PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Generaal Smuts is afgetreden De komende fruitoogst in Zeeland 0£ BILT Joodse capitulatie in oud-Jeruzalem Tweede Kamer wordt 7 Juli gekozen Melk déze zomer niet bonvrij. "V r Had dr. Soeripno volmacht van Soekamo? Nieuwe „Karei Door man" overgedragen. Op 8 Juli verkiezing van de "Eerste Kamer Dr. Malan vormt een nieuw kabinet Republiek doet beroep op de Veiligheidsraad. Zaterdag 29 Mei 1948 191e Jaargang-No. 124 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct per Christelijke** feestdagen. WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Bureaux te Vhssingen- Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10en 51 - Middelburg. Londense Kaal 29 tel 2077 en 2924 Goes L Vorststi 55. tel 2475 (b.g.g 2228) Oostburg: Gratamastr 3. tel 102 Terneuzen Brouwertlstr 2 Zlerikzee «Nwe Bogerdstr G 160. tel 20. ABONNEMENTSPRIJS 25 ct per week: f 320 per kwartaal: franco per post t 3.45 per kwartaal. Losso nummers 5 cent Veiligheidsraad heeft de keus tussen twee resoi uties. Volgens berichten uit Arabische bron hebben de Joden in het oude deel van Jeruzalem rioii 'Jon het Arabische Le gioen overgegeven. Het gaat bier om een aantal van 15G0 1600 Joden, die twaalf dagen lang zich fel hebben verdedigd tegen een Arabische overmacht. In de Veiligheidsraad zyn onderwijl de debatten voortgezet. De woordenstrijd heeft tot inzet twee resoluties. In de krachtige Russische resolutie worden kort en goed sancties voorgesteld tegen de Arabieren. In de gematigde Britse resolutie wordt een strikte neu traliteit in acht genomen en alleen een wapenstilstand van vier weken voorgesteld om opnieuw te kunnen onderhande len. De strijd in Jeruzalem heeft sedert November jl. bg tussen pozen gewoed. Bij de beëindi ging van het Britse mandaat op Mei jj. staken de troepen van het Arabische Legioen van koning Abdoelah van Trans- jordanië de grens van Palesti na over. Op 16 Mei bezetten deze troepen, nadat de artille rie Jeruzalem had beschoten, stellingen in de oude stad en drongen de verdedigende Joden terug op een klein gebied, waar zij werden belegerd door een leger, dat op zyn beurt door andere Joden werd inge sloten. Uit officiële Joodse bron wordt vernomen dat de Joden twee Arabische dorpen ten Zuiden van Latroen hebben bezet. JOODS BUREAU BITTER GESTEMD. In de bijeenkomst van Vrij dag van de Veiligheidsraad be loofde China zijn steun voor de Britse voorstellen ten aanzien van Palestina, innoudende een wapenstilstand van viM- weken en embargo op wapénverzen- dingen naar heide partyen ge durende die periode. De woordvoerder van het Joodse bureau, Eban, deed een uitgebreide en in bittere be woordingen gestelde aanval op de Britse voorstellen. Volgens Eban werd In deze resolutie van de Arabieren niet meer gevraagd zich te schikken naar de wil van de Veiligheidsraad, doch wordt van de Veiligheids- .raad gevraagd zich te schik ken naür de wil van de Arabi sche staten- De resolutie, aldus Eban, was .een poging de versterkingen in wapens ën manschappen voor Israël af te snyden terwijl de Arabische staten hun hulp bronnen zouden kunnen mobi liseren voor het volgende sta dium van de aanval. AMERIKA STEUNT RUSLAND. De Rnsische afgevaardigde verwierp de Britse resolutie. Vervolgens kwam de Russi sche resolutie ter sprake, waarin optreden tegen de Ara bieren wordt voorgesteld. De Canadese afgevaardigde wees de Rusische resolutie van de hand. Hij wilde eerst weten, tot welke economische en mili taire sancties de Grote Vijf zouden besluiten, als dè order tot staken van het vuren niet werd opgevolgd. De Amerikaanse algevaar digde, Austin, deelde mede, dat de Ver. Staten de door de Sowjet-Unie ingediende reso lutie zullen steunen. DE 21 OFFICIEREN TERUG. De woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken verklaarde, dat er instructies naar Amman, de hoofdstad van Transjordanië, zijn gezonden, waarin het te- rugtrekken der 21 officieren