Wenen, vergaarbak van verdreven Duitsers Emigratie uit Zeeland De fietspaden op Walcheren Duizenden zonder papieren in Oostenrijk Veere's carillon komt deze zomer gereed Facturen onvoldoende ingevuld .VEEL 3LAD PROVINClA' E ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 28 MEI 1948 Als Beieren eens bij Oostenrijk kwam' „Maakt U er geen drama van, mevrouw, u bent de eerste en u zult ook niet de laatste zijn", zegt de ambtenaar, die de passen controleert. Zwygend stap* de familie Jelinek uit; voorop de kordate vrouw, die de leid'ng -heeft, maar die het nu toch wel wat te kwaad gekregen heeft, dan de kin deren, achteraan de man, die apatisch met koffers sjouwt. De reizigers, die gelukkiger waren, kijken vanuit de ven sters van. hun coupé's het groepje na. In het fletse licht van een paar booglampen boven de spoorbaan sukkelt het gezin over de hoge spanstaven en de hobbelige keien naar het lokaal *an de grenswacht. De ambtenaar heeft een van de'koffers van de man overgenomen. Hier, in Gmünd aan de Tsjechisch-Oostenrijkse gVens, eindigt van avond de rids van de Jelineks. die'in Praag geboren werden, in Wenen opgroeiden, in Praag trouwden en steeds Duitsers bleven. Ze moesten eruit: zo lang mogelijk hebben ze het .gerekt, maar toen het „Papier" kwam was het niet langer mogelijk in Tsjecho-Siowakge te «.blijven. Ze lusten daar lew mer -!1- nlets meer wat Duits is. Morgen, missch;en overmor- fen, heeft Oostenrijk er dan 8, want wat moet de chef van de grenswacht er aan doen, weer een paar opeters meer terug kunnen deze mensen niet. En papierenAch, er zijn er zo veel binnen, én kelen met een paspoort, de meesten zonder. Ze komen uit Tsjecho-Slowakije, uit Honga rije en 'uit Joegoslavië, ver mengen z:ch met de Oosten rijkse bevolking samenge steld als die nu eenmaal is vormen het bezinksel, dat leeft van zwarte handel en roof. En allemaal stellen ze de regering voor een probleem dat niet op te lossen is. De Jelineks zijn nette lieden; zij zullen wel ergens plaats vin- dn in een krotacht:ge woning in Wenen, waar de bette hui zen kapot zijn of door mili tairen bezet. Maar vei en ver dwijnen ergens in ruïnes om daar een schimmig bestaan te leiden, waarvan soms iets aan de oppervlakte komt als de dagbladen weer een be richt lanceren over een gru welijke roofmoord of grandio se oplichterij. OOSTENRIJK, HOOFD ZONDER "LICHAAM. Het vraagstuk Oostenrijk is er niet alleen een van econo mische of p'.litieke aard, of liever, dit cue, dat der volke ren beheerst de eerste twee. Je wordt, om het zo dan maar eens te noemen, reactionnair als je een tjjdje in die volke- renhutspot Wenen,s eens het centrum van een wereldrijk, hebt doorgebracht. Waarom toch eigenlijk heeft men dat rijk In stukken verdeeld, die ieder op zichzelf weinig le vensvatbaar bleken te zijn Al deze landen, die jlroeger deel waren van de Oostenrijks-Hon gaarse monarchie, zijn op elk aar aangewezen omdat het ene land mist. wat het andere heeft. Het huidige Oostenrijk is een groot hoofd zonder li chaam geworden. De idee was schoon: vrije volken, die in DE ZOMERPOSTZEGELS Van 17 Juni tot en met 16 Augustus zullen bijzondere postzegels voor sociale en culturele doeleinden worden uitgegeven in de frankeer- waarden van respectievelijk 2, 6, 10 en 20 cent, die met een toeslag boven de fran- keerwaarde van respectieve lijk 2, 4. 