PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zeeuwen trokken weg uit Zeeland DE ARABIEREN VROEGEN UITSTEL Men kan niet eeuwig op de republiek wachten! Onrust in Finland De BILT Vandaag Arnhem ontsnapte aan een groot gevaar Gemiddeld 2000 per jaar! Tot 1970 weer een verlies van 70.000? VOORSPELT '191e Jaargang - No. 120 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. Dit blad verschijnt behalve op Zon- en Christelijke feestdagen. dagelijks. Algemeen WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 25 Mei 1948. ABOWNEMKNTSPRJJS. 25 et per week; I 3.20 per kwartaal; franco per post I 3.45 per kwartaal Losse nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: 13 ct per mm minimum p advertentie i 2. Giro nr 359300 PZC. Middelburg. Bureaux te Vlissingen Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel 2077 en 2924 - Goes: L Vprststi 55. tel 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Gratamastr 3. tel. 102 - Tereeuzen: Brouwerjjstr 2 - Zlerikzee. Nwe Bogerdstr G 160. tel 26. Het Wereldgebeuren Veiligheidsraad verlengt de termijn met 24 uur. Do Veiligheidsraad heeft de termen, binnen welke beide partijen in Palestina het vurenmoeten staken, met 24 uur verlengd. Twee nur nadat de oorspronkelijke termijn was verstreken, deelde de Egyptische premier mede, dat zijn re gering nog geen beslissing had genomen,. De leiders der vijf AJxbische landen komen vandaag bijeen om zich over hun houding te beraden. Koningin zal voorlopig volledig rost houden. Dj; particuliere Brrtso en Amerikaanse druk. De kans, dat de Arabieren gevolg zullen geven aan de or der van de Veiligheidsraad is groter geworden. Men neemt thans aan, dat zij bereid zijn de strijd te staken, mits de toestand van vóór 15 Mei te- rugkéert. Dat houdt dus in de eis, dat de proclamatie van de staat Israël wordt ingetrokken. Zowel de Ver. Staten als Engeland oefenen druk uit op de Arabische Liga de resolutie van de Veiligheidsraad niet te negeren. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de Arabische staten officieel er van in kennis gesteld, dat het „ernstig verontrust" is over de toestand in Palestina, en dat het 'n direct beroep op hen heeft gedaan gehoor te ge ven aan de order „staakt het vuren". In Londen Is te kennen ge geven, d~v Engeland de steun en de wapenleveranties aan de Arabische landen zou stopzet ten en de Britse officieren uit het Arabische Legioen zou te rugtrekken, indien de Arabie ren in hun onbuigzame hou ding blyven volharden. Engeland's verplichtingen aan de Ver. Naties, zo deelde een woordvoerder van het mi nisterie mede, gaan boven zijn verplichtingen aan de Arabi sche landen. Het is niet onwaarschijnlijk dat deze wijziging in het Brit se standpunt een gevolg is van de herhaalde bezoeken van de Amerikaanse ambassadeur in Londen aan Bevin. Reuter bericht voorts, dat de Zuid-Afrikaanse regering heeft besloten de staat Israël te erkennen. Zuid-Afrika is het eerste land binnen het Britse Gemenebest dat daartoe is overgegaan, waaruit blijkt, dat ook in imperiaal verband geen eenstemmigheid bestaat over de Palestina-politiek. Het wachten is thans op de uiteindelijke beslissing van de Arabische Liga. Zodra deze genomen is, komt de Veilig heidsraad opnieuw bjjeen om verdere maatregelen te be spreken. Euwe doet het In de toekomst beter. In opgewekte stemming is dr. Max Euwe, die tijdens 't wereldkampioenschap scha ken,, de wind niet in de zei len had, Maandag uit Mos kou teruggekeerd. Op het Utrechtse station verklaarde hij, dat vermoeidheid wel de hoofdoorzaak is geweest van zpn falen.. Hij oordeelde het niet helemaal waar, dat hij onvoldoende voorbereid was. De Amerikaanse grootmees ter Rechevsky medkte op: „Hij za het in de toekomst zeker beter doen." Winkels in Belgrado onteigend. 