PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nog steeds tegenstand in Jeruzalem Tegen het communisme BILT Veiligheidsraad beveelt de strijd te staken Joodse regering wil order „staakt het vuren" geven Moskou antwoordt Washington 191e Jaargang - No.l 19 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen- Dit blad verschijnt dageliite, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 24 Mei 1948 ABONNEMENTSPRIJS. 25 Ct. per week; 1 3.20 per kwartaal; franco per post t 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS12 ct. per mm, minimum p advertentie 1 2. Giro nr 359300 PZC. Middelburg. Bureaux te Vhssingenr Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel.'10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel 2077 en 2924 - Goes: L Vorststr 54. tel 2475 (b.g.g.2228) - Oostburg: Gratamastr 3. tel 102 - Terneuzen: Brouwerij str 2 Zierikzee: Nwe Bogerdsti^G^sateiJg. Tegenstelling Engeland-Amerika verdiept De Veiligheidsraad der V.N. heeft Zaterdagavond een re solutie aangenomen, waarin b eide partijen in Palestina wordt bevolen binnen 36 uur zonder voorwaarden alle vijandelijk heden te staken. De voorlopige regering van de staat Israël heeft daarop medegedeeld, dat ze, overeenkomstig deze re solutie een order „staakt het vuren" heeft doen ultgacn, die geldt voor alle strijdkrachten op alle ftonten en die Maandag 20.00 uur plaatselijke tijd zal ingaan, indien de tegenpartij op dezelfde wijze handelt. Van Arabische zijde zijn nog geen reacties bekend. De resolutie was gemeen schappelijk door de Ver. Sta ten en Engeland opgesteld. Al leen de Oekraïne, De Sowjet- Unle en Syrië onthielden zich van stemming. De oorspronke lijke Amerikaanse resolutie, die veel verder ging, omdat ze een inbreuk op de vrede vast stelde en derhalve de Arabi sche staten in staat van be schuldiging stelde, kon geen meerderheid behalen. De Ver. Staten, de Sowjet- Unie, Columbia, Frankrijk en de Oekraïne stemden vóór, maar de andere leden onthiel den zich van stemming. Vooral de Britse afgevaar digde kantte zich sterk tegen liet Amerikaanse voorstel, dat als consequentie zou hebben, dat strijdkrachten der Ver. Naties naar Palestina zouden gezonden worden. Wat zouden deze strijdkrach ten meer kunnen bereiken, dan de Britse troepen in de afgelo- Israël vraagt toelating tot V.N. De staat Israël heeft of ficieel om toelating tot het lidmaatschap van de Ver enigde Naties verzocht. Italië heeft een nieuwe regering. De Italiaanse minister-pre* sident De Gasperi heeft de ministerlijst van het nieuwe Italiaanse kabinet bekend ge maakt. De benoemde minis ters zijn Christen-democraat republikein of socialist. Graal Sforza heeft de portefeuille van buitenlandse zaken. Het kabinet zal heden worden .beëdigd en Donderdag voor tiet eerst bijeenkomen. Op 31 Mei zal het voor het parle ment verschijnen voor 't vo tum van vertrouwen. Kilpi opvolger van Leino. President Paasikivi van Finland heeft de communisti sche minister van binnen landse zaken, Leino, ontslag verleend en tot zijn opvolger aangewezen Kilpi, sociaal-de mocraat en 'vroeger minister van onderwijs. Schotten willen onafhankelijkheid. Het congres der Schotse natiohale partij heeft een re solutie goedgekèurd, waarbij een onafhankelijk parlement voor Schotland wordt geëist Ex-koning Michaël geen Roemeen meer. Uit Boekarest wordt ge meld, dat aan de ex-koning ▼an Roemenië het Roemeen se staatsburgerschap is ont nomen. pen 25 jaar?, vroeg sir Alex ander Cadogan. De