Republiek weet niets van betrekkingen met Moskou NIEUWS UIT ZEELAND Nieuws in een Noiedop WALCHEREN LAATSTE NIEUWS N.S.B.-er uit sociaal gevoel. |T-genda Tegenspraak van Hadji Agoes Salim. NEDERLAND VRAAGT OM OPHELDERING. Aneta's speciale correspon dent te Kalioerang verneemt van gezaghebbende zjjde, dat de Nederlandse delegatie Vrij dag in de vergadering van clc politieke commissie aan de Re publikeinse delegatie zou ver zoeken om aan liaar regering opheldering te vragen betref fende de uitwisseling van con suls tussen de Sow Jet-Unie en de Republiek. Er zal een offi cieel dementi van de Republi keinse regering gevraagd wor den. De correspondent heeft voorts een onderhoud gehad met de republikeinse minister van buitenlandse zaken,.Hadji Agoes Salim. Deze verklaarde, dat hjj niets afwist van het vestigen van diplomatieke betrekkin- ■gen tussen de Republiek en de Sowjet-T'nle. Er ts geen repu blikeins vertegenwoordiger ge machtigd een dergeljjke over eenkomst tot stand te brengen. Salim reide, dat het bericht van Radio Moskou mogeiyk betekent, dat de Sowjet-Unie misschien de republiek als zelfstandig erkende, hetgeen door Salim zou worden toege juicht. Salim verklaarde voorts, dat do positie van Soeripno hem niet geheel duldeltyk was. Soe ripno was destijds met Setiad- jiü naar Praag gegaan voor do jeugdconferentie aldaar. Daarna was hy door Salim ge machtigd een voorlichtings kantoor ln Praag op tc zetten. Hy heeft echter In geen geval machtiging om een overeen komst ie tekenen, aldus Salim, die toevoegde de handelingen van Soeripno niet. te erkennen. Vandaag zou de vervanger van Salim wegens ziekte is deze momenteel op non-actlet In het kabinet opheldering vragen. DE BESPREKINGEN IN KALIOERANG. De voorgenomen vergade ring van de Vciilgheldscom- missie is Donderdag niet door gegaan wegens afwezigheid van de vertegenwoordiger van de Commisie voor Goede Dien steen, Glenn Abbey. Aneta'8 correspondent ver neemt voorts nog Van gezag hebbende zyde, dat de Nedor- landsc delegatie heeft geant woord aan de Commisió op haar vragen betreffende de conferentie van Bandoeng. In dit antwoord worden de doel- BOKSEN Woodcock klaar voor strijd tegen Freddie Mills. Bruel Woodcock zal zgn titels van kampioen van En geland .Europa en het Brit se Ryk in het zwaargewicht eerlang verdedigen tegen Freddie Mille die deze zelfde titels houdt in het halfzwaar- gewicht. Woodcock is niet meer ln de ring verschenen sinds hy dertien maanden geleden te gen oe Baksi een kaakfrac- tuur opliep. Daarna moest hy een langdurige behandeling ondergaan wegens een oog- aandocning. Woodcock traint weer geregeld en heeft thans verklaard dat hij gereed is om Mille tc ontmoeten. Aan gezien Mills chtr op 26 Juli tegen Lesnevitsch bokst om het wereldkampioenschap zwaar gewicht, zal de wed strijd tussen hem en Wood cock pas in de nazomer kun nen plaats hebben. De Nederlandse regering heeft besloten do aankooncom- missie in de Ver. Staten te handhaven. De aankopen, die deze commissie momenteel in de V. S. verricht, hebben een waarde van gemiddeld 1 mil- lioen dollars per maand. Op 1 Juli a.s. zullen alle door het bureau oorlogsmisda digers samengestelde dossiers van de hier te lande gedeti neerde oorlogsmisdadigers in handen zyn gesteld van de be treffende procureurs-fiscaal. Een woordvoerder van de Franse regering heeft mede gedeeld, dat de verkiezingen voor vernieuwing van de helft der departementale raden ln Frankryk in