samatocen Toch onderhandelingen Moskou-Washington? NIEUWS UIT ZEELAND Oorlogsschade-vergoeding De „Prinses Beatrix" maakte haar proefvaart Vijf en twintig jaar Meisjesverbond CJ.V.F. C.H.U. toogdag te Middelburg WALCHEREN jTgenda Byrnes is er voor. In welingelichte kringen te Washington gelooft men steeds meer. dat de Ver. Sta ten spoedig /uilen pogen tot onderhandelingen te komen met Moskou over enkele aan gelegenheden van minder be lang teneinde de mogelijk heid van ..grotere dingen" te peilen. Dit vertrouwen is gegrond op de verklaring van Mars hall. dat ..zeer goede vooruit gang is gemaakt" wat betreft ♦iet stabiliseren van de we reld naar Amerikaanse op vattingen. Met andere woor den. dat de Ver. Staten de ..koude oorlog" met de Sow jet-Unie aan het winnen zijn. Bovendien is deze opvat ting versterkt door een rede van James Byrnes, de vroe gerc minister van buiten landse zaken. Hii zeide dat de V. S- be reid moeten zijn met de Rus sen te onderhandelen, zolang het geen kwesties betreft. Memorial-day te Margraten en Nijmegen. Zondagmiddag werd op het kerkhof van de Amerikanen te Margraten, de plechtigheid ge houden van Memorial Day. Tijdens deze plechtigheid werd o.m. het woord gevoerd door de Amerikaanse "ambas sadeur, dr. Herman B. Baruch en de minister van buitenland se zaken, baron van Boetzelaer van Oosterhout. Na deze toespraken legde Schout bij nacht Rost van Ton ningen een krans namens H. M. de Koningin, waarna krans- leggingcn volgden door de Amerikaanse ambassadeur, ve le gezanterf en zaakgelastigden c.a. Later in de middag werden de autoriteiten op het gouver nementsgebouw te Maastricht door de Commissaris der Ko ningin ontvangen. Ook op het Amerikaanse oorlogskerkhof Molenhoek by Nijmegen werd een plechtige herdenking gehouden; de laat ste plechtigheid voor de offi ciële sluiting van dit kerkhof. Dit jaar 1100 millioen voor Wederopbouw. Tijdens besprekingen met de burgemeesters in de provincie Utrecht, heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting. mr. dr. J. In 't Veld. Vrijdag o.m; verklaard, dat in» 1947 voor 950 millioen voor de wederopbouw is verwerkt. In 1948 zal dit bedrag volgens «le minister 1100 millioen worden. In het eerste kwar taal van 1948 kwamen onge veer 6000 woningen gereed, en het is de bedoeling, het totaal voor dit jaar tot 30.000 op te voeren. Er zcfuden nog enige duizenden woningen meer ge bouwd kunnen worden, wan neer het euvel van de zwarte bouw niet bestond. Ook door wonlngsplitsing zal de woon ruimte worden uitgebreid. DE KERSEN ZIJN VROEG. Ongeveer twee weken vroe ger dan normaal wordt Maandag reeds in verschil lende boomgaarden in de Be tuwe en het land van Maas en Waal begonnen met de pluk van kersen. Een hoge functionaris van de Japanse Keizerlijke nol- houding heeft de geruchten tegengesproken, volgens wel ke Hirohito zou aftreden. waar andere geallieerde re geringen bii btrokken zijn. De V. S. moeten intussen het defensieprogramma met spoed uitvoeren. „Het is altijd miin opvat ting geweest, dat de Sowjet* Unie met haar politiek van expansie juist zo ver zal gaan als de democratieën het haar toestaan. Wanneer zii tot de slotsom komt, dat zii niet ver der kan gaan zonder dat het tot strijd komt. geloof ik. dat zii de zenuwoorlog zal sta ken en een oplossing zal zoe ken." MENING VAN PRAWDA- DE ..Het aanbod van Stalin om de hangende geschillen tus sen de Sowjet-Unie en de V- S- te bespreken is uitgelopen op een mislukte poging om de agressieve aard van de Amerikaanse politiek te ver bergen achter huichelachtige phrases", aldus schrijft de .Prawda", het blad van de Sowjet-Russische communis tische partij. De* Amerikaanse afgevaar digde van Nebraska, Arthur