korte mantel NIEUWS UIT ZEELAND Wat is U de vrijheid waard? Soedirman wil „agressie' weren «Bolilic WEHAPHARM'S HOOFDPIJN-POEDERS Fa. W. F. v. d. Hofstede Zn. Chefariive 4 Thans 10,600 noodwoningen gereed of in aanbouw Minister in 't Veld opent Tweede Zeto. WALCHEREN Meer zacht fruit gevraagd. IM Republikeins leger zou zaken in eigen hand moeten nemen. Nog geen commentaar op Nederlandse nota. De Republikeinse leger commandant It. generaal Soedirman, heeft aange kondigd, dat er binnen kort een algehele mobili satie moet worden uitge vaardigd om de Neder landse agressie te weren. Soedirman verklaarde dit in een Interview met „Merdeka" te Solo. Het blad, dat dit in z^jn och tendeditie ran gisteren publiceerde, schryft o.m.: Soedirman zeide, dat de huidige situatie nood zaakt tot het voorberei den van de mobilisatie van alle krachten. DE T. N. I. In verband met de be sprekingen tussen de delega ties iru t betrekking tot net opheffen der T. N. I. zeide hy, dat de T. N. I. wel wenst toe te treden tot het leger der Verenigde Staten van In donesië. indien dit leger uit sluitend bestaat uit Indone siërs en er geen „vreemd" leger meer in Indonesië is. De speciale correspondent van Aneta te Kalioerang ver neemt voorts, dat Soedirman te Djocja heeft verklaard, dat de T. N I. volledig in stand zal bly'ven. Indien de republikeinse regering en onze delegatie zouden toege- Correctie van de kinderbijslag-regeling. (Van onze Haagse redacteur). De omstandigheid, dat voor kinderen van ongehuwde moeders geen kinderbijslag wordt uitgekeerd, heeft de regering doen besluiten nog eens na te gaan, of wellicht door een wetswijziging deze kinderen alsnog in de kin- dre biislagregeling betrokken kunnen worden. Er wordt ook geen bijslag uitbetaald voor de kinderen van weduwen, die ziin gaan werken in huishoudelijke diensten. Deze vrouwen ziin namelijk niet in loondienst en komen op grond daarvan niet voor de bijslag in aan merking. Naar we vernemen, ziet de regering ook deze leemte onder het oog. (Ingezonden mededeling) zeg Zo'n vlotte met ruime rug, dat is prettig dragen. Zo juist ontvingen wij een geheel nieuwe collectie kor te dames- en meisjes mantels In diverse kleuren en maten. Geheel gevoerd 25 en on gevoerd slechts 15 punten. Uw modehuis I C. Buskenstr. 63, Vlissingen (lingezonden mededeling) «Gezonde huid rrij van allerlei onzuiverheden. Purol doet wonderen. Doos 30 ct. (Ingezonden mededeling) stillen de hevigste hoofdpijn. Prjjs per doosje van 12 poeders 65 ct. Verkrijgbaar bij Apothe kers en erkende Drogisten. Fabrikant© Middelburg. (Ingezonden mededeling) Vier beroemde en betrouwbare geneesmiddelen Bij zware hoofdpijn, rheumatielr. zenuwpijnen, enz. Is bet een veilig gevoel tc kunnen vertrouwen op de 4 geneesmiddelen, verenigd in één tabiet Chelarine. ,4". Eén der be standdelen Is Chefarox. Hierdoor hebben de tabletten een krachtige maar toch weldadige werking, zonder zelfs een gevoelige m&ag van streek te maken. ËmJÊÊÊilèLuMZinÉÊÊBk HCJM MJMIM IN GJK? 10 TJJUItW I 09» ven aan de Nederlandse eisen tot opheffing van de T. N. I. en de buitenlandse betrek kingen, zou dit voor het re publikeinse leger aanleiding zijn om „de zaken in eigen hand te nemen", aldus Soe dirman. EEN ULTIMATUM? .nmiddels is er nog geen officieel republikeins com mentaar te verkrijgen ten aanzien van de mededeling der Nederlandse regering. In de kringen der republikeinse delegatie te Kalioerang is het oordeel erover verdeeld. Men spreekt van een „ulti matum waartegenover an deren de mededeling als „mild" betitelen. Vrijdagochtend zou Hatta met Mohammed Roem een bespreking hebben over deze kwestie. J' Artis krijgt nieuwe bewoners. Met de „Njjkerk" is in Amsterdam een la ding dieren uit Afrika bestemd