5 en 5 cent ver krijgbaar zullen -worden ge steld. Van de netto-opbrengst is de helft bestemd voor sociale en de andere helft voor cul turele doeleinden. Het voor sociale doeleinden bestemde deel. zal als volgt worden aangewend: 30 voor de tuberculose bestrijding- 10 voor het Irenefonds- 10 voor de Nederlandse federatie van. instellingen voor de ongehuwde moeders en haar kind- 30 voor de rheumathiek- bestriiding. .10 voop kinderuitzen ding. 10 voor de A.V-O (ar beid voor onvolwaardigenl- Van het voor culturele doel einden bestemde deel zal 70 ten goede komen aan op drachten aan noodlijdendc- werkers op cultureel gebied 20, aan het Prins Bern hardfonds en 10 aan het voorzieningsfonds voor kun stenaars. LEZERS SCHRIJVEN KLOKJES VOOR DE BUSSEN. Is het u nooit opgevallen, hoeveel mensen, ook van bui ten stad en provincie, die dus geen Zeeuwse reisgids in hun zak hebben, moeite hebben om juiste bussen en vertrektijden te weten te komen. Wanneer, de voornaamste lflnen, op him wagens dezelfde eenvoudige klokjes hingen als op het station te Utrecht ge bruikt worden, zou dat een geweldig gemak geven. goede harmonie .gelukkig kon- d^i leven; de practijk was zo, dat ze in Praag, in Budapest en in Bratislava met weemoed denken aan die tijd. toen dfi koning in Wenen het voor het zeggen had. Een krachtig centraal gezag Zoo groeit in Oost-Europa, vooral in Oosten rijk, een reactionnair gekleurd neo-fascisme. Vriend Adolf, (vist het wei, hij herstelde op zijn manier 't oude rijk en toen was er tenminste voldoen de te eten. EEN VERGAARBAK Zo wordt Oostenrijk het ver gaarbekken der ontevredenen en verdrevenen van Oost-Eu ropa, dat zich tot barstens toe vult. Roblieka is met zijn vrouw van Bmo komen lopen, Müller laadde wat 'huisraad van zijn boerderij in het Su- detenland op een kar en kwam ook hierheen. Maria verliet haar dorp in Joego-Slavië en stak illegaal de grens over om met haar verloofde 'n Weense spoorwegman, te kunnen trou wen. De Oostenrykers hebben ze zien komen en maken zich zorgen over de voedseltoe stand; men hoort de verhalen van daarginds en steekt de hoofden bijeen; zo gaat het niet langer. En dan worden de wonderlijksto ideeën geboren. BEIEREN BIJ OOSTEN RIJK. Eens werd Ik in vertrouwen genomen en ontvouwde men mij .een van die ideeën, 't Was in een van de treinen, waar mee de Weners naar het land trekken om te fourageren. Het venster was dichtgespgkei$ en de coupé was volgeproptmet rugzakken en mensen, dip kauwden op hun Hompen zuur brood. Naast me zat heer ingenieur K. „Ik had een fa- briek in Praag", vertelde hij, .ze hebben me er uit gegooid, Hóe moet Ik nu zaken doen: ik heb geen fabriek, geen grond stoffen en geen afzetgebied. Als ze Beieren eens bij Oos tenrijk voegden, Oostenrijk alleen heeft geen reden van be staan en de Beieren voelen er allicht iets voor in een land te leven met Oostenrijkers, die z\j In volksaard meer nader ko men dan de Westduitsers. -Men fluistert dat de Engelsen al eens met een dergelijk con cept voor de dag gekomen zijn". ijNatuurlijk zal dit idee om politieke redenen niet verwe-< zenlijkt worden, maar is het dwaas? Ja, het riekt naar die frasen .waarin het woord „Lebensraum" was; het is een terug willen naar het verleden In Oostenrijk leeft het neo- fascisme op reactionnaire on dergrond: dat is het gevolg van de onhoudbare toestand. Oo^-i.ijk heeft Lebensraum nodig. (Nadruk verboden.) Grote activiteit van de Stichting Veere. De Stichting Veere, welke zich ten doel stelt te ijveren voör behoud, herstel en zo mo gelijk ook vergroting van de schoonheid van dit oudé Wal' cherse stadje, en dan denkt zii niet in de eerste plaats aan hot traditionele „oud Veere", dat reeds onder de zorgen van Monumentenzorg valt heeft dezer dagen weer een brochure uitgege ven, daarin zij aandacht vraagt voor ha»r werk en met enige Voldoening con stateert, dat haar actie reeds na een jaar