Miller, heeft verklaard dat de Sowjet-Unie „lang voor haar huidige vredesoffensief ver scheidene malen getracht heeft een conferentie te houden om een einde te maken aan de koude oorlog". ..Velen onder ons waren op de hoogte van de pogingen van de Sowjet-Unie cn van ver scheidene andere landen, maar de militairen hebben de hand gelegd op het departement van buitenlandse zaken en op het bestuur. Zij hebben de vredes duif een koud bad gegeven," aldus Miller. Gelukkige vinder. H. T. Bradberry, melk boer in Stonewall, vond langs de spoorlijn een postzak met 239-000 dol lar aan bankpapier. Hij bracht het geld' naar 't dichtstbijzijnde post kantoor en overhandig de het aan de directeur. Werd opgesloten, gron dig gevisiteerd en uren lang ondervraagd. Ten slotte deelde men hem mede. dat hij bii ge brek aan bewijs op vrije voeten gesteld werd. Officiële opening van grasdrogerij. Naar wj] vernemen zal de nieuwe groenvoederdrogerH op het industrieterrein te Middel burg, die reeds enige weken in gebruik is. op Maandag 7 Ju ni officieel worden geopend. Landdag Hervormde Vrouwenfederatie. Op 9 en 10 Juni zal ii Vlissingen de Landdag vai de Federatie van Hervormde Vrouwenverenigingen in Ne derland worden gehouden. De opening is gesteld cp Woensdagavond in de St. Ja- cobskerk en wordt verricht door mevr. Spijkerboer uit Souburg. Hiena wordt een wijdingsure gehouden. Jkvr. C. W- Wttwaal van Stoetwe gen zal hierin spreken over 't onderwerp: „Vrouwen in het Oosten". Donderdag 10 Juni is bestemd voor de huishoude lijke vergadering. Er worden veel deelneemsters verwacht, die zullen worden onderge bracht bij geestverwanten te Vlissingen, Souburg en Kou- dekerke. Het leven wordt nog steeds duurder. Het indexcijfer van de kos ten voor levensonderhoud vertoont voor de data 15 Maart en 15 April 1948 in vergelijking van het cijfer per 16 Februari j.l. een stij ging van resp. 0.5 cn 1.0 mocertt, hetgeen voorname- rjk veroorzaakt wordt door prijsstijgingen in de groep voeding. Het indexcijfer voor de voeding steeg per 15 April ten opzichte van 16 Februari met 1.0 dat voor de overi ge posten door een met de correctie van de arbeiders lonen in het bouwbedrijf sa menhangende toeneming van do- loonbelasting, en zieken-, fondspremie met 0.7%. Maximum draagkracht van het Rijk bereikt. Rede van Gedeputeerde Staten-lid. Zaterdagmiddag heeft mr. A. J. van der Weel, lid van Ged. Staten van Zeeland, een goed bezochte vergade ring van het district Wal cheren der Partij van de Ar beid een belangwekkende rede gehouden over de ver goeding van oorlogsschade. Het wetsontwerp, aldus spreker, gaat uit van het be ginsel. dat iedere gedupeerde in het bezit moet komen van de vervangingswaarde van datgene wat verloren is ge gaan. Aanvankelijk lagen de waarde-Mei '40 en herbouw waarde niet zoveel uiteen. Bedroeg deze laatste aanvan kelijk 17 per m3. thans is zij gestegen tot 40 per m3- Hoewel de regering de col lectieve plicht tot vergoeding van de vervangingswaarde erkent, meent zii, dat dit niet gingswaarden- Tegen deze kan gelden van alle vervan- schcidingsliin richt zich de critiek waarin zeker een waarheidselement schuilt- Indien integrale vergoe ding niet mogelijk is moet volgens spr. éen oplossing ferentieerde vergoeding. De worden gezocht in een gedif- belastingoolitiek zal hier als correctief moeten dienen. De heer van der Weel is er per soonlijk van overtuigd, dat de. staat bii het huidige ont werp aan het einde van zijn (Ingezonden mededeling) Altijd moe en mat En dan nog dat slechte slapenT Gij kent dat! Dagen vat. hangerigheid: futloos en loom;a!lcs zien vande donke re kant. En als dan ook nog 's nachts de slaap niet komen wil, nog méér zwarigheid cn zorgen in