9 Te Belgrado is medegedeeld, dat 1.150 kleinhandel-winkels in de afgelopen drie dagen zijn onteigend. De meeste hiervan zijn reeds door de stad of staat en de coöpera tieve beweging overgenomen- secretaris van H.M. de Koningin deelt in antwoord op wie vragen die de Koningin bereikt heb ben mede: In de eerst komende maanden is de Koningin voornemens van de haar thans geboden gelegenheid om, ontheven van het regeringsbeleid, algehele rust te vinden, volledig ge bruik be maken. Later hoopt zy nog vaak blyk te kunnen geven van haar grote belangstelling voor hetgeen op tal van gebieden door het Nederlandse volk wordt verricht. Besprekingen met gië over de 'waterwegen. Over drie weken in een nieuw stadium Naar Baron van der Strae- ten Waillet de Belgische mi nister van Buitenlandse handel tydens een onderhond met een correspondent van het A.N P. mededeelde, zyn tussen de Ne derlandse en Belgische auto- ri lei ten nog steeds onderhan delingen gaande over het pro bleem der havens en der wa terwegen. Volgens een verklaring van de minister zou betreffende dczo vraagstukken over een di.etal weken een nieuwe ont wikkeling' verwacht mogen worden. Zarah neemt het niet. De impressario van Zarah Leander en het bestuur van het Alhambra-theater te Brussel zijn in beroep gegaan tegen de beslissing van het ministerie van arbeid, dat op het laatste ogenblik de reeds toegekende werkvergunning voor Zarah Leander heeft in getrokken. Tevens zijn bij 't ministerie van arbeid protes ten ingekomen tegen de be schuldigingen in verband met de houding van de filmster tijdens de oorlog. viert Argentinië zijn onafhankelijkheidsdag (1810). is het 20 jaar geleden, dat 't Italiaanse lucht schip „Italia", dat be stuurd werd door de Italiaan Nobile, op bet Pooliis verongelukte. Bii de reddingspogin gen kwam de Poolrei ziger Amundsen om "t leven. Prinses Juliana spreekt over de U.N.A.C. Vanavond om 20.05 uur. De Prinses-Regentes, 'H.K.H. Prinses Juliana, zal zich als ere-voorzitster van de Neder landse afdeling van de „United Nations Appeal for Children" (U N.A.C.) in een radiorede richten tot het Nederlandse volk. Deze rede wordt gehou den hedenavond om 20.05 uur. Minister strijdt tegen het zwarte bouwen. Nalatige gemeenten zuilen gestraft worden. De minister van wederop bouw en volkshuisvesting heeff besloten maatregelen te treffen tegen gemeentebestu ren, die niet voldoende mede werken tegen „zwart"bouw. Wanneer In het vervolg bid kt, dat ln een gemeente enig bouwwerk zonder goed keuring tot stand wordt ge bracht, terwyi het gemeente bestuur hiertegen geen maat regelen heeft genomen en deze „zwart"bouw niet' heeft, ge meld, zal het aan deze ge meente toegewezen bouwvolu me met het dubbele van het bedrag, jlat besteed Is aan het betrokken „zwarte" bouw werk worden verminderd. Alleen in gevallen, waarin het gemeentebestuur kan aan tonen, dat ook bij voldoende toezicht het betrokken „zwar te" bouwwerk niet had kun nen worden opgemerkt, zal de bedoelde vermindering niet worden toegepast. Verdeling van Duitsland aanstaande? In Duitse politieke kringen- wordt verklaard, dat maar-, schalk Sokoïofsky, de Sowjet- opperbevelhebber in Duits land, naar Moskou zal vlie gen, zodra de resultaten van de zesmogendhedenbespre- kingen te Londen bekend worden.