PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kunnen de waterschapslasten verlaagd? Eerste Voetbalzege op Noorwegen Arabische Liga verwerpt bevel der Ver. Naties DEBILT r n Crisis in Finland opgelost Londense conferentie over Duitsland geschorst God bankpapier van de Javase Bank weer geldig Alle personenauto's onder de Weeldebelasting. .Klimaat en veld speelden Oranjeploeg parten Zeeland mag van Rijk niet meer hulp verwachten "V. 191 e Jaargang - No. 122 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen Dit blad verschijnt dagelijks, ive op Zon- en Christelijke feestdagen. Donderdag 27 Mei 1948 ABONNEMENTSPRIJS 2» Ct per week; t 320 per kwartaal; franco per post l 3.45 per kwartaal Losse nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct Giro nr 359300 P Z C Middelburg. Bureaux te VlissingenVlamingstr. 16-18-20 [tijd.) tel. lOenSl - Middelburg Londense Kaai 29 tel 2077 en 2924 - Goes. L Vorststi 55. tel 2475 (b.gg 2228) - Oostburg: Gratamastr 3. tel 102 - Terneuren: Brouwerijstr 2 Zierikzee. Nwe Bogerdstr G 160 tel 28. Wijziging in Bevin's beleid verwachf. De landen van de Arabische „Liga hebben do opvolging van de order van de Veiligheidsraad, „staakt het vuren" afhankelijk gesteld van een aantal voorwaarden. Volgens deze voor waarden dient een garantie gegeven te worden dat de Joodse staat in zyn huidige vorm zal verdwenen en de immigratie vun Joden wordt stopgezet. D»ar deze voorwaarden niet aanvaardbaar z\jn en de Vei ligheidsraad bovendien onvoorwaardelijk staken van de strijd hüd geëist, kunnen de antwoo rden van de Arabische staten als afwijzend worden beschouwd. Marshall wacht nog even af. Een kleine verzameling van stijlbloempjes uit deze ant woorden toont aardige staal tjes van Arabische hoffelijk heid tegenover de Ver. Naties. Egyptische nota: De Ara bieren strijden tegen benden, op wier woord van eer geen regering zich kan verlaten. Nota van Saoedi Arabië: De Arabieren zijn het slachtoffer geworden van een onmenselijke Zionistische agressie, die haar weerga in de geschiedenis niet heeft. Koning Abdullah van Trans- jordanië: Mijn soldaten en zo nen zijn niet in het vuur ge worpen om bevel te laten krij gen het vuren te staken. Wij zullen de strijd voortzetten tot dat ons doel is bereikt. VRAGEN AAN BEVIN. Het woord is thans weer aan de heren gedelegeerden in de Veiligheidsraad. Zowel Mar shall als Bevin hebben ver klaard, dat zij eerst zullen af wachten wat de Veiligheids raad nu doet alvorens verdere stappen te ondernemen. Bevin had in het Lagerhuis weer een lastig kwartiertje toen het Labour-lid Swingier vroeg hoeveel Britse officieren in het Arabische Legioen die nen en wat Bevin deed om hen terug te trekken. Volgens de laatste ontvan gen berichten, zei Bevin, zijn er welgeteld 37 Britse officie ren in dienst van het Arabi sche Legioen. Er zijn geen Britse officieren in Jeruzalem. Is het wel in overeenstem ming met de politiek van neu tra" -it, dat Britse officieren bij een der partijen in dienst zijn, vroeg Swingier, nog met tevreden gesteld, verder. Bevin redde er zich met een listig maar ontwakend ant woord uit: Naar ik meen te m heeft slechts één Officier aan één gevecht in Palestina deelgenomen. VERANDERT LONDEN VAN KOERS? In Londen loopt het wondere gerucht, dat Bevin, de eigen zinnige Bevin, op het punt staat var> koers te veranderen. Hij zou een krachtige nota aan de Arabische staten hebben gezonden, waarin gewaar schuwd wordt, dat voortzetting van de stryd deze gevolgen zou hebben: lo. De Veiligheidsraad zal de Arabische landen als aan vallers beschouwen. 