October a.s. ge houden zullen worden. Op 4 Juni a.s. bestaat dc luchtverblndlng Amsterdam Parys 25 jaar. Minister Marshall, zou aan senator Vandenberg, voorzitter van de commissie voor buitenlandso zaken, een lijst met 30 40 „schendin gen" door de Sovjet-Unie van de Russisch-Amerikaanse overeenkomsten hebben ge zonden. Nederland mag Ameri kaanse auto-onderdelen vla Canada kopen tegen betaling ln Amerikaanse dollars ln het kader van het Europese her stelprogramma. stellingen van de conferentie uiteengezet, tenvyi' voorts nog wordt verklaard, dat de con ferentie van Bandoeng geen aanleiding kan zgn voor een discussie in de Nederlands- Republikeinse conferentie on der auspiciën van de Commis sie voor Goede Diensten. PLANNEN VAN DE REPUBLIEK. Salim heeft nog aan Aneta medegedeeld, dat de Republiek niet voornemens is, 't aantal harer diplomatieke betrekkin gen met het buitenland verder uit te breiden. Men zal de staat Israël niet erkennen. Met betrekking tot de bin nenlandse politiek acht Salim de ideale oplossing voor de ge hele Indische archipel een staatkundige structuur, ana loog aan die van de Zwitserse staat. Volgens Antara heeft de re publikeinse regering bij de Commissie voor Goede Dien sten een protest ingediend te gen het houden van de confe rentie te Bandoeng. DE ONTVOERDERS VAN SHARIR BE RECHT. Het Republikeinse persbu reau Antara meldt, dat uit spraak is gedaan tegen de genen, die in Juli 3947 een staatsgreep binnen de Repu bliek deden en daarbij Sna- rir ontvoerden. Zeven der ze ventien beklaagden werden veroordeeld van 2 tot 4 jaar Scvangenlstraf. De negen an- ere beklaagden werden vrij gesproken. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen In tegenwoordigheid van mej. mr. H. A. Sneller, secre taresse van de Prinses-Regen tes, vergaderden te Utrecht ruim 450 afgevaardigden en leden van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Het batig saldo van het in 1947 te Amsterdam gehouden internationale congres van plattelandsvrouwen, dat ruim 10.000.bedraagt, zal geheel worden gereserveerd voor het internationale werk, waartoe o.a. behoort de uitwisseling van plattelandsmeisjes. In de namiddagvergadering sprak dr. Gezina Th. J. v. d. Molen, de Nederlandse afge vaardigde naar de algemene vergadering der U.N.O,, over, hot werk van het kindernood fonds. Aanklacht tegen de „Waarheid". Tegen Paul de Groot, hoofd redacteur van de Waarheid, is door de -heer Alex Wins een aanklacht ingediend wegens laster in verband met een ar tikel in de Waarheid over het proces van der Waals, waarin volgens do heer Wins lastcr- lyko aantygingen aan zyn adres zyn vervat. In 1949 Tentoonstelling „Jeugd van Nederland". De tentoonstelling Jeugd van Nederland" waarvoor jn het voorjaar van 1947 het initiatief genomen werd, zal §ehouden worden in de twee- e helft van 1949, vermoede lijk in Augustus en misschien gedeeltelijk in September- Er is nog niet feepaald welke stad de tentoonstelling Sal herbergen. De keuze zal hier op Amsterdam of 's Graven- hage vallen. Besprekingen hierover zijn nog gaande- Aanvankelijk lag het in de bedoeling deze tentoonstel ling in het jubeljaar van H- M. de Koningin te houden. Men wilde deze tentoonstel ling zien als een huldeblijk van de Nederlandse jeugd aan onze Koningin bij haar gouden regeringsjubileum Men achtte het evenwel noodzakelijk de periode van voorbereiding veel ruimer te nemen, wil men een werke lijk verantwoorde tentoon stelling