aangenomen resolutie be perkt zich tot een bevel het vuren te staken en laat in het midden, wie de aanvaller is. Wat zal er echter gebeuren indien zoals algemeen ver wacht wordt de Arabieren de resolutie voor. kennisgeving aannemen en onder welk mo tief ook de aanval op Israël voortzetten De Veiligheidsraad zal na tuurlijk dit negeren van een bevel niet ongemerkt aan zich voorbij kunnen laten gaan. Het is evenwel niet duidelijk welke verdere stappen in dat geval te verwachten zijn. In ieder geval krijgen de Ver. Staten dan te rechtvaardigen redenen' om onmiddellijk het embargo op het zenden van wapens naar de Joden op te heffen en opnieuw een straffe resolutie in stemming te bren gen. TEGENSTELLING AMERIKA-ENGELAND De tegenstelling tussen de standpunten van Amerika en Engeland inzake de te volgen gedragslijn in Palestina wordt hc® langer hoe scherper. Ze heeft de laatste dagen een schaduw geworpen over de betrekkingen tussen beide bondgenoten. De Amerikaanse pers gaat weer zeer fel te keer tegen „het Engelse imperialis me". Indien Washington er in derdaad toe over zal gaan wa pens naar Israël te zenden en de Britten voortgaan met het steunen van de Arabieren ko men binnen korte tijd Amerika e» Engeland in Palestina re gelrecht tegenover elkaar te staan. Zaterdag heeft de Ameri kaanse ambassadeur in Londen Lewis Donglas, een langdurig onderhoud gehad met Bevin om dit probleem te bespreken. Het schjjnt, dat Douglas heeft betoogd, dat door Pales tina geen verwijdering mag ontstaan tussen beide landen met het oog op de positie van de Sovvjet-Ünie. raad aan bevin. Ook in Engeland zelf is eri- tiek opgestoken tegen het kop pige beleid van Bevin. De „Manchester Guardian" stelde in een hoofdartikel voor, dat de Britse regering onmiddel lijk alle Britse officieren in het Arabische Legioe en dè Arabische s oen terugtrekt staten de raad geeft de strijd te staken en Israël te erkennen. Of Bevin deze raad zal op volgen staat helaas te bezien. Kinderen namen landmijnen mee. - De postcommandant rijkspo litie te«Bakkum deelt mede, dat tussen 16 en 21 Mei uit het duinterrein te Bakkum 17 kleine ronde landmijnen zijn weggenomen. Zij lagen daar in afwachting van de komst van de mynopruimingsdienst ter vernietiging gereed. Gezien ter plaatse aanwezige voetsporen zijn de mijnen vermoedelijk door kinderen van 10 tot 15 jaar meegenomen. Him opspo ring is verzocht. Gevangenisstraf in plaats van de doodstraf Omdat hy in vreemde krygs- dienst w^s getreden, was H. J. Veenstra te Amsterdam door het Byzonder Gerechtshof al daar de doodstraf opgelegd. Bg een hernieuwde behande ling van deze zaak voor de Byz. Raad van Cassatie bleek uit een psychiatrisch rapport, dat de jongeman verminderd toerekeningsvatbaar moest worden geacht. Zijn verklaring, dat hij bij Anhem zeker 9 personen heeft doodgeschoten, zou niet waar zyn. V. werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 jaar met aftrek van voorarrest. BRITS VLIEGVELD „PER VERGISSING" GEBOMBARDEERD. Amerikaans consul-generaal doodgeschoten. „Huwelijksschool" in Turijn. Te Turijn heeft een arts een „huwelgks- school" opgericht voor verloofden en gehuwde paartjes. Veertig geza menlijke lessen, zo no dig aangevuld met par ticulier consult, zyn toereikend, zo verze kert de jonge arts, om jaloersheid, slecht humeur, karakter-te genstellingen en zelfs moeilijkheden van eco nomische aard uit het gezin te bannen. Dewey wint een voorvenkiezlng. Thomas Dewey, gouverneur van New York, heeft