- Verwacht wordt, dat te Berlijn nieuwe druk van Sowjet-zijde zal worden uit geoefend, indien het commu niqué over de besprekingen te Londen een duidelijke aanwijzing bevat, dat er een West-Duitse staat zal worden opgericht. De Sowjet-autori teiten zouden dan spoed ma ken met plannen om ook een staat in Oost-Duitsland op te richten en nieuwe stappen nemen om de Fransen, Engel sen en Amerikanen te dwin gen Berlijn te verlaten. Katholiek verzet in Polen. De hoge Rooms-Katholieke geestelijkheid van Polen heeft een langdurig stilzwijgen over de betrekking tussen kerk en staat verbroken door op de jeugd een beroep te doen, de cultus van het materialis me te verwerpen en te werken voor de kerk, het land en de katholieke geest van het ver leden. In een herderlijke brief, on dertekend door kardinaal Hlond, Primaat van Polen, en door de aartsbisschoppen en bisschoppen der Rooms-Ka tholieke kerk in Polen, wordt de jonge mensen gezegd: „Het land gaat een onver wachte proef tegemoet van z'n geloof in God. De Katholieke kerk kan niet haar goedkeuring hechten aan opvoeding van de katholie ke jeugd zonder God". Turkije is de Ver. Staten dankbaar. De Turkse minister van bui tenlandse zaken, Sadak, heeft in Ankara verklaard, dat Tur kije de helft van zijn magere inkomsten besteedt aan de na tionale defensie en dat de „warm-vriendschappelijke be trekkingen" met de Ver. Sta ted het onvermijdelijk funda ment vormen van de Turkse buitenlandse politiek. Hij zond het Amerikaanse volk een „groet vol dankbaar heid" voor de militaire hulp. Over de notawisseling tus sen de Ver. Staten en de Sow- iet-Unie zeide hij: „Opnieuw is het bewijs geleverd, 'dat vrede niet mogelijk is." Egyptische veldartillerie wordt in stelling gebracht voor een beschieting van een Joodse nederzetting. Abdoelkadir over de Indonesische federatie. In een interview, dat de Nieuwsgier had met Raden Abdoelkadir, zeide deze, dat in de korte tijd, waarin Indo nesische leden deel hebben uit gemaakt van de voorlopige federale regering, hun aandeel in de opbouw van het land bevredigend genoemd mag worden. Hij zeide, dat de fe deralisten grote waarde hech ten aan de interim-regering, die ais goed functionnèrend apparaat in de overgangstijd de regeringsplichten draagt tot de dag, dat x\j deze taak geheel kunnen overnemen na ae overdracht van de souve- reiniteit. In de overgangstijd zal de voorlopige federale re gering moeten bewijzen, dat zij recht en orde kan handha ven en de Veiligheid van het internationale bedrijfsleven kan verzekeren. Abdoelkadir noemde de fe derale conferentie të Bandoeng de voorloper van de grond wetgevende vergadering, al thans voor wat betreft de reeds aangesloten federale ge bieden. FEDERATIE GAAT DOOR „Verdere uitbouw van de federatie gaat door, al be weert de republiek nu, dat 'n federatie zonder haar onmo gelijk is", aldus Abdoelkadir, die voorla zeide, dat de repu bliek niet meer het voornaam ste deel van Indonesië is, noch door het aantal inwoners, noch in economisch opzicht. Het fe derale gebied kan thans fi nancieel en economisch een zelfstandig bestaan voeren en ook al lopen de onderhande lingen met de republiek vast, dan nog zal de federatie wor den opgebouwd. Men kan niet eeuwig op de republiek wach ten, aldus Abdoelkadir. Er zijn in de Republiek strak principiële unitaristen en daarnaast ook federalisti sche politici. Men mag eigen lijk een republikein niet stellen tegenover een federalist, al dus Abdoelkadir. Naar zyn mening heerste te Djokja geen eenheid van gedachte t.a.v. de heersende vraagstukken en hun oplossing: ik heb ook de indruk^ dat men in Djokja al les vermijdt, wat de mensen bekend zou kunnen maken met het geen voor de Republiek en leiders onaangenaam is", al dus Abdoelkadir. DE VOLKSSTEMMING Ten aanzien van het plebis ciet deelde Abdoelkadir mede, dat het doel van de volksstem ming niet de keuze bepaalt tussen rfle republiek en de an dere deelstaten, tussen het roodwit en het roodwitblauw, maar dat deze aan het volk gelegenheid geeft zich uït te spreken over de begrenzing der deelstaten. De bezwaren der republiek tegen het hou den van eén volksstemming in 't facto republikeinse ge bied, zag Abdoelkadir als vrees voor de