uit Palestina wordt bevolen. OLIE-CHANTAGE. De Syrische regering heeft 'n communiqué uitgegeven, waar in gedreigd wordt met annu lering van olieconcessies wan neer de Ver. Staten „voort gaan met druk uit te oefenen op de V.N.". DE OVERGAVE. Volgens een communiqué van het Arabische legioen hebben de Joden in de oude stad van Jeruzalem zich on voorwaardelijk overgegeven. Het legioen zal alle wapens en oorlogstuig ontvangen. Al le combattanten worden krijgsgevangenen. Vrouwen, kinderen en non-combattan ten zullen ter beschikking van het Rode Kruis gesteld worden. Vrijdagavond' had den 350 strijders zich met wapens en uitrusting overge geven- Ongeveer duizend vrouwen en kinderen zijn aan het Rode KrUis overge geven. De overgave blijft voortgaan, zo besluit liet communiqué. Naar wij vernemen heeft het Bedrijfschap voor Zuivel aan minister Mansholt gead viseerd op korte termijn over te gaan tot opheffing van de melkdistributie, uitgezonderd voor industrie, hotels, enz. Gezien het feit. dat nog geenszins vaststaat, hoe het verloop van de melkproductie deze zomer en de komende winter zal zijn, acht de mi nister het echter gewenst, dat een beslissing nog enige maanden wordt uitgesteld. Niet alleen kan dan een be ter inzicht worden verkregen in de melkproductie, maar ook iets meer bekend zijn over de veevoedersituatie in de komende winter. Een omstreden faculteit. Naar aanleiding van de uit latingen van de minister van onderwijs, in de Eerste Ka mer, over de loyaliteit van de faculteit der politieke en sociale wetenschappen aan de Amsterdamse universiteit hebben rector en assessoren dezer universiteit zich Woensdag schriftelijk tot de minister gewend, waarbij zij niet verhelen, dat bedoelde uitlatingen bij hun college ongerustheid, wrevel en op zijn minst bevreemding heb ben gewekt. Boter uit 1350. (Van onze Haagse redacteur) Bij het uitgraven van sloten en de aanlegging van wegen in de N.O.- Polder heeft men ver schillende belangwekken de vondsten gedaan. Zo i? o.m. een boterpot ge-« vonden, waarin nóg bo ter zat, welke pot naar schatting door deskundi gen ten minste zes eeu wen oud moest zyn. Deze vondsten worden onder gebracht in het museum 'te Schokland. Verder heeft men bij, het graven scherfrestep ontdekt, die erop wijzen, dat in het gebied van de N.O.-Polder vroeger een dorp bestaan .heeft? waarvan men het be staan tot dusverre niet kende. Onderhandelingen in Frankfort over de Benelux-havens. De Amerikaanse bezettings autoriteiten hebben Vrijdag middag een officiële uitnodi ging gericht tot het Belgische Ministerie van Buitenlandse Handel en tot de Nederlandse Overheid 'om de besprekingen over het Duitse transitover- keer over de Benelux-havens te hervatten. Deze onderhan delingen ïou'den te Frankfort worden gevoerd. Sowjet-ambassadeur bij min. van Boetzelaer. Officieel wordt medege deeld: „Op uitnodiging van de minister van buitenlandse zaken heeft de Sowjet-ambas sadeur, de heer Valkov, Vrij dag met baron van Boetze laer op diens departement 'n onderhoud gehad over de overeenkomst tot het uitwis selen van .consuls, volgens Tass te Praag tussen de Sow jet-Unie en de republiek In donesië afgesloten. De minister heeft de Sow jet-ambassadeur er onder an dere op gewezen,, dat het aan gaan van dergelijke betrek kingen door de republiek in strijd is met de door haar aanvaarde Renville-beginse- len. Smokkelaar doodgeschoten. Donderdagavond omstreeks 10 uur stuitte in de Bergeyk- se barrière een ploeg smokke- kelaars op dienstdoende rijks ambtenaren. De smokkel- groep, die trachtte te ontko men, werd door de ambtena ren achtervolgd, waarbij ver schillende waarschuwings schoten werden gelost- Toen één der kommiezen kwam te vallen, ging ziin wapen af De kogel trof de 25-jarige M uit Valkenswaard in de rug. Het slachtoffer, vader van drie kinderen, overleed spoe dig. Later in de nacht zijn vier personen van deze smok-1 kelgroep van hun bed ge licht. KORTE PREDICATIE DE NAAM. „En