PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zweden teelt fruit op stenen! De plannen voor West-Duitsland Arabieren staken het vuren Salarisverbetering voor het rijkspersoneel D£ BILT Gestapo-methoden in Oost-Duitsland officiële Britse verklaring over de sowjet-p olitiek. Goederentrein ontspoord Leerzame, maar vermoeiende dagen Twee excursisten van 73 jaar,... 191e Jaargang - No.128 Dit blad verschiint dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 3 Juni 1948 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen Christelijke feestdagen. ABONNEMENTSPRIJS: 26 ct. per. week: 3.20 per kwartaal; franco per post t 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. per mm., minimum p. advertentie f 2. Giro nr 359300 P.ZC.. Middelburg. Bureaux Vlissingen: Vlamingstr 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes. L Vorststr 53 tel. 2475 (b.g.g.2228) Oostburg: Pr Maurltsstr 12, tel. 102 - Temeuzen: Brouwerijstr 2 - Zicrikzcc: N Bogerdstr G 160. tel. 20 Het Wereldgebeuren Franse delegatie dwong de Amerikanen tot beiangrij ke concessies. De Amerikanen, die hadden gedacht dat zonder de Russen als spelbrekers de besprekingen in Londen over de toekomst van Duitsland van een leien dakje zouden gaan hebben zich schromelijk vergist. Van 23 Febr. tot 1 Juni duurde de con- fererentie met een onderbreking van anderhalve maand. Het waren dit keer de Fransen, die zich met hand en tand verzet ten tegen bepaalde Amerikaanse voorstellen en plannen. Met succes. Generaal Clay en ambassadeur Douglas hebben be langrijke concessies moeten doen om de conferentie voor een mislukking te behoeden. Grenscorrecties maken weinig kans. Wat Marshall door het hoofd speelt is in grote lijnen dit: zo spoedig mogelijke instelling van een regering voor West- Duitsland, die met behulp va.n dollarleningen de economie weer op peil brengt. Zodra de Duitsers weer een zekere ma te van politieke en economi sche onafhankelijkheid hebben bereikt kunnen de Amerikaan- Dr. Brüning „president van Duitsland"? De snet Sowjet-licentie ver schijnende bladen te Berlijn wijden veel aandacht aan het aanstaande bc-zoek van dn. Brüning aan Duitsland. Dr. Brüning was vóór Hitier kan selier van Duitsland en is thans in de v. s. woonachtig. Vol gens de „Berliner Zeitung" zou zijn bezoek nauw verband houden met de Amerikaanse plannen tot de stichting van een Westduitse staat. Sommige kringen in Wash ington zouden Brüning als ge knipt voor de-functie van pre sident van Duitsland achten. Warmte-record in Batavia. De meteorologische en geophysische dienst te Batavia deelt mede, dat het temperatuur- record van 33.8 graad Celsius voor Mei te Ba tavia, dat op 7 Mei j.l. werd gevestigd. Don derdagmiddag 27 Mei om 3-30 uur nog werd overtroffen, toen een temperatuur van 34.6 graad Celciu» (94 gr. Fahrenheit) werd gere gistreerd. bereikt kunnen se troepen naar huis en kan West-Duitsland worden inge schakeld in de gordel van West-Europese staten die de Sowjet-=expansie moet stuiten. Economisch blijven de Ame rikanen een belangrijke vin ger in de Duitse pap houden. Het oppertoezicht over het Ruhrgebied bjjv. komt in het leader van het plan Marshall aan Hofmann, de administra teur van het herstelprogram ma. Waar het kan moet ech ter de macht weer worden overgedragen aan de Duitsers zelf. Dit plan nu is de Fransen wat al te gortig geworden. Een van de axioma's der Franse buitenlandse politiek is nog steeds dat een sterk, centraal geregeerd Duitsland een voort durende bedreiging vormt voor Frankrijks grenzen. Reeds ver- hief de Gaulle zijn waarschu wende stem. De Franse rege ring, bevreesd voor reacties in het binnenland, gaf na aanvan kelijk enige inschikkelijkheid te hebben betoond haar delega tie opdracht voet bjj stuk te houden. Daarop haalden de Amerikanen bakzeil. Volgens hetgeen over de re sultaten is. uitgelekt is met de Franse wensen terdege reke ning gehouden. Er komt nu vóór 1 Sept. een wetgevende