Concurrentiestrijd tussen veerschippers op de Braakman Zisterdorf, wanhoop der Oostenrijkers Franck's „Beatitudes" Bacteriën strijden tegen kanker Eindeloos gemarchandeer over de olie Een land in staat van faillissement Werk van bijzonder karakter Uitvoering in Middelburg Magistraten van Mauritsfort en Philippine moesten er zich mee bemoeien Reizigers werden de dupe door Bob Schrijvers. Senimering. Mei. Wij hadden geen Oostenrijks persoons bewijs met de dertien stempels, „slechts" een Nederlands paspoort met een Oostenryks visum. Het wa9 een onaange naam gevoel toen w(J daar onder een potdichte nachthemel in de Semmering stonden. De Engelse contróle, uitgevoerd door een Oostenrijkse politieman, was al voorbij; het geluid van open- en dichtrollende coupédeureu, dat de controleren de Russische soldaat begeleidde, kwam dichterbij. Daar was hyzonder groet strekte hy zijn hand uit naar de pas poorten. Zc werden doorgebladerd, bekeken. Er stonden geen dertien stempels in, hij kon het niet lezen. Wat zou het worden .Nicks koet. aus"... neen. met een twijfelend gebaar reikte hy de paspoorten terug. We konden verder. De Russische contróle op de demarcatielijnen wordt meest al wel wat te sinister voorge steld; het ergste wat je kan overkomen - als de papieren in orde zijn is een nacht by de Russische wacht tot er een officier komt die vaststelt dat het inderdaad in orde is. Misschien voelt de soldaat die in de hemel weet welk deel van het uitgestrekte Rusland geboren, zien even onbehaag lijk als de reiziger. Anders was het enige weken gele den toen men, geïnspireerd door het spel om Berlyn, ook moeilijkheden maakte in de Semmering. Toen werd de aandacht van de wereld weer even gericht op de slag om Oostenrijk, dat een stuk hapt uit het Slavische blok. de vei ligheidszone van de Sowjet- Unie. IN STAAT VAN FAILLISSEMENT. Intussen staat Oostenryk er. mede als gevolg van die slag, economisch nog steeds even slecht op. Het zomert nu: de ruïnes lijken wat minder grauw en de burgerij ziet er wat minder sjofel en vaal uit. Er is echter minder te krijgen dan enige maanden geleden. Aardappelen zijn er niet, vlees bonnen worden niet gehono reerd, het verstrekte brood rantsoen dat niet zo erg laag is is absoluut onvol doende om het gebrek aan an dere levensmiddelen te com penseren. Oostenrijk kan niets Invoeren omdat het niets uit te voeren heeft. Gelukkig is de binnenlandse waarde van de Schilling na de sanering in December jongstleden hoger geworden, zodat het prijspeil merkbaar lager geworden is. Reeds voor de oorlog was het land practlsch In stuat van faillissement. Het vreemdelin genverkeer hield de zaak nog gaande. Met de komst van de Duitsers, die het land even als vele andere leegroofden, was het gedaan. Het bankroet was voltooid. Na de oorlog zat Oostenrijk met onbetaalbare schulden en even onbetaalbare bezettingslegers. DE OLIEVELDEN. Nu zou de opbrengst van de olievelden van Zistersdorf, waarvan de capaciteit in de oorlog door de Duitsers ver zesvoudigd werd, een belang rijke bijdrage kunnen leveren tot iets dat op herstel zou ln- ken. Maar juist deze olievel den worden door de Russen op geëist, omdat ze tot het voor malig Duitse bezit gerekend worden (oorspronkelijk werden deze olievelden voor een groot deel geëxploiteerd met Engels kapitaal!). Het marchanderen over Zistersdorf in talloze en eindeloze conferenties heeft de Oostenrijkers wanhopig ge maakt. Want zolang de grote vier het over deze kwestie niet eens geworden zijn, is een vredesverdrag onmogelijk. Dat de Oostenrijkers er hoe de ze zaak zich ook