Algemene loonsverhoging ongewenst De huren moeten onvermijdelijk naar boven Aardappelen-export moestin October'47 gestopt'worden Mysterie r Sport en wedstrijden Moeilijkheden bij .De Schelde" Wil ran Rapport over lonen en prijzen Winstmarges voorlopig voldoende Voortzetting van de door de regering gevolgde loonpo litiek is in het landsbelang ten zeerste noodzakelijk. Hoe zeer het ook waar is, dat bepaalde groepen uit de bevolking grote moeite hebben met hun inkomsten uit te komen, toch kan een algemene loonsverhoging geen oplossing brengen. Op het ogenblik zou een dergelijke verhoging zonder even redige stjjglng van de productie slechts de spiraal van op elkaar volgende loon en prijsstijgingen in beweging zetten. Dit is een van de conclusies waartoe de centrale advies commissie voor de prijzenpo litiek is gekomen in een ver slag, dat op verzoek van de minister van economische za ken is opgesteld. De commissie is van oor deel, dat de winstcijfers van de ondernemingen, zoals deze ter algemene kennis komen, in vele gevallen 'n te gunstige indruk van de werkelijke si tuatie in het bedrijfsleven ge- Ven. In deze cijfers komt niet voldoende tot uitdrukking, dat hqt bedrijfsleven straks om zijn apparatuur te vernieuwen zeer grote bedragen zal moe ten uitgeven, die door de huidige afschrijving' niet wor den gedekt. In feite wordt ook de fiscus 'n groot bedrag, dat slechts in scnijn winst is, zwaar belast. Voldoende winstmarges Over de vraag, of de mar ges in enkele branches van handel en industrio thans niet te laag zijn vastgesteld, be staat geen eenstemmigheid in de commissie. Het merendeel der commis sie ls echter van oordeel, dat z\j voldoende zijn. Na de laatste prijsherziening voor ar tikelen, die voor het levens onderhond van bijzonder be lang zijn, kan zeker niet meer van te hoge winstmarges ge sproken worden. Geen prijsverhoging ln de landbouw De commissie acht het nood zakelijk, dat ook in de sector landbouw en voeding bq voort during het rendement der be drijven in het oog wordt ge houden. Prijsverhogingen zul len ook hier alleen moeten worden gegeven, indien dui delijk kan worden aangetoond, dat deze absoluut noodzake lijk zijn. Voor de positie van de Nederlandse landbouw in de toekomst, wanneer de inter nationale concurrentie weer haar rol gaat spelen, is hot noodzakelijk, dat de boeren in staat zijn door nieuwe inves teringen hun bedrijven te moderniseren. Verhoging huren gewenst Verhoging van de huren acht de commissie op de duur onvermijdelijk, zowel om de (eigenaar enigszins tegemoet to komen als ook om de fi nanciering van de nieuwbouw mogelijk te maken. De eige- maar zal in staat moeten wor den gesteld zijn bezit behoor lijk te onderhouden. En bijzonder moeilijk pro bleem bij het onroerend goed vormen de kosten van de nieuwbouw. Door allerlei oor zaken zijn de kosten in deze sector zeer opgedreven. De commissie is van oordeel, dat op dit gebied met de meeste kracht naar prijsverlaging zal moeten worden gestreefd. Do bestrijding van het betalen van zwarte lonen vormt hier toe een eerste stap. Vrijlating der prijzen Verscheidene malen heeft de commissie zich beziggehou den met de vraag, in hoever re het mogelijk zou zijn, de prijzen van bepaalde produc ten vrij te laten Uiteraard is deze vrijlating in de eerste plaats afhankelijk van de tot stand koming van een vol doende evenwicht tussen vraag en aanbod. Is deze voorwaar de vervuld en zijn ook geen bijzondere omstandigheden aanwezig, die een storende prijzeninvloed kunnen hebben, dan meent zij dat tot vrijla ting der prijzen moet worden overgegaan. DE toeslag op het le vensmiddelenpakket Hoewel de commissie erkent, dat het huidige systeem van subsidiëring van net levens middelenpakket niet onmiddel- lijk gemist kan