vergadering voor West-Duits land, maar er zullen voor de samenstelling daarvan geen algemene verkiezingen worden gehouden. Een herhaling van het verkiezingsschouwspel in Italië, waarin Oost en West te gen elkaar opbieden om de gunst der kiezers te verwer ven wordt dus vermeden. De instelling van een Duitse regering in Frankfort wordt nog even opgeschort. De Rus sen hebben doen weten, dat zij onmiddelljjk zullen antwoor den met het uitroepen van een Oost-Duitse regering. Wie hier de eerste stap doet is verant woordelijk voor de splitsing van Duitsland. De productie van het Ruhr gebied zal worden verdeeld door een commissie, waarin de Duitsers één, de Grote Drie •eik twee en de Benelux drie stemmen heeft. Dit om te voorkomen, dat de hulpbron nen van de Ruhr gebruikt wor den voor een herleving van het Duitse militairisme. De com missie neemt zelfstandig be slissingen. Voorts zjjn de Amerikanen accoord gegaan met qen voor stel om in elk geval bepaalde strategische gebieden in Duits land voor onbepaalde tijd be zet te houden, ook al zal offi cieel de bezetting voor het grootste deel worden opgehe ven. Van grenscorrecties zal wel niet véél komen. De Amerika nen en Britten hebben beleefd te verstaan gegeven, -dat zij waarlijk wel belangrijker din gen aan het hoofd hadden wat betreft Duitsland, dan kleine grenswijzigingen, die de Duitse gemoederen alleen maar in op winding zouden brengen. Voor Zal Mayer aftreden In de wandelgangen van de Franse nationale vergadering wordt openlijk gesproken over de mogelijkheid van af treden van René Meyer als minister van financiën, na dat de commissie voor bin nenlandse aangelegenheden de tekst had aanvaard voor de wet tot bezuiniging op de uitgaven -voor ambtenaren. Deze tekst zou naar Meyers opvatting niet ver genoeg gaan. Tekenen van voortdurende onenigheid tussen de socialis ten en Ij^.R.P., de belangrijk ste partijen in het Franse Coalitie-kabinet, maken het steeds meer waarschijnlijk dat Schuman's regering bin nen 24 of 48 uur zal vallen, aldus meent men in Parijse kringen. de hardnekkige propagandisten van annexatie moge dat een teleurstelling zijn, voor onze regering is het een vingerwij zing, om vali inzichten te wij zigen. Van veel meer belang is aandringen op een verleven diging van onze handel met Duitsland. Want ook in dat opzicht heeft onze delegatie weinig kunnen bereiken. Charles Sawyer, oe nieuwe minister van handel der Ver. Staten. Benesj' gezondheid wordt slechter. In verschillende, nietof ficiële kringen, wordt ver klaard, dat de gezondheids toestand van president Be nesj de laatste dagen ver slechterd is, zodat men, of schoon momenteel geen le vensgevaar aanwezig schijnt te zijn, over hem in onge rustheid verkeert. De president zou. tezamen met juristen, nog doende zijn de tekst van de nieuwe grondwet te bestuderen. In Berlijn is een officiële Britse verklaring uitgegeven, waarin een felle aanval wordt gedaan op het Russische be stuur in de Oostelijke zone van Duitsland. De Russische be zettingsautoriteiten worden erin beschuldigd „Gestapo- methoden van lichamelijke mishandeling" toe te passen en door terreur de Duitsers een politiek systeem op te leggen. worpen. Dat deze massa-orga nisaties haar instructies van het Russische militaire be stuur ontvangen, is zeker. VERKLIKKERS. Een uitgebreid systeem van verklikkers is ingesteld. De verklikkers zijn vaak door chantage door de Sowjet-Rus- sen gedwongen, hun beroep utt te oefenen'. Volgens het Britse overzicht is de „physleke overreding", toegepast door de M.V.D. (de geheime Sowjet-politie), de door politici meest gevreesde vorm van het uitoefenen van druk. De methoden variëren van ondervragingen van de derde graad tot mishandeling cn ranselen toe. De sfeer van vrees en wan trouwen, de medogenloze neu tralisatie van zovele tegen-? standers van ti&t systeem heb ben geleid tot een gevoel van hopeloosheid en hebben de op vatting doen post vatten, dat niets, dan