Beantwoordt het onderwijs aan zijn doel? De verkiezingsstrijd in Zuid-Afrika Het milliardencrediet aan Ned. Indië KAPPIE en het geheim van de aardlaag Van rekenen het meeste, van geschiedenis het minste nut Waf hef bedrijfsleven zegt Mysterie Het rassenprobleem de hoofdkwestit. Toch los van het Engelse rijk (Van onze correspondent). Met spanning wordt het resultaat tegemoet gezien van de verkiezingen, welke eind van deze maand in Zuid- Afrika worden gehouden. In 24 kiesdistricten rondom Jo- knnnesburg en 6 rondom Kaapstad is de uitslag van de stemming onzeker. Wanneer in deze 30 districten de uit slag voor de huidige regering ongunstig is, dan zal Gene raal Smuts als hoofd van de Zuid-Afrikaanse regering worden opgevolgd dool dr. Malan, leider vun de Her enigde Nasionale Partij, de grootste oppositiepartij. De meerderheid van de Afri- gaans sprekende blanke be volking, welke de voornaam .ste supporters van de natio nalisten levert, hoopt vurig op een regeringswisseling. Is deze hoop gegrond? DE OORLOGSPARTIJ- Het is natuurlijk mogelijk, dat de geschiedenis zich her haalt. Na de eerste wereld, oorlog namelijk, werd tijdens de eerste na-oorlogse verkie. zingen de regeling door de oppositie verslagen. En na wereldoorlog no. II, bleek in andere landen de reactie sterker dan de partij, die ge durende de oorlog het be wind had gevoerd. Als zelfs de grote Winston Churchill kon worden verslagen, kan dan eenzelfde lot de grijze Jan Smuts niet treffen? Wan. neer de naaste toekomst deze vraag bvestigend beant woordt, dan kunnen ingrij pende veranderingen in de Zuid-Afrikaanse binnen, en buitenlandse politiek worden verwacht. De nationalisten hebben altijd republikeinse bedoelingen gehad. Na het overweldigende succes van 't bezoek van de Engelse Ko. ninkliike familie vorig jaar. was de mogelijkheid om op dit punt een verkiezingsstrijd te winnen, bii voorbaat uitge sloten. Het republikeinse stokpaard is daarom op stal gezet, maar het is niet uitge. sloten dat het weer voor de dag wordt gehaald zodra de heer Malan de minister-pre sident's zetel heeft ingeno men, en dat Zuid-Afrika zich dan losmaakt van het Engel, se wereldrijk. HET RASSENPROBLEEM Het hoofdpunt van de na tionalistische verkiezingspro. gramma is echter het rassen probleem. De nationalisten willen de blanke bevolking en de Christelijke cultuur beveiligen door een politiek van „apartheid". Deze poli tiek, welke gebaseerd is op het dogma van de superiori teit van het blanke ras, is gericht op 'n volledige schei, ding tussen het blanke en gekleurde deel van de Zuid- Afrikaanse bevolking. De negers en kleurlingen zouden in door henzelf bestuurde ge bieden moeten worden onder gebracht, zij zodden slechts gebruik kunnen maken van speciale treinen en andere openbare faciliteiten enzo voorts. Het is vooral op dit punt, dat dr. Malan zich de vijandschap van vele landen op de hals zou halen- Een ander punt is zijn immigratie-politiek. Hij is een tegenstander van het bevorderen van de immi gratie zolang het woning vraagstuk niet is opgelost en niet alle voormalige sol daten een werkkring heb. ben gevonden. Een gevolg van zUn aan het bewindko- men zou dus waarschijnlijk zijn het voorlopig volko men stopzetten van de bui. dige immigratiestroom. Dr. Malan heeft zijn oor logsreputatie in zijn nadeel- Hij was een erkend vriend van de Duitsers, was een re genstander van de deelne. ming van Zuid-Afrika aan de oorlog tegen het nazisme, en toen