worden, acht zij dit stelsel, dat enerzijds 'n kunstmatig element ln het prijsniveau handhaaft en an derzijds van de schatkist zwa re offers eist, ln beginsel on gewenst. Zodra dit zonder ernstige spanningen te veroorzaken mo gelijk is, zal tot inkrimping en uiteindelijk algehele afscnaf- fing moeten worden overge gaan. De commissie heeft zich eni- ge malen beziggehouden met de onbevredigende gang van zaken bij de berechting i economische delicten. In het bijzonder werd de aandacht er op gevestigd, dat overtredingen der prqsvoor- schriften weinig streng wor den gestraft. Grondstoffenprijzen Als een zeer ongunstig fac tor by het streven van ae re gering om het prijspeil ln Ne derland stabiel te houden, valt te wijzen op de voort gaande stijging van de grond stoffenprijzen op do wereld markt. Voor een land als het onze, dat voor zijn grondstoffen- voorziening zozeer afhankelijk is van invoer, betekende zulks, dat op de prijzen van tal van voor het levensonderhoud be langrijke artikelen ee«n krach tig opwaartse druk werd uit geoefend. Van belang voor de toene ming der loonkosten is in het bijzonder voorts de gestadige toeneming der reeds hoge so ciale lasten. Op de duur zal deze staging van de sociale uitgaven niet zonder repercussies op het prijspeil kunnen blijven. Tegenoven de verhoging van de loonkosten uit dezen hoofde staat, dat enige verlaging on getwijfeld is verkregen door de stijging der arbeidsproduc tiviteit. Voorziening van de consument had in gevaar kunnen komen. Geen schade voor de telers Op vragen van het Tweede Kamerlid Kikkert betreffende de uitsluiting van individuele exportfirma's bq de export van consumptie-aardappelen, heeft minister Mansholt o.m. geant woord, dat het hem bekend is, dat in het voorjaar van 1948 een hoeveelheid consump tie-aardappelen van circa 200.000 ton door het bedrijf schap voor aardappelen naar Engeland en de Brits-Ameri kaanse zóne van Duitsland is verkocht. Met de uitvoering der contracten is belast de stichting B.E.A., waarin alle exporteurs zijn verenigd. Het was aan de individuele export firma's niet mogelijk hiervoor verkopen af te sluiten. Het is de minister eveneens bekend, dat gedurende het grootste deel van het export seizoen en met name in de laatste maanden van 1947 goe de mogelijkheden voor de ex port van consumptie-aardappe len naar vele Europese landen hebben bestaan. Dat ten ge volge van de vertraagde ex port grote hoeveelheden aard appelen verloren zouden zijn gegaan, moet worden ontkend. In het najaar van 1947 moest ernstig rekening wor den gehouden met de moge lijkheid, dat de voorziening met aardappelen voor de bin nenlandse consumptie ln ge vaar zou raken. In verband hiermede werd In October 1947 de export van consumptie aardappelen stopgezet en werd een belangrijk quantum zand- aardappelen van overheidswe ge aangekocht. Dat door het gevoerde be leid een belangrijk bedrag aan deviezen verloren ging, kan niet exact worden vastgesteld, doch indien een dergelijk ver- llés is geleden, was dit een ri sico, dat in het belang van de binnenlandse voorziening moest worden aanvaard. De minister ontkent, dat door het gevoerde beleid grote schade door de telers zou zijn geleden. Aan de telers van consumptie-aardappelen is tij dig bekend gemaakt, dat een export van consumptie-aard appelen zou worden toege staan, terwijl zij bovendien in de gelegenheid zijn gesteld, contracten met de overheid af te sluiten, ten einde zodoende het risico van de afzet te kun nen afwentelen. Voorts wordt opgemerkt, dat door de groep e'xporteurs van consumptie- en pootaard- appelen van de oogst 1947 385.000 ton aardappelen is ge ëxporteerd; de gemiddelde vooroorlogse uitvoer bedroeg 300.000 ton. HET FEUILLETON I Tjeerd Adema van de Priiirfengraeht HOOFDSTUK