PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zal de Republiek toegeven? Britten houden 24.000 Joden vast op Cyprus Geheime telegrammen in Russische handen Zweedse kampioenen van Zeeuwse Hengst BILT Geen uitbreiding van de buitenlandse betrekkingen De Nederlandse eisen Vandaag Troonswisseling op Zaterdag 4 September 191e Jaargang - No.130 Aigeméen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen Dit blad verschijnt dagelijks. Zaterdag 5 Juni 1948 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per week: 3.20 per kwartaal: franco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 3 p. advt i P.ZC.. Middelburg. Bureaux Vlissingen: Vlamingstr. 16-1B-20 (tijd.) teL 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes. L Vorststr 85. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr Mauritsstr 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr 2 - Zierlkzee: N Bogerdstr G 160, tel. 26 De kwestie van de buitenlandse politiek der Republiek houdt de gemoederen nog steeds in beweging. De Neder landse regering neemt de zaak ernstig op. Er gingen zelfs geruchten, dat de boodschap die door de Nederlandse dele gatie aan premier Hatta is overhandigd dreigde met ophou den of opschorten der onderhandelingen. Thans lieeft ech ter een woordvoerder van de Nederlandse delegatie deze geruchten tegengesproken. Ook sprak hij tegen, dat in de ze boodschap over de plebiscietkwestie wordt gesproken. Men meent, 'dat Nederland aan Djocja heeft doen weten dat, 'voordat mén een bevre digend resultaat van de on derhandelingen kan verwach ten, eerst de kwestie van de souvereiniteit in-het reine ge bracht moést worden. Het is volgens de Nederlandse dele gatie nodig, dat beide par tijen zich rekenschap geven van de betekenis van het eerste additionele beginsel der „Renville-overeenkomst". In dit beginsel wordt de Ne derlandse souvereiniteit over Indonesië gedurende de in terim-periode erkend. Volgens de Nederlandse de legatie zou de republiek in 't openbaar dr. Soeripno moe ten desavoueren voor zijn on derhandelingen te Praag over de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de Republiek en zou zij moeten beamen, dat liij door de overeenkomst inzake het vestigen van con sulaire betrekkingen inet Rusland buiten het kader van de hem door de republikeinse regering verstrekte algemene opdracht is gegaan. DE OPVATTING VAN DJOCJA. Van Republikeinse zijde heeft men Aneta's correspon dent te Kalioerang er op ge wezen, dat in de regerings verklaring, die: Hatta onlangs uitgaf, nogmaals werd be kend gemaakt, dat de Repu bliek niet van plan is haar buitenlandse betrekkingen uit te breiden. Men zeide, dat Huis van afgevaardigden keurt vermindering Marshall-hulp goed. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden aanvaardde Vrijdag het wetsontwerp voor Wulp aan het herstel van Euro pa met do reductie van onge veer 25 procent, zoals aanbe volen was door de huiscom- misio voor do toewijzingen, Het ontwerp is naar de Se naat doorgezonden. De door het Huis aanvaard de wet voorziet in 5.980.710.228 dollar voor de financiering van het program voor hulp aan het buitenland tot 30 Juni 1949. Het oorspronkelijke bedrag was 6.533 millioen dollar voor 12 maanden. Het Huis van Afgevaardig den keurde het ontwerp goed door in koor „ja" te roepen. 