de oorlog verklaard was pleegden zijn aanhangers bomaanslagen en andere da den van sabotage. En hog is zijn partij niet vrij van nazi. ii vloeden, getuige bijvoor beeld ziin rassenpolitiek. Toch wordt hij gesteund door vele duizenden ontevredenen, die er nu eenmaal in ieder land ziin. en door degenen, die zich waarschijnlijk de voordelen van goedkope ge kleurde arbeid zien ontgaan. DE LAATSTE MAAL. De United Party, de partij van Smuts, hoopt echter de nationalisten in het bijzonder op het kleurlingenvraagstuk te verslaan. Zij propageert de opvoeding van de negers en kleurlingen tot een, zo niet gelijkwaardig, dan toch ge. liikgerechtigd deel van de Z. Afrikaanse bevolking. Ande re programmapunten zijn het verder stimuleren van de industralisatie en geselecteer. de immigratie, geleidelijk herstel van volledige vrijhan del, een huisvestingspolitiek, welke er op gericht is dat in de toekomst iedere Zuid- Afrikaan in staat is een huis eigenaar te worden. Het is voor de grijze „ou. baas" de laatste keer dat hij aan de verkiezingsstrijd deel neemt. Onvermoeibaar vliegt hij van de ene kant van het land naar de andere. Hij is overal tegelijk en niets doet hem van ziin programma af- jvijken. Hij kroont een schoonheidskoningin in Jo. hannesburg, spreekt padvin ders toe in Durban, ontvangt journalisten in Kaapstad en als door een reusachtige stortbui het vliegveld in een meer is veranderd, en al het luchtverkeer is stopgezet, vertrekt hij met een water- vlieguig naar ziin bestem, ming. Met hem hopen velen in en buiten Afrika, dat zijn levensavond met een politie ke overwinning bekroond zal worden. (Nadruk verboden). De Pinksterdrukte bij de Spoorwegen. Het reizig^rsvervo-r, dat de Ned. Spoorwegen met de Pinksteren te verwerken kreeg, was dit jaar buitenge woon groot. Zandvoort en Schevenin- gen werden de grote trek pleisters. 10,000 bezoekers werden per trein naar deze badplaatsen vervoerd. Velen trokken ook naar bos en hei. de, terwijl de grote steden eveneens druk bezocht wer den. Van 14 tot en met 18 Mei werden op het Amster damse Centraal station 350-607 plaatsbewijzen inge zameld en 144.584 afgegeven- De stations Den Haag SS. en H. S. zamelden van 15 tot en met 17 Mei 99-362 plaatsbe wijzen in en gaven er over dezelfde periode 52-756 af. De cijfers voor Utrecht van 14 tot en met 17 Mei waren: in. gezameld 123.000 en afgege ven 63.865. De Gymnastiekfeesten te Arnhem brachten een bui tengewone drukte met zich mede. 33.228 plaatsbewijzen werden ingezameld. Sowjet-functlonarissen moeten omreizen. Leden van Sow jet-missies is volgens een order van de Amerikaanse plaatsvervan gende militaire gouverneur Hayes het gebruik van de grensoverschrii dingspunten van de Amerikaanse zóne ontzegd. Hierdoor worden alle reizen van Sowjet.func- tionarissen geleid via het grensstation te Helmstedt op de grens van de Britse en de Sowjet-zöne. Is het finantlële beleid catastrophaal? Het stemt tot voldoening, dat langzamerhand iets meer licht wordt verspreid over de huidige toestand der Ned. In dische financiën, aldus het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over t- wetsontwerp „Credietver- strekking aan Ned. Indie'- Men achtte de hervatting van het economisch verkeer met Indië dringend noodzakelijk met het obg op de toekomst van Nederland. Het te verlenen crediet ad 850 millioen zal onze volks huishouding in zeer ernstige mate belasten. Aangedrongen werd op een maximum aan zekerheid wat