XIV. „Laat hem dan maar lopen." Inspecteur Beekman las een boek van Dostojewsky. De geluiden van de grote Btad drongen door tot zijn ge zellige kamer. Auto's snorden over het asfalt, er blafte een hond, een voorbijfietsende jon gen floot een brokstuk van 'n melodietje. Een tram ging schurend door een bocht van de rails en van verweg kwam de schorre schreeuw van een claxon. Carillonklanken buitel de door de lucht en vielen het half open raam binnen. De hospita had een schemerlamp opgestoken, die de kamer in een rose licht zette. Zij had 'n kop thee op de schrijftafel ge zet en was na enkele vrien delijke woorden weer wegge gaan. De inspecteur, die op de divan had liggen lezen, liet het boek uit zijn hand vallen en staarde in gedachten naar de ouderwetse pendule op de schoorsteenmantel, waarvan de koperen slinger regelma tig heen en weer ging. Hij overpeinsde het gesprek, dat hy de vorige dag met Nico de Wit had en zqn ge dachten gingen terug naar die ongeluksavond toen er Iets ge beurd was, dat politie en jus titie nog steeds niet tot klaar heid konden brengen. „De pan terman." „Was het een droomfiguur uit de verbeelding van een overspannen jongen of wa3 het werkelijkheid en was dit de moordenaar geweest? „Hij had geen handen," had de jongen gezegd en dat was logisch als de man donkere handschoenen had gedragen. Hij was lang, mager en le nig en de inspecteur liet in ge dachten alle gasten van die avond nog eens de revue pas seren. Dan kon het de dokter niet geweest zijn, noch de kleine apotheker en ook me neer Dupois niet Meneer Sas sing kwam helemaal niet ln aanmerking, evenmin als de dominé. Hij glimlachte onwil lekeurig bij de gedachte, dat de goedhartige predikant met een dolk door het huis zou sluipen om een van rijn mede gasten te vermoorden. Maar wie bleven er dan nog over? Meneer Visser was lang en le nig, maar die moest worden uitgeschakeld, omdat hij een van de detectives was geweest en voortdurend in het gezel schap van juffrouw Schaaf- sma was gebleven. Meneer Van Heerde? Wat wist hij 'elgeniyk van meneer Van Heerde? Ook die 3 lang en lenig en zqn be schrijving klopte wonderwel met het signalement, dat Nico van de panterman had gege ven. Het was natuurlijk dwaas om te veronderstellen, dat ie mand als hij Maar ten slotte moest er toch een dader zijn en het was onmogelijk, dat die van bui tenaf in huis was gekomen, zonder dat de kellner dat op gemerkt zou hebben. Hij be sloot zo spoedig mogelijk eens gebruik te maken van de in vitatie van meneer Van Heer de om eens te komen oplopen. De telefoon op zijn schrijf tafel gaf een belsignaal en by het opnemen van de haak hoorde hjj een bekende stem. „Hallo, Sherlock Holmes, hoe staat 't er mee?" „Leo?" vroeg hij „was je vanmiddag onze afspraak ver geten?". „Neem me niet kwalijk, bes te kerel," zei do reporter van „Het Nieuwsblad", „lk kon on mogelijk komen. Heeft de kell ner je dat niet verteld?" „Ja. Ben je nog by Feen- stra geweest?" „Dat heb je toch zeker ge lezen!" „Welnee waar zou ik dat gelezen hebben?" ,Neem me niet kwaiyk," zei de reporter enigszins veront waardigd. „maar je leest toch de avondbladen? Ik bedoel na- tuuriyk „Het Nieuwsblad"?" „Ja, dat ligt hier. Ik heb 't nog niet Ingekeken. Staat er wat byzonders is?" „Ja. natuuriyk, voorpagina tweede blad eerste kolom bo venaan." (Wordt vervolgd). Of moord en doodslag? Nadat de krijgsraad zich on bevoegd had verklaard, ls de Haagse Rechtbank begonnen met de zaak tegen J. van K., die thans 8% Jaar In voorar rest zit en «11e terecht staat wegens de „liquidatie" van ven personen ln de tijd tussen 4 September 1944 en 5 Mei 1945. By de behandeling van het eerste liquidatie-geval, de aan slag op J. T. J., kwam vaat te staan, dat deze man zeer pro- Duits was. Van K. en zijn as sistent bezochten hem onder het mom Duitse politie te zyn. Zq sloten K. in een kast op en „stuntten" het een en ander. By hun vertrek ontstond een worsteling met J., die daarbij gedood werd. Van K. verklaar de uit noodweer gehandeld 'te hebben. Hij zou een horloge en geld van J. geretourneerd heb ben. In de woning van A. E. te Rqswqk werden geld, sieraden en goederen „gestunt", om al dus voedsel en geld voor on derduikers te verkrqgen. Van K., die zich als S.D.