PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Veiligheidsraad verzoekt bestand van vier weken DÊ BILT Tel Aviv wordt bedreigd Djocja en de Sovjet-Unie Weinig Tsjechen durfden bianco stemmen Zeeland's woningbouw blijft achter Lichtpunten voor de landbouw VOORSPELT w. Meer bouwverenigingen nodig! 191e Jaargang - No.125 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 31 Mei 1948 ABOrtN£MKNTSPRUS25 et per week; t 3.20 per kwartaal; franco per post t 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: 13 et per mm., minimum p advertentie t 2. Giro nr 359300 PZC.. Middelburg. Bureaux te Vlissingen Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29. tel 2077 en 2924 - Goes; L Vorrtstx 55. tel 2475 (b^.g 2228) - Oost burg: Gratamastr 3. tel 102 - Tcmeuzcn: BrouwerUitr 2 Zierlkree: Nwe Bogerdstr G 160 tel 26 Het Wereldgebeuren Anti-Arabische resolutie van Gromyko werd verworpen. De Veiligheidsraad heeft Zaterdagavond na een scherp de bat met op één na algemene stemmen de Britse resolutie over Palestina aanvaard. In deze resolutie worden Joden en Arabieren opgeroepen een wapenstilstand te sluiten voor de duur van tier weken. Tüdens deze periode zal worden getracht door onderhandelen een oplossing te vinden. Belde partijen moeten voor 1 Juni 32.00 uur hun beslissing aan de Raad kenbaar maken. Indien een der partyen aan deze nieuwe oproep geen gehoor moclit geven, zal een recht streekse actie worden overwogen. Britten verijdelden straf optreden. De resolutie bepaalt verder, dat gedurende de wapenstil stand geen wapens naar Pa lestina of de Arabische staten mogen worden gezonden. Jo den, die in die tijd Palestina binnenkomen mogen geen mi litaire opleiding krijgen. Voor de Britse resolutie in stemming werd gebracht ver wierp de Veiligheidsraad de Sowjet-resolutie, waarin de Arabieren in staat van be schuldiging werden gesteld en bevolen binnen een tijdsbestek van 36 uren het vuren te sta ken op straffe van sanctie. Al leen de Sow jet-Unie, de Ver. Staten, de Oekraïne, Frankryk en Columbia gaven aan deze resolutie hun stem, zodat dit voorstel niet de vereiste meer derheid behaalde. SCHERP DUEL. Tevoren had Gromyko een zelfs voor hem ongewoon felle aanval gedaan op de Britten, die hij ervan beschuldigde van het begin af aan in Palestina een politiek van louter huiche larij gevolgd te hebben. Zij werpen olie op het vuur, zei hij, en trachten de chaos te vergroten ter verwezenlijking van eigen imperialistische doeleinden. De Britse afgevaardigde Ca- dogan diende Gromyko onmid dellijk op even felle toon van repliek. Gromyko antwoordde hij, heeft zijn toevlucht genomen tot ordinaire schimpscheuten en smaad. Dat zyn we van hen»- gewend, wanneer hij geen goede argumenten heeft aan te voeren. Ik ben niet van plan ty'd te verknoeien aan een weerleg ging van zijn bewering. Gromyko's aanval moge dan een ordinaire schimpscheuterij geweest zijn, dit neemt niet weg, dat Engeland opnieuw het prestige van de Veilig heidsraad een slag heeft toe gebracht en opnieuw de Ara bische aanvallers de hand bo ven het hoofd heeft gehouden. De feiten waren duidelijk. Tot twee keer toe heeft de Veiligheidsraad de Arabieren verzocht het vuren binnen 48 uur te staken. Tot twee keer toe hebben de Arabieren dit verzoek ndast zich neerge legd. De Russische resolutie om het voor de derde keer niet te verzoeken maar te bevelen en bij verwerping straffe aanc- ties in het vooruitzicht te stel len, was consequent en logisch. Het enige, wat er aan te voe ren zou zijn, is, dat het geen zin heeft een vuist te ballen als men de kracht mist om eventueel toe te slaan. De Co- Zware brand op de „Rossum". Door werkzaamheden met lasapparaten brak Zaterdag morgen half tien een zware brand uit in het voorruim van het 2118 brt. metende s.s. „Rossum" van de rederij Vinke Co., dat geladen met copra en katoen aan de Suriname- kade te Amsterdam lag. Ter beveiliging van de andere schepen werd het brandende schip het IJ opge sleept, waar