100.000 koeien in gevaar. Door een staking van mel kers in Cremona (Noord- Italië) die hogere lonen eisen is het leven van 100.000 koeien in gevaar. De stakers beletten de boeren en hun gezinnen de koeien te mel ken. Posters blokkeren alle wegen, dié toegang tot dé 'koeien verschaffen en bewa ken de dieren dag en nacht- De staking is geen geval op zichzelf, doch maakt deel uit van een reeks stakingen van landarbeiders, de eerste se* dert de verkiezingen in April. Prinses Elizabeth in blijde verwachting. Omstreeks midden-October verwacht de Britse kroon prinses Elizabeth moeder te worden. Het kind zal even tueel na Elizabath in aanmer king komen Voor bestijging van de Britse troon. Sowjet-geschenk voor Berlijnse arbeiders. De Duitse arbeiders in de Sowjet-zöne van Berlijn hebben van'de Russische generaal Ko- tikov de toezegging gekregen, dat hun lonen zullen worden verhoogd met 20 Van No vember af zullen 150.000 be dienden en arbeiders, in plaats van 80!000 zoals thans, dage lijks een warme maaltijd krij gen. De toestand van de Berlijnse arbeiders wordt daarna gelijk met die van de arbeiders in de Russische zóne, Kotikov noem de deze toestand „enig in de Duitse geschiedenis". het aannemelijk is, clat de eenmaal vastgestelde politiek niet tot ratificatie van de overeenkomst van Soeripno met Rusland zal leiden. Men wees er op, dat in de mach tiging van Soeripno gestipu leerd werd, dat zijn hande lingen onderhevig zün aan ratificatie door de Republi keinse regering. 3000 personen vluchtten uit T sjecho.SIowakije. Het totaal aantal derge nen, die als gevolg van de po litieke gebeurtenissen in Tsje- cho-Slowakije naar het buiten land is gevlucht wordt geschat op 3000. Er zijn 1017 personen bij hun pogingen de grens over te steken gearresteerd. Aldus een mededeling van het Tsjecho-Slowaakse mini sterie van buitenlandse 'zaken. viert Denemarken zijn grondwetsdag, 1849. MORGEN is het 4 jaar gele den dat de invasie in Frankrijk begon; wordt Prins Albert van België 14 jaar; viert Zweden grond wetsdag. Tengevolge van eén wolk breuk te Ammasia in Turkije zijn vier huizen ingestort, waarbij 83 personen om het le ven zyn gekomen. Nog 600 an dere huizen zijn beschadigd. Protesten tegen verlaging Marshall-hulp. Het voorstel om de Mars hall-hulp met' 25 te verla gen is in de Ver- Staten over het algemeen slecht ontvan gen. Minister Marshall verklaar de Vrijdag, dat vermindering van de gelden het gehele Europese herstelprogramma tot een ondersteuningsplan zou degraderen. Marshall waarschuwde voor de gevol gen daarvan in West-Europa. De New York Times noemt het voorstelniet minder dan vetraad aan de Amerikaanse verplichtingen. Heftige aanval van Goerion op Bevin. De 24.000 Joden, die indertijd door de Britten op het eiland Cyprus zyn geïnterneerd, worden daar nog altijd achter prik keldraad gevangen gehouden, ofschoon zij staan te springen om naar Israël te gaan. De bewaking is versterkt om even tuele pogingen tot ontsnapping te verhinderen. De vertegenwoordiger van Israël bij de V. N. heeft tegen deze internering geprotesteerd. Andreas Ziartides, secretaris generaal van het vakverbond op Cyprus heeft een telegram gezonden ter ondersteuning van dit protest. Daarin schrijft hij: de bewoners van Cyprus zien de concentratie-kampen als Nazi-maatregelen tegen een vrijheidslievende en be schaafde natie. JOODS SUCCES. Uit Tel Aviv wordt gemeld dat Joodse strijdkrachten Je- nin, een belangrijk Arabisch Do hevige overstromingen in Amerika In Portland kunnen de grote sluizen van de Columbiarivier de watermassa's nog enigszins in bedwang houden. Niettemin zijn de verwoestin gen ernstig. centrum ten Noorden van Je ruzalem, zijn binnengerukt. Jenln vormt de Noordelijke hoek van de „Arabische drie hoek" Toelkar-Mnabloes-Jenin. Volgens Joodse persberichten heeft een van de twee Joodse colonnes, die uit het N. en N.