betreft de doelmatige aanwending en de terugbetaling- Enkele leden maakten zich. niet alleen bezorgd over de aflossing van het crediet ad 850 millioen. maar wezen er op, dat de schuld aan Ne derland in 1948 kan oplopen tot ruim 3 milliard gulden. Daarbuiten valt nog de schatting van 3 a 4 milliard gulden particulier Nederlands kapitaal, dat belegd is in Ned. Indië. Nagenoeg alge meen maakte men zich be zorgd over deze toestand, welke een catastrophaal ka rakter draagt. De verwach ting van de Indische regering, dat Ned. Indië binnen drie jaar weer een actieve han delsbalans zou hebben, acht te men optimistisch. Enkele leden betreurden 't. dat de financieel-economische verhouding tussen Nederland en Indië niet was geregeld in de Linggadjati-overeenkomst. Een aantal leden had voorts bezwaar tegen het zonder meer overboeken van Nederlands-Indische guldens, die minder koopkrachtig zijn, naar Nederland- Zii zagen daarin een exorbitante koers winst. Op het exercitieterrein van de Kromhout-kazerne te Utrecht heeft Prins Bemhard een nieuw vaandel uitgereikt aan het eerste regiment pio niers. De Nijmeegse jeugd blijkt volgens officiële gegevens in 't afgelopen jaar voor 10.000 aan straatlantaarns bescha digd te hebben. 8. Het was prachtig veer op zee. Geen harde wind, geen stormen, geen mL.i. En alles zou heel prettig en rustig zijn geweest aan boord van de Kraak, wanneer professor Larifix er niet ge weest was. Maar die liep overal fond, met een boek in zijn hand en wanneer hij Kappie of de maat in de gaten kreeg, ging hij hun vertellen, wat hy in het boek las. Vooral de maat, die meestal aan het stuurrad op de brug stond, had veel var hem te verdufen. Uren las de !°rofessv r hem voor en het was zo ingewikkeld en er kv amen z t- veel Latijnse woorden in voor, dat Qe maat er niets van snapte. Daarom werd hij heel moe, vreselijk moe. En wannee©s»Kappie hem niet en toe had afgelost, zou hjj achter het stuur rad in slaap zijn gevallen en dan zou. den de gevolgen niet te overzien zijp gewees... Ook 's nachts hai de pi-^èssor ^een rust. Dan i-^t hij een ?'aars h«-vd- op it zijn ••oeken 5a lezen m ome Kappie's hut vlak n a^t de 'ijne la^ sliep die er slecht van. 'Maar op een morgen keek Kappie door zijn verrekijker. „Ha!" riep hij- „Ik zie land aan stuurboord: Dat moet het eiland zijn!" N 7 Aan het ondenvy9 heeft het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie een enquête gewijd waarin twee voorname vragen luiden: „Van welke vakken, die U op school geleerd hebt, hebt U tegenwoordig het meeste nut en genoegen?" „En in welke vakken had U naar uw mening, net zo goed geen les kunnen hebben?" Dit zijn de antwoorden van alle ondervraagden samen, die het hele Nederlandse publiek in al zjjn geledingen verte genwoordigen. Het meeste nut en genoe gen van: 39 rekenen: 32 lezen; 22% schrijven; 15 vreemde talen; 7 aardrijkskunde; 7 huishoudelijke vakken (handwerken, koken, breien, naaien enz.); 6 „wiskunde vakken" als meetkunde, alge bra, scheikunde, natuurkun de, mechanica enz.; 5 han delskennis (boekhouden e.d.) 2 technische vakken, am- bachtsonderwijs-; 17 diverse anderen; 10 geen oordeel. (Velen noemen meer dan een vak). Net zo goed niet bunnen leren 17 geschiedenis (vader landse algemene); 12 wis- kunde-vakken; 8 tekenen; 6 aardrijkskunde; 4 zangles; 4 Nederlandse taal; 1 gymnastiek; 1 vreemde talen; 1 handels kennis; I letterkunde; 10 andere lessen. 51 géén vak genoemd. 