het verschiet. Dat Is allemaal een gevolg van verslapte zenuwen. Neem regelmatig wat Sanatogen ?n reeds na korten tijd blijken j de heilzame gevolgen aan Üchaam en geest. Ontmoeting met de „Willem Ruys". Weer is een nieuw of be ter gezegd vernieuwd schip aan de vloot van de Stoom- vaartmy. „Zeeland" toege voegd: de „Prinses Beatrix", die evenals de,„Koningin Em ma" in de geallieerde oorlogs voering ter zee een belangrij ke rol heeft gespeeld, maakte Zaterdag van Rotterdam uit een proefvaart en reeds van daag komt het schip in de dagdienst op Engeland, welke het tezamen met de „Mecklen burg" zal uitvoeren. De „Ko ningin Emma", die oorspron kelijk voor kruistochten was bestemd, zal binnenkort in dienst van een andere maat schappij op Huil gaan varen, i Toen de „Beatrix" vorige week Zaterdag Vlissingen ver liet, hebben wij zjjn roemrijke staat van oorlogsdienst reeds beschreven. Wie thans op het door de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" weer in 'n uitstekende mailboot omgebouwde schip komt, vindt van dit alles ech ter weinig meer terug. Of hei moest zijn in de eerste klasse- salon, waar een scheepsmodel en een eenvoudige gedenkplaat een en ander voor de passa giers memoreren. In hoofdzaken is de „Bea trix" op dezelfde wijze inge richt als de „Koningin Emma". Voora 1de salons en de hutten maken een uitstekende indruk, evenals trouwens de eetzalen, welke de gasten van de proef vaart een aangename gelegen heid boden ook de deugdelijk heid van de scheepskeuken te beproeven. DE PROEFVAART. De proefvaart verliep geheel naar wens: kwart over tien 10.000 boete voor „zwartbouw". Een exportfirma van textiel te Amsterdam, heeft zonder Rijksgoedkeuring haarkanto ren laten verbouwen en ver fraaien. Deze verbouwing ter waarde van ongeveer 200.000, werd bij stukjes en beetjes uitgevoerd om te vermijden, dat de aandacht der autoritei ten op deze „zwartbouw" ge vestigd zou worden. Dit is ech ter toch gebeurd en één der directeuren werd deswege ver oordeeld tot de maximumgcld- bnete van 10.000. Dit is de eerste maal. dat de maximum boete werd opgelegd. vertrok het schip van de Park kade te Rotterdam voor een tocht op de Noordzee, gedu rende welke verschillende tech nische proeven werden geno men, geheel tot tevredenheid van kapitein en inspectie. Om 5 uur voer de „Beatrix" de Wa terweg weer binnen en het was voor de vele Vlissingers aan boord een prachtig moment, toen even voorbij de Hoek juist de „Willem Ruys" kwam aanvaren, die deze middag zjjn vierde reis naar Indonesië be gon. Tijdens de maaltijd aau boord werden tussen de directies van „De Schelde" en de „Zeeland" woorden van waardering ge wisseld, terwijl ook verschil lende andere sprekers, o.m. na mens de Ned. Spoorwegen en de A.N.V.V., nog het woord voerden. Van meer dan één zij de werd daarby nog gesproken over de terugkeer van de „Zee land" naar Vlissingen en de belangen, welke hierbij be trokken zijn. financiële mogelijkheden is, maar meent, dat dit uit de toelichting niet voldoende blijkt. FABELACHTIGE SOMMEN. Overigens vertegenwoor digt de oorlogsschade zulke fabelachtige sommen, dat wel een rem zal moeten worden aangelegd. De vermindering van het materiële volksver mogen bedraagt 11 milliard, de gedwongen overdracht van productiemiddelen 6 milliard. De in de wet be doelde oorlogsschade van particulieren wordt geschat op 7 milliard. Volgens de wet van 1945 kwam voor ver goeding in aanmerking 3-1 milliard, volgens het huidige ontwerp 5-1 milliard, dat is dus 2000 millioen gulden meer! Dit betekent een jaar lijkse last van 250 millioen, welk gedekt moet worden uit huurbelasting (75 millioen. 