- W. op de stad aandrongen, zich na een gevecht van veer tien uur met de Irakezen een weg gebaand in het N.W. van de stad. BEN GOERION BESCHUL DIGT DE BRITTEN. David Ben Goerion, de eer ste minister van Israël, heeft de Britse regering ervan be schuldigd actieve materiële steun te verlenen aan de Ara bische legers. De Arabieren zouden van plan geweest zijn Israël in een bliksemoorlog te bezetten, waarbij men gerekend zou heb ben op de val van Haifa op 20 Mei en van Tel Aviv en Jeru zalem op25Met,. aldus Goerion. Ben Goerion verklaarde ver der: „De Ardbische huurlin gen van Bevins regering be schieten voortdurend Jeruza lem vanuit Britse vliegtuigen en met Britse kanonnen, dag en nacht, brutaal en cynisch!" Groenten voor Duitsland Binnenlandse markt en export niet in gevaar. Blijkens mededeling van het centraal bureau van de tuin bouwveilingen wordt de tot standkoming nan een overeen komst voor groentenlevering aan de Duitse burgerbevolking zeer binnenkort tegemoet ge zien. De onderhandelingen zyn in het laatste stadium. Dit contract zal lopen tot 1 Mei 1949. Het omvat de leve ring van 87.500 ton vroege- en zomergroenten en 112.500 ton late- en wintergroenten. Het aanbod van Nederland, onder conditie van leverings plicht, is gebaseerd op nauw keurig onderzoek. Binnenland se markt noch export naar an dere landen mogen door deze levering in gevaar komen. Op de zomer-lijst komen 10.000 ton tomaten en 8000 ton komkommers voor alsmede 10.000 ton andijvie. Van Ame rikaanse en Duitse zijde is ver zocht de hoeveelheid andijvie sterk in te krimpen, aangezien dit product in Duitsland onbe kend is. Ook de aangeboden hoeveelheid van 35.000 ton koolraap wordt te hoog geacht. Tot en met 20 Mei werd ruim 12.500 ton groenten naar Duitsland verzonden. Het Wereldgebeuren DE AMERIKAANSE SERGEANT JAMES MACMILLAN DESERTEERDE. Ongeveer zes maanden geleden verscheen de Amerikaan se sergeant James Mac Millan, werkzaam op de Ameri- rikaanse ambassade te Moskou, niet op het gewone uur op bureau. Ziekte, een privé uitstapje, een geheime opdracht!' Toen MacMillan ook de volgende dag en daaropvolgende dag niet verscheen stelden zijn superieuren een onderzoek in. Het resultaat was verrassend. Liefde, spionnage of politieke bekering. Natuurlijk werd ook geïn formeerd bij de Russische au toriteiten, die verantwoorde lijk zyn voor leven en welzijn van Amerikaanse staatsbur gers in Moskou. 'T onverwach te antwoord, later in een of ficieel communiqué gepubli ceerd, kwam in deze vorm. MacMillan, wiens geest in Amerika doorvoed werd met anti-Sowjet-propaganda, heeft na zijn aankomst in de Sowjet- Unie de waxe toestanden Noodvergaderlng van de Veiligheidsraad. De Veiligheidsraad zial Maandag in noodvergadering bijeenkomen ter bespreking van een boodschap van graai' Bernadotte. Graaf Beruadotte heeft de Veiligheidsraad verzocht om een nieuwe en meer precieze interpretatie van het op de im migratie betrekking hebbende artikel van de resolutie. Koningin Juliana wordt 6 September ingehuldigd In de Nederlandse Staatscourant van Vrijdag komt de volgende bekendmaking voor: „Hare Majesteit Koningin Wilhelmina en Hare Koninklijke Hoogheid de Regentes-Prin ses Juliana hebben mij gemachtigd-mede te de len, dat de afstand van de kroon door Hare Majesteit Koningin Wilhelmina zal geschieden op 4 September a.s-, weshalve op die dag hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana de rege ring zal aanvaarden. De plechtige beëdiging en inhuldiging van de nieuwe Koningin zal plaats vinden op 6 Sep tember a-s. De minister-president, (get.) BEEL. De nieuwe Koningin zal dus worden inge huldigd op de dag, waarop dan juist 50 jaar ge leden ook haar moeder, Koningin .Wilhelmina werd gekroond. (Red.) PERSOPMAAK BIJ DE WASSERIJEN. Naar wij vernemen, zal de zgn. persopmaak bij de was serijen, welke in Augustus 1947 door het Directoraat-Ge neraal van de Prijzen was verboden, weer hersteld wor den. Vermoedelijk zal de prijs bedragen 55 cents per kg. te gen 56 cents per kg. in Au gustus 1947. ZL.M.- excursie naar Zweden „Wij hebben de Zweedse landbouw onderschat!" Fries vee met recordproductie op mode.bearijven (Van onze speciale verslaggever). Malmö,. 2 Juni. Stortregende het Zaterdag en Zondag, Maandag was het droog in Zuid Zweden en Dinsdag en Woensdag is het stralend weer geweest. De Zeeuwen hebben dus niet te klagen over de weersomstandigheden. Trouwens èlles zit mee. Wat de Zweden ons troepje laten zien, is wel in staat óm zelfs een leek te boeien. Dinsdagmorgen stond de boerderij van A. Ericson in Nöbbelöv op 't' programma. En daar kwamen de paar denkenners De Wilde uit St. Maartensdijk, Scheele de Put ter uit Biezelirige, L, J. H. Koopman uit Zierikzee en Moelker uit Nieuw Vosse- meer pas goed in actie. Uit een der stallen kwam namelijk de Zeemvsch-Vlaam se hengst Paul van Lunter te voorschijn en deze blykt in Nöbbelöv tal van schitte rende nakomelingen te heb ben. Onder die nakomelingen bevinden zich verscheidene kampioenen! Is het wonder, dat de Zeeuwse paarden ook in Zweden een goede naam hebben? De paardenliefhebbers kwa men trouwens toch op hun kosten, want in één der weiden liep, te midden van een groep merries met veulens een merrie, die tot de beroemdste draafsters van Zweden behoorde en in haar gloriejaren in 4 draafseizoe- nen maar even 87.000 Zweed se kronen voor haar eigenaars verdiende! Haar veulen is te koop voor 20.000 kronen! Niet alleen voor de paar- denliéfhebbers was Nöbbelöv echter belangwekkend, even zeer voor de veehouders. Prachtig vee van zuiver Frie se afstamming bevolkte de stallen en dat de Zweden hun dieren goed verzorgen en Skane Scooner) een vruchtbare streek is, bleek wel duidelyk uit het feit, dat deze Friese koeien en hun nakomelingen een melkop- brengst geven, die ieders res pect afdwingt. Jammer, dat er geen Friezen bij waren, want die zouden eerst recht van de faam van hun vee hebben genoten. Svalöv heeft als hyper mo-1 dern wetenschappelijk insti tuut voor zaadteelt een we reldnaam Alles is er hier op gericht om gewassen te kweken die in de korte zo mers zo snel mogelijk rij pen en de grootste opbrengst geven. Pracht resultaten heb ben de Zweden hiermede be haald en het is daaraan me de te danken, dat him schra le bodem in staat is het Zweedse volk te voeden. Een boeiende lezing van dr. Lar- sen, vlot vertaald door ir. Stolp, bracht hier ook de Zeeuwen op de hoogte. In de middaguren werd Per Bondesson's landbouwbe drijf bezocht, een reuzenbe drijf met 1500 varkens, 54 koeien en 86 stuks jong vee, alles van schitterende kwa liteit. Een modelbedryf, dat ook in Nederland terecht be kend is. De directeur L. Bon- desson bezocht regelmatig Ne derland en leest het Fries Landbouwblad! Tot besluit van de dag 'n bezoek aan de Landbouw school en het melkinstituut in Alnarp. Woensdag weer een stra lende dag. De tocht leidde nu naar Landskrona, waar het zaajteeltbedrijf van de N.V. Weibull bezocht