Vlissingen pleit voor eigen slachthuis NIEUWS UIT ZEELAND Beveiliging van burgerrechten. Nieuws in een Noiedop Cadzand heeft een nieuwe reddingsboot WALCHEREN O-genda Plannen voor een vriesinrichting ten behoeve van de provinandering der zeeschepen. Slagers hebben er recht op. De raad der gemeente Vlis singen komt a.8. Vrijdagmid dag in openbare vergadering bijeen. Eén. van de belangrijkste agendapunten betreft de re geling voor het gemeenschap pelijk gebruik van het slacht huis te Middelburg door alle gemeenten op Walcheren. Gedeputeerde Staten mnnen, dat nu het Vlissings slacht huis door het oorlogsgeweld ernstige schade heeft gele den, het niet verantwoord is dit te herbouwen om herstel len omdat het Middelburgse slachthuis voldoende gelegen heid biedt om meer slach- tingen op. te nemen. Reeds sedert September '45 is over deze kwestie overleg tussen Gedeputeerden en het gemeentebestuur van Vlissin gen gaande, in welk overdleg ook de ministers van sociale zaken en van binnenlandse zaken betrokken zijn. Aange zien ook deze ministers ten slotte van oordeel bleken.dat Vlissingen aan de centrale regeling zal hebben deel te nemen, hebben Ged. Staten de raad thans uitgenodigd zijn gevolcen t.a.v. deze kwestie Kenbaar te' maken. AFWIJZEN» STANDPUNT. B. en W. van Vlissingen verklaren in hun pme-advles, dat. zij volstrekt afwijzend tegenover de voorgestelde ge meenschappelijke regeling staan. Zy menen, dat de ge meente morele verplichtingen heelt tegenoverde VUsslng- .se slagers, die zich grote of fers getroost hebben om de exploitatie in het verleden zo hygiënisch èn zo oeono- nilsch mogelijk te doe uzyn. Het boukwkapi-aal werd des tijds door de hlagers zelf ge heel bijeen gebracht. Voorts nemen E. en W., dat de gemeente ook juridi sche verplichtingen heeft op grond van de privaatrechte lijke overeenkomst met het bestuur der coöperatie, welke het slachthuis exploiteert. Weliswaar meent de minis ter, dat het gemeentebestuur op grond van een artikel van de overeenkomst 't recht zou hebben een gemeenschap pelijke regeling met de an dere Walcherse gemeenten aan te gaan, maar B. en W. stellen daar toch tegenover dat het -tegenover dc slagers zeer onbillyk zou zijn ht contract ter zijde te stellen. Er dient overigens ook op gewezen to worden, dat het slachthuis nimmer financiële offers van de gemeente heeft gevraagd, hetgeen als een unicum in bet land mag wor den beséhoiiwd. AAN DE HAVEN. Van groot belang achten B. en w. de ligging van bet slachthuis aan -de Buitenha ven. speciaal met het oog op de proviandering van zeesche lpen. Het lag reeds in de be doeling aan het slachthuis een ar de eisen des tgds in gerichte vriesinrichting van 120 ton te verbinden ten ein de te voorkomen, dat bevroren vlees uit Rotterdam of Ant werpen aangevoerd zou moeten worden. Deze vriesinrichting zou ook voor zuivel, groenten e.d. kunnen worden gebruikt. Vooral nu de Mij. .Zeeland" binnen enige tijd de Vlissingse haven weer gaat gebruiken, klemt deze kwestie sterk. Na nog gewezen te hebben op de ongunstige ligging van het Vlissingse abattoir ten op zichte van de spoorwegen dit in tegenstelling tot Middel burg komen B. en W. ten slotte tot een voorgestelde re geling, tegen een aantal arti kelen waarvan zij nog bezwaren ontwikkelen. enige Mr- C- P. M. Romme heeft een memorie van antwoord ingediend op het voorlopig verslag der commissie van rapporteurs uit de Eerste Ka mer. over het voorstel tot verandering in de Grondwet- De strekking daarvan is de aanvulling van het vierde hoofstuk met een regeling 'mopens de