30 opcenten vermogensbelas ting. verhoging onderne mingsbelasting, enz. Spreker gaf vervolgens 'n uitvoerige artikelsgewijze toe lichting op het wetsontwerp. In de hierop volgende dis cussie werd er op gewezen, dat tegenover de eis van in tegrale vergoeding staat, dat ideële schade in het geheel niet wordt vergoed, dat met een vergoédihg van 5 milli ard de maximum draagkracht van het rijk is bereikt en dat de directeur van de Neder landse Bank voor uitvoering van de huidige wet waar schuwt met het oop op infla tiegevaar. Tegenstanders van het ontwerp, die integrale vergoeding eisen, d.w.z. een verhoging van 5 tot 7 milli ard. zijn verplicht dekkings middelen aan te wijzen. De voor de dekking van de 5 milliard in te voeren belas tingen zullen reeds een zo zware last op ons volk leg gen, dat het niet verantwoord moet worden geacht deze nogmaals te verhogen. Rode Kruis- wedstrijden. Zaterdag werden te Middel burg, Vlissingen en Kruiningen wedstrijden gehouden door de transport- en verpleegcolonne vereniging van het Nederland se Rode Kruis. De winnaars van deze wed strijden zullen op 3 Juli a.s. de strijd aanbinden, waarna de beste dames- en herenploeg Zeeland op de landdagwedstrij den, die deze zomer in Gelder land worden gehouden, zullen vertegenwoordigen. Te Middelburg sprak de voorzitter van de afd. Middel burg, mr. J. M. Pilaar, een openingswoord. De burgemees ter van Middelburg, jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg, wees op het belang van de^e wedstrijden. De uitslagen waren: Dames: 1ste pr. Middelburg I, 2de pr. Middelburg H, 3de pr. Middelburg m, éde pr. Sou burg. Heren: 1ste pr. Souburg I, 2de pr. Souburg EI, 3de pr. Mid delburg II, 4de pr. Arnemui- den L Ploegcommandanten: 1ste pr. ploegcommandant Souburg I, 2de pr. ploegcommandant Middelburg II, 3de pr. ploeg commandant Souburg II. In Vlissingen waren de uit slagen: Dames: 1ste pr. Vlissingen I, 2de pr. Vlissingen II, 3de pr. Souburg en Koudekrke. Heren: 1ste pr. Souburg IV, 2de pr. Vlissingen II,. 3de pr. Koudekerke, éde pr. Souburg IH. Te Kruiningen behaalden de heren uit Tholen de eerste prijs en by de damesploegen eindig de Goes I als eerste. Regionale conferentie Oecumenische jeugdraad. In Augustus zal in Am sterdam een conferentie wor den gehouden van de We reldraad van Kerken. Ter voorbereiding worden thans regionale conferenties be legd. Zaterdag en Zondag werd een regionale conferen tie van de Oecumenische Jeugdraad in Zeeland gehou den in het Koorkerkhof te Middelburg. Zaterdagavond hield mej. dr. A. H. A. Bak ker, Doopsgezind predikante te Middelburg een inleiding en Zondagmiddag sprak ds. H. Aalbers. Herv. voorganger te Vlissingen. Beide keren volgden in de discusiegroe- pen levendige nabesprekin gen, die zeker vruchten af wierpen- De conferenties werden bijgewoond door een zeventigtal vertegenwoordi gers van verschillende ker ken. Zondagmorgen werd een oecumenische jeugddienst ge houden in de Concertzaal te Middelburg, waarvoor veel belangstelling bestond. Spre kers waren ds. C. J. J. Jan- se, Herv. hulpprediker te Middelburg en ds. J. P. Boen dermaker, Luth. predikant te Amsterdam. Het Hervormd zangkoor o-l-v. Jan Rhiin ver leende medewerking. Bij de te Amsterdam ge houden examens voor de V E. V. slaagde voor radiorepara teur en radiodetaillist, de heer J. P. van Sorgen te IJzendijke. De collecte voor de Stich ting 1940'45 heeft te Ouwer- kerk 161,65 opgebracht. Vleeshal 17 Juni gereed Zoals bekend zal de Twee de ZE.T.O. te Middelburg worden ondergebracht in het Schuttershof en in het Stad huis (Vleeshal). In dit ver band is van belang, dat de restauratie van de Vleeshal op 17 Juni- zo ver gevorderd zal zijn, dat de tentoonstel lingsruimte inderdaad volle dig in gebruik kan worden genomen. In