houden. Bovendien meent men, dat de aan dacht van het publiek in dit jubeljaar door zoveel in be slag genomen zal worden, dat de belangstelling voor de tentoonstelling daarvan nood zakelijk een ongunstige te rugslag zal vinden. In ver band daarmee heeft men de tentoonstelling tot 1949 uit gesteld. Prijsvraag voor socialistische liederen. De Party van de Arbeid, 't N.V.V., de V A.R.A. en de bond van arbeiders-zang ver enigingen in Nederland beslo ten een prysvraag uit te schryven voor socialistische liederen. Deze prijsvraag Is in de eer- ste plaats bedoeld om geschik te teksten te krygen. Gevraagd worden teksten van 2 a 3 coupletten, met refrein, die geschikt zyn om op muziek Jozot to worden, gezongen oor koren en door aanwezi gen op byeenkomsten. De commissie van beoorde ling ls als volgt samengesteld: dr. O. Stuiveling, Plet Tlggers. C. v d. Lende, A. Krelage Jr., W. van Iepend^L Kerkententoonstelllng te Middelburg. De tentoonstelling „Neder lands nieuwe kerken", die thans in Rotterdam wordt ge houden, zal ook in Middel burg komen en wel van 17 t- m. 26 Augustus a-s- in de Concert- en Gehoorzaal aan de Singelstraat. Het doel van deze tentoonstelling is, be langhebbenden en belang stellenden een inzicht te ge ven in de vraagstukken van de hedendaagse kerkbouw en oplossingen hiervoor naar vo ren te brengen inde vorm van een aantal met zorg ge kozen ontwerpen en afbeel dingen van uitgevoerde wex-- ken. Hieronder bevinden zich ook ontwerpen voor kerken in Zeeland. Het Plaatselijk Comité, waarvan de burgemeester van Middelburg het ere-voor zitterschap op zich heeft ge nomen. bestaat uit de heren mr. dr- R. W. Graaf van Lyn don, Bakkenes, Kapitein van het Leger des Heils, Ir- Rot huizen, ds. Rijksen, dr. Ous- soren, Pastoor Snel, ds. van Voorst Vader en is uitgebreid met de heer F. de Graaf te Middelburg. Dit comité heeft zich tot doel gesteld voor deze ten toonstelling de aandacht van de gehele provincie te vra gen- Wanneer in elk der ver schillende delen van onze >rovincie enkele personen 't nitiatief zouden nemen om gezelschappeh te vormen, die gecombineei-d op een bepaal de dag naar Middelburg ko men, kan op zo'n dag gezorgd worden voor bijzondere voor lichting en x-ondleiding waar toe reeds verschillende archi tecten zich bereid hebben verklaard. Hertenkamp te Groede. Het gemeentebestuur van Groede ontving de medede ling. dat by de officiële ope ning van de Hertenkamp Hare Majesteit de Koningin zich zal laten vertegenwoor digen door Haar Opper-Hout- vester. de heer Brantsma. Deze opening zal plaats hebben op een nog nader te bepalen tydstip in de eerste helft van Juni. De Tweede Zeto. Zoals bekend is voor het houden van tentoonstellin gen nodig, dat de expositie door een landeiyke tentoon stellingscommissie officieel wordt erkend. Voor de Twee de Z.E.T.O., de Zeeuwse Ten toonstelling voor Handel en Industrie, welke ter gelegen heid van het regeringsjubi leum van H. M. de Koningin van 17 tof 26 Juni te Mid delburg wordt gehouden, is deze officiële erkenning thans afgekomen. De waterwinning te Ossendrecht. De plannen der Water leiding Mij. Zuid-Beveland. De plannen, welke de wa' terleidingsmaatschappij Zuid- Beveland zou koesteren wat •betreft haar waterwingebied rond de Brabantse gemeente Ossendrecht, hebben zoals bekend in dit dorp enige op schudding veroorzaakt. Men achtte de plaixnen gevaarlijk voor de structuur van de -bo dem en bovendien zou een en ander tot gevolg