overgang van grondwettelijke bevoegdhe den van burgerlijk gezag-or- ganen on andere organen van burgerlijk gezag- In zoverre tegen het voor stel door enige leden ernstig bezwaar wordt gemaakt, meent de heer Romme dat een misvattixyt in het spel is- Het nieuwe artikel strekt immers tot blijvende beveili ging van de rechten van alle Nederlandse burgers tegen elke poging tot aanranding daarvan en zal tot die blij vende beveiliging een waar devolle bijdrage kunnen le veren. Dat het voorstel ge richt zou ziin op de wering van een bepaalde politieke groen moet hii betwisten. De vraag, of onder grond wettelijke bevoegdheden van organen van burgerlijk ge zag ook ziin te begrijpen be voegdheden. welke berusten op de gewone wet, als bii voorbeeld de provinciale wet of de gemeentewet, beant woordt de heer Romme be vestigend. Wanneer het voorgestelde artikel zijn plaats in de Grondwet zal krijgen en der halve de Grondwet de gewo ne wetgever tot het maken van een regeling als in het artikel bedoeld, zal verplich ten. ligt het in de rede te ver wachten. dat de regering de leiding zal nemen ter uitvoe ring van het nieuwe grond wettelijke voorschrift. Geen subsidie voor dijksverhoging. Door Gedeputeerde Staten van Friesland is. in samenwer king met de rijkscultuurconsu- lent in deze provincie, getracht voor de meest sprekende ge vallen van de cultuurtechni- sched lenst een rijkssubsidie te verkrijgen in de kosten van dijksverhoging. Tal van wa terschappen staan namelijk momenteel voor dc noodza kelijkheid hun dijken, die in de loop der jaren door aller lei oorzaken met hulp afme tingen zijn gekomen beneden de reglementair voorgeschre ven maten, op te hogen. Dezer dagen is evenwel be richt ontvangen, dat op een zoddnige tegemoetkoming niet behoeft te worden gerekend. Deze mededeling slaat niet op de eventuele uitvoering van djjksvcrbctcrlng met ge bruikmaking van dc D.U.W. Meel uil Amerika. Nederland heeft opnieuw hoeveelheden meel met een uitmalingspercentage van 80 gekocht tegen de Juni-toe* wijzing van 24.000 long ton in tarwe.equivalent- Het was bovendien voor nieuwe hoe veelheden in de markt. De vorige week is ongeveer de helft van het quotum ge kocht en men'verwacht, dat het overige meel in zeer na- blije toekomst gekocht zal wor den- Hoeveel werd er verbeurd verklaard Het Tweede Kamerlid Goed hart (Arb.) heeft aan de mi nister van justitie schrifte lijk de volgende vragen ge steld: 1. Kan de minister medede len, hoe groot de totale som is van dè tot heden door de tribunalen geadviseerde ver beurdverklaringen, waarop het fiat executie door de hoge au toriteit werd verleend? 2. Op welke wijze wordt uit voering gegeven aan het voor schrift van artikel 8, lid 2, van het tribunaalbesluit (e 101), dat bepaalt dat het ver beurdverklaarde zal worden besteed to| vergoeding of .her stel van door de oorlog en de vijandelijke bezetting veroor zaakte schade? BENOEMING RIJKSHAVEN- COMMISSARIS ZUID. Bij beschikking van de mi nister van verkeer en water staat is de rrjkshopfdinspec- teur van het verkeer ter stand- laats Rotterdam, mr. P. E. arbas, met ingang van 1 Mei 1948 belast met de functie van rijkshavencommissaris-Zuid, ter standplaats Rotterdam. BINNENSCHIPPERS ONTEVREDEN. Sedert Dinsdagmiddag stag neert de bevrachtte gop de Ajnsterdamse beurs. De schip pers zijn hot niet eens met het op 26 April door de noterings commissie vastgestelde marge tarief. Zowel de algemene als de Prot. Chr. schlppersorganisa- tie nemen op dé voorwaarden van 26 April geen vrachten meer aan. De grieven richten zich vooral