge lijke volmachten be kleed zfln, te ontmoe ten en met hen te onder handelen over de vesti ging van vriendschap pelijke betrekkingen tus sen de genoemde rege ringen en de regering van de republiek Indone sië, en hieromtrent ver dragen te sluiten en te ondertekenen. H. K. H. Prinses Juliana woonde de plechtigheid bij In tegenwoordigheid van de Prinses-Regentes werd Za terdagmiddag in de Nieuwe Kerk te Delft de nationale gehouden van de dag, waarop 300 jaar gele herdenking genouden van de dag, waarop den de Vrede van Munster werd afgekoudigd. Om half drie betrad de Prinses-Regentes, begeleid door de minister-president en de burgemeester van Amster dam, 't kerkgebouw om tegenover de kansel, vlak voor de leden van het Kabinet. plaats >te nemen. Aan haar linkerzijde was de vertegenwoordiger van Hare Ma jesteit de Koningin, mr. K. P. van de Mandele, Kamer neer in buitengewone dienst, gezeten. Na een muzikale inleiding staat onze Nederlandse een- hield de minister-president^ dr, C. J. M. Beel, een rede, waarin hij de Vrede van Munster de bekroning van 'n verwikkelde strijd om vrij heid en onafhankelijkheid noemde. Wat zouden wij, nauwelijks drie jaren na de doorgang door het inferno van een wereldoorlog, meer kunnen waarderen, dan het begin van een nieuw tijdperk in onze geschiedenis, dat wij intraden onder de wapperen de vlaggen van vrijheid en onafhankelijkheid De minister-president richt te zich in het bijzonder tot de Prinses-Regentes. De con solidatie van onze vrijheid en onafhankelijkheid is ge schied door Haar doorluchti ge en Koninklijke voorgan gers, van de Grote Zwyger af tot de grote figuur van Haar Koninklijke Moeder, wier verheven voorbeeld, wier rotsvast vertrouwen, wier voorbeeldige vastberadenheid de grootste krachten hebben geschonken, waaruit de uit eindelijke bevrijding resul teerde, In de drie eeuwen na 1648 heeft ons volk een groeipro ces doorgemaakt. Wij zijn niet meer in de eerste plaats Geldersen, Hollanders of Frie zen, wij zijn geen lieden meer uit de wingewesten, wij zijn tot Nederlanders gegroeid, fier in het besef van onze nationale onafhankelijkheid en van onze eigen aard. Die eigen aard brengt mee, dat wij nimmer een volk van ge lijkgeschakelde individuen zul len worden. Verschil van in zicht zal onder ons volk blij ven leven en zal onze demo cratische traditie bleven voeden, doch boven dit alles Amerikanen over het communisme op Java. De „Moming Herald" te Sydney publiceert een. groot opgemaakt bericht uit Batavia van haar correspondent in het Verre Oosten. J. Percival, vol gens hetwelk Amerikaanse politieke militaire waarnemers in Indië van mening zijn, dat het voortschrijden van het communisme in centraal-Java een onderdeel is van het Rus sische plan, om Zuid-Oost-Azië onder controle te krijgen. Vol gens Percival zijn deze waar nemers van mening, dat het communisme in Indië wordt gefinancierd vanuit Siam en Australië. heid, die wij vooral in cri- tieke tijden steeds weer her vinden en herbeleven. De burgemeester van Delft, mr. G. E. van Walsum, heet te de genodigden, welkom uit naam vim de ontvangende gemeente. REDE VAN PROF. KRANENBURG. Prof. Dl. R. Kranenburg, voorzitter van de Eerste Ka mer, hield 'n herdenkingsrede, waarin hij betuigde dat met de Vrede van Munster de Ned staat zijn bestaan als vrfl en zelfstandig staatsrechtelijk systeem definitief zag beze geld. Bezegeld, want net re- ele bestaan van die staat is van veel oudere datum. De geboorte daarvan zou spr. willen stellen in 1579 b\j de tot standkoming van de Unie van Utrecht. De Westfaalse Vrede betekent de volledige mislukking van de imperia listische politiek van het Huis Habsburg. Van deze politiek was do beheersing van de la ge landen de hoeksteen. Prof. Kranenburg wijdde 'n groot gedeelte van zijn rede aan de staatkundige figuur van Prins Willem aan zijn lenigheid, vindingrijkheid, aan het afwisselende ztfner mid delen en aan de onwrikbare vastheid in de verwezenlijking zjjner beginselen. De grondbeginselen zijner staatkunde wude de