voor Artis aan gekomen. De belangrijk ste aanwinst is de Afri kaanse wijfjes neushoorn, die een welkome kame raad zal zyn voor het mannetje, dat reeds in Artis woont Tijdens de reis waren de meeste dieren zeeziek en de op passers moesten de bees ten speciale verzorging geven. De directeur van Artis ontving een brief van de burgemeester van Jo hannesburg, waarin deze de hoop uitsprak, dat in het „gouden jubileum jaar van de Bescherm vrouwe van de Amster damse dierentuin deze zending als een toepas selijk geschenk van de „gouden stad" (Golden city) zal worden aan vaard. Arbeidsproductiviteit bleef onder de raming. Bij de Tweede Kamer is In gediend een wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1916 van wederopbouw en vol kshuis vesti n g. Hoewel in 1946 door de alge mene stjjging van kosten en de hogere salarissen een verhoging van vele posten noodzakelijk was, behoeft het eindcijfer niet te worden verhoogd. NOODWONINGEN. Werd bij het samenstellen van de begroting 1946 aan de hand van de toenmaals beken de gegevens het totaal der kosten voor de bouw van nood woningen geraamd op 59.000.000, thans zal dit op 93.000.000 dienen te worden gesteld. Deze verhoging is niet alleen toe te schrijven aan de sterk gestegen bouwkosten. De dringende behoefte aan woon ruimte in verband met de Curafaose staten ontevreden. De minister van Binnenland se Zaken heeft de voorzitter van de Tweede Kamer een copie doen toekomen van de hem door z'n ambtsgenoot van overzeese gebiedsdelen toege zonden brief der Curacaose staten van 14 Mei. Aan deze brief der Cura caose staten is het volgende ontleend. De staten van Curacao wil len van deze gelegenheid ge- briuk maken tm nogmaals 'n ernstig protest te laten horen, dat zij strijk en zet niet in de gelegenheid worden gesteld, tevoren hun advies uit te-bren gen over wettelijke regelin gen, waarbij Curacao in be langrijke mate is betrokken. Voorbeelden van recente da tum vormen o.m. het te Brus sel gesloten vyf-mogendheden- verdrag, het te Genève tot stand gekomen generaal dou- ane-handelsaccoord en thans weer het onderhavige ontwerp. Dit herhaaldelijk handelen voor Curacao en zonder Cura cao, is een bron van telkens terug kerende ergenis. Wat betreft het wetsontwerp tot wijziging van de Grond wet wordt naar voren ge bracht, dat de regering zich nog niet geheel los heeft kun nen maken van de oude men taliteit. De Staten van Curacao juichen het toe, dat de rege ring met dit ontwerp de moge lijkheid wil scheppen om tot een nieuwe rechtsorde te ge raken, waarin de onderschei dene grondgebieden van het koninkrijk der Nederlanden als gelijkgerechtigden zullen optreden. Het komt hen echter uit ju ridisch en gevoelsoogpunt beter aanvaardbaar voor, indien 't zogenaamde openhakken van de grondwet zich ook inder daad zou bepalen tot 't open hakken daarvan, inplaats van thans reeds op deze materie in te gaan. K.N.A.C. te<jen de weeldebelasting. HET ZONDAGRIJVERBOD. In de jaarvergadering van de K.N.A.C., die Vrijdag te 's-Gravenhage werd gehou den, werd besloten dat de bond zich tot de regering zal wenden inzake de weeldebe lasting voor auto's. De meeste autobezitters rijden niet voor hun plezier, doch voor de uit oefening van hun beroep. Ge protesteerd zal worden tegen de opvatting, als zou een auto een luxe betekenen. Ook werd besloten, dat het bestuur zich tot de regering zal wenden met verschillende suggesties, strekkende tot op heffing van het Zondagsrijver bod. Behalve een verbod voor benzineverkoop op Zondagen zou ook een regeling kunnen worden getroffen. volgens welke een op die dagen rijden de automobilist bij contröle zou dienen te bewijzen, dat hij zijn wagen gebruikte in een werke lijk geval van noodzaak niet voor zijn