realiteit. Delegatietrein naar Djokja vertrokken. Maandagochtend zes uur is de delegatietrein van Batavia naar Djokja vertrokken, waar- by aanwezig waren jhr. mr. van Vredenburgh en Raden Abdoelkadir, die zelf echter eerst over 'enkele dagen, waarschijnlijk Vrydag, per vliegtuig vertrekken. Van de republikeinse delegatie reizen per trein mee Moh Roem, Ali Sastroamidjojo en de Bultan van Djokja. Explosieven onder viaduct Velperweg hadden catastrophe kunnen veroorzaken. Duizend Arnhemmers moesten hun huizen verlaten. Over de Velperweg tussen Arnhem en Velp hebben voor de oorlog altijd trams gelo pen. Vele tramwagens wer- deif in de oorlogsjaren ver nield, zodat bii gebrek aan rollend materiaal van een hervatting van het tramver keer in oude omvang geen sprake kon zijn. De rails in de Velperweg lagen daar mm of meer als een herinnering aan vroegere jaren. Vorige week begon een ploeg arbei ders juist onder het spoor wegviaduct in de Velperweg de straat open te breken- Bij het openbreken van het tus sen de tramrails gelegen wegdek stuitten zij op een houten mijn- De gealarmeer de plaatselijke Hulpverle ningsdienst adviseerde het werk voorlopig te staken en in overleg met de politie en de Nederlandse Spoorwegen werd besloten Zondagnacht om 12 uur met een bommen- ploeg versterkt met 5 hulp krachten het gevaarlijke op- ^uimingswerk te beginnen. ER LAG MEER! Men vond eohter meer dan één houten mun. Boven elk aar lagen 5 Duitse houten mijnen, inhoudende 6, kg springstof- Zü waren zo ge monteerd dat bij een ont ploffing ook de daaronder liggende springstoffen, een De plannen, die men in Zeeland koestert ter bevor dering van de welvaart, pas sen gedeeltelijk in het kader van de Nederlandse industria lisatie-politiek. Het verloren gaan van talrijke bronnen van inkomsten (Indonesië, kapi taalbelegging, taransito-ver- keer, Duitsland) noodzaken regering en volk steeds toe nemende bevolking werkgele genheid te verschaffen door uitbreiding van de industriële apparatuur. De landbouw heeft rijd maximale opne- mings-capaciteit overschre den, terwijl handel en ver keer in hun omvang voorna melijk worden bepaald door de grootte van het maatschap pelijk product. De industriali satie van Zeéland heeft ech ter nog een ander aspect. Steeds sterker is n.l. de stro ming geworden, die aan de bevolkinsconcentratie in *de zgn. Randstad Holland een eind wil maken. De zich steeds uitbreidende werkge legenheid in onze grote ste den trekt als een monster achtige magneet de bevol king aan uit de minder be deelde gebieden die daardoor worden ontvolkt en roept steeds ingewikkelder proble men van administratieve, hy giënische, verkeerstechnische en sociale aard op. Egn nieuw gezichtspunt wordt ge opend het derde aspect door he" Marshall-plan, dat voor alles de industriële ou tillage van West-Europa wil uitbifeiden. Dit biedt moge- lijkhedenj die over enkele ja ren wellicht in het slop ener economische terugslag vast lopen. „Er op of er onder" is voor Zeeland geworden: „Nu of nooit" HET KNELPUNT Zoals de wederopbouw ge hinderd wordt doof het knel punt. van materiaalschaars- te, wordt da reconstructie van ons gewest bedreigd door de schaarste aan arbeids krachten. De geschiedenis der bevolkingsontwikkeling is er om tè bewijzen, dat de ar beidsmarkt in Zeeland tot nu toe weinig aanvoer heeft ge kregen. Terwyi de Nederland se bevolking van 1879, toen de industrialisatie begon door te zetten, tot 1946 van 4.012.693 tot 9.302.304 of met 132% toenam, bedroeg dit ge tal voor Zeeland slechts 34% (188.740 in 1879; 252.401 in 1946). De droge cijfers wor den interessant, als men weet dat Zeeland in deze jaren een geboorteoverschot had van rond 200.000. Daar de totale bevolking met 63.661 toenam, vloeiden in 69 jaren ruim 135.000 