PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De anti-communistenwet van Karl Mundt De nieuwe rechtsorde in Indonesië In Jeruzalem verzet tot het bittere einde Republikeinse conferentie te Batavia verboden Lonen en prijzen De waterwinning te Ossendrecht BILT Nederland en de staat IsraëL Regeringsjubileum wordt op 31 Aupstus gevierd. 191e Jaargang - No.l 18 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. VUsslngen. Dit blad verschijnt behalve op Zon- en Christelijke feestdagen. Zaterdag 22 Mei 1948 ABONNEMENTSPRIJS 25 ct. per week: t 3.20 per kwartaal; franco per post 3.45 per kwartaal Losse nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS 12 et per XTgeméen' WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN pVc'wIddKt-iJ Bureaux te Vlissingen- Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel 2077 en 2924 - Goes: L Vorststi 55. tel 2475 (b.g.g 2228) - Oostburg: Gratamastr 3. tel 102 - Terneuzen: Brouwerijstr 2 - Zlerikzee: Nwe Bogerdstr G t60. tel 26. Het Wereldqebeuren VERZET VAN PRESIDENT TRUMAN. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft deze week met grote meerderheid de anti-communistenwet van Karl Mundt, een Republikein uit Zuid-Dakota, aangenomen. Het wetsontwerp zal nu verhuizen naar de Senaat, waar de aanvaarding waarschijnlijk minder van een leien dakje zal gaan dan in het Huis. Mochten uiteindelijk ook de se natoren in meerderheid vóór stemmen, dan is er alle kans, dat president Truman zijn veto zal uitspreken over de nieu we wet. Uitvloeisel van de „red scare". Er zijn redenen te over voor Truman en de progressieve groeperingen in de Ver. Staten het wetsontwerp met alle mid delen te bestrijden. Indien de bedoeling ervan alleen zou zijn de activiteit van de volbloed communisten waarvan er inde Ver. Staten heel weinig zijn aan banden te leggen, zou Truman er zeker geen veto aan behoeven te verspillen. Er zitten echter gevaarlijke adder tjes onder het gras. Naar de letter van de tekst is de wet gericht tegen de le den van „communistische or ganisaties". Zij worden ver plicht zich by het ministerie van justitie te laten inschrij ven als „agenten van een vreemde mogendheid". Hun geschriften en radiouitzendin gen moeten duidelijk ais com munistisch worden geken schetst, opdat ieder dadelijk ziet en hoort uit welke hoek de wind waait. Verscheidene burgerrechten worden hen ont nomen. Degenen, die streven naar een dictatuur kunnen tien jaar gevangenisstraf en een boete van 10000 dollar oplopen. Da kern van de zaak zit in dè vraag, welke organisaties communistisch zijn. In feite is het alleen de procureur-gene raal, die dat op eigen houtje be paalt. Hij is slechts gebonden aan de vage omschrijving „or ganisaties, die het zelfde be ogen als de Russische commu nisten". De procureur gene raal op het ogenblik Karl Mundt, krijgt dus welhaast dic- tatioriale bevoegdheden en kan vrij willekeurig handelen. Het kan binnen deze wet mogelijk zijn om bijv. Henry Wallace als communist te bestempelen en op te sluiten. Het lijkt ang stig op politieke ketterjagerij volgens Russisch patroon. De „Wagon-lits"- affaire. OVERTREDERS VEROORDEELD. Een kruidenier, een slager, een melkhandelaar, twee be roepslozen en een werkster waren Vrijdag gedagvaard voor de economische politie rechter te Amsterdam. Zij al len waren direct of zijdelings betrokken by de uitgebreide distributiefraude van do „Wa gons Lits", die korte tyd ge leden is ontdekt cn waarmee tienduizenden guldens z\jn ge moeid. De werkster, die de bonnen doorverkocht, bekende de ten laste gelegde feiten. Zij was echter tot dé" bonnenhandel ge komen omdat z\j te weinig Verdiende. De spoorwegen be taalde haar 12 per week. Te zamen met 3.50, die zij voor een verhuurde kamer ontving, maakte dit haar totale inko men uit. Haar man is in de oorlog overleden. Zjj werd ver oordeeld tot vier maanden, waarvan twee voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Een 52-jarige kruidenier kreeg 4 maanden en 500 boete. Vijf anderen kregen 2 