Kleine boeren missen goede bedrijfsgebouwen NIEUWS UIT ZEELAND C.J.M.V. te Middelburg bestaat 75 jaar De afwikkeling van de geldzuivering Rendabele bedrijfsvoering niet mogelijk. Stichting voor de Landbouw zoekt oplossing. De Boerderijcommissie van de Stichting voor de Land bouw is in haar vergadering van 11 .Mei j.l. voor een vraagstuk geplaatst, dat van vérstrekkende betekenis kan worden. De Commissie voor Kleine Boerenvraagstukken was bii haar besprekingen over de toestand op de kleine boerenbedrijven gestuit op de moeilijkheid, dat het ontbre ken van goede bedrijfsgebou wen een van de oorzaken is, die de rendabele bedrijfsvoe ring belemmeren. Bij vele kleine bedrijven is de toestand in dit opzicht nog zeer slecht, terwijl kans op verbetering ten zeerste verminderd wordt door öe zeer hoge bouwkosten. De Commissie voor kleine Boe renvraagstukken had zich nu tot de Boerderijcommissie ge wend met de vraag, of finan ciële tegemoetkoming aan de ze bedrijven mogelijk zou zijn. De Boerderijcommissie heeft deze aangelegenheid be sproken, doch zij wenste haar te zien in breder verband- Hex zijn niet alleen de kleine be drijven. die met deze moei lijkheden te maken hebben. Voor de gehele landbouw vormen de bouwkosten een brandend probleem, ook bui ten het kader der oorlogs schade. Daarom was de Boerderij commissie van oordeel, dat men dit vraagstuk in twee gedeelten moest splitsen- De c. per 1/1 literblik seerd) 77 cent per blik De Spoorwegen kopen Franse locomotieven. De Nederlandse Spoorwegen hebben een aantal electrlsche locomotieven'in Frankrijk be steld. De locomotieven'welke onder de thans geldende omstandig heden op korte termflu gele verd zullen worden, zyn be stemd voor gemengd bedrijf en kunnen dus zowel de kolen- treinen van Limburg uit, als een sneltrein voor personen vervoer trekken. Frankrijk is het enige land in West-Euro pa, dat. evenals Nederland, over een uitgebreid spoorweg net met gelijkstroomspanning van 1500 volt beschikt. Het is waarschijnlijk, dat reeds in 1949 locomotieven bestemd voor 't thans in aanbouw zyn- de geëlectrificeerde baanvak ParijsDijon, door de Franse spoorwegen aan de N.S. wor den uitgeleend om aan het te kort, dat ontstaat door het uit vallen van geheel versleten ou de stoomlocomotieven tege moet te komen. Appelmoes goedkoper. Appelmoes in blik, oor spronkelijk uitsluitend be stemd voor export en voor levering aan ziekenhuizen, is ■thans voor het binnenlands verbruik vrijgegeven. Met ingang van heden gelden de volgende verlaagde maxi mumprijzen bij levering aan consumenten a. per 1/1 literblik (ge schild) 88 cent per blik (94); b. per literblik (ge schild) 50 cent per blik (53); (gepas- ■IPB ik (88); d. per tg literblik (gepas- seerd) 45 cent per blik (50). (Tussen haakjes de oude prijzen). De prijsverlaging komt neer op 6 H 10 Komt Rijkseenheid met een verkiezingslijst (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen, zal er behalve de ïyst-Welter nog 'n andere candidatenlyst inge diend worden van hen, die op grond van Rykseenheidsover- tuigingen een felle oppositie tegen de regering hebben* ge voerd. Deze lijst Kan niet Be schouwd worden als een di recte lijst van het Nationaal Comité Handhaving Rijkseen heid, hoewel wel vele bekende figuren uit deze kring erop zullen voorkomn. Als Tijstaan- vorder wordt genoemd dr. W. K. H. Feuillotcau de Bruyn. Verder werden voor deze lijst genoemt de namen van