genoegen. vaak ondraaglijke toestanden op het gebied van de huisves ting der gezinnen in de geteis terde gebieden, zg. krepeerge- vallen, maakte het noodzake lijk het aanvankelijk noodwo ningprogramma, vermeld in de toelichting op de begroting 1946, waarbij werd uitgegaan van 7500 stuks, aangevuld met een aantal Zweedse houten en Engelse betonnen noodwonin gen, uit te breiden, zodat thans ongeveer 10.600 noodwoningen gereed of in aanbouw zijn. Hiervan is ten laste van het dienstjaar 1945 rond 53.000.000 gebracht, terwijl ten laste van de dienst 1946 een bedrag van 9.200.000 zal kunnen woren geboekt, zodat ten laste van 1947 en van 1948 een bedrag van 30.800.000 zal moeten komen. ARBEIDSKRACHTEN. De uitgaven ten behoeve van de tewerkstelling van arbei ders in getroffen gebieden zijn belangrijk beneden de raming gebleven: le. omdat het aantal arbeiders, dat zich voor deze tewerkstelling heeft aange meld, beneden de raming is ge bleven; 2e. omdat er, als proef, in 1946, 'n aanvang is gemaakt de kosten ten gevolge van deze tewerkstelling ten laste van de bouw te brengen. De drie daarmee verband houdende ar tikelen kunnen verminderd woren met 52.107.739. Aan het einde van de dienst 1948 moet worden geconsta teerd, dat het bouwplan 1946 slechts voor een gedeelte kon worden verwezenlijkt ten ge volge van het gebrek aan bouwmaterialen en geschoolde arbeidskrachten, terwyi ook de arbeidsproductiviteit lager bleek dan aanvankelijk werd verwacht, waardoor het tempo aanmerkelijk is vertraagd. Als gevolg hiervan zyn ver schillende uitgaven belangrijk beneden de raming gebleven. Ook Minister van den Brink zal een bezoek brengen. De Tweed© Zeto, de ten toonstelling, welke een in drukwekkend beeld te zien zal geven van hetgeen in Zeeland gepresteerd wordt op het gebied van handel en in dustrie, heeft reeds thans, in het stadium van voorbe reiding dus, de volle belang stelling van de autoriteiten in Den Haag. Het bestuur mocht bericht ontvangen, dat de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, dr. J. in 't Veld, de tentoonstelling op Don derdag 17 Juni zal komen openen. De minister van Economi- tussen elf uur en half twaalf in Middelburg arriveren. Di rect na aankomst vindt in de Zeto-hall op het Schut tershof-terrein de officiële openingsplechtigheid plaats. Hierbij worden vele autori teiten uit Zeéland en van daarbuiten verwacht. s Middags zal dr. In 't Veld nog enig© uren in Mid delburg blijven. Tijdens dit bezoek aan de Zeeuwse hoofdstad zal er ongetwijfeld nog gelegenheid zijn voor enige bespreking van urgente wederopbouwproblemen, o.m. met het gemeentebestuur. De minister van economi sche zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, is door een belangrijke internationale conferentie verhinderd aan wezig te zijn op de dag van de opening. Z. Exc. heeft ech ter toegezegd op een der vol- fende dagen een bezoek aan e Tweede Zeto te zullen brengen, aangezien deze ma nifestatie van de Zeeuwse handel en industrie zijn volle belangstelling heeft. En Zee land verheugt zich ongetwij feld zeer over dit eerste of ficiële bezoek, dat Neder lands jongste minister aan deze provincie zal brengen. Laboratorium voor grondonderzoek. Naar wy vernemen zal het Bedrnfslaboratorium voor grondonderzoek te Groningen per l Juli a.s. het te Goes gevestigde laboratorium van ae N.O.-polder overnemen. Momenteel zijn nog bespre kingen gaande over het door de landbouw-organisaties te vormen garantiefonds, doch aangenomen mag worden dat deze zaak wel geregeld zal kunnen worden. Het werk van het bodem- kundig laboratorium van de N.O.