maanden voorwaardelijk en boeten, die variëren van 200 tot 500. De achtste verdach te werd vrijgesproken. Geen hunner zal van het vonnis in beroep gaan. Verpleegster door gasverstlkklng gedood. Een 24 jarige verpleegster uit Amsterdam, die voor prac- tische ervaringen enige tjjd in enkele Heerlense gezinnen werkte, is op tragische wijze om het leven gekomen. Zjj zou, omdat haar werk in Heerlen was voltooid, naar Amsterdam vertrekken en had Donderdagmiddag afscheid ge nomen van de verschillende gezinnen waar zjj had ge werkt In haar pension nam :öj daarna een bad. Op een gegeven ogenblik hoorde men gekreun. Daar de deur van de badkamer gesloten was, moest men via een balcon een ruit stukslaan om zo in de kamer te komen. Het medsje bleek bewusteloos te zjjn ge raakt door het uit een defec te geyser gestroomde gas. Geneeskundige en geestelij ke hulp waren spoedig ter plaatse. In het ziekenhuis, waar nog kunstmatige adem haling werd toegepast, is zjj zonder tot bewustzjjn te zjjn gekomen, overleden Dat alles past in de nieuwe golf van rodenvrees die over Amerika gaat. Zelfs de zoete? lrjke Hollywoodse filmindustrie is thans gezwicht en gaat mee doen met de anti-Sowjet-pro- paganda kruistocht. De film „Het ijzeren gordjjn" is klaar, andere films, „Ik was een com munist" en „De Rode Donau" zijn in de maak. Zelfs de lief de komt er bjj te pas in „Ik trouwde een communist", wel ke rolprent bljjkbaar een beeld moet geven van de Marxisti sche verschrikkingen in het huwelijksleven. Gelukkig zijn er nog genoeg Amerikanen, die het hoofd koel houden en zich niet laten meeslepen in politieke massa hysterie. DE BOMAANSLAG OP DE PRINSENGRACHT. De Haagse rechtbank zal op Dinsdag 8 Juni a.s. be handelen de strafzaak tegen F. G. A B., destijds ambte naar bij 'het bureau Nationa le Veiligheid, de enige bur ger, die betrokken zou zijn geweest bij de bomaanslag, welke op 5 December 1946 op de Prinsengracht in Den Haag gepleegd is. KORTE PREDICATIE NA PINKSTEREN. Als wij in waarheid Pinkste ren hebben gevierd, zullen wij, door Gods geest gedreven, mid den in deze wereld gaan staan, in 't geloof, dat zij, hoe ver ook van God afgeweken toch Hem toebehoort. „Wij hebben," zegt Paulus in 1 Cor. 2 12, „niet ontvangen de geest der wereld, maar de geest, die uit God is." De geest der wereld, dat is in onze tjjd, de demoralisatie, de corruptie in alle kringen van hoog tot laag, de geest der zelfzucht, de hoogmoed, de machtswaan. Zo deze geest heerst, zal spoedig de oorlog weer losbranden, om de resten van waarachtige cultuur te vernielen. Maar Gods geest, op Pink steren uitgestort, is de geest van liefde, gerechtigheid en vrede, zoals die woonde in Jezus Christus en die vaardig wordt over zjjn leerlingen. Zij hebben, door die geest bezield, de wereld hunner dagen opge ëist voor Gods glorie. - Dit hebben ook wij te doen. De mens, door Gods geest aan geraakt, door Zijn genade in Christus getroffen, wordt een nieuwe mens,, een wedergebo ren mens; de zonde wordt in hem gebroken en in zijn hart woont Christus' liefde. Indien Hij zich gaf tot in de dood des kruises, hebben ook wij ons te geven, om zijn liefdelicht te doen stralen over deze duistere wereld. Wij hebben midden in de we reld te staan, biddend, werkend, worstelend. En ons devies is 't familiewapen van Luther. Een blauw schild met in 't midden een gouden ring: hierin een witte roosmet een bloedrood hart en in dat hart een kruis. Tegen de blauwe achtergrond der eeuwigheid, met een hart vol liefde, geraakt door 't kruis, 't zinnebeeld der zelfop offerende liefde. F. W. J. v. d.. POEL. Zierikzee. Voltooiing vóór 1 Januari 1949 niet waarschijnlijk. Toch niet wachten op de Republiek I Verschenen is de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer nopens de wetsontwer pen tot grondwetsherziening (nieuwe rechtsorde en insti tuut van staatssecretarissen). DE ONDERHANDELINGEN MET DE REPUBLIEK. Voor wat betreft de voor uitzichten inzake het tot stand komen van een politiek accoord met de republiek