NIEUWS UIT ZEELAND Zeeuwse gasvoorziening Betere woningbouw op Walcheren's platteland Brand in oliefabriek Tweede Kamer krijgt het nog druk Zeven ministers naar België. r Levenslang tegen roofmoordenaar geëist. Amsterdamse brandweer met groot materiaal uitgerukt. Vuur greep snel om zich heen. Arbeiders ontdekten om streeks half zeven Donderdag avond rookontwikkeling op de z.g. nieeltapafdeling van de N. V. BertePs oliefabrieken, nabij de Berlage brug te Amster dam. Direct maakten zy alarm. Binnen enkele minuten sloegen echter de vlammen reeds van alle zyuen uit de hdven-étage. Zy hadden nauwe lijks tijd een goed heenkomen te zoeken. MOEILIJK BLUSSEN Het vuur greep snel om zich heen op de zolderverdieping, waar zakken veevoeder lagen opgeslagen. De brandweer, die direct met groot materiaal uit rukte. werd in haar blussings- werkzaamheden sterk belem merd, doordat het gehele fa briekscomplex door sloten is omgeven. Intussen was het vuur ook in een ander gedeelte van het 3 verdiepingen hoge fabrieks gebouw overgeslagen. Soekarno naar Sumatra. Donderdag is president Soekarno voor een inspectie reis van een maand naar Su matra vertrokken. Soekarno wordt vergezeld door minis ter Soekiman. NIEUWE GOUVERNEURS VOOR SUMATRA. Volgens Antara zijn door Soekarno drie nieuwe gou verneurs voor Sumatra be noemd. namelijk: dr. Moham med Amin voor Noord-Su- matra. dr. Mohammed Ras- hid voor midden-Sumatra en dr. Mohammed Isa voor Zuid- Sum.atra. •Tilanus pas na de verkie zingen naar Bandoeng. De heer Tilanus. voorzitter van de Christ- Hist. Unie en lid van de commissie van Ne gen ter voorbereiding van dp Ronde Tafelconferentie met Indonesië, heeft in principe de uitnodiging van de Neder landse regering om de fede rale conferentie te Ban doeng bij te wonen, aan vaard- Hii zal echter eerst na de verkiezingen en de daar op volgende formatie van een nieuw kabinet naar Indone sië vertrekken. Minister van den Brink vervangt minister f^pnsholt. Bij K. B. is bepaald, dat voor het tydvak, dat de mi nister Mansholt in verband met zHn reis naar Frankrijk en België afwezig zal zijn, het beheer van het ministerie van landbouw, visserij en voedsel voorziening ad interim zal worden waargenomen door de minister van economische za ken prof. dr. J. R. M.rvan den Brink. Weer een complot van veesmokkelaars. Door een toeval is de Utrechtse politie op het spoor gekomen van een uitgebreid veesmokkelcomplot- Hoewel de politieautoriteiten aanne- nen. dat minstens 100 stuks vee door deze groep naar België zijn gesmokkeld, heb ben de gearresteerden tot dusver slechts toegegeven 67 koeien over dè grens te heb ben gebracht. In Maart had de Utrechtse politie wegens een kleine distributie'-overtreding w een zekere A H* H. uit Weert gearresteerd. Een zakboekje, dat hij bii zich droeg, werd hem noodlottig: daarin trof men namelijk een groot aan tal 3elgische adressen aan- Het onderzoek werd voortge zet en al spoedig bleek, dat H. in verbinding stond met een groot aantal veesmokke laars, van wie er $hans reeds zes gearresteerd ziin. Exporteurs van tuinbouw producten vergaderen. Op de jaarvergadering van het uitvoer-contróle-bureau voor tuinbouwproducten, die Donderdag te Rotterdam werd gehouden, wees de voorzitter, de heer A. W. van der Plas- sche, directeur van de tuin bouw, op de zeer belangrijke taak, die het U.C.B. door zjjn controlerende functie met be trekking tot de export van tuinbouwproducten vervult. Vele tuinders vrezen, dat de to verwachten invoer van Ame rikaans fruit door het Mars hall-plan en voorts de invoer van citrusvruchten in de toe komst, hun afzet zal bedrei gen en verzoeken de overheid reeds om beschermende maat regelen. Elk -product, aldus spr., zo heeft het verleden be wezen, vindt zyn eigen markt en de tuinder zal zich kunnen handhaven, als