-er voor deed, nam uit voorzorg de vrouw van B. een eindweegs mee. Toen zij Duitsers tegen kwamen en de vrouw argwaan kreeg, heeft Van K. op haar geschoten, zy werd niet ge dood, maar is later geliqui deerd. M Van K. is niet geheel toere keningsvatbaar. Zijn verdedig ster, mr. Jacobs, klaagde over de methoden, die de recherche by het getuigenverhoor in deze zaak gebezigd heeft. Vervolgens werd behandeld het neerschieten van 4 perso nen in een huis aan de Ie van den Boutstraat, Den Haag, waar eveneens levensmiddelen geroofd werden. Tenslotte kwam nog aan de orde het neerschieten van J. S. in de Obrechtstraat. De be klaagde meende, dat deze man hem bespionneerde en schoot hem toen maar neer. HANDBAL PROGRAMMA VOOR 80 >fEI. Heren B: Hellas II—Walche ren. Dames B: Marathon II Tonido I; Marathon IHToni- do n. Voor 6 Juni. Dames B: To nido II—Tonido I; Marathon IIde Zeeuwen n. Voor 13 Juni. Dames B: Marathon IITonido II; Ma rathon m—de Zeeuwen n. Voor 20 Juni. Dame» B: To nido nMarathon III: Mara thon. IIde Zeeuwen U. Voor 27 Juni. Dames B: Ma rathon IITonido II. Doordat de dames-afdeling B. in de competitie nog al wat vertraging ondervond, zyn de ze laatste wedstrijden overge schoten. De mo'geiykheid ls echter geschapen, om de plaat selijke elftallen in onderling overleg 's avonds te laten spe len, op de trflinlngsavonden der betrokken verenigingen. Reeds Donderdag en Vrijdag a.s. zal hiervan te Vlissingen gebruik worden gemaakt. J Twee kussen voor prinses Elizabeth. Onder de vele zorgen, die de Franse autori teiten, belast met de organisatie van het jongste vierdaagse be zoek aan Parijs van Kroonprinses Elisabeth van Engeland had den, was er één van zeer bijzon der en bijna netelig ka rakter. De Franse tra ditie schrijft namelijk voor, dat een ieder die uit handen van de Pre sident der republiek een nationaal onder scheidingsteken ont vangt, daarbij óók de officiële accolade aan vaardt- Huiselijker uit gedrukt: de zoen op beide wangen. In En geland, waar men op het punt van tradities iets minder uitbundig is, bestaat deze ge woonte echter niet. Én aangezien Prinses Eli sabeth en haar echtge noot twee der hoogste Franse eretekenen wa ren toegedacht, geleek een compromis tussen die tegenstrijdige nati onale gebruiken en in stellingen niet zo heel eenvoudig. President Auriol heeft het pro bleem op even protoco- laire als charmante wij ze opgelost. Toen lui Elisabeth het Legioen van Eer had opgespeld, richtte hij zich name- iiik tot de graaf van Edinburg met de woor den: En thans heb ik de eer U mlin bevoegd heden over te dragen en U te verzoeken uit naam van Frankrijk de Kroonprinses van En geland de accolade te geven. Onder algemene vol doening ontving toen de Prinses van haar ge maal twee kussen uit naam van Marianne Larense pakketten- affaire. PRODUCTEN WOUDEN VERDEELD. De justitie heeft enige maanden geleden op grond van vermoedelijk gepleegde fraude een hoeveelheid goe deren in beelag genomen, af komstig van een particulier geschenk-zendingsbureau in Indië, welke goederen via een in Laren (N.H.) gevestigd kantoor zouden worden ge distribueerd onder de geadres seerden in Nederland. De justitie is thans zo ver met net onderzoek gevorderd, dat met een verdeling der aan getroffen producten een aan vang kan worden gemaakt. De