90 van het publiek noemt vakken waar men nu nog nut en genoegen van heeft, slechts 49 geeft lessen aan, die men net zo graag gemist had. Er blyken veel meer mensen te zjjn die geschiedenis- en wiskundeonderwijs zonder nut vinden, dan die er wel plezier van hebben. Over aardrijks kunde „staken" de stemmen nagenoeg (6 nuttig, 7 -niet nuttig). Tekenen, zang en gymnastiek worden bjjna uitsluitend als goed misbaar genoemd. Terwijl mannen en vrouwen hét over de meeste vakken eens zijn, wordt het nut van aardrijkskunde, wiskunde-vak- ken en handelskennis door veel meer mannen genoemd en handwerken, koken e.d. door veel meer vrouwen. Zang is het enige „minder- nuttige" vak (volgens het pu bliek) dat door mannen vaak, door vrouwen veel minder ge noemd wordt. Het inkomen van de onder vraagden, maar vooral het ge noten onderwijs (dat daarmee samenhangt) gééft grote ver schillen in oordeel. Mensen met middelbaar en hoger on derwijs noemen veel minder het nut van rekenen, lezen en schrijven, dat zij blijkbaar als vanzelfsprekend aanvaar den en veel vaker vreem de talen en wiskunde-vakken. •De ondervraagden met: Nuttig ai a -p '55 :P go h m O hO "O 1- t. as §3 |3 a» gg Vr. talen 2% 27% 39% 43% Wisk. vk. 2% 6% 16% 32% Net zo goed kunnen missen. Gesch. 19% 17% 14% 4% Aardr.k. 10% 2% 1% Een hoger onderwijsniveau blijkt ook meer waardering voor geschiedenis en aardrijks kunde mee te brengen. (58 van alle ondervraag den in deze N.I.P.O.-,.steek proef" genoot Lager Onderwijs, 24 M.U.L.O. e.d., 15 Mid delbaar onderwijs en 3 be zocht een Hogeschool). De ervaringen van het be drijfsleven. Tegelijk met deze enquête onder publiek informeerde het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie bij de direc ties van honderden grote be drijven naar hun ervaringen met het 'onderwijs en de kennis van hun werkkrachten. Hen vroeg het N.I.P.O. na melijk welke onderwijsresulta ten voor hun bedrijven het be langrijkst zijn, of er voor het werk in hun fabrieken en kan toor nog speciale opleidingen nodig zijn en: „Welke dingen weten of kunnen jonge em ploye's onvoldoende, aan welke onderdelen van het onderwijs zou dus uit het oogpunt van Uw bedrijfservaringen mee? aandacht besteed moeten wor den?" De antwoorden op deze vraag splitsen zich in drie groepen. Het meest genoemd worden: Orde, netheid, beleefdheid, respect voor ouderen, zinde lijkheid, verantwoordelijkheids besef, karaktervorming, om gang jriet mensen, Geen tekort aan school,,vak ken" dus,:inaar een tekort aan gewoonterr- en karaktervor ming constateren vele be drijf s vorming constateren vele bedrijfsleiders dus bij hun jonge personeel. De tweede grote groep spreekt over de allereenvou digste schoolvakken: rekenen, taal, schrijven, die het grote publiek zelf ook het belang rijkste bleek te vinden. Daar ontbreekt nog ontzettend veel aan bij de jonge employé's, die zo van de school komen, ver tellen ons de bedrijven. De derde belangrijke groep klaagt over het te kort schie ten in „logisch denken, zelf standig denken, men weet het geleerde niet toe te passen", e.d. De nadruk ligt, by de me ningen in het bedrijfsleven, dus niet op- de schoolvakken, nog minder op veel of weinig vakken maar op het kunnen toepassen van het geleerde, de kwaliteit van de kennis der belangrijkste vakken als Ne derlandse taal en rekenen en houding, beschaving, karakter en gewoonten. (Nadruk verboden). Soc. Eenheidspartij wil toch referendum houden. De Duitse Socialistische. Eenheidspartij