hij de kwaliteit van rijn product, zyn oogstme- thoden, de sortering en de ver pakking op een hoger peil Vervolgens hield ir. C. van Bcekom, rykslandbouwconsu- Dc dikke" rookwolken welke boven het terrein hingen, trok ken enorme belangstelling. Op een afstand leek het, alsof de grote graansilo, die zich hoog boven de overige gebouwen verheft, door het vuur was aangetast. Do olietanks liepen geen gevaar. GEVAREN-ZÓNE. lOp de in de di»ecte nabijheid van het brandende gebouw ge legen garages van de Ver. delf stoffen petroleum Maatschap pijen, stonden een aantal met benzine gevulde tankauto's. Deze werden ijlings buiten de gevarenzóne gebracht. De brandweer had omstreeks acht uur de brand onder de knie- Het staat wel vast, dat het ge bouw verloren is. Van het hoog telegen Amstelstation af, bood e brand een fantastisch schouwspel. De Nederlandse ministers Beel. van Boetzelaer, van den Brink. Drees. Lieftinck. Mansholt en Vos zullen zich a.s Maandag naar België be geven ten einde deel te ne men aan een bijeenkomst van ministers der Benelux-lan- den, te houden in Chateau d' Ardennes in de Belgische Ar dennen. Ook de Belgische ambassa deur in Nederland zal aan de besprekingen deelnemen. De overstroming van de Columbia die tot dusver 60.000 daklozen heft gemaakt en verscheidene dorpen vol ledig heeft vernield, schijnt nog niet geëindigd te zijn- Grenssluipertjes. In de laatste weken neemt de illegale grensoverschrijding van Duitse kinderen in het Limburgse grensgebied hand over hand toe- De Nederlandse grensbe waking heeft aan het toezicht hierop de han den vol. want de kinde ren komen in de grens dorpen overal bedelen om etenswaren, terwijl in enkele gevallen ook diefstallen worden ge pleegd In de week van 23 tot 29 Mei zijn al leen onder de gemeente Ubach over Worms meer dan twintig Duit se kinderen in leeftij den, variërend tussen 6 en 18 jaar. die over de grens gekomen wa ren, aangehouden en naar Duitsland terug gestuurd. Oók volwas senen proberen over de grens te sluipen om eten te halen. Tegen over deze indringers wordt met grote ge strengheid opgetreden. Brand in bewarings- kamp. Donderdagavond brak door onbekende oorzaak brand uit in een loods op het terrein van het pewaringskamp te Laren. Het vuur greep snel om zich heen en een loods, waarin hout en andere goederen waren op geslagen, brandde geheel af. Aan de blussing, die tot onge veer half elf duurde, namen de brandweren uit Hilversum. Bussum, Laren en Blaricum deel. De kampleiding verzocht de commandant van de Palm- kazerne assistentie om ont vluchtingspogingen van gede' tineerden te kunen verijdelen. 300 militairen met de bajonet op het in de aanslag gehouden geweer trokken een corcron om het kamp. Regering kwam met een verlanglijstje. Kamer zou nog na 7 Juli moeten vergaderen. De regering heeft aan do voorzitter der Tweede Kamei lijst van wetsontwerpen doen toekomen en daarky me degedeeld, dat zy het op prys zou stellen indien de Kamer nog gelegenheid zou vinden, de ze onderwerpen te behandelen vóór zy wordt oqtbonden. Op deze lijst komen belang rijke wetsontwerpen voor, wel ke dezer dagen op de agenda der Kamer geplaatst zijn. KAN HET? Een politieke medewerker van het A.N.P. tekent hierbij aan: De vraag rijst, of de thans zittende Tweede Kamer wel de tijd zal kunnen vinden om zo vele ingewikkelde zaken nog ai te doen. De agenda, zoals die thans is vastgesteld, ziet er reeds zwaar uit. De lijst, waarvan hierboven sprake is en waarop een aantal ontwer pen schijnt voor te komen, dat nog niet eens is ingediend, doet er nog een flinke schep bovenop. Nu zijn de verkiezingen vastgesteld op 7 Juli en de Kamerleden zullen wel enige weken vrij willen zyn om ge legenheid te hebben de kiezers te ontmoeten. En hoe staat het De graanlevering van de oogst 1948. De