De mijnen staakten Als de Kjai spreekt Berekende notaris te hoge pachtprijzen? Herinneringen aan de Verzetsactie van 1943 "V .r WALCHEREN TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 24 MEI 1948 Er werd gewerkt; maar... afgebroken Ik herinner me nog heel goed die Vrijdagmorgen. Met een gevoel van onmacht en verbitterdheid verliet ik m'n, ■woning- Wrevel was er in het hart van iedere goede Neder lander. De bezetter open baarde zich steeds meer als een eerloze barbaar. M'n functie op de Staats, miin Emma was chef van de kolen wasserij, los vloer en ze ver ij- Zouden we vandaag weer „kolen gaan maken" voor de mof? Op weg naar de miin sprak ik niemand, de afstand is kort en er is weinig ver- keer' i Ik ging, zoals altijd naar binnen bij de Cokesfabriek Ea. Het was half acht. Onder in de Wasserij trof ik een bankwerker, een 100 Ne derlander. ALLES DRAAIT- H\j had alleen maar een blauwe kiel over z'n kleren aangetrokken. Wij keken elkaar aan en verstonden elk aar, zonder iets te zeggen. „Hoe is het boven?" vroeg ik. „Alles draait", was het ant woord, dat machteloze \yoede inhield. Ik ging naar boven naar m'n kantoor. Overal hing een gedrukte stemming, waarbij Het tempo, dat de electromo- toren onderhielden, uitda gend aandeed. Ik belde de Losvloer op: „Hoe is het bij jullie?" „Alles draait", was het ant woord. Ik kon een lelijk woord niet onderdrukken. Een monteur stond naast mij, een oud-militair. Dat woord van mij w$s de druppel, die de maat vol deed zijn. „Ik ga naar huis, chef", sprak hij mij aan, toen ik de haak neerleg de. VERLOF. Neen, flitste het door mijn hoofd, niet enkele slachtoffers en dan nog wel de besten en zeker niet door een woord van mij al was het dan ook niet zo bedoeld. Ik trachtte hem te overtuigen, z'n besluit stond echter vast, verlof dan, ac- coord. Hij hield het toch niet meer uit tussen die draaiende machines. Even later komt een voor man binnen: „Er zijn mensen, die verlof wensen". „Nu ja. geef ze dan verlof." Even later een hulp-was- meester: „Ik heb geen mensen voor de fijnkoolverlading en voor de 0.90 vloer", deelt hij mede. „Dan stoppen, we kunnen immers bunkeren." De eerste overwinning is er, een overwinning op de machi nes in de Wasserij, maar een overwinning waar snel grotere overwinningen op moeten vol gen, óf we moeten terug trek ken, óf we worden afgesneden. Direct daarop een telefoontje van de Losvloer: „We moeten stoppen, de leesjongens lopen weg, die zien mensen naar huis gaan". „Dan stoppen, er is niets aan te doen". De wielen in de schachthok- ken staan stil, de hartslag van de mijn. De barometer voor het publiek rondom de mijn. De mijnwerker onder de grond legt zijn hak automatisch neer. Ja, ook zonder leesjongens kan de mijn draaien, want de stenen de stukkool zou de Mof wel accepteren in dit ge val. Maar geen enkele lont mag uitgetrapt worden, de «explosie moet snel volgen en alle lonten onvindbaar maken, er lcome, wat kome. En de explosie kvfram, onmid dellijk, zonder afspraak en ge laden door de Moffen zelf. De mijn liep in een minimum van tijd leeg. Geen verschuilen van de een achter de ander, maar ieder nam zijn deel op de plaats waar hij stond. De ophaalmachinisfc bleef op z\jn post, de seingever aan zijn seinhamer, de ventilatoren, de longen van de myn, bleven draaien. Het leven van de mijnwerkers kwam niet in ge vaar en ze konden nauT boven kome nen ze kwamen naar bo ven en gingen 's middags niet naai beneden. De Vrydag w%s voor de Mof verloren, BEDREIGINGEN. Zaterdagsmorgens zeer vroeg werden de Bedryfsingenieur en de