het de Amster- dame brandweer, die met groot materiaal was uitgerukt, tegen het middaguur gelukte r de brand meester te worden Het schip ligt met een klein gedeelte van de voorplecht en het dek van de achtersteven boven water. De lading moet verloren worden beschouwd, In tegenstelling tot een aan vankelijke veronderstelling, is de rederij van mening, dat het schip kan worden hersteld. WEER TOENEMENDE BEWOLKING. Geldig tot Maandagavond- Plaatselijk ochtendmist. Overdag weer toenemende bewolking, doch het grootste gedeelte van de dag droog weer met aanvankelijk zwak ke, later matige wind tussen West en Zuid. Weinig veran dering in temperatuur. lumbiaanse afgevaardigde maakte een verstandige op merking In die zin. De houding van de Britse delegatie was onlogisch eu In derdaad onverdedigbaar. Cadogan sprak alsof nij nog nooit had gehoord van een Arabische weigering om een order van de Raad na te ko men, deed een voorstel, dat voor de Joden ongunstig is en gewaagde van onderhandelen en vreedzaam oplossen, alsof er geen Arabische invasie wa re. Het doet denken aan de in- terventie-comedie tydens de Spaanse burgeroorlog of het drama van de sancties tegen Mussolini na de aanval op Abessynië. De oproep tot wapenstil stand is een poging om althans nog iets van de failliete Pales- tina-boedel in de Veiligheids raad te redden. De verant woordelijkheid voor het faillis sement rust dit keer op Bevin. Dr. Malan wenst Zuid-Afrlka uit het Britse Rijk. In een interview heeft dr. Malan. de leider van de na tionalistische partij in Zuid- Afrika, verklaard, dat de uit slag der verkiezingen hem ten zeerste heeft verrast. In verband met de immigratie politiek zei dr. Malan; „Met zorg uitgekozen immigranten zijn steeds welkom, doch Wij zullen de bevolking weten te beschermen tegen Aziatische immigratie". „De Nationalistische par tij stuurt aan op een Republi keinse regering afgescheiden van de Britse kroon. Tot die maatregel zal echter slechts overgegaan worden na een referendum en bij eenvoudi ge meerderheid in het parle ment". Dr. Malan besloot het in terview met de woorden: „Minister-president zün is nog heel wat anders dan in de oppositie staan. Er is zeer veel te doen". Watersnood in Amerika. In twee staten in de Ver. Staten zijn in verband met overstromingen bijzondere maatregelen genomen.Gou verneur Robins van Idaho heeft voor de tien provincies van Noord-Idaho, welke van de overstromingen te lijden hebben, de uitzonderingstoe stand uitgeroepen. Het water heeft duizenden hectaren vruchtbaar bouw land bedekt en millioenen dollars schade veroorzaakt. Vijftien doden zijn te be treuren. Felle strijd bij Latroen. Door de opmars der Arabi sche troepen op het Zuidelijk front In Palestina wordt thans de hoofdstad van Israël, Tel Aviv, gevaarlijk bedreigd. Egyptische troepen hebben Isdoed veroverd, 44 km. ten Zuiden van de stad. Iraakse troepen melden, dat zij Tel Aviv tot op 25 km. zijn genaderd. Andere eenheden zouden Kilkekya, 12 km. van de kust en 24 km. ten Noorden Meer dan 200.000 Duitsers naar Rusland gevoerd? Meer dan 200-000 Duitsers zijn sinds 1945 naar Sowjet- Rusland en andere Oostelijke landen overgebracht, aldus meldt het te Berlijn ver schijnende dagblad „Die Neue Zeitung". Onder de transporten, die nog voortduren, vallen drie categorieën, aldus het blad: De in de uraniumijnen te Aue (Saksen) tewerkgestel- den, de bewoners van nieu we concentratiekampen en geschoolde arbeiders en hyn gezinnen. De concentratie kampen zouden op het ogen blik practisch leeg zijn. Vol gens het blad heeft de Sow- jet-Russische geheime politie, gesteund door de S.E-D., hier bij de leiding. Breuk in Berlijnse vakvereniging. De dreigende breuk tussen de op het Westen en Oosten georiënteerde afgevaardigden in de Berlijnse vakvereni gingsorganisaties is volledig geworden. De met Sowjet-vergunnirn verschijnende bladen publice ren een order van de leiders van het door de communisten geleide meerderheidsorgaan waarbij de leiders