de ne ren N. L. van Hartingsveldt, directeur van hot voorlich tingsbureau van de Rijkseen heid. de heer W. Bolonje, oud-hoofdredacteur van enige Indische dagbladen, dc heer H. A. C. Bakker te Groningen, prof. dr. P. J. Enk te Grp- ning'en, mr. J. G. Steenekcr te Amsterdam en ir. P. K. M. Stcup, voorzitter van de N I. B. E. K. G. (Nederlands- Indische Bond van Ex-Krijgs gevangenen en Geïnterneerde) Kermis-snoepgoed ronder bon. Thans is officieel in de Staatscourant gepubliceerd, dat het aan houders van ker miskramen, voorzover 'de vakgroep „Kermisinrichtin- gen voor hen bemiddeling heeft verleend, toegestaan ls enkele specifieke kermisarti- kelen, te weten: Zuurballen, Kaneel- en Pepermuntstok ken en Nougat te verkopen zonder gelijktijdige in ont- vangstname van een suiker- of versnaperingenbon. eerste vraag moet dan lui den: Hoe kan de financië* ring van de boerderfjbouw in het algemeen geschieden? De tweede vraag is dan een bijzonder onderdeel van de eerste, algemene vraag; zij luidt; Welke zijn in dit ver band de speciale problemen van het kleine bedrijf? De commissie was van bordeel, dat zij zich ten aanzien van dit vraagstuk nauwkeurig zou moeten beraden alvo rens zij hierover een advies zou kunnen geven- Zij sprak daarbij .tevens de behoefte uit nauwkeurig - geïnformeerd te zijn nopens de wensen van de kleine boeren. Besloten is, dat de secre tariaten van beide commissies over deze vraagstukken met elkaar contact zullen opne men en een concept voor 'n oplossing zullen opstellen- Dit concept zal dan uiteraard door de beide commissies moeten worden beoordeeld- .Tenslotte heeft de Boerde rij commissie advies moeten uitbrengen over het aanwij zen van een vertegenwoordi ger van de Stithting voor de Landbouw in de Commissie Eigen Woningen van het' mi- ster ie van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Deze com missie houdt zich bezig met het bestuderen van de vraag, op welke wijze in de Woning wet de mogelijkheid zou kun nen worden geopend voor ar beiders ten plattelande, een woning met bijbehorende grond in eigendom te krijgen- De Boerderijencommissie zal aan het Hoofdbestuur advi seren. haar voorzitter de heer W- H. Jas en de heer C- J. van Mastrigt ter- benoe. Bescherming van de volksvrijheden is nodig. Eerste Kamer over Grondwetswijziging. Aan het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over voorstel grondwetswijziging (overgang van grondwettelij ke bevoegdheden op andere organen van burgerlijk ge zag) is het volgende ont leend: Enige leden verklaarden de critiek te delen, welke in de Tweede Kamer door de heer Wagenaar en zijn geestver- Wanten er op werd uitgeoefend Vele leden waren van oor deel, dat tegenover de mo derne propaganda van aan het volk vi,iandige bewegin gen krachtige bescherming van de volksvrnheden moge lijk moet ziin. Zü betreuren echter, dat de regering niet zelf een desbetreffend voor stel had gedaan. Verscheidene leden ver klaarden ten volle te besef fen, dat de regering onder de dreiging van het communis, me, maatregelen moet kun nen treffen, die een dergelijk gebeuren ten onzent te rech ter tijd kunnen voorkomen, zonder dat de toestand nog aanleiding heeft voor instel ling van een militair gezag en vóór binnenlandse onlus ten zijn uitgebroken. „Die Gezeichneten" film van de maand. De Nederlandse Filmclub heeft voor de maand Juni 't praedicaat „Film van de maand" verleend aan de Zwitserse rolprent „Die Ge zeichneten". Deze film be handelt het probleem van de Europese „displaced' children" de kinderen uit vele mid den en Oost-Europese landen, die na de oorlog zwervend in Duitsland werden aangetrof fen, ouderloos en verwilderd. ming voor té dragenbij 't| fNendig en vol wantrouwe?