Finland voor de verkiezingen Vlassers van Eede zetten jaarlijks een millioen om „Jeugd van Nederland" Hoe lang slaapt U? tweed: BLAr Een volk, dat aan strijd gewend is Kijk niet naar de wolken voor ze de zon verduisteren ir vlassbrij-problemen i Kle ne bedrijven hadden het bijzonder moeilijk De zwingel-turbine spaart deviezen Kroniek der Zenen muzen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 4 JUNI 1948 door HANS NESNA- HELSINKI, Mei De politieke hemel van Finland is zo stralend blauw van louter licht, dat het gevaarlijk is erin te kijken! Een ieder is opgewekt, iedereen spreekt hier over de snel naderende zomer en iedereen zwijgt hardnekkig over de politiek- En dat, terwijl de Rijksdagverkiezingen zowat voor de deur staan! Maar in de lach en de zonnige blijheid ligt de ernst van het Finse volk verborgen en uit zijn zwijgzaamheid spreekt zijn stugge wil dat niets ver anderen zal en hem niets ontnomen zal worden van zijn duur betaalde onafhankelijkheid. Alles moge de Finnen tegenlopen, maar zo is ongeveer hun opvatting diets is in staat en niets mag in staat zijn hun het geloof in het behoud van de vrede en hun onafhankelijkheid te doen ver liezen- Een ieder weet wel, dat er dreigende wolken zijn, maar waarom ernaar te kijken zolang zij de zon nog niet verduisteren? Het vrije Finland is uit een geweldige draaikolk van kwellingen en vernederingen omhoog gekomen, een zeer bloedige draaikolk ook, maar juist hieruit heeft het zijn kracht en moed ontvangen. Krijgt men een Fin zover, dat hij over politiek begint te spreken, dan zal hij nooit verzuimen aan het actuele 'n groot brok historie vooraf te laten gaan: dan passeren eerst de eeuwen onder het juk van Zweden de revue, daarna de eeuw onder dé Russische Tzaren, om ten slotte te komen tot de grote strijd om de bevrijding in toevluchtsoord gezocht ook gevonden heeft in het voor Russische revolutionnai- ren onder het Tzaren-regiem altijd gastvrije land, kent de geschiedenis van dit strijdba re en onvermoeibare volk van A tot Z. Hii heeft zelfs indertijd zijn bewondering voor de Finnen niet onder stoelen of banken gestoken. Dat de Russen West-Karelië terug wilden hebben, was in dertijd een bittere pil voor de Finnen, dat zii de haven stad Petramo af moesten staan eveneens. Nu is er een brok van hun landkaart af en moeten zij tevreden zijn met hetgeen zii nog bezitten: hun zelfstandigheid. Is deze slechts schijn? Een bitter ge stemde zegt: wij moeten toch doen wat Stalin en Molotov voorschrijven. Maar de opti mist zegt „wat wij hebben, hébben wij nog" en „morgen gaat de zon weer op". Een merkwaardig volk! Een volk. dat een geweldige schat aan oer-oude liederen bezit, het Finse heldenepos, de Ka- lewala, waarin de strijders bezongen worden die in bloe dige gevechten onder gingen voor de vrijheidHet zijn deze liederen geweest, die 't Finse volk van nu tot een eenheid hebben saamgebun- deld- Zii gaven de Finnen niet alleen hun taal, doch de den bij hen ook, na uren van wanhoop, het bewustzijn van saamhorigheid opvlam men. Bii de aanstaande verkie zingen verwacht men ook nu weer een opvlammen van de ze geest: men rekent welis waar niet, wat het aantal stemmen betreft, op een ne derlaag der communisten, doch men verwacht, dat de oolitiek-onverschilligen thans zullen weten wat hun plicht is en hun stem tegen de Com munisten zullen uitbrengen- Ik heb in Finse steden de oude volksliederen horen zin gen in cabarets, door een pu bliek. dat reeds bii de eerste strophen wild van geestdrift was DE RIJKSDAG. De Finse Rijksdag bestaat uit 200 afgevaardigden, waar van de Sociaal-democraten 50, de Communisten 59, de Agrarische Partij 48 en de Zweedse Volkspartij 13 zetels innemen. De rest wordt inge nomen door een groep kleine