volgende regeling is hier bij getroffen: Zy, die volgens aanwyzln- S:en van de Indische en Ne- erlandse administratie tot dusverre nog niets van de aan hen afgezonden produc ten in hun bezit hebben ge kregen, ontvangen volledig hetgeen door de gever voor hen werd besteld. Deze pak ketten zullen onder rembours worden toegezonden, waarin verdisconteerd kosten voor opslag, verpakkingsmateria len, arbeidslonen en verzen ding. Daarentegen zal aan alle overigen, inclusief de af zenders, wier bestellingen slechts gedeelteiyk werden uitgevoerd, in Indië restitutie worden gegeven in geld, zulks op instigatie der militaire autoriteiten in Indë. De nog aanwezige voorraad restant goederen (te gering om hen, die slechts gedeelteiyk hun bestelling ontvingen, te kun nen voorzien) zal via de pro vinciale voedselcommissaris aan daarvoor ln aanmerking komende instellingen worden verkocht, teneinde de gelde lijke vergoeding zoveel moge- lflk te kunnen doen plaats vinden. De Niwin treedt in opdracht van de justitie slechts op als uitvoerend or gaan en draagt voor de kwa liteit der producten dan ook j*een enkele verantwoordelqk- De verhoging van de ondernemingsbelasting. De tijdelijke verzwaring van de druk van de onderne- mingsbelasting. welke door minister Lieftinck is voorge steld, is technisch slechts te verwezenlijken door het hef fen van opcenten. Dit bete kent dat ook het bedrijfska pitaal in de verhoging wordt betrokken- De dientengevol ge optredende belastingver hoging zal echter, nu een heffing van 40 ten honderd van het samengestelde grond- bedrag wordt voorgesteld, niet meer bedragen dan 0 03 96 van het bedrijfskapitaal- Voor wat de bedrijfsop brengst betrefi. betekent de heffing van deze opcenten een extra-belasting ter groot te van 2 van de bedrijfs opbrengst- Bij kleine ondernemingen van natuurlijke personen zal dc verzwaring van druk evenwel in de regel aanmer kelijk minder zijn .doordat de eerste 3000 bedrijfsop brengst van ondernemingen van natuurlijke personen is vrijgesteld, en de volgende 1000 voor een lager percen- ATHLET1EK REGIONALE WEDSTRIJDEN E.M.M. De Middelburgse atletiek vereniging E.M.M. zal het Zeeuwse baanselzoen inzetten met regionale athletiekwed- stryden, Zaterdagmiddag 12 Juni a.s. Het programma bevat en kele interessante nummers, zo als hink-stap-sprong by do ho ren, speerwerpen dames enz. Over het geheel een klein doch aantrekkeïqk programma. Al leen lqkt het ons niet juist ge kozen dat by de heren de beide nummers 800 m. en 1500 m. gelopen worden, terwyi er ook 3000 m. op het programma staat vermeld. Immers deze beide nummers worden altyd door dezelfde athleten ver werkt en twee op één middag is wel wat Al te veel van het goede. Amsterdamse beurs 25 Mei 26 Mei N.I. Hand. B. Ned. Hand. Mij. AK.U. Calvé Ned. Ford Unilever Kon- Petr. Fokker V Amst. Rubb H A. Lijn Scheep v. U- H.V.A. Deli Mij. Nederland 1939 Idem 1947 idem 1938 118 118 154 152 l-i 168 *4 168% 187 168 350 345 287% 288 338% 337% 475 172% 173% 210 210 186 18514 225% 222 140% 100 100 99% 99% 103% 103% De effectenbeurs te Amster dam had Woensdag een traag verloop. Er werd voor 't eerst handel gedreven in de nieuwe 3 pet obligatiën Nederland pei 1962/64 en in de nieuwe 3% pet staatslening 1948. De affaire over het geheel onder ging hierdoor hoegenaamd geen uitbreiding en deze fond sen werden zelfs niet in een open hoek verhandeld. Voor de 3% pet obligatiën bestond op bescheiden voet vraag met het gevolg dat deze ten slotte met de notering van 100% pet. te voorschqn kwamen, hetgeen overigens nog geen fractie beneden de insenry- vingsprys is. De 3 pet. obliga tiën met belastingfaciliteit wa ren aan enig aanbod onderhe vig en de notering werd ten slotte vastgesteld op 99%. In de obligatiën zonder belasting- faciliteit