van de an ti-communistische minder heid van het lidmaatschap der organisatie worden uitge sloten. Huize Doorn blijft Nederlands bezit. Het beheersinstituut heeft het verzoek van de Duitse ex- kroonprins om niet langer als vijandelijk onderdaan te wor den beschouwd, afgewezen. Zijn bezittingen in Neder land waren in hoofdzaak be perkt tot Huize Doorn- Nu het verzoek van de ex-kroon prins is afgewezen, is Huize Doorn definitief Nederlands bezit gebleven. DE HARK. De stichting Nationale hulpactie Rode Kruis (Hark) zal op 16 Juni a.s. in restau rant „Esplanada" te Utrecht haar officiële slotbijeenkomst houden. Te Warschau hebben Bulgarije en Polen een ver drag van vriendschap en sa menwerking getekend. van Tel Aviv veroverd hebben. Door deze opmars dreigt het Joodse Palestina in tweeën ge splitst te worden. Op het middenfront wordt thans de belegering van de Jo den In NIeuw-Jeruzalem met verdobbelde kracht voortgezet. Door de overgave van het oude gedeelte zijn vele kanon nen vrijgekomen, die het nieu we gedeelte onder vuur nemen. Felle strijd woedt by Latroen op de weg Tel AvivJeruza lem. Latroen is een strategisch zeer belangryke positie. Het Arabische Legioen maakte melding van „enige Britse deserteurs", die zich in de oude stad van Jeruzalem verborgen houden. Volgens Bevin zouden er geen Britten in het Arabische Legioen vech ten. Mengelberg krijgt geen paspoort. Het departement van bui tenlandse zaken heeft een Nederlands paspoort gewei gerd aan de gewezen dirigent van het Concertgebouworkest, Willem Mengelberg, die in Zwitserland woont. Zoals men weet is tegen Mengel berg een zuiveringsprocedure aanhangig geweest. Prinses in nachtclub. Prinses Elisabeth en haar man hebben te Parijs zeel genoten van een bezoek aan een be roemde Montmartriaan- se nachtclub, vertelt „De Stem van Neder land", waar Edith Piaf o.a- „La vie en rose" voor haaik heeft gezon gen. De prinses vond dit zo mooi, dat zü de kleine rode Edith, met haar rauwe, ontroeren de stem, bii haar aan tafel heeft uitgenodigd. Zodat het. als in een sprookje, werkelijk ge beurd is, dat de doch ter van een straatacro baat en een zwerfster, een meisje dat tot haar vierde jaar blind is ge weest, jarenlang op straat en op de Parijse terrassen gezongen heeft, door de troonop volgster van het Britse Koninkrijk is uitgeno digd een glas champag ne te drinken. MOORD IN UTRECHT. Pools ex-militair door kameraad neergestoken. Hevig bloedend uit de won den van 6 messteken deed Za terdagavond omstreeks half tien een Jonge Pool enkele stappen op de Nieuwe Gracht te Utrecht, waarna hy ineen zeeg en vrjjwel onmiddeliyk de geest gaf. De dader van deze moord, de 80-jarige M. Sawezjjn, even pens een Pool, werd onmiddel iyk door de Utrechtse politie gearresteerd en opgesloten. Het slachtoffer is de 26-jarlge E. Los. Beiden waren voormalige Poolse militairen uit het ge allieerde leger, die sedert een jaar in Utrecht verbiyf hiel den. Zy waren Zaterdagavond beschonken. Ooggetuigen hebben ver klaard de indruk te hebben ge kregen, dat de beide Polen een dronkemansruzie voerden. Het slachtoffer was in dienst bij Werkspoor te Utrecht. De dader had voor zover be kend geen vast werk. Maarschalk Smuts komt naar Nederland. Maarschalk Jan Smuts, de dezer dagen afgtreden mi nister-president van Zuid-Af- rika, zal op Vrijdag 18 Juni a s. persoonlijk m het Groot Auditorium van de Leidse Universiteit het ere*doctoraat in ontvangst nemen, dat hem tijdens zijn laatste bezoek aan Nederland werd verleend op grond van zijn verdienste voor het herstel van de vre de- Als promotor zal optreden prof. mr. J. M. van Bemme- len. Het kabinet te Djocja. Volgens Antara heeft Hatta de republikeinse premier, op een persconferentie te Djocja meegedeeld, dat Maandag be sprekingen zouden worden ge voerd over reorganisatie van het kabinet. Antara verwacht, dat het een nationaal kabinet zal worden op een basis, waar de politieke party en het reeds over eens zyn geworden. Mirln Dajo overleden