ontwikkelen zal weinig profijt van zullen hebben staat in ieder geval wel vast. Overigens kan men zich moeilijk voorstellen, dat Rus land verlegen zit om de olie van Oostenrijk; het zijn de zo genaamde exterritoriale rechten - de Russen willen de olie velden in eigen explotatle ne men zonder aan de Oostenrijk se wetten onderworpen te zijn die voor Rusland het be langrijkste z(jn. Daarom die starre houding ook In dit vraagstuk. Rusland wil zich niet verdreven zien uit deze zwakke plek in zijn veiligheids zone. BEVRIJD VAN ONZE BEVRIJDERS. In de tram over de Weense Opemring vroegen wij de juis te weg. De man, die ons in lichtte. was erg welwillend en informeerde er naar hoe het in Nederland ging. U verstaat Nederlands, vroegen wij. Een beetje. U kent Nederland? Helaas wel, ik was er tij dens de oorlog. Er was een aarzelend zwij gen aan onze kant, toen sym pathie voor die man, die er niet, zoals een Duitser zou doen, prat op ging als soldaat in Nederland geweest te zijn. Beroepsmatig wilden wij we ten wat hij er van dacht. Wy denken er maar niet veel meer van, zei de man, het heeft toch geen zin. Onze eni ge wens is, bevrijd te raken van onze bevrijders. Maar God spare ons er voor, dat de Wes telijke geallieerden het eerst vertrekken want dan gaan de Russen er nooit meer uit. Voor de verkiezingen in Italië waren wij daar erg bang voor, want als Italië gevallen was, dan was de toestand voor de Wes telijken hier onhoudbaar ge worden. Hij hulde zich verder in stil zwijgen en in een wolk rook van onze Camel, zodat hy bij het uitstappen nonchalant ..sorry" kon zeggen tegen de Amerikaan, die hem op de te nen trapte. (Nadruk verboden) Standbeeld voor een hond. De hondenllefhebbers te Tokio hebben botje bij botje gelegd voor een nieuw standbeeld voor Hatsjido. de be roemdste hond van Ja pan, aldus meldt het „Algemeen Dagblad". Zijn beroemdheid da teert van 1920, toen hij begon elke avond zijn baas van de trein te ha len op het drukste sta tion van de Japanse hoofdstad. Op een kwa de dag in 1923 overleed zijn baas, maar het dier begreep er niets van en nog elf jaar ging het trouw elke avond naar het station om uit te zien naar de baas. Toen. in 1934, stierf Hatsjido zelf en de hon denminnaars richtten een standbeeld voor hem op. De oorlog kwam. Het standbeeld ging In de smeltkroes ten behoeve van het leger, en de mensen zeiden: Hatsjido trekt ten oorlog. En ze hielden een afschelds- plechtigheid: Nu gaan ze hem weer op zijn voetstuk zetten. AMERIKAANSE LEGERBEGROTING. De commissie aanvaardde 'n budget voor leger en lucht macht ten bedrage van 6-509.939.000 dollar, het groot ste ooit in vredestijd voorge komen. De begroting voor leger en luchtmacht blijft nog negen procent, ofwel 647.903.000 dollar beneden het door Tru man gevraagde bedrag. Vele der beperkingen betreffen echter burgerlijk personeel. De commissie beloofde, dat later, indien nodig, meer gel den beschikbaar gesteld zou den worden. Rechtbank Middelburg HONDEN IN VERBODEN JACHTTERREIN. De Arrondissemnts-Recht- bank tc Middelburg behan delde de volgende zaken in hoger beroep: C. de B., 18 j., landbou wersknecht te Vrouwepolder had, toen 2 hem toebehoren de honden zich in het jacht veld bevonden, waar verdach te niet bevoegd was wild of schadelijk gedierte op te sporen, die honden niet terug geroepen noch opgehaald; bo vendien vervoerde verdachte een haas, terwyl de jacht op hazen gesloten was. Verdachte was veroordeeld tot 2 geldboeten van 30 of 15 <J» en hechtenisstraf van 7 d., met verbeurd verkl. ha zewindhond. Mr. Kurtz vroeg lichtere straf op te