} bovengenoemde ministerie. ïe£cn 2 s Jf" allen, vooral I tegen hen, die een uniform (Nadruk verboden) 1 droegen. Wetsontwerp ter vervanging van de regelingen op machtigingsbasis. Geldende regelingen oYergenpmen. Bij dc Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp, houdende afwikkeling van de geldzuivering. Het ontwerp bevat bepa lingen, te zamen vormende 'n afgerond complex van rege lingen terzake van de afwik keling der geldzuivering en bedoelt derhalve in de plaats te treden van de krachtens 't machtigingsbesluit geldzuive ring eerder getroffen regelin gen. De in November 1947 ge publiceerde afwikkelingsre geling is naar haar materiële inhoud in hét onderhavige wetsontwerp overgenomen- DE REGELING Houders van geblokkeerde tegoeden, die hun zekerheids stellingen en aanslagen in achterstallige belastingen en heffingen hebben voldaan, kunnen van de ontvanger der directe belastingen eèn machtiging ontvangen, op grond waarvan hun cxceden- ten geblokkeerd tegoed wor den overgeboekt naar een optierekening- Voor hen staat daarna de gelegenheid open binnen het kader van de ver schillende keuzemogelijkhe den of opties een bestemming voor dit excedent te zoeken. TEGEN ONTDUIKING. In het ontwerp is opgeno men een artikel 16, dat de strekking heeft te voorko men, dat met betrekking tot optierekeningen, beleggings rekeningen en herbeleggings- rekeningen door de houder aan derden rechten zouden worden toegekend, met steun waarvan manipulaties, welke met de geest der afwikke lingsregeling strijden, zou. den kunnen worden uitge voerd- Hierbij valt onder an dere te denken aan cessie of dere verbintenissen, waar. door materieel een ruiling van geblokkeerd tegoed te- Hollandse nieuwe. De stoomlogger „Gesina'V Vlaardingen 80. is Vrijdag middag te Vlaardingen aan gekomen met 35 kantjes nieu we Hollandse haring- De „Ge. sina" is houder van de wis selbeker en de blauwe wim* pel, die zij in 1947 verwierf voor de beste kwaliteit van de Hollandse nieuwe, die werd aangevoerd. f De paleisbrand. H.M. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben aan alle onderdelen van leger, vloot, politie, brand weer en burgerij hun bijzon dere dank betuigd voor de buitengewone wijze waarop allen behulpzaam zijn geweest by het blussen van de brand van het palels Noordelnde en het in veiligheid brengen van de inboedel. gen vrii geld zou kunnen plaats vinden. Op een .nader vast. te stel len datum worden de tegoe den op geblokkeerde re. kenning overgebracht naar een renteloze rekening bij 't agentschap van het ministe rie van financiën te Amster dam. Deze tegoeden zullen in meerderheid bestaan uit door de daarbij betrokkenen geabondonneerde tegoeden waarop zij om de een of an dere reden geen aanspraak wensen te maken- Ten einde niemand te benadelen, biedt •art. 18 aan een ieder de mo gelijkheid, via de belasting dienst, zijn aanspraak op het overgebrachte tegoed geldend te maken. Krachtens art. 20 vervallen tegoeden, met betrekking tot welke 5 jaren na de over boeking naar het agentschap geen verzoek gericht aan de inspecteur der belastingen is ingewilligd, aan de staat- Aan rechthebbenden