heeft ver klaard toch het voorgenomen referendum inzake de een. heid van Duitsland, welk plan door de Sowjets wordt gesteund, te zullen houden* in de Westelijke sectoren van Berlijn, ondanks het verbod door de Britse, Franse en Amerikaanse autoriteitèn. De „Duitse Volksraad" zou di rect beginnen met het op stellen van stemhokjes op de spoorwegstations in de Wes. telijke sectoren, welke vol gens een overeenkomst tus sen de vier mogendheden on. der Sow jet-Russische contro le staan. Granaat ontplofte bij heidebrand. Toen Donderdagmiddag en kele spoorarbeiders een brand wilden blussen, die in de nabij heid van de voormalige halte Assel in de heide naast de spoorlijn was ontstaan, ont plofte een granaat waardoor een hunner de 32-jarige P. V. ernstig werd O gewond en in het R.K. St. Lidujna ziekenhuis te Apeldoorn moest worden op genomen. Antwerpens haven in April. In de maand April liep het zeevaartverkeer over de Ant werpse haven opnieuw terug. Het aantal binnengelopen schepen bedroeg 677 met een totale tonnage van 1.633.226. Tegenover Maart betekent dit een vermindering met 82 schepen en- 349.233 ton. De rangschikking van de binnengelopen schepen naan nationaliteit is de volgende: Groot-Brittannië 159, Neder land 155, Zweden 75, Dene marken 40, U.S.A. 40 Het aantal Nederlandse schepen overtrof deze maand opnieuw dat van Maart en beweegt zich nog steeds in stijgende lijn. Nederlands succes op Poolse jaarbeurs. Nederland heeft dit jaar voor de eerste maa-1 deelgeno men met een officiële collec tieve inzending aan de inter nationale jaarbeurs te Poz. nan, die van 24 April tot 9 •Mei j-1. is gehouden, en het kan over de resultaten daar van alleszins tevreden zijn- Er werden orders geplaatst voor een bedrag van. 3 a 4 millioen gulden, o.a voor in dustrie-diamant en transport materiaal. FEUILLETON HEI 9 van de Prinsengracht 54 Beste kerel, dat weet ik allemaal. Denk je, dat wij hier al die tijd stil gezeten hebben? Onze Rotterdamse redacteur heeft al een week geleden opdracht gekregen zijn doopceel te lichten. De Rat is difecteur van een ver zekeringscombinatie, die het vorig jaar al op de fles dreigde to gaan. Ht) is* 57 jaar. ongehuwd, is bekend als een zonderling en staat in Rotterdamvolkomen buiten het maatschappelijke leven! HU heeft geen vrienden, komt nergens en woont op een huurkamer op de Nieuwe Binnenweg. Drie of vier maal Ser week gaat hy met de rein van 18.44 naar Amster dam. Wate hy hier uitvoert weten ze helaas in Rotterdam ook niet. Als je morgenmid dag om deze thd hier komt zal ik je vertellen van myn bezoek aan de rechter-com- Jssarls. Die is verstandig a eg om naar md^te luiste- fto. aIs hy de Rat vry laat heb ik maar één verzoek, maar dan moet je ook alles <'oen om daar toestemming voor te krygen „En dat is?'* „Dat ik precies weten wil wanneer jullie uit Rotterdam een seintje kry'gt, dat hij hier komt en dat jullie me gele genheid geven mee te gaan als hij geschaduwd wordt. Denk je. dat de commissaris dat goed zal vinden?" Inspecteur Beekman herin nerde zich de woede van zyn chef, toen hy in de moord- nacht te horen kreeg, dat er een verslaggever aan de te lefoon was en schudde glim lachend het hoofd. „Ik denk", zei hy, „dat de commissaris het pertinent zal weigeren." „Hoor eens, Henk", zei de reporter, „dan moet jy my een seintje geven. Ik heb de kerel gezien toen jullie met hem in de trein stapten, dus Ik weet precies hoe hy er uit ziet. Even een telefoontje