de zaligheid is ln geen ander; want er is ook onder de hemel geen andere naam, die onder de mensen gegeven is, door welke wy moeten zalig worden." Hand. 4 12. Een gevaar, waardoor Christus' kerk van het begin af is bedreigd geworden, wel hierin gelegen, dat men haar wil beschouwen als één van de vele openbaringen van religieus leven. Soms is dit goed bedoeld en vloeit deze beschouwing enkel voort uit gebrek aan inzicht in 't wezen der kerk. Soms ook is het een welbewuste poging om-de boodschap, die de kerk brengt, krachteloos te ma ken. Iets dergelyks was het ge val, toen eens twee Aposte len, Petrus en Johannes, zich voor een rechtbank te- ver antwoorden hadden wegens de genezing van een kreupe le. Hun werd de vraag ge steld: „door welke kracht of door welke naam hebt gij dit gedaan?" Achter deze vraag ging het verlangen schuil de genezing van de kreupele terug te brengen tot een geval van geestesoezwe- ring of tovenarij. >aar tegen verzette Petrus zich en hij getuigde onver schrokken Het is door de naam d.w.z. door de persoon en de "kracht van Jezus Christus, dat de kreupele ge zond voor U staat. En die naam van Jezus Christus is niet één van de velen, maar het is de naam. In die naam alleen is zaligheid, redding, behoud; want er is onder de hemel geen andere naam de mensen gegeven, waardoor wij moeten zalig worden. Dit getuigenis der Apos telen is de boodschap der kerk voor alle tijden en om- standighedtn. Wij mogen sta ken het zoeken naar „de sterke man", die ons naar een lichtende toekomst voert. De Redder is gegeven en buiten Hem is er "geen be houd. Slechts één naam is onze hope: Jezus Christus Schore. G. F. Overgaauw. Vergeten de brand weer te waarschuwen. Woensdagmiddag om kwart over vyf brak brand uit in de boer- dery, bewoond door de heer Kortstee te Kaal te. De boerderij brand de geheel uit. De brandweer van Raalte werd pas om half één 's nachts gewaar schuwd. Men had ver- f.ten dit eerder te oenDe schade bedraagt 30.000. Overeenkomst met Moskou werd 22 Mei getekend. De republikeinse vertegen woordiger in Praag, dr. Soe ripno, heeft tegenover Reuter verklaard, dat hy volledige volmacht had van president Soekamo om te onderhandelen en overeenkomsten te sluiten met de Sowjet-Unle. Dr. Soeripno bevestigde, dat zijn besprekingen met de Sow jet-ambassadeur te Praag, tot "resultaat hadden een overeen komst tot uitwisseling van consulaire vertegenwoordigers tussen de Sowjet-Unie en de Indonesische Republiek. Deze overeenkomst werd getekend op 22 Mei. Groot-Brittannië heeft Vrijdagmorgen aan de Neder landse marine het moderne lichte vllegdekschip „Vene rable" overgedragen. Het schip meet dertienduizend ton en zal de naam „Karei Doorman" ontvangen. De eerste lord der Britse Admiraliteit, Burggraaf Hall. die het schip heeft overge dragen aan de Nederlandse admiraal van «Hulthe zei o.m.: „Wii hebben ons er im mers rekenschap van gege ven, dat de „Nairana" slechts een tussenstadium kon vor men, totdat een licht vlieg- dekschip overgedragen zou kunnen worden. De accomo date van de „Nairana" is veel te beperkt voor de vol ledige oefening, vereist voor een modern marineluchtwa- pen. Het stemt daarom tot tevredenheid te weten, dat de bemanning van de „Nai rana" zal overgaan, naar de „Venerable" bï.i de vervulling van haar eerste taak in dienst van de Koninklijke Nederlandse Marine". Burggraaf Hall voegde er aan toe. dat de „Venerable" van de modernste constructie was. maar toch nog dienst heeft gedaan m het Verre Oosten en deel had gehad in de bevri,jding van Hongkong Hij hoopte, dat het schip op bevredigende wijze de kern zou kunnen vormen van de Nederlandse marinelucht strijdkrachten. Coloradokever- bestrijding. In een radiorede heeft de minister viin IanJbouü, "viss'ë- ry en voedselvoorziening, de hver S. L. Mansholt, Vrij dagavond gesproken over de internationale Coloradokever- bestrijding, daarbij een drin gend beroep doende op alle telers van aardappelen, het zij