staat beroep bij de Kroon open. Twee uur en een kwartier dliecteur- generaal van Philips. „Als Mussert en van Rap- part van de kaart zijn word ik de grote man in Neder land". Deze en dergelijke verhalen vertelde de Haagse advocaat mr. Th. Bodde, tii- dens de bezetting aan vel schillende mensen, die Vrij dag tegen hem getuigden voor het Tribunaal- Mr. B die in Augustus 1944 na on derduiking van ir. F. J. Phi lips door de Duitsers tot di recteur-generaal van dit con cern werd benoemd en 'er volgens zijn zeggen 2 uur en 1 kwartier in functie was, ontkende veel en bagetelli- seerde de rest der afgelegde verklaringen. Het getuigenverhoor duur de negen uur. Vooraanstaan de figuren uit het Philips- concern werden gehoord. Het bleek dat B. had voorgegeven machtige relaties bij de Duit sers te hebben. Zo werd hij ingeschakeld om enige Phi lips. employé's uit Duitse handen te redden. Hij vroeg hiervoor vijfduizend gulden honorarium en 25-000 om koopgeld, hetgeen hem werd overgemaakt. (In de dagvaar ding werden nog zeer grote bédragen genoem<# voor het bevrijden van anderen en het weghelpen van Joodse land genoten naar het buiten land). Volgens sommige getuigen heeft het werk van mr. B- die grote bedragen toucheer de, zo hij al iets gedaan heeft, niets uitgehaald- Verder kwam nog ter spra ke de Stichting „Volksgroep der geuzen". De zitting werd tenslotte verdaagd- Moorden gedurende de bezetting. Op 25 Mei a.s. zullen voor de arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage terecht staan W. J. K. K.-uit Den Haag en M. M. afkomstig uit Vaals. K. wordt er van be schuldigd gedurende de bezet ting een aantal moorden te hebben gepleegd o.a, op een familie in de Eerste Van den Boschstraat te 's-Gravenhage. M. wordt medeplichtigheid aan deze misdrijven ten laste gelegd. Ëhige tjjd geleden heeft M. reeds voor zijn daden te rechtgestaan voor de krijgs raad. Deze verklaarde zich echter onbevoegd, daar niet is komen vast te staan, dat M. tot de ondergrondse strijd krachten behoorde, zoals hij zelf voorgaf. In de zaak tegen K. zijn 22 getuigen k charge en 4 getui gen k décharge opgeroepen. Ten einde het aandeel van M. vast te stellen zijn 7 getui gen k charge opgeroepen. Nederlanders, die in Duitsland stierven. De Nederlandse regering heeft in beginsel besloten, de stoffelijke overschotten van Nederlanders, die in Duitsland als slachtoffers van oorlog of terreur zijn geval len, naar ons land te doen overbrengen. Een transport van 150 200 stoffelijke overschotten zei vermoedeiyk Zaterdag 29 Mei of in het begin van de daarop volgende week uit Berlijn in Amersfoort aanko men. Grensgangers zullen ook 's Zondags mogen rijden. De K-N-M-V. richtte zich enige tijd geleden tot het mi nisterie van verkeer en wa. terstaat niet het verzoek om middelen te. beramen, aan Nederlanders, die op Zondag uit het buitenland terugke ren, resp. daar heen gaan. ontheffing te verlenen van 't geldende Zondagsrijverbod. Op dat verzoek is gunstig beschikt. Er is namelijk op het ogenblik een regeling 'in voorbereiding, die het ver trek naar, of de terugkeer uit het buitenland op Zondag mogelijk zal maken- Het conflict in de bloemen handel ten einde- In Arnhem kwamen de vertegenwoordigers van de bloemenhandel uit Arnhem en Enschedé bijeen. De voor zitter van het landelijk, comi té, de heer Wessels, uit Aals: meer, deelde mede, dat de oplossing van dit conflict in zicht .is. Waarschijnlijk