2o. De Ver. Staten zullen de Joden van wapens voorzien. 3o. Engeland zal de beslis singen van de Ver. Naties aan vaarden en deelnemen aan eventuële sancties. In elk geval zullen de Britse officieren worden teruggeroe pen en misschien zal Israël de facto erkend worden. SOMBERE BESPIEGELINGEN. In de wandelgangen van het Lagerhuis werd Woensdag druk betoogd, dat de gevolgen van een Arabisch echec in Pa lestina wellicht de Joden, maar geenszins de Engelsen reden tot juichen zullen geven. Het bljjft mogelijk, dat in de Arabische wereld dan een hef tige anti-Britse beweging zal losbar; In Egypte valt een golf van vreemdenhaat te voor zien, die tot ernstige onlusten aanleiding kan geven, in Iran kan de politieke toestand slechts meer gespannen wor den en in de Libanon kan de marömetische minderheid baat trachten te vinden bij de mis lukking der Liga. Uit deze bespiegelingen blykt wel, xlat Bevin, op wie de last der verantwoordelijkheid rust, in deze dagen niet te benij de" is. DE STRIJD IN JERUZALEM. Een woordvoerder van de VOORSPELT IETS KOUDER. Geldig tot Donderdagavond. Meest matige wind tussen Noordwest en West. Wisse lend bewolkt en overwegend droog weer. Iets kouder dan gisteren. voorlopige regering van Israël heeft een „rechtzetting" gege ven van de toestand te Jeruza lem om „de indruk gewekt door de Arabische communlqué's, volgens welke het Arabische Legioen op het punt staat de gehele stad in te nemen" te doen verdwenen. Hij zeide: vrywel geheel de moderne stad van Jeruzalem (wier Joodse bevolking de 90.000 inw. overschrijft) wordt door de strijdkrachten van Is raël gecontroleerd, terwijl de aanvallen van het Arabische Legioen gericht zijn tegen de stad „Intra Muros", waar niet meer dan 1500 Joden wonen en aar de Arabieren 15 maal stc 'te: zijn. Iraaks Communiqué: De Iraakse troepen blijven op rukken in het gebied van Na bloes (Centraal Palestina). Egyptische communiqué: Zio- nistisohe aanvallen op Deir Haim, op de weg Gaza-Tel Aviv, werden met zware ver liezen voor de vijand afgesla gen. Transjordaans communiqué In tegenstelling tot eerdere be richten zijn bij Latroen niet 600 doch 800 Joden gesneuveld. Te Latroen is de strijd tus sen Haganah-troepen en ge mengde Arabische strijdkrach ten weer opgelaaid. Joodse strijdkrachten en die van het Arabische legioen zijn uit de Jeruzalemse wijk Sjeikh Djarrah teruggetrokken. Zij nemen deel aan het gevecht, dat „het hevigste in Palestina" genoemd wordt. De strijd vindt plaats op het terrein van een vroeger internerings kamp. Het is aan de Haganah nog niet gelukt de weg Jeruzalem- Tel Aviv vrij te maken. EGYPTE AFWIJZEND. Te Lake Success is offi cieel medegedeeld,, dat Egyp te het beroep van de Veilig heidsraad van de Uand wijst. Luchtaanval cp de Coloradokevers. Volgens Britse persberich ten gaat men een „luchtaan val" ondernemen op de colo radokever-scharen, die de ge wassen in het gebied van de Evesham-vallei in Engeland, het rijke tuinbouwdistrict van Worcestershire, ernstig bedreigen. Laagvliegende vliegtuigen zullen namelijk de velden met DDT-poeder bestrooien. Kilpi volgt Leino op. De crisis in Finland is voor lopig ten einde, zonder dat er wijzigingen zijn gekomen in de bestaande toestand. Presi dent Paasikivi heeft een op lossing gevonden, waarbij de partijen elkaar halverwege tegemoet treden. Ook