zeer krachtige mid delen naar verbetering kunnen leiden. Echter siechts „bij wijze van proef". De stafchef van het Iraakso leger heeft meegedeeld, dat de Arabieren, althans op het Noordelijk front, om 23 uur 45 plaatseljjko tjjd het vuren gestaakt hebben. De generaal voegde er aan toe, dat hiertoe „een groots opgezette Syri sche aanval" ergens aan het front afgelast moest worden. Vervolgingen. De verklaring een offi cieel Brits overzicht, getiteld „Pressie op de democratische partijen in de Sowjetzóne" zegt, dat in de Oostelijke zöne thans geen noemenswaardige opositie tegen de Russische po litiek kan worden verwacht. Het sporadisch verzet duurt voort,' vooral onder de jonge ren en hen, die geen posities hebben te verliezen. Het Russische militaire be stuur wil de bourgeois-partijen onderwerpen en de individuele leden tot gehoorzaamheid brengen. De methoden vari eren van openljjke interventie en economische pressie tot Gestapo-manieren van licha melijke mishandeling. VLUCHT NAAR HET WESTEN. Het is gewoonte geworden, dat Sowjet-officieren politieke vergaderingen bijwonen en de gevallen worden talrijker, waarin politici naar Berlijn of naar het Westen vluchten, lou ter omdat zij 'een onplezierige wenk hebben gekregen van hun plaatselijk bestuursbu reau. Slechts de door communis ten beheerste massa-organisa ties hebben stemrecht. Een groot aantal maatregelen zijn genomen in de provincies, die anders door een bourgeois- méerderheid zouden zijn ver- In de eerste dire maan den van 1948 hebben 750 emigranten België verlaten met bestemming voor de Ver. Staten. Canada en Zuid-Ame- rika- Het hoofd van de persafde ling der Arabische Liga heeft verklaard, dat de Arabieren by wjjze van proef het vuren gestaakt hebben in afwachting van de beslissing van de Vei ligheidsraad met betrekking tot de Arabische voorwaarden voor een wapenstilstand van vier weken. De Arabieren eisen stopzetting van elke Joodse immigratie, verbod van wa- peninvoer voor de Joden en geen Joodse bevoorrading van Jeruzalem. De Arabische regeringen hebben in haar antwoord op het voorstel van de Veilig heidsraad tot een wapenstil stand opnieuw te kennen ge geven, dat zonder garanties een wapenstilstand slechts een onrustige tussentijd zou zjjn, die zou leiden tot ongeregeld heden op groter schaal en ver dere gewelddaden. De voornaamste voorwaar den, cUe de Arabieren stellen zijn: lo)Er mogen geen Joodse im migranten in Palestina worden binnengelaten gedurende het bestand. 2o) Er zjjn garanties nood zakelijk voor de terugkeer van de vrede in Palestina. De Arabische regeringen hebben verder te kennen gege ven, dat iedere kening wordt gehouden met de wil van de meerderheid van de bevolking geen kans op suc ces heeft. De grootste bedreiging van de vrede in het Midden-Oosten vormen de Joodse immigran ten, die op de eerste gelegen heid wachten om Palestina binnen te komen.' waarbij de politieke eenheid van Palestina niet wordt ge handhaafd en waarbij geen re- Een man gedood. Dinsdagmiddag is, door een vergissing bjj het rangeren, te Hohv'erd, de locomotief van een goederentrein, komende uit de richting Ternaard, ont spoord, waarna de locomotief op een stilstaande, zich op een andere iyn bevindende wa gon met kolen is gereden. Vier lege wagons en een bagagewa gen werden ernstig beschadigd en uit de rails gewipt. Een van de mannen, die bezig was de kolenwagen te lossen, kon zich niet tijdig in veiligheid brengen en bleef met gebroken benen liggen. Hij werd naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij inmiddels is overleden. Zaterdag begint in Bfus- sel een conferentie tot herzie ning van de Bemer conventie betreffende het auteursrecht. De Z.L.M. naar Zweden (Van onze speciale verslaggever) v Malmö, 31 Mei. De Z.LJVÏ.