zullen de bemiddelingspogingen een goéd resultaat opleveren- Geen subsidie voor Olympische uitzending. Op vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Ver meer (Arb-), betreffende de uitzending van een Neder landse vertegenwoordiging naar de Olympische Spelen te Londen heeft minister Gie- len geantwoord, dat de gering reeds geruime tijd ge. leden aan het Nederlands Olympisch comité heeft me degedeeld, dat het in verband met de zorgwekkende toe stand van 's lands financiën liet mogelijk was om gelden beschikbaar te stellen ten behoeve van de deelname van een groep sportbeoefenaren aan de Olympische Spelen- Waar mogelijk, is door het ministerie bemiddeling ver leend tot het verkrijgen van de nodige faciliteiten, bij de voorbereiding van de uitzen ding van een aantal deelne. mers (toewijzingen voor kle ding en voeding en deviezen- regeling). Het ontslag van de D.U.W-arbeiders. Op vragen van de heer Ha- Jien (C.P.N.) betreffende het Ontslag aan arbeiders, werk zaam in de D.U.W., heeft de minister van sociale zaken als volgt geantwoord: De D.U.W. ia bedoeld ter overbrugging van tijdelijke werkloosheid. De omscanaig- heid, da. in een' aantal ge vallen arbeiders permanent by de D.U.W. bleken te blij ven werken, ook in periodes, waarin in 't algemeen geen te kort aan arbeidskrachten be stond is aanleiding geworden tot 't voorschrift, da, behou dens uitzonderingen 't D.U.W.- verband na zes maanden be ëindigd wordt. Op verzoek van de vakcen trales is, nadat de werking van dit voorschrift gedurende de winter reeds was opge schort, dit voorjaar op ge geven ontslagen teruggekomen, ten einde nader, te bezien in hoeverre voor oudere hierby betrokken D.U.W.-arbeiders speciale voorzieningen wense lijk en mogeiyk zyn. Nieuw schip voor de H.A.L. Donderdag jl. is aan de vloot van de Holland-Amerika lijn het 8379 bruto ton metende passagiers- en vrachtschip, de „Alblasserdam" toegevoegd. Na een geslaagde proefvaart in de Golf van Mexico werd het schip door de directeur der maatschappy voor Amerika, de heer F, Rypperda Wierdsma, 'overgenomen. De „Alblasser- dHk'ris een omgebouwd „Baby Flattop" schip van jiet type c-3. Vrouw sneed kinderkleertjes stuk. In Havendorp Vlissingen. ZES KINDEREN WERDEN GEWOND. In het Havendorp te Vlissin gen heeft de laatste dagen een zeer eigenaardig individu de bewoners In de gróótste op. winding gebracht. In niet min der dan 19 gevallen werden namelyk de kleren van 8 k 4* jarige kinderen op de rug stuk gesneden met een scherp voor werp, vermoedelijk een scheer mesje. Herhaaldelijk waren do kledingstukken als 't ware ge kerfd en in enkele gevallen kwam het voor, dat de kleuters vry diepe sneden In de rug kregen. Dit alles gebeurde, waar an deren bijstonden, zelfs de moe ders dqr kinderen bevonden zich verscheidene malen in de onmiddellijke nabijheid, zonder dat het evenwel mogelijk was om na te gaan wie de dader was. De hulp der politie werd reeds na de eerste gevallen in geroepen en zij slaagder er in zodanige aanwijzingen In han den te krijgen, dat zU tof een arrestatie kon overgaan. Het bleek namelijk, dat een ge- schelden alleenwonende vrouw enkele dagen geleden bjj een kapper een pakje scheermesjes had gekocht, iets wat deze vrouw bij verhoor door de po litie ontkende. De vrouw werd daarna aangehouden, i Na deze aanhouding hebben zich geen nieuwe gevallen van kledingvemlellng voorgedaan. Inmiddels hadden deze voor