leggen zonder verbeurdverklaring. Eis: Bevestiging vonnis Kanteongerecht. De 45-j. J. O., aannemer te Middelburg, was bjj vonnis van de Kantonrechter te Middelburg veroordeeld, we gens het zonder toestemming van B en W. een woning gedeeltelijk vernieuwen, tot een geldboete van 35 of 15 d.h. Eis: Bevestiging van het vonnis. D. J.. 23 j., sjouwerman te Domburg, was wegens over treding der Jachtwet ver oordeeld tot f 15 of 10 dh. Do ambt. van het O.M. was tegen dit vonnis in hoger be roep gekomen. Vernietiging vonnis Kan tongerecht. Eis: 50 of 25 dJi K-, monteur te Vee re, was in hoger beroep geko men tegen een vonnis, waar- bH hij wegens overtreding van het motor- en rijwielregle ment was veroordeeld tot 40 of 20 d.h. Eis: Bevestiging vonnis. ViUdag 11 Juni zal de 1 Kon. Zangvereniging „Tot Oefening en Uitspanning" te Middelburg een uitvoe ring geven van het Ora torium „Les Beatitudes", (de zaligsprekingen) van César Franck. César Auguste Franck (1822—1890), voltooide de „Béatitudes" in 1880, dus als trouwens byna al zijn belangrijkste werken in de laatste periode van zyn leven. PERSOONLIJKE STIJL. Franck heeft hierin als in al zijn muziek een absoluut persoonlijke styl, de harmo nie, mede door de veelvul dig aangewende chromatiek en door het (ook daardoor ontstane) voortdurend, maar altijd volkomen logisch, mo duleren; verder de in alle stemmen, vloeiende melodie- voering, alsmede de nu eens pompeuze, dan weer uiterst subtiele instrumentatie, alles is van een beslist eigen ka rakter. De vrijwel voortdurend be schouwende aard van de tekst geeft geen aanleiding tot hettig-dramatische con flicten in de compositie; men zal die er ook, anders dan in verschillende oratoria en muziekdrama's uit dezelfde periode, weinig of niet in vinden; echter sluit dit geenszins uit, dat b.v. in de 7e en 8e Zaligsprekingen, waar de stemmen van Chris tus, Satan, de Rechtvaardi gen, de Mater dolorosa en de Hemelingen spreken, er al- tjjd dadelyk een actie van gevoelige tegenstellingen ont staat en dat daar vocale en instrumentale effecten relief geven aan de breed-uitge- sponnen sereniteit van de partituur. Het zou te ver voeren, de delen van het werk op de voet te volgen, en er hier over te schryven; er zJJ dus volstaan met te wflzen op de prachtige vocale ensem bles; d schitterende koren (o.a. in I, HI. VI en VIH), de zo mooi gevonden en ge ïnstrumenteerde voor-, tus sen- en naspelen, en op de zeldzaam schone solistische Amerikaanse maatschappijen maken grote winsten. Uit een analyse der ver kopen en winsten van 111 maatschappijen, verdeeld over 15 industrieën, blUkt, dat de Amerikaanse industrie in '48 evenveel winst maakt als in 47, ondanks de hogere pro ductiekosten. In het eerste kwartaal van 1948 hadden deze maatschappijen, die een breed terrein der Amerikaan- se industrie bestrijken, een totaal netto Inkomen, dat overeenkomt met 8.86 dollar cent voor elke dollar aan verkopen, tegen 8.72 dollar cent in het eerste kwartaal van 1947. De dollarwaarde van de verkopen dezer maat schappijen steeg jtot 25 boven die van het vorige jaar. Deze statistieken werpen de beweringen, dat de winstmar- ges van het bedrijfsleven klei ner worden, omver. partijen in alle delen. Er moge nog opgemerkt worden, dat Franck zich in de „Voix du Christ"-party aanhanger van het Leitmotiv-beginsel toont; waar die partij zingt, wordt byna altijd hetzelfde motief, maar telkens anders geharmoniseerd, verschillend van rhythme en van modula tie aangewend. Trouwens, zo is het by Franck altijd nooit een letterlijke herha ling, doch steeds fantaseren en