De Nederlandse „fakir" Ml- rin Dajo, die ook in Nederland bekendheid verwierf door ex perimenten en lezingen, ls in Zwitserland, naar men ver moedt, tengevolge van een hartverlamming, overleden. Personen uit de omgeving van Mirin Dajo verklaarden, dat zyn dood volgens een eerste medisch onderzoek niet te ver klaren is uit een maag-opera tie, die de overledene onlangs heeft ondergaan. De gerechte lijke autoriteiten in Winter- thur hebben een ïykschouwing gelast. Nieuwe partij opgericht. Dezer dagen is opgericht '11 nieuwe politieke partij, die zich noemt „Onafhankelijk- Nationale groep". Zij zal aan de a.s. verkiezingen deelne men met als lijstaanvoerder dr. W. Feuilleteau de Bruyn te 's Gravenhage. Generaal Winkelman en Staatsraad dr- J. W. Meiier Ranneft, hebben steun toegezegd- Op de lijst van de Tweede Kamer konten verder voor Indische specialisten, dissi dente liberalen, oud-illegalen en aanhangers van Nationaal Reveil. Naar verluidt hebben te Madrid drie wonderbare ge nezingen plaats gehad, toen meer dan 7000 zieken naar het grote plein voor het ko ninklijk paleis waren ge bracht. Republiek wees elke beperking van de buitenlandse betrekkingen af. t Er is enig licht gekomen in de tegenstrydige verklarin gen over de uitwisseling van consuls tussen de Djocja-re- publiek cn de Sowjet-Ünie. lladji Agoes Salim, die mi nister van Buitenlandse zaken is in de republikeinse re gering, vcrklaarde aan een Aneto-correspondent te Kall- oerang, dat hy zou voorstellen de heer Soeripno, die te Praag het contact met de Sowjet-Unlo tot stand bracht, ogenblikkeiyk terug te roepen om opheldering te geven, liet verbaasde hem, dat Soeripno voor het afsluiten van deze beiangryke overeenkomst nister had gepleegd. Soeripno van Sockarno. In de vergadering van de politieke commissie, die on der leiding van de Commissie voor goede diensten te Kalioe- rang byeen kwam, heeft Moh Roem geantwoord op de be zwaren, welke de Nederlandse gelegeerde, de heer van Vre- denburgh opperde tegen het aanknopen van betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de Republiek. Moh. Roem antwoordde, dat de Republiek nadrukke lijk elke beperking van rechten afvvtist om buiten landse betrekkingen te mo gen onderhouden. Naa: Aneta's zegslieden verklaarden beeft de Neder- Volksdemocratische verkiezingen Kiescommissie spiedde met Argusogen. De Tsjechen en Slowaken hebben Zondag op „volksdemo cratische" wyze een nieuw parlement moeten kiezen. Moe ten, want het stemmen was verplicht. Er was slechts één candidatenlyst, die van het Nationale Front, een door de communisten geleide coalitie van partijen. Wie anti-communistisch was kon dit alleen tot uitdrukking brengen door blanco te stemmen. Bijna 90 vóór de regering Zelfs dat ging erg moeiiyk. Elke stemgerechtigde ont ving vooruit een gedrukte ïyst van de candidaten van hei Nationale Front en een tweeac formulier van precies dezelfde afmetingen en kleur, waarop was gedrukt dat het een blan co-formulier was. Op het stem bureau moest de kiezer een dezer formulieren in een enve loppe doen en onder de ogen van de kiescommissie de enve loppe in een stembus depone ren, terwijl het ongebruikte formulier in een open mand moest worden geworpen. De kiescommissie kon dus over 't algemeen precies zien, wie blanco stemden. Daar de regeringspropaganda de „blan co-stemmers" al van te voren als „verraders" gebrandmerkt had ls het begrijpelyk, dat ve len het risico om een blanco- formulier in de stembus te de poneren niet aandurfden. Een correspondent van Reu ter, die de stembureaux be zocht, constateerde, dat van een geheime stemming geen sprake was. Onder deze omstandigheden zegt de uitslag niet zoveel over de werkelijke stemming in Tsjecho-Slowakije. 