was niets te doen. Wat de overige Ned. staats papieren aangaat, zo was de Oude Schuld practisch onver anderd. De dollarlening was 'n fractie lager. - tage in de grondslag wordt betrokken. Voorts zij opgemerkt, dat deze verhoging van de onder nemingsbelasting. evenals de ondernemingsbelasting zelf, bij het berekenen van de grondslagen voor de in komstenbelasting, vennoot schapsbelasting en onderne mingsbelasting over een vol gend jaar in mindering mag worden gebracht. Dientenge volge is de druk van deze be lastingverhoging over 1949, geringer dan over 1948. Maandagavond werd te Tilburg de eerste officiële automarkt gehouden- ff- Over de pensioen regeling voor de beambten. De samenwerkende organ i- sattes van kantoorbedienden, technici en werkmeesters, de len ons het volgende mede: Reeds gerutmen tqd heerst er ontstemming onder het be- ambtenpersoneel der Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen over het feit, dat de directie een weigerachtige houding aanneemt tegenover het ver zoek van de hoofdbesturen der beambten-organisaties om over leg te plegen over herziening van de pensioenregeling. In een vergadering van ge noemd personeel, gehouden op 9 Januari j.l., welke zich op het standpunt stelde, dat ook de pensioenregeling een onder deel uitmaakt van de arbeids voorwaarden, die ln overleg tussen werkgeefster en werk nemers behoren te worden vastgesteld, was aan de hoofd besturen van deze organisaties opgedragen, zich ter zake met de directie ln verbinding te stellen. De hoofdbesturen had den aan deze opdracht gevolg gegeven, waarop de directie weigerde het gevraagde onder houd toe te staan. Pogingen van meergenoemde hoofdbesturen om de Metaal- bond de werkgeversorgani satie waarby de Kon. My. „De Schelde" is aangesloten te doen bemiddelen, mochten evenmin tot het gewenste re sultaat leiden. EEN RESOIjb'TIE. In een j.l. Vrijdag in gebouw „Concordia" te Vlissingen ge houden vergadering is aan de hand van het rapport, uitge bracht door meergenoemde hoofdbesturen, de situatie uit voerig besproken. Aan het slot van deze bespreking wérd met op drie na algemene stemmen een resolutie aanvaard, waar- In deze gang van zaken ernstig werd betreurd en de verlan gens van het beambten-perso neel ten aanzien van de pen sioenregeling, alsmede de wen sen met betrekking tot do re geling van de betaling van het overwerk en het wederinstel- len ener beambten-kern, nader zijn geformuleerd. Deze resolutie is Inmiddels ter kennis gebracht van de di rectie van „De Schelde", de Metaalbond, de drie bekende Vakcentralen (N.V.V., K.A.B. en C.N.V.) en de Stichting van de Arbeid. Aan het einde van deze re solutie wordt uitgesproken, dat de vergadering er op rekent, dat de directie vóór 15 Juni e.k. biyk zal geven, berckl te zijn over de geformuleerde verlangens van het beambten- personeel met de hoofdbestu ren der betrokken organisaties overleg te plegen. Mocht zulks onverhoopt niet het geval blqken te zijn, dan zal nader worden overwogen, of tot het neerleggen van de arbeid zal moeten worden over gegaan. (Gezien het feit, dat ln No vember jl. een nieuwe pensi oenregeling voor de arbeiders tot stand kwam ln onderling overleg tussen de directie van de N.V. Kon. My. „De Schel de" en de Arbeiders vertegen woordiging. een regeling, die ten volle bevredigt, zal het de buitenstaander verwonderen, dat er moeilijkheden zyn over de pensioenregeling voor de beambten. MENING VAN DE DIRECTIE. Van dl recti ezy de werd ons medegedeeld, dat een nieuwe' pensioenregeling ook voor de beambten in atudle ls. maar dat men er de voorkeur aan geeft ook deze zoveel mogeiyk ln onderling overleg en ln eigen bedryf tot stand te brengen. Zulk een wijziging kan echter niet ln een vloek en een zucht tot stand komen. Red.). WIELRENNEN