hebben, dat een nele strook gemeen tegronden niet als bouw grond zou mogen worden ge bruikt. In de Ossendrechtse ge meenteraad kwam het tot een resolutie, waarbij de le den betoogden, dat het wa terwingebied van de maat schappij te Ossendrecht niet langer door de gemeente be schermd diende te worden. De waterleidingsmaat schappij heeft'inmiddels ver klaard, dat over de uitbrei-, ding van het waterwingebied geen vaste cijfers bestaan en dat het niet de bedoeling is om minder diep te gaan bo ren dan thans het geval is. NOG NIET GERUST. In Ossendrecht is, ook na deze verklaring, de gemoeds rust echter nog niet weerge keerd- Men heeft aan enige deskundigen opdracht gege ven te onderzoeken welke ge volgen de waterwinning op de bodemgesteldheid heeft en kan hebben- Nadat de deskundigen een rapport zul len hebben uitgebracht, zal men naar bevind van za ken handelen. De raad heeft zich inmid dels bereid verklaard de re solutie in te trekken, wan neer blijken mocht dat de jessimistische veronderstel ingen welke men in de ge meente oppert, onjuist en overdreven zijn. PREMTEKEURÏNGEN VOOR MERRIES. Onder auspiciën van de Ko- ninkiyke vereniging „Het Ne derlandse Trekpaard" zullen van 31 Mei tot en met 4 Juni in de volgende plaatsen van Zeeland premiekeuringen voor merries worden gehouden: op 31 Mei in Oostburg en IJzen- dyke, 1 Juni in Teraeuzen en Hulst, 2 Juni in Axel en Goes, 3 Juni in Middelburg, Kort- gene en Kruinlngen en 4 Juni in St. Maartensdyk, St. Phi- lipsland en Zierikzee. Van W.A.-opperman tot burgemeester. C. van Driel werd na de inval der Duitsers W.A.-op perman in Zeeuwsch-Vlaan deren. In 1942 werd hij „Ver- waltungs-angestellter" bij de O.T. in Middelburg. Gegre pen door de psychose van Dolle Dinsdag vluchtte hij naar het Noorden, waar hii daden beging, voor welke hij zich thans voor het Zwolse Tribunaal had te verantwoor den. Hij vervulde namelijk de functie van burgemeester van Vollenhove in de periode November '44 tot April '45. Verdachte deed daar „enige onverstandige en onvader landslievende dingen". Het Tribunaal adviseerde onmid dellijk uitspraak doende, ver dachte te interneren voor de tijd reeds in bewaring door gebracht. S.D.-chauffeur zou Amerikaan zijn. De S.D.-chauffeur B. Tolle naars uit Terneuzen, die voor hulpverlening aan de vyand, verraad en mishandeling was veroordeeld tot 20 jaar gevan genisstraf, stond deze week In hoger beroep terecht voor de Byzondere Raad voor cassatie. Hy merkte op, dat hy Ame rikaan zou zgn door naturali satie in 1930. De proc.fiscaal eiste 12 jaar. DIPLOMA ZIEKENVERPLEGING. De stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom hield op 24 en 25 Mei de examens ter verkryging van het Rijksdi ploma Ziekenverpleging B. De volgende zusters slaag den: K. J. Bierens. C. Bruyne, J. van Driel, Jonkheer, J. Joziasse, N. d. Linde, M. Schotanus M, P. Wilderom T. DE SCHADE IN DE BOOMGAARDEN. De hagelschade Woensdag aan dé Bevelahdse boomgaar den toegebracht, beperkt zich voornameiyk tot de Zak van Zuid-Beveland. De gevolgen zullen zgn dat veel hard fruit een klasse la ger in kwaliteit zal zijn. Alsnog publicatie jaarplan Centraal Planbureau. Het Centraal Planbureau heeft, na zgn oprichting in September 1945. aanstonds getracht, op dé basis van het toondertijd nog zeer gebrek kige statistische materiaal over de na-oorlogse toestand, een globaal plan op te stel len voor het jaar 1946- Dit )lan, aan de regering aange boden in Februari 