89 VOOR DE REGERING... Te middernacht deelde radio Praag mee, dat 89 der gel dige stemmen voor de regering was uitgebracht. Het blijkt, dat een sterker anti-regeringsgezindheid in Slowakije en in de van ouds socialistischo steden van Noord-Bohemen wordt gecom penseerd door een zeer groot percentage stemmen voor de regering in de industriesteden. Volgens enkele uitslagen uit Slowakye ls ongeveer 25 pro cent der stemmen tegen de re gering uitgebracht in platte lands-districten. Dezelfde ten- denz viel waar te nemen by de uitslagen van landbouw- en lichte-industriedistricten ten Noorden en Oosten van Praag. Een mynbouwgebied leverde 98 procent voor de legering op en een industriegebied 92 procent. In het herbouwde Li dice, dat in de oorlog door de Duitsers met de grond gelyk werd gemaakt, stemden alle 192 kiezers voor de regering. Een eerste stap Dondedag 3 Juni as. des avonds te half acht zal in 't Schutterhof te Middelburg de oprichtingsvergadering worden gehouden van de woningbouwvereniging „Het Platteland van Walcheren". De oprichting van deze ver eniging is nodig gebleken, om dat in Zeeland nog altyd te weinig organisaties bestaan, die gebruik maken van de voordelen welke de „woning- we tbouw" biedt voor de ver betering van de volkshuisves ting. ACHTERSTAND Het tekort aan woningbouw vereniging en woningstichtin gen, die zorgen voor voldoen de aanbouw van goede arbeids- woningen blykt ondermeer uit hej feit. dat vele gemeente besturen in deze provirtcie thans nood- en definitieve wo ningen in beheer of exploita tie hebben, terwyi toch deze taak beter door woningbouw verenigingen verricht kon worden. Maar die verenigingen bestaan in de meeste gemeen ten niet, want 77% van de Zeeuwse gemeenten bezit geen woningbouwvereniging. Het aantal door woning bouwverenigingen of stichtin gen beheerde woningen be draagt in heel Nederland 9% en in Zeeland slechts 4,1%. Dit achterbiyven op het gebied van woningwetbouw heeft voor Zeeland teleur stellende gevolgen gehad. By de volkstelling in 1890 had Zeeland 3,2 ver trekken per woning en stond het ver boven het Neder landse gemiddelde van 2,8 vertrekken. In 1930 was het Neder lands gemiddelde gestegen tot 4,2 vertrekken, maar voor Zeeland was het slechts gestegen tot 8,2! HET GAAT OM HET GELD! Zeeland heeft aan de socia- ale lasten voor de woningver betering in Nederland tenvol- le meebetaald, maar het heeft daarvan niet tenvolle gepro fiteerd. Dat is verkeerd en men wil nu voorkomen, dat dit in de toekomst zo biyft. Bovendien is het gevaar niet denkbeeldig, dat .door gebrek aan activiteit het woningbouwprogramma voor Zeeland niet geheel slagen. Dan zou zieh dus opnieuw het pynlyke ver- schynsel voordoen, dat men steun van Zeeuwse belas tingpenningen in andere pro vincies wordt gebouwd! Drie maatregelen zullen al lereerst nodig zyn om dat te beletten en wel: goede voor lichting over de ryksregelin- gen, activiteit van de gemeen tebesturen en de bevolking, een over de gehele provincie vertakt net van woningbouw verenigingen. PROVINCIALE ORGANISATIE Nu is er in Zeeland een af deling /an de Nationale Wo ningraad, waarby 16 van de 26 woningbouwverenigingen zyn aangesloten De verwachting bestaat, dat deze organisatie de nodige lei ding zal kunnen geven by de uitbouw van het volkshuis- vestlngswerk ln Zeeland. In elk rayon werd een stu diecommissie ingesteld, die binnen een half jaar aan de National Woningraad zal rap- iorteren hoe het staat met de iehoefte aan nieuwe woning bouwverenigingen, welke we gen daartoe bewandeld moeten worden welk areaal de nieu- verenigingen eventueel moeten bestryken, of de voor keur gegeven wordt aan een vereniging dan wel aan een stichting en op welke wyze de woningwetwoningen wellicht overgedragen kunnen worden aan de bewoners (§1 of niet herbouwplichtig). GROOT SOCIAAL WERK De initiatiefnemers voor de ze actie zyr. van mening, dat hier een groot sociaal werk verricht kan worden voor de Zeeuwse volkshuisvesting en zf venyachten, dat de Zeeuw se bevolking zelf actief zal deelnemen aan deze arbeid. De oprichting van de Wo ningbouwvereniging „Het Platteland van Walcheren" is een eerste stap in de goede richting Zy zal door soortge lijke stappen in alle streken van Zeeland gevolgd