-leden in Zweden maken het opperbest. Er valt veel te leren en Scoonen, het Zuideljjkste deel van dit land, do voornaamste landbouwstreek, is met haar liefeljjk land schap wel in staat om een boer te boeien. Overigens is er een programma samengesteld, dat zeer inspannend is en dat, nu het Maandagavond is geworden, vooral de oudere deelne mers aan de tocht de verzuchting doet slaken, dat er iets te weinig aan amusement en rust in de dagorde is opgenomen. Twee drie en zeventigjarigen bevinden zich onder die deelne mers, C. Blok uit RilfcJnd en J. Maerland uit St. Annaland, (de jongste deelnemer, J. C. v. d. Berg uit Wissekerke is 23 jaar'oud) en hoewel zjj niets overslaan, moet het voor hen toch wel vermoeiend zjjn. Ook de jongeren missen de ontspanning echter, want Malmö is een puriteinse stad... Dit neemt niet weg, dat het een lust is om in Zweden te zjjn. De practische leiding van al le excursies is in handen van Dage Ljungman, een 40-jarige Zweedse hereboer met univer sitaire opleiding, een der. wei nigen onder de Zweedse land bouwers, die de moderne talen vlot spreekt en daarom door de Sveriges Lantbruksförbund (de Zweedse Landbouwmaatschap- pjj), belast Is met het rondlei den van gezelschappen buiten landse boeren. Hij stond aan de trein toen wjj aankwamen en distribueer de de Zeeuwen óver de ver schillende hotels van Malmö, Zaterdag. Nog dezelfde avond voerde hjj ons, nadat we Zaterdag middag rust gehad hadden, naar Bjarreds, een kleine, chique badplaats, .enkele K.M. van Malmö, amusementscen trum voor Malmö en daar wachtte de Z.L.M.-ers een voortreffelijk diner. Om elf kropen de Zeeuwen onder de wol. Zondagochtend werd een be zoek gebracht aan de oer-oude universiteitsstad Lund met haar uit de twaalfde eeuw da terende Romaanse Kathedraal. En daar viel het de Zeeuwen op, hoe klein zelfs welgestelde Zweden meestentjjds behuisd zijn. Indrukwekkend overigens, die halfduistere Lutherse kerk, met koorbanken zoals geen Nederlandse kerk die meer heeft, en met boven het altaar een Christusmozaiek, flauw verlicht door de gebrandschil derde ramen, dat zelfs de ru moerigste van ons gezelschap doodskil maakte. Er volgde een lunch, die spe cifiek Zweeds was, een vis- maaltijd met zalm en forellen, met haring en sardines, met paling, gerookt en 'gebakken, met bokking en enorme gar nalen, met kabeljauw en iedere verder nog denkbare Zweedse vis, gevolgd door een normale Hollandse maaltjjd van vlees, goede groenten ennieuwe aardappelen, die men natuur lijk uit de kas had. Zweden immers zaait een maand later dan Nederland en dus ook Zeeland en alleen de enorm lange dagen in het hoge Noor den doen alles tjjdig rrjpen. Na de lunch een lezing van anderhalf uur over de Zweed se boeren-organisatie, die de jeugd boeide, maar waarbij de ouderdom zoetekens in slaap viel. En tot slot van de dag een diner, aangeboden door de S.L., de Zweedse Landbouw- maatschappij. Aan dit diner werden toe spraken gewisseld en de Zwe den boden als speciale attentie aan alle Zeeuwen een houten gansje aan. Niet alleen om dat Goes, de ZL.M. stad, ook wei Ganzestad genoemd wordt, maar ook omdat izj Sclma La- gerlöfs boek „Niels Hölgersons wonderbare reis" (ook ïn Zee land welbekend) de gans Zwe- dens „nationale dier" 4s en de band tussen Zeeland en Zweden vormt, „Als jullie straks al lang weer in Holland terug zjjn en jullie ziet de ganzen naar het hoge Noorden vliegen, denk dan nog eens terug aan de da- fen, die jullie in Zweden heb- en doorgebracht", zei mr. Ljungman. „Wjj zullen, als de ganzen naar het Zuiden gaan, aan Zeeland denken!" Ir. D. W. Stolp, consulent der Z.L.M. en reisleider van ons gezelschap, beantwoordde ln welgekozen woorden de zeer hartelijke Zweedse toespraak. Maandagochtend wjj heb ben vandaag ca. 180 K.M. per autobus afgelegd, (Zweden is nu eenmaal 14 x zo groot als Nederland!) werd een bezoek gebracht aan Tormelil- la, waar we een abattoir van de Zweedse Landbouwmaat- schappjj bezochten, het groot ste van Zweden, maar klein vergeleken bjj Oss. Vervolgens togen we naar Bollerup, waar we een land bouwkundig instituut bezoch ten, gehuisvest op een dertien- de-eeuws