méditeren. met altijd weer nieuwe vondsten en wendin gen. HOGE EISEN. Dat „Les Béatitudes", hoe wel een van de meer be kende oratoria, minder dan anders uit die tyd wordt uitgevoerd, heeft verschillen de redenen; de voornaamste daarvan zijn wel, le. de gro te eisen, die aan koor en orkest vooral aan 't eerst genoemde gesteld worden en 2e de grote onkosten, die aan een uitvoering verbon den zijn; er zyn d v. buiten het uitgebreide orkest-appa raat niet minder dan zeven solisten nodig! Wel worden hier en daar uitvoeringen ge geven, waar dan grote cou pures worden gemaakt. Hier door zijn dan minder solisten nodig, doch daardoor moeten dan enkele van de belangrijk ste en mooiste ensembles vervallen. „Tot Ofening en Uitspan ning" heeft gemeend, naast het vele, wat zij in de meer dan 110 jaren van haar be staan, aan ouds en nieuws gebracht heeft, nu weer eens te moeten komen met een werk, dat zeer belangrijk en voor Middelburg en geheel Zeeland absoluut onbekend is en zij wil dat zo goed mo gelijk doen, dus geen grote cou pures; slechts een enkele, klei ne en niet schadelijke bekor ting hier en daar. De vereniging i.t it de medewerking van de Ver. voor Instrumentale Muziek, deze keer weer gecomple teerd door de geaeeltelrjke Arnh. Ork. Ver. en te krij gen, 'heeft als solisten Ne derlandse vocalisten. C. Belgische klachten waren ongegrond. Naar aanleiding van mede delingen van Belgische zyde met betrekking tot uit ons land geïmporteerde boter met een „vissige" smaak, vestigt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening er de aandacht op, dat België begin Maart j.l. een kwantum van 1000 ton uit de Nederland se, deze winter in koelhuizen opgeslagen voorraad boter, van afwijkende kwaliteit, heeft opgekocht. Toen de Belgen deze boter overnamen waren zy er volledig van op de hoog te, dat dit product typische smaakgebreken, in technische termologie „vissig" genoemd, konden aankleven. Tezelfdertijd is aan Enge land koelhuisboter van over eenkomstige kwaliteit tot een hoeveelheid van 2000 ton ge leverd. En over deze party zyn zeer gunstige rapporten ontvangen In Engeland is de boter ver werkt, in België is de partij blykbaar in directe consump tie gegeven. Het spreekt vanzelf, dat de ze boter van afwijkende kwa liteit geen maatstaf inhoudt voor de beoordeling van kwaliteit van de normale Ne derlandse boter-export. Dit jaar emigreren 20.000 Nederlanders. (Van onze Haagse redacteur) Ongeveer 20.000 personen zullen in 1948 waarschynlyk uit ons land emigreren. Dat is geen gering aantal. Toch wordt een verdere styging van het aantal emigranten be vorderd en naar men ver wacht zal het inderdaad toe nemen. Emigratie is een van de be- langrykste middelen om in de naaste toekomst de werk- loosheidsdruk te verlichten. Vermoedelyk zal de bevolking in ons land in 1950 -tot tien millioen zielen zijn gestegen. Dit betekent, dat voor een groot aantal arbeidskrachten op betrekkelijk korte termyn werkgelegenheid moet worden gevonden. De landbouw kan niet veel mensen opnemen Industrialisatie zal het voor naamste middel zyn ter voor koming van uit de bevolkings aanwas voortvoeiende werk loosheid. Daarnaast zal emi gratie niet ontbeerd kunnen worden. Een gelukkige omstandig heid hierby is, dat verschil lende landen nog vry veel ar beiders opnemen, mits zy be kwaam zijn tot agrarische of vakarbeid. In andere beroe pen is weinig kans op em plooi. „Vriendschapstrein" in ruil voor „ijzeren gorcfijn". De Amerikaanse journalist Drew Pearson, promotor van de „vriendschapstrein", heeft in de „Daily Mirror" een open brief aan Maarschalk