vallen in het Havendorp oen grote opwinding veroorzaakt, daar iedereen Iedereen ver- dacht. Thans is de rust van zelfsprekend teruggekeerd. .Naar wij nog vernemen heb ben 6 van de 19 kinderen, wier kleding stuk gesneden werd, verwondingen opgelopen. Ge lukkig waren deze niet van ernstige aard. Zeeuwse Melkfederaties. Tegen revolutionnair optreden. De Zeeuwse Melkfederaties zonden naar aanleiding van de publicaüe „Melkhandela ren willen geen distributie meer", het volgende telegram aan de minister van land bouw: Naar aanleiding van het besluit der Federatie van organisaties- - van Melkhande- laren in Nederland inzake Uwe Excellentie té verzoe ken de distributie van melk op te heffen en wanneer Uwe Excellentie hiertoe niet bereid zou zijn de melkhan delaren o.a. oók in Zeeland besloten zouden hebben de over 14 dagen aan te wijzen bonnen voor melk ni# te zullen innemen, welk besluit vla pers en radio in ons land verspreid is, willen wij Uwe Excellentie namens onze Zeeuwse Melkfederaties, waarvan alle mèlkhandelaren in Zeeland lid zyn, er ultdruk- keyk op wijzen, dat de verte genwoordigers onzer leden- melkhandelaren in Zeeland ni t in dit genomen besluit gekend zyn en hoezeer onze leden-melkhandelaren het vrygeven van de melk ook zouden toejuichen en Uwe Excellentie bevordering hier van alsnog dringend in over weging geven, zjj een derge lijk revolutionnair, op zeer on democratische wijze genomen besluit, afwjjzen en onder geen enkele voorwaarde zul len uitvoeren. Het telegram was onderte kend door de heren C Zwa german, Voorz. en Zee, Secr. Bedong notaris te hoge pachtprijzen Vrijdag behandelde de tucht rechter voor de prijzen te Mid delburg de zaak tegen mr. P. L., notaris te Middelburg, die verdacht werd van overtre-' ding' van het Pachtbesluit 1941 en gronden aan Walcher- se boeren had verpacht, zon der schriftelyk contact en zon der dat de Grondkamer er in werd gekend. De pachtprijzen zouden te hoog zyn geweest en bü de inning der pachtgel den werd geen quitantie gege ven. Er werden 9 getuigen ge hoord. Verdachte gaf toe een formele overtreding te heb ben gegaan, noemde het pro ces-verbaal tendentieus en zeide zich niet schuldig te hebben gemaakt aan een eco nomisch delict. De verdediger, mr. F. W. Adriaanse, noemde de zaak opgeblazen. De tuchtrechter deelde me de dat zyn indruk over deze zaak door de behandeling ge-- wyzigd is en hield haar aan tot nader te bepalen datum, ten einde te kunnen nagaan of de pachtpryzen te hoog waren. VOOR MILITAIRE OORLOGSSLACHTOFFERS. De vereniging Ereschuld en Dankbaarheid, die steun ver leent aan militaire oorlogs slachtoffers verzoekt degenen, die niet aangesloten zyn by de bond van militaire oorlogs slachtoffers en die in aanmer king wensen te komen voor textiel of huisraad zich uiter- ïyk 25 Mei op te geven by: mevr. de VriesGoudkamp, Park de Griffioen 13, Middel burg, voor wat betreft Wal cheren, en bij mevr. van Heel van Dissel, Patijnweg 20, Goes, voor wat betreft N. en Z. Beveland, Schouwen en Duiveland, Tholen en St. Phi- llpsland. Franse oud-strijders danken-. De burgemeester van Goes heeft van de heer Bernard Robineau te Parijs een schrij ven ontvangen, waarin deze de burgerij van Goes dank zegt voor alles wat ze heeft gedaan voor de Franse oud- stryders om de dagen, in Goes doorgebracht, onvergetelyk te maken. Première va» het spel „Ezon-stad". feestavond in het Schuttershof. Ter gelegenheid van