de communisten gaan met deze oplossing accoord. Tot opvolger van Leino als minister van buitenlandse zaken is benoemd de Finse Fierlinger Eino Kilpi. Kilpi verloor enkele dagen gelpden het lidmaatschap van de so ciaal-democratische partij door zich candidaat te stellen voor de volksdemocraten, een coalitie van linkse socialisten en communisten. De socialist Onni Peltonen wordt minis ter van sociale zaken. Het was niet gemakkelijk de sociaal-democraten te overtuigen, maar uiteindelijk hebben zij toegestemd, omdat een van hun leiders in het kabinet wordt opgenomen. De communiste Herta Kun- sinen. de vrouw van Leino, wordt minister zonder porte feuille. Haar benoeming is klaarblijkelijk geschied om de communisten tevreden te stellen. Twee punten van geschil. De zeslanden-conferentle in Londen over Duitsland is t'Jdeiyk geschorst, omdat er geschillen zijn gerezen, die tot nu toe niet overbrugd konden worden. De Franse delegatie is naar Londen teruggekeerd, met de opdracht „voet bij stuk te houden,, bij de kwestie van de geallieerde contróle over de industriën van de Ruhr. Frankrijk zal staan op een absolute garantie, dat de steenkool, 'cokes en staal van de Ruhr beschikbaar blijven voor de Westelijke continen tale geallieerden, ongeacht 't regiem, dat Duitsland' uitein delijk zal kfjjgen. De Fransen wensen, dat de voorgestelde gcallieerden-con- tróle-organisatie ruime werke lijke bevoegdheden zal krjjgen. Een punt waarover de ge allieerden en generaal Clay, de Amerikaanse militaire gou verneur in Duitsland, het nog steeds niet eens zijn. Bij besluit van de staatsse cretaris voor financiën, is met ingamr van V/oensdag een wettelijke regeling vastge steld, waarbij het vóór-oor- losse Javabank-paoier en de vóór-oorlogse muntbiljetten van de Javase Bank weder om tot wettig betaalmiddel zijn verklaard en dus tot de volle nominale waarde naast de na de oorlog uitgegeven bank- en muntbiljetten als algemeen betaalmiddel geldig zullen zijn. Verrassing verwekte ontsteltenis. Toen mevr. Morrison, de echtgenote van de Britse vice-premler, en kele dagen geleden een „verdacht" uitziend pakje ontving, stelde ze zich in allerijl met de Londense politie in ver binding. Het pakje werd naar het plaatselijk post kantoor gebracht en met spoed werden enige des kundigen op het gebied van ontploffingsstoffen ontboden, die omzichtig touw en papier verwij derden. Er kwam geen bom te voorschijn. Wel een zoute zalm, waarmee minister Morrisson, vanuit Scar borough, waar het La- bour-congres werd ge houden, vrouwlief had V willen verrassen. Ook het ijsje moet duurder worden. *«u door Minister Lieftinck is voorgesteld enige uitbrei ding le géven aan de weelde belasting en dus de lijst van weeldegoederen opnieuw met tal van goederen moet wor den uitgebreid, meent Z-Exc., dat consumptieijs daaronder niet mag ontbreken, te meer, daar de toepassing van het verhoogde tarief ten aanzien van dit artikel een belangrij ke bate voor de schatkist zal betekenen. PERSONEN-AUTO'S. Hoewel de minister zich niet ontveinst, dat aan een zodanige maatregel ernstige bezwaren zijn verbonden, heeft hij gemeend het opne men in de tabel van alle tfer- sonenautomobielen en ook van motorrijwielen te moeten voorstellen omdat anders tal van huishoudelijke gebruiks voorwerpen onder het ver hoogde tarief zouden moeten worden gebracht. Australische boycot opgeheven. De vakverbonden der Au- s.ralische transport- en ha venarbeiders hebben