1946, werd in Mei van dat jaar gepubli ceerd. In September 1946 volgde de publicatie van het globaal plan voor 1947 gecombineerd met een 'eerste proeve voor een raamplan, dat de periode tot en met 1952 omspant. Nadien volgde in April 1947 een afzonderlijke publi catie over de vraag naar consumptiegoederen. Daarnevens werden door het Centraal Bureau ver scheidene planvoorstellen en nota's aan de regering aange boden, welker publicatie met het oog op de vigerende om standigheden niet wenselijk werd geoordeeld. De regering is zich ten vol le bewust, dat deze, door de omstandigheden geboden, te rughoudendheid in principe ongewenst is en is dan ook voornemens om. zodra de omstandigheden dit mogelijk maken, alsnog tot publicatie van het jaarplan over 1948 over te gaan. Geen interesse Omdat niet voldoende raadsleden cr iets voor voel den. om zitting te nemen in een plaatselijke woonruimte commissie, heeft de minister van openbare werken en we deropbouw aan de gemeente Woensdrecht ontheffing ver leend van de verplichting om een dergelijke commissie in te stellen- De ontheffing geldt slechts tot 1 Januari 1949. Internationaal visserij- congres? In oen door de Redersver eniging voor de Nederlandse Harlngvissery in samenwer king met de Stichting van de Nederlandse Visserg gehouden vergadering in Den Haag Èleitte de voorzitter, mr. J.,H. 'Jewlet, het opzetten van een nationaal visserijplan met stre ving naar overleg. Hij deelde mede, dat men een nationale visserijtentoonstelling of een internationaal vissergcongres overweegt. Minister Mansholt verklaar de, dat het bedrijfsleven zich zal moeten bezig, houden met de nationale wijze van vissen, afzet en export. Superoplichter in hoger beroep. Voor het Arnhemse Ge rechtshof stond in hoger be roep terecht de technicus J. A., die ln de uniform van officier van het Nederlandse leger, welke hij niet was ge rechtigd te dragen, contact zocht met ongehuwde dames en hen ontlastte van hun spaarduitjes. Een Velpse juf frouw had hij opgelicht voor 'n bedrag vari bijna 20.000. Voor - dit feit had de Arn hemse rechtbank A. veroor deeld tot een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden van welk vonnis de proc.- generaal van het Hof thans Bevestiging vroeg. Uitspraak over 14 dagen. Vergadering Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders. Donderdagmiddag begon in Scheveningen de algemene vergadering van de Neder landse Bond van Christelij ke Fabrieks- en Transportar beiders. De voorzitter, de heer C- van Baren, hield een rede, waarin hij verschillende actuele problemen behandel de. Een belangrijk resultaat van het afgelopen jaar is de uitbreiding van vacanties tot twee weken en de vacantie- toeslag van 2 van het jaar loon. Utrechts politiekorps moest knokploeg worden. De procureur-fiscaal bg het Bgz. Gerechtshof te Utrecht heeft 15 jaar met aftrek ge- eist tegen de gewezen waar nemend hoofdcommissaris van poliie W. H. Fransen, die er naar heeft gestreefd van het Utrechtse politiekorps -een knokploeg te maken. Hg wilde anti-Duitse politiemannen uit het korps vorwyderen en stelde een afdeling, belast met arres taties van Joodse en anti- Duitse vaderlanders in Wat dit eerste punt betreft 'schoof verdachte de schuld op ex- burgemeester van Ravens- waay en deze, als getuige gehoord, weer op Rauter. Middelburg C. F. A.: MUSIC FOR MILLIONS. Wellicht in verband met het seizoen heeft de Chr Filmactie ditmaal de keus la ten vallen op de