-polder loopt langzaam af, doch zal niet vóór l Juli gereed zijn. Daarom is de oplossing gevonden dat het N.O-polderpersoneel nog tot de herfst gastvrijheid in het laboratorium zal genieten voor het analyseren van de grondmonsters. Nadien zul len de overblijvende mon sters door het bedrijf slabora torium worden behandeld tot de dienst van de N.O.-polder in het voorjaar van '49 zijn werkzaamheden in Zeeland geheel zal beëindigen. Een offer op Anjerdag moet het tonen. Opwekking van Z.K.H. Prins Bernhard. Dezer dagen zal de postbo de een langwerpige groen witte kaart in de bus. werpen. Bii nadere beschouwing zal men zien, dat in deze kaart zes anjers zo zijn gestanst, dat ze met een lichte druk van uw duim tot zes afzon derlijke papieren bloempjes worden. Voor deze anjers behoeft men niets te betalen en als het eigen gezin geen zes leden telt, kan men 'n gro ter gezin er mee verblijden. Deze anjers kunnen, even- als in Juni 1940, toen de wit te anjer tot een waar sym bool van onze vrijheiilswil werd, gedragen worden on Dinsdag 29 Juni. de verjaar; dag van Prins Bernhard. Zij zijn echter niet volledig zon der het rood-wit-blauwe lintje, dat precies om de groene steel past. Deze wim pel kan men krijgen bij de kruideniers, de bakker, de banketbakker, de sigarenwin kelier of de bloemist. Het be drag, dat men in de offer- bus, die bij de winkelier ge reed staat, werpt, zal al naar gelang de draagkracht het bedrag zijn, dat ons de vrij heid waard is. Natuurlijk kan men ook voor net Prins Bemhardfonds gelden storten bij de Ned. Handelmij- of op postre kening 5009000. TOELICHTING VAN DE PRINS. In de witte zaal van het paleis Soestdijk leidde de Koninküke Regent van het Prins Bernhard Fonds, Z. K. H. Prins Bernhard. Vrijdag de actie voor Anjerdag in- Hij ontving hier een groot aantal persvertegenwoordi gers, die hen nogmaals de doelstellingen van het fonds, de mede-financiering van de arbeid van ons volk op de terreinen van wetenschap, kunst, volksontwikkeling, jeugd en de verbreiding van onze cultuur in de overzeese gebiedsdelen en het buiten land, uiteenzette. Tot dusver heeft het PJ3.F. ruim 500-000 kunnen be steden. Het fonds zal echter het huidige tempo niet kunnen volhouden, indien in de eer ste plaats de anjeractie 1948 niet een goed succes wordt. Het gehele volk zal moetg» tonen, dat het de geestelijke vrijheid waardeert- Op Maandag 21 Juni zal de actie grootscheeps worden ingezet. Op 19 Juni zal mi nister Gielen .nog via de ra dio een beroep op het Ne derlandse volk doen en op 23 Juni zal minister Drees hier aan nog enige woorden toe voegen. Grote sportdemonslraties bij het regeringsjubileum. Zes zeven duizend verte genwoordigers van 32 Neder landse Sportbonden, zullen Za terdag 4 September, ter gele genheid van het 50-jarig jubi leum van H.M. de Koningin, in het Olympisch Stadion te Amsterdam een massale sport- fantasie opvoeren. Carel Briels en Aad van Leeuwen zullen hiervan de leiding op zich ne men. Waarschijnlijk zal H. M. de Koningin de demonstratie bijwonen. Op de kroningsdag zal 's avonds in hetzelfde sta dion een kroningsspel worden opgevoerd. Examens Maatschappelijk Werk. Uitgaande van de Stichting voor Opleiding van Maatschap pelijke Werkers te Haarlem werd gedurende de winter maanden te Middelburg een be knopte cursus georganiseerd. Op grond van de door de cur sisten bereikte resultaten op het eind Mei gehouden examen werd door het Stichtingsbe stuur een getuigschrift uitge reikt a^n mevr. P. Reijerse Blanksma, Zr. F. C. Kamer mans, Zr. Th. Ouwehand, de heren J. A. Viergever, A. C. Kil, J. M. C. Reijerse, allen te Goes, mevr. A. Schreuder Ruitenbeek, Zr. S. van Roo, Zr. H. Beverwijk, mevr. H. Hanke, mej. E. Boldingh, de heren L. Jakobsen, G. J. van Hooghuij- zen, J. Klaver, allen te Middel burg en de heer P. Dingemanse te Koudekerke. De positie van Zeeland als randprovincie. De