partijen. De zogenaamde groen-rode regering steunt vooral op haar buitenlandse politiek (de verhouding tot Rusland) doch heeft op elk ander terrein een sterke op positie tegenover zich, welke uit vrijwel alle partijen met uitzondering van de communisten gevormd wordt Niemand verwacht en nie mand verlangt dat de aan staande verkiezingen grote veranderingen in de constel latie der regering zullen brengen; het nauwelijks uit gesproken devies is: geen toenadering tot. doch ook geen verwijdering van Rus land. Met andere woorden: verder leven on de basis van het „vriendschapsverdrag" met Moskou, zo lang dit mo gelijk blijft (Nadruk verboden) Vroeger was het mogelijk dat de vliegtuigbestuurders zelf 't instrumentenbord van hun machine bedienden. De moderne vliegtuigen zijn echter gecompliceerder. Hier ziet men een boordwerktuigkundige in een der D-C. 6-toestellen van de K-L-M. aan een instrumentenbord de loop der mo toren regelen. Hertha Kuirelnen, de Finse communiste, vrouw van ex- minister Leino, is by de laatste regeringswisseling minister zonder portefeuille geworden. 1918 en van hieruit gaat hij dan, langs vele paden, het terrein der actuele proble men verkennen. Het gaat altijd bij de Fin nen om het „zijn" of „niet zijn". Zij hebben altijd op de wip gezeten, nu eens beho rend tot Zweden, dan weer tot Rusland, maar steeds bei de vrezend. Het was de grootste illusie van het be vrijde Finland om de uiterste Noord-Oostelijke punt der Westerse beschaving te gaan vormen. Het was bereid Rus land politiek en cultureel de rug toe te keren. Doch de winteroorlog van 1939'40 en de laatste nederlaag aan de zijde der Duitsers tegen de Russen, heeft hun doen voelen dat dit niet mogelijk is. Over heel Finland ligt on miskenbaar de schaduw van het rode Rusland. En ook de felste tegenstanders van het Russische Communisme keuren het vriendschapspact met Moskou goed zelfs al weet niemand precies wat er in staat. ILLEGALE GROEPEN. Ik hoorde van verschillen de kanten vertellen, dat zich reeds overal in dit land ille gale groepen gevormd heb ben, om gereed te zijn voor een nieuwe strijd tegen Rus land. Dit is oncontroleerbaar, doch zeer waarschijnlijk want eeuwenlang hebben de Finnen illegale bewegingen gevormd tegen hun onder drukkers En Rusland weet dit! Stalin, die zelf in zijn jonge jaren herhaaldelijk een Oudere mensen liggen langer op bed. Het gemiddelde is acht uur. Jos. Vranken Sr. overleden. In Duitsland, waar hjj zijn dochter bezocht, is plotseling overleden de musicus Jos Vranken Sr. Hy was de stichter van een Haags Palestrinakoor. waar mee hy in binnen, en buiten land veel successen behaal de. Met dit koor werkte hij vaak mee aan de concerten in het Scheveningse Kurhaus Veel bijdragen van zijn hand verschenen in de „Berüner Allgemeine Musikzeitung." Ook schreef hjj muziekrecen sies in „De Telegraaf." Als componist heeft Vran ken vooral op kerkelijk ge bied van zich doen spreken. Hij schreef missen, een re quiem, een te Deum, een Kerst-oratorium en eeü Jo hannes passie. Waarschijnlijk acht uur, maar indien U ouder bent dan 65 jaar, ver moedelijk negen uur. Anders dan de medische wetenschap leert, n-1. dat de behoefte aan slaap met het klimmen der jaren afneemt, blijkt uit een enquête van het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie, dat men dooreengenomen langer slaapt naarmate men ouder is- De enquêteurs- en enquê- trices van het N-I-P.O. vroe gen namelijk aan talloze mannen en vrouwen van al le leeftijden: „Hoe laat gaat U meestal naar bed?" „Hoe laat staat U meestal op?" Dit zijn de antwoorden: Naar bed: 1 voor 9 uur 14 9 tot 10 uur 43 10 tot 11 uur 35 11 tot 12 uur 7 na 12 uur. Opstaan: 3 voor 5 uur 10 5 tot 6 uur 36 6 tot 7 uur 39 7 tot 8 uur 10 8 tot 9 uur 2 