goede resultaten afwierp. Niet alleen kon een begin worden gemaakt met het her stel van het Veersa cari'Ion. waarmede, men in de loop van de a.s. zomer gereed hoopt te komen, maar ook werd voor and°r werk van da st'ehting de bas;s van een fonds ge legd. H^li^s was de mate- riatenschaorste er oorzaak va»», d^ on'o"» kleine, maar toch noodzalse'üke restaura ties gjog niet konden worden uitgevoerd. DE SCHOTSE HUIZEN- Gememoreerd wordt voorts dö "schenking aan de Staat van de zg- Schotse Huizen, waarvan de exploitatie als museum dat door de Staat nog uitgebreid zal worden -- aan de stichting werd toever trouwd- Ook werd de stichting op vrijgevige wijèe in staat ge steld het huis „De Houttuin" aan de Kade te verwerven, waardoor op de duur een ka rakteristiek asDeqf van Veere voor ontsiering zal kunnen worden behoed. Het huis, dat o-m. bewoond werd door de bekende Amerikaans-Neder landse schrijver Hendrik Wil lem van Loon, verkeert in "en vrii hopeloze toestand. De stichting wil het daarom slechts in stand houden tot herbouw mogelijk zal zijn en het dan van de hand doen met een servituut op het te' herbouwen pand. waardoor de fraaie rij, waarvan het deel uitmaakt, niet geschon den zal worden. Een opzet als deze is wel zeer karakteristiek voor het werk der stichting. HET CARILLON. Het klokkenspel in de Raadhuistoren was oorspron kelijk afkomstig van de Me- chelse klokkengieter Peter van Ghein (1594), wiens na zaat, Pieter van Ghein, te Leu ven, omstreeks 1735 de 35 klokken goot, welke thans nog het Veerse carillon .vor men tezamen met, drie klclc- les. welke in 1872 te Hnili- gerlee werden vervaardigd. Deskundifeen oordelen dit zeldzame Van Gheyn- soel als bijzonder fraai en voor de herstelactie bestond dan ook allerwege groot enthousiasme. Inmiddels werd vorige zo mer het klokkenhuis reeds geres*aureerd. De Klokken werden gekeurd en een ne gental - meest kleinere, waaronder die van Heiliger-;, lee moist worden overge goten. Veel moeilijkheden moesten worden overwonnen voor de restauratie van het speelwerk, waarmede ten- s'otte een firma in Zoeter- wonde is bélast. Men ver trouwt, dat in de loop van de zomer Vcre's beiaard weer geheel gereed zal ko men. - ïoch tracht de stichting haar Carillonfonds nog steeds uit te breiden, niet alleen om eventuele tegen vallérs 'te kunnen opvangen, maar ook om bïi de ingebruikneming subsidies voor bespeling te kunnen verlenen -en om een geregelde opleiding van een beiaardier te kunnen bevor deren. Tweede televisiezender in Hilversum. Philips' experimentele tele- visieuitzendinge'n vinden nog steeds voortgang. Iedere week worden er voor enige tiental len technici twee a drie uit zendingen gegeven door de te levisiezender in Eindhoven over een afstand van ongeveer 35 km. Binnenkort zal er een twee de Philips televisiezender te Hilversum worden opgesteld en zal men ook in heb Noor den kennis kunnen nemen van di; experiment. Strijd om het fortuin van Paderewsky. Sedert verscheidene jaren is een heftige polemiek aan de gang betreffende een zogezegd testament van de grote mu sicus Paderowskl, die in 1941 in de Ver. Skaten is overleden en die talrijke jaren in het kanton Waadtland te Morges woonde, waar hij een landgoed en ryke verzamelingen van kunstwerken bezat. De zaak is opnieuw aan de «rde gesteld door de publicatie an een boek getiteld „Het Pa- dèrowski drama" waarvan de schrijfster, mevr. Simone Gi- raud, met de grootste beslist heid verklaart: 1. Dat Paderowskl gedurende de laatste jaren van zijn leven opgesloten was; 2. Dat zijn omgeving hem handtekeningen had afgeperst, zodat er érfenisvervreèmding