Stichting Zeeland voor Maatschappelijk Werk heeft besloten een commissie te belasten met het samenstel len van een rapport over de positie van Zeeland als rand provincie en de verhouding van het gewest, tot overig Ne derland- Het lid van Gted- Staten, mr dr. A. J. J. M- Mes, te Heinkenszand, zal als voorzitter dezer commissie optreden. Goese gemeentebegroting aangenomen. In zyn zitting van Vrijdag- raiddag heeft de Goese raad de gemeentebegroting 1948 be handeld en tenslotte z.h.s. aan genomen. Bjj de algemene be schouwingen spraken verschil lende raadsleden hun misnoe gen uit over de gang van za ken bij het gasbedrijf, waar, by de samenstelling der be- dryfsbegroting verschillende technische en administratieve fouten werden gemaakt, waar door een aanvankelijk ge raamd verlies van ca. 13.000 tot ruim 55.000 steeg. B. en W. deelden mede dat de verantwoordelijke personen ter verantwoording zijn ge roepen en dat nader wordt overlegd welke maatregelen genomen moeten worden. Ver der werd o.m. een voorstel aangenomen om f 1000 in de begroting op te nemen om de culturele verenigingen welke ten onder dreigen te gaan, te helpen In deze vergadering vonden verder o.m. enkele benoemin gen plaats. Tot tijdelijk le raar aan het Goese Lyceum voor de klassieke talen werd benoemd drs. J. J. van Leeu wen, Rijswijk en voor de He breeuwse taal ds. S. P. de Roos te 's Heer Hendrikskin deren. Tot vast onderwijzer aan de openb. lagere school B. werd benoemd de heer G. J. van Liere, Ovezande. Middelburg SPREEKBEURTEN DREES EN VAN DER GOES VAN NATERS. Op Donderdag 10 Juni a.s. treedt in een openbare verga dering voor de P.v.d.A. te Mid delburg op. Jlir. Mr. van der Goes van Naters, terwijl op Vrijdag 2 Juni Minister Drees in een Openlucht vergadering op het Molenwater en bij slecht weer in de Concertzaal, zal spreken. VANDALEN OP DE BOLWERKEN. Toen op 4 November 1947 op zo indrukwekkende wijze met de herbeplanting van de Mid delburgse bolwerken werd be gonnen, legden als het ware alle burgers van de stad de plechtige gelofte af, dat zij de jonge beplanting in hoge ere zouden houden en zorgvuldig zouden waken tegen vernielin gen. Dit gold in het bijzonder voor de jeugd, die een werk zaam aandeel had in de beplan ting. Thans, juist zeven maanden na de herbeplanting, heeft het gemeentebestuur van Middel burg moeten- constateren, dat de beplantingen op de bolwer ken door het publiek, voorna melijk de jeugd, niet voldoende worden ontzien en dat ver schillende planten en jonge bo men werden vernield. B. en W. zullen employés van de Plant soenendienst een aanstelling geven als onbezoldigd gemeen te-veldwachter, opdat zij zo nodig kunnen optreden. Het is voor de Middelbur gers wel een diepe schande, dat zulks nodig is gebleken. Vlissingen Crematie oud-notaris Paap. Donderdag werd onder zeer grote belangstelling te Wes- terveld het stoffelyk overschot van oud-notaris Paap gecre meerd. Gesproken werd o.a door oud-burgemeester C. A. van Woelderen, notaris P. Loeff te Middelburg, dokter A. Staverman, de heer M. Meijer, de heer Priester, no taris J. L. Verhage en Ds. Verzoek aan de Directie van de Tuinbouw. (Van onze Haagse redacteur) Ter bevordering van de teelt van zacht fruit, waarop vooral de verwerkende indus trie aandringt, zal de Organi satie-Commissie Fruitteelt van de Stichting voor de Landbouw zich in verbinding stellen met de directie van de Tuinbouw en om maatregelen verzoeken, zo vernemen wj). De toekomst van de fruit- verwerkende industrie hangt voor een groot deel af van het zachte fruit,- wegens de goede vooruitzichten voor de afzet van verwerkt zacht fruit in het buitenland. Ook voor de binnenlandse afzet is dit van belang. Daarbij komt, dat de verwerking van hard fruit