in de staat Oregon voorlopig 92-316 stemmen behaald tegen Stas- sen 85-695 stemmen. Dit was een Republikeinse voorver kiezing voor het presidents schap- Dewey verklaarde Zater dagavond. dat wanneer hij tot president werd gekozen, hij „de grootste schoonmaak van de afgelopen 70 jaar in de V-S. zou houden"» Morris E. Dodd, de opvolger van Sir Boyd d'Orr als direc teur van de voedselorganlsatie der Ver. Naties. De Joden in de oude atad Je ruzalem bieden nog steeds krachtig weerstand. Hun toe stand is echter hopeloos; Op 3 K.M.' ten Zuiden van Jeruza lem is contact tot ttand geko. men tussen Egyptische en Transjordaanse legergroepen. Het Arabische Legioen heeft weer verscheidene dorpen in de omgeving veroverd. De Amerikaanse consul-ge neraal te Jeruzalem, Thomas Wasson, werd door Arabische sluipschutters ernstig gewond, toen hij terugkeerde van een bgeenkomst der wapenstil standscommissie. Wasson is later overleden. De leider van de Rode Kruis-delegatie in Palestina, Jacques de Reynier, werd Vrij dag in Jeruzalem door Arabie ren uit zijn auto gesleurd, af geranseld en ontdaan van zyn kleren, zo meldt een Joods rapport. AANVALLEN OP TEL AVIV. De linkervleugel van het Egyptische leger is thans op gerukt tot 48 K.M. ten Zuiden van Tel Aviv. Dé lucH'.aanval len op deze stad duren voort. In de afgelopen week zijn er In totaal 70 personen door ge dood. De stad heeft nog steeds geen verdediging van jagers, waardoor de aanvallende vTieg. tuigen laag over de daken kunnen scheren. De bevolking houdt zich echter uitstekend. EEN VERGISSING. Egyptische vliegtuigen heb ben voorts het Britse vliegveld van Karaat Dawied „tengevol ge van slecht weer" aangezien voor een Joods vliegveld. Z\j lieCen bommen vallen, waardoor 2 leden van het per soneel der R.A.F. werden ge dood en 4 ernstig gewond. De- Britten haalden tijdens de aan bal vyf Egyptische Spitfires neer. De Haganah deelde mede, dat de aanval een „vergissing" van de Britten tdt oorzaak had. Het Britse opperbevel had vele Arabische regeringen een nauwkeurige lijst van de Brit se vliegvelden toegezonden, maar de opsteller ervan had vergeten het vliegveld Ramat erbij te zetten. Een vliegtuig van de Joodse luchtmacht heeft een voltref fer geplaatst op een Egypti sche munitietrein. Er volgden een serie explosies, die het ge hele gebied hel verlichtten, al. dus het verslag van de piloot. VERKLARING IRGOEN. „Wg hebben met Engeland nog niet afgerekend. Wg be zitten de lgsten van alle offi. eieren, onderofficieren en Brit se soldaten, die in het Arabisch legioen dienen. Wanneer de misdadige aanvallen van het Arabisch legioen voortduren, zullen al deze moordenaars als ter dood veroordeeld worden beschouwd. Een speciaal com mando van de Irgoen zal hen bereiken, waar zij zich ook mo- ge^| bevinden", aldus heeft de zender klaard. van de Irgoen ver- In de Italiaanse provin cie Bologna hebben 45-000 landarbeiders besloten de ar beid te staken. Wij krijgen meer brood. Meer voedingsvetten voor de jeugd. De verbeterde vooruitzichten, welke de broodgraan- en vet- grondstoffen-posities, mede in verband met de werking van het Marshall-plan bieden, ma ken het mogeiyk voorshands enige verbetering te brengen in de voorziening van twee be- langryke voedingsmiddelen. Met ingang van 6 Juni a.s. zal het broodrantsoen voor de leeftydsgroepen A, B, C, en D met 100 gram per week wor den verhoogd, terwyl voor de B-groep daarenboven nog 400 gram per week extra wordt verstrekt. De broodrantsoenen zullen dan per week bedragen; voor personen van 21 jaar en ouder (A-groep) 2200 gram, voor personen van 15 t.m. 20 jaar (B-groep) 3400 gram, voor personen van 5 t.m. 14 jaar (C-groep) 2600 gram, en voor personen van 2 t.m. 4 jaar (D-groep) 1400 gram. Bij deze hoeveelheid zyn inbegre pen de op de keuzebonnen ver krijgbare hoeveelheden brood, of de op deze keuzebonnen ver krijgbare artikelen.