Indonesia, deelt de regering mede, dat de onderhandelingen zover zjjn gevorderd, dat van beide zy- den over de meeste der te be handelen onderwerpen, z.g. working-papers zijn ingediend. Thans is derhalve een over zicht verkregen van de in be spreking te brengen materie. De elgeidjjke onderhandelin gen zullen binnenkort een aan vang nemen. Hoewel op vele punten nog verschil van me. ning is te voorzien, ziat de re gering generlei reden om te veronderstellen, dat een ac coord niet zou kunnen worden bereikt. Al zal de regering harer zijds alles doen wat in haar vermogen ligt om de vestiging der nieuwe rechtsorde zo spoe dig mogeljjk te verwezenlijken, zij moet desalniettemin erken nen, dat het ten gevolge van het uitblijven van het volledig accoord met de republiek aan ernstige twijfel onderhevig ls, of de nieuwe rechtsorde de le Januari 1949 inderdaad zal kunnen zijn voltooid. De vraag, welke verwach ting de regering koestert met betrekking tot de ontwikkeling van de besprekingen met de vertegenwoordigers van de andere deelstaten, is de rege ring een welkome aanleiding er nog eens de aandacht op te vestigen, dat de opbouw van de Nederlands-Indonesische Unie en de Ver. Staten van Indo nesië niet een onderwerp is, dat uitsluitend of voornamelijk overeenstemming met de repu bliek zou behoeven. Het be_ lang van de andere toekom stige deelgenoten behoort im mers een gelijkwaardige plaats te erlangen. DE STAATSSECRETA RISSEN. Ten aanzien van het tweede wetsontwerp (staatssecreta rissen) zegt de regering te verwachten, dat, indien bjj een algemene verkiezing de minis ters hun portefeuilles ter be schikking stellen, ook de staatssecretarissen hun ontslag zullen aanbieden. Een staats secretaris zal dan worden her benoemd in alle gevallen, waarin de voorwaarden voor een deugdelijke samenwerking met de nieuw optredende mi. nister aanwezig kunnen wor den geacht en het opnieuw op treden van de staatssecretaris ook overigens past in het ka der van het geheel der nieuwe constellatie. Het is de stellige bedoeling, dat het ambt een politiek karakter zal dragen. De .verantwoordelijkheid als minister stelt dit buiten twjj- fel. DE TROONSAFSTAND. In zijn antwoord op het afde lingsverslag van de Tweede Kampr, verklaart het kabinet zich van ganser harte aan te sluiten bjj de betuiging van leedwezen, door de Kamer, ter zake van het voornemen van H.M. de Koningin om" eerlang afstand te doen van de troon, geuit. De vraag of de onderwerpe- lijke materie niet voor eenvou dige regeling bjj de wet vat baar ware, hééft ook bij de re. gering een punt-van overwe ging uitgemaakt. Zij meent, dat, gelet op het samenstel van grondwettelijke bepalin gen betreffende verwante on derwerpen, de Grondwet over het onderhavige punt niet be hoort te zwijgen. Brussel wenst geen Zarah Leander. De Belgische regering heeft aan ZarahLean der, die vanavond voor het eerst ln een schouw burg te Brussel zou op treden, op grond van haar, Nazi-gezinde hou ding tijdens de oorlog 'n arbeidsvergunning ge weigerd. Hiertoe werd besloten nadat 't nationaal ver bond van politieke ge vangenen geprotesteerd had tegen haar optreden. Op het vliegveld te Ro me is een toeristenvliegtuig neergestort en verbrand. Een Engelsman en een Canadees werden gedood. Naar gemeld wordt maken zij deel uit van een eenheid der Joodse luchtmacht. Over de erkenning wordt overleg gepleegd. Op vragen van het Kamerlid v. d. Goes van Naters over de erkenning van de stoat Israël heeft de minister van buiten landse zaken in de zitting van Vrijdagmiddag geantwoord dat de beslissing over de al of niet erkenning een punt van overleg met hét ministerie van over zeese gebiedsdelen uitmaakt. Over de kwestie, aldus de mi nister, mogen verschillende en zeer ulteeiuopende opvattingen worden verwacht, zodat de re gering eerst een beslissing kan nemen na zorgvuldige afwe ging dezer adviezen. De regering wisselt reeds van gedachten met de Benelux- partners en de andere mogend heden van het vyf-Ianden-pact. NOG GEEN EINDE