werd, dat 'ook in Nederland een re putatie heeft. Maar het mooiste van de dag kwam 's middags toen de Belteberga Gard, pachter Claes Kinch, bewonderd werd. De boerderij dateert uit 1759 en is omringd door schitteren de bossen. Steile heuvelrug gen Lpen door het land en dé dalen zijn even vrucht baar als de beste Hollandse weiden. En wederom slapten daar met gerechtvaardigde trots koeien van Friese afkomst door de velden. Het waren er 70, en hun productie (ge middeld) was in een periode van 17 jaar 5700 kg. melk en 212 kg. boter, per jaar. De Zeeuwse gas.en waren sprakeloos! Dergelyke op brengsten schijnen ook in Nederland tot de hoogste uitzonderingen te behoren. En dat alles in een omge ving, die ideaal mag heten en met gastheren die de gast vrijheid inderdaad hoog hiel den. Tot besluit van de Woens dag, een bezoek aan de 12 boerderijen omvattende Saby- holms Gard, een enorm boe renbedrijf van de „Zweedse Suikerfabriek", met een hy per modern machinepark, een Zweeds modelbedrijf, dat we derom de Zeeuwen eindeloze stof tot spreken gaf. Tussen haakjes, zó afwis selend en belangwekkend is alles, dat geen der Zeeuwen j vermoeidheid voelt. Zij vallen van de ene verrassing in de andere en hebben maar "ia mening: Wjj hebben de Zweedse landbouw onderschat. Er valt hier veel te leren en deze studiereis der Z.L.M. was de moeite dubbel en dwars waard! Donderdag staat nog een autotocht door de prachtige bossen van Hallandsascn op het programma. En Vrijdag vangt de terugreis aan met nog een kort oponthoud in Kopenhagen. Zaterdagavond zijn de Zeeuwen weer thuis en het ïydt geen twijfel: zij zullen dankbaar zijn en vol daan en hun Zweedse gast heren een eresaluut brengen voor de wijze, waarop de S. L., de Sveriges Lantbruks- förbund, deze studiereis ge organiseerd heeft en gastvrij heid heeft verleend. KORTE PREDICATIE EEN VASTE LIJN. „Zoekt de dingen die Bo ven zijn, waar Christus is, zittende ter rechter hand Gods". (Koloss. 3 1). Onze tijd kenmerkt zich door grote onzekerheid. Aller lei spanningen blijven onopge lost en hebben hun weerslag in ons leven van volkeren en mensen. Er heerst achterdocht, twijfel, vrees, moedeloosheid. Er is geen vaste lijn. De dage lijkse ging der dingen is vol van compromissen. Vragen ko men boven, dringen zich aan ons op: wat is de zin, wat is de achtergrond van ons bestaan en waar ligt onze bestemming Wij kunnen deze vragen niet onbeantwoord laten liggen op straffe van een prooi te wor den van een nog ernstiger ken merk van onze tijd: de holle oppervlakigheid. Paulus spreekt van mensen, die zyn „zonder hoop en zon der God in de wereld." Ziet, daarin ligt reeds een deel van het antwoord, dat U ditmaal gegeven wordt. Voor Paulus is het leven zonder hoop hetzelfde als het leven zonder God. Een leven zonder hoop, zonder uitzicht kan geen vaste lijn hebben. Het is een dwalen in onzekerheid. Maar dat komt voort uit het los staan van de achtergrond aller dingen: God, diein Christus Zijn liefde geopenbaard heeft aan een wereld van schuldige onvrede. Hij roept ons om in Christus' liefde ons behoud te vinden en uit die liefde te le ven. Er is maar één mogelijk heid: „Zoekt de dingen die Bo ven zyn, waar Christus is, zit tende ter rechterhand Gods." Leeft volgens die vaste lijn. En wie zoekt, die zal vinden: de heilige nabijheid van Christus' kracht. Ds. M. H. F. WITTEVEEN. Biggekerke. daar leren kennen. Dat heeft hem de ogen geopend voor de gebreken der kapitalistische maatschappij en hem tot het communisme bekeerd. Mac Millan wenst de rest