moeten worden, wil deze provincie niet langer achterstaan by de an dere provincies wat betreft de bouw van goede volkswo ningen! geen overleg met zUn mi- beroept zich op een volmacht landse delegatie een dulde- ïyke uitspraak verlangt of er al dan niet een overeen- koms' met de Sowjet-Unle tot stand is gekomn. Zaterdagavond heeft de Ne derlandse delegatie een com- minuquu uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat de heer van Vredenburgh reeds in de vergadering die de poli tieke commissie 21 Mei te Ba tavia hield medeling had ge daan van een document, waar by e enrepublikeins ambtenaar was benoemd tot buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister „met iedere soort volmacht en bevoegdheid" om te onderhandelen met autori teiten der Sowjetregering over het aanknopen van vriend- schappeiyke betrekkingen. De heer van Vredenburgh had er de aandacht op gevestigd, dat de republiek hier in ern stige mate in verzuim was wat betrefd de „Renville"-over- eenkomst, die richtlynen gaf voor het geleidelyk terugtrek ken van buitenlandse missies der republiek. Aangezien het republikein se antwoord, dat te Kalioerang werd gegeven, onvoldoende werd geacht, is de heer van Vredenburgh Zaterdag naar Batavia teruggekeerd, voor het plegen van nader overleg. REPUBLIKEINSE VERKLARING. Intussen ls er, volgens het republikeinse persbureau An tara, een verklaring van de regering te Djocja versche nen, waarin deze regering mededeelt, dat de heer Soe ripno naar Djocja ls geroe pen. De republikeinse regering zou tot nog toe niet weten, wat met de overeenkomst tus sen de republiek en Rusland wordt bedoeld. Het is mogelyk, dat de erkenning door de Sov jet Unie een cenzydige actie is. Heeft de heer Soeripno wer- kelyke betrekkingen gevestigd, dan steunt hij daarby op een algemene machtiging, welke hem in December van het vo rig jaar is verleend om betrek kingen met de Centraal-Euro- pese landen tot stand te bren gen. De republiek zal onder de huidige omstandigheden haar buitenlandse betrekking niet uitbreiden. NOG STEEDS ONDER HANDELEN. Na een onderhoud van de heer van Vredenburgh te Ba tavia met de Nederlandse au toriteiten verklaarde een woordvoerder van de Neder lands-Indische regering, dat de onderhandelingen te Kalioe rang niet afgebroken worden. Raden Adil Poeradiredja. premier van Pasoendan is bii acclamatie gekozen tot voor zitter van de Federale Con ferentie te Bandoeng in een vergadering, die door dr- van Mook werd geleid. De Nederlandse minder heidsgroep wenste bij monde van prof. mr. Resink aante kening. dat zij de voorkeur gaf aan mr. Oerip Kartodird- io, lid van het gerechtshof te Batavia, als voorzitter. De openbare vergadering duurde slechts 10 minuten, nadat in besloten vergadering over eengekomen was, dat allen Poeradiredja Candida at zou worden gesteld. In 1950 of '51 stikstof vrij. In een vergadering van de Party van de Arbeid te Eiber gen, besprak minister Mans- holt de hedendaagse landbouw politiek. Hierbij wees hy er o.m. op dat door verkaveling en waar mogelyk, vergroting der klein ste bedryven, tot goedkopere productie moet worden geko men. Voor de landbouw zag de minister nog wel enige licht punten. In 1950 of 1951 zal de 3tikstof kunnen worden vrij ge geven. Daardoor zal de boer voor eigen productie meer voe der kunnen verkrijgen. Dat zal de oplossing zyn voor de klei ne landbouv er om een grotere veestapel te kunnen aanhou den. In de toekomst is ook by meerdere mechanisatie een overschot van arbeidskrachten in de landbouw mogelyk, doch een op gepaste schaal uitbrei den van Industrialisatie -kan die krachten opvangen. Daar door krygt de landbouw bo vendien weer meer afzetmoge lijkheden in eigen land en hij zal er dus wel by varen. De P.v.d.A. beoogt geens zins de kleine boer op te rui men (80 procent is kleinbe drijf),' doch wil trachten cl.» bedryven iets te vei grol en door het voeren van oen zonde grondpolltiek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1