Werktuigkundig Hoofdop zichter door een edelgermaan op een beestachtige wijze uit gekafferd en bedreigd. Om 4 uur 's morgens werden de beambten al uit hun bed gehaald, met de mededeling van de Duitsers, wanneer ze niet op dienst kwamen gingen ze tegen de muur. De methode van de Duitsers was duidelijk, van boven naar beneden het verzet breken, met alle be schikbare middelen. Persoonlyk was ik niet ge waarschuwd om 4 uur. Om ongeveer 8 uur kwam er een opzichter van de Wasserij bij me aan huis, mij uit naam van de Hoofdopzichter zeggen, dat ik naar de Mijn moest komen, de Duitsers zouden alle beamb ten, die niet opkwamen, neer schieten. „Hoe is 't in de Was serij?" was mijn vraag. „Alle beambten van de Wasserij zijn op dienst, allen vanmorgen uit bed gehaald met dezelfde me dedeling." „Je wordt bedankt, ik zal zien wat ik doe," was mijn antwoord. De stemming bij mijn vrouw en kinderen kunt U zich voor stellen. Dat zijn van die mo menten, waarop men het be treurt een goede vrouw en lie ve kinderen te hebben. Ik ging me scheren en at, daarna ging ik op pad. In Treebeek trof ik een koperslager van de Em ma, de bepaalde man gaf mij zijn welgemeende raad: „Ga naar de Mijn", sprak hij, „de beambten gaan allemaal." „Ik zal zien", zei ik, „het zal zo'n vaart niet lopen." Men zijn zoon zou ik de volgende dag 'n onderhoud hebben. Daarna ging ik haar de wo ning van de Opzichter van de Losvloer, z'n vrouw deed open, „Waar is Uw man, me vrouw?" „M'n man is naar de Mijn." „Dank U." In Hoensbroek hingen de. flakkaten voor de ramen, ik as ze door en trof een bank werker van de Losvloer. Z'n broer was een N.S:B.er, maar hij was van het goede soort. „Ga naar* de Mijn, chef", sprak hij, „want je gaat te gen de muur." „Ik ga", zei ik. Ik ging door de hoofdingang naar binnen, de Hoofdopzichter met diens plaatsvervanger, een N.S.B.er, stonden voor het kantoor. „Ik ben gewaarschuwd en gekomen," sprak ik. De N.S.B.er zweeg wijselijk, hij voelde, dat hier twee we relden tegenover elkaar ston den. VUURPELOTONS Die dag gingen de overval wagens rond, de vuurpelotons begonnen hun werk, massa slachtingen werden gevreesd. Bruck, de Duitser, met de opperste leiding van de mijnen „Nederland in oorlogs tijd", het orgaan van het Rijksinstituut voor oor logsdocumentatie, wijdt haar AprilMei-num mer geheel aan de sta king van 1943, de grote collectieve verzetsmani- festatie, welke het £erst in Twente ontstond na de bekendmaking van het voornemen van de Duit sers om de Nederlandse officieren opnieuw in krijgsgevangenschap te stellen. Wij ontlenen aan dit nummer een niet ge signeerd verslag over de stakingsactie in de Mijn streek. belast, vocht z.g.n. om massa slachtingen te voorkomen, ter wijl hij alle moeite deed de zaak weer aan het draaien te krijgen. Duitse officieren beweerden, dat er in Polen tot 60 van de mensen werd neergescho ten, wanneer dit nodig was, maar dat het verzet steeds ge broken werd. De leiding werd onder steeds hoger druk geplaatst. De Bur gemeesters moesten hun poli tiemacht inschakelen om de mensen aan huis te waarschu wen. Veel goede Nederlanders werkten hieraan mee om als nog een ramp te voorkomen. De gevolgen bleven niet uit. Zaterdagsavonds om 10 uur kwamen er vrij veel mensen op dienst Niemand mocht te ruggestuurd worden, omdat hy op een verkeerde dienst kwam, of omdat er voor hem onder de gegeven omstandigheden geen werk was, zoals 's middags nog wel gebeurd was en waar voor ook ik later nog ter ver antwoording werd geroepen. Een zo groot mogelijk per centage opkomers, zo heette het, kan een ramp