in het groo., hetzij in het klein, om aan de plicht om de bestriidiiigsmothoden toe te passeiifr te voldoen. De gevolgen van het in ge breke blijven kunnen zeer. ernstig zijn: waar de bestrij ding vorig jaar onvoldoende is geweest, zijn dit voorjaar duizenden kevers uit de grond gekomen. De minister wees op de uit stekend bestrijdingsmiddelen waarover wij beschikken. In het bijzonder deed hy een beroep op de medewer king van de bezitters van kleine aardappelveldjes. Eerste zitting van nieuwe parlement op Dinsdag 27 Juli Verschenen is het Staatsblad I 219. houdende een Kon- Besluit van 3B~Mei, waarin de minister president gemach tigd wordt in naam van de Regentes van het Koninkrijk de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal te sluiten in een Verenigde Vergadering der beide Kamers op Zaterdag 24 Juli 1948 des namiddags te 3 uur. Tevens is in dit K. B. bepaald, dat de beide Kamers wor den ontbonden met ingang van Maandag 26 Juli 1918. De verkiezingen van de leden der Eerste Kamer zullen in elke provincie plaats hebben op Donderdag 8 Juli a s. De Commissarissen der Koningin zijn gemachtigd de Staten hunner provmciè te dien einde in buitengewone zitting bij een te roepen. De candidaatstelling voor de verkiezing van leden der Eerste Kamer is in iedere provincie bepaald op Maandag 14 Juni- De candidaatstelling voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer zal in elke kieskring plaats hebben op .Vrij dag 4 Juni- De eerste samenkomst van de nieuwe Kamers zal gehou den worden in verenigde vergadering op Dinsdag 27 Juli a-s- Bij ministeriële beschikking is de datum der verkiezing voor de Tweede Kamer vastgesteld op Woensdag 7 Juli a.s. Het Wereldgebeuren Door* een verkeerde berichtgeving van het A.N.P. kregen de Nederlandse bladen Donderdag een verwarrend beeld van het verloop van de verkiezingen in Zuid-Afrika. Volgens de thans officiële einduitslag verloor de Verenigde Party van generaal Smuts haar meerderheid in het parlement. De Na tionalisten behaalden 70 zetels, de aanhangers van Smuts 65, de Afrikaners 9, de Arbeiders 6 en de Negers 3 zetels. Vrijdagmiddag heeft Smuts het ontslag van zyn regering aangeboden. Dr. Malan, de leider der Nationalisten, is oelast met de vorming van een nieuwe regering. Generaal Smuts kan dus zyn politieke lier voorlopig aan de wilgen hangen. Hij zal geen zetel meer innemen in het nieuwe parlement en zich op zyn boerderij terug trekken. Het kan de beste overkomen, zei hy gisteren in een interview. Enerzijds kwam zyn neder laag onverwacht de beur zen van Johannesburg en Londen reageerden scherp met een koersdaling an derzijds is een verklaring ge makkelijk te vinden. In Zuid-Afrika wordt ge kozen volgens hot districten stelsel en in een aantal dis tricten kreeg Smuts by de vorige verkiezingen slechts een geringe meerderheid. Een paar honderd stemmen wa ren daar voldoende voor een' ommekeer. Daar komt bij, dat de propaganda van de Nationalisten is ingeslagen,' vooral onder de plattelanders en de blanke arbeiders. Als al le landen, moet Zuid-Afriga de weg op van sterker indu strialisatie. Daarvoor is de inschakeling van zwarte ar beiders nodig, die naar de steden trekken. De oer-con- servatieve Hollands sprekende boer is afkerig van elk zweempje emancipatie van de kleurlingen, de blanke arbei ders voelen zich in hun le venspeil 'bedreigd. Vrees voor de inlanders, die* in aantal veel sterker zijn, speelde een te grote rol, vooral bij de bevooroordeelde en weinig ontwikkelde kiezers. Wat is te venvachten van de nieuwe premier dr. Ma lan, c'e onbetwiste leider van De perenopbrengst zal meevallen, Te lage grondwaterstand wordt een probleem. Na de rijke knopvorming, welke in April de fruittelers reeds een vry goed fruitjaar deed verwachten, vormt thans, een maandje later, de vruchtzetting een nog be trouwbaarder waardemeter voor de uiteindelijke resul taten in de Zeeuwse boom gaarden. Was men aanvankelyk nog enigszins