tegen de marge op de tarieven voor bevrachtin gen naar het Maasgebied. Brug ie Vianen medio 1949 gereed. Er is een begin gemaakt met de montage van de nieu we verkeersbrug over de Lek te Vianen. welke belangrijke schakel in de verbinding Utrecht's-Hertogenboscii door oorlogshandelingen werd vernield- De definitieve openstelling zal medio 1949 geschieden. Voor het eerst sedert 1939 is een lading van 10.000 long ton bietsuikermelassè uit Nederland in de Ver. Sta ten aangekomen. Deze zal ge bruikt worden voor de berei ding van gist. „Amerika's eerste taak is, te komen tot een vredes overeenkomst met de Sowj et- Unie, ,en laat minister Mars hall li niets anders vertellen" aldus heeft Henry Wallace verklaard. In de Amerikaanse Se naat is 'n wetsontwerp inge diend dat voorziet in de toe lating van 100-000 ontheem den in de V. S. gedurende de volgende twee jaar. De douane zong een Benelux-lied. De Belgische en Ne derlandse douane-be ambten, die sinds korte tjjd op het station te Roosendaal gezamenlijk hun conróle-werk ver- richten, leven en wer ken in de beste ver standhouding. Zjj leg den hiervan getuigenis af in een gezameniyke feestavond, welke zij hadden georganiseerd in zaal Wilhelmjna te Roo sendaal. Aan het eind van de zeer geslaagde feestavond zongen de douanen iers gezamen lijk een „Benelux-lied", dat door een van de douanemensen was ge schreven. Brugge's Rode Kruis gehuldigd. Zaterdag werd te Sluis het comité van het Belgische Rode Kruis uit de provincie West- Vlaanderen officieel ontvan gen, teneinde dank te betuigen voor al hetgeen dit comité na de bevrijding voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen in ver schillende vormen heeft ge daan. Dit geschiedde in een hartelijke toespraak van de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, bij wiens woorden zich de voorzitter van het Ro. de Kruis in West-Zeeuwsch- Vlaanderen, de heer Mijs en de Voorzitter van de vereniging van burgemeesters in dat dis trict. de heer van Rosevelt, aansloten. Namens het Belgi sche comité dankte de voor zitter, dc heer Libregts, ad junct-directeur van de gist- en spiritusfabrieken te Brugge, voor dc hartelijke ontvangst. Ook Vele burgemeesters uitten hun waardering voor hetgeen het comité voor de ojiderscnei- dene gemeenten heeft gedaan. Daarna verenigde men zich aan een diner. Tentoonstelling over het Zwin geopend. Zaterdagmiddag is in het museum TulpinckRoerieh te Brugge een tentoonstelling geopend van maquettes, kaarten en andere voorwer pen, welke betrekking heb ben op de geschiedenis van het Zwin en de eertijds bloei ende handelssteden Brugge, Damme en Sluis. Ook is een afdeling gewijd aan de fauna en flora van dat deel van het Zwin, dat thans nog in de vorm van schorren en slik ken aanwezig is. De tentoon stelling werd ingericht door •het comité „De Vrienden van Brugge" en de opening werd bijgewoond door de Belgische minister van ver keer A- van Acker. Dr. Jos de Smet, adjunct-conservator aan het Rijksarchief te Brug ge, hield een inleiding over het Zwin en zijn geschiedenis nadat de voorzitter van het comité, dr. A- de Winter de tentoonstelling, had geopend. Directeur Amsterdamse Bank te Middelburg benoemd. Benoemd tot directeur van het bijkantoor van dc Amster damse Bank te Middelburg, de heer J. Germing, thans direc teur van het bijkantoor te Oostburg. Dc heer Germing werd geboren te Vlissingen en was aanvankelijk op het bij kantoor der Amsterdamse Bank aldaar werkzaam. Se dert tal van jaren werkt hij in Oostburg, waar hij tydens de oorlog tot directeur werd be