voorkomen. Ik was die avond op de Los vloer, het toevluchtsoord van de opgejaagde bovengronders. We wisten het allen: deze staking verliep, wy moesten buigen, maar er was veel ge wonnen. Deze solidariteit tégenover de gemeenschappelijke vyand had ons goed gedaan. Wy zouden in de toekomst nog zwaarder onder druk gezet worden, maar onze weerstands kracht was niet gebroken, in tegendeel. AFBRAAK. Zondagmorgen werd ik met een auto van huis gehaald, de noodzakelyke reparaties, zo als deze elke rustdag verricht werden, moesten uitgevoerd worden, zo werd mij meege deeld. M.a.w., alle reparaties, fdie nodig waren om bedrijfssto ringen in de komende week te voorkomen, moesten doorgang vinden, zo heette het officieel. M'n besluit was gauw geno men, we zouden werken met een kleine ploeg van ongeveer 10 fnan, maar. niet daaraan, waarvoor ze bestemd waren, maar aan werkzaamheden, die afbraak zouden doen aan de productie. Reeds wJs een l'/j afsluiter ingebouwd, waardoor er kool in de steen slikleiding ver dween, deze zouden we veran deren in 70 m.m., waardoor de hoeveelheid ruim 4 maal zo groot zou worden. Maatregelen, welke er reeds 'genomen waren om het teer- olieverbruik in de Wassery te verhogen, zouden we uitbrei den. Een hulpopzichter, welke volkomen war. ingew\jd, zou de leiding op zich nemen en men sen uit de Werkplaats, die in de Wasserij onbekend waren, zouden het werk uitvoeren. De arbeiders werden opge haald en zelf ging ik de hulp opzichter waarschuwen. Toen ik hem kwam vertel len, dal hij op dienst moest komen, was z'n antwoord: Krijgsgevangenen op Java. Een communiqué van de Commissie voor Goede Dien sten zegt, dat de Nederlandse delegatie heeft aangekondigd, dat meer dan duizend repu blikeinse militaire gevange nen zullen worden vrijgela ten, zodat dan een totaai aan tal van meer dan tienduizend man republikeins militair personeel sinds 19 Juli 1947 zal zijn vrijgelaten. De repu blikeinse delegatie zeide, dat al het Nederlands mili tair personeel, dat'zich in de republiek bevond, reeds aan de Nederlanders is vrijgege ven. Ten aanzien van de Neder landse bewering, dat 197 Ne derlandse militairen nog ver mist zijn, zeide de republi keinse delegatie, dat zij nog steeds wacht op volledige de tails dienaangaande. Hierop deelde de Nederlandse dele gatie mede. dat zij reeds ge gevens heeft verstrekt, doch dat zij haar best zou doen nog meer gegevens te doen toekomen- „Als ik dat geweten had, was ik niet thuis geweest". UITGEVOERD. DE PLANNEN WERDEN Van elke mynwagen met ko len, die op de mijn Emma tij dens de Duitse bezetting „naar boven" zou komen, zou voortaan elf kg. kool extra naar de steenberg gaan of een productieverlies van twee en twintigduizend zeven honderd ton (22700 ton) kolen voor de Moffen. Het teerolieverbruik, dat in Mei 1942 negen ton bedroeg, bedroeg in Mei 1943 honderd tori. En daar zou het niet by bly- ven. Op deze Zondag kwamen de eerste berichten binnen van gefusilleerden. Een mynscho- lier uit Amsterdam behoorde by de slachtoffers. Zaterdags avonds was hy uit huls ge haald, toen zyn vrouw Zon dagsmorgens uit de kerk kwam, hingen er ïysten van gefusilleerden; ook haar man was er by. Terwyi dit bekend wérd. werden in de Wassery nieuwe wapens tegen de mof in elkaar gelast. De Bedryfsingenieur werd weggevoerd, hij weigerde de lijsten te geven, waarop de diensten aangegeven stonden. Ook de chef van het onder grondse bedrijf, alhoewel1, hij overtuigd was, dat dit het ein de betekende.'De Mynbouwin- genieur weigerde eveneens, alle weggevoerd. En vermoedelyk drie werden