AAN HET GEWELD. Geen vrij'heid van meningsuiting in Djocj'a. Bjj besluit van de Neder lands-Indische regering, ge dateerd van 20 Mei. is het houden van de „Panitya Konferensi Nasional Indo nesia" (di. de republikeinse conferentie als tegenhanger van de federale conferentie te Bandoeng) verboden. In de overwegingen bij dit besluit wordt o.m. gezegd, dat uit opzet, karakter, leiding en plaats van de bijeenkomst der vergadering düideljjk bijjkt, dat het initiatief uitgaat v^an tot de republikeinse regeringsor ganisaties behorende of nauw daarmede verbonden personen en dat derhalve de aan die organisaties verleende gast- vrjjheid te Batavia wordt ge bruikt voor politieke agitatie in het onder Nederlandse con- tróle staande gebied. Voorts wordt gezegd, dat nog steeds geen eind is ge komen aan het voeren van actie met behulp van geweld of bedreiging met geweld in bedoeld gebied, welke actie tot voor kort nog van repu blikeinse regeringsorganisa ties uitging, waarbij enkele van de leidende personen ln deze vergadering recht streeks waren of zjjn be trokken. In de overwegingen wordt nog gezegd, dat tot dusverre generlei reciprociteit bestaat met bêtrekking tot de vrjj- heid van meningsuiting en Communistische minister ln Finland afgetreden. De Finse minister van bin nenlandse zaken, Leino (communist), heeft zijn ont slag ingediend naar aanlei ding van de motie van wan trouwen, die door het parle. ment is goedgekeurd. Tot dusver hebben geen andere communistische mi nisters ontslag ingediend. De communisten zijn voorne mens sympathiemanifestaties voor Leino op touw te zetten van politieke actie ln het ge bied onder controle van de re publikeinse regering, voorts, dat dezev vergadering moet die nen tot voorbereiding van een actie, waarvan slechts ver warring en onrust het gevolg kunnen zijn en die te zeer aan sluit op nog steeds yoortdu- rende gewelddadige actie in verschillende delen van Indo nesië, om daarvan voldoende te kunnen worden onderschei den. Dan zegt de overweging, dat ook in Bandoeng een confe rentie wordt gehouden naar welke bijeenkomst personen van uiteenlopende politieke richting kunnen worden afge vaardigd en waar dezelfde vraagstukken vrijer kunnen worden besproken. Wijziging l.o. wet goedgekeurd. In de Vrijdagmiddag ge houden vergadering der Tweede Kamer is de eind stemming over 'het wetsont werp tot wjjziging van de Lager-Onderwjjswet 1920 ge houden. Het ontwerp is zonder hoofdeljjke stemming goedge keurd. Graaf Bemadotte vertrekt naar Palestina. Vrijdagavond liep het Arabische ultimatum de stad over te geven af. De Joden weigeren echter te capituleren. De Joden bljjven verbitterd stand houden ln Jeruzalem, waar het Arabische legioen van drie kanten binnenvalt en wjjk voor wijk verovert. Arabische Liga dreigt uit de V.N. te treden. De Irgoen heeft In de Jood se wjjk in de binnenstad het bevel in Itondeh genomen en bevolen tot het bittere einde te vechten. Door de voortdu rende beschieting en door de heftigheid van de gevechten is deze wyk in een ruïne ver anderd. De klaagmuur van Jeruzalem is Vrijdagavond door Arabische troepen ver overd. Aan de andere fronten was het Vrijdag betrekkelijk rus tig. De Egyptische luchtmacht deed weer enige aanvallen op doelwitten in de buurt van Tel Aviv. Gr. Folke Bernadotte, die Donder, tot bemiddelaar der V.N. in Palestina werd- be noemd heeft zijn functie aan vaard. Tegenover 'n coresp. van Reuter verklaarde hij: „Ik be schouw het vraagstuk van Pa lestina niet als een zaak van Joden en Arabieren, doch als een vonk, die een grotere brand zou kunnen veroorzaken. Zo ziet het speldje -er uit, dat we zullen dragen bjj het rege ringsjubileum van H.M. de Koningin. EEN PUBLICATIE VAN DE REGERING. Het arbeidersmkomen steeg met 15 a 20 Als publicatie van de Ne derlandse regering is versche nen een rapport van de in terdepartementale commis sie in zake de loon- en prijs politiek, welk rapport is toe gezonden aan de Stichting van de Arbeid. Het geeft een samenvatting van het beleid der regering en wordt alge meen verkrijgbaar gesteld. Na een Inleiding geeft het rapport een overzicht van de ontwikkeling op het gebied van de prjjzen, van de maat- De mening van de Waterleiding Mij Z.