-Het brood rantsoen voor zuigelingen (E- kaarten) zal per 6 Juni met 100 gram worden verminderd tot 800 gram per week. Het rantsoen voedingsvetten wordt voor houders van B- C-kaarten, dus de leeftijds groepen van 5 t.m. 20 jaar, met ingang van diezelfde datum gebracht van 250 op 375 gram per week. H.M. de Koningin schenkt beeld aan Rotterdam. Het ligt in het voornemen van H.M. de Koningin om -aan Rotterdam een beeld ten ge schenke te geven, dat de door haar verleende wapenspreuk „sterker door strgd" zal ver zinnebeelden. De Rotterdamse beeldhouw ster Mej. H. J. Hans heeft thans opdracht gekregen van de Koningin met de uitvoering van een door haar daartoe ver vaardigd ontwerp te beginnen. Prinses-regentes ontvangt ministers. H.K-H. Prinses-regentes Ju liana heeft Vrijdagochtend de minister van O- JC. W-, dr- J. J. Gielen en Vrijdagmid dag de minister van weder opbouw en volkshuisvesting mr. dr. In 5t Veld op het pa leis Soestdijk in audiëntie ontvangen. Zaterdagochtend ontving zij dc minister van justitie mr. J. H. van Maar- seveen. Dajo, de onkwetsbare, door degen verwond. Mirin Dajo, die de medi sche wereld verbaast, door zich met degens en messen te laten doorboren, moest in een ziekenhuis te Zürich worden opgenomen met ern stige verwondingen aan de slokdarm, nadat hii gepoogd had een degen van 40 cm- lengte in te slikken- Hij is geopereerd en aan de bele rende hand. Besprekingen te Kalioerang worden hervat. De Commissie voor Goede Diensten en de twee delegaties zullen Maandagmorgen per trein naar Djokjakarta reizen. De besprekingen zullen Woensdag a.s. te Kalioerang worden hervat. Elke totalitaire binding aan mensen moet worden verworpen. Kanselboodschap in de Hervormde Kerken. Vanwege de Generale Syno de der Ned. Hervormde Kerk werd Zondag in alle diensten der Hervormde Kerk een kan selboodschap voorgelezen, waaraan het volgende ontleend is: Temidden van de verschrik kingen der oorlogsjaren is In verschillende boodschappen van onze kansels gezegd, dat de na- tionaal-socialistische levens- en wereldbeschouwing in lijnrech te strijd is met het Evangelie van Je zus-Christus. Even klaar en duideiyk moet van de kan sels worden verkondigd, dat ook het communisme, zoals het ln onze dagen uit Moskou aan de volkeren wordt opgedron gen en zich ln zijn geweten loze methoden doet kennen, in lijnrechte strijd Is met het Evangelie van Jezus Christus. Zy, die door het communis me bekoord mochten zijn, om dat ln hen een drang leeft naar sociale gerechtigheid moeten weten, dat het zijn wortels heeft in een volstrekt verwer pelijke leer, waarbg het men- seiyk willen en handelen uit sluitend door maatschappeiyke krachten wordt bepaald. Zoals het thans optreedt eist het totale gebondenheid aan menselgke machten, welke zich niet onderwerpen aan God, maar zich in satanische hoog moed stellen in de-plaats van God. Het huldigt, in zijn niet meer van de practyk te schei den leer, ongebreideld geweld. Met nadruk spreekt de Kerk uit, dat elke totalitaire binding aan een mens of mensen, al zou deze zich in christelijk ge waad vertonen, met even grote