pessimistisch ge stemd over de peren; de vruchtzetting' wettigt toch de verwachting dat de peren weinig voor de appels' zullen onderdoen. Wel is plaatselylc by enkele rassen, als Pré- cose de Trevoux, Bonne Loui se en Beur reAlexander Lu cas, een zeer sterke rui op getreden, doch gezien de overvloedige bloei, blijft toch. wel een voldoende oogst over. De zeer gewilde 1»riomphe de Vienne, die vroeger goede oogstjaren nogal eens met slechte afwisselde, is van dit „systeem" afgestapt en doet ook dit jaar weer een goede opbrengst verwachten. De Doyenne de Commice, die het de laatste jaren niet erg goed meer doet,' draagt ook thans niet. De appelen zullen een nor male oogst geven. Alleen heeft plaatselyk de vrucht zetting van de Yellow Trans parante iets te wensen over gelaten. PRUIMEN MATIG vankelijke verwachtingen niet zo druk zijn. De krozen doen. een matige oogst ver wachten, .terwijl de Jeffer- sons en de Reine Claude d'Oullins ook tegenvallen. De kersen doen het goed. KLEIN FRUIT Van het kleinfruit kan voor zwarte bessen, kruisbes sen en van de rode bessen, de Prolific, op een goede oogst gerekend worden, al heeft de nachtvorst plaatse lyk wel enige schade aan gericht. Daarentegen zal de opbrengst van de rode bes sen, Duitse zure, zeer gering zijn. Hierby doet zich het verschy'nsel voor dat zij, 'door tot nog toe onbekende oorzaak, op vele plaatsen in het geheel niet uitlopen. De aardbeienopbrengst zal dit jaar matig zijn. 'De Oor zaak hiervan moet gezocht worden in de harde winter en de droge zomer van het vorig jaar, terwijl ook de bijna afgelopen Meimaand te droog is geweest. De frambozen vertonen eveneens een matige stand, mede doordat zich als ge volg, van de vorige droge zo mer weinig en korte stengels hebben gevormd. De bramen doen het goed, zodat' een goe de oogst verwacht kan wor den. GROENTEN VRA GEN OM REGEN. De groenten in de koude grond hebben dringend een overvloedig regentje nodig. Met de pruimen zal het .Vooral is dit goed te zien in tegenstelling met de aan- j by de vroege aardappelen. Wanneer niet voldoende regen komt, zal de kilo-opbrengst aan vroege aardappelen le lijk tegenvallen. Het weer in Mei is over het algemeen toch niet gun stig geweest voor de omwik keling van de, gewassen. Er viel te weinig regen om goed - te zyn. terwijl ook de temperatuur nogal aan schommelingen onderhevig was. Het droge weer had wel het voordeel dat de grondbewerking en de on- kruidbestrijding in de boom gaarden gemakkelijker kon plaats vinden. TE LAGE GROND WATERSTAND. Een probleem waarmee de Zeeuwse fruittelers steeds meer gaan zitten is de grondwaterstand. Algemeen is men van oordeel dat voor de fruitteelt de polders te diep worden ontwaterd. Om te trachten hierin verbete ring te brengen, hebben daar om de betreffende instanties besloten deze kwestie te be- voegder plaatse aanhangig te maken. Voorts zitten vele .--fruit kwekers, vooral op Noord- Beveland, met de moeilijkheid dat er een gebrek aan goed spuitwater bestaat, door het op vele plaatsen ontbreken van waterleidingen. Zo blijven er altyd wensen over. Doch de moeiö'kheden zyn er om overwonnen te worden, al zal dit niet altyd even gemakkeiyk gaan. Dat de Zeeuwse fruitteelt intussen reeds 'n hoge graad van volmaaktheid heeft be reikt en nog steeds in Ne derland aan de spits gaat, dit wordt nog eens te meer ge accentueerd door het groot aantal aanvragen voor excur sies van personen uit andere delen van het land, die zich in dit seizoen op de hoogte wensen te stellen van het geen hier op dit gebied werd bereikt. de Nationalisten sinds in 1934 Smuts én zyn groep uit de party trad en zich by Hertzog voegde? Voor de ne gers weinig goeds. De Natio nalisten willen de „apart heid" doorvoeren, de volledi ge scheiding van blanken en niet-blanken. De negers moe ten geweerd worden uit de geschoolde beroepen. De zwarte stadsbevolking moet worden teruggezonden naar v de dorpsgemeenschappen, verdere immigratie van niet- Afrikaans sprekenden verbo den. Onderdrukking is vol- fens Malan de enige metho- e om de blanke superioriteit te handhaven. 