Zeeu wen naar andere gewesten af. En dit waren meestal man nen en vrouwen, in de vol-pro- ductieve en vruchtbare leef tijdsklassen. Men vraagt zich dan ook af: kreeg Zeeland geen industrie, omdat er geen arbeiders wa ren of moet men het Omkeren: vloeide de bevolking af, omdat er niet genoeg industrie kwam? Inderdaad is op lan gere termtin het laatste het waarschijnlijkst. Maar dan kunnen wij toch niet zo doorgaan! Dan moet er werkgelegenheid worden ge schapen. vooral in industrie en tuinbouw! Of moet het beeld werke lijkheid worden, zoals het wordt geschetst in de weten schappelijke bevolkingsvoor spellingen, n.L dat in de 30 jaar van 1940 tot 1970 weer 70.000 personen voor Zeeland verloren gaan, waardoor de bevolking zelfs met een klei ne 20.000 zielen zal afnemen? Men koestere zich geen illu sies, wanneer niet snel en grondig een verandering tot stand Komt. ACTIVITEIT De ontwikkelingsplannen van de Oost-Zeeuwsch Vlaam se kanaalzóne, het expansie- streven van „De Sehelae", de uitbreiding en modernisering van de vlasnijverheid in Aar denburg en andere projecten, getuigen er van, dat Zeeland ontwaakt is. Maar er moet nog meer gebeuren, vooral in de zgn. streekcentra Zierik- zee, Tholen, Breskens en Hulst, alsmede in de bestaan de industrie-centra. Lukt het niet blijvend arbeiders van el ders aan te trekken, dan vange men in ieder geval de jaarlijk se aanwas van de productie ve bevolking op. Men beden ke daarbij, dat net behoud van vele jong mensen voor Zee land op de duur een weer ho ger geboorte-cijfer tot uit komst heeft; Zo ontstaat al thans een beweging omhoog, in plaats van de nu dreigen de ontvolking. TAAK DER REGERING Niet alleen particuliere ini tiatieven zjjn hier onmisbaar. Ook van de landsoverheid mo gen wy op alle medewerking aanspraak maken. De historie van ae terugkerende „Zeeland" en het verloren gegane be drijf van Van Melle illustreert dit ten overvloede. Wy mogen verwachten, dat de regering ernst gaat maken met het streven elk gewest een eerlij ke kans te geven door sprei ding van de Industrie, het stichten van Rijkswerkinrich tingen, het aanleggen en ver beteren van havenwerken en het voeren van een gunstige woningbouw- en loonpolitiek. In het belang van alle Zeeu wen: boeren en ambtenaren, middenstanders en arbeiders. Nederlandse legergroep naar Be'gië. Het Belgische ministerie van defensie maakte in een communiqué het volgende be kend „In overeenstemming met het accoord dat kortge leden door de ministers Fievez en de Fraiteur te Den Haag is gesloten, is aan het Neder landse leger toegestaan deel te nemen aan manoeuvres in de Ardennen. Een detache ment ter sterkte van 200 man is met 80 voertuigen de gréns te Wuustwezel overgetrokken, waar het werd ontvangen door een Belgisch officier. - Het Nederlandse detache ment .zal tot en met 26 Mei in de omgeving van Spa in kampen worden onderge bracht. Engelse bom van 1000 kg-, 3 Duitse bommen van 50 kg. en 4 pantservuisten zouden ex* ploderen. Zodra men dit had vastge steld kregen de bewoners in een kring van 300 m. om 's- nachts 1 uur bevel te evacu eren- Duizend Arnhemmers moesten midden in de nacht hun bed verlaten. Zij, die geen onderdak konden vin den bij vrienden of kennis sen werden in de daarvoor in gereedheid gebrachte scholen ondergebracht en voor zieken en invaliden werden speciale maatregelen getroffen. In de straten gelegen bui ten de politie-afzetting ston den honderden vol spannlpg te wachten op het verloop van de werkzaamheden. Ter plaatse werden de ont stekingen verwüderd- Met een takel werd de Engelse bom op de auto geladen waarmee ook de andere ex plosieven vervoerd werden. Zonder ongelukken waren de werkzaamheden om 4-30 Maandagmorgen voltooid- Het treinverkeer, dat geheel de nacht had