om dezelfde reden door het verlopen van de sta king, brachten zij het er le vend af. Koning Haakon van Noorwegen ontvangt Churchill op hel vliegveld te Oslo. LUISTERT DE JAVAAN EERBIEDIG. Rust en orde zijn nodig. Nietig onder de blake rende tropenzon ligt er het plaatsje Djenggawah, wat wankele huisjes langs de weg Djember-Amboe- loeh, aan de voet van 'n steile heuvel. Het is half tien in de morgen -en overal zien we groepjes mannen lo pen, op weg naar een groot grasveld, dat even bui en de bebouwde kom ligt. Van alle kanten komt de manneiyke kam pongbevolking toege stroomd om te luisteren naar hetgeen hun geeste lijke leider, Kjai Dophier, straks te zeggen zal heb ben. Midden ojp het veld is een afdakje geïmproviseerd, een achttal bamboepalen met wat gegalvaniseerde platen, die schaduw hetèn te geven, maar die in werkelykheid de tem peratuur opvoeren tot het kookpunt. We betreden dit vagevuur en om ons sluit zich de nauwe kring van Ja vanen, die op hun hurken zittend het ganse veld over dekken. Het aantal aanwezi gen is zeker te schatten op drieduizend man en, wie Kjai Dophir heeft leren ken nen, die verwondert .zichniet meer over deze belangstel ling, want wat men ook mag denken van de rol die deze Godsdienstleraar heeft ge speeld In de Republikeinse tijd, toen hy met zijn felle redevoeringen de bevolking opzweepte tot een fanatieke haat tegen alles wat blank was, het is niet te ontken nen, dat hij een indrukwek kende figuur is. DE INDRUK. Voor een Javaan is hy vrij fc-rs, maar het zijn vooral de Tuchtt echter voor de Prijzen Onderhandelingen zonder contract en kwitantie Proces verbaal zou tendentieus zijn Vrijdagmiddag behandel de de Tuchtrechter voor de Prijzen te Middelburg de zaak tegen mr. P. L-, notaris te Middelburg, die verdacht werd vanover treding van het Pachtbe- sluit 1941. Hij zou gronden aan Walcherse boeren verpacht hebben zonder dat van de overeenkom sten een schriftelijk con tract werd opgemaakt en zonder dat hier de Grond kamer in werd gekend. Bovendien zouden bij* de inning van de pachtgelden geen kwitanties zijn af gegeven. Voorts zouden te hoge pachtprijzen zijn be taald- De heer L. voerde aan, dat het hier een voorlopige pacht (voor 3 jaar) betrof. De Grondkamer zou niet de re delijkheid van een dergelijke pachttermijn inzien. De ver pachte gronden zijn van- de beste kwaliteit en zijn voor de gebruikers gunstig gele gen- De bedongen prijzen zijn dan ook niet overdreven. De heer L. had een schema op gemaakt volgens hetwelk de laagste prijs 50 per gemet en de hoogste 60 per gemet kon bedragen- De Tuchtrechter merkte op, dat hij de Grondkamer om een taxatierapport heeft ge vraagd. De taxateurs kwa men tot bedragen van 40 a 45 per gemet. Mr. L- ant woordde hierop, dat een der gelijke taxatie naar niets lijkt- PACHTPRIJS NIET TE HOOG. Hierna werden negen ge tuigen gehoord, die van hem grond in pacht,. hebben. Zii waren alle van mening, dat de bedongen prijs voor de be treffende grond zeker niet te hopg was en gaven toe, dat bij de onderhandelingen geen contracten en kwitanties te pas waren gekomen: er was in goed vertrouwen gehan deld. A. J. had in 1946 314 ge meten a 60 gepacht, I. R. in 1946 ongeveer een ha. tegen 55 per gemet, P. de W., in 1946 4 gemeten a 60, L. IC. in 1946 1 ha. 33 a. voor 55 per gemet en in 1947 ong- 2 ha. voor 50 per gemet, J. A- grond voor 60 per gemet. Getuige L. K- had volgens de verbalisant verklaard, dat de notaris hem een contract zou hebben toegezegd, maar een kwitantie zou hebben ge weigerd- K. wist zich hiervan echter thans niets