bedreven is; 3. Dat een vooraanstaand persoon uit de Zwitserêe poli tieke kringen aan deze hande lingen heeft deelgenomen, en dat tenslotte de Zwitèerse ju stitie niet is tussenbeide geko men. Het blad „La Volv Ouvriere" te Genève. eist een onderzoek. Von Weiszacker zou Ribbenlrop tegengewerkt hebben. In een te Neurenberg ge voerd proces tegen de voorma lige Duitse ambassadeur bjj het Vaticaan. von Weiszacker, is °en beëdigde verklaring van de voormalige Britse minister van buitenlandsezaken, Lord Halifax, voorgelezen, waarin deze verklaart, dat von Weisz acker hem bekend was als auti-nationaal-soelalist. Hii zou zijn positie gebruikt hebben om de buitenlandse politiek van von Ribbentrop tegen te werken. Von Weiszacker staat met twintig andere hoge Duitse functionarissen terecht wegens „medeplichtigheid aan oorlogs misdaden". Gouden jubileum van de Centrale Raiffesenbank. Tijdens de herdenkingsbij eenkomst ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Coöp. ©entraie Raiffeisen- bank te Utrecht heeft Minis ter Mansholt medegedeeld dat de directeur van de Cen trale Bank, de heer Th- J- Visfcer, is benoemd tot Offi cier in de Orde van Oranje Nassau. EERSTE KAMER-LID. De.heer W. Groeneweg, die benoemd verklaard was in de vacature Koejemans in de Eerste Kamer, heeft bedankt In zijn plaats is nu benoenvl verklaard de heer H- J Averink te Haarlem. Nasleep vair bonnenaffaire. In verband met de grote bonnenaffaire in Hoogeveen werden nog "gearresteerd de Hoogeveense slager A. W., als mede J. G. te Emmen en F. te Nieuw Weerdinge. Gebleken is, dat de^ gearresteerden zich niet alleen'bezig hielden met han del in bonnen, maar ook met de verkoop van zwart vlees, afkomstig van clandestiene slachtingen; Woensdrecht wil geen straatbelasting. Het is een moeilijk geval met de straatbelasting van Woensdrecht. Tot driemaal toe heeft de gemeenteraad zich er over beraden, maar nog steeds heeft men niet kunnen besluiten de belas ting in te stellen. B- en W. kwamen enige maanden geleden met een voorstel in de raad om een straatbélasting in te stellen van 6 van de belastbare opbrengst van gebouwen en 3 van de ongebouwde eigendommen. Verschillende raadsleden hadden ernstige bezwaren omdat de water schappen dan belasting zou den betalen voor iets waar van zij tiiet profiteren, de waterschappen onderhouden immers hun wegen zelf. Ook nadat Ged. Staten aan het gemeentebestuur hadden meegedeeld, dat indien de raad weigerde .de belasting in te stellen (opbrengst 5900). de gemeente geen bijdrage uit het gemeentefonds zal krijgen en dus tot. in lengt° van dagen noodlijdend zal blijven, bleven de vroede va deren halsstarrig. Zij ver wierpen het voorstel onnieuw met 6 tegen 5 stemmen. Landbouwers naar Frankrijk en Canada Toenemende belangstelling verwacht Is de emigratiedrang van de Zeeuwse landbouwers groot? Zo vroegen wij aan ir. Th. van Meerwijk, adj. directeur van de Centrale Stichting Landbouw- emigratie te Den Haag. Zijn antwoord was een glim lachend neen. „De grote emigratiedrang komt uit dè arme hoek van Friesland, uit Brabant 'Noor<^ Holland, maar er Is wel een regelmatige, z\j het ook kleine stroom uit Zee land". constateerde hy. In het verleden hebben de Zeeuwen een flink aandeel ge had in de emigratie vooral naar de akkerbouwgebieden van Canada-en van Frankrijk. Het laatste land is bij de Zeeuwen naar verhouding wat meer in trek en wij mogen het wel aan de invloed van de Tuchtrechter voor de Prijzen Autobus zonder waarde- bewijs verkocht. De Tuchtrechter voor de Prijzen te Middelburg behan delde de volgende zaken: Tegen een voeder- en kunst mesthandel te