besloten tot opheffing van de boycot op het laden en lossen van Nederlandse schepen, welke zij sedert September 1945 had den gehandhaafd. Hierbij stelden waarde, dat de zy als voor- Australische regering het embargo op wa- penzendingen naar Indonesië zal handhaven. De vakvereni gingen stelden eveneens de eis, dat Australische cn Engel se schepen in Indische havens gelijke handelsfaciliteiten zul len genieten als de Nederland se schepen in Australië. Re paraties aan Ned. schepen in Australië zullen van nu af worden toegestaan. De Duitse economische commissie meldt dat een cir culatie- en clearingsbank voor de Sowiet-Russische zo ne is opgericht. Nederland was sterk in de meerderheid, doch voorhoede faalde Oslo 26 Mei (Van onze speciale verslaggever) Voor de eerste maal ln de voetbalgeschiedenis *-an beide landen heeft het Nederlands elftal van Noorwegen gewon nen. Met 2-1 bleven de Oranjehemden overwinnaars ln een wedstrijd, welke overigons qua spelpeil de bijna 30.000 toeschouwers sterk moet hebben teleurgesteld. De verwachtingen u-aren voor de ontmoeting niet hoog gespannen. Nederland wist weinig van de kracht van de Noren en omgekeerd was Noorwegen niet op de hoogte van de sterkte van het Hollandse spel. En door dit onzekere element lag er een factor van verrassing in de ontmoe ting en verwachtte de objectieve toeschouwer van een van beide ploegen op ztfn minst een goede prestatie. Maar oojt dit is op een teleurstelling uitgelopen, al zijn er zeer zeker enkele oorzaken aan te geven van dit betrekkelijke falen, voornamelijk aan Hollandse zjjdc. In de eerste helft leek het veel op een oefenpartytje van het Oranje elftal. Aanval op aanval werd op het Noorse doel ondernomen en de druk was in sommige perioden zo sterk, dat de Nederlandse backs op de middenlijn ston den en zelfs Schijvenaar zijn kans waagde en met enkele schoten trachtte de Noorse doelverdediger te verrassen. Er was maar één etftal, dat speelde, én dat "was de Hol landse ploeg, terwijl de No ren zich volkomen op de ver dediging concentreerden, zo sterk zelfs, dat wy menig maal vijf van hen in het doel gebied vonden. De keeper niet meegerekend Dank zy de uitnemende defensieve kwaliteiten van dit Noorse elftal wat was hun kop- werk uitstekend en het te lage tempo, waarmede onze aanval opereerde, kon toen niet de grondslag worden ge legd voor een stevige overwin ning. Dat onze veldmeerder- heid aanzienlijk was, moge ook blijken uit het feit, dat Nederland voor de rust vier hoekschoppen kreeg te nemen tegen Noorwegen geen enkele en na de rust was de corner- verhouding vyf tegen drie, eveneens ten gunste vas onze spelers. TEMPO WAS ONVOLDOENDE. Wij schreven, dat het tem- P0 van ons elftal onvoldoende was, maar hiervoor waren twee oorzaken aan te geven, v/elke ongetwijfeld een merk waardig licht werpen op het uiteindelijk resultaat van deze ontmoeting, een zuinige 21 zege, welke toch eigenlijk veel hoger had kunnen zijn. In de eerste plaats klaagden alle spelers, reeds in de pauze, Belasting der Vronen is mogelijk In de Prov. Zeeuwse Crt. van Vrijdag 21 Mei vestigden wij de aandacht op de ontoelaatbaar hoge lasten, waarvoor de millioenen verslindende zeeweringen talrijke polders plaatsen. Het ligt voor de hand, dat de gedachten van velen zich bezig hebben gehouden met dit probleem. Gedurende de laatste jaren hebben verscheidene, uitste kende kenners van het Zeeuwse Waterschapswezen ge zocht naar een oplossing voor