de schoenindustrie wordt een fonds ingesteld ter verstrekking van extra kinder toelagen voor gezinnen van werknemers met drie of meer niet-verdienende kinderen. Geslaagde jubileum- jeugddag te Goes. In de feestelijk versierde zaal Krijger te Goes, hebben Zaterdag honderden leden van de Zeeuwse Jeugdclubs van het Meisjesverbond C.J.V.F. het 25-jarig bestaan van de lande lijke Federatie herdacht. Na het hijsen van de vlag werd de ochtendbijeenkomst geopend met een liturgie, waarop mevr. C. J. van Oeve- renJulius een welkomst woord sprak en de meisjes voor deze feestdag en voor het alledaagse leven opriep tot te vredenheid en dankbaarheid aan God. Hierna werd met de afwer king van een gevarieerd pro gramma begonnen. De secreta resse van het verbond, mej. W. Oostcrlee leidde de samen zang en Wist in record-tijd enige liederen In te studeren, de Jongste Zeeuwse club, die uit Driewegen (Z. VI.), werd aan de vergadering voorge steld en met een applausje be groet, waarop mevr. C. J. Tonsbeck—ten Cate, vroeger provinciaal* vertegenwoordig ster, enige herinneringen op haalde aan de eerste tijd van de meisjesverenigingen. De af deling Wemelalnge was een van de eerste twee verenigin gen in Nederland, die zich bij het Verbond aansloten, terwijl in Zeeland ook een van de eerste bondsdagen werd ge houden, wel een bewijs dat in deze provincie reeds vroeg een goed bondsleven bestond. De ochtendbijeenkomst werd verder gevuld met een oogge- tuigeverslag van de Jubileum dag in Den Haag en „liedjes uitbeelden" door verschillende clubs. Na de broodmaaltijd werd het Jubileumspel door verschil lende clubs uitgevoerd. Het spel slaagde uitstekend, dank zij de grote toewijding. Nadat allen waren onthaald, werd een lange stoet gevormd, die met wapperende .vlaggen door een deel der stad naar de Markt trok, waar voor het Stadhuis nog enkele nummers samenzang werden gegeven. In do Grote Kerk heeft daarop de presidente, mevr. Hendrik- se—Jonkers, de in alle opzich ten geslaagde Jubileum-Jeugd- dag gesloten. Vlissingen AANGEHOUDEN. DISPLACED PERSONS De politie te Vlissingen heeft twee displaced persons aangehouden van Poolse natio naliteit, die in Nederland wil den gaan weaken, doch hier voor geen toestemming konden krijgen en daarom de grens il legaal overschreden. Zij zijn door de politie via de plaats, waar zij binnenkwamen, weer over de grens gezet. JEUGDIGE DIEVEN. De politie te Vlissingen heeft tegen 6 jongens van 6 9 jaar procesverbaal opge maakt. Zij hadden een inbraak gepleegd in een kleuterschool, waar een van de jongens leer ling was en een aantal verf dozen en kleurkrijtjes, alsmede een bedrag van 130 meege nomen. Van dit geld hadden zjj 50 In een bunker verstopt en de rest aan ijsjes, patates-frites enz. besteed. De ouders, die volkomen te goeder naam bekend staan, riepen de hulp van de politie in, omdat zij niet begrepen, hoe de kinderen aan zoveel geld kwamen. Het opgemaakte geld zal door de ouders gezamenlijk worden terugbetaald. LIEFDE VAN KORTE DUUR. De politie te Vlissingen heeft een meisje aangehouden uit de Vogezen (Fr.), dat kennis had gekregen aan een Amerikaans militair. Zy was van huis weggelopen met de bedoeling met haar ge liefde naar Amerika te gaan. In Vlissingen bracht de Ame rikaan haar by vriendelijke mensen, die haar huisvesting verleenden. De Amerikaan, die na een uur terug zou komen, is ech ter spoorloos verdwenen en het kind verbleef in Vlissingen zonder één cent. Door de zorg van de Franse vice-consul te Vlissingen heeft zy een spoorkaartje gekregen tot haar woonplaats. NIEUWE AMBULANCE WAGEN Het Chr. Ziekenhuis Bethes- da neemt vandaag een nieuwe ambulance-auto in gebruik, 'n Engels-type, waarvan er tij dens de