riddergoed, dat vroe ger 1000 ha. groot was, maar tegenwoordig „slechts" 600 ha. omvat (400 ha. akkerland, 100 ha. weide en 100 ha. bos),'een lust voor ogen, maar toch geen modern Fries, Hollands of Zeeuws bedrijf! Toen ging het naar de kust van de Oostzee, waar in Sim- rishavn, weer een luxe bad plaats, geluncht werd, over vloedig als op Zondag, en tot slot van de dag .reden we naar Kivik en Karakas, de fruitteelt- plaatsen van Scoonen. En daar hebben de Zeeuwen versteld gestaan! Want hier wordt fruit ge teeld op grond, die bedekt is met oer-oude Gietschersteuen! De slechtste grond, die Scoo nen heeft! Omdat „het zonde is fruit te telen op grond, waarop graan verbouwd, kan worden"„.Glaciale" bodem, de slechtste, die men zich den ken kan! Waardeloze grond! Maar da appelbomen doen het best, al kunnen ze niet tegen Beveland op en ergens ln een brokje bergwildernis zie je plotseling op een stukje grond van twee vierkante meter een kersenboom staan en zowaar: ook die kersenboom doet het! Zoet water wordt nit de diepte opgepompt en de boom gaarden worden bevloeid als in Indlëtle sawahs! En dan hd&lt de opbrengst weliswaar niet by Zeeland, maar Zweden krijgt fruit uit een voormalig Gletscherlandschap Dóarora neem je als leek toch je hoed af voor die Zweed se fruittelers. Omdat zo iets presteren. Zelfs perzikken ver bouwen zo en ze passen do mo dernste methoden toe! Op die beroerde grond En als onze bus naar Malmö teruggljjdt, langs allemaal kleine boerderijtjes, omringd door bloeiende Meidoom en bloeiende witte en paarse se ringen, dan zeg je zo tegen je zelf: We künnen in Zeeland zo het een en ander, maar die Zweden zjjn toch ook niet mis! Meisje m liftkoker gestort. In de fabriek van de firma Andrelon te Bodegraven is de 22-jarige Annie Houtman uit Alphen a. d. Rjjn ln een lift koker omlaag gestort. Het meisje begaf zich met enige vriendinnen in de fabriek op een verdieping naar de lift en wilde daarin stappen. Zij open de de deur en bemerkte niet, dat de lift zich een etage ho ger bevond. Achteruit stapte zij in het donkere gat en met een gil stortte zjj omlaag. Hoe wel onmiddelljjk medische hulp ter plaatse was kon deze niet meer baten. De politie stelt een onderzoek in naar de vraag hoe het mogeljjk was, dat de liftdeur geopend kon worden, terwijl de lift zich een verdieping hoger bevond. H.M. de Koningin ln de Bommelerwaard. H.M. de Koningin heeft Woensdagmiddag een bezoek gebracht aan de Bommeler waard, teneinde zich op de -hoogte te stellen van de vor deringen der herstelwerk zaamheden en de algemene toestand in het getroffen ge bied. Te Ammerzoden op het kasteel van die naam heeft H-M zich langdurig onder houden met jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, Com missaris der Koningin in Gel derland en tal van plaatselij ke autoriteiten. Tjjdens het gesprek, dat een zeer ongedwongen ka rakter droeg, zijn talrijke problemen, o m. op het ge bied van de wederopbouw en landbouw aan de orde geko men. Na het oponthoud te Ammerzoden heeft H. M. een autorif gemaakt door Zalt- bommel, Bruchem, Kerkdijk, Well, Ammerzoden, Hedel, Velddriel. Kerkdriel en Ros- sum. Brits Hogerhuis vóór handhaving doodstraf. Met 181 tegen 28 stemmen, heeft het Hogerhuis het wets ontwerp verworpen, waarbij de uitvoering van de dood straf in Groot-Brittannië. voor een periode van 5 jaar wordt afgeschaft. Sedert de goedkeuring van het wetsontwerp door het Lagerhuis wordt alle gevan genen. die ter dood zijn ver oordeeld gratie verleend. Hun straf wordt in levens lange hechtenis- omgezet. In twee edities met een totale oplaag van 7-680 000 exemplaren is een korte bio graphic van Stalin gepubli ceerd in 54 talen. Minder pensioenpremie. Afschaffing onge- huwdenaftrek. Verhoging der wedden boven ƒ3600.