meer te herinneren. A. d- V-, die in 1946 6V2 gemet a 50 had gepacht, vertelde vroeger soortgelijke grond van de Di aconie te hebben gepacht voor 65- P. K. tenslotte, die 3V2 gemeten a 60 had ge pacht, zeide, dat hii om een contract en kwitantie had gevraagd. In het proces-verbaal kwam een uitlating voor van een niet genoemde getuige, dat kwitantiesweinig bete kenis zouden hebben gehad omdat toch „onder de tafel" zou moeten worden betaald. Geen van de getuigen erken de een dergelijke opmerking te hebben-gemaakt. De verdediger, mr. F. W. Adriaanse, was van mening, dat deze zaak erg opgebla zen is Hü zeide, dat zijn cliënt er geen bezwaar tegen heeft de overeenkomsten contractueel vast te laten leggen en Verzócht geen straf op te leggen. Mr. L. erkende een formele overtreding te hebben be gaan, maai" verklaarde zich niet schuldig te hebben ge maakt aan een economisch delict. Hii laakte het proces verbaal, dat hii tendentieus en bevooroordeeld noemde. De Tuchtrechter deelde mede, dat zijn eerste indruk over deze zaak, gebaseerd op het verbaal, door de behande ling gewijzigd is. Hij wilde deze zaak echter tot een na der te bepalen datum aan houden en een ter plaatse deskundige de betrokken gronden laten taxeren- ogen en meer nog de stem en de gebaren, die een onuit wisbare indruk achterlaten. Het is juist de geweldige in vloed, die deze Kjai's heb ben 'op de bevolking die hun houding ten opzichte van de Nederlanders van zoveel be lang doet zijn. Het is dan ook geen geringe verdienste van de sergeant-majoor van het K.N.I.L., J. A. N. Loth, dat deze er, na eindeloze debatten met de weerbars tige Kjai gevoerd tc hebben, tenslotte in geslaagd is hem te overtuigen van het feit dat de bevolking alleen maar gebaat kan zyn bij rust en ocde. Voordat de Kjai arri veert, vertelt de majoor ons nog het een en ander over zyn gebied, dat hy, bijge staan door een klein deta chement, beheert. Hij vertelt ons hoe zij hier in het Djem- berse kwamen en hoe zij di rect met de neus in de bo ter vielen. DE ONRUST. In Amboeloeh, waar de commandopost gevestigd werd, waren aanvallen aan de orde van de dag en be schietingen langs de wegen stonden steeds op het menu. In h£t district Amboelo'eh waren alle mensen gevlucht, gedwongen door de republi keinen, dan wel uit angst, 'angst veroorzaakt door de propaganda van Djokja. „Het enige, wat wij von den", zo vervolgt de majoor lachend, „was het stinkende kadaver van een kampong hond in de hoofdstraat van Amboeloeh met de medede ling dat het zo alle Niea- honden zou vergaan; een werlcelyk elegant visitekaart je dus van de heren. Maar het ging toch iets anders. De Nicahonden bleven en na veertien dagen telde Amboe loeh weer duizenden inwo ners." Terwijl we nog wat staan te praten, arriveert de Kjai, een statige figuur en door het verzamelde" volk gaat 'n eerbiedig stemmen geroos. Na het handjesgeschud beklimt onze man een tafel en over alle aanwezigen valt een doodse stilte. Al direct, bij de e>erste woorden, voelen wij ons ondanks onze echte Holland se nuchterheid in de ban van deze geboren redenaar. Als een vloedgolf die een dijk doorbreekt, zo komen de koranspreuken waarmede hij zyn rede begint, zijn slanke handen onderstrepen de voor ons zo vreemde Arabische klanken en telkens valt het volk in met 'n fel „ngkeli!" Dan gaat hij verder in het Madoerees, de taal die hier het meest door de bevolking wordt gesproken. Hij vertelt hen dat Allah geen oorlog wil, doch vrede onder de mensen. Dat de bevolking moet werken en niet langer mag zwerven over de ver woeste sawah's