oorlog dienst deden in de Lybische woestijn. Het is een keurig' uitgerus te wagen, voorzien van de nieuwste snufjes, met plaats voor twee gewonden. In ons land zijn voorlopig slechts vier van deze ambu lance-wagens in gebruik. Krabbendijke VASTSTELLING POLDERLASTEN. Vrijdagmiddag vergaderde 't bestuur van de Maagspolder te Krabbendijke. De rekening voor 19471948 sloot met een batig saldo van 162.73. De begroting voor 1948'49 werd vastgesteld op 1384.98. De polderlasten voor 1948 bedra gen 18 per hectare. Het bestuur van het water schap „Krabbendyke" verga derde eveneens. De rekening 1947'48 sloot met een batig saldo van 278.11. De begro ting voor 19481949 is vast gesteld op 11.271.13. De pol derlasten voor 1948 bedragen voor onbebouwd 13.50 per hectare, en gebouwde eigen dommen 4.05 van de belast bare huurwaarde. Ook de ingelanden van de Nieuwlande-polder te Krab bendyke kwamen bijeen. De re kening over 1947—'48 sloot met een batig saldo van 906.60.' De begroting voor 1948'49 werd vastgesteld op 5226.67. Het dykgeschot bedraagt 30 per hectare. CONTACT-AVOND. Woensdag hield de band Nederland-lndië te Krabben dijke in samenwerking met 't Niwincomité ter plaatse een contact-avond in de zaal van de conservenfabriek. Reserve luitenant de Vries van het Nederlands-Indische leger sprak over de dienst en het leven van de Neder landse militairen in Indië.- Deze toespraak werd met en kele films toegelicht. De mandolineclub uit Krui ningen zorgde voor het mu zikale gedeelte van deze avond. Middelburg Jubileum bij .Kinderzorg" Maandag zal mej. B Schnei der het feit herdenken, dat zti 25 jaar aan Kinderzorg is verbonden voor de oorlog was de jubilaresse werkzaam in 't kinderhuis te Middelburg; na de bevrijding kwam zy in het tehuis te Goes, dat eeirstdaagss naar Serooskerke zal worden erplaatst. Ter 'er gelegenheid van dit feit wordt vanavond een gezellige avond gegeven, waaraan te vens een maaltijd is verbon den. Tevens zal op min of meer officiële wijze afscheid worden genomen van mej. H. L. Langvoort, de vroegere hoofdleidster van het Meisjes huis, dij Kinderzorg na 18-ja rige dienst heeft verlaten we gens he'. bereiken van de pen sioen gerechtigde leeftijd. Begroting van Goes. LELIJKE MISREKENING. De Goesse gemeenteraad zal Vrijdag de gemeentebe groting voor 1948 behande len. Aanvankelijk had men de begroting sluitend gekre gen. met een bijzondere bij drage uit het gemeentefonds van ca. 70.000- Het ge- meentegasbedrijf had echter nog een tekort van 13-627.13 Toen B. en W. zich tot het Directoraat-generaal van de Prijzen wendde om boven de reeds toegestane verhoging van de gaspriis van 1 cent oer m3 nog een verhoging van Vz cent per m3 te vra gen, werden nadere gegevens gevraagd. Bij het opvragen •van deze gegevens bij het gasbedrijf bleek dat daar verschillende technische en administratieve fouten wa ren gemaakt en dat het ver lies op de begroting van het gasbedrijf op 51.539-23 ge raamd moest worden. Bij een nadere controle door de districtsverificateur van het centraal bureau voor verifi catie van de Ver. van Ned- gemeenten, bleek dit bedrag nog verhoogd te moeten wor den tot 55-327.78. De Mi nister is thans verzocht de bijzondere bijdrage te verho gen tot 117-919-51, terwijl het directoraat-generaal van de prijzen is verzocht de ver hoging van de gasprijs toe te staan. Oostkapelle VEEKEURING. Woensdag werd te Oostka pelle een veekeuring gehouden. De kwaliteit van de aangevoer de dieren was zeer goed. Bij dc stieren werden de prijzen be haald door le. K. Coppoolse; 2e. P. Louwerse; 3e. Kekkens. Koelen le kalf: 1. L de Buck; 2. Loverendale; 3. Jan Mal j aars. Koeien 2e kalf: 1. S. de Vis ser; 2. Jac. Maljaars; 3. P. Louwers. Koeien 3e kalf: 1. K. Cop poolse: 2. K. Coppoolse; 3. S. de Visser. Koeien 4e kalf: 1. A. Gel dof; 2. J. Maljaars; 3. K. Cop poolse. Koeien 5e kalf. 1. K. de Buck; 2. A. Geldof; 3. A. Geldof. Oudere koelen. 