Middelburg was proces-verbaal opge maakt, daar deze geperst graanstro verkocht had zon der dat zij op de betreffende facturen vermeld had de da tum van levering, naam en adres van« de verkoopster, naam en adres van de koper, de kwaliteit van het stro, de hoeveelheid, de verkoopsprijs en alle vrachtprijzen, welke door haar in rekening wer den gebracht zoals be doeld is in de Prijzen ver or dening Graanstro 1947- Voorts werden door haar kosten voor opladen en los sen in rekening gebracht, welke blijkens de Veror dening niet in rekening had den mogen worden gebracht- De verdediger èeide, dat op de facturen alleen de kwali teitsaanduiding-wan het stro en de vrachtprijzen ontbra- 'ken. Hierop werd vroeger nooit gelet en men is dus op de oude voet doorgegaan. Ten aanzien van het feit werd verdachte gestraft met 15 boete- Verder schetste de verde diger de moeilijkheden - op Walcheren om voor de toe gestane prijs te leveren. Ten aanzien van dit tweede punt werd de zaak aangehouden voor nader onderzoek. J. v. O-, Middelburg, had een gebruikte autobus zonder waardebewijs verkocht. De N V. St- W-, was gedagvaard Generaal Li Tsung-Jen is tot vice-president van China ge kozen. De nieuwe vice-president en zijn vrouw begroeten met Chinese hoffelijkheid president Chiang-Kai-Shek en ztfn vrouw. Er wordt hard gewerkt aan het herstel. Het pad in de duinen Met 't hers el van de rijwiel paden op Walcheren gaat het de goede kant op. Dit blijkt uit het verslag van de Ver eniging Rijwielpad Walcheren over 1947. Er was en er is nog heel wat werk te verrlch- en. De obriog is ook hier verwoestend opgetreden, doch dank zjj het werk en het ini tiatief van de vereniging zal fietsend Nederland weer ge bruik kunnèn maken van Wal- cherens paden. Het z.g. Slobberduinse. pad is begin 1948 weer voor fiet sers opengesteld. Voor het herstel van dit pad werd 5000.— ontvangen van de rgkscommisgie tot financiering voor wederopbouw publiek- rechteiyke lichamen. Voor het herstel van 'de rywielpaden van Vlissingen over Oost-Sou burg, Abele naar Middelburg en van Vlissingen naar Rit- them over de Zeedjjk is goed keuring aangevraagd. Ver wacht wordt dat ook deze pa den dit jaar in orde kunnen worden gebracht. VLISSINGEN' ZOUTELANDE Met het pad Vlissingen- Zoutelande gaat het nog niet naar wens. Wat door de ver eniging in samenwerking met de Ned. Heide Maatscnappn' werd hersteld, is ernstig be schadigd door dat met zware vrachten over het pad is ge reden. Dit bleek nodig 'voor het opruimen van de duinen en voor werkzaamheden van de polder. Ook door het repa reren van de waterleiding is de bestrating van het rijwiel pad beschadigd. HET PAD IN DE DUINEN Met de planologische dienst, het bureau van de herverka- verkaveling en het waterlei dingsbedrijf werden door het bestuur besprekingen gevoerd over het verleggen van het rywielpad in de duinen. Van Vlissingen af tot 150 meter voor de Dishoekse keiweg zal het pad in de duinen blijven liggen, daarna zal het pad lopen oven de weide tot aan de Dishoekse keiweg, over het voormalige hof van de heer Koppejan naar de Zwarte baan tot het hof van de heer Vos, vervolgens achter het transformstorhüisje langs de grens van het Biggenkerkse Vroon tot de weg van Klein Valkenisse. Over-de verdere loop naar Valkenisse is nog geen beslissing genomen. HET BESTUUR Het bestuur werd enigszins gewijzigd. Oud-burgemeester C. A. van Woelderen nam ont slag als voorzitter, de heer A. Schout nam ziting in het hoofdbestuur als lid van Gede- Suteerde Staten. De heer C. imonse, die ambtshalve als burgemeester van Biggekerke zitting had in het hoofdbe stuur, trad