stelligheid moet worden ver worpen. De Kerk der Hervorming ziet de drang om te kiezen; „Moskou of Rome", als een wereldse verzoeking. De Kerk komt niet op voor menselgke rechten zonder meer, maar boven alles voor het recht Gods en daarin voor het waarachtig welzijn van de mens. GEHOORZAAMHEID AAN DE SCHRIFT. Maar zal de Kerk alzo spre ken ln gehoorzaamheid aan de Heilige Schrift en vanuit de belydenls, dan moet tevens doordringen, dat 'de christenen zelf zo weinig op de rechte wjj- ze het Woord Gods hebben ge hoord 'en beleefd en zo ontromv zijn geweest aan het ware be- ïyden van Jezus Christus, het enige Hoofd "der Kerk en de enige Heer der wereld. Dan zullen rij, die zich gaarne ken christenen willen noemen, diep verontrust moeten worden wan neer zg verstaan, dat hun in het communisme en ln de woe lingen dezer dagen onbetaalde rekeningen worden voorgelegd. Het nioet blijken, dat zy dio tot de Kerk van Christus be horen, In woord en daad van betere dingen getuigen zyn. Hoeveel onchristeiyke lerin gen en practyken worden met de christelgke naam gedekt. Hoeveel bestaand onrecht wqrd niet gezien of stilzwygend aan vaard.. Hoezeer is men verblind door burgerlyke behoudzucht. Hoeveel tegenstand is er tegen noodzakelijke maatschappeiyke hervormingen. Hoe wordt de\ grondwet van het koninkrijk Gods met voeten getreden: „Gij zult liefhebben de Here Uw God met geheel Uw hart, met geheel Uw ziel en met geheel Uw verstand en gij zult Uw naaste liefhebben als Uzel- ven." Het is de grote verleiding voor de christenen in deze ty- den van dreiging en spanning hun enige hulp en heil te zoe ken in wereldse machtsorgani saties, terwijl juist thans het Woord van God ons duidelijker moet zyn dan ooit: „Niet door kracht en geweld, maar door myn Geest zal het geschieden." Triomfantelyk mag de Kerk door het geloof leven uit de overwinning van Jezus Chris tus, om zo te zijn één der te kenen van het komende Rijk. Zo mag zy staan en gaan in de vryheid, waarmede Christus haar heeft vrijgemaakt. Tot geen pry's mag zij deze vryheid zich laten ontnn*en! Onvervaard en onverschrok- spreke zy baar woord, om dat zy aller zonde vyand moet zyn. „Een iegelyk, die de naam van Christus noemt sta af van ongerechtigheid". Daarom spreke zy niet alleen tegen het communisme, maar evenzeer tegen iedere vorm van samen leving, waarin de arbeid koop waar wordt en de mens aan Minstbejag is prijsgegeven, ja tegen elke boosheid waarin de zonde van de van God losge slagen mens zich openbaart. Omdat haar het bevrijdend Evangelie van het Koninkryk is toebetrouwd, gaat haar boodschap uit tot allen ook tot hen wier leer en practyken zij bestrydt. ISRAËL. Gelyk in de oorlogsjaren,- is ook thans Israël de spiegel van de nood der wereld. Het oude volk' moet zeer bijzonder de zorg der Kerk zyn. Voortdu rend moet zij zich herinneren, wat God haar door het volk Israël zegt En in deze dagen klinke door onze gemeenten, door ons hele volk en moge het klinken door alle Kerken en volkeren der wereld. „Erken Christus als Uw Hoofd en Heer, anders zult gij geen dageraad hebben". Ver. Staten schonden overeenkomsten van Teheran, Jalta en Potsdam. Verklaring van Tass. De regering van de Sowjet- Unle heeft vla het persbureau Tass geantwoord op de jongste verklaring van het Amerikacai- se departement van buiten landse zaken over de geschil len tussen beidt? landen. Radio Moskou zond het ant woord uit op dicteersnelheld, opdat alle ochtendbladen ln de Sowjefc-Unie het konden publi