als je bericht krygt, dat hH on derweg is. Meer vraag ik je niet." „Wat ga je dan doen?" „Nou, dat is nogal logisch. Ik schaduw hem ook." „En als ze dat in de gaten en?" ,_>at zullen ze niet, Henk, „dat doe ik op myn eigen manier. Ik mag toch zeker lopen waar ik wil. Tenslotte zal ik er helemaal niet rou wig om zyn als jullie my er bulten houden. Dan ben ik ook niet meer aan allerlei be loften gebonden." Hy wierp een blik op zyn polshorloge en stond ver schrikt op. „Nog drie minuten", zei hy. „Ik heb een conferentie by Kras. Kun je morgenmid dag om deze tyd hier zyn?" „Natuurlijk", zei de inspec teur glimlachend. „Best, dan zal ik je van 't onderhoud met Feenstra ver tellen. Maarop «^voor waarde. dat ik een seintje krijg als de Rat losgelaten is en naar hier komt." „Ik zal 't de commissaris vragen", beloofde de inspec teur. „Neen, vraag die ongeluk kige commissaris nou maar niks Als hy het verbiedt ben ik riog verdér van huis. Ze hoeven eigeniyk niet te weten wat ik van plan ben. Afgesproken?" Inspecteur Beekman knikte en wenkte de kellner. „Om de drommel niet!" riep de reporter. „Ik ben hier de gastheer." Twee minutpn later Ston den ze buiten. „Ik zal jezei de «in specteur, maar hy kon zyn zin niet afmaken, .want Leo van den Berg sprong, na een nieuwe blik op zyn horloge, op de treeplank van een juist passerende tramwagen, welks conducteur hem met een verwijtende blik op het achterbalcon hees. HOOFDSTUK XHI. De panterman. Inspecteur Beekman wan delde langs Americain toen hy zyn naam hoorde roepen. Twee heren aan een hoek tafeltje van het terras dron- ken een borrel en de oudste was opgestaan en wenkte hem, „Meneer de Wit", zei de Inspecteur, verrast naderby komend, „hoe gaat het U?" De makelaar drukte hem vriendschappelijk de hand en wees naar zijn metgezel, die uit zyn rieten fauteuiltje overeind was gekomen. „Meneer van Heerde". zei hy voorstellend. „O, maer wij kénnen elk- aer", zei de bankdirecteur glimlachend. „Wy hébben elkaer toch ontmoet op die aevond vanHij stokte en keek enigszins verlegen naar zyn vrienc», die eenvou dig knikte. „O ja, natuurlijk, jullie kennen elkaar." „Gae zitten, gae zitten", zei de beheerder van het bankierskantoor. „Mag ik U een borrel offreren?" De inspecteur schudde glimlachend het hoofd. „Ik aank U voor Uw vriendeiyk aanbod, mynheer Van Heer- de, maar ik heb dienst en ik kan moeilyk hier in uni form „Slachtoffer van Uw be roep", zei de heer Van Heer- de. „Ik begsyp het. Jammer, ik" had zo graeg eens even met U gepraet. Maer dan stéllen we dat uit. 'Mis schien kunt U binnenkort wel eens by me oplopen. Our mu tual friend zai U wél ver téllen waer ik resideer. Mag ik daerop rekenen?" „Met genoegen, mynheer Van Heerde." „Moet je nu dadelyk al weer weg, Henk?" vroeg de heer De Wit. „Ik had je graag even willen 'spreken over de jongen. Heb je geen tyd zo dadelyk 'even mee naar huis te ryden? Marianne is vandaag naar haar zuster in Lisse." „Is- Nico nog niet beter, mynheer De Wit?" „Neen, ik maak me onge rust over hem. Hy heeft al zo dikwijls naar je gevraagd. Heb je geen gelegenheid even langs te komen?" „Mischien over een half uurtje", zei de inspecteur, op zijn pplshorloge kijkend. „Ik bel zó dadelijk het bureau even op. Als er niets hyzon- ders is kom ik ook." „Wandel dan hier nog even langs als je wilt. Dan neem ik je mee. Mijn 'wagen staat hier vlakbij. Als je by me komt eten blyf ik thuis. An ders ga ik weer de stad in. Jei weet niet half