belangrijkste richtlijnen en bepalingen, welke voor de granen van de oogst 1948 zul len gelden, houden o.m. in, dat de tarwe practisch geheel voor consumptie beschikbaar zal moeten komen. Het vrygeven van tarwe voor veevoeder-doel einden zal niet plaats kunnen hebben. De andere granen züllen door het verstrekken van z.g. „toewijzingen uit eigen oogst" in zodanige hoeveelheden op de bedrijven der telers achterge houden mogen worden als rede lijkerwijze voor voedering van de eigen veestapel nodig is. Andere granen, welke niet voor verbruik op de eigen be drijven toegewezen worden, zullen verplicht geleverd moe ten worden ten behoeve van de broodgraan voorziening (rogge) dan wel voor andere consump- ticdoeleinden (byv. grutters waren) en/of do veevoederdis- tributic. Behoudens nader bekend te maken uitzonderingsgevallen, zal de leveringsverplichting voor telers in de provincies Groningen, Drente, Friesland, Noord-Holland, Zuid-Holland, Zeeland en in het N.W. kleige bied van Noord-Brabant, wor den gebaseerd op de werkelijke dorsresultaten, welke op dors- bricfjcs ter kennis van de plaatselijke bureauhouders moeten worden gebracht. Vervoer is alleen toegestaan op geleidebiljetten. Aflevering van graan door telers mag al- lent voor èeeland. een voor- j leen plaats hebben tegen inne- dracht over proeven van r/j- ming van een afleveringsbe- senverbetering en bewaarme- wijs aan erkende graan- en/of thoden van uien. 1 zaaizaadhandelaren. na. de verkiezingen? Nog' kor te tijd zou de Kamer dan byeen kunnen komen, maar daarme de zou zij een tot nu toe ge handhaafd principe geweld moeten aandoen. Er is dan im mers een nieuwe Kamer geko zen en het beginsel heeft altijd gegolden, dat de oude Kamer dan niet meer vergadert. Handhaaft zij dit principe, dan zal zij na de week van 29 Juni niet meer bijeen zijn. Sensationele wending van rechtszitting te Breda. De Bredase rechtbank heeft de moord behandeld, die op 24 Juli 1947 te Roosendaal ge pleegd is op de echtgenote van P. L. Met een groot gat in haar hoofd en een louw om de hals, heeft men destijds de vrouw in het rret gevonden. Tijdens de zitting ontkende de verdachte de roofmoord op de vrouw te hebben gepleegd. De zaak nam echter een sen sationele wending toen één der getuigen, de kermisreiziger K., die by de J. in de cel was Inge sloten, mededeelde, dat verd. hem niet alleen positief gezegd had de vrouw vermoord te hebben, doch dat hy ook ln Mei 1945 de B re dan aar Dries- sen had vermoord. Het lijk van deze Driessen wiens plotselinge verdwij ning nooit is opgehelderd zou hij tussen Esschen en Roo sendaal in de grond hebben ge stopt. Ondanks deze positieve ver klaringen bleef verdachte ont kennen. De officier van justi tie eiste levenslang voor roof moord met voorbedachte rade. .Assemblee aanvaardt deel van bezuinigingswet. De Franse nationale verga dering heeft Donderdagavond het eerste deel van de wet tot ontslag van 150.000 ambtena ren met 350 tegen 251 stem men aangenomen. Tegen stem den o.m. de communisten en een klein deel van radicalen, Gaullisten en gematigden. M.R.P. en socialisten stemden voor. Nederlander in het bestuur van de Internationale Landarbeiders-federatie. Op de tweede dag van het congres der Internationale Landarbeidersfederatie te Am sterdam, werd met algemene stemmen de resolutie over het Marshall-plan, die door Neder land was ingediend, aanvaard. Deze resolutie houdt in, dat het Marshall-plan met grote instemming wordt toegejuicht De heer A. de Ruyter, secre taris van de Algemene Neder landse landarbeidersbond, werd tot beetuurslld gekozen. 