het 75 jarig bestaan van de C. J.M.V. Rom. 1:16a te Middel burg werd Vrydagavond in 't Schutershof een feestavond aangeboden, waarvoor veel belangstelling bestond ook van -officiële zyde. Aanwezig waren o.a. de commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de commis saris der politie Reneman, de heer H. Klarenbeek, ds. de Vries en de dichter Jan H. Groot. De voorzitter van dq Com missie van Bystand, de heer L. M. Naaktgeboren, sprak een -korte openingsrede, waar in hij dank bracht aan God voor de zegen, die gedurende de afgelopen jaren op het werk der C.JM.V. heeft rust en - aan de leden en I ders ypor. de toegewijde ar beid! Van de oud-voorzitter der Commissie, de heer van Dusseldorp, was een telegram met gelukwensen binnenge komen. Daarna werd de revue op gevoerd „75 jaren", die flitsen laf uit dc geschiedenis der 3.J.M.V. EZON-STAD De hoofdschotel van de feestavond was het drama tische spel „Ezon-stad", ge schreven door Jan H. Groot, dat voor het eerst in Neder land werd uitgevoerd. Het stuk hééft een sterk dramatische en positief Chris- telyke inslag. Het speelt om streeks de helft der dertien de eeuw en geeft de onder gang weer van de bloeiende handelsplaats Ezon-stad aan WALCHEREN Middelburg DRS. VERBURG SPRAK OVER HET-PLAN MARSHALL, In de grensstreken kopen de Belgen met hun goedkope franskes op het ogenblik ons land arm. Date is eèn ge volg van de merkwaardig sterke positie van Franc, al leen te verklaren door de vryere bestedingsmogelijkhe den in België. Slechts ver scherpte grenscontrole kan een remedie zijn. Deze en andere interessan te onderwerpen als de span ning tussen lonen en prijzen, de werkloosheid en de ont volking van Zeeland kwamen ter sprake by vragen na af loop van een causerie door drs. M, C. Verburg voor de P. v. d'. A. in het Schutters hof to Middelburg. Drs. Verburg, die werd in geleid door de afdelingsvoor zitter mr. P. C. de. Jonge, schetste met cijfers eh voor beelden de uitkomst, die het plan-Marshall biedt voor ons land.' Zou zonder deze hulp onze levenstandaard zijn gedaald tot een peil van 1943, thans kan 'door overbrugging van de moeilijke periode binnen enkele jaren het welvaarts peil langzaam wat wkorden opgevoerd. Wellicht kunnen we dan in 1952 weer op eigen benen staan. Met nadruk betoogde de spreker, dat een enorm pro ject als het plan Marshall onvermydeiyk een grote ma te van geleide economie eist, wil het aan zijn doel beant woorden. OPENLUCBTCONCERT. Vrtidaeavond is te Middel- burg het eerste openluchtcon cert in dit seizoen gegeven door het Middelburgs Mu ziekcorps Ondans het gure weer waren vrii veel mu ziekliefhebbers naar het Mo lenwater gekomen om het gé varieerde en goed uitgevoer- HISTORISCHE OPTOCHT. Door een misverstand is eed bericht onder de titel „De his torische optocht", dat bestemd was .voor de rubriek „Uit de Middelburgse Courant van 50 jaar geleden" onder het plaat selijk nieuws van Middelburg terecht gekomen. Het handelde dus over de optocht, welke in 1888 ter gelegenheid van de inhuldiging werd gehouden. Vlissingen IBIS-KINDEREN OP BEZOEK. Twee en zeventig kleine matrozen marcheerden Don derdag door Vlissingen. Hun witte baretten schit eerden in de zon én hun blauwe kragen wapperden Ir» de wind. Dat waren de Ibiskindertjes uit Ostende. zy zyr. weesjongens en in hoofdzaak arkomstig uit' zeemansfamilies. De wie- Iervereniging Ostend-Stadton bood op initiatief van haar