Stalin gepubliceerd waarin hij zich bereid verklaart ten voordele van het Russische volk een nieuwe „vriend schapstrein" te organiseren, indien de Sowjet-Unie er in toestemt het ijzeren gordijn op te heffen. Reizen in Zeeland heeft al tijd zijn aparte moeilijkhe den meegebracht. Is nu nog altijd de Schelde de grote hinderpaal voor een snel verkeer, vroeger was het nog eregr, want onze voorouders uit de 17de eeuw hadden zelfs wanneer zij van plaats tot plaats wilden, veelal een bredere of smallere zeearm over te steken Tussen het Land van Axel en Het Land van Hulst stroomde het Hel legat, terwijl Axel en Zuid- dorpe en Mauritsfort en Phil- lippine gescheiden waren door de Braakman. Al deze wateren werden natuurlijk druk bevaren door veerboten, maar daar stoom en motoren nog onbe kend waren, was de duur van zo'n overtocht geheel af hankelijk van weer, wind en Reizigers vanuit Neuzen en omgeving, die naar Vlaande ren of West-Zecuwsch- Vlaanderen wilden, maakten gebruik van het veer Mau ritsfortPhilippine. Twee veerschippers uit Maurits fort en twee uit Philippine hadden hierop „concessie", maar erg boteren tussen de ze concurrenten deed het niet! Beide partijen gaven hiervan elkaar de schuld en wreven over en weer elkaar minder nette practijken aan, zodat op de duur de sfeer danig vertroebeld was, en de goede verstandhouding tus sen de beide buursteden er onder begon te liiden- EEN VERGADERING IN 1649. Om eens en voorgoed aan alle oneerlijke concurrentie 'n einde te maken belegden de Neuzense en Philippiense Magistraat een gemeenschap pelijke vergadering binnen Mauritsfort op de 12de No vember 1649 teneinde, zoals de notulen van die bespre king zeggen: „Orde te stellen op net veer van Mauritsfort naar Philippine gelijk mede van Philippine op Maurits fort". Voor zover we nu nog kun nen nagaan, is deze vergade ring vlot en prettig verlopen en betoogden beide Magistra ten, dat ze er niets voor voel den, om de goede verstand houding door een dergelijk luttel feit in gevaar te laten brengen. Wel verdedigden zij beide de belangen van hun onderdanen en het gevolg was dan ook een overeen komst, waarin behalve ge meenschappelijke tarieven tevens werd vastgesteld, dat „alle veerluyden sich fallen tijde tot bedien van voorseg de veer vlijtich ende neer- stich gedragen sullen ende Passagiers uiten klachte hou den, op poene van Correctie!" Uit deze ontboezeming blijkt wel, dat in vele gevallen de passagiers het kind van de rekening waren geweest! WEER MIS. Ondanks deze welgetroffen regeling was het echter even later weer mis! De Philip piense veerschippers namen als ze in Mauritsfort hun vrachtje hadden uitgeladen ook weer retourvracht in. ter wijl de schippers van Mau ritsfort hiertoe in Philippine geen kans kregen. Natuurlijk gingen deze weer klagen bij de Neuzense Magistraat en prompt berichtten deze He ren hun overkantse collega's in de meest vriendelijke be woordingen, dat dit tegen de afspraak was en of ze maar wilden zorgen, dat aan deze willekeur een eind werd ge maakt. Jammer genoeg is het ant woord op dit schrijven niet meer te achterhalen, maar wél weten we, dat de zaak jarenlang slepende is gehou den en pas op 25 Juli 1685 haar eenzijdig beslag kreeg door de volgende Neuzense resolutie: „Op het versouck van de veerluyden op Mauritsfort. wonende op deze sijde, is goedgevonden ende ver staan by dezen te lasten en te ordineeren, dat geen veerluyden wonende tot Philipinne van dese kant sul len mogen eenige passa giers of vracht innamen om over te voeren". Of deze resolutie is uitge voerd en hoe, kan