2500 dossiers behandeld door Zeeuws tribunaal. Nu de Tribunalen de ar beid gestaakt hebben, kan een balans van de werkzaam heden worden opgemaakt De Tribunalen, die ressor teerden onder Den Bosch, te weten de arrondissementen Den Bosch, Breda. Roermond, Maastricht en Middelburg, hebben ongeveeF 9000 zaken behandeld. Naar wij verne men -kreeg het Tribunaal voor het arrondissement Mid delburg ongeveer 2500 dos siers onder ogen. 2300 a 2400 zaken dienden in rechtzittin gen, de overige werden, na in raadskamer behandeld te zijn, teruggezonden naar de officier-fiscaal. in verband met voorwaardelijke vrij heidsstraffen. De eerste zitting van het Zeeuwse Tribunaal werd op 19 September 1945 te Middel burg gehouden, onder voor zitterschap van mr. M- Vla ming. De le kamer iGoes) heeft de meeste zaken behan deld. de 4e Kamer (Zierik- zee) het kleinste aantal, daar deze pas later met de werk zaamheden een aanvang maakte- Half Februari 1946 startte de 3e Kamer (Middel burg), met als voorzitter mr- P. Locff Duizenden Zeeuwen naar Duitsland gestuurd LEIDER ARBEIDSBUREAU KOMT VOOR. Op Woensdag 9 Juni zal voor het Bijzonder Gerechts hof te Middelburg terecht staan ir. M. W. Welleman te Middelburg, tydens de bezet ting directeur van het Gewes- telyk Arbeidsbureau te Middel burg. Hem wordt ondermeer j ten laste gelegd do uitzending van 4000 a 5000 Nederlandse mannen naar Duitsland te hebben bevorderd. Tevens zou hy zich aan verraad schuldig hebben gemaakt. Die zelfde dag wordt de z&sk behandeld tegen Peter Schafer, „Hilfs/.ollbetricbassis- tent" bij de Zollgrenzschutz, die zich aan mishandelingen van Nederlanders schuldig heeft gemaakt. Schafer is de eerste Duitser, die voor het Byzpn- der Gerechtshof te Middelburg verschUnt. De tweede Z.E.T.O. Daar van 17 tot 26 Juni een grote toeloop van bezoë"- kers van buiten Middelburg verwacht wordt naar de Twee de Z.E.T.O., zullen op de we gen van de invalspoorten naar de tentoonstellingslokalen flinke richtingborden worden aangebracht, die het gemak kelijk maken de weg te vin den. Eindexamen Christelijke Kweekschool. Voor het eindexamen van de Chr. Kweekschool te Mid delburg slaagden ook alle can- didaten van de tweede groep, te weten de dames J. M. Stam, A. C. Verheule, P. W. Vingerling en H. Wildschut, alle te Goes en de heren J. van Leerdam en A. Vlieger, beide te Middelburg. Het eind examen is thans afgelopen; alle twaalf candidaten slaag den. Zeeuws lid van de Eerste Kamer Op de in to dienemlyst voor de Eerste Kamerverkiezing, door de P.v.dJL, voor de groep I (Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg), komt als no. 3 voor Mr. P. C. de Jonge, te Middelburg. Als no. 1 is geplaatst Mr. Dr. E. Brougersraa, te Heem stede, terwijl J. J. Kramer, te Brunssum (L.) no. 2 is ge plaatst, die evenwel ook op de lijst voor de Tweede Kamer verkiezing voorkomt. Aangezien de P.v.d.A. op drie leden in deze groep kan rekenen, terwijl de heer Kra mer, naar het zich laat aan zien, als candidaat zal afval len, is de kans groot, dat Mr. de Jonge, als Zeeuws verte genwoordiger, in de Eerste Ka mer zitting zal nemen. Voorhaven te - Vlissingen wordt hersteld. OOK DE BOULF.VARD DE RUYTER KRIJGT H BEURT De minister van Wederop bouw er Volkshuisvesting heeft aan het gemeentebestuur van Vlissingen toestemming verleend om buiten het nor maal in 1947toegestane be drag voor het herstel van de Voorhaven en het wegdek van de Boulevard de Ruyter als nog een bedrag te besteden voor de uitvoering van deze werken. Dit betekent dus dat men met het herstel van de Voorhaven en de Boulevard de Ruyter kan beginnen. Het eerste wérk. dat reeds is aanbesteed, zal binnen kort worden gegund; voor het tweede zal thans een beétek worden gemaakt. Met de werk" zaamheden van de Voorhaven is ongeveer 300.000 gemoeid, met het herstel van de Bou levard f 100.000. „Ter Hooge" tehuis voor ouden van dagen Naar wij vernemen worden er pogingen in het werk ge steld om te komdn tot een der de tehuis voor ouden van da gen op