amusements film „Music for Millions". onschuldig, muzikaal en hier en daar wel wat erg senti menteel niemendalletje, waarmede de toeschouwers zich opperbest hebben ver maakt. De hoofdpex-soon een klein meisje de 10-jw rige Max'garet O'Brien, een kind-sterretje met talent uit de provincie, dat zonder schroom naar New York reist en daar haar grote zus wat. komt opbeuren. Die grote zus is June Allyson en voorts speelt de kostelijke komiek Jimmy „Schnuzzle" Durante een aardig bijrolletje. De pianist José Iturbi speelt Clair de Lune en dirigeert het pianoconcert van Grieg, een gedeelte van een Dvorak- svmphonie en Handel's Mes siah, Harry James blaast op zijn trompet een nummertje weg en Jimmy Durante zingt een alleraardigst liedje: Unr briago. De film werd gemaakt door Henry Koster en Joe Pastemik, het duo, dat met vex-schillende Deanna Durbin- films reeds denodige erva ring op dit gebied heeft ge kregen. VETERANEN NAAR BERGEN OP ZOOM Zaterdag waren de leden van de Veteranen voetbal ver eniging Oud-Middelburg met hun dames de gast van het D.osko te Beugen. op Zoom, dat haar 40-jarig jubileum, 'vierde. Er werd deelgenomen aan een voetbalveteranen- tournooi- Oud-Middelburg behaalde de tweede prijs met twee ge lijke spelen: 33 en 00 te gen Dosko en M-O.C.. Gezien de leeftijden van de Oud-Middelburgse spelers, variërend van. 3854 iaar en het feit, dat de tegenstanders veel jonger waren, is dit ze ker een mooi resultaat. Middenhalf De Lokker liet trots zijn 50-iarige leeftijd prima kopwerk zien. Bij de prijsuitreiking voer den verschillende sprekers het woord en bleven de bloe men niet achter. TROUWE DIENST. In Hotel De Burg te Mid delburg heeft het bestuur van de Vereniging tot vbevordering van de belangen van de dienst bare stand te Middelburg ge tuigschriften uitgereikt aan de dames L. van Eijzeren wegens 15-jarlge trouwe dienst, W. J. Melis en J. Cornelisse. beide wegens 10-jarige trouwe Vlissingen PROPAGANDA-AVOND REDDINGSBRIGADE. Dinsdagavond gaf de Vlis- singsc Reddingsbrigade in het Concertgebouw een propagan- da-avond. Er bestond grote be langstelling voor deze bijeen komst. „Baden is goed, zwemmen is beter, maar reddend zwemmen is het best zo zeide de heer P. Gillissen, voorzitter der bri gade, in een pakkende speech, waarin hij op het grote nut en voordeel van het reddend zwommen wees. Door verschei dene films werd dit verduide lijkt. O.a. werd een film ver toond over het werk van de Vlissingse Reddingsbrigade. De heer Gillissen deelde me de dat het in de bedoeling ligt in 1949 ter gelegenheid van het 25-jarig bestaar. der brigade een Wedstrgd te organiseren, waaraan alle andere afdelingen uit Zeeland zullen deelnemen. E.H.B.O.-COLLECTE. De E.H.B.O.-collecte tp Vlis singen, waarvoor zeer vêcl be langstelling bestond, heeft in totaal opgebracht 1119,26, een bedrag waarover men meer dan tevreden is. ten beëindigde hij de partij met een moyenne van 63.64. De heer Gabriëlse bracht het niet verder dan 69. Van der Pol heeft reeds verscheidene van deze wed strijden gespeeld, waarvan de opbrengst steeds ten bate van de Niwin kwam. O.- en W.-Souburg „MARNIXSCHOOL" WORDT HERSTELD. Nu de openbare school en de school met de Bgbel ge heel hersteld zyn en de werk zaamheden aan de nieuwe „Beatrix"-kleuterschool op het' Oranjeplein goed opschieten, is een begin gemaakt met het herstel van de byna geheel verwoeste „Marnixschoor' in West-Souburg. Ook de „Julianaschool" is aanbesteed, zodat deze school binnenkort onder handen zal kunnen worden genomen. 