ceren. In het antwoord wordt Wash ington er opnieuw van beschul digd, dat het de verdragen van Teheran," Jalta en Potsdam heeft geschonden, terwyl Mos kou deze besluiten loyaal ls nagekomen. De Ver. Staten bewapenen zich openlyk en in snel tempo en trekken milliarden en mil- liarden dollars voor militaire maatregelen uit. Alle voorstellen aangaande het verbod van atoomwapens hebben de V.S. van de hand gewezen. Ook de voorstellen tot schepping van eenheid in Intensieve strijd tegen coloradokever. De Neerse schooljeugd heeft zich dapper in de strijd tegen de coloradokever geweerd. Zij heeft 500.400 exemplaren weten te verdelgen en ver diende daarmee 694-70. De recordhouder verdelgde 54.000 kevers. Een fonds van 200-000 pond sterling is toegewezen aan het internationaal comité voor de strijd tegen de colo radokever. Dit bedrag zal het mogelijk maken grote met aardappelen beplante opper vlakten te behandelen in Frankrijk, België. Nederland en West-Duitsland- Op een stuk bouwland in Jersey (Engeland) heeft men duizenden kevers aangetrof fen, waarschijnlijk afkomstig uit Frankrijk- Vorstelijke leden van Wegenwacht. Onlangs heeft een der A- N-W.B -wegenwachten de eer gehad Z.K-H. Pyns Bemhard, wiens wagen panne had ge kregen, bij te staan. Het euvel was snel hersteld. Thans hebben zowel Prin ses-Regentes JTuliana als Prins Bernhard 2ich als lid van de Wegenwacht laten in schrijven- Duitsland werden verworpen. In plaats daarvan wordt West- Duitsland tot een militaire ba sis omgevormd. STEUN AAN DE REACTIE In Japan steunen de Ver. Staten volgen Tass „agressieve kringen" om het militair-eco nomisch potentieel van Japan te herstellen. In China zijn de Sowj et-troe pen teruggetrokken, de Ameri kaanse daarentegen nog niet. In Korea bleek een overeen komst onmogelyk, omdat de Amerikaanse autoriteiten een anti-democratische politiek gingen volgen door reaction- naire pro-Japanse groepen te steunen. Herhaalde malen hebben de Ver. Staten voorts ingegrepen in zaken van andere landen, byv. üi Griekenland en Italië. Handhaving van militaire bases in andere landen kan in geen enkel opzicht gerecht vaardigd worden. Regeringskringen in Wash ington tonen zich speciaal be zorgd om anti-democratische en reactionnaire regeringen te beschermen. Om al deze redenen zyn de Ver. Staten verantwoordelyk voor de huidige spanning tn de betrekkingen tussen beide mo gendheden. Grootmoeder van 39 jaar. Op het bureau bur gerlgke stand te Zalt- bommel werd dezer da gen in de registers in geschreven Grietje van Willigen als dochter vay K. van Willigen en Antje Boon. Het is een telg van het vyfde nog in leven zynde geslacht en de jonge wereldbur geres bezit in Grietje BoonKooyman een 39-jarige grootmoeder, in Berdina Kooyman Blom een 65-jarige overgrootmoeder en in Grietje BlomTer Brugge een 85-jarige bet-overgrootmoeder. Eerste aardappelen van de koude grond. Op de veiling te Fynaart zyn Vrydag de eerste aardappelen van de koude grond aange voerd, waarmee West-Brabant dus een landelijke primeur heeft De prijzen voor grote eerstelingen waren 65, 75, 59 cent per kg, voor kriel 33, en 49 ct per kg. Onwaardig optreden van Indisch ambtenaar. TYPISTESALARIS ONVOLDOENDE. Het Tweede Kamerlid mej. Tenderloo heeft aan de minister van Overzeese Gebiedsdelen en de minister zonder portefeuille schriftelyke vragen gesteld over het navolgende geval: Een kortgeleden uit Neder land in Batavia aangekomen typiste, door het departement van Overzeese Gebiedsdelen