Walcheren. Hiervoor zou bestemd zijn het buiten ter Hooge bij Middelburg. De Stichting Zeeland voor Maatscjiappelyk Werk tracht, in samenwerking met de Ver eniging van Burgemeesters en Secretarissen op Walcheren te komen tot de vormiSg van een stichting, welke de exploitatie van het nieuwe tehuis op zich zou nemen. Men hoopt op deze wijze weer pl.m. 60 ouden van dagen naar Walcheren te kun nen -terugbrengen. Belangstelling voor Schouwen. DE „TRIP VAN HET SEIZOEN". Het blijkt dat er, evenals voor de oorlog weer veel be langstelling bestaat voor de trips per touringcar. Verschil lende reisbureaux organise ren uitstapjes door geheel Ne derland. Een der organisato ren vertelden 'n A.N.P. redac teur, dat er veel belangstel ling bestaat voor de tour naar Schouwen. Dit werd huns in ziens „de trip van het seizoen" Vanzelfsprekend zullen de „Schouwenaren" deze belang stelling voor hun eiland waar deren. Plan tot sluiting van fabrieken te Middelburg, Vlissingen en Goes. Gas uit het Antwerpse net. Het Directoraat-generaal voor de energievoorziening te Den Haag heeft het vorig jaar onderhandelingen geopend met Belgische instanties over het ruilen van bepaalde hoeveelhe den gas tussen Nederland en België. Nederland is namelijk in de toekomst in staat be langrijke hoeveelheden gas uit Limburg en uit Sluiskil aan België te leveren. Daartegen over zou Nederland hoeveelhe den Belgisch gas uit het Ant werpse gasnet kunnen gebrui ken, die via een leiding naar Breda of Bergen op Zoom ge distribueerd kunnen worden in Nederlandse gebieden zoals Beveland en Walcheren. In December 1947 maakten wij reeds melding van deze gasruilplannen, welke toen in een vergevorderd stadium van voorbereiding waren. PROV. GASCOMMISSIE Woensdagmiddag heeft nu te Middelburg een vergadering van de provinciale gascommis- sle plaats gehad, waarin de he ren ir. J. J. Derksen, directeur van de afd. gasvoorziening bij het Directoraat-generaal voor de energie en ir. G. van Iter- son, ingenieur by dit directo raat, de plannen nader.hebben toegelicht wat betreft de gas voorziening van Zeeland be noorden de Wester-Schelde. De vergadering stond onder leiding van mr. A. J. van der Weel. GASFABRIEKEN SLUITEN Het plan bestaat ln 1950 ge heel Walcheren en Beveland te voorzien van gas uit het Ant werpse net, waardoor de gas fabrieken te Middelburg, Vlls- Centralisatle Walcherse distributie op 14 Juni. Binnen zeer korte tijd verschillende ontslagen. Naar \vy vernemen is de 14e Juni bepaald als datum van samenvoeging der distri- butickringen Middelburg en Vlissingen. De nieuwe distri butiekring zal aangeduid wor den met de naam Kring Wal cheren en niet kring Middel burg, zoals aanvankelijk de bedoeling was. Zy zal het ge hele eiland omvatten met Mid delburg als hoofdkantoor. De gehele administratie^ beoordeling en interne contró- le> worden dus gecentraliseerd in Middelburg. In de uitrei king van bonkaarten zal een ingrijpende verandering ko men: deze zal niet meer ge schieden door de agenten, maar door een reizende ploeg distri butieambtenaren, die van het ene dorp naar het andere trekt en ook Vlissingen behan delt. Oproepingen aan het Vlissingse publiek om te ver schijnen worden voortaan van Middelburg uit verzonden. Het kantoor Vlissingen wordt een agentschap, waarvan de heer J. J. Kempe, thans plaats vervangend leider van de Kring Vlissingen, de leiding zal hebben. Het aantal agenten aldaar wordt van drie op twee teruggebracht. In totaal zul len acht «ambtenaren op het bijkantoor Vlissingen werken, twaalf andere worden overge plaatst naar Middelburg. Vier van deze ambtenaren komen in de baitendienst. Als leider van de Kring Walcheren treedt de heer L. A. Bouman op, als plaatsver vangend leider de heer A. Polderdijk. De veranderingen', die het gevolg zyn van de cen tralisatie, zyn