noemd. Teraardebestelling A. Hartog Onder grote belangstelling vond Zaterdagmiddag te Co- lijnsplaat de teraardebestel ling plaats van het stoffelijk overschot van de heer A. Hartog, een bekende figuur in landbouwkringen, o.m. voorzitter van -de Kring Noord-Beveland van de Z. L. M., tevens lid van het Dage lijks. en Hoofdbestuur. Aan de groeve heeft een lange rij sprekers de grote verdiensten van de thans over ledene in het verenigingsle ven geschetst. O.m. voerden het woord de heren M. Geu ze, voorzitter Z.L.M., J. A. van Oeveren. vice-voorzitter Kring Noord-Beveland Z. L.- M.; M. de Bruijne namens de lamibouwvereniging „Unjtas", Colgnsplaat, de heer G. Bom, burgemeester 'A. A. Schuit namens het gemeentebestuur, een vertegenwoordiger van de weegbrug „Oesterput" te Colijnspiaat en een zoon van de overledene. De heer Hartog uit Den Haag, broeder van de overle dene, sprak namens de fami lie een dankwoord. De aanvoer van mosselzaad Het mosselzaad dat van de Waddenzee wordt aangevoerd, blijkt van goede kwaliteit te zijn. Ook schijnen de berichten die eerst de ronde deden en die van officiële zijde ook werden bevestigd dat er weinig mos selzaad aanwezig was, te wor den gelogenstratf. De meeste vaartuigen uit Bruinissc deden dan ook 2 rei zen. zodat in totaal ongeveer 18000 tonnen mosselzaad wer den aangevoerd. In het diepere water schijnen inderdaad niet veel banken voor te komen, thans wordt echter gevist op hoger gelegen gronden. Ver- mocdoiyk zullen nog wel nieu we banken worden gevonden. Collaborateur moest er voor zorgen, In de laatste oorlogsdagen ging de reddingsboot van Cad zand verloren en nog steeds had onze meest Zuidelijke Net derlandse kustgemeentc niet de beschikking over een nieu we. Een scheepsbouwer, die voor de Duitsers had gewerkt, kreeg echter als een van de hem opgelegde strafmaatrege len opdracht op zijn kosten voor een nieuwe reddingsboot voor Cadzand te zorgen. Vrijdag tegen de avond is de nieuwe boot in het haventje van Cadzand gearriveerd. Het is een zeer solide motorvlet, 7 meter lang en 3,40 m. breed, geschikt voor het vervoer van plm. 20 personen, met een be manning van vier koppen. De motorcapaciteit bedraagt 22 P.K. Evenals haar voorgang ster heeft deze reddingsboot de naam „Zeeuwsch-Vlaanderen" gekregen. Zeeuwse journalisten vergaderden. WEDERINSTELLING VAN ZEEUWSE PERSPENNING. Zaterdagmiddag werd te Middelburg een vergadering gehouden van de Zeeuwse Journalisten Kring. De voorzitter, de heer H, A. Bosshardt, herdacht in zijn openingswoord wijlen dc heer J. W. Reugebrink uit Goes, die in het' afgelopen verenigingsjaar overleed, en bracht in herinnering de huldiging van de heer J. P. P. Doovenbos, die zjjn 40-ja- rig journalistenjubileum vier de en de Boomplantdag, toen de Z. J. K. als gastheer op trad van de binnen- en bui tenlandse journalisten, pers fotografen, radio- en filmre porters. Hij sprak de ver wachting uit,dat de nieuwe C.A.O. voor dagbladjournalis ten zeer spoedig in werking zal treden. Het oude bestuur trad in zijn geheel af. Er werd een nieuw bestuur gekozen, dat als volgt is Samengesteld: H. A. Bosshardt, voorzitter; G. Ballintijn, vice-voorzitter; F. A. Raadman, secretaris; J. J. Tevel, penningmeester en J. J F. de Pauw. Op' 10 Juli zal de Com missaris der Koningin in Zee land in een bijeenkomst te Middelburg agn de Zeeuwse journalisten de opnieuw in gestelde perspenning uitrei ken. Tal van Reeuwse auto riteiten zullen uitgenodigd wordén deze plechtigheid xby te wonen. Mr. M. Rooy, voor zitter van de Nederlandse Journalisten Kring en hoofd redacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant zal 'n rede houden over het onder werp „Pers en Overheid." Jaarvergadering van het Zeeuws Oorlogsmuseum. Zaterdagmiddag werd in 't Ned. Koffiehuis te Middel burg, onder voorzitterschap van de heer J. Ph. Koene, de algemene vergadering gehou den van de Ver. Zeeuws Oor logsmuseum. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Op voorstel van de voor zitter werd jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, Commissa ris der Koningin en oud-vice- voorzitter der vereniging be noemd tot cre-lid. De heer Koene deed mede delingen over de openstelling van 't Middelburgse museum en releveerde de-sopening van 't mus um te Cadzand, weP ke onlangs plaats vond. De voorzitter deelde verder me- ee, dat het museum te Mid delburg nog steeds onvol doende gehuisvest is en dat dit dit seizoen wel niet zal veranderen. Hopelijk zal het mogelijk zyn om in samen werking met anderen in het centrum van de stad een be tere huisvesting te vinden, welke ook uitbreiding van 't museum mogelijk maakt. Ge tracht zal worden door hand wijzers de wèg naar het mu seum behoorlijk aan te ge ven. Het jaarverslag .alsmede de rekenin'g 1947 en de begro ting 1948 werden goedge keurd. De financiële positie is gunstig, maar er dient re kening te worden gehouden met de noodzaak van grote re uitgaven als het definitie ve gebouw betrokken wordt. Hét batig saldo bedroeg 648, terwijl er een reserve van 2800. De begroting 1948 sluit in inkomsten en uitgaven op een bedrag van 2300. Aan de orde was hierna de bestuiv k erring. In de va cature jhr. mr. A. F. C. de Casembroot werd benoemd de heer P. de Vos te Westka- pelle. In de bestaande vaca ture voor de Zuidgroep werd benoemd de heer J. A. Leen- houts, burgemeester van Cadzand Ten slotte werd in de nog bestaande vacature voor dé Noordgroep benoemd de heer J. Dekker te Haam stede. Het bestuur is hierme de voor het eerst sedert de oprichting compleet. De voorzitter deed nog een be roep op de nieuwe bestuurs leden om nieuwe leden te werven, omdat tegenover de contributie eenzelfde bedrag aan rykssubsisie staat. De vergadering werd hier na gesloten. „Prinses Beatrix" vertrokken. BEWOGEN HISTORIE. Zaterdagmiddag is de „Prin ses Beatrix", het motorschip van de Stoomvaartmaat- schappy Zeeland, uit Vlissin gen voor een technische proefvaart naar Rotterdam vertrokken. Zoals bekend deed het schip van 28 Oc tober tot 13 April 1Ö46 dienst als „Landing Ship In fantry" van de Britse Admiraliteit. Na oefeningen met verschillende comman do's en operaties in het Zui den van de Noord-Atlanti sche Oceaan nam het deel aan de aanval op de Lofo ten, Maart 1941, op Bayon- ne, April 1942, op Dieppe, Augustus 1942, landing in Noord-Afrika ten Yvesten van Oran, November 1942. Tezamen met haar zuster schip „Koningin Emma" maakte zij hierna deel uit van het bekende „Moonlight Squadron", welk eskader de troepenverplaatsing verzorg de tussen Algiers en Bone Mei 1'943 nam-het schip deel aan de landing op Pan- tellaria, Juni 1943 landing op Sicilië, in Zuid Italië, te An- zio, Sardinië, op Corsica, op de kust van de Rivièra en tenslotte 6 Juni 1944 in Nor- mandië (D-day). In April 1945 vertrok de boot naar het Verre Oosten voor de oorlog tegen Japan en nam aldaar o.m. deel aan de eva cuatie van Nederlandse vrou wen en kinderen van Java. Daarna werd de „Beatrix" op de werf van de Kon. Mg. „de Schelde" weer omge bouwd tot normaal passa giersschip. Nadat de „Prinses Bea trix" Zaterdag eerst naar buiten was gebracht, vertrok ze omstreeks half drie naar Rotterdam. v Aan boord bevonden zich verscheidene functionarissen, van „de Schelde" en de „Zee land" alsmede een aantal schoolkinderen, die de reis naar Rotterdam meemaakten. Dekker en Lenshoek voor Bijz. Gerechtshof. Zoals reeds in het kort ge meld zal J. C. Dekker, pro vinciaal commandant voor Zeeland van de Nederlandse Landwacht, op 26 Mei voor het Bijzonder gerechtshof te Middelburg verschiinën. Dekker wordt ondermeer ten laste gelegd, dat hii op Tweede Pinksterdag 1941 te Goes met een aantal W-A.