-Beveland Antwoord op bezwaren. Naar aanleiding van de be zwaren welke momenteel te Ossendrecht worden geopperd tegen de waterwinning van de Waterleiding-Mij. Zuid-Beve land in de omgeving van deze gemeente, hebben wij ons tot de directie van deze maat- schappjj gewend. Uit de lezing die wij van de directie over deze kwestie ont vingen, blijkt dat van Ossen- drechtse zjjde een wel heel verkeerde voorstelling van za ken wordt gegeven. Zo werd verklaard dat de maatschappij in 1912 van de gemeente Os sendrecht een concessie heeft verkregen voor het onttrekken van 100.000 m3 water aan de bodem. Er is echter nooit spra ke geweest van .een concessie, dus logischerwijze is ook niets vastgelegd over een bepaalde hoeveelheid water welke mag worden gewonnen. Ook is het de maatschappij een raadsel hoe men in Ossen drecht komt aan het cijfer van 6 millioen m3 water, welke de maatschappij voornemens zou zijn uit do bodem te gaan ha len. De capaciteit zal ln de loop der jaren wel opgevoerd wor den, doch het staat nog geens zins vast hoeveel dit zal Zijn. GEEN GEVAAR, o De vrees dat de bestaansmo gelijkheid van de landbouwen de bevolking hierdoor in ge vaar komt, wordt door de maatschappij volkomen onge rechtvaardigd genoemd. Het water wordt op 70 k 80 m ge wonnen en slechts op enkele plaatsen iets hoger, nl. 30 m. Het betrekken van water uit deze lagen kan totaal niet van invloed zijn op de plantengroei. Om het nog sterker te zeggen, in de toekomst zal uit de bo venste lagen (30 m) nog min der water worden onttrokken dan in 1912. BLAUWE STROOK. Inderdaad heeft de Prov. Planologische dienst van N. Brabant ter bescherming van het waterwingebied een „blau we strook" geprojecteerd, waarop niet mag worden ge bouwd. Zodoende kon een plan van de gemeente Ossendrecht om vlak naast het wingebied een voetbalveld aan te leggen, geen doorgang* vinden. Een der Brabantse bladen merkt dan nog op dat rond deze blauwe strook een tweede strook is aangegeven, waarop alleen „met toestemming van de maatschappij" werkzaamhe den mogen worden uitgevoerd Men zal na het bovenstaande reeds begrepen hebben, dat niet de waterleidingmaatschappij, doch de Prov. Planologische dienst van N.-Brabant het hierin té zeggen heeft GEEN PROFIJT. Tenslotte wordt het een grief voor Ossendrecht ge noemd dat het zelf niet van de waterleiding profiteert en zich moet „opofferen" voor een ge bied, dat betrekkelijk ver van het dorp is gelegen. Is het ech ter de schuld van de waterlei dingmaatschappij dat de ge meente Ossendrecht nog met aangesloten is? Zijn wij goed ingelicht dan heeft men hier voor jaren geleden de gelegen heid gehad. Men wilde er toen niet aan. Sinds de oorlog voelt men er nu wel veel voor. doch thans zit de maatschappij met de materiaalschaarste. Wjj twijfelen er overigens niet aan. dat de maatschappij, zo spoe dig dit mogelijk is, aan de wensen van Ossendrecht gevolg zal geven. Alles bij elkaar genomen kunnen wij over de gehele ac tie niet anders zeggen dan- Een storm in een glas (lei ding) waterl regelen der regering om de prijsstijging tegen te gaan en van het verloop van de gezinsonkosten en om te ein digen met een samenvatting en conclusie. Hierin wordt uiteengezet, dat ondanks de stijging van de buitenlandse pry zen en van een aantal andere kos tenfactoren bij de productie, de regering erin geslaagd, is eer belangrijke stijging van het indexcijfer der levenson derhoudskosten te voorkomen. Daarnaast- heeft de regering bevorderd, dat langs ver schillende wegen het inko men der arbeidersgezinnen 'n verhoging 'heeft ondergaan ge middeld met 15 20 pet Toch ,a het niet geheel juist, dat daardoor de spanning tussen lonen en prijzen aanmerkelijk is veranderd, omdat de pro ductie intussen is toegeno men, waardoor ook de voor ziening der bevolking, in het byzonder