óm te plun deren en te moorden in de kampongs. Hun verlangen naar vrijheid en zelfbestuur zal bevredigd worden, niet langs illegale weg, doch langs de redelyke democratische g, niet door de Nederlan ders uif te stoten, doch door met hen samen te werken. Hij wekt hen op het werk overal te horvatten. opdat er straks padi zal zyn in het rijstblok. Zij moeten hun kin deren naar de scholen sturen en ijveren voor meer 'en be ter onderwijs, opdat er straks inderdaad genoeg intellectue len zullen zijn om het be stuur van de Nederlanders over te nemen. DE JAPPEN. Hij herinnert aan de be zetting van de Jap/toen er geen recht bestond voor de tanih, die van zyn sawah werd weggesleurd om dienst te nemen by de heiho's en hy memoreerde de Djokja so tijd toen haat en onderlinge nijd' door de kampongs slo pen, vernietigend net geluk van vele gezinnen. Nog steeds zijn er strijdgroepen, die uiterlijk het verzet hebben gestaakt, doch die de dag ver beiden waarop ze «de wapens zullen opgraven om opnieuw te moorden en te branden. Overal hebben zij die wapens begraven, op de sawah's en in de bossen, op de onderne mingen en in de kampongs en, opdat niet opnieuw gy allen ten offer zult vallen aan ellende en honger, daar om roep ik U op de verbor gen plaatsen aan de Hol landse militairen te wijzen. Geweren, mitrailleurs, hand granaten, brandflessen, mij nen, waar gij die ook weet te liggen, levert ze in, want, zolang niet alle wapens en munitie gevonden zijn, zolang kan er geen rust en vrede zyn in deze streek SAMENWERKING. Meer dan een half uur spreekt zo de Kjai en ten-, slotte eidingt hü weer met enige aanhalingen uit de Ko- Tan, om dan moe en nat be zweet van de tafel te stap pen. Na hem spreekt nog de Wedana van Arriboeloeh. Ook hij wijst de bevolking op de noodzakelykheid van een goe de samenwerking met de Hol landers. Op een andere wyze dan de Kjai, is ook deze Sa&tro Prajitno een geboren redenaar. Hij heeft een groot gevoel voor humor, dat hij handig weet uit te buiten, want steeds weer klinkt, ge dempt of luidruchtig. een hartelijk gelach op uit de rijen, der toehoorders. Tenslotte is hij uitgespro ken en opgewekt pratend verlaten de mannen het veld. Zij gaan terug naar hun kampongs, overleggend de woorden, die hun eigen lei ders hen in de harten leg den. Dan rijden we naar Am boeloeh. Langs ons heen ver- glyden de gouden rijsteplui- men, die ritselend nijgen in de morgenwind. Hier en daar wordt reeds geoogst. Straks zullen van kampong tot kam pong de blijde gamelantonen zweven, een danklied zingend voor de godin van de rijst, die zo overvloedig van .haar weelde schonk. Het is het handjevol K.N.I.L.-mannen, verspreid over de vele pos ten, die deze slametans mo gelijk zullen gemaakt heb ben. Vlissingen RAADSVERGADERING. De gemeenteraad van Vlis singen zal Vrijdag 28 Mei in openbare vergadering bijeen komen. ZWERFTOCHT VAN JEUGDBIBLIOTHEEK. Voor de derde maal in ruim één jaar tijds. moet de jeugdafdeling van de Open. bare Leeszaal en Bibliotheek te Vlissingen verhuizen, dit maal naar de Korenstraat, Na de verbandkamer van een politiebureau volgde een wachtkamer van de R. K. meisjesschool e^i thans is het vroegere militair hóspitaal aan de beurt om door lees grage kinderen van 8—18 jaar bezocht te worden. De vertrekken bieden voldoende ruimte voor uitlening en Het ter plaatse lezen was in het vorige verblijf onmo gelijk. Ondanks het bezwaar van de grotere afstand tussen hoofdleeszaal en jeugdafde ling, is de verplaatsing, dus zeer zeker een verbetering. VERDWIJNENDE FOLDERTJES. De voorbereidende werk