Prins verwezenlijken voor alle lan den, behorende tot de gehe le wordende bourgondlsche staat4 de Zeventien Provin ciën. De verwezenlijking van 's Prinsen staatkunde scheen met de Passificatie van Gent nabij. Het is niet gelukt; er waren in het Zuiden te veel tegenwerkende krachten, ten gevolge waarvan Prins Wil lem zich heeft moeten be perken tot de Unie van Utrecht, waarvoor zijn broe der Graaf Jan zich dag en uur heeft ingespannen. Na 1648 ontstond de repu bliek als rechtens erkende zelfstandige staat. Een staat, die naar zijn oorsprong en rechtsgrond geen machtsstaat maar een rechtsstaat is. Dit laat ons een groot erfgoed en een grote taak na. Vrij heid en recht zijn geen rus tig verkregen bezit, zy wor den steeds weer bedreigd en wij moeten bereid zijn daar voor op de bres te staan. Deze nationale herdenking kreeg een waardig slot in de vertolking van een frag ment uit „De getemde mars" door Joost van den Vondel,- een compositie voor declama tie, gemengd koor en spreek- koortje door Robert de Roos, welke werd uitgevoerd door de declamator Henk Schaer en het museum-kamerorkest onder leiding van Dirk J. Balfoort. Na het Wilhelmus verliet de Prinses het kerkgebouw om zich naar het Princenhof te begeven, waar zij de her denkingstentoonstelling be zichtigde. Directeur en sectie-chef knoeiden met bonnen en toewijzingen. Een dubbele boekhouding Terwijl de reizigers op de internationale treinen steen en been klaagden over de geser veerde maaltijden ln de wo- gons-lits, zwendelden de direc teur van de afdeling Nederland en de sectie-chef van Amster dam grootscheeps met de le gale toewijzingen, maar boven dien met een groot aantal door een dubbele boekhouding ver kregen extra coupures. En ter wijl de oberknellners ln de trei nen zich tegenover de klagen de reizigers excuseerden met de opmerking, dat de levens middelen-positie in Nederland niet zo rooskleurig was, dat voldoende voedsel beschikbaar kon worden gesteld voor de Wagons-Llts, verrijkte de sec tie-chef K. uit Amsterdam, zich door verkoop van toewij zingen met minstens 60.000 (Van onze speciale verslaggever) Malmö, 3 Juni. „Zweden ligt even Noordelijk als La brador en als de Mexicaumse golfstroom niet langs de Scandinavische kusten liep, zou ons land onbewoonbaar zjjn, poolgebied". Het is Dage Ljungman, een veertigjarige Zweedse here- boer, die deze woorden zegt. Een korte, gedrongen figuur met gitzwarte haren: alles minder dan do platinablonde reus, zoals een Hollander zich een Zweed voorstelt. Maar een der weinige Zweedse boeren, die een universitaire oplei ding heeft en vlot de moderne talen spreekt. Daarom belast de Sveriges Lantbruksforbund, de Zweedse boerenorganisa- tie, hem met het rondleiden van buitenlanders, die hier de landbouw komen bestuderen. Zo heeft hij met de Zeeuwse boeren rondgezwalkt door Skane (Scoonen), door de vruchtbare, zacht glooiende, landbouwstreek bij uitnemend heid ln Zuid-Zweden. En de Zeeuwen keken hun ogen uit. Want hoe anders dan de West- Europese zijn de talloze proble men, waarmede de Zweedse landbouw te worstelen heeft. TEGENSTELLINGEN. Zeker, de Mexicaanse golf stroom schept een naar ver houding mild klimaat, maar het land is 14 x zo groot als Nederland en een der dunstbe- volkte van Europa (16 zielen per vierde K.M.) Het Noorden is bergachtig en guur, het Zuiden zacht en grotendeels vruchtbaar en de zomer duurt er maar eventjes tweemaal zo lang als in het Noorden. In het Zuiden gebruikt de boer zaden, die het ook in Neder land „doen" en heeft hy zwart bont vee, waarvan de stam boom meestal regelrecht naar Friesland voert, al Is de kwa liteit der nakomelingen minder na enkele generaties. In het Noorden kan geen boer op zijn wit-rood geschilderde boerderij iets beginnen zonder gewassen die goed tegen de vorst kun nen en zelfs in Midden Zwe den houden Nederlandse koeien het niet lang uit. In het Noor den huppelen Poolkoetjes rond, die men 's zomers eenvoudig de uitgestrekte bossen in jaagt, omdat de boeren geen voer hebben. Slechts 11 