DE RONDE VAN ITALIË. De negende étappe van de ronde van Italië, jBariNa pels (306 km.) is gewonnen door LogU in 8 uur 46 min. 10 sec. met 10 lengten voor sprong op Magnl Fiorenzo. Cottur werd van de eerste plaats in het algemeen klasse ment verdrongen door Ortelli. Officiële Publicaties BESPUITING AARDAPPELVELDEN TER BESTRIJDING VAN DE COLORADOKEVER. De Burgemeesters van Vlis singen en Goes; Gelet op art. 7 der Colora- doke verwet 1947; brengt ter openbare ken nis, dat het gewas op alle met aardappelen beteelde perce len, welke binnen deze ge meente gelegen zijn, in de periode van 27 Mei Lm. 5 Ju ni tenminste éénmaal op één der navolgende wijzen behan deld moet worden; a. bespoten met water, waaraan is toegevoegd 500 gram Calciumarsenaat per 100 liter water. b. bespoten met water, waaraan is toegevoegd een D-D.T.-bevattend product op een wijze, dat 0-1 DDT in de vloeistof aanwezig is, (dus bijv. op 100 liter water 1 kg- van een 10 DDT-product of 0-5 kg van een 20 DDT- product, enz.) c. bestoven met, een DDT* bevattend stuifmiddel, dat tenminste 5 DDT bevat. De bestuiving onder c b moet zodanig worden uitge voerd. dat: le Een hoeveelheid, over eenkomend met tenminste 800 liter per hectare gelijk matig over het gewas wordt verdeeld. 2e Alle bladeren van de aardappelplanten met de vloeistof worden bevochtigd- 3e Op zodanig uur en bü zodanige weersgesteldheid wordt gespoten, dat het ge was nog dezelfde dag kan opdrogen. De bestuiving onder C dient zodanig te geschieden, dat: le tenminste 25 kg. per ha- 2e alle bladeren van de wordt verstoven, aardappelplanten met het stuifmiddel goed worden ge- raakt Dat het benodigde calcium arsenaat bü handelaren ln bestrijdingsmiddelen ver kri.1gb.aar is- Schepen van en naar Indonesië. Van Indonesië: Slngkep, 25 Mei van Portsald. Naar Indonesië: Slbajak, passeerde 25 Mei Kaap Guar- daful; Tawall, passeerde 25 Mei Perhn; Zuiderkruis, 25 Mei van. Suez. UIT DE VRIJDAG. Vanavond treedt de. prys- winnaar zang van het Inter nationale muziekconcours met het Residentieorkest op in het Kurhaus te Sche- veningen (H. II 20.12). Henriëtte Bosmans speelt o.a. Kinderszenen, opus 15 van Schumann. Hilversum I: 7 en 8 Nieuws; 9 „Missa Solemnis" Llszt; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Ro v. Hessen, piano; 12 Pierre Pal- la, orgel en Christine Bévort, alt; 13 Nieuws; 14.20 Gramo- foonmuziek; 15 Ons volk in zijn dichters; 16 Omroepka- merorkest; 16.30 Tussen twaalf en zestien; 17.20 wy en de muziek; 18 Nieuws; 18.30 Ned. Strydkr.; 20 Nieuws; 20.05 Pianorecital door Hen riëtte Bosmans; 21 Men vraagt en wq draaien; 21.50 Óp vleug'len van muziek; 23 Nieuws; 23.1524 Sympho- nlséh avond-concert. Hilversum H: 7 en 8 Nieuws; 9 Rudolf Serkin, pia no, met het Busch-kwartet; 9.35 Schoolradio Cursus B 2; 11 De Zonnebloem; 12.03 Pianorecital door Jan de Graaf: 13 Nieuws; 14 Om roeporkest o.l.v. Henk Spruit; 14.45 Gramofoonmuzlek; 16 Karin Dana-Kwant, zang en Chris Velo, plano; 16.30 Gra mofoonmuzlek; 18 Het orkest van Klaas van Beeck; 19.30 Italiaanse liederen door Carlo Butti en Dusolina Gianni; 20 Nieuws; 20.12 Concert t.g.v. het Internationale Muziek Concours te Schcvenlngen, door het Residentie orkest; 21.45 „Uit de schatkamer van het oude testament", bybels luisterspel; 22.30 Schotse dans melodieën; 23 Nieuws; 23.15 24 Boston „Pops" Orkest o.l. v. Arthur Fiedler. ZON EN MAAN. 28 Mei. Zon; op 4 30, onder 20-45. Maan: op 1.11, onder 8.51. Vlissingen Temeuzen Hansweert Zterikzee HOOG WATER u. -f NAP u. -f NAP 5.25 1.85 5.55 2.03 6.28 2.12 6.49 1.35 17.44 1.64 18.15 1.83 18.45 1.92 19.06 1,14 LAAG WATER u. —NAP u. —NAP 11.21 1.81 12.03 1.99 0.80 2.50 0.06 1.74 23.57 2.85 12.36 2.18 12.25 1.44

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 3