na 9 uur. Opstaan tussen 6 en 8 uur en onder de wol tussen 10 en 12 is dus „normaal". Wan neer wij nu van iedere on dervraagde nagaan hoe lang hij of zii doorgaans slaapt, krijgen we: J/6 korter dan 6 uur 3 6 uur 20 7 uur 43 8 uur 27 9 uur 5 10 uur 1 J/& langer dan 10 uur De meeste mensen versla pen dus een derde van elk etmaal, de welbekende acht uren slaap. VROUWEN SLAPEN LANGER. Uit deze enquête is verder gebleken dat beter gestitu- eefden later naar bed gaan. later opstaan maar ook dooreengenomen iets langer slapen dan minder gestitueer- den- De vrouwen slapen ge middeld langer dan de man nen (dooreengenomen even laat ter ruste, maar later op), terwijl opstaan en naar bed gaan in de grote steden later plaats vindt (gemiddeld tus* In het Maasdorp Neder- hemert heeft men dezer da gen aan de Kapelstoep een grote vliegtuigbom uitgegra ven. die er van 1944 af moet hebben gelegen, toen de in de Maas liggende schepen aan houdend werden gebombar deerd. De miinopruimings- dienst heeft de bom gede monteerd. Timor wil zelfstandigheid. De vereniging „Persatoean Timor Besar" heeft aan H.M. de Koningin en aan de Staten Generaal een verzoekschrift aangeboden, waarin zjj uit drukkelijk verzoekt om gelijk gerechtigd lidmaatschap van het koninklijk. Het verzoekschrift wjjst er op dat reeds eerder tot de re gering gerichte verzoekschrif ten zonder resultaat zijn ge bleven. Mocht ook dit verzoek feen gevolg hebben, dan zal e vereniging hierdoor worden aangespoord om een weg te bewandelen, die tot nu angst vallig is vermeden en die met hun grondgedachte strjjd, n.l. het zich richten tot de Vere nigde Naties. Noodtoewijzingswet blijft nog van kracht. Brj de Tweede Kamer is in gediend een ontwerp van wet tot wijziging van de Noodtoe wijzingswet, welke krachtens destijds een toegevoegd amen dement op 1 Juli a.s. zou ko men te vervallen. Men ver wachtte, dat de algemene wet telijke regeling in zake de oor logsschade op genoemde datum haar beslag zou hebben ge kregen. De regering is van oordeel, dat de betreffende bepaling thans dient te vervallen. Zy stelt zich voor de opneming van een bepaling in het wets ontwerp op de materiële oor logsschaden te bevorderen, krachtens welke de noodtoe wijzingswet bij de inwerking treding der wet op de materi ele oorlogsschaden vervalt. sen 7 en 8 uur op en tussen 11 en 12 naar bed) dan in de kleine gemeenten (tussen 6 en 7 op en voor elven naar bed). Wanneer men met de leeftijden rekening houdt komt het volgende beeld te voorschijn: 23-35 j. 35-50 j. 50-65 j. 65 j. en oud<"- 6 uur en korter 7 uur 8 uur 9 uur 10 uur langer dan 10 uur 1 19 46 30 4 3 25 45 23 4 16 40 32 5 1 7 18 34 19 22 Van de mogelijkheid om langer uit te slagen, maken ve len boven de 65 blijkbaar een goed gebruik- (Gemiddeld meer dan 9 uur). Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie! Amsterdam. (Nadruk verboden). Vonnissen in de verduisteringszaak bij Palthe De rechtbank te Almelo heeft uitspraak gedaan in de zaken tegen de hoofdverte genwoordiger J. P. S. uit Den Haag en de depót-administra teur J A. B. te Almelo, die in dienst van de firma Pallhe te Almelo in de loop van en kele jaren een bedrag van ongeveer 50-000 gulden heb ben verduisterd. De rechtbank achtte bewe zen, dat B. zich meermalen had schuldig gemaakt aan diefstal en verduistering en veroordeelde hem daarom tot één jaar gevangenisstraf met aftrek. S. werd veroordeeld tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek. Gymnastische hersen- toeren op de film. Binnenkort begint men in Haarlem met de opnamen van een zes tal 10-minutenfilmpjes, die onder de titel: „hoe is de stand, Mieke?" in de voorprogramma's van de bioscopen zul len verschijnen. Rudi Mayer, de productielei der van „Pygmalion" en „Vadertje Lang been", wil hiermede in visuele gedaante de be kende Avro-intelligen- tietests op het witte doek brengen. Het scenario werd geschre ven door Bob Wallach en Paul Keijzer. Mede werkenden zijn Bob Wallach. Jan Boot-s (de beide vragenstellers van de microfoon), Ge rard van Krevelen (die met zijn orkest voor de muzikale illustratie zorgt) en Mieke Mel- cher (het meisje, dat de stand noteert). Elk filmpje geeft .20 tot 25 vragen, die in beelden worden ge steld. waarna de ant woorden mondeling worden gegeven. Een belangrijke tentoonstelling in Amsterdam of Den Haag (Van onze jcugdmede werkster). Er worden in Nederland vaak en veel tentoonstellingen gehouden. Een tentoonstelling over de jeugd is daarbij misschien geen unicum, maar uitermate belangrijk is zij wel Misschien is het ook voornamelijk daarom, dat de or ganisatoren van de tentoonstelling „Jeugd van Nederland" niet over één nacht ijs gaan en hun oorspronkelijke plan, de expositie te doen plaats vinden in het jubileum-jaar, hebben laten varen. De idee was anders niet onaantrekke lijk, want juist door 'n dergelijke tentoonstelling had men „een zinvolle bijdrage" kunnen leveren tot de viering van het regeringsjubileum van H. M. de Koningin. Geen hoera-slemming I De nadere uitwerking van de tentoonstellingsplannen stuitte echter op zoveel be zwaren van organisatorische en vooral ook van financiële aard dat men besloot, gelijk wij reeds meldden, de exposi tie tot het volgend jaar uit te stellen. Wat het doel van de ten toonstelling „Jeugd van Ne' derland" is en wat er te zien zal zijn, is niet in enkele woorden te zeggen Kort sa mengevat houdt zii alles in van wat er in Nederland voor de jeugd gedaan wordt. Dat is een veelomvattend begrip, vooral wanneer men bedenkt dat prominente figuren op het gebied van de kinderh: giëne, kinderbescherming, c zorg voor het gezin, onder wijs en vorming buiten schoolverband het initiatief tot deze expositie genomen hebben. HET GEZIN. Uitgangspunt van de ten toonstelling is het gezin- Daaromheen worden de vijf bovengenoemde afdelingen gegroepeerd en voorts wat de jeugd zelf doet, én wat nog gedaan moet worden. Want dat is een van de be langrijkste punten die naar voren gekomen zijn: leiding gevende figuren op velerlei gebied worden nu bijeen ge bracht en in staat gesteld inzicht te verkrijgen in het werk dat anderen doen in -het belang der jeugd- Herhaaldelijk wordt de klacht gehoord, dat men zo weinig van eikaars werk af weet, men is vaak met liif en ziel verwant aan één bepaal de organisatie^ en ziet niet of wil niet zien datgene wat er op ander gebied voor de jeugd gedaan wordt. Het komt soms tot een beconcur- ren van eikaars idealen. AMSTERDAM OF DEN HAAG. Op deze tentoonstelling nu zal men eikaars terreinen leren verkennen. Men doet ervaringen op, is in de ge legenheid te „praten" en de onderlinge samenwerking zal in elk geval groter kunnen worden dan tot nu toe het geval was- De tentoonstelling zal, zo als gezegd, het volgend jaar gehouden worden, waar schijnlijk in Amsterdam of Den Haag. Zij zal vier weken duren en men zal er zoveel mogelijk voor zorgen dat re clame en industriële deelne ming tot een minimum wordt beperkt- Onder één centrale aesthetische leiding wordt de opbouw geregeld, zodat men geen tentoonstelling van ten toonstellinkjes krijgt, maar Dat de vlasserij voor Zeeuwsch-Vlaanderen en dan speciaal voor de centra rond Aardenburg en Koewacht van zeer grote betekenis is, kan algemeen bekend worden verondersteld, maar dat neemt toch niet weg, dat het in teressant kan zijn deze betekenis eens in enkele cijfers uit gedrukt te zien- In West Zeeuwsch-Vlaanderen, over welk gebied we het ditmaal vooral willen hebben, wordt toch altijd nog per jaar een 3 Vz millioen