van de grond Is geschikt voor landbouw en veeteelt en dat de Zweedse boer desondanks kans ziet om de 7.300.000 inwoners van zyn land te voeden, bewijst wel, dat hij er mag zyn. HÖ is een moderne boer, vooral in de enorme, vruchtbare vlakten van Zuid Zweden. Hy is er als de kippen bij om te profiteren van de resultaten van weten schappelijk onderzoek en al zyn de machines, die hy ge bruikt, tamelyk verouderd naar Hollandse begrippen, zyn be drijf ls sterk gemechaniseerd. Maar de gemiddelde op brengst per ha. is in Zweden toch veel lager, dan bij ons werpen de Zeeuwen mr. Ljungman tegen, als deze zijn Zweedse boeren prijst. Deze lacht. Als we Zuid Zweden nemen, zijn onze opbrengsten zeer hoog, antwoordt hij. Midden én Noorden beïn vloeden met Zweedse gemid delde uiterst nadelig. Dank echter aan de okrte zomers. Zeker, groenten zijn in Zwe den bijna niet te krijgen en binnenlands fruit is schaars. Meloenen worden per schijf verkocht.... Maar 80 van het boereninkomen komt uit de veeteelt en de helft van de landbouwgrond draagt voedergewassen. Zweden is een veeteeltland. En ja, als men dat in aanmerking netemt, is de Zweedse boer niet mis. GOEDE RESULTATEN De goede resultaten spre ken nog sterker, als men bedenkt, dat ook in Zweden de „vlucht van het platte land" zeer sterk is. Vyftig, zestig jaar geleden werkten nog 80 van de Zweden in landbouw en veeteelt, op 't ogenblik nauwelijks 30 En de vlucht duurt nog voort. Stockholm, een stad met 320.000 inwoners, slokt ieder jaar 30.000 plattelanders op. Tien procent van zijn bevol king. Als het zo door gaat zal over tien, twintig jaar nog maar 20 van de Zwe den in de landbouw werken— Voeg daarbU, dat 78 van de Zweedse boerenbedrijven klein zyn, dat wil zeggen niet groter dan 10 H.A. en het ls duideiyk, dat de Zweedse boe ren voor moeiyjke problemen staan, die 'n byzonderc oplos sing vereisen. Welnu: de harde noodzaak heeft de Zweedse boer tot bl- zondere maatregelen gedreven en de voornaamste daarvan is wel, de coöperatie. Nergens ter wereld Is de coöperatie zo ver voortgeschreden als in Zweden. Daarover echter in een vol gend artikel. gulden, die in zyn brandbftvst werden aangetroffen. De Prijzen-Contróledienst tc Amsterdam, die het onderzoek leidt tegen de directie van de compagnie internationale „Wa gons-Lits" in verband met te gen deze gerezen ernstige ver moedens van fraude, deelde dit als resultaat van zyn onder zoek mede. DUBBELE BOEKHOUDING. In een gefingeerde omzet vindt men over de maand Maart 1948 een geserveerd aantal kopjes koffie van 80.000 terwyl uit de juiste boekhou ding blykt, dat het er 15.000 waren. Ongeveer 5.000 maal tijden werden in deze maand geserveerd, maar in de valse boekhouding stonden er niet minder dan 52.000 genoteerd. Er is geen financieele fraude gepleegd. Gebleken is, dat directeur H. gebruik maakte van textiel punten, die voor uniformkle- ding van het personeel beschik baar waren gesteld, terwyi ver scheidene oberkellners van hun eigen textielkaart 35 punten moesten afstaan om zich een tuniek aan te schaffen. De di recteur H., dien de rechter commissaris onlangs in vryheid wilde stellen, maar die door de officier van justitie onmiddel lijk daarop weer werd gevan gen genomen, profiteerde voorts van 119 eenheden brand stoffen, die hy zich uit de toc- wyzingen liet thuisbezorgen. Z*N MOND VOORBIJ GEPRAAT. Een opmerking van de scc- tlechef K. tegenover de opspo ringsambtenaren van de pry- zencontrölcdienst, die in April jl. zonder echter verdenking te koesteren een routinecontrole instelde, als zou van contrólc in Nederland geen sprake kun nen zyn, omdat de boekhouding in België werd gevoerd, heeft deze zaak aan het rollen ge bracht. STEKKE WIND. Geldig tot Maandagavond. Krachtige, in het Noord-Wes ten van het land tijdelijk storm achtige wind tussen Zuid- en Zuid-West. Meest zwaar be wolkt met nu en dan enige re gen. Langs de kust weer wat koeler in do namiddag, overi- (Nadruk verboden) verandering van

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1