55-JARIG HUWELIJKSFEEST. Het echtpaar Cornelisse— Hak te Souburg, vierde Dins dag zgn 55-jarig huwelijks feest. De woningen in de buurt waren met vlaggen versierd. De muziekvereniging „Vlgt en Volharding" bracht des avonds een serenade. Vergadering A.R. gemeentebestuurders. Donderdagmorgen vergader de in het Schuttershof te Mid delburg de Zeeuwse vereniging van A.R. Gemeentebestuurders onder voorzitterschap van de heer A. A. van Eeten, burge meester-secretaris van Nieu- werkerk. Na de gebruikelijke opening hield deze een inleiding, waar in hij mededeelde, dat de ver eniging thans 45 leden telt. Hg liet verschillende recente wetsontwerpen de revue pas seren en merkte op, dat de gemeentebesturen zien moeilgk aan de indruk kunnen onttrek ken, dat vele onttverpen aan- stui'en op grotere centralisatie, iets, wat men volkomen af keurt. Dt verkiezing van bestuurs leden voor Tholen en N.-Beve- land werd uitgesteld. De wens van de vergadering zal tot uit drukking worden gebracht by het Landelgk Verband van A.R. Gemeentebestuurders, waarbg de Zeeuwse vereniging zich heeft aangesloten, om tot samensmelting te komen met de vereniging van A.R. burge- meesters en wethouders Groen van Prinsteren. Na de lunch maakte het ge zelschap een rondrit over Wal cheren. Geen coloradokevers op Walcherse stranden. Tot nu toe is Walcheren ge spaard gebleven voor een in vasie van de weinig welkome coloradokevers. Wel zgn hier daar op heb land kevers geconstateerd de verplichte bestrijding verzekert hun ver delging maar op de stran den heeft men het ongedierte nog niet aangetroffen, hetgeen met de huidige windrichting niet te verwonderen valt. Zo dra een zwoele Z.O.-wind op treedt is een invasie echter zeer wel mogeiyk. De autori teiten en de schooljeugd hou den in ieder geval een oogje in het zeil. Tribunaal Zierikzee PIET VAN DER POL IN ACTIE. Donderdagavond speelde de wereldkampioen Piet van der Pol te Vlissingen een party van 700 caramboles tegen de heer C. Gabriëlse uit Mid delburg. Reecis de le beurt maakte voor v. d. Pol een mooie se rie van 189, waarby de we reldkampioen de ballen steeds by de korte band wist te houden. In de 4e beurt voeg de hg 228 caramboles aan zyn totaal toe. In 11 beur- Voor het Tribunaal te Zie rikzee stond terecht G- Al berts te Middelburg, die reeds voor de oorlog lid was van de N-S-B. Op aandringen van zijn vader had hii be dankt, doch was daarop in bezettingstijd teruggekomen. Schriftelijk en mondeling zou hij tegenover kopstukken van de partij de aandacht hebben gevestigd op verschil lende personen, die anti- Duits waren, ondermeer op studenten, die zogenaamd deel uitmaakten van Rijksbu reau-personeel. Hij zou er op hebben gewezen, dat het on nodig was, dat de Joodse, mevr. Weyl haar vroegere betrekking terugkreeg n; haar vlucht in de Meidagen- Ook zou hij mededelingen hebben verstrekt uit een ver gadering van directie en commissarissen der N-V- Houthandel v:h. G. Alberts, waardoor de heer J- van Stolk zich moest verantwoor den over een gezegde, dat men alleen hout moest leve ren aan de Wehrmacht, wan neer men daartoe gedwongen werd. Beklaagde ontkende de fei ten in hoofdzaak niet: hii zei de draagwijdte van zijn han delingen niet te hebben be vroed. De verdediger, mr. Dirven meende, dat zijn cliënt lid was geworden van de N.S B- uit sociaal gevoel. Hii was anti-communistisch en was geïmponeerd door