- mannen op woeste wijze een café binnendrong, deuren, ra- men, glas en aardewerk ver nielde en het publiek met gummiknuppels en koppel riemen uit het café dreef. Voorts dat hii huiszoekingen razzia's en persoonsbewijzen- controle deed houden en een huiszoeking verrichtte bii een illegale werker te Goes, deze arresteerde en bezwarend materiaal overleverde aan de S-D. De illegale werker is omgekomen. Tevens zal het Bijzonder Gerechtshof de zaak voort zetten tegen de rentmeester C. E. P. Lenshoek te Goes, ex-burgemeester van deze stad, die zich meermalen aan verraad schuldig maakte. Film over strijd bij Westkapejle HEDENAVOND IN P.Z.EJU - GEBOUW, Dank zij het initiatief van de Commissaris der Konin gin zal hedenavond in het P.Z.E.M.-egbouw te Middel-- burg (koffiekamer) een film worden vertoond van de lan ding by Westkapelle in 1944 de gevechten tussen West kapelle en Domburg. De film werd vervaardigd door een Noors officier, die de gevech ten van begin tot einde mee maakte en verfilmde. Het gaat hier dus om een uniek document, waarvan de ver toning 20 minuten in beslag neemt. De eerste vertoning vangt om 19.30' aan, de tweede om 20 uur terwijl verder de film zo vaak gedraaid zal wor den als in verband met de belangstelling noodzakelgk is. Er wordt geen entrée ge heven, maar aan het einde der voorstellingen wordt ge collecteerd voor de Stichting 1940—1945. Geen zittingen meer van Zeeuwse tribunalen De werkzaamhedenvan de Tribunalen in het arrondisse ment Middelburg zijn vrijwel beëindigd. Vandaag wordt in Goes de laatste zitting gehou den: voor het Tribunaal Mid delburg was dit 14 Mei het géval1 en ook het Tribunaal Terneuzen houdt geen zittin gen meer. Eind Mei zal het Tribunaal te Zie- rikzee voor de laatste malen adviezen wijzen- De Kantongerechten zullen thans de arbeid van de Tri bunalen voortzetten en vol tooien. Er moet nog een aan tal zaken, waarin fiat is ge weigerd of waarvan de bui ten vervolging gestelde be trokkene in beroep is geko men, worden behandeld. Ook wachten nog enige zaken te gen delinquenten, die voort vluchtig zijn. Deze zijn zo lang mogelijk uitgesteld, om dat men hoopte, dat de be trokkenen aangehouden zou den worden. Koninklijke onderscheiding voor harmonie te Biervliet. De „Harmonie" te Biervliet concerteerde Zondagavond op de markt te Biervliet, onder leiding van de dirigent, de heer Jasper Anthonissen. Nadat en. kele nummers gespeeld waren, nam burgemeester A. P. Kos- tense het woord en deed de heugelijke mededeling, dat H. M. de Koningin besloten had de „Harmonie" het praedicaat „Koninklijke" te verlenen, als waardering voor het opbou wend werk op cultureel gebied onder moeilgke omstandighe den. Spreker verzocht de aanwe zigen een driewerf hoera uit te brengen op H.M. de Konin. gin en de muziekvereniging. Vervolgens werd het Wil helmus gespeeld en werd een rondgang door het dorp ge- dorp gemaakt. Middelburg 2e KAMERLID SPRAK. Het A.R. Tweede Kamerlid mr. A. B. Roosjen heeft voor de Antirevolutionnalre Kies vereniging Nederland en Oran- jen te Middelburg een rede ge houden over het onderwerp Hoe moeten wij stemmen? In zijn openingswoord sprak de voorzitter, dr. K. Hui2enga, er zijn teleurstelling over uit, dat zo weinigen naar deze ver kiezingsvergadering waren ge komen. Mr. Roosjen wees op de leeftijd van de A.R.