kg. gerepeld vlas d-w-z. ontdaan van het zaad verwerkt, afkomstig uit alle delen van ons land, waar de vlassers bet door bemiddeling van de handel kopen. Tegen gemiddeld 15 cent per kg. is dat een totaal bedrag van rond 500-000, De opbrengst aan vlaslint kan op ruim Vz millioen kg. (gemiddeld 1.50 per kg.) worden gesteld, maar daarbij komen natuurlijk nog de „lokken" (*/A millioen kg.) die 15 a 16 cent per kg. opbrengen, zodat het product, zoals het door de vlassers wordt afgeleverd, in West Zeeuwsch- Vlaanderen jaarlijks een bedrag van een klein millioen in het l^tje brengt. Maar daar moeten het inkoopbedrag en de bewerkingskosten natuurlijk vanaf. En dat is heel wat! ONTSTAAN. Dit vlassersbedriif is op een heel merkwaardige wijze ge groeid. Daarvan kan bijv. wethouder C. Sturtewaegen, een man, die in Eede door en door „thuis" is, vertellen. Er zijn in deze streken heel wat kleine boeren, die in hun be drijf onvoldoende bestaans mogelijkheden vinden. Zii beginnen er dan een vlasse- rijtje bij- 's Zomers werkt de hele familie op het platte land, 's winters in het vlas. Deze toestanden zijn natuur lijk ook in de hand gewerkt door de splitsing van boeren bedrijven wanneer een vadei meer zoons had. Eigenlijk is dit vlassersbe driif pas sterk naar voren ge komen tijdens en na de eer ste wereldoorlog toen vele Belgische vluchtelingen bij de boeren als vlasser kwa men werken. Die Belgen kenden het vak en de Zeeuwsch-Vlamingen hebben het van hen geleerd, 't Ging alles toen weliswaar nog heel primitief, maar het gevolg was toch dat de ene boeren zoon na de andere begon te „vlassen" en geleidelijk aan de toestand groeide, wel ke we op het ogenblik ken nen en waarbij een beschei den plaatsje als Eede is ge groeid tot een welvarend centrum, waarin een zestigtal grotere en kleinere vlasserij" en werkt. MOEILIJKHEDEN. Welvarend, schreven we Dat gold eigenlijk slechts tot voor de oorlog, maar sinds dien zijn de vlassers van Eede in ernstige moeilijkhe den gekomen, niet het minst door de enorme verwoestin gen, welke ook hier zijn aan gericht, en wat de kleine vlassers betreft ook door de ontwikkeling van de tech niek, welke oorzaak werd, dat deze bescheiden bedrijf jes niet meer tegen hun gro te collega's kunnen concur reren. Het gaat nu eenmaal niet meer aan om met een eenvoudige molen te zwinge len als daarvoor uitstekendel moderne zwingelturbines be staan, die het werk vlugger en beter doen. Een rapport van het Cen traal Instituut voor Indus trie-ontwikkeling. dat in 1946 verscheen stelde dan ook reeds vast, dat zeker de klei ne vlasserijen tot ondergang gedoemd zouden zijn, wan neer hier niet werd ingegre pen. Zo is men in Eede, toen voor de vlassers een niet on belangrijk bedrag ter be schikking gesteld werd, ge komen tot de oprichting van een coöperatieve zwingeltur- bine, welke thans voor de kleine vlassers werkt, die zelf natuurlijk lid van de coöperatie zijn en nu met hun eigen bedrijf uitstekend tegen de grotere vakgenoten kunnen concurreren. Onder leiding van de heer A. Croock, die behalve be drijfsleider van deze coöpe ratie ook voorzitter van de Vlassersbond is, werkt dit bedrijf nu reeds enige maan' den tot aller tevredenheid- Vlot en keurig afgewerkt kriigen de vlassers nu hun vlas afgeleverd, zodat zii met hun product nu ook steeds op het meest gunstige mo ment op de markt kunnen komen. En bovendien wordt heel wat bespaard op arbeidslonen en dat is vooral belangrijk omdat het werk aan de oud< zwingelmolens vooral door Belgische vaklieden werd verricht, hetgeen ons land een niet onbelangrijk bedrag aan deviezen kostte. Ook komen er door de nieuwe werkwijze arbeids krachten voor de landbouw vrij. De kosten van het zwinge len zijn door het ingebrnik- stellen van de