Dyits- land's schijnwelvaart. Om zijn misstap weer goed te ma ken was hij vrijwillig in de mijnen gaan werken. De raadsman vroeg ontslag uit intemex-ing. A. lean werk vinden in Zuid-Amerika. Uitspraak: 31 Mei- Kerknieuws NED. HERV. KERK. Beroepen te Zoutelande H. Goedhart te Reeuwijk. Marktberichten. COÖP. VEILINGSVER. „WALCHEREN" W.A. TE MIDDELBURG. Marktbericht van 26 Mei 1948. Groenten. Doperwten (stam) 104; Postelein 12—26; Rabar ber 6—12; Sjalotten 10—19; Stoof sla 5—6; Spinazie 16— 40, alles per kg.; Bloemkool IA 4564; Bloemkool I 28 49; Bloemkool II 1028' Bloemkool m 5—14; Platglas- komkommers I 35; Platglas- konxkommers II 25—32; Plat- glaskomkommers III 2227* Natuursla I 3—6: Natuursla II. 3—4, alles per stuk; Bosra- dgs 27; Boskroten 3439: Bospeen 38—57, alles per bos; Dubbele princessen 215218- Peultjes 152 per kg. Fruit: Aardbeien 230—366; Aardbeien 68 per kg. Aardappelen; Grote 42 56; Drielingen 38—39; Kriel 1934, alles per kg. FILMS VAN DE WEEK Hitlerjongens in het land van de vrijheid. Terwijl een aantal Duitsers in Californië voorstellingen arrangeert van de nazifilra Hitlerjunge Quex brengt Al- hambra, Vlissingen van heden af de Nederlandse première van Misleide Jeugd (To-mor- row the worldwaarin het probleem van de door het na zigift verknoeide Duitse jeugd als onderwerp fungeert. Emil Bruckner, zoon van een groot Duitser, die door de na tionaal-socialisten is vermoord, wordt door een Am^rikganse geleerde in huis .genomen. Het 12-jarig knaapje ontpopt zich als een akelig nazl-glulpertje, wiens geest als gevolg van een minderwaardigheidscomplex en van een verderfelgke „opvoe ding" vergiftigd is. Wij volgen Emil's walgelijke handelingen en zijn tenslotte maar weinig overtuigd van zgn bekering, waarin het einde ons wil doen geloven. Begrijpelgkerwys hebben de scenarioschrgvers de situaties wat aangedikt; sommige pas- werden hierdoor nogal heel iwaarchijnlgk. Over het ge- iel boeit dit werk echter en boeit is temeer belangraijk, omdat het ons aan het denken brengt over een brandend probleem: de heropvoeding van de Duitse jeugd. De kleine Skippy Ho meier speelt het nazl-joch voortreffelgk. Voorts ziet men een nieuwe actrice, Betty Field en na lange tgd Frederic March, die zich niet tenvolle kon ontplooien In de rol van Emil's pleegvader. De moraal van de film is: wees democratisch, maar niet te weekhartig. Een goed ad vies voor de Calif ornische autoriteiten! MIDDELBURG. Vrgdag: Ambachtsschool: U. V.V.-bazar voor Sima- vi, 2.30—5 en 8—10. Nxeuwe Doelen: verga dering V.V.V. 8. Schouwburg: De' vrouw met het geschonden gelaat, 8. Electro: Byen krijgen angels, 7 en 9.15. Zaterdag: Ambachtsschool: U.V.V.-bazar voor Si- mavi, 2.305 en 810. Kunstmuseum: Tentoon stelling werk Claire Bonebakker, opening 3. Oorlogsmuseum: 1012 en 24. Schuttershof: Toogdag C.H. Unie, 3 en 7.30. Eendracht: Lezing P. v. d. A., 8. Schouwburg: dag. Electro: als Zondag: Nadorst: tournooi M V. Middelburg. SchuttershofDansen. Schouwburg: De vrouw met het geschonden ge laat. 2.30 en 8. Electro: Byen krngen angels, 3.30, 7 en 9.15. VLISSINGEN. Vrijdag: Alhambra: Misleide jeugd, 7 en 9. Luxor: Sahara, 7 en 9. Circus Libot, Singel 8. Zaterdag: Alhambra: Mislei de jeugd, T en 9. Luxor: Sahara, 7 en 9. Concordia, Gron. Ver. 8. Circus Libot, 3 en 8 Zondag* Alhambra: Misleide jeugd, 3, 7 en 9. Luxor: Sahara, 3, 7 en 9. als Vry- Vrgdag. Junioren- V. en A.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2