voorzitter de heer P. Mal- deghem een oud-Vlissin- ger dat uitstapje naar Vlissingen aan de kinderen van hei Ibis-weeshuis aan en het gemeentebestuur van Vlissingen stelde dat bezoek bijzonder op prys. De heer J, Louwerse leid de de groep rond door de stad. De loco-burgemeester, wethou'dèr L. P. van Oor schot, ontving het vrolijke troepje in het militair tehuis aan net Bellamy-park, waar de Vlicsingse paavindsters 'n door het gemeentebestuur aangeboden bescheiden maal- tyd serveerden. Kapitein Cambier, die als weesnuisbestuurder de reis meemaakte, was opgetogen en niet minder verheugd was de heer J. P. Ventevogel, die als secretaris van net Mil. Tehuis vol lof was ovei 't keurige gedrag van de Ost- endse kinderen, die voor en kele uren in het tehuis on- de Lauertzee. Een afgezant van God kondigt aan, aat de stad door een godsoordeel zal worden getroffen, tenzij er minstens tien getrouwe en godvruchtige lieden gevonden kunnen worden. De inwoners v^n Ezon-stad evenwel storen zich niet aan het naderend on heil. Zi' vieren feest en richten grote drinkgelagen aan. De stormen vernielen de dyken en doen. alles in de golven ver gaan. Slechts enkelen worden gered, waaronder Alwinde, een Vikinger prinses en Helgo. In het spel ls verweven de genegenheid tussen deze twee die uitgroeit tot een conflict tussen liefde en plicht. Beide voelen; dat het geluk niet op plichtsverzaking kan worden opgebouwd en dat de wroeging een donkere schaduw op hun samenzyn zou werpen. Na een vlaag van opstandigheid vindt Helgo in het laatste bedrijf in God de kracht te berusten en de nieuwe taaie, dié het leven hem oplegt, te aanvaarden. Al* stflgt het dichterlijk taalgebruik nergens tot grote hoogten, al heeft de schrijver af en toe zijn toevlucht moe ten nemen tot een verouderde rethoriek van „vuig verraad en boze list", er zijn mooie ge deelten, die de aandacht we ten te boeien. Bovendien is de enscenering zeer goed geslaagd. De decors en de costuums waren buiten gewoon fraai. Het gebrek aan actie en spel in de zes achter eenvolgende bedrijven, die meer taferelen zyn, stelt hoge eisen aan de voordracht, de uitspraak en de dictie van de medcspslenden. Het is begrijpelyk dat niet allen even goed aan deze eisen konden voldoen. Over het ge heel genomen echter verdient hetgeen onder regie van de heer C. van Hoek bereikt is waardering. Voor de dames waren 'er na afloop bloemen. Da Bondssecretaris voor Zeeland, de heer J. C. Gordeau sprak het sluitingswoord. eeuws» nippen Aan de Riiks-Universiteit te Utrecht slaagde voor het doctoraal-examen rechten de heer J. P. van Alten, Vlissin gen. In de week van 10 t.m. 15 Mei, werden te Veere 22.382 kg consumptiegarnalen, 14.220 kg. drogerygarnalen en 5879 kg vis aangevoerd. Geslaagd is voor het exa men van 2e stuurman (pract. ged.) dhr. A. Bruinooge, voor 3e stuurman de heer A. Kunst, beide leerlingen van de „De Ruyterschoor te Vlissingen. Geslaagd voor 2e stuur man de heer J. H. Grauen- kamp, voor 3e stuurman de heer A. G. Vette, beiden leerlingen van de „De Ruy terschool." de programma te beluisteren- derdak vonden. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Beroepen te Zoutelande (toez.) ds. Beneder te Eaar. tand. J - en W.-Souburg GEWUDE MUZIEK. Zondag a s van 5—6" uur, -.al het fanfarekorps „Vlijt en Volharding" een concert van gewijde muziek geven op het Oranjepleinte Sou burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2