met duurzame ge bruiksgoederen, verbetering kon ondergaan. Gezien de beperkte moge lijkheden, welke de nog lang niet herstelde arbeidsproduc- tieviteit en de sterke afhan- kel kheid van financiële hulp uit het buitenland laten, kan worder geconcludeerd al dus het rapport dat de maatregelen der regering tot stabilisatie van het peil der kosten van levensonderhoud en tot vermindering van de spanning tussen lonen en prijzen bevredigend hebben fewerkt en belangrijk heb- en bijgedragen tot hetgeen in de richting van het ner- stel van de welvaart van ons volk is geschied. Vliegkampschip „Karei Doorman". Op 28 Mei a.s. zal de nieu we „Karei Doorman" van de „Royal Navy" te Plymouth worden overgenomen, waarna het schip op 29 Mei des mor gens om 9.45 Plymouth zal verlaten. Op 2 Juni des avonds om 8 uur zal het te Rotter dam aankomen en gemeerd worden in de Merwehaven. Indien er een kans van 1 op de 100 is om dit te voorkomen is het de moeite waard om het te proberen". Hjj voegde er aan toe: „Ik heb geen persoonlijke relaties in Palestina, ik ben er nooit geweest en heb geen idee van de sittiatte daar". In de Veiligheidsraad heeft Gromyko Vrijdagavond een fel le aanval gedaan op de Britse politiek in Palestina. De Brit se gedelegeerden, zo verklaar de hij, pogen de Veiligheids raad ervan te weerhouden maatregelen te nemen tot be ëindiging van de strijd in Pa lestina. Onderwijl voeren Brit se officieren in het Arabische leginoen de plannen in het Midden-Oosten uit. Iedereen begrijpt, dat koning Abdoellah van Transjordanië niet op een dergelijk aanmati gende manier zou kunnen op treden zonder de hulp van Engeland. De Iraakse minister van fi nanciën heeft verklaard, dat de Arabische Liga uit de Ver. N. zal treden indien de Ame rikaanse resolutie, die de par tijen gelast het vuren te sta ken, wordt aanvaard. Er is evenwel weinig kans, dat deze resolutie in de Veilig heidsraad de vereiste meerder heid zal behalen. Engels-Amerikaanse betrekkingen verslechterd. De Amerikaanse pers wydt aanzienlijke ruimte aan be schouwingen ov§r de mogelijk heid, da, de Engels-Ameri kaanse betrekkingen ernstige schade ondervinden van het verschil van mening over het Palestynse vraagstuk. Sir John Balfour, de Britse zaakgelastigde, heeft met Ro bert Lovett, do Amerikaanse onderminister van Buiten landse zaken, een bespreking gevoerd over Palestina. De regering der V.S heeft verder het plan eert onderzoek door het Congres te laten in stellen naar de vraag, of Groot-Brittanië de Ameri kaanse financiële hulp al dan niet gebruikt om de Arabische legers in Palestina te steunen. Tevoren had Senator Oweri Brewster in de Senaat ver klaard dat Britse officieren plus acht millioen pond ster ling per jaar door Groot-Brit- tannië werden geleverd aan 't Transjordaanse leger, op kos ten „van de Amerikaanse belastingbetaler". De minister van binnen, landse zaken heeft aan bur gemeesters en wethouders der gemeenten medegedeeld, dat de ministerraad de datum voor de viering van het he- geringsjubileum van H. M. de Koningin en van de 300- jarig onafhankelijkheid van Nederland heeft vastgesteld op Dinsdag 31 Augustus 1948* Voorlopig geen maximum-prijzen voor kersen. In verband met de eerst daags beginnende verpach ting van kersen op stam deelt het ministerie van land bouw mede, dat het voorlo. pig, althans voor primeurs, niet in de bedoeling ligt de kersenprijzen aan een maxi mum te binden. De prijs-ont- wikkeling zal nauwlettend worden gevolgd. Zouden na de primeurs-periode de prij zen hoger komen te liggen dan in 1947, dan zullen ter stond, zowel voor de teler als voor de handel, maximum prijzen worden gesteld. Twee doden in Indonesië. In de afgelopen week zijn in Indonesië twee militairen gesneuveld. DE VOORSPEL T NOORDELIJKE WIND. Geldig tot Zaterdagavond. Vrij veel bewolking met j enkele plaatsen een buitie. ,!i**elii'- vrij krachtige wind tuss n Noord' West en riooru. owgev^cr de-* zelfde temperatuur als giste ren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1