hoe verlo ren ik me in mijn eigen huis voel als 'Marinanne er niet is." „Graag, ik zal myn best doen, meneer De Wit." De makelaar glimlachte te vreden. „Maèken Uw ouders het nog goed, meneer Beekman?" in formeerde de bankdirecteur. „Uitstekend; mynheer Van Heerde. Dank U." De makelaar knikte. „La ten we je dan niet ophoud en", zei hy. „Mocht je ver hinderd zyn dan bel je hier maar even." Een half uur later zat In specteur Beekman in de luxi- euse Daimler, welke door haar eigenaar met vaste hand door het stadsgewoel naar de Prinsengracht werd gere den „Ik heb naar huis gebeld, dat je blyft eten", zei de ma kelaar. „Ik ben bly, dat je me vanavond geselschap houdt. Je kunt je niet voor stellen hoe eenzaam ik me tegenwoordig voel. 't Is net of de mensen na die beroerde j geschiedenisj De inspecteur knikte be grijpend. Hy kende de hou ding van zo velen, voor wie de minste tegenslag in het leven van anderen voldoende is om zich te distancieren uit vrees persoonlyk in een minder aangename situatie betrokken te zullen worden. In zulke tijden leert men zyn ware vrienden kennen. „Wat is er met de jon gen?" vroeg hy belangstel lend „Tante Marianne ver telde me laatst, dat hy over spannen/ was." „Dat' is hy ook. De dokter heeft hem absolute rust voorgeschreven, maar de jongen vraagt telkens naar jou en ik geloof, eerlyk ge zegd, dat je bezoek hem meer goed zal doen dan tien dok tersvisites. Hy tobt ergens over en. misschien ben jij, de man, die hem kan ge ruststellen." „Welke dokter heeft U?" „Van Staveren, de plaats vervanger van Van Bremen. Een beste man, maar hy kan onze goede huisdokter niet vervangen. Is er geen kans, dat jullie hem gauw los la ten?'1 't Is te dwaas, dat hy daar opgesloten zit voor Iets, dat hy niet gedaan heeft „Maar hoe weet U dat?" „Dat weet ik niet, maar dat voel ik. Beste jongen, ik ken hem toch al meer dan twintig jaar. 't Is eenvoudig bel^chelyk." De wagen stopte voor het statige woonhuis en na het waarschuwingssignaal van een paar korte claxonstoten opende de huisknecht de deur. „Is alles voor het diner in orde, Johan?" Alles ts gereed mynheer." De knecht knikte de in specteur vriendelyk toe. „Ni co is erg blij mynheer", zei hy. „Ik heb hem zo juist verteld, dat U zou komen dineren." „Weet je wat", zei de ma kelaar, "ga jy dan dadelijk maar even naar boven, Henk. Ondertussen schenkt Johan een borrel voor ons- in en dan eten we over een kwar tiert] e. Afgesproken „Natuurlyk. Gaat U niet mee, meneer De Wit?" „Neen, ik geloof, dat het beter is als je alleen gaat. Hij heeft je blnkbaar wat te vertellen en als ik er by ben durft hij mischien niet. Ik kom je over een kwar tiertje wel halen. Hy ligt bo- Ven in zyn e!gen kamer. Je weet de weg." De inspecteur knikte en klopte ee nogenblik later op de kamerdeur waarachter 'n vrouwenstem riep, dat hij binnen kon komen. Rechtop in zyn bed, door kussens in zyn rug gesteund, zat Nico de Wit Er stond een tafeltje voor 'hem met enkele vruchten en daarnaast zat Josientje, het binnenmeisje, dat een boek op haar schoot had waaruit ze de patiënt biykbaar had voorgelezen. „Ah, oom Henk!" riep de jongen, enthousiast de han den naar hem uitstrekkend. „Nico", zeide de inspecteur glimlachend. ..Wat moet ik Toch Jlsmaal /an je loren Wat mankeert er aan jon gen?" e (Wordt vervolgd 'Onder geweldige belang stelling van de zii de der be volking is Woensdag de weg EmmeloordUrk geopend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 4