af, wegens het be reiken van de pensioenge rechtigde leeftyd, doch bleef ziting houden als voorzitter van de afdeling Biggekerke. Over 1947 is een winstge- maakt van f 1344,83. Op de begroting 1948 is '3500 uit getrokken voor het herstel der paden. wegensEerkoop zonder gel dig waardebewijs. De verte genwoordiger beweerde deze bus als sloopwagen verkocht te hebben, waarvoor dus geen waardebewijs nodig was- Door de R.V.I. was het,voer tuig afgekeurd om in dit rayon te rijden. Er werd geen straf opgelegd. TE HOGE WINSTMARGE L. M- te Veere, die te hoge uurprijzen in rekening had gebracht voor een jonge knecht, kreeg 20 boete. F. F. de S-, te Goes, had pasfoto's tegen te hoge#prijs verkocht. Verdachte beweer de dat het hier geen pasfoto's betrof. De tuchtrechter kon het met dit relaas niet eens zijn en veroordeelde verdach te tot een boete van 25. J. v B., J. M-, C. de R.. L. M., I. K. en A. P- P., allen te Amemuiden, zouden als gros sier een té grote winstmarge genomen hebben bii de leve ring van verse haring. «De verdachten verklaarden bii monde van J. v. B-, dat bij de controle hun boeken ih orde wéren; er werd een no ta uitgeschreven voor .10-000 kg. tegen een winstmarge van 0-07 en dit was volgens de controleur niet goed. Dat was de handelaaren niet be kend. Er is direct terugbe taald. De boete was gering, n.'L 15 voor ieder* I. A L-, Goes, had banket bakkerswaren te duur verkocht. Verdachte schet ste de moeilijke omstandighe den,- waarin hii toen verkeer de. De boete was 25. A. W. d. K-, Nieuw- en St. Joosland. Had klompen ver kocht zonder déze op de loopzolen te merken met de gebruikersprijs, 20. I. A. L., Goes, ontving nog maals een boete van 25. daar hii limonettesiroop ver kocht had tegen te hoge prijs Eerste Westlandse tomaten- kweker overleden. Maandag overleed te Wate ringen de heer H, C. Camffer- man, Naaldwijker van geboor te. In 1891 was hg de man, die voor het eerst proeven nam met het in bedrgf telen van tomaten. Hg plantte deze na de sla in het voorjaar als tweede teelt in een muurkas. In het Zuiden van Europa was de tomaat reeds lang. een zeer gezochte vrucht en werd vrij wel by alles gegeten. Hele maal onbekend was de tomaat in het Westland wel niet," want zy werd hier en daar aange troffen als ,,pontamoers" (pommes d'amour of liefdes appelen), *fj werd échter voor oneetbaar gehouden en be schouwd als siarvrucht. Maar toen in 1895 de tuln- bouwleraar C. H. Claessen na een studiereis ln Engeland op nieuw proeven nam, werden de uitkomsten reeds beter. Pakjes uii Indonesië. In de pakketten, die tot nu toe zonder vergunning uit In- dië mochten worden verzonden, mag nu* ook één kilo rgst wor den meegezonden. De pakket ten mogen maximaal 5 kilo wegen en niet meer dan 25 aan waarde bevatten. De an dere voor verzending toege stane hoeveelheden zh'n per perapon2 kilo koffie, 1 kilo theé; 1 kilo suiker, l kilo spe cerijen, 200 sigaretten of 50 sigaren of 1 kilo tabak. Paardententoonstelling in Den Bosch. De 16e Nationale Trekpaar dententoonstelling .georgani- serd door de Kon. Ver Het Nederlandse Trekpaard" zal te 's Hertogenbosch wor den gehouden in de vee- markthallen od 15 en 16 Juni a-s. Zeeuwse immigranten ln Frankrijk toeschrijven, dat daar thans zo'n levendige belang stelling voor het Zeeuwse trekpaard is ontstaan. De Zeeuwen hebben ln'Frank- ryi( een goed figuur gesla gen als bekwame akkerbou wers. Ze zitten in de depar tementen Yonne, -Seine et Oise, Seine inférieure en Seine et Marne. Verscheidene van hen zgn tot ggote welstand ge komen. ENKELE CIJFERS Van de 260 emigratie-aan vragen, die dit jaar voor Frankrijk binnen