1. K. Cop poolse; 2. P. Louwerse; 3. Jan Maljaars. MIDELBURG. Maandag: Kustmuseum: Expo sitie schilderijen Claire Bonebakker, I45. Ge meentehuis Raadszit ting, 2; Electro: Byen krygen angels, 7 en 9.15; Schouwburg Bioscoop: De vrouw met het ge schonden gelaat, 8. Dinsdag: Kunstmuseum: zie Maandag; Electro: Don't fence me in, 7 en 9.15. VLISSINGEN Maandag: Alhambra „Mislei de jeugd" 7 en 9 u.; Luxor „Sahara" 7 en 9 Dinsdag: Alhambra „Een trein Eaat voorbij", 7 en 9 u.; uxor „Texas" 7 en 9 Tllanus, Buddingh en prof. van Niftrik spraken. De Christelijk-Historische Unie hield Zaterdag in het Schuttershof te Middelburg een drukbezochte toogdag tijdens welke drie vooraanstaande sprekers het woord voerden. De eerste van hen was de leider van de C.H.U.-fractie in de Tweede Kamer, de heer Ti- lanus, die in de middagbijeen komst de komende verkiezin gen besprak. De heer Tilanus gewaagde er met dankbaarheid van, dat de doorbraak geen succes is gebleken en de Zeeuwen zich niet uit de koers hebben laten slaan doch de C.H.U. trouw zfln gebleven. Bij de komende verkiezin gen verwachtte de spreker geen grote verschuivingen. De belangrijkste vraag was wel, wat voor resultaat de gebeur tenissen In Oost-Europa op het denken van het Neder- landors hebben gehad. Zullen de communisten hun aanhang behouden Daarna ging de heer Tilanus uitvoerig in op de betekenis van de grondswetswyziging in verband met de omvorming van het Koninkrijk. Onderschat het nationalisme ln Oost en West niet, waar schuwde hjj zjjn hoorders. Er zjjn grove fouten gemaakt in het Indië-beleid en daarvoor zjjn wH gelukkig niet verant woordelijk. Maar met uitslui tend „neen" zeggen komen we er niet. W(j moeten getrouw aan het Christelyk Historisch principe en gegeven een niet meer ongedaan te maken ont wikkeling trachten in con structieve zin mee te werken aan de nieuwe opbouw van het Koninkryk onder H. M. de Ko ningin. AVONDVERGADERING. In de avondvergadering, die o.a. werd bijgewoond door het Tweede Kamerlid Baron van der Feltz, de burgemeester van Middelburg en enige predikan ten, voerden twee sprekers het woord. Na de opening door de voorzitter van het comité van voorbereiding, de heer W. San- derse, belichtte de heer Bud- dingh, een vooraanstaand fi guur uit de jeugdbeweging, de taak van de jongeren. Van hen moeten bewuste staatsburgers worden gemaakt. De eerste les van de oorlog: de regeer ders moeten de gemeenschap niet overheersen, maar dienen, is nog te weinig geleerd. Het Protestants karakter van ons volk moet worden bewaard. Prof. dr. G. C. van Niftrik, hoogleraar te Amsterdam, de tweede spreker, had als onder werp gekozen Belijdenis en po litiek. Hy constateerde als gevolg van een verlammend fatalisme een zekere politieke lauwheid by ons volk. Het streven van de C.H. Unie is het uitleven van de Chrls- teiyke verantwoordeiykheld; „Maar wat zien wij?", aldus spr. „de Christelijk-Histori- schen zijn te lamlendig om een eigen krant in het leven te houden. Zy zyn te dikwyls hal ve mensen.- Wat dat betreft kan men van de communisten nog veel leren. Die zetten zich met hun volle persoonlijkheid in voor hun party". Sprekend over Indonesië merkte prof. van Niftrik tenslotte op: „Wan neer wy de koloniale status niet geheel willen loslaten, is dat ook om de Indonesiër te redden van het Mohammeda nisme". Een levendige discussie be sloot deze avond, die werd op geluisterd door zang van het louburg's Hervormd Zang koor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2