turbine terug gebracht van 45 tot 16 per kg. Zo ziet men, dat de vlas sers na de oorlog niet bii de pakken ziin' gaan neerzitten. een overzichtelijk geheel, zonder doublures of overla ding. Naar dr- F. Mettrop. in- s ecteur van de Volksge zondheid in Den Haag. die het initiatief tot deze ten toonstelling heeft genomen, meedeelde, is men bij het op zetten van deze expositie van de gedachte uitgegaan, dat „de zorg, die een volk aan zijn jeugd besteedt, niet al leen naar omvang, doch ook naar hoedanigheid gemeten, beschouwd mag worden als een der beste graadmeters van de waarde van een volk, van zijn ontwikkeling en van zijn levenskracht". Het is geen „Hoera"-ten- toonstelling, aldus drukte zich de voorzitter, dr. J. A. Vor der Hake, oud rector van het Baamse Lyceum, zich uit Wü moeten ons bewust wor den, dat er nog zeer veel ge daan moet worden voor de Nederlandse jeugd en daartoe wil deze tentoonstelling een klein steentje bijdragen. (Nadruk verboden). Een aantal vervelende en akelige mensen tenminste dat zeggen kunstenaars gaan eens met elkaar praten. De kunstcritici uit 30 landen komen van 2128 Juni in Parijs bijeen. De bedoeling is een Internationale vereni ging van kunstcritici te stichten. Er zal gesproken worden over aesthetische problemen, artistieke tenden ties, architectuur, de kunst bij radio en televisie, enz. Bij de jubileumfeesten in Augustus a-s. zal blijken dat H. M- de Koningin ook nog Prinses van Oranje is. Er zal namelijk een groep uit het firinsdom Oranje naar Neder- and komen. Dit gezelschap, het draagt de naam „Lou Ri- ban de Preuvenco" zal een tournee van 10 dagen door ons land maken en in grote steden in provinciale kleder dracht folkoristische dansen ten tonele brengen, o-m. de „Farandole". Een leeraar in de Franse taal, ergens in Engeland, werd, zoals vele v. zijn land genoten, tijdens de oorlog gemobiliseerd. Hij werd ka pitein bij de Geheime Dienst en „gedropped" boven Frank rijk. Hij deed daar tijdens de bezetting ondergronds werk. Thans wordt in Pariis een film opgenomen, die het le ven van deze kapitein in beeld brengt. Het eigenaardi ge is dat de hoofdrol in deze draaiprent wordt gespeeld door de kapitein zelf. De film draagt de naam „Maintenant on peut le dire". De componist Bruckner is nqg steeds het onderwerp van discussie. Het is dan ook een wat zonderlinge figuur ge weest. Een verlegen, naïeve en wat boerse man, om wie altijd een beetje werd ge lachen, doch die de prachtig ste werken schreef. Op 27 en 28 Juni organiseert de Ned- Bruckner-vereniging te Bos koop een conferentie, waar lezingen over deze componist zullen worden gehouden, die muzikaal worden geïllu streerd. Als sprekers treden op prof. Max Auer en Willem van Otterloo. 00* De bijne 75-jarige Neder landse acteur' Anton Vcrhey en uit Blaricum, oud-medé- werke van Willem Roy aards, werkt nu reeds bijna een jaar in Zuid-Afrika. Hij heeft daar o.a. uitgevoerd Dosto- awsky's „Schuld en boete", h Juli zal hij naar Neder land terugkeren. Intussen be staan er plannen om het mid deleeuwse drama „Elckerlyc" dat speciaal voor hem in het Afrikaans werd vertaald, daar weer ten tonele te bren gen, terwül met de Afrikaan se Theatre-trust and film corporation een contract is afgesloten om dit werk al daar te verfilmen volgens Verhey's eigen scenario- In Maart 1949 zal hij voor de vierde maal naar Zuid-Airika vertrekken. bedrijfjes niet alleen weer op, maar ze moderniseren en dragen er zo toe bij onze Ne derlandse productie op te voeren. Ze maken hun be drijven beter dan ze waren! Hun zorgen en problemen liggen echter niet uitsluitend op het terrein van het zwin- gelen. Maar daarover in een Ze bouwen hun bedrijven en tweede artikel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 3