— met 5 Ingang 1 Januari 1948. Een der reeds aangekondigde verbeteringen in de salarispo sitie van het rijkspersoneel verkreeg onlangs de koninklij ke bekrachtiging. Bjj K. B. werd namelijk aan de burger- ljjke en militaire rijksambtena ren en aan het personeel van de rijks- en gemeentepolitie een uitkering toegekend, welke globaal overeenkomt met 2% procent van de pensioensgrond slag, welke in 1947 voor be trokkenen heeft gegolden. De uitbetaling dezer uitkering heeft voor het overgrote deel reeds plaats gevonden. Boven dien is een dezer dagen bjj nota van wjjziging de reeds bij de Staten-Generaal aanhangige wjjziging der Pensioenwet 1922 in die zin aangevuld, dat mede wordt voorgesteld het verhaal der pensioenbijdrage voor eigen pensioen tot 2 procent terug te brengen. Naar aanleiding hiervan werd ons van regeringszjjdc nog het volgende medegedeeld. Het ligt ln het voornemen te bevorderen, dat de overige aangekondigde verbeterin gen van de salarlsposltle te weten de verlaging van het pensioenpremieverhaal tot 7«/2 procent, de afschaf fing van de ongehuwdenaf- trek, de verhoging van de wedden boven de 8600 per jaar met 5 procent van het basis-bedrag en de verhoging van de garantielonen voor gehuwden met 200 per jaar worden opgenomen in de algemene maatregel van be stuur, welke de technische herziening van het rjjksbe- zoldigingsbesluit zal bevat ten. De voorbereidingen vorderen gestadig en het is te verwach ten, dat de* regering binnen af zienbare tijd definitieve voor stellen ter zake zullen berei ken. Nog steeds overstromingen in Noord-Amerika. Het gebied van Claiskanië tussen Portland en de kust van de Stille Oceaan wordt door het nog steeds wassen de water van de Columbia dat de top van de dijk bij na bereikt heeft, bedreigd. De bewoners zijn geëvacu eerd. Hoewel het hoogste niveau van de vloed Portland is ge passeerd, noemen de gènie* troepen van het Amerikaanse leger de toestand „critiek" in zes gebieden. Meer aan de bovenloop van de rivier is het ergste voor bij en is het mogelijk na te gaan hoeveel personen het leven hebben verloren en hoeveel schade is aangericht* Aan de Kroon zal worden voorgesteld het complex van vorenstaande maatregelen te doen ingaan op 1 Januari 1948, zodat, na verwezenlij king der voorstellen, In vele Sevailen een herberekening er reeds uitbetaalde sala rissen zal plaats vinden. Voorts is reeds met kracht de studie ter hand genomen, welke i3 vereist om, overeen komstig het voornemen der re gering, te komen tot de pen sioen-voorziening voor de ar- beidscóntractanten, die ten minste 2 jaar in dienst zijn en niet zijn belast met werkzaam heden, die een kennelijk tjjde- lijks karakter dragen. De Paus richt zich tot de Katholieken. De Paus heeft een boodschap doen uitgaan aan alle Katho lieken over maatschappelijke denkbeelden. De Paus legde er daarin de nadruk op, dat alleen in Chris tel jjke geest de „maatschappe lijke hervormingen kunnen verwezenlijkt worden, welke een dwingende eis zjjn van de huidige tjjd". De Paus richtte zich tot alle katholieken van de gehele wereld en spoorde hen aan zich niet tevreden te stellen met „goede bedoelingen of mooie programs". „Aarzelt niet", zo zeide hjj, „uw inspanningen te vereni gen met die van degenen, die, hoewel zjj niet tot de Kerk be horen, toch haar sociale leer aanhangen en de door de Ka tholieke kerk aangegeven weg willen volgen. Deze weg leidt niet tot gewelddadige omwen telingen, maar volgt het licht van de ondervinding en van vastberaden beslissingen". Einde der BeJgische distributie. Nu in België nog slechts brood, margarine, spijsolie cn suiker tot September a.s. ge rantsoeneerd zijn, is men er toe overgegaan aan de bevol king distributiekaarten uit te reiken, welke geldig zijn voor een periode van vier maan den. Verwacht wordt, dat na deze periode het gehele dis tributiesysteem. behalve voor brood, feal kunnen worden afgeschaft. VOORSPELT WISSELEND BEWOLKT. Geldig tot Donderdagavond Matige, tijdelijk vrij krach tige wind tussen Zuid-West en West Wisselende bewol king met enkele regenhuicn. Koel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1