aangesteld en als urgentgeval naar Indonesië gezonden op 'n basissalaris van 125 per maand met 100 duurtetoe- slag, ontdekte, dat dit salaris niet genoeg bleek om te leven in de „mess", die haar door de huisvestingsorganisatie in Ba tavia als verblyf was aange wezen. Toen zij zich hierover be klaagde by de ambtenaar van deze organisatie, die zeide al les te moeten regelen, ant woordde deze, dat zy erg dom was geweest om alles zo direct te geloven, dat het departe ment iedereen verkeerd in lichtte en dat zfl beter deed zich „een vriendje aan te schaffen met veel duiten, die ig voor haar zou betalen", naam van de betrokken ambtenaar zou reeds in een werkwoord zijn omgezet, dat de betekenis heeft verkregen van het verkrijgen van „byvoe- ding" op onoorbare wyze. IVfej. Tenderloo verzocht een uitge- 1 brend onderzoek in te stellen E.V.C.-bestuurders contra C.P.N. UITTREDEN „BOND VAN- OVERHEIDSPERSONEEL" AAN STAANDE. Een viertal hoofdbestuurders van de by de E.V.C. aangeslo ten „Bond van Nederlands Overheidspersoneel" heeft zich met eeü oproep tot het'voor heen en thans nog in de E.V.C. georganiseerde overheidsper soneel gericht, met het ver zoek „een einde te maken aan de avonturierspolitiek en te willen streven om te komen tot een politiek onafhankelijke vakbeweging". Een centrale van Overheidspersoneel is in wording. In de oproep wordt gecon stateerd, dat cle E.V.C. Is ver worden tot een willoos instru ment van de C.P.N-. Zo is de voorzitter Blokzyl- gekozen tot party bestuurd er van de C.P.N., waarvan om tactische redenen nooit enige publicatie is ge daan. De E.V.C. heeft verklaard, dat het losmaken van deze vak groep der landelijke bedrijfs groep Hotel-, Café-, Restau rant- en Lunchroompersoneel mislukt is. Uitbreiding van West-Brabantse roterijen. Nu er dit jaar in het gehele land een grote hoeveelheid vlas is uitgezaaid en op een zeer grote oogst wordt gerekend, hebben de West-Brabantse vlassers zich beraden over wat hen te doen staat. De verwer kingscapaciteit van hun bedry- ven zal niet voldoende zijn, om dat heel wat vlasserijen tydens de oorlogsdagen werden' ver woest. De zwingelcapaciteit is in West-Brabant ruim vol doende, nu men de beschikking heeft over de meest moderne Belgische turbine, maar het gebrek aan voldoende rootge- legenheid doet zich met de dag sterker gevoelen. Het bestuur van de West-Brabantse Vlas- sersbond achtte het noodzake- lyk een nieuwe rotery te stich ten, maar de vlassers zyn van* mening, dat men beter de be staande roterhen te Noordhoek en Standdaarbuiten zou kun nen uitbreiden. Aldus is beslo ten. Droogte in West-Brabant. De boeren in West-Brabant maken zich nu reeds bezorgd over het aanhoudende zomer weer en de scherpe wind, die hun weiden en landeryen op de hogere zandgronden striemt. Op de jonge ontginningen rond Rucphen verdorren de Inge zaaide gewassen. De boeren hebben op extra voorzieningen aangedrongen, omdat de hoger gelegen percelen reeds nu een tekort aan water hebben. DE VOORSPEL l KOUD. In het Noorden van het land aanvankelyk zwaar bewolkt met regen en later enkele ver spreide opklaringen. Meest zwakke wind tussen Noord- Oost en Noord-West. Onge veer dezelfde temperatuur als Zondag. In 't uZiden van 't land: aan vankelyk overwegend droog weer, met zwakke of matige wind uit Westeiyke richtingen. Later zwaar bewolkt met eni- je regen en naar meer Noor- leiyke richtingen draaiende wind. Iets kouder dan Zonda».

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1