kwamen, heeft circa 10% betrekking op Zeeuwen. Voor Canada ligt de zaak anders. Er gaan dit jaar 10.000 emigranten uit de land bouw naar Canada en het aan tal Zeeuwen bedraagt daar van 3%. Opvallend is daarbg, dat uit Zeeland vrgwel uislui tend jonge vrijgezellen emi greren, waartegenover Zuid Friesland voornamelijk gro te gezinnen stelt. Dit brengt mee, dat de Zeeuwen overal gemakkelijk te plaatsen zijn en hun weg vinden. Een tweede opvallend#ver- schynsel is, dat de bevolking van Walcheren geen interesse heeft voor emigratie naar het buitenland en blijkbaar wacht op hetgeen de Noordoostpol der zal bieden. Daardoor ko men de Zeeuwse emigranten voorn amelgk uit Zeeuwsch Vlaanderen, Tholen, Noord en Zuid Beveland. Zg behoren typisch tot de groep jonge lieden, die een meuw bestaan willen zoeken. Onder de Zeeuwse emigran ten is het percentage katho lieken groter dan men aan de hand van de bevolkingscgfers zou verwachten. Er is ook een kleine trek naar België, blgkbaar gesti muleerd door oude relaties met het Belgische grensge bied. Belangstelling voor Zuld- Afrika en Australië is er vry- wel niet. DE TOEKOMST Voor de toekomst wordt wel een toeneming van 'de Zeeuwse emigratiedrang verwacht. In verschillende gebieden van Zeeland gaat men nu nog vooft met splitsing van be- drgven, maar wanneer men beneden de 15 H.A. per be drijf komt; dan,, moet er iets anders gebeuren en komt emi gratie aan de orde. Vermoedelijk eal men in staat zijn die toenemende emi gratiedrang op te vangen. Voor het volgend jaar zal waarschijnlijk het aantal emi- -ranten naar Canada aanzien- jk ojigevoerd kunnen worden als de Nederlandse regering meer vervoersruimte beschik baar kan stellen. GUNSTIG PERSPECTIEF De emigratie naar Frank- rHk is reeds iets aantrekke- lgker gemaakt doordat men daarheen levende en dode ha ve mag meenemen. Nu is dat nog verder verbeterd doordat men ook een zeer beperkt be drag aan geld kan opnemen in Frankrgk. Het ziet er dus met de emigratie gunstig uit Wat de Zeeuwen betreft is het aantal mislukkingen minimaal en zjj hebben zowel in Frankrgk als in de Zuidelgke akkerbouwge- gebieden van Canada een goede naam. Men wil die naam ook ;oed houden en daarom wordt >i; de keuze van de emigranten een behoorlgk selectie toege past, die loopt over de boe ren en landarbeider-sorgani- saties. Bij die selectie vallen wel een aantal mensen af, maar de grote meerderheid is geschikt, en die geschikten hebben thans een redely ke kans vrg snel weg te gaan. DÈ GOEDE NAAM. Tenslote nog een '.aardig voorbeeld van de goede naam, die de Nederlandse landbouwemigranten hebben in Canadé. Daar was een Zwitser, die een behooriyke bedrflf had en 'die een man zocht aan wie hy een deel van de bedrijfsleiding kon overlatenhg vroeg na- drukkelglc om een Nederlan der! Als het zo in de toekomst blijft, dan behoeft Nederland, en dus ook Zeeland niet be zorgd te zijn, dat het geen Dlaats in het buitenland zou kunnen vinden voor zgn be kwame landbouwers. Een andere vraag is of Neder land en Zeeland er niet goed aan zouden doen deze mensen zoveel mogeüjk binnen de eigen grenzen een bestaan te bieden, maar dat is een an der chapiter. 85.000 tussen lompen Ambtenaren van de P.R.A. C. te Groningen hebben tii- dens een collaboratie-onder* e j k" een fabrikant te voendam, tussen een hoop lompen een bedrag van 85.000 gevonden. Bij een nader onderzoek werden op jere adressen nog zeer be- igrijke geldbedragen aan* getroffen, welke eveneens af komstig waren van deze fa brikant, J. ter H. Men consta teerde in zijn boeken enorme knoeierijen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5