zaamheden voor het volspui ten van d.e twee poldertjes aan de Prins Hendrikweg te Vlissingen zyn begonnen. De provisorische weg, die door cie laagte loopt, zal spoedig vérdwynen en dus zullen de bewoners van het Havendorp, en Souburg voor lopig een omweg moeten ma- Of NIEUWE 70M£f>7FaFI .9' 'oiuhjuooo CMVURE'C.A.MCCHEtSC 6HAVUAC VAN OU* ICMWMII ZIJN HAAR rOT00R»nteME 0PHAWEN VAN IR.VAN R00R0WUK Druk: PLAATDRUK 2»g(lgri30x3S,6rrvn AE5TETI5CHE VERZORGING:S.L.HARTZ TEKST EN WAA R0EAANDUI0INGJ..KRIMPEb Unac-comité opgericht. Donderdagavond had te Vlissingen onder leiding van burgemeester mr. B. Kolff, een byeenkomst plaats, wel ke door vertegenwoordigers van verschillende stromingen werd bygewoond. De burgemeester zette in zyn openingswoord het doel dezer vergadering uiteen, nl. de oprichting van een Unac-comité, de „United Nations Appeal for Children, Deze wereld-organisatie heeft zoals bekend, ten doel het redden van 20 millioen kin deren, die met de honger dood bedreigd worden. Spr. hoopte dat ook te Vlissingen een comité opgericht zal wor den en een intensieve actie zal worden 'gevoerd om een bescheiden steentje tot dit goede doel by te dragen. Unaniem verklaarden de aanwezigen zich namens hun organisaties, bereid tot mede werking. Naast een groot comité werd een werk-comité opge richt, waarvan tot voorzitter werd gekozen de heer L. P. van Oorschot, w'eth. van So ciale zaken; tot secretaris de heer J. J. Laernoes en tot penningmeester de heer Lako. De heer mr, B. Kolff werd tot ore-voorzitter van het comité benoemd. Het werk-comité dat nog met enige dames zal worden uitgebreid, zal volgende week vergaderen, om de actie na der uit te werken. Grijpskerke COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK. Vrijdag jl. hield de coöpera tieve boerenleenbank te Grijps- kerkqeen algemene vergade ring. De voorzitter, de heer A. J. Huisman, wees op de mis oogst van het vorig jaar, waar door op advies van Landbouw- herstel grote bedrijfscredieten verstrekt moesten worden. Uit het jaarverslag van de kassier bleek, dat het werk van de boerenleenbank de laat ste jaren sterk is toegenomen. De rekening over het boek jaar 1947 geeft een eindcyfer van 1.967.496.55, terwijl het voordelig saldo op de balans per 31 December 594.63 be draagt. Als bestuurslid werd de heer A. J. Huisman herkozen en als lid van de raad van toezicht de heer J. C. Cevaal. Arnemuiden RINGRIJDEN Onder zeer grote belang stelling van de bevolking werd op de 3e Pinksterdag de ring gestoken door de Ring- rijdcrij vereniging „In Galop" te Arnemuiden. De prijzen, waaronder een beker, beschikbaar gesteld door de burgemeester van Ar nemuiden, werden afzonderlyk om 3 uur smiddags verreden. De beker die door de burge meester beschikbaar was ge steld, werd gewonnen door C. van Sorgen, deze kreeg ook een prys voor het steken van de meeste volgringen. De be ker, beschikbaar gesteld door de Wed. dc Jong uit Goes, werd gewonnen door L. P. Brasser, die ook dc prijs, be schikbaar gesteld door jhr, Rademachor Schorer, won. Veirder kreeg L. P Brasser de lc prys, C. van Sorgen de 2e, A. Brasser 3e, A. Crucq 4e, C. v. Belzen 5e, H. Janse 6e, J, Nijsse 7e, C. Crucq 8e, J. Goedegebure 9e, P. dc Nooyer 10e, W. Maljers 11e, L. Scheele 12e, W. Duvekot 13e, J. Dyke 14e, P. Tramper 15e, D. Dyke 16e, F. Maljers 17e, L. van Belzen 18e, cn B. de Nooyer 19e prys. De pryzen, die werden ge geven voor de mooiste be kroonde paarden, waren als volgt: le A. Crucq. 2c J. Goedegebure en de 3e C. van Sorgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5