van zijn leven in de Sowjet-Unie te slijten. Het spreek vanzelf, dat dit Marxistische sprookje voor Amerikaanse oren nogal on waarschijnlijk klonk. Verder onderzoek leerde ook anders. Het Amerikaanse ministe rie var. buitenlandse zaken deelde later de pers mee, dat vast was komen te staan, dat MacMillan was ingepalmd door charmes van een Russische balletdanseres De dame, die hem het hoofd op hol had ge bracht, was echter werkelijk een Russische spionne, die op de onervarenheid van de jonge sergeant had gespeculeerd. De mengelmoes van politiek, liefde en spionnage rondom deze desertie was uiteraard kostelijke stof voor de Ame rikaanse pers. De zaak zou echter langzaom weggeëbt zijn als niet de Amerikaanse jour nalist Pearson er deze week nieuwe en belangwekkende onthullingen over had gedaan. Pearson is te weten geko men, dat MacMillan gehei me telegrammen die hij uit codeschrift moest ontcijferen, heeft meegenomen. Deze tele grammen handelen over de volgende kwesties. Ten eerste onderhandelingen met Franco over de plannen van het Amerikaanse leger om een front te vormen achter de Pyreneën, ten tweede: on derhandelingen met Frankrijk over de verdediging van de Rijn, ten derde: onderhande lingen met Perzië over steun aan het Perzische leger. Het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken had deze telegrammen aan de Amerikaanse ambassadeur in Moskou gezonden. Zy zijn nu niet langer geheim, zegt Pear son. De Russen kunnen ze pu bliceren, wanneer ze willen, zoals Canada de openbaringen van de Rus Igor Gouzenko, die uit de Russische ambassade uit Ottawa ontvluchtte, heeft gepubliceerd. Over de motieven van Mac Millan geeft Pearson een le zing, die het midden houdt tus sen de Russische en de Ame rikaanse versie. De Russische vrouw heeft inderdaad een rol gespeeld, maar MacMillan is ook ontvlucht, omdat de in houd van de code-telegrammen hem schokten. Uit de kwestie MacMillan blijkt weer, dat meer achter de schermen der internationa le politiek gebeurd, dan uit de offiële communiqué's en mededelingen valt op te ma ken. Bestrijding van de kwakzalverij. (Van onze Haagste redactéur). Er is een ontwerp voor een nieuwe pharmaceutische wet in voorbereiding, die een be ter toezicht op de verkoop van geneesmiddelen zal mo gelijk maken. Dit is van be lang voor de bestrijding van kwakzalverij. Wat de be staande pharmaceutische wetten betreft, is de toestand namelijk onbevredigend. Nieuwe verbroedering Britten-Duitsers. De Britse militaire gouver neur, generaal Robertson, heeft Vrijdagavond bekend gemaakt, dat nieuwe voor schriften wat betreft de be trekkingen tussen Britse functionarissen en de Duit sers uitgevaardigd worden. „De belangen van het Duitse volk vallen samen met de on ze en wij koesteren geen wrok meer jegens hen", aldus sprak generaal Robertson. Robertson kondigde verder aan, dat enige duizenden le den van halfmilitaire Nazi organisaties niet berecht zul len worden. Berechting zou toch tot niets leiden, zei hij Zal Benesj aftreden In politieke kringen te Praag circuleren betrouwbare mede delingen, volgens welke de mo gelijkheid groot is. dat presi dent Benesj zeer binnenkort zal aftreden om gezondheidsrede nen. De dokters zouden de presi dent een langdurige periode van „volkomen rust" hebben voorgeschreven. DE VOORSPELT IETS HOGERE TEMPERATUUR. Geldig tot Zaterdagavond. Zwaar bewolkt met korte opklaringen en overwegend droog. Iets hogere tempera tuur. Meest matige Zuid- Westelijke wind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1