-partij en de grieven die tegen haar be staan. Deze ontstaan naar zijn mening, omdat het beginsel uit God is. Fel is altijd de oppo sitie tegen de partij geweest; spr. herinnerde in dit verband aan de verkiezingsstrijd van 1905 en de actie tegien Dr. Co- lijn. De taak van ons, aldus mr. Roosjen, is te stemmen op no. 1 van lijst 3, maar tévens het volk voor te lichten over de prestaties van de A.R. partij en haar doelstellingen. Hij deed een beroep om lauwheid en fut loosheid af fe schudden en ziende op God de strijd aan tq. binden. Vlissingen CABARETAVOND. De toneel- en cabaretgroep „Fantasia" heeft Woensdag jl. een geslaagde cabaretavond gegeven voor de arbeiders in het wederopbouwkamp aan de Koudekerkseweg te vlissingen. Als blijk van waardering voor de geboden ontspanning werd de spelers aan het eind van de avond een taart over handigd. KASGELDLENINGEN. In de Vlissingse raid komt aan de orde een voorstel om B. en W. te machtigen voor de jaren 1948-^-'49 kasgeldlenin- gen aan te gaan tot een maxi. mum van 6.000.000.B. en W. hadden reeds machtiging tot 3.000.000, doch dit bedrag i3 onvoldoende gebleken, om dat het Ryk nog niet bereid is gebleken tot het verstreken van voorschotten voor de fi nanciering van de woningbouw. Arnemuiden KIND AANGEREDEN Het 5 J"ario zoontje van L. Dieleman te Arnemuiden werd op de Rijksweg door een auto gegrepen Het werd 16 meter meegesleurd, waarna 't in opgenomen. Dokter van de Moer verleende de eerste hulp. Serooskerke VOETBALVERENIGING ONGERICHT. In Serooskerke (W-) is een voetbalvereniging opgericht. Zij telt 38 leden en draagt de naam „Uitspanning door In spanning. Het bestuur wordt eevormd door de heren M- J W. Brasser, voorzitter, C- Willeboordse, secretaris, F- Willeboordse. penningmees ter. J. de Keizer en P. Boone, commissie van toezicht. MIDDELGURG. Maandag: Schouwburg: Lezing prof. mr. A. J. P. Tammes voor Ned. Mg. van 'Han del, 8. Schouwburg: De rode pim pernel, 8. Electro: Avont uur aan de Amazone, 7 en 9.15. Dinsdag: Electro: Ge mengd bloed, 7 en 9.15. VLISSINGEN. Maandag: Luxor: Vacantie- schandalen, 7, 9. Alhambra: Jane Eyre, 9. Dinsdag: Luxor: Vacantie- schandalen, 7, 9. Alhtambra: Jane Eyre, 7,9. Officiële Publicaties SPREEKUUR WETHOUDER VAN SOCIALE ZAKEN, VLISSINGEN. De wethouder van Sociale Zaken te Vlissingen zal in- plaats van Woensdag 26 Mei, Donderdag 27 Mei spreekuur houden van 2.30—4 uur des n.m. De bloemenaanvoer in Zeeland. Tengevolge van conflict minder vlot dan anders. Het best. v- de kring Bloe menveilingen heeft zich be reid verklaard over alle con crete grieven van de bloe menhandel overleg te plegen, mits eerst de staking wordt opgeheven. Over de 2 om zetbelasting wil men niet meer praten. De stakingslei ding meent, dat het gehele percentage ruïneus is voor de handel: zii wil daarom tot een compromis komen. De Amsterdamse Bloemisten pa troons vereniging en de Ver eniging van Snijbloemen- en Potplantenhandelaren treden bemiddelend op. De bloemisten in Zeeland staan weliswaar buiten het conflict, maar ondervinden er de een meer de ander minder dageliiks de on aangename gevolgen van, omdat de aanvoer van verse snijbloemen veel stroever gaat dan anders. Zoals bekend hebben de bloemengrossiers, de commis- sionnairs, er tegen geprotes teerd, dat de