0«k de Britten hebben met zeer gemengde gevoelens van zijn overwinning kennis ge nomen. „De nederlaag van Smuts is een slag voor het Britse -volk", schreef terecht de „Evening Standard". Ma lan heeft van zijn anti-Engel se gevoelens nooit een ge heim gemaakt. Tijdens de oorlog was hij op 't kantje af van pro Duits. Een van zijn programmapunten is de losmaking van Zuid-Afrika uit het Britse Gemenebest en de uitroeping van de Re publiek. Zuid-Afrika zou daarmee dan in eenzelfde positie ko men te verkeren als Ierland. Een regering van Nationalis ten, het mogen dan nazaten zijn van de oude Hollandse kolonisten, luidt een weinig belovende periode in voor Zuil-Afrika. Een bekrompen politiek van „apartheid" en een eng isolationisme naar het voorbeeld van de Ieren, kan op de lange duur alleen maar tot steeds heftiger spanningen leiden. De mas sa der zwarte inlanders ktn niet blijvend op kunstmatige wyze onderdrukt worden en vnet economische wetmatig heden valt niet te spotten OP 16 Juni -wordt koning Gustaaf van Zweden 90 jaar. Hij is de koning, die het langst geregeerd heeft. Lijstnummers voor de a.s. verkiezingen, (Van onze Haagse redacteur). Naar men vem-acht zullen aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer ongeveer 10 parten deelnemen. In ver band met de bepalingen daar omtrent kan men voor de thans in de Tweede Kamer zittende partijen de lijstnum mers yrel als vaststaand aan nemen. De K.V.P. zal lijst- nummer 1 krijgen, de P. v. d A. no. 2. de A-R. no- 3. de C- P-N. no. 4. C HU- no. 5, V.V- D. no- 6 en St. Ger. no- 7- Over de andere lijstnummers zal geloot moeten worden tussen de groep-Welter, de groep-Feuilleteau—de Bruin, de Bellamy-partij, gecombi neerd met de oude S-D:AP. en de Middenstandspartij Over nog andere groeperin gen dan de hierbo'venge- noemde is thans nog niets be kend. Levenslang voor binnenhuisarchitect. De Utrechtse Kamer van het Bijzonder Gerechtshof veroor deelde de Bilthovense binnen huisarchitect W. Witkamp overeenkomstig de els tot le venslange gevangenisstraf. W. had in 1942 dienst geno men by het vrijwilligerslegioen A,s. pionier-officier had hij regen in het Oosten van h?t verdedigingswerken aangelegd, land. Later opklarend en leiding gegeven bij groot- iilaatseliik ochtendmist, echeepse razzias en in de Be-1 Overdag dezelfde temper-- tuwe drie burgers laten fuall- tuur als gisteren en mSt ieren- I zwakke wind. Ten aanzien van de federale conferentie. In de vergadering van de agendr.-comniissie heeft de Republikeinse vertegenwoor- Jfger te Lake Success op- Jracht gekregen, een be spreking in de Veiligheids raad te verzoeken ten aan zien van de federale confe rentie te Bandoeng. Tevens zou een uiteenzetting van 't Republikeinse standpunt met betrekking tot deze conferen- j tie rechtstreeks naar Lake Success worden gezonden. De delegatie had dit reeds eer der aan do Commissie van Goede Diensten doen weten, opdat ook de Nederlandse delegatie in de gelegenheid zou zyn een rapport over deze kwestie te zenden. Men wil een besprekirtg in de op de agenda staande vergadering of anders in een speciale vergadering. Met betrekking tot de huis zoekingen kan worden mee gedeeld, dat de heer Van Vredenburch deze „betreur de" cn dat hy 't standpunt van de Commissie van Goede Diensten deelde, dat volgens een bestaande informele af spraak, de leden der delega ties. immuniteit genieten, wan neer zij zich in het territoir der andere partij bevinden. Hy zeide, dat de Nederland se regering niet tevoren was geraadpleegd, omdat de be trokken autoriteiten de kwes tie ernstig en dringend acht ten. Wanneer dit wel zou zyn gebeurd, zou er van huis zoekingen geen sprake zijn geweest. VOORSPELT MEEST ZWAKKE WIND. Geldig tot Zaterdagavond- Aanvankelijk overwegend zwaar bewolkt met nog enige

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1