niet wor den verteld, omdat de histo rie verder over deze strijd zwijgt. In elk geval zal hier aan een radicaal einde zün gekomen, toen de rivier daar werd ingedijkt! Nieuwe perspectieven bij de ziektebehandeling. Publicatie van de Californische universiteit. In deze eeuw van moderne techniek en nieuwe geneesmid delen is er één vyand van de mens, die in staat is alle vin dingen van de laatste jaren de kanker. Zy is nog steeds een grotendeels te trotseren, nl. van de meest vrees aanjagende ziekten. Nog altyd is men niet in slciat om met deugdelijke middelen dit voortwoekerend kwaad te bestrijden. Hoe lang zal het nog duren? Een dezer dagen berichtte het Oceano- grafische instituut van de Universiteit te Californlë van een ontdekking, die de kanker bestrijding weer in het middel punt van de belangstelling plaatst. Naar aanleiding van deze publicatie wydt het weekblad „Die Weltwoche" hieraan een artikel. W(j geven hiervan een vertaling. KANKERVERWEKKERS. Bij experimenten met micro organismen, werd vastgesteld, dat deze wezens stoffen kun nen afscheiden, die kanker be vorderen. Sommige van deze kankerbevorderende stoffen hebben byna eenzelfde struc tuur als bv. galzuren, die in het menselyk lichaam worden afgescheiden. Daardoor kwam men tot de overtuiging dat de ze stoffen, die op natuurlijke wyze in het menselijk lichaam tot stand komen, soms worden omgezet tot substanties, die kanker bevorderen. Het bewys van deze opvatting kon men tot nu toe nog met leveren. Het instituut sprak echter by de publicatie van deze ontdek king de hoop uit, dat de kan- kerbestryding door middel van bacteriën weer met alle kracht zou worden aangepakt. BACTERIËN. Kankerbestryding door mid- 88.000 boete voor te dure meubelen. Voor de tuchtrechter voor de prijzen te Haarlem hadden zich te verantwoorden: C. B., directeur en A. S„ on derdirecteur van de N.V. Bruynzeel Deurenfabriek te Zaandam, wegens het bereke nen van te hoge pryzen voor meubelen. Opgelegd werd een boete van 88.483.50, overeen komende met het totaal van de bedragen, welke voor ameu blementen, kasten, bedden enz. te veel werden gevraagd. Philips start in Roosendaal. Aan de Bredasebaan te Roo sendaal nadert het nieuwe fa briekscomplex voor de N.V. Philips zijn voltooiing. Men verwacht met de gehele instal latie van de fabriek binnen drie maanden geheel klaar te zyn. Omstreeks 8 Augustus zal de fabriek dan officieel ge opend worden. Er zal gestart worden met enige honderden arbeiders. Inmiddels verrijst in de nabijheid van de nieuwe Philipsfabriek een geheel nieu we Roosendaalse woonwijk. SCHEEPVAARTBEWEGING OP DE NIEUWE WATERWEG. Gedurende Mei zijn de Nieuwe Waterweg binnenge komen 792 schepen, met 1-124.991 netto reg- ton, tegen 547 schepen met 914.780 net to reg. ton in Mei 1947. Sedert 1 Jan. zijn de Nieu we Waterweg binnengeko men 3621 schepen, met 5.645-313 netto reg. ton, tegen 2270 schepen, met 3-844.784 netto reg. ton in 1947. De wereldorganisatie toeristen- en automobilisten bonden, de A.I-T., die dezer dagen te Stockholm verga derde. besloot in 1949 in Ne derland te vergaderen. del van bacteriën. Het lijkt eigenaardig, dat men met ziekteverwekkers een ziekte kan bestrijden. Toch is deze methode al jaren bekend. Het is b.v. een bekend verschijnsel, dat sommige kankerpatiënten genezen, nadat zij een of an dere infectieziekte hebben op gelopen, zoals bv. longontste king, mazelen, malaria of wondkoorts. Reeds meer dan 50 jaar geleden stelde een New Yorkse arts, dr. Coley, vast dat wondroos by vier on- geneeslyke patiënten de kan ker volledig deed verdwijnen. Opzettelyk