het „lastcnvraagstuk" der zeeweringen. Slechts enkele polders immers heffen geen dijkgcschot, doch dit doet de hoge lasten voor de overige polders des te schrijnender lijken. Wij willen de belangrijkste pogingen, welke gedaan zijn om wegen aan te wijzen, die tot verlaging van de: druk kende lasten zouden kunnen leiden, hier noemen. MIDDELEN TOT LASTENVERLAGING- Ir. D. R. Mansholt noemt er in zijn „De Waterschaps lasten in Zeeland" (1940), drie, namelijk: 1. Verlaging van de uitgaven: 2. Uitbrei ding van het aantal belasting plichtigen. en 3. Hulp van de overheid. Verlaging der uitgaven biedt o-i. weinig mogelijkhe den. De Zeeuwse polderbesturen, dijkgraaf en gezworenen, zijn er immers steeds op uit ge weest hun eigen belangen op de zuinigste wijze te behe ren. Reeds Giisbert Karei van Hogendorp verklaarde, dat 't Algemeen bestuur van de Waterstaat, het best aan Heemraadschappen lees i voor Zeeland: polder en wa terschappen zelve is toe vertrouwd. aangezien wan neer het werk belemmerd wordt door meerderen, het werk slechter gaat en de kosten groter wórden- Samen voeging van polders, die ook in vroegere eeuwen al dikwijls is overwogen, na melijk het vormen van „gene rale directiën" voor de dijk- zorg, is toch altijd meer be pleit om tot een beter tech nisch beheer en beter be stuursapparaat te komen, dan om directe verlaging van uit gaven te verkrijgen. Uitbreiding van het aantal belastingplichtigen num mer twee van Ir. Mansholt zou voor sommige polders nog mogelijk ziin door „het gebouwd" aan te slaan. DE VRONEN. Tenslotte ziin er in Zeeland nog vronen, Haaijmanslan* den en vrijlanden, die niet of tot een minder bedrag wor den aangeslagen. Ook vroeger werden deze, dikwijls vruchtbare gronden, slechts in buitengewone ge vallen in de polderlasten aan geslagen. Nu de lasten in vele water schappen tot een bijkans on draaglijke hoogte njn geste gen, terwijl vele nog voor grote uitgaven staan voor hun afwateringsmiddelen, wegsverbeteringen of wegen- onderhoud, enz., is het te be grijpen, dat deze dit dik wij la mot lede ogen aanzien. De vronen ontstonden in vroegere eeuwen doordat eigenaren van schor ren, die deze van de Graaflijkheid van Zeeland ge kocht hadden, hun bezit door bekwame indiikers lieten in dijken. die dan de eigenaren als vergoeding, een deel van deze ingedijkte en meest al niet de slechtste gron den. welke nimmer zouden worden belast, afstonden, al dus Jhr. J- Verheije van Cit- ters in het Archief van het Zeenwsch Genootschap. Waar het ons wil voorko men, dat deze vrijdom, wat ook haar aard en oorsprong zij meestal overeenkomst door de Prov. Staten te al len tijde kan worden opgehe ven, ligt hier misschien een mogelijkheid voor vele pol ders om hun inkomsten, het mogelijk geleidelijk, op te voeren. Het is stellig waard te worden overwogen. HULP VAN OVERHEID. DE En tenslotte is er dan nog de derde mogelijkheid, die Ir Mansholt noemt: hulp van de Overheid. Het Riik betaalt reeds 2/3 in de tekorten van de calamiteuze polders en de Provincie 1/3. Tenzij men van mening is, dat de zorg voor de zeewe ringen en de oeververdedi ging in Zeeland geheel ten laste van het Rijk behoort te komen, wat onze mening niet is, dan zal gezien de precaire toestand van 's lands finan ciën op extra hulp van de Overheid o-i. weinig ziin te rekenen. Daarom moet een andere weg gevonden worden en over de mogelijkheid daarvan in een slotartikel meer. over een tekort aan adem. Was de physieke