stilgelegen werd op hetzelfde tijdstip vrijgegeven. Om 5.34 reed de eerste personentrein weer over het viaduct van de Vel perweg. De spoorwegen had den reeds een dienst met bussen gereed voor het ge val het viaduct in de lucht zou vliegen. ALS DE TRAM AL GEREDEN HAD... Van de zijde van de hulp verleningsdienst werd ons meegedeeld, dat wanneer de tram in Arnhem na de bevrij ding weer over de Velperweg gereden zou hebben, reeds bii de eerste rit deze explosieven door de grote druk tot ont ploffing gebracht zouden ziin. Daar het hier ongeveer 1200 kg. springstoffen betreft zou een ontploffing ongetwijfeld catastrophale gevolgen gehad hebben. Op aanwijzingen van een man. die in 1944 bij de O* T- gewerkt had werd reeds in de vorige zomer in de Vel perweg naar exolosieven ge zocht. doch niets gevonden. Ook de Canadezen vonden niets met hun detectors. Men vermoedt, dat de tramrails storend werkten op de appa raten- Communistische actie tegen ontslag van minister Leino. In Finland is de spanning ploseling sterk gestegen als ge volg van 'n communistisch? actie om het ontslag van de communistische minister van binnenlandse zaken, Lcino, ongedaan te maken. Bovendien eisen de communisten de post van minister van buitenlandse zaken voor zich op. Er wordt gedreigd met een grote stakingsactie. De ha venarbeiders in Helsinki hebben het werk reeds nèerge- legd. De politie en het leger zijn gealarmeerd. Kringen, die nauw contact met president Paasikivi on derhouden, beweren, dat de president waarschijnlijk niet aan de eisen van de volksde- mocratische party zal vol doen. De ontslagen minister Lei no heeft op een meeting het volgende verklaard: „Mijn ontslag en de daarna plaats gehad hebbende gebeurtenis sen zijn het gevog van re- actionnaire aanvallen op onze democratie." 0 Uit de zaal werd geroe pen: „Wy willen dezelfde man terug op dezefde plaats." „Indien niet goedschiks, dan maar kwaadschiks Het volksdemocratisch or gaan Vapar Sana heeft de houding van president Paa sikivi gekenschetst als „over eenstemmend met de metho de der Tsjecho-Slowaakse re- actlonnalren." Einde van conflict in Het landeiyk comité uit de bloemenhandel deelt mede: „Op grond van diepgaande besprekingen, gevoerd met ver.egenwoordlgers van de bloemenkwekers uit den lan de, heeft het landeiyk comi té besloten de grote vernieti ging van producten en natio naal vermogen stop te zei ten en de handel van dit moment normaal voortgang te doen vinden. Belde partyen zyn be sloten onmiddeliyk besprekin gen te openen, welke de grondslag moeten vormen tot een hechte samenwerking tussen de partyen ln die toe komst." Alle veilingen In den lande vangen morgenochtend om half elf aan. Reuter citeert radio Mos kou, dat gedeelten heeft om geroepen uit de verklaring van „het bestuur der Finse communistische partij". In deze verklaring wordt het ontslag van Leino als een grondwetsschending geken schetst en een capituleren voor „de Amerikaanse reac tie." Schoenwinkeliers willen vrije handel. De nationale vereniging van schoenwinkeliers, die in Waalwijk vergaderde, heeft aan de vakgroep detailhandel in schoenen verzocht er bii de minister van economische zaken op aan te dringen, dat men spoedig zal geraken tot opheffing van de prijsvor ming voor schoenen en tot opheffing van de bepalingen, die de vrije productie van schoenen belemmeren. In de vergadering werd medegedeeld, dat een kleine 3 millioen schoenenbonnen door het publiek niet werden besteed en dat de verkoop na de opheffing der distributie eerder verminderd is dan toe genomen. WISSELEND BEWOLKT. Geldig tot Dinsdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien, zwakke, tijdelijk matige wind tussen Noord en West. Iet» kouder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1