veilingen de extra heffing van 2 boven de omzet belasting, door de regering oogelegd, doorbere kenen in de kosten voor vei- lingservice- Dit protest is kracht bijgezet door weige ring om te kopen. De bloemisten kunnen nu hun bestellingen richten aan de veilingen, die voor trans port oer trein zorg dragen. Voorheen brachten de com- missionnairs de bloemen oer auto. Doordat 't veilmgsper- soneel overbelast is worden de bestellingen niet altijd even vlot uitgevoerd. Zo komt het voor dat een bloe mist rode rozen bestelt, doch theerozen 'krijgt of dat een gedeelte van zijn bestelling "iet wordt uitgevoerd. „Het 1 net als in bezettingstnd a'dus verklaarde ons een bloemist, „wij moeten maar afwachten wat «er komt". Een andere verkoper uitte net vermoeden, dat de gewraakte 2 in de toekomst wel offi cieel ten laste zullen komen van de grossiers, maar dat zu in de practijk zullen moeter. worden betaald door de ko pers. Over het Algemeen gaat de verkoop van verse bloemen vrij normaal voort -in Zee land- Dit geldt ook voor de handel in planten, daar deze rechtstreeks van particuliere kwekers in Brabant worden betrokken- Historische voorwerpen voor Stedelijk Museum. Het bestuur van het eZeuws Genootschap der Wetenschap pen te Middelburg heeft zich bereid verklaard een aantal voorwerpen, betreking hebben de op Vlissingen, in bruikleen af te staan aan de gemeente Vlissingen voor het Stedelijk Museum. Het handelt hier om het z.g. Wiel van De Ruyter, een knipselmonumentje betref fende De Ruyter, volgelkooien in de vorm van het oude stad huis en het voormalig Beuro- gebouw, een portret van Frans Naerebout, een model, van een driemaster en portretten van Vlissingse notabelen uit het verleden. De gemeente Vlissingen ver plicht zich geen fossielêncol- lectie, opgehaald uit de Schel de, bijeen te brengen en de be staande verzameling in bruik- leend af te staan aan het Ge nootschap. Van een en ander is thans een voorstel aan de Raad gemaakt. Dank zy het initiatief van oud-burgemeester van. Woeldc- ren heeft het Vlissingse ge meentebestuur een verzoek kunnen richten tot jhr. J. K. Lampsins van der Velden te Doom om geschilderde portret ten der familie LampsinS in bruikleen te mogen ontvangen, hetgeen is toegestaan. Het zijn 15 geschilderde portretten en één pastel. Ér bevinden zich fraaie exemplaren onder. In het bijzonder moeten worden genoemd de afbeeldingen van Comelis Lampsins, van 1650 tot 1652 burgemeester van Vlissingen en mr. Appolomus Jan Cornelis Baron Lampsins, van 1785 tot 1795 baljuw. Van hen zijn er twee portretten, waarvan één zeer geschikt is voor ophanging in het stad huis.' De andere schilderijen zijn bestemd voor het Stedeiyk Museum. Ritthem dankt Hilversum. Als blgk van dank en waar dering voor de steun zullen het Rttthems fanfarecorps ONDA en afgevaardigden van andere plaatselijke verenigingen 26 en 27 Mei een bezoek brengen aan Hilversum. In samenwerking met de vereniging ,De Zeeu wen" aldaar zal men daar Woensdag 26 Mei een muziek - en toneelavond geven, waarbij opgevoerd zal worden het Zeeuwse blijspel „ïnkwartle- ringe" van 'Koets, gespeeld in Walcherens dialect en in Wal cherse kleding. Burgemeester P. Daniëlse zal eveneens aan wezig zijn. Centrale Grondkamer bezocht Walcheren. Vrijdag heeft de Centrale Grondkamer uit Arnhem een bezoek gebracht aan Walche ren, teneinde de werkzaamhe den voor de herverkaveling in ogenschouw te nemen. De leden van de Kamer werden ontvan gen en voorgelicht door de Herverkavelingscommissie Wal duwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2