besmette de arts daarop een ernstige kankerlij- der met de ziektekiemen van de wondroos. De kanker, het betrof hier een gezwel in de hals, genas volkomen. De pa tient bleef gedurende acht vol gende jaren onder geneeskun dige contróle. Zijn gezondheid bleef steeds normaal. Dit ge beurde evenwel in de „negen tiger jaren", het einde van de vorige eeuw. De wondroos was toen een gevreesde en ernstige infectie-ziekte, waarmede men niet zonder meer een toch al ernstige patiënt kon infecte. ren. Dr. Coley wist na lang zoeken tenslotte een verdund mengsel met wondroos-strep- tococcen samen te stellen, waarmede goede resultaten werden bereikt, tenminste voor die dagen. 10 tot 20 procent van zyn paiënten, die reeds ten dode waren opgeschreven, wer-. den gered. Tot aan zijn dood toe trachtte Coley de aan dacht van de wetenschappely- ke wereld op zijn methode te vestigen. Over het algemeen stonden de medici echter vrij sceptisch tegenover dit „paar- denmidel". Men vond het een beetje griezelig om de ene duivel met de andere uit te drijven. MALARIA CONTRA VERLAMMIN G. De Nobelprijswinnaar prof. Wagner v. Jauregg uit Wenen was inmiddels ook tot dezelfde ontdekking gekomen, zy het dan op ander gebied. Hij ge nas namelijk voortschrijdende paralyse (een soort verlam ming) met malaria. Tot deze behandeling kwam hy echter pas na jarenlange studies en onderzoekingen. Eerst genas hy zijn patiënten met een typhus-infectie, doch later bleek hem, dat malaria dezelf de uitwerking had. De malaria was vry eenvoudig te gene zen met kinine-preparaten. Thans is dit alles nog veel eenvoudiger geworden. Ge steld dat een kankerpatiënt een wondroosbehandeling zou ondergaan, dan is hij met mo derne geneesmiddelen, zoals penicilinè, gemakkelijk van deze infectie-ziekte te genezen. De ontdekking van de Cali fornische Universiteit stelt het vraagstuk van de kankerbe stryding opnieuw aan de orde. De wetenschap is de laatste jaren met reuzenschreden vooruit gegaan. De verschil lende bacteriologische en bio chemische methoden zyn beter geworden. Het preparen van de besmettings-bacteriën le vert geen moeilijkheden meer op. Het verloop van de infec tie-ziekte kan in de hand wor den gehouden door middel van peniciline en streptomyci- ne. HET ONDERZOEK. GAAT VOORT. In de laboratoria werken de mannen van de wetenschap onvermoeid verder. Misschien komt men met onderzoekingen nog wel zover, dat men een direct werkend geneesmiddel ontdekt. Nu schijnt het nog alsof de kanker het terrein beheerst, doch men gaat voor uit, al is het langzaam. Thans worden zelfs bacteriën gemo biliseerd om de strijd tegen de gevreesde ziekte aan te binden. BUITENLANDSE OLIEBELANGEN IN DE ARABISCHE L ISA Indien men op deze kaart ziet, welke belangen de Ver. Staten, Gr. Brittannië en de Sowj et-Unie in de Arabische Landen hebben, dan blijkt wel, dat deze olieconcessies een optreden in het geschil niet vereenvoudigen. De waarde van de concessies is zeer groot. De Amerikaan se concessie in Saoedi-Arabië vertegenwoordigt alleen al een waarde die het vijfvoud van de totale kosten van het Marshall-plan te boven gaat. Hierbij kan nog gevoegd wor den de enorme investering (175 millioen dollar) die de aan leg van de Trans-Arabische pijpleiding vraagt. Op dezelfde wijze waarop het dus voor de Ver. Staten zaak is goede vrienden te blijven met Saoedi Arabië is dit eveneens het geval met Engeland tegenover Trans Jordanië en Irak. Deze landen en Syrië hebben concessies verleend aan Engeland, de Ver. Staten, Frankrijk en Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 4