in gevaar komt, indien de indus trie niet voldoende zacht fruit als grondstof krijgt. De teelt van zacht fruit neemt thans reeds toe, maar men stuit vaak op arbeids- moellijkheden. Het is vrij ge makkelijk de teelt op het klei ne boerenbedrijf uit te breiden, doch hier ontmoet men het bezwaar, dat veelal de vak kennis te gering is. Zodra men ten aanzien van de eisen voor de vakkennis soepeler gaat worden, komt men voor het gevaar te staan, dat de kwali teit van het fruit sterk achter uit zal gaan. De vraag is, of het middel dan niet erger is dan de kwaal. Wellicht, dat het overleg met de directie van de Tuin bouw tot een oplossing kan leiden. Paap, een neef van de overle dene. Allen schetsten de grote verdiensten van notaris Paap op velerlei gebied van het maatschappelijk leven. Namens de familie sprak de burge meester van Den Helder, dc heer Ritmeester, woorden van dank. NIWIN VLISSINGEN. Zoals men weet wil Niwin ter gelegenheid van 't regeringsjubileum 200.000 pakketten verzenden naar overzee. Ook het Vlissingse comité helpt daaraan mee. De inhoud van het pakket bestaat uit sigaretten, ver snaperingen, toiletartikelen benevens een nimmer gepu bliceerde foto van H. M. de Koningin. Voor elk bedrag van 1,50 wordt een etiket bij het pak ket gedaan, waarop naam en adres van de gever zijn ver meld. Het Niwin-comité te Vlis singen verwacht, dat vele Vlissingse ingezetenen de mensen daar ginds op de buitenposten niet zullen verge ten. Sort uw 1,50 bjj de pen ningmeester, de heer R. Sor- gedrager, p/a Ned. Handel Mij., Coosje Buskenstraat 59. FINS STOOMSCHIP HAD MACHINESCHADE. Het Finse stoomschip Mer cator liep met machineschade Vlissingen binnen. De maat schappij „de Schelde" zal de schade herstellen. Benoemd is per 16 Sep tember tot leraar aan de Rijkstuinbouwschool te Hoorn de heer S. van Wouwe, on derwijzer aan de Chr, Ulo school te Goes. Nieuw- en St. Joosland VERHOGING DIJKGESCHOT SUZANNA POLDER. In de j.Roode Leeuw" te Nieuw- en St. Joosland ver gaderden de stembevoegde ingelanden van diverse pol ders. De Middelburgse Polder vergaderde onder voorzitter schap van de Dijkgraaf, de heer E. Verlare. De rekening 1947-'48 sloot met een goed slot van 69.03. De begroting voor 1948-'49 werd vastgesteld op 3105.01 in ontvangst en uitgaaf. Het dijkgeschot werd on veranderd vastgesteld op 6 per ha. De Suzanna Polder verga derde onder voorzitterschap van de heer C. A. Polder dijk. De rekening 1947-'48 sloot met een goed slot van 440,84. De begroting voor 1948-'49 werd vastgesteld op 2992,68 in ontvangst en uitgaaf. Het dykgeschot werd ver hoogd met 7 per ha. en gebracht op 25 per ha. Tot ontvanger-griffier in vaste dienst voor beide pol ders werd met algemene stemmen de heer M. L de Vos te Nieuw- en St. Joos land benoemd. O.- en W.-Souburg BLIKSEMINSLAG. Tydens het korte onweer van Woensdagavond sloeg de blik sem in een woning aan de Spoorstraat te Souburg. De ruiten braken. Op het Marnix- Blein sloeg de bliksem in een chtleiding, waardoor enkele bewoners zonder licht kwamen te zitten. Arnemuiden PR1JZENCOMMISSIE. De heer A. Kodde die door dc raad van Arnemuiden ge kozen was als lid van de pry- zencommissie, heeft deze be noeming aangenomen. Geen toestemming voor herdenkingsmonument te Terneuzen. In de gemeenteraad van Terneuzen, die een dezer da gen werd gehouden gaf de voorz. 