onlangs met de burgemeesters van de betrok ken gemeenten besproken. In totaal zal de Distributie- krir.g Walcheren 42 ambte naren tellen. Naar men ons mededeelde zullen binnen zeer korte tyd verschillende hier van ontslagen worden. Geslaagd is voor het exa men radio-telegrafist 2e klasse de heer J. Ch. W. Moossdorff, leerling van de de De Ruyter- school te Vlissingen. Illegaal werker uit Zaamslag pleegde verraad. Voor het Amsterdams Bij zonder Gerechtshof te Amster dam stond Donderdag terecht de 25-jarige Fr. G. Bakker uit Zaamslag. B. had zeer ver dienstelijk illegaal werk ver richt. Hij werd door de Duit sers in Temeuzen gearresteerd en sloeg onmiddellijk door. H(j noemde vele namen van leden der Trouw-groep met wie hij ten nauwste had samenge werkt. Hij werd voor bewezen diensten in vryheid gesteld, hielp daarna de Gestapo en dook tenslotte weer onder. De procureur-fiscaal eiste 2 jaar met aftrek. PROV.^STOOMBOOT- DÏENSTEN. By de Prov. Stoombootdienst in Zeeland zijn met ingang van 1 Juli a.s. de stuurlieden-aflos sers J. Heemskerk, C. van Klinken en J. van Klinken bevorderd tot stuurman. De stuurlieden P. Boer, P. Brouwer, F. Duurinck,- F. de Smit, L. de Smit, J. v. d. Velpen, J. Verschuur en J. de Vuist werden bevorderd tot kapitein. BUITENGEWONE CLASSICALE VERGADERING Op Dinsdag 22 Juni a.s. zal te Middelburg een buitenge wone Classicale vergadering van de Ned. Hervormde kerk worden gehouden, waarin de oud-voorzitter van de Gene rale Synode, ds. Zeijdner, van Rotterdam, alsmede dr. Wa genaar hopen te spreken. RAMP VLUCHT De wedvlucht vanuit Qule- vrain, waaraan' vorige week door verschillende duiven- houdersclubs van Schouwen werd deelgenomen, blijkt een ware ramp vlucht te zijn geworden De duiven kwamen in een onweersbui terecht, waardoor niet minder dan 70 der duiven niet arriveerde. NATIONAAL CONCOURS. De concoursbond „Zuid- Beveland" zal op 17 Juli een nationaal concours organi seren vanuit Bordeaux. De ba ten van deze wedvlucht zullen ter beschikking gesteld wor den van het zeehospitium „Zonneveld" te Domburg. Indien de Rijksverkeers inspectie medewerking ver leent, zal de hoofdprys be staan uit een luxe personen auto. WONINGBOUWVERENIGING OPGERICHT singen en Goes als productie centra uitgeschakeld worden. Deze bedrijven krijgen dan uit sluitend een distribuerende functie. Nederland zal zich verplich ten dezelfde hoeveelheden gas, welke het uit het Antwerpse net betrekt aan België terug te leveren. Zeer waarschijnlyk zal dat geschieden door de Co- kesfabriek te Sluiskil, wellicht ook door de Limburgse mijnen. Men neemt aan, dat de co- kesfabriek te Sluiskil ln 1949 tot levering van aanzienlyke hoeveelheden gas in staat zal zijn en dat in 1950 of uiterlijk in 1951 de gasruil met België volledig zal functionneren. KOMENDE VOOR STELLEN. Uiteraard zullen de provin ciale en gemeentelijke college's wat Zeeland betreft, hèt be slissende woord moeten spre ken, over deze algehele omvor ming van de Zeeuwse gasvoor- ziémng. Binnenkort zullen in deze college's dan ook voor stellen daartoe aan de orde komen. Wat de financiële kant van de kwestie betreft, kan nu reeds opgemerkt worden, dat voor het prov. gasbedrijf te Vlissingen aanzienlyke uitga ven nodig zijn, wanneer men dit bedrijf in stand zou willen houden en dat de aansluiting op België dus 'n besparing zou betekenen. Wat de Belgische autoritei ten betreft, ook zy hebben nog geen eindbeslissing genomen en het laat zich voorzien, dat de slotbesprekingen met België nog wel enige maanden zullen vorderen. Pas daarna kan een defini tief contract worden gesloten. Vóór 1940 reeds 2500 krotten in Zeeland. „Niet alleen de staat, maar ook de burgerij moet zich in tensief met de woningbouw bezighouden. Door krampach tige pogingen van de over heid, door