conditie van onze spelers onvoldoende? Geenszins. De training is vol komen doelmatig geweest en de Oranjehemden zijn gewend om tweemaal drie kwartier een wedstrijd in hoog tempo te spelen. Maar de droge lucht, het klimaat, deed zijn invloed gelden. De voetballeiders had den dit kunnen weten, indien zij hun licht by de schaatsen rijders hadden opgestoken, want deze sportmensen, die gewoonlijk vele weken in Noor wegen trainen, zyn volkomen bekend met de moeilijke kli matologische omstandigheden van dit Scandinavische land. Verscheidene spelers waren, ondanks het feit, dat het tempo dus niet hoog was ge weest, aan het slot volkomen uitgespeeld. Een speler als Roozenburg voegde ons toe, dat na 25 meter lopen zijn tong uit zyn mond hing en dat zijn lippen volkomen verdroogd waren. En de geroutineerde aanvoerder de Vroet beves tigde dit oordeel van een der debutanten met grote beslist heid. EEN VELD ALS EEN rlJPENLA De tweede oorzaak van dit betrekkelijk falen van het Nederlands elftal was gelegen in de afmetingen van dit ter rein. Dit veld zou men kunnen betitelen met het woord „pij penla"! Het was 110 meter lang en 69 meter breed. Deze grote lengte vergde zeer veel van het uithoudingsvermogen van de spelers, zowel wat het voeden van de aanval door de binnenspelers betreft als het dekken van de tegenstanders. En ook dit feit is van grote invloed op het vertoonde spel van de Oranjehemden geweest. Een derde factor sprak een woordje mee, maar die oor zaak zou men overal op de wereld hebben kunnen vinden En dat was de factor geluk, waarover de Noren niet te kla gen hebben gehad! Voor de rust een kopbal van Roozenburg en was in de twee de helft een keihard schot van Rijvers na de rust niet over de doellyn Scheidsrechter Leafe had niets gezien. Trouwens hij keek naar zijn grensrech ter, die evenmin het feit had kunnen constateren, want daarvoor stond hij te ver van de hoekvlag vandaan, maar van der Tuyn bevestigde afloop in de kleedkamer onze indruk, dat de bal de doeliyn gepasseerd was, spontaan. Ik stond er vlak by, zo ver telde de Schiedammer en ik stak myn handen al omhoog. Maar tja, de scheidsrechter had niets gezien, dus kon ook moeilijk een doelpunt toeken nen. W\j willen echter ln het ge heel niet de indruk wekken, dat wy doende «tyn om ver ontschuldigingen voor het ma tige spel van het Oranje-elf tal te zoeken. Integendeel, wij bltjvm van oordeel, dat dit een „poor game" is geweest Schoentjes voor-. 1375.. Op de tentoonstelling „Waalwijk 1948" ziin een paar damesschoen tjes geëxposeerd die maar liefst1375 kosten-. Het feit dat ze met briljanten ziin ge garneerd verklaart veel De gedenkdienst voor de Vrede van Munster is verscho ven naar Donderdagavond 10 Juni ln de Nieuwe Kerk te Amsterdam. en dat wy over het vertoonde spel van het Nederlandse elf tal als geheel niet tevreden kunnen zyn. Maar het oordeel zou eenzydig zyn indien wy genoemde factoren onvermeld hadden gelaten. De wedstrijd. Over de wedstrijd zullen wy maar kort zijn. In de eerste minuten viel er een volkomen overwicht van Nederland te noteren met een kopbal van Wilkes en schoten van dezelfde speler. Aan de andere kant maakt Av Bun, die onzeker was begonnen, even buiten het strafschopge bied hands. De Nederlandse verdediging stelde zich vol komen verkeerd op en de bal werd naar de vrystaande Wang Soerensen geplaatst, die eerst tegen de paal schoot en daar na het leder rustig achter doelman Kraak plaatste. Toen