'n overzicht van de ve le pogingen die zijn gedaan, om toestemming te krijgen tot de oprichting van een mo nument aan de Westsluis, waar tijdens de bevrijdings dagen van 1944 enkele man nen van de Rijkswaterstaat door de Duitsers zijn gefu silleerd en waarvoor door de burgerij van Terneuzen ruim f 4000 is bijeengebracht. Uit de uiteenzetting bleek, dat ondanks jarenlange po gingen en de heel vele com missies, die er reeds aan te pas zijn gekomen, geen toe stemming zal worden ver leend, indien de plannen niet worden ontworpen door een erkend kunstenaar. De Raad bleek echter hier toe niet bereid en nam op voorstel van de heer Henry eenstemmig een motie aan, waarin besloten wordt een commissie te benoemen, die er zo-voor zal dienen te dragen, dat binnen de kortst mogeltfke tyd een naar eigen inzichten te ontwerpen monu ment wordt gebouwd. Avond-Vierdaagse. Dit jaar wordt voor de vijfde maal in Nederland de „Avond- Vierdaagse" georganiseerd en wel op 16, 17, 18 en 19 Juni, over afstanden van 3 x 15 en 1 x 20 Km. In Zeeland worden deze tochten resp. te Middelburg, Goes en Axel gehouden. Iedere deelnemer die de voorgeschreven tocht voor de eerste keer volbrengt, ontvangt het avond-vierdaagse kruis. Zij die voor de 2e, 3e of 4e maal de tocht volbrengen ontvangen resp. het cijfer 2, 3 of 4, ter wijl aan deelnemers(sters), die de tocht voor de vijfde maal lopen een fraai geëmailleerd kruis wordt uitgereikt. JONGETJE OVERREDEN. Vrijdagmiddag is in de Aagje Dekenstraat te Vlis singen een ernstig ongeluk gebeurd. De 7-jarige G. de Hartog liep achter 'n vracht auto en stak plotseling de straat over, toen een bus van de „Stoomtram Walcheren" uit tegenovergestelde richting naderde. Hoewel de chauffeur on middellijk remde, kwam de bus juist op het been van het ventje tot stilstand. De jongen werd met een verbrijzeld onderbeen en 'n dijbeenbreuk in het zieken huis Bethesda opgenomen, AUTOBUS TEGEN EEN BOOM. Donderdag reed een bus van de S, B. M., die arbei ders naar—-BLlgKI ver voerd, tussen Brugge 'en Mal- deghem tegen een boom. De bus werd totaal ver nield, terwijl de bestuurder B. uit Aardenburg slechts lich te schaafwonden opliep. De behandeling der Tribunaalzaken. Bij Koninklijk Besluit Zyn de Kantongerechten aangewe zen om de zaken te behande len die tot 1 Juni j.l. door de Tribunalen werden berecht. Voor alle Arrondissementen in het gehele land zijn aangewe zen de Kantongerechten in de hoofdplaats van het Arrondis sement. Voor het Arrondisse ment Middelburg (hetwelk de gehele provincie Zeeland om vat) is bovendien het Kanton gerecht te Zierikzee aangewe zen. De zaken zullen, voor wat de prov. Zeeland betreft, dus in het vervolg worden behan deld door de Kantongerechten te Middelburg en te Zierikzee. Dit laatste Kantongerecht zal de zaken betreffende Schouwen Duiveland, Tholen en St. Philipsland behandelen, terwijl voor het overige Zeeland (Zeeuwsch-Vlaanderen Inbegre pen) het Kantongerecht te Middelburg is aangewezen. Voor de behandeling der za ken voor wat betreft het Kan tongerecht te Middelburg zijn aangewezen de Kantonrech- ters-plaatsvervangers mr. C. M. Kegge en mr. M. Vlaming, voor wat betreft het Kanton Zierikzee de Kantonrechter plaatsvervanger mr. W. Nieu- wenhuijsen. Tot leraar aan het Chr. Lyceum voor Zeeland te Goes is benoemd drs. P. J. Hoog- teijling, nat. phiL doet. te Amsterdam. Kerknieuws PART. SYNODE GEREF. KERKEN. Dezer dagen kwam de Part. Synode der Geref Kerken van Zeeland in vergadering te Goes bijeen. Verschillende belangrijke zaken kwamen ter tafel. Gesproken werd over de zending, de lagere predikantssalarissen en de pensioenen van predikants weduwen en wezen. T-a.v. deze pensioenen zal de depu- taten voor de landelijke sa menwerking worden ver zocht deze te regelen naar de Rijksregeling. Ten behoeve van de vacante kerken zullen maatregelen worden getrof fen om het aantal vacature beurten op te voeren De vol gende Synode zal 1 Juni '49 te Middelburg worden gehou den. Ds- P. de Bruyn te Krabbendijke heeft mede zit ting gekregen in de redactie van de Zeeuwse Kerkbode.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2