montagebouw en Marshallhulp alléén komen wij er niet. Er zyn ook krachtige woningbouwverenigingen no dig, vooral op het platteland van Zeeland. Zo zal de be volking, ook na de Avederop- bouw-periode een belangrijk stuk werk voor de verbetering van de huisvesting kunnen verrichten." Deze woorden werden Don derdagavond gesproken door ir F. de Graaf, ingenieur bjj de* prov. directie voor de Volkshuisvesting in Zeeland tijdens een propagandaverga- dering van de onlangs opge richte woningbouwvereniging „Het Platteland van Walche ren" te Middelburg. De heer H. U. Bouman, voorzitter van het voorlopig bestuur, deelde mee, dat in October 1947 de eerste stap is gedaan voor de oprichting van de vereniging, zulks met steun van verschillende bur gemeesters. De heer de Graaf besprak het achterblijven van de wo ningbouw in Zeeland, vergele ken bij die in overig Neder land, een onderwerp, waar over wij Maandag j.l. reeds uitvoerig schreven. Doordat in de kleine platte landsgemeenten geen complex- enbouw voorkomt, wordt de kostprijs van iedere woning hoog. Do inkomens waren over het algemeen echter laag met gevolg, dat Zeeland voor tie oorlog reeds 2500 krotten „rijk" was. Daarover heen kwam de golf van oor logsverwoestingen, met het gevolg, dat er thans een te kort is van 8000 huizen, met daar naast een enorm aantal „zieke" woningen. REGIONAAL KARAKTER VAN BELANG Spreker wees op het be lang van een regionale wo ningbouwvereniging: daardoor krijgt men een grote woning voorraad, zodat ook een be- hoorlyke administratie kan worden gefinancierd. Een be langhebbend lid komt op een ranglijst en krijgt een goede woning tegen redelyke huur- prys. Hij is ook verzekerd van behoorlijk onderhoud en heeft de mogelijkheid op de duur door overname van een her- bouwplicht of door huurkoop eigenaar te worden. Belang rijk is voorts, dat hy invloed kry'gt op dc totstandkoming van het woningbouwtype en van de woningbouw. De voor zitter deelde in dit verband mede. dat het de bedoeling is in iedere deelnemende gemeen te een commissie te vormen, die een afvaardiging zendt naar de ledenraad. De contri butie zal ƒ1.per jaar be dragen, terwijl men een aan deel koopt van 10.Be staande woningbouwvorenigin- fen kunnen zich aansluiten y de nieuwe vereniging. De Bevelanden bezitten reeds twee regionale woning bouwverenigingen, Zeeuwsch Vlaanderen één, op Schou wen is er een in wording. Men hoopt op de mogelijk heid tot samenwerking op administratief gebied in de toekomst. By het einde van de byeen- komst, die door twee verte genwoordigers van de Stich ting Zeeland voor Maatschap pelijk en Cultureel Werk werd bijgewoond, bleek, dat de ver eniging thans acht belang hebbende en 20 belangstellende leden telt. Er werd een be stuur van zeven leden samen gesteld, dat later zal worden uitgebreid. Vlissingen ACCORDEONCONCERT Zaterdagavond geeft de ac cordeon vereniging „Crescendo" ie Vlissingen onder leiding van M. P. Ventevogel een con cert in het Bellamypark. ^■genda MIDDELBURG. Vrijdag: Kunstmuseum: Ex- positieweek van Claire Bonebakker 15; Elec tro: Ali Baba en de 40 rovers, 7 en 9-15; Schouw burg: Mammy, 8; Molen water: Avondconc. Mid delburgs Muziekkorps. Zaterdag: Zeeuws Oorlogs museum: geopend 1012 en 24: Schuttershof: Neuzenbal, 91; Café „De Vriendschap": Alg. vergadering Bedrijfsver. Het Platteland, 3; Kunst museum en bioscopen: zie Vrijdag. Zondag: Kunstmuseum: Ex positie, 105: Schutters hof: dansen, 812; Elec tro: Ali Baba en de 40 rovers, 3 30, 7 en 9-15; Schouwburg: Mammy, 2-30 en 8- VLISSINGEN. Vrijdag: Concertgebouw: Pol letje Piekhaar 8, Luxor. Alhambra. Zaterdag: Luxor: De bandiet, 7 en 9; Alhambra: Neem mijn leven, 7 en 9. Zondag: Luxor: De bandiet, 3, 7 en 9; Alhambra: Neem mijn leven. 3, 7 en 9.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2