waren er zeven minuten ge speeld (10). De weinige Aanvallen van de Noren waren gevaarlijk door hun verrassende opzet en de snelheid, waarmede de bal werd gespeeld, maar aan de afwerking mankeerde veel. De gelijkmaker van de Oranje hemden was zeer fraai. Van Stoffelen ging het naar de Vroet, van de aanvoerder naar Rijvers, die als altyd uiterst bewegelyk was en overal en op het juiste moment opdook. De Bredanaar deed het leder bij Clavan belanden, die een scherp schot inzond, dat via de paal in het doel terecht kwam (11). Toen waren er 33 minuten gespeeld. In de resterende tyd voor de pauze kregen de onzen nog talrijke scoringskansen, maar de stand bleef l—l. De Noren droegen er na de rust zorg voor, dat de strijd niet zo eenzijdig was. Twee maal ontkwam het Nederland se doel op het nippertje aan een doorboring en kon men slechts redden ten koste van een hoekschop. Daarna nam Nederland weer het initiatief in handen. Een vliegend schot van Wilkes suisde over de lat en een dribble van Rijvers, na elf minuten, werd besloten met een gevaarlijk schot, dat de doelman niet kon houden. De bal caramboleerde via de handen van Tongersen en de paal, juist over de doellyn, waar de achterspeler Lund hem wegtrapte. Volgens veler mening, had de bal beslist ge zeten. Dertien minuten voor het einde was het Wilkes, die han dig twee Noren verschalkte, maar zijn schot strandde tegen back Holmberg. De terugsprin gende bal werd echter door van der Tuijn, die naar binnen was gezwenkt, ln eens op het doel geschoten, vlak onder de lat. Ditmaal was het raak en had Nederland met 21 de leiding veroverd. In de reste rende tijd was er maar eén ploeg, welke speelde, en was Nederland. dat De spelers. Doelman Kraak heeft het niet moeilnk gehad, al speel den de backs naar onze smaak niet al te zuiver en vaak onno dig op hem tehug. Van Bun kwam er na een zeer matig begin beter in en in de tweede helft redde hy verscheidene malen op keurige wijze en stak hjj zeker Schijvenaar naar de kroon. In de mid denlinie was aanvoerder de Vroet de beste en stopperde Terlouw lang niet slecht, al ontbrak er aan zijn spel die rust, welke een ervaren inter nationaal nu eenmaal zou heb ben gekenmerkt. In de voor hoede was Ryvcrs de uitblin ker, trouwens de beste van het veld. Het was een genot naar zijn spel te kyken en menigmaal loste hy een hard en gevaarlijk schot, maar pech heeft de kleine grote man van Breda ln deze wedstrijd wel heel erg gehad. Van der Tuyn debuteerde niet slecht integen deel en het winnende doelpunt kwam van zjjn voet, maar een grootse indruk liet hy toch ook niet achter. Midvoor Roozen burg kon de wedstrijd niet snel genoeg volgen, voornamelijk door gebrek aan adem, maar ook omdat hij dit spel ln zijn derde klasseclub nu eenmaal niet gewend is. Onvoldoende was hij niet, maar of wy in hem de toekomstige midvoor van het Nederlandse elftal be zitten, kan na deze wedstryd nog niet worden uitgemaakt. Wilkes is niet mee? de grote uitblinker van vroeger, maar hy Is en biyft een nuttig spe ler, wiens schoten dit keer bij zonder gevaarlijk waren. En dan de derde debutant Clavar. Tweemaal 24 uur van te vo ren in